Jump to content

Xperia X10 mini / pro : [ROM] MiniCM7-2.1.1 && nAa-02 kernel


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 522
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα βγει παρομοιος οδηγος για το προ? Θελω μια ρομ που να μην εχει καθολου προβληματα... Οσες εχω βαλει τωρα βγαζουν εστω και ενα μικρο (στην τελευταια δεν δουλευε το παπι) και αν ειναι να βαζω πατς, εξωτερικα πληκρολογια κτλ σωθηκαμε...
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

παω να ξεκλειδωσω το bootloader εχοντας απενεργοποιησει και το antivirus Και μου λεει πως δεν επιτρεπεται η προσβαση...
ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

Θα βγει παρομοιος οδηγος για το προ? Θελω μια ρομ που να μην εχει καθολου προβληματα... Οσες εχω βαλει τωρα βγαζουν εστω και ενα μικρο (στην τελευταια δεν δουλευε το παπι) και αν ειναι να βαζω πατς, εξωτερικα πληκρολογια κτλ σωθηκαμε...

 

Μπορείς να ακολουθήσεις τα ίδια βήματα φλασαρίσματος και να αλλάξεις απλά το αρχείο του kernel. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν μόνο 2 για το pro. zombiepanic και d4kernel.

 

παω να ξεκλειδωσω το bootloader εχοντας απενεργοποιησει και το antivirus Και μου λεει πως δεν επιτρεπεται η προσβαση...

 

Τσέκαρε

 

1) Αν έχεις εγκαταστήσει τους drivers του κινητού

2) Αν έχεις ενεργοποιήσει το debugging mode στο settings>applications>development

3) Aν έχεις root

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

ακολούθησα όσα αναφέρατε στο 1ο ποστ και εκανα οτι επρεπε...στο τελος καθως το τελευταιο βημα ειναι να δωσεις εντολη επανεκινησης μετα και απο το φλασαρισμα τον εφαρμογων, σβήνει η οθόνη και όταν ξανα-αναβει κολλαει στην παραμορφωμένη μπλε οθονη...και το μονο που μπορω να κανω ειναι μετα απο 10-15 λεπτα (το αφησα μηπως και επανελθει) πατωντας το back μπαινω στο μενου του cwm τι να κανω εχω κολλησει παρακαλω οποιος μπορει ας βοηθησει...τι να φταιει...? το επαθε κανενας αλλος..?

Ευχαριστω εκ των προταιρων για την απαντηση.

 

ΥΓ: εννοείται οτι κάνεις wipe πριν εγκαταστήσεις οτιδήποτε έτσι???????

 

Φίλε μου μάλλον κάτι δεν ακολούθησες σωστά, ξανάκανε τη διαδικασία αφού μπαίνεις στο CWM.... θυμίσου, πρώτα ξεκλειδώνεις bootloader με το pc και το φάκελο unlock του nAa, μετά φλασάρεις το kernel πάλι με το pc και το flashtool, μετά στο boot μπαίνεις cwm για να φλασάρεις τη ρομ και καπάκι τα google apps, μετά ένα reboot, μπαίνεις δίκτυο να δεις οτι δουλεύει, και μετά κάνε και ένα reboot για να είσαι σίγουρος - 3 διαφορετικά βήματα με συγκεκριμένη σειρά!! Αν τυχόν δεν μπαίνεις ούτε CWM, τότε κάνε restore με το SEUS και μετά πάλι από την αρχή!!!

 

Όποιος έχει βάλει την 2.1.2 με τον kernel04 (έχει ενημερωθεί η σελίδα xda), έχει παρατηρήσει πόλυ κατανάλωση μπαταρίας??? δεν το προλαβαίνω το ρημάδι, φαγάνα σκέτη άμα μιλάς πολύ στην ημέρα....

Edited by PP6210
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδεια πως περναω το market για να κατεβαζω εφαρμογες?

 

τι εννοεις???????? δεν εχεις την εφαρμογη μαρκετ η δεν μπορεις να συνδεθεις με την εφαρμογη?

Link to comment
Share on other sites

[..]

Όποιος έχει βάλει την 2.1.2 με τον kernel04 (έχει ενημερωθεί η σελίδα xda), έχει παρατηρήσει πόλυ κατανάλωση μπαταρίας??? δεν το προλαβαίνω το ρημάδι, φαγάνα σκέτη άμα μιλάς πολύ στην ημέρα....

 

Με την πρώτη ευκαιρία θα ενημερωθεί, είχα πολύ πιεσμένο πρόγραμμα αυτές τις ημέρες. :worry:

Δοκίμασες να κάνεις calibration στην μπαταρία σου? Πραγματικά έχει σημαντική διαφορά και το συνιστώ μετά από κάθε αλλαγή ή update της rom.

