Jump to content

Οδηγός εγκατάστασης Custom ROM Final Mango 7720.68 - Ελληνικά


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ καλές εντυπώσεις μέχρι τώρα το κινητό παραμένει το ίδιο γρηγορο, το φοβομουν λίγο στην αρχή αλλά αφού το πρότεινε ο κολοσσος το προχώρησα :D

Το htc watch πέρα απο τις πληροφορίες για τις ταινίες, χρησιμευει σε κάτι άλλο?

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 463
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά εγώ αντιμετοπιζω ένα πρόβλημα στο chat στο Facebook. Τις περισότερες φορές μου λέει can't connect to see who's online άμα ξέρει κανείς τι φταίει ας μου πει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί λίγο...

Καταρχήν δεν προσπάθησα να περάσω Custom ROM, αλλά ακολούθησα την άλλη διαδικασία που έχεις ανεβάσει, για το επίσημο Mango. Απλά έδώ είδα ότι και άλλοι έχουν πρόβλημα και γιαυτό το ανέφερα.

Έχω μία απορία. Έστω ότι καταφέρνω να περάσω την Custom ROM, αυτό τι αρνητικά έχει; Αν έχω καταλάβει καλά, αν έχεις Custom ROM τότε δεν μπορείς να δεχτείς τυχόν updates μέσα από το ZUNE; Επίσης υπάρχει κάποιο πρόβλημα να το "τουβλιάσεις" άμα προσπαθήσεις να κάνεις κάτι τέτοιο; Τα ρωταω αυτά γιατί το φοβάμαι να πάω σε Custom ROM...

Ευχαριστώ...

 

Αν διαβασεις τον οδηγο δεν θα το τουβλιασεις, επισης η touch it rom συμφωνα με τον δημιουργο αναβαθμιζεται κανονικα απ το zune

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προς collosus R :

εχω το HTC Mozart και ειμαι σε οντο ξεκλειδωτο.

τα στοιχεια μου:

φιρμγερ : 2250.21.13301.111

και σρο boot screen εχω :

Po67100 ss-BC (4k)

Spl - 1.33.2250.1(123643)

Microp (led)

Touch c1 (v69)

 

 

ποια ρομ να βαλω ; και ποιον οδηγο μπορω να χρησημοποιησω ; θελω να ειναι ξεκλειδωτη,ελληνικα και να ειναι updateble, αν δεν υπαρχει κατι σε ελληνικα ειμαι οκ...α και κανα τιπ για το αν πρεπει να πειραξω το spl και αυτα, βεβαια αβν ειναι να βγει κατι καλο συντομα για μοζαρτ περιμενω...

Link to comment
Share on other sites

ποια ρομ να βαλω ; και ποιον οδηγο μπορω να χρησημοποιησω ; θελω να ειναι ξεκλειδωτη,ελληνικα και να ειναι updateble, αν δεν υπαρχει κατι σε ελληνικα ειμαι οκ...α και κανα τιπ για το αν πρεπει να πειραξω το spl και αυτα, βεβαια αβν ειναι να βγει κατι καλο συντομα για μοζαρτ περιμενω...

 

Μία Official ROM, ένα tutorial και ελληνικό μενού στο 2...

 

Εφτασέεεεεηηη...

Link to comment
Share on other sites

1. Πήρα ένα καλώδιο που είχα από ένα εξωτερικό hd από μια μεριά είναι mini usb και συνδέεται στο δίσκο από την άλλη όμως βγάζει άλλες 2 usb. Ειναι δηλαδή usb Υ μια θύρα για data+ενέργεια και μια αποκλειστικά για ενέργεια το μετέτρεψα όπως φαίνετε στην εικόνα

2. Στην μια άκρη του καλωδίου (3) με data + ενέργεια σύνδεσα το card reader με μια κάρτα 2GB που πρώτα την έχω κάνει Format σε FAT32 και έχω βάλει μέσα το αρχείο RUU_signed.nbh της rom αφού το μετονομάσω σε SPARIMG.nbh

(για το trophy είναι SPARIMG )

3. στην άλλη άκρη του καλωδίου (1) πάλι με την data +ενέργεια μαύρο usb σύνδεσα το trophy (4)

4. τώρα αφού έχουμε συνδέσει και κινητό και card reader βάζουμε το καλώδιο που είναι αποκλειστικά για ενέργεια (2) σε μια θύρα usb του pc

το κινητό κλειστό έχοντας πατημένο το πλήκτρο της κάμερας και το volume down

μόλις η οθόνη δείξει Enter USB host mode.. αφήνουμε τα άλλα πλήκτρα και πατάμε το volume up και θα δούμε να φορτώνει την ΡΟΜ από τη sd

εγώ αναγκάστηκα και πήγα σε αυτή στην κατασκευή διότι φλάσαρα τo spl ενώ ημουν σε mango και στην tricolor οθόνη δεν μου έβγαζε μετά το

S E R I A L –USB μετά αφού επανήλθε η usb ξαναπέρασα την ΡΟΜ με τον γνωστό τρόπο η γερμανικη ΡΟΜ 7004 που πέρασα είναι RUU_Spark_Vodafone_DE_1.10.162.06_Radio_5.52.09.16_22.33a.50.10U_by_ansar

Link to comment
Share on other sites

1. Πήρα ένα καλώδιο που είχα από ένα εξωτερικό hd από μια μεριά είναι mini usb και συνδέεται στο δίσκο από την άλλη όμως βγάζει άλλες 2 usb. Ειναι δηλαδή usb Υ μια θύρα για data+ενέργεια και μια αποκλειστικά για ενέργεια το μετέτρεψα όπως φαίνετε στην εικόνα

2. Στην μια άκρη του καλωδίου (3) με data + ενέργεια σύνδεσα το card reader με μια κάρτα 2GB που πρώτα την έχω κάνει Format σε FAT32 και έχω βάλει μέσα το αρχείο RUU_signed.nbh της rom αφού το μετονομάσω σε SPARIMG.nbh

(για το trophy είναι SPARIMG )

3. στην άλλη άκρη του καλωδίου (1) πάλι με την data +ενέργεια μαύρο usb σύνδεσα το trophy (4)

4. τώρα αφού έχουμε συνδέσει και κινητό και card reader βάζουμε το καλώδιο που είναι αποκλειστικά για ενέργεια (2) σε μια θύρα usb του pc

το κινητό κλειστό έχοντας πατημένο το πλήκτρο της κάμερας και το volume down

μόλις η οθόνη δείξει Enter USB host mode.. αφήνουμε τα άλλα πλήκτρα και πατάμε το volume up και θα δούμε να φορτώνει την ΡΟΜ από τη sd

εγώ αναγκάστηκα και πήγα σε αυτή στην κατασκευή διότι φλάσαρα τo spl ενώ ημουν σε mango και στην tricolor οθόνη δεν μου έβγαζε μετά το

S E R I A L –USB μετά αφού επανήλθε η usb ξαναπέρασα την ΡΟΜ με τον γνωστό τρόπο η γερμανικη ΡΟΜ 7004 που πέρασα είναι RUU_Spark_Vodafone_DE_1.10.162.06_Radio_5.52.09.16_22.33a.50.10U_by_ansar

 

Σωστος αυτο ειναι ο τρόπος... Ειναι το λεγομενο de-branding και για κοληματα απο HSPL αλλα και για ξεκλειδωμα κινητου που ειναι κλιεδωμενο σε παροχο...(τα γερμανικα που ειπα πιο πάνω)

 

Αν μπορεις βγάλε μια-δυο φωτο με το συστημα ( usb to pc kai trophy ) πληρως συνδεδεμένο να το φτιαξουμε σαν οδηγο και να το βαλουμε σε αλλο ξεχωριστο θεμα

 

προς collosus R :

εχω το HTC Mozart και ειμαι σε οντο ξεκλειδωτο.

