Jump to content

Οδηγός εγκατάστασης Custom ROM Final Mango 7720.68 - Ελληνικά


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για μοζαρτ υπαρχει ρομ ; μονο για hd7 & trophy ειδα...τα τελευταια τρια ψηφια του φιρμγερ μου ειναι 111 και ειμαι σε nodo unlocked.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 463
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ο οδηγος πολυ καλος χθες βραδυ εβαλα την ρομ ευκολα και γρηγορα αφου φλασαρα σε 7004 για σιγουρια . μπραβο κολοσε !!!!! εβαλα και εφαρμογες απο το pc με την καινουρια εφαρμογη .μια απορια εχω . αν κλειδωσει το κινητο θα το καταλαβω οταν δεν θα μπορω να βαζω εφαρμογες απο το pc ? για να ξεκλειδωσει ξανα κανω απλα reset ??? ευχαριστω. !!!!!

Απο τον οδηγο κατεβασε το προγραμμα DeployProvXML και τρεξε το. Αν ποτε σου κλειδωσει τρεξε το προγραμμα HTC connection setup και θα ξεκλειδωσει παλι ...Μολις τελειωσεις ξανατρεξε το DeployProvXML παλι. Βεβαια τελευταια λυση ειναι το reset

 

για μοζαρτ υπαρχει ρομ ; μονο για hd7 & trophy ειδα...τα τελευταια τρια ψηφια του φιρμγερ μου ειναι 111 και ειμαι σε nodo unlocked.

 

Απο οτι ξερω δεν υπαρχει ακομη ΡΟΜ με Ελληνικα για mozart ξεκλειδωτη. Υπάρχει μια που ανεβηκε σημερα αλλα δεν εχει Ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

Απο τον οδηγο κατεβασε το προγραμμα DeployProvXML και τρεξε το. Αν ποτε σου κλειδωσει τρεξε το προγραμμα HTC connection setup και θα ξεκλειδωσει παλι ...Μολις τελειωσεις ξανατρεξε το DeployProvXML παλι. Βεβαια τελευταια λυση ειναι το reset

 

ευχαριστω για την βοηθεια !!! αλλα πως θα τσεκαρω αν εχει κλειδωσει ??

Link to comment
Share on other sites

εκανα κανονικα το update σε mango αλλα θελησα να περασω τη συγκεκριμενη ρομ και εκανα επαναφορα σε nodo μεσω του zune...οταν ομως πηγα να κανω εγκατασταση το rspl μου εβγαλε error και τωρα στη τρικολορ οθονη οταν ανοιγω το τηλεφωνο γραφει στη κορυφη μονο αυτο....pc40100 ss-bc (4k) με αποτελεσμα να μη μπορω να φλασαρω οποιαδηποτε ρομ....υποψην πως το τηλ δουλευει κανονικα....μαλλον εχω κανει καποια πατατα....παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει....
Link to comment
Share on other sites

για μοζαρτ υπαρχει ρομ ; μονο για hd7 & trophy ειδα...τα τελευταια τρια ψηφια του φιρμγερ μου ειναι 111 και ειμαι σε nodo unlocked.

 

δεν θελω ελληνικο μενου, ολα τα αλλα θα ειναι ελληνικα ;

Link to comment
Share on other sites

τωρα να ρωτησω παλι κατι?εκανα ολα τα βηματα και ειμαι οκ με ελληνικα.αυτο που αντιμετοπιζω ειναι οτι δεν μου βαζει τις επαφες απο τον λογαριασμο μου.ηταν hotmail.com τι κανουμε?
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

δεν θελω ελληνικο μενου, ολα τα αλλα θα ειναι ελληνικα ;

Αν εννοεις Ελληνικο πληκτρολογιο και να γραφεις Ελληνικα παντου... ναι θα μπορεις

 

τωρα να ρωτησω παλι κατι?εκανα ολα τα βηματα και ειμαι οκ με ελληνικα.αυτο που αντιμετοπιζω ειναι οτι δεν μου βαζει τις επαφες απο τον λογαριασμο μου.ηταν hotmail.com τι κανουμε?

 

Κανονικα θα επρεπε να ειναι ολες μολις εβαλες το μαιλ...Κανε reset μηπως κατι δεν πηγε καλα

 

εκανα κανονικα το update σε mango αλλα θελησα να περασω τη συγκεκριμενη ρομ και εκανα επαναφορα σε nodo μεσω του zune...οταν ομως πηγα να κανω εγκατασταση το rspl μου εβγαλε error και τωρα στη τρικολορ οθονη οταν ανοιγω το τηλεφωνο γραφει στη κορυφη μονο αυτο....pc40100 ss-bc (4k) με αποτελεσμα να μη μπορω να φλασαρω οποιαδηποτε ρομ....υποψην πως το τηλ δουλευει κανονικα....μαλλον εχω κανει καποια πατατα....παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει....

 

Επρεπε να φλασαρεις 7004 η 7008 ΡΟΜ πριν συνεχισεις ..Το λεμε για το SPL με μεγαλα κοκκινα γραμματα στην πρωτη σελιδα....Προσπαθησε τωρα ...Αν δεν προχωραει και δεν μπορεις να φλασαρεις αλλη ΡΟΜ,..νομιζω οτι το κολησες και δεν μπορεις να βαλεις αλλη ρομ ...και δεν υπαρχει προς το παρον τροπος επαναφοράς...

 

καλησπερα τι γνωμη εχετε για αυτη την ρομ? DeepShining custom HD7 Mango ROM

 

Δεν την ξέρω και δεν εχω αποψη ..Αλλα γιατι αυτη και οχι αυτη που εχουμε δοκιμασει πολλοι και δουλευει αψογα ???

Εχει κατι ιδιαιτερο ????

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Θα σας πω και εγώ το προβλημά μου αν μπορείται να με βοηθήσετε.

Ήμουν σε μάνγκο κλειδωμένο και αφού εβαλα την 7004 (έγραφε «CotullaRSPL» στο 3 colour mode)

Πήγα εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1269652 κατέβασα την ρομ.

Ξεκίνησα την εγκατάσταση κανονικά αλλά σταμάτησε στο 21% και μου έβγαλε error 262, ακολούθησα την διαδικασία για soft reset ξεκινησα εγκατάσταση απο την αρχή κaι τώρα η εγκατάσταση μένει στο 0% και μετά απο 5 λεπτά error 262 πάλι.

Η συσκευη ειναι trophy και αγορασμένη απο vodafone Ελλάδας.

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Θα σας πω και εγώ το προβλημά μου αν μπορείται να με βοηθήσετε.

Ήμουν σε μάνγκο κλειδωμένο και αφού εβαλα την 7004 (έγραφε «CotullaRSPL» στο 3 colour mode)

Πήγα εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1269652 κατέβασα την ρομ.

Ξεκίνησα την εγκατάσταση κανονικά αλλά σταμάτησε στο 21% και μου έβγαλε error 262, ακολούθησα την διαδικασία για soft reset ξεκινησα εγκατάσταση απο την αρχή κaι τώρα η εγκατάσταση μένει στο 0% και μετά απο 5 λεπτά error 262 πάλι.

Η συσκευη ειναι trophy και αγορασμένη απο vodafone Ελλάδας.

 

Κατι λες λαθος ...

Δεν μπορει να εβαλες 7004 και να ελεγε «CotullaRSPL»...Οταν εισαι σε spl τι λεει τωρα ???

Link to comment
Share on other sites

Κατι λες λαθος ...

Δεν μπορει να εβαλες 7004 και να ελεγε «CotullaRSPL»...Οταν εισαι σε spl τι λεει τωρα ???

Μετά το τελευταίο soft reset κόλλησε στην οθόνη εκκινησης την λευκή και γράφει htc. :worry:

 

Έκανα το α) απο έδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=310256 μετά εκανα εγκατάσταση RSPL και μου εβγαλε το «CotullaRSPL» δέν μπορουσα όμως να κάνω την εγκατάσταση της rom...

 

Ξεκίνησα την εγκτασταση της 7720.68 απο την αρχή και φαίνεται να προχωράει κανονικά αυτη την φορά (μην το ματιάσω)...

Edited by taigetos
Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα στην αναζητηση Bing μου εμφάνιζε το σύμβολο αναγνώρισης μουσικής. Αργοτερα όμως που προσπάθησα μια ηχογράφηση μου έβγαλε κανονικά το τραγούδι μέσα στο Zune αλλα μετά μου ελεγε οτι δεν μπορώ να το ακουσω γιατί δεν έχω Zune pass μπορεί κάποιος να μου πει τι να κανω έστω αν μπορώ να έχω την δυνατότητα λειτουργείας αναγνώρισης τραγουδιών γιατί πραγματικα είναι παρα πολύ καλή! Αν μπορεί κάποιος ας μου απαντούσε. Και κάτι ακομη μήπως ετοιμαζεται κάτι καλό καινούργιο colossus_r !!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

....

Ξεκίνησα την εγκτασταση της 7720.68 απο την αρχή και φαίνεται να προχωράει κανονικά αυτη την φορά (μην το ματιάσω)...

Συνηθως το προβληματα ειναι κατι απλο που μας ξεφευγει ..Οταν τελειωσεις ενημερωσε για το πως πηγε...

 

Παιδιά εμένα στην αναζητηση Bing μου εμφάνιζε το σύμβολο αναγνώρισης μουσικής. Αργοτερα όμως που προσπάθησα μια ηχογράφηση μου έβγαλε κανονικά το τραγούδι μέσα στο Zune αλλα μετά μου ελεγε οτι δεν μπορώ να το ακουσω γιατί δεν έχω Zune pass μπορεί κάποιος να μου πει τι να κανω έστω αν μπορώ να έχω την δυνατότητα λειτουργείας αναγνώρισης τραγουδιών γιατί πραγματικα είναι παρα πολύ καλή! Αν μπορεί κάποιος ας μου απαντούσε. Και κάτι ακομη μήπως ετοιμαζεται κάτι καλό καινούργιο colossus_r !!!!

 

Σε εχασα καπου ..Εκανε αναγνωριση αλλα δεν σε αφησε να ακουσεις απο το zune ???

Αν ναι η λειτουργια δουλεψε κανονικα..Απο κει και περα θα πρπει να αγοράσεις το τραγουδι για να το ακουσεις ..(με zune passport).

Eιναι σε καλο δρομο (ακομη ομως δεν ειναι ετοιμη) μια ΡΟΜ απο το xda με πολλα νεα πραγματα...!!!

Ελπιζω να την συνεχισει γιατι εχει κολησει

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια επειδη δεν ειχα αποθηκευτικο χωρο περασα στο κινητο μου καποια αρχεια για να τα μεταφερω σε αλλο πσ μετα την μεταφορα προσπαθησα να τα διαγραψω αλλα δεν μπορουσα... ολα αυτα τα εκανα με το zune και το usb storage enabler...

τι να κανω????

format παντως οχι...

Μηπως υπαρχει κατι σαν touchxplorer για μανγο????

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια επειδη δεν ειχα αποθηκευτικο χωρο περασα στο κινητο μου καποια αρχεια για να τα μεταφερω σε αλλο πσ μετα την μεταφορα προσπαθησα να τα διαγραψω αλλα δεν μπορουσα... ολα αυτα τα εκανα με το zune και το usb storage enabler...

τι να κανω????

format παντως οχι...

Μηπως υπαρχει κατι σαν touchxplorer για μανγο????

 

Οχι δεν υπάρχει...αλλα αναμενεται συντομα νεα εκδοση...

Γιατι ομως δεν μπορεις να τα διαγραψεις ??? Μηπως ειναι ανοιχτα απο καποια εφαργογή ???

Αλλα αρχεια γραφεις και σβηνεις ??? Κανε μια επανεκκινηση το pc και το κινητο μηπως κολησε κατι ...

Link to comment
Share on other sites

Eιναι σε καλο δρομο (ακομη ομως δεν ειναι ετοιμη) μια ΡΟΜ απο το xda με πολλα νεα πραγματα...!!!

Ελπιζω να την συνεχισει γιατι εχει κολησει

 

Σε ποια αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια αναφέρεσαι;

 

Ειναι μια ΡΟΜ απο παλιο μαγειρα/developer που την δουλευει καιρο σε συνεργασια με τον WPDM.

Aν κανει αυτα που μου εχει πει θα ειναι πολυ καλη... Περιμενουμε !!!

Link to comment
Share on other sites

για το κινητο μου μοζαρτ, ξερουμε αν θα βγει καποια αξιολογη ρομ με μανγκο παντα ; δεν θελω να τις αλλαζω συχνα...
Link to comment
Share on other sites

colossus_r να είσαι καλά με τους οδηγούς. Σε ευχαριστώ πολύ.

Αν και άσχετος απλά έκανα οτι έγραφες και όλα καλά με το HD7.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπάρχει...αλλα αναμενεται συντομα νεα εκδοση...

Γιατι ομως δεν μπορεις να τα διαγραψεις ??? Μηπως ειναι ανοιχτα απο καποια εφαργογή ???

Αλλα αρχεια γραφεις και σβηνεις ??? Κανε μια επανεκκινηση το pc και το κινητο μηπως κολησε κατι ...

 

Μου λεει πως το κινητο μου σταματησε να αποκρεινεται ή εχει αποσυνδεθει... τι να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Για Γερμανούς Vodafone....

 

και γω προσπάθησα να ξανακάνω όλη τη διαδικασία από την αρχή και μου πέταξε το ERROR [262]: FLASH WRITE

Προσπάθησα 2-3 φορές αλλά τίποτα. Επειδη κάπου διάβασα ότι είναι σοβαρούτσικο το θέμα, δεν ξαναπροσπάθησα και το αφήνω στην ησυχία του. Μάλλον εμείς οι Γερμανο-Vodafone ατυχήσαμε. Εμένα μετά το Mango μου κλείδωσε και το κινητό. Όχι ότι με χαλάει, απλά ξενέρωσα που πλέον δεν μπορώ να έχω Navigon.

 

προς Colossus....

υπάρχει περίπτωση να βγει ξεκλείδωμα για το Official Mango χωρίς να χρειαστεί να περνάμε ROM από την αρχή; Αν όχι, μας βλέπω να μένουμε αιώνια κλειδωμένοι... κρίμα...

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως το προβληματα ειναι κατι απλο που μας ξεφευγει ..Οταν τελειωσεις ενημερωσε για το πως πηγε...

 

 

 

Τελικά η εγκατάσταση έγινε very smooth.

Ίσως υπήρξε πρόβλημα στην spl που επέλεγα κάθε φορά, στην τελευταία που δοκίμασα όλα δούλεψαν ρολόι.

Νύσταζα και λίγο και δεν είχα τόση υπομονή :zzz: :p

Edited by taigetos
Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μόλις πέρασε στο trophy η νέα mango rom αφού επανέφερα το κινητό με cable y που έφτιαξα και με sd κάρτα το φλασαρα από την enter host usb mode και πέρασα την ROM 7004 από εκεί και μετά με τον οδηγό του colossus se 15 λεπτά ήμουν σε mango και ξεκλείδωτο !! αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις!!
Link to comment
Share on other sites

Για Γερμανούς Vodafone....

 

και γω προσπάθησα να ξανακάνω όλη τη διαδικασία από την αρχή και μου πέταξε το ERROR [262]: FLASH WRITE

Προσπάθησα 2-3 φορές αλλά τίποτα. Επειδη κάπου διάβασα ότι είναι σοβαρούτσικο το θέμα, δεν ξαναπροσπάθησα και το αφήνω στην ησυχία του. Μάλλον εμείς οι Γερμανο-Vodafone ατυχήσαμε. Εμένα μετά το Mango μου κλείδωσε και το κινητό. Όχι ότι με χαλάει, απλά ξενέρωσα που πλέον δεν μπορώ να έχω Navigon.

 

προς Colossus....

υπάρχει περίπτωση να βγει ξεκλείδωμα για το Official Mango χωρίς να χρειαστεί να περνάμε ROM από την αρχή; Αν όχι, μας βλέπω να μένουμε αιώνια κλειδωμένοι... κρίμα...

 

Και εμένα μόλις πέρασε στο trophy η νέα mango rom αφού επανέφερα το κινητό με cable y που έφτιαξα και με sd κάρτα το φλασαρα από την enter host usb mode και πέρασα την ROM 7004 από εκεί και μετά με τον οδηγό του colossus se 15 λεπτά ήμουν σε mango και ξεκλείδωτο !! αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις!!

 

@stewe Αυτο πρεπει να κανεις και εσυ και οι αλλοι "γερμανοι" η οσοι εχουν κολησει ...

@xalol Μπράβο ..Γραψε εδω αν θες πως εκανες την διαδικασια (καλωδιο καρτα κλπ) να το βαλουμε σε ξεχωριστο θεμα για να βοηθηθουν και αλλοι

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί λίγο...

Καταρχήν δεν προσπάθησα να περάσω Custom ROM, αλλά ακολούθησα την άλλη διαδικασία που έχεις ανεβάσει, για το επίσημο Mango. Απλά έδώ είδα ότι και άλλοι έχουν πρόβλημα και γιαυτό το ανέφερα.

Έχω μία απορία. Έστω ότι καταφέρνω να περάσω την Custom ROM, αυτό τι αρνητικά έχει; Αν έχω καταλάβει καλά, αν έχεις Custom ROM τότε δεν μπορείς να δεχτείς τυχόν updates μέσα από το ZUNE; Επίσης υπάρχει κάποιο πρόβλημα να το "τουβλιάσεις" άμα προσπαθήσεις να κάνεις κάτι τέτοιο; Τα ρωταω αυτά γιατί το φοβάμαι να πάω σε Custom ROM...

Ευχαριστώ...

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...