Jump to content

Galaxy S II : Οδηγός Εγκατάστασης Custom Rom


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οδηγός Εγκατάστασης Custom Rom

 

1. Root

Για να βάλουμε Custom Rom η συσκευή μας πρέπει να είναι Rooted.

Διαβάστε εδώ τον οδηγό του Αλέκου (saliez) πως θα κάνετε Root στο Samsung Galaxy S II.

Θα χρειαστείτε να έχετε ρουτάρει με CFroot ώστε να έχετε τη Clock Work Mod Recovery.

 

2. Backup

Πριν την εγκατάσταση της νέας Custom Rom που θέλουμε να βάλουμε πρέπει να πάρουμε δύο backup.

-Nandroid Backup

Για να πάρουμε Nandroid Backup πρέπει να έχουμε 2 GB ελεύθερα στην sdcard.

Κάνουμε boot σε clockwork recovery.

Με κλειστή την συσκευή πατάμε ταυτόχρονα και συνεχεία το πάνω πλήκτρο του ήχου - το Home πλήκτρο - και το Power πλήκτρο μέχρι να κάνει η συσκευή boot σε clockwork recovery

http://img3.imageshack.us/img3/5283/cwmrecovery.jpg

Επιλέγουμε -backup and restore και περνούμε το Nandroid Backup.

Το Nandroid Backup παίρνει backup την μνήμη του τηλεφώνου.

*TIP: Πριν πάρετε Nandroid Backup κάντε εγκατάσταση από το Android market το App 2 SD και με το πρόγραμμα αυτό μεταφέρετε όλα τα προγράμματα σας από την sdcard στην μνήμη του τηλεφώνου ώστε το Nandroid Backup να τα πάρει όλα Backup και αν χρειαστεί να κάνετε restore δεν θα σας λείπει κανένα πρόγραμμα - ρύθμιση.

 

-Titanium Backup

Κάντε εγκατάσταση από το Android Market το Titanium Backup ★ root για να πάρετε backup όλες τις εφαρμογές σας και τις ρυθμίσεις του συστήματος.

Αφού κάνετε την εγκατάσταση εκτελέστε το Titanium Backup και επιλέξτε > Αντίγραφα Ασφάλειας και επαναφορά > αριστερό πλήκτρο > μαζική λειτουργία > και εκτελέστε Αντ. Ασφαλείας όλων των εφαρμογών χρήστη + δεδομένων συστήματος.

 

*TIP: Σας συστήνω για περισσότερη ασφάλεια να αντιγράφεται πάντα το Nadroid backup και το Titanium backup στον υπολογιστή σας πριν την εγκατάσταση της Custom Rom.

 

3. Προετοιμασία εγκατάστασης

Κατεβάζουμε την Rom.

Το αρχείο που κατεβάσαμε έχει κατάληξη .zip - είναι zip αρχείο, πχ. Omega_v1.1_XXKI3.zip

Αφού κατεβάζουμε την ρομ την αντιγράφουμε στην sdcard (προσοχή δεν ξεζιπάρουμε το αρχείο!)

 

4. Εγκατάσταση τις Rom

Υπάρχουν δυο είδη Custom Rom, οι FULL WIPE και οι NO FULL WIPE.

Οι FULL WIPE με την εγκατάσταση τους σβήνουν όλες τις εφαρμογές και τις ρυθμισεις του συστήματος.

Οι NO FULL WIPE δεν σβήνουν τις εφαρμογές με τα δεδομένα τους.

 

Διαδικασία WIPE πριν την εγκατάσταση της Custom Rom.

Κάνουμε Boot σε clockwork recovery και κάνουμε τρία Wipe:

1. Wipe data/factory reset

2. Wipe cache partition

3. Wipe Dalvik cache - (είναι στο μενού -advanced)

 

H διαδικασία WIPE δεν χρειάζεται για τις Custom Rom που είναι FULL WIPE!

H διαδικασία WIPE χρειάζεται για τις Custom Rom που είναι NO FULL WIPE όταν αλλάζουμε Custom Rom, πχ από μαμά Rom σε Omega Rom ή από μια Custom Rom σε άλλη Custom Rom, πχ από Leomar σε Omega.

Αν αναβαθμίζουμε την Custom Rom που έχουμε με ίδια Custom Rom που είναι NO FULL WIPE η διαδικασία WIPE, συνήθως δεν χρειάζεται. Το αναφέρει ο αντίστοιχος Dev.

 

Εγκατάσταση της Custom Rom.

Σε clockwork recovery επιλέγουμε:

- install zip from sdcard > - choose zip from sdcard - επιλέγουμε την Custom Rom και κάνουμε την εγκατάσταση.

Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση πατάμε το Power πλήκτρο για να πάμε στο προηγούμενό μενού και επιλέγουμε - reboot system now

*TIP: Αν κάνουμε εγκατάσταση μια Custom Rom που είναι NO FULL WIPE τότε η συσκευή μπορεί να κάνει αρκετή ώρα μετά το - reboot system now μέχρι να φορτώσει την Custom Rom με όλα μας τα προγράμματα - ρυθμίσεις.

 

5. Επαναφορά όλων των Εφαρμογών με τα δεδομένα τους όταν κάνουμε WIPE πριν την εγκατάσταση της Rom.

Στο Titanium Backup - επιλέξτε > Αντίγραφα Ασφάλειας και επαναφορά > αριστερό πλήκτρο > μαζική λειτουργία >

και εκτελέστε την Επαναφορά απόντων εφαρμογών με τα δεδομένα

*TIP: Αφού τελειώσει η Επαναφορά όλων των Εφαρμογών με τα δεδομένα τους, επιλέξτε > Επαναφορά όλων των δεδομένων του συστήματος > πατήστε Αποεπιλογή όλων και επιλέξτε όλα όσα είναι με πράσινο χρώμα και το TwLauncer (με κόκκινο χρώμα)

Μετά την Επαναφορά κάντε επανεκκίνηση.

Edited by ioathe

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Οδηγός Εγκατάστασης Custom Rom

 

5. Επαναφορά όλων των Εφαρμογών με τα δεδομένα τους όταν κάνουμε WIPE πριν την εγκατάσταση της Rom.

Στο Titanium Backup - επιλέξτε > Αντίγραφα Ασφάλειας και επαναφορά > αριστερό πλήκτρο > μαζική λειτουργία >

και εκτελέστε την Επαναφορά απόντων εφαρμογών με τα δεδομένα

*TIP: Αφού τελειώσει η Επαναφορά όλων των Εφαρμογών με τα δεδομένα τους, επιλέξτε > Επαναφορά όλων των δεδομένων του συστήματος > πατήστε Αποεπιλογή όλων και επιλέξτε όλα όσα είναι με πράσινο χρώμα και το TwLauncer (με κόκκινο χρώμα)

Μετά την Επαναφορά κάντε επανεκκίνηση.

οσο αφορα την επαναφορα στον οδηγο λεει ολα οσα ειναι με πρασινο και το twlauncher στην 4.1.2 που ειμαι δεν υπαρχει αυτο (twlauncher) μηπως ειναι πλεον UI system?

 

edit: συγγνωμη που ποσταρα εδω εαν θελει καποιος να την μεταφερει την ερωτηση στις τροποποιησεις η σε καποιο αλλο θεμα για να μεινει καθαρος ο οδηγος γιατι δεν ξερω πως να το ακυρωσω και να το ποσταρω αλλου

Edited by silversaxo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπορεί κάποιος να μου πεί πως παίρνουμε το backup από το titanium σε ext-sd;Και αν σε αυτό το αρχείο θα υπάρχουν οι φωτογραφίες και τα βίντεο από την συλλογή και από το hide it pro; Επίσης το Nandroid διαφορετικό κάνει;Ευχαριστώ...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πεί πως παίρνουμε το backup από το titanium σε ext-sd;Και αν σε αυτό το αρχείο θα υπάρχουν οι φωτογραφίες και τα βίντεο από την συλλογή και από το hide it pro; Επίσης το Nandroid διαφορετικό κάνει;Ευχαριστώ...

 

Tα πάντα παίρνει.

Αν κάνεις restore θα βρεις το κινητό σου όπως ήταν όταν πήρες το backup.

Μέσα στο μενού του backup θα βρεις και επιλογή για να το αποθηκεύσει σε external card.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η διαδικασία να βάλει κανείς custom με CWM είναι πάνω κάτω η ίδια. Επομένως, ο οδηγός αυτός θα μπορούσε κάλιστα να είναι στους γενικούς οδηγούς και όχι στου sgs2. Παρ'όλα αυτά, αυτό που διαφέρει από κινητό σε κινητό είναι το αντίστροφο. Θα είχε λοιπόν πολύ ενδιαφέρον ένας οδηγός που να περιγράφει πως να σβήσεις το CWM από το recovery partition του sgs2 και να το επαναφέρεις στην αρχική του κατάσταση, και πως να επανέλθεις στην αρχική stock κατάσταση, όταν έχεις κάνει root, έχεις δοκιμάσει καμιά 30αριά rom, του έχεις πετάξει τα μάτια έξω και το ΙΜΕΙ σου έχει πάει για βρούβες... έχοντας πλέον το κεφάλι σου ήρεμο πως το κινητό είναι πραγματικά όπως την πρώτη μέρα, με ότι πλεονέκτημα ή μειονέκτημα συνεπαγεται. Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία να βάλει κανείς custom με CWM είναι πάνω κάτω η ίδια. Επομένως, ο οδηγός αυτός θα μπορούσε κάλιστα να είναι στους γενικούς οδηγούς και όχι στου sgs2. Παρ'όλα αυτά, αυτό που διαφέρει από κινητό σε κινητό είναι το αντίστροφο. Θα είχε λοιπόν πολύ ενδιαφέρον ένας οδηγός που να περιγράφει πως να σβήσεις το CWM από το recovery partition του sgs2 και να το επαναφέρεις στην αρχική του κατάσταση, και πως να επανέλθεις στην αρχική stock κατάσταση, όταν έχεις κάνει root, έχεις δοκιμάσει καμιά 30αριά rom, του έχεις πετάξει τα μάτια έξω και το ΙΜΕΙ σου έχει πάει για βρούβες... έχοντας πλέον το κεφάλι σου ήρεμο πως το κινητό είναι πραγματικά όπως την πρώτη μέρα, με ότι πλεονέκτημα ή μειονέκτημα συνεπαγεται.

 

Στον οδηγό για root υπάρχει και αντίστοιχος οδηγός για unroot και επαναφορά σε τελείως official κατάσταση .

 

Όσον αφορά την ανάκτηση του efs ενώ δεν υπάρχει backup ειναι ποιο περίπλοκα τα πραγματα και δεν είναι πάντα εφικτό ,για αυτό και δεν νομίζω να μπορει να γραφτεί ένας μόνιμος οδηγός .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, έχω 2 απορίες.

Κάνοντας Nandroid Backup μπορώ να το αποθηκεύσω κατευθείαν στην εξωτερική κάρτα ή δεν κάνει; Εαν δεν κάνω Nandroid Backup και titanium και απλα κάνω τα 3 wipe για καθαρη εγκατάσταση υπάρχει κίνδυνος για κάτι, εκτος του ότι πρεπει να κατεβάσω τις εφαρμογες μια-μια και θα χάσω τα δεδομένα μου;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά, σας παρακαλώ πάρα πολύ, μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει κάποια ROM η οποία να είναι η τελευταία stock (με Jelly Bean) και η οποία να ΜΗΝ περιέχει τις σκουπιδοεφαρμογές της Samsung? Να είναι όσο δυνατόν πιο lite?

 

Σας υπερευχαριστώ!

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Neat & Omega από τις πιο γνωστές.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να κάνω μία ερώτηση? Ενδιαφέρομαι να εγκαταστήσω μία Custom ROM στο Galaxy S2 μου. Έχω διαβάσει πως είναι πολύ καλή η NeatROM.. αλλά και η Cyanogenmod. Εσείς ποιά προτείνετε? Ποιές οι διαφορές τους? (πολύ περιληπτικά!)

 

Επίσης, σε περίπτωση που εγκαταστήσω μία απο τις δύο, θα μπορώ να χρησιμοποιώ και πάλι το Kies? Ή το ξεχνάω?

 

Ευχαριστώ πολύ!

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση? Ενδιαφέρομαι να εγκαταστήσω μία Custom ROM στο Galaxy S2 μου. Έχω διαβάσει πως είναι πολύ καλή η NeatROM.. αλλά και η Cyanogenmod. Εσείς ποιά προτείνετε? Ποιές οι διαφορές τους? (πολύ περιληπτικά!)

 

Επίσης, σε περίπτωση που εγκαταστήσω μία απο τις δύο, θα μπορώ να χρησιμοποιώ και πάλι το Kies? Ή το ξεχνάω?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Από το 2011 που αγόρασα το κινητό μέχρι και σήμερα έχω CM δεν αντιμετώπισα πότε πρόβλημα! Το kies θυμάμαι θα λειτουργεί κανονικά για μεταφορά αρχείων κτλ απλά δεν θα μπορείς να κάνεις update πράγματα που δεν σε νοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Για να κατεβάσω την NeatROM με Android Jelly Bean 4.1.2, ποιό link μπορώ να ακολουθήσω.. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ρε παιδιά σας παρακαλώ?

 

1000 ευχαριστώ..! :happy:

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μόλις εγκατέστησα την NeatROM 5.6 Aroma στο Samsung Galaxy S2 κινητό μου, αλλά με το που έκανα boot, όλα ήρθαν στην κατάσταση που ήταν πριν + οτι το build και οι διάφορες επιλογές της NeatROM υπάρχουν!

 

Kατα την εγκατάσταση επέλεξα "Lite", όμως στην αρχή δεν έκανα Wipe Cache και Wipe Dalvik Cache.. :( Μήπως φταίει αυτό?.. :(

 

Εγώ περίμενα οτι θα είναι "καθαρό" το κινητό απο Google Hangouts κτλ.. :( Γενικά περίμενα ένα "φρέσκο" κινητό.. :(

 

Τι έκανα λάθος?..

 

EDIT: τώρα είδα οτι ΠΡΕΠΕΙ να κάνω WIPE γιατί η ROM που πάω να εγκαταστήσω είναι NO WIPE οπότε... :)

 

ΕDIT (2) : Όλα καλά!!! Εγκατέστησα την NeatROM μετά απο την διαδικασία WIPE Και όλα καλά! Σφαίρα πάει το κινητό!!! (αλλά ρε ****το.. ακόμα μου έχει κρατήσει κάποιες apps απο Samsung και Google (πχ Hangouts) που δεν ήθελα.. Εγώ νόμιζα πως θα είναι εκτός όλα αυτά τα applications.. :( αλλά οκ, τα περισσότερα έχουν ξηλωθεί.. :)

Edited by ultraxmode
The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι έτοιμος και εγώ να εγκαταστήσω την NeatROM v8.0 android 4.4.4 και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα..

 

1. πρέπει να προσέξω κάτι με τον αριθμό του κατασκευαστή ή με τον kernel ή οτιδήποτε άλλο

2. το nandroid back up κρατάει back up την official rom καθαρή (όπως το πήρα) που έχω τώρα ή όπως είναι το κινητό μου εκείνη τη στιγμή μέ όλες τις εφαρμογές και τα δεδομένα τους κλπ

3. το titanium back up σε τι διαφέρει από το nandroid

4. μπορώ να περάσω την νέα rom που θα φλασάρω στην internal sd

5. μπορώ να επιλέξω αν θα επαναφέρω μόνο αρχεία απο το back up ή μόνο εφαρμογές με τα δεδομένα τους

Ericsson GA 318»Ericsson GF 788»Ericsson T20e»Siemens S45»Nokia 8210»Sharp GX17 »»»Nokia 6230i»SE S500»Nokia 5800»Samsung Galaxy S2» !!!Huawei Honor 6!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι έτοιμος και εγώ να εγκαταστήσω την NeatROM v8.0 android 4.4.4 και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα..

 

1. πρέπει να προσέξω κάτι με τον αριθμό του κατασκευαστή ή με τον kernel ή οτιδήποτε άλλο

2. το nandroid back up κρατάει back up την official rom καθαρή (όπως το πήρα) που έχω τώρα ή όπως είναι το κινητό μου εκείνη τη στιγμή μέ όλες τις εφαρμογές και τα δεδομένα τους κλπ

3. το titanium back up σε τι διαφέρει από το nandroid

4. μπορώ να περάσω την νέα rom που θα φλασάρω στην internal sd

5. μπορώ να επιλέξω αν θα επαναφέρω μόνο αρχεία απο το back up ή μόνο εφαρμογές με τα δεδομένα τους

 

1. Όχι

2. Το Nandroid θα σου κρατήσει την Ρομ όπως είναι την στιγμή που θα το πάρεις, με τα πάντα όλα. Υπόψιν θέλεις το λιγότερο 2gb ελεύθερο χώρο.

3. Το TiBu κρατάει μόνο εφαρμογές συστήματος και χρήστη με τα δεδομένα τους.

4. Ναι

5. Από ποιο backup;

Με Nandroid επαναφέρεις ολόκληρη Ρομ, που είναι και το προτεινόμενο.

Με TiBu διαλέγεις ποιες εφαρμογές και εάν θα έχουν και τα δεδομένα τους, αφού έχεις φλασάρει την Ρομ.

 

Ελπίζω να βοήθησα....

Για ότι άλλο εδώ είμαστε...

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

1. Όχι

2. Το Nandroid θα σου κρατήσει την Ρομ όπως είναι την στιγμή που θα το πάρεις, με τα πάντα όλα. Υπόψιν θέλεις το λιγότερο 2gb ελεύθερο χώρο.

3. Το TiBu κρατάει μόνο εφαρμογές συστήματος και χρήστη με τα δεδομένα τους.

4. Ναι

5. Από ποιο backup;

Με Nandroid επαναφέρεις ολόκληρη Ρομ, που είναι και το προτεινόμενο.

Με TiBu διαλέγεις ποιες εφαρμογές και εάν θα έχουν και τα δεδομένα τους, αφού έχεις φλασάρει την Ρομ.

 

Ελπίζω να βοήθησα....

Για ότι άλλο εδώ είμαστε...

 

Ευχαριστώ πολύ!

Ericsson GA 318»Ericsson GF 788»Ericsson T20e»Siemens S45»Nokia 8210»Sharp GX17 »»»Nokia 6230i»SE S500»Nokia 5800»Samsung Galaxy S2» !!!Huawei Honor 6!!!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους!

 

Θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση. Έχω δύο κινητά Samsung Galaxy S2 (ένα δίκό μου και ένα μίας φίλης) και έχω περάσει και στα δύο την NeatROM. Στο δικό μου θα την κρατήσω, είναι φοβερή ROM, στο άλλο, επειδή αντιμετωπίζει πλέον hardware πρόβλημα και πρέπει να πάει στην αντιπροσωπεία (είναι ακόμα σε εγγύηση) θα πρέπει να το φέρω πίσω στην Stock ROM και το κινητό να είναι Un-Rooted, σωστά?

 

Πώς θα το κάνω αυτό? Eπίσηςμ που θα βρω την τελευταία Stock ROM?

 

Ευχαριστώ πολύ!

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Μα, το μόνο που χρειάζεται το παλικάρι δεν είναι να περάσει την τελευταία official με odin? Αφού περνά official, θα είναι unroot και θα αντικατασταθεί και ο kernel με τον official.

Έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος?

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Μα, το μόνο που χρειάζεται το παλικάρι δεν είναι να περάσει την τελευταία official με odin? Αφού περνά official, θα είναι unroot και θα αντικατασταθεί και ο kernel με τον official.

Έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος?

 

Αυτό που λέει ο φίλος kogos το διερωτώμαι κι εγώ.. Θα έχω official Kernel? μην πάνε στην αντιπροσωπεία και δουν πως έχω άλλο kernel.. την πάτησα.. :)

 

Επίσης, μπορείτε να δείτε λίγο τι συμβαίνει?.. Μου βγάζει FAIL όταν πατάω το start.. πρώτα όμως μου βγάζει αυτά τα μηνύματα.. δείτε την εικόνα..