 

ρε παιδεια πως περναω το market για να κατεβαζω εφαρμογες?

 

Φλάσαρες το πακετάκι με τα gapps? Αν ναι και αν πάλι δεν σου εμφανίζεται το market, βάλε τον λογαριασμό gmail σου πρώτα.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με την πρώτη ευκαιρία θα ενημερωθεί, είχα πολύ πιεσμένο πρόγραμμα αυτές τις ημέρες. :worry:

Δοκίμασες να κάνεις calibration στην μπαταρία σου? Πραγματικά έχει σημαντική διαφορά και το συνιστώ μετά από κάθε αλλαγή ή update της rom.

 

Φίλτατε DaRk_dOg δεν υπήρχε υπονοούμενο για καθυστέρηση ενημέρωσης της σελίδας μας στο myphone, απλά το ανέφερα γιατί να διευκρινίσω οτι δεν είμαι στην 2.1.1 και το 3ο κερνελ.... Αντιθέτως εκτιμώ πάρα πολύ την συνεισφορά σου εδώ :rolleyes:

 

Η μπαταρία μου επανήλθε (νομίζω) και πιθανόν να έφταιγε οτι το ΣΚ που πέρασε ήταν στην πείνα (είχα ξεχάσει τον φορτιστή στο γραφείο και φόρτιζα με μικρότερης δυναμικότητας φορτιστή), το calibration δεν το σκεφτόμουν γιατί μέχρι τώρα ήταν αστέρι, φόρτιζε μέχρι το 100% και ειδοποιούσε για φόρτιση στο 15%.

 

Το μόνο μικρό θεματάκι που έχω είναι οτι το ΜΚΤ μου βγάζει ασυμβατότητα με προγράμματα που πρίν ήταν συμβατά, π.χ. κάποια add-ons του Dolphin Browser, το google maps το οποίο δεν εγκαταστάθηκε με το προτεινόμενο πακέτο gapps (μου έβγαλε item not found) και στο ΜΚΤ μου λέει μη συμβατό - μάλλον δεν μπορεί να δεχτεί οτι ένα x10mini είναι σε 2.3.5 :lol: Θα προσπαθήσω να εγκαταστήσω το maps χειροκίνητα και βλέπουμε....

 

Προς όλους του φίλους που το σκέφτονται: παιδιά η νέα έκδοση ρομ/κερνελ απλά ΠΕΤΑΕΙ, ειλικρινά δεν το πίστευα οτι το τηλέφωνο έγινε τόσο ταχύτερο και χωρίς κάποιο κραυγαλέο bug (δεν είμαι expert user για να το έχω ξεψαχνίσει, αλλά ως μέσος χρήστης είμαι πολύ χαρούμενος!), μιλάμε για αναγένηση του μικρού μινι!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ nAa KAI DaRk_dOg!!! (ναι κυριε mod, το φωνάζω γιαυτό είναι κεφαλαία....)

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε DaRk_dOg δεν υπήρχε υπονοούμενο για καθυστέρηση ενημέρωσης της σελίδας μας στο myphone, απλά το ανέφερα γιατί να διευκρινίσω οτι δεν είμαι στην 2.1.1 και το 3ο κερνελ.... Αντιθέτως εκτιμώ πάρα πολύ την συνεισφορά σου εδώ :rolleyes:

 

Η μπαταρία μου επανήλθε (νομίζω) και πιθανόν να έφταιγε οτι το ΣΚ που πέρασε ήταν στην πείνα (είχα ξεχάσει τον φορτιστή στο γραφείο και φόρτιζα με μικρότερης δυναμικότητας φορτιστή), το calibration δεν το σκεφτόμουν γιατί μέχρι τώρα ήταν αστέρι, φόρτιζε μέχρι το 100% και ειδοποιούσε για φόρτιση στο 15%.

 

Το μόνο μικρό θεματάκι που έχω είναι οτι το ΜΚΤ μου βγάζει ασυμβατότητα με προγράμματα που πρίν ήταν συμβατά, π.χ. κάποια add-ons του Dolphin Browser, το google maps το οποίο δεν εγκαταστάθηκε με το προτεινόμενο πακέτο gapps (μου έβγαλε item not found) και στο ΜΚΤ μου λέει μη συμβατό - μάλλον δεν μπορεί να δεχτεί οτι ένα x10mini είναι σε 2.3.5 :lol: Θα προσπαθήσω να εγκαταστήσω το maps χειροκίνητα και βλέπουμε....