τα στοιχεια μου:

φιρμγερ : 2250.21.13301.111

και σρο boot screen εχω :

Po67100 ss-BC (4k)

Spl - 1.33.2250.1(123643)

Microp (led)

Touch c1 (v69)

 

 

ποια ρομ να βαλω ; και ποιον οδηγο μπορω να χρησημοποιησω ; θελω να ειναι ξεκλειδωτη,ελληνικα και να ειναι updateble, αν δεν υπαρχει κατι σε ελληνικα ειμαι οκ...α και κανα τιπ για το αν πρεπει να πειραξω το spl και αυτα, βεβαια αβν ειναι να βγει κατι καλο συντομα για μοζαρτ περιμενω...

 

Δεν ξερω να υπάρχει ιδια ΡΟΜ για Mozart ακομα ...Θα ελεγα να περιμενεις 1-2 εβδομαδες γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα βγει ιδια ΡΟΜ και για το mozart.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Σωστος αυτο ειναι ο τρόπος... Ειναι το λεγομενο de-branding και για κοληματα απο HSPL αλλα και για ξεκλειδωμα κινητου που ειναι κλιεδωμενο σε παροχο...(τα γερμανικα που ειπα πιο πάνω)

 

Αν μπορεις βγάλε μια-δυο φωτο με το συστημα ( usb to pc kai trophy ) πληρως συνδεδεμένο να το φτιαξουμε σαν οδηγο και να το βαλουμε σε αλλο ξεχωριστο θεμα

 

Νομίζω ότι εμείς ''οι γερμανοί'' θα πρέπει να κάνουμε το σταυρό μας άμα θέλουμε να κάνουμε αυτή την διαδικασία.. :/

Όταν μπορέσεις colossus φτιάξε ένα οδηγό να δούμε πόσο πολύπλοκο είναι...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το καλώδιο είναι το ίδιο με καθε αλλο φλασσαρισμα

 

 

From my fab Asus Transf Tablet

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

1. Πήρα ένα καλώδιο που είχα από ένα εξωτερικό hd από μια μεριά είναι mini usb και συνδέεται στο δίσκο από την άλλη όμως βγάζει άλλες 2 usb. Ειναι δηλαδή usb Υ μια θύρα για data+ενέργεια και μια αποκλειστικά για ενέργεια το μετέτρεψα όπως φαίνετε στην εικόνα

2. Στην μια άκρη του καλωδίου (3) με data + ενέργεια σύνδεσα το card reader με μια κάρτα 2GB που πρώτα την έχω κάνει Format σε FAT32 και έχω βάλει μέσα το αρχείο RUU_signed.nbh της rom αφού το μετονομάσω σε SPARIMG.nbh

(για το trophy είναι SPARIMG )

3. στην άλλη άκρη του καλωδίου (1) πάλι με την data +ενέργεια μαύρο usb σύνδεσα το trophy (4)

4. τώρα αφού έχουμε συνδέσει και κινητό και card reader βάζουμε το καλώδιο που είναι αποκλειστικά για ενέργεια (2) σε μια θύρα usb του pc

το κινητό κλειστό έχοντας πατημένο το πλήκτρο της κάμερας και το volume down

μόλις η οθόνη δείξει Enter USB host mode.. αφήνουμε τα άλλα πλήκτρα και πατάμε το volume up και θα δούμε να φορτώνει την ΡΟΜ από τη sd

εγώ αναγκάστηκα και πήγα σε αυτή στην κατασκευή διότι φλάσαρα τo spl ενώ ημουν σε mango και στην tricolor οθόνη δεν μου έβγαζε μετά το

S E R I A L –USB μετά αφού επανήλθε η usb ξαναπέρασα την ΡΟΜ με τον γνωστό τρόπο η γερμανικη ΡΟΜ 7004 που πέρασα είναι RUU_Spark_Vodafone_DE_1.10.162.06_Radio_5.52.09.16_22.33a.50.10U_by_ansar

 

εκανα οτι περιγραφεις, εφτιαξα καρτα και καλωδιο, ακριβως οπως λες [αντι για card reader εχω κινητο android] αλλα τη στιγμη που συνδεω το trophy και παταω το πληκτρο της καμερας σε συνδυασμο με το volume down μπαινει κατευθειαν σε tricolor οθονη και με κανενα τροπo δε μου βγαζει enter usb host mode. κατι αλλο...στη καρτα τοποθετουμε μονο το αρχειο SPARIMG.nbh η ολη τη ρομ....

Link to comment
Share on other sites

προς Colossus....

υπάρχει περίπτωση να βγει ξεκλείδωμα για το Official Mango χωρίς να χρειαστεί να περνάμε ROM από την αρχή; Αν όχι, μας βλέπω να μένουμε αιώνια κλειδωμένοι... κρίμα...

Φανταστικε Colossus.... τι λες;

Απο οτι καταλαβαινω ειμαστε πολλοι που ειτε λογω αγνοιας ειτε λογω φοβου μην κανουμε καμια πατατα δεν το πολυσκαλιζουμε το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικε Colossus.... τι λες;

Απο οτι καταλαβαινω ειμαστε πολλοι που ειτε λογω αγνοιας ειτε λογω φοβου μην κανουμε καμια πατατα δεν το πολυσκαλιζουμε το κινητο.

 

Κοιτα να δεις πως εχουν τα πραγματα...Αυτη την στιγμη υπάρχει μια μεγαλη ομαδα που δουλευει για αυτο ..

Επισημα (η ομαδα του walsh με τις ευλογιες της MS) και ανεπισημα πολλοι αλλοι στο XDA..

 

Επιμενω οτι η διαδικασια φλασαρισματος μιας ROM ειναι πολυ απλη ..Αν πας τα βηματα ενα-ενα.

Βεβαια αν ολα αυτα σε καποιον ειναι "κινεζικα" καλυτερα να μην το πειραζεις...

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν είναι δύσκολη η διαδιασία, αλλά είμαστε και πολλοί οι οποίοι μετά την αναβάθμιση σε Mango, όταν πάμε να τα ξανακάνουμε όλα από την αρχή μας βγάζει το περήφημο "ERROR FLASH WRITE". Με μας λοιπόν τι θα γίνει;

 

edit:

Μπορεί να ακουστεί χαζό, αλλά γίνεται να κάνω restore στο πρώτο backup που έχω το οποίο πρέπει να είναι ή προ-NODO ή NODO. Αν γίνεται, αυτό θα γυρίσει πίσω και το Software του κινητού ή απλά θα αλλάξει επαφές/εφαρμογές/ημερολόγια κτλ;

Edited by stewe
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν είναι δύσκολη η διαδιασία, αλλά είμαστε και πολλοί οι οποίοι μετά την αναβάθμιση σε Mango, όταν πάμε να τα ξανακάνουμε όλα από την αρχή μας βγάζει το περήφημο "ERROR FLASH WRITE". Με μας λοιπόν τι θα γίνει;

 

edit:

Μπορεί να ακουστεί χαζό, αλλά γίνεται να κάνω restore στο πρώτο backup που έχω το οποίο πρέπει να είναι ή προ-NODO ή NODO. Αν γίνεται, αυτό θα γυρίσει πίσω και το Software του κινητού ή απλά θα αλλάξει επαφές/εφαρμογές/ημερολόγια κτλ;

 

Δεν ειναι ασχημη ιδεα να το δοκιμασεις ...Αλλα αν ειναι κλειδωμενο απο provider παλι δεν θα σε αφησει να βαλεις αλλη ΡΟΜ...Η λυση ειναι μια το usb Y καλωδιο και η gold card

Link to comment
Share on other sites

εκανα οτι περιγραφεις, εφτιαξα καρτα και καλωδιο, ακριβως οπως λες [αντι για card reader εχω κινητο android] αλλα τη στιγμη που συνδεω το trophy και παταω το πληκτρο της καμερας σε συνδυασμο με το volume down μπαινει κατευθειαν σε tricolor οθονη και με κανενα τροπo δε μου βγαζει enter usb host mode. κατι αλλο...στη καρτα τοποθετουμε μονο το αρχειο SPARIMG.nbh η ολη τη ρομ....

αν εχεις πατημενα τα δυο πληκτρα περναει πρωτα απο tricolor και ξαφνικά μπαίνει σε usb mode και τα αφήνεις και πατάς αμέσως το volume up

 

colossus καλησπέρα εβγάλα μια φωτό με το κινητό συνδεμένο αλλα δεν μπορώ να την ανεβάσω με συνημμένο αρχειο

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις πατημενα τα δυο πληκτρα περναει πρωτα απο tricolor και ξαφνικά μπαίνει σε usb mode και τα αφήνεις και πατάς αμέσως το volume up

 

οση ωρα και να τα κρατησω πατημενα, δε βγαινει απο τη τρικολορ οθονη.....τι αλλο να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Αντί για card reader μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σκληρό δίσκο?

οχι! γιατί το ρευμα που δίνει η usb ειναι ισα ισα για να λειτουργήσει η καρτα

 

οση ωρα και να τα κρατησω πατημενα, δε βγαινει απο τη τρικολορ οθονη.....τι αλλο να κανω...

κανε δοκιμή χωρίς το καλώδιο πάτησε το πληκτρο της κάμερας και το volume dow άνοιξε το κινητό απο το on-off !!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε την σε κάποιο σαιτ για φωτο η στείλει την με μαιλ σε μένα ν την βαλω

 

 

From my Asus Tablet

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε την σε κάποιο σαιτ για φωτο η στείλει την με μαιλ σε μένα ν την βαλω

 

 

From my Asus Tablet

είναι εδω http://www.mediafire.com/?d5936fqgxtai3rw

(PA070015 (2).jpg )

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγώ κάτι.

Έκανα την εγκατάσταση και όλα καλα.

Τώρα προσπαθώ μέσω του XAP Installer να εγκαταστήσω 1-2 εφαρμογές (touchXPlorer, registryEditor) για να τσεκάρω αν όντως το τηλέφωνο είναι ξεκλείδωτο αλλά δεν το βλέπει καν.

Μήπως πρέπει να περιμένουμε νέα έκδοση του XAP Installer ή κάνω κάτι λάθος;

Η "κινητή" ιστορία μου: Motorola T180, Nokia 3310, Nokia 3650, Motorola V3, Samsung D900, iPhone 3G, HTC 7 Trophy, Nokia Lumia 820, Nokia Lumia 1520, Samsung Galaxy S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγώ κάτι.

Έκανα την εγκατάσταση και όλα καλα.

Τώρα προσπαθώ μέσω του XAP Installer να εγκαταστήσω 1-2 εφαρμογές (touchXPlorer, registryEditor) για να τσεκάρω αν όντως το τηλέφωνο είναι ξεκλείδωτο αλλά δεν το βλέπει καν.

Μήπως πρέπει να περιμένουμε νέα έκδοση του XAP Installer ή κάνω κάτι λάθος;

 

Βάλε με το XAPDeployX ή με τον deployer που έρχεται με την νέα έκδοση του Phone7Market alpha b2 (πρώην desktop marketplace).

Link to comment
Share on other sites

εγω μπορω να βαλω αυτη την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1288614 με τα στοιχεια που βαλα στην προηγουμενη σελιδα ; hrspl της dft θα βαλω σωστα ;
Link to comment
Share on other sites

εγω μπορω να βαλω αυτη την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1288614 με τα στοιχεια που βαλα στην προηγουμενη σελιδα ; hrspl της dft θα βαλω σωστα ;

Ναι, εφόσον έχεις 1.33, διαλέγεις απο την οθόνη του rspl την κοντινότερη, εφόσον θα αρχίζει απο 1.x

Όμως απο ότι διαβάζω η rom αυτή απαιτεί και hspl μετά το rspl, λίγο παραπάνω προσοχή εκεί. Οδηγίες υπάρχουν στο thread του dft rspl/hspl.

Link to comment
Share on other sites

1) H custom rom για το htc trophy ειναι σωστη? Γιατι οταν ανοιγω την εφαρμογη βγαζει την εικονα του HD7.

2) Αν εχω την εκδοση 7004 ή 7008 θα πρεπει να κανω την γνωστη διαδικασια με το chevron ή αν κάνω κατευθείαν φλασάρισμα την custom rom θα ειναι ξεκλειδωτο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...