 

(επίσης να προσθέσω πως αυτή τη στιγμή είμαι σε NeatROM)

 

UPDATE : Tελικά έφταιγε το ΚΑΛΩΔΙΟ USB! Το άλλαξα κ δούλεψε!!! Όλα καλά!!! :) Eυχαριστώ!

Edited by ultraxmode
The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα...

Ειμαι κατοχος του SII,και εχω ενα προβλημα...

Θελω να εγκαταστησω μια ρομ στο κινητο μου,και συνεχεια μου βγαζει status 7 fail...Με οποιαδηποτε ρομ...Οχι με συγκεκριμενη

Tο εχω κανει ρουτ,κτλ αλλα συνεχιζει αυτο το θεμα...

Παλια μπορουσα να εγκαταστησω ρομς,αλλα δεν ξερω τι συμβαινει και μου βγαζει συνεχεια status 7...

Υπαρχει καμια λυση για αυτο?? Γνωριζεται καμια καλη custom rom με 4.4.4 με στυλ σαν το nexus 5?Η slimkat ειναι καλη,αλλα δεν μου την εγκαθιστα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα...

Ειμαι κατοχος του SII,και εχω ενα προβλημα...

Θελω να εγκαταστησω μια ρομ στο κινητο μου,και συνεχεια μου βγαζει status 7 fail...Με οποιαδηποτε ρομ...Οχι με συγκεκριμενη

Tο εχω κανει ρουτ,κτλ αλλα συνεχιζει αυτο το θεμα...

Παλια μπορουσα να εγκαταστησω ρομς,αλλα δεν ξερω τι συμβαινει και μου βγαζει συνεχεια status 7...

Υπαρχει καμια λυση για αυτο?? Γνωριζεται καμια καλη custom rom με 4.4.4 με στυλ σαν το nexus 5?Η slimkat ειναι καλη,αλλα δεν μου την εγκαθιστα...

 

Βάλε νεώτερο cwm ή twrp (όποιο χρησιμοιποιείς από τα 2).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι

πέρασα με επιτυχια την NeatROM την περασμένη Τετάρτη το βράδυ και εντυπωσιάστικα από τα πρόσθετα

Δυστυχώς όμως την επόμενη μέρα το πρωι στη δουλεία μου έσπασε η οθόνη.. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι έχω back up απο όλα..

παω για huawei honor 6... παρόλαυτα ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια

Ericsson GA 318»Ericsson GF 788»Ericsson T20e»Siemens S45»Nokia 8210»Sharp GX17 »»»Nokia 6230i»SE S500»Nokia 5800»Samsung Galaxy S2» !!!Huawei Honor 6!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα...

Ειμαι κατοχος του SII,και εχω ενα προβλημα...

Θελω να εγκαταστησω μια ρομ στο κινητο μου,και συνεχεια μου βγαζει status 7 fail...Με οποιαδηποτε ρομ...Οχι με συγκεκριμενη

Tο εχω κανει ρουτ,κτλ αλλα συνεχιζει αυτο το θεμα...

Παλια μπορουσα να εγκαταστησω ρομς,αλλα δεν ξερω τι συμβαινει και μου βγαζει συνεχεια status 7...

Υπαρχει καμια λυση για αυτο?? Γνωριζεται καμια καλη custom rom με 4.4.4 με στυλ σαν το nexus 5?Η slimkat ειναι καλη,αλλα δεν μου την εγκαθιστα...

 

Βάλε νεώτερο cwm ή twrp (όποιο χρησιμοιποιείς από τα 2).

 

Εχω και εγω το ιδιο θεμα και προσπαθησα να βαλω νεοτερη CWM αλλα μου βγαζει συνεχεια το ιδιο σφαλμα!

Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το ιδιο θεμα και προσπαθησα να βαλω νεοτερη CWM αλλα μου βγαζει συνεχεια το ιδιο σφαλμα!

 

Αφού σιγουρευτείς ότι έχεις το τελευταίο CWM,

άνοιξε το zip αρχείο της ρομ που θες και στο φάκελο META-INF/com/google/android θα βρεις ένα αρχείο με το όνομα updater-script

Ανέβασε το εδώ να του ρίξω μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...