 

Χεχ έλα ρε man το ξέρω οτι δεν υπονοείς κάτι, απλά εγώ σαν D_d διευκρινίζω, γιατί πολλές φορές με παίρνει η μπάλα με τις υποχρεώσεις και μένω εκτός :D

 

Για την μπαταρία να ξέρεις πως πάντα έχει κι άλλα όρια για φόρτιση. (δλδ αν δεις οτι έχει φορτίσει στο 100% άσε το άλλα 10 λεπτά για να εισαι σίγουρος).

Για τα apps που δεν σου βγάζει δοκίμασε να παίξεις με τον market enabler: βάλε σαν carrier "T-mobile US" και ψάξε ξανα!

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για τα apps που δεν σου βγάζει δοκίμασε να παίξεις με τον market enabler: βάλε σαν carrier "T-mobile US" και ψάξε ξανα!

 

Δοκίμασα αλλά τζίφος.... ούτε google maps βρίσκει ούτε το Bookmarks to sd του Dolphin Browser με αφήνει να εγκαταστήσω γιατί δεν είναι συμβατό (πριν με SE2.1 και CM 2.2 με άφηνε να το κατεβάσω)..... θα περάσω χειροκίνητα μια παλιά έκδοση maps που έχω και ...με το χέρι τα bookmarks!!

 

Γενικά πάντως μου'χει βγάλει "εφαρμογή μη συμβατή" για 2-3 apps που με την μαμά 2.1 κατέβαιναν κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θέλω την βοήθεια σας,

έχω περάσει το ClockWorkMod recovery μέσω του xrecovery και δεν ξεκινάει το τηλέφωνο με τίποτε κολλάει στην οθόνη με το λογότυπο της SE

ξέρει κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω::

έχω το x10 mini με την 2.1 μέσα και έχω δικαιώματα root

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θέλω την βοήθεια σας,

έχω περάσει το ClockWorkMod recovery μέσω του xrecovery και δεν ξεκινάει το τηλέφωνο με τίποτε κολλάει στην οθόνη με το λογότυπο της SE

ξέρει κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω::

έχω το x10 mini με την 2.1 μέσα και έχω δικαιώματα root

 

αν δε μπορεις να μπεις recovery για να κανεις restore κανε επιδiωρθοση με το pc companion η μπες εδω http://www.sonyericsson.com/cws/support/mobilephones/downloads/subject/updateservice/xperiax10mini?cc=gb&lc=en

edit θα χαθουνε ολα και ξανα απο την αρχη να ξερεις

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αλλά τζίφος.... ούτε google maps βρίσκει ούτε το Bookmarks to sd του Dolphin Browser με αφήνει να εγκαταστήσω γιατί δεν είναι συμβατό (πριν με SE2.1 και CM 2.2 με άφηνε να το κατεβάσω)..... θα περάσω χειροκίνητα μια παλιά έκδοση maps που έχω και ...με το χέρι τα bookmarks!!

 

Γενικά πάντως μου'χει βγάλει "εφαρμογή μη συμβατή" για 2-3 apps που με την μαμά 2.1 κατέβαιναν κανονικά...

 

Για maps δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

αν δε μπορεις να μπεις recovery για να κανεις restore κανε επιδiωρθοση με το pc companion η μπες εδω http://www.sonyericsson.com/cws/support/mobilephones/downloads/subject/updateservice/xperiax10mini?cc=gb&lc=en

edit θα χαθουνε ολα και ξανα απο την αρχη να ξερεις

 

ok ευχαριστώ το έκανα με μια μικρή αλχημεία

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα μικρό προβληματάκι. Όλα καλά, μέχρι το σημείο του Apply update from sdcard. Μου εμφανίζει error ότι δεν μπορεί να κάνει mount την sdcard. Δοκίμασα και από τις ρυθμίσεις του CWM να την κάνω mount, αλλά μου δίνει το ίδιο error. Καμιά ιδέα τι παίζει?

 

Edit: Fixed. Ήταν η SD που είχε πρόβλημα, έβαλα μια μικρότερη (2ΓΒ) και δούλεψε κανονικά.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε για το tutorial.

Edited by thanosylar
Link to comment
Share on other sites

οταν λες φλασαρετε τα googleapps τι εννοει΅πως γινεται αυτο?

 

οταν λες φλασαρετε τα googleapps τι εννοει΅πως γινεται αυτο?

ενταξει το βρηκα!

 

λοιπον ολα καλα μονο ενα προβλημα εχω σημαντικο.παταω να κανει συνδεση μεσω wifi k δεν ενεργοποειται.μου γραφει σφαλμα!τι να φταιει?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

πριν ξεκινησω να το κανω αυτο επειδη ειμαι ασχετος θα κανω καποιες ερωτησεις...

- η MiniCM7-2.1.1 rom ειναι 2.3.5 ή 2.1.1.;

- kernel τι ειναι;

- ΠΡΟΣΟΧΗ: Η παρακάτω διαδικασία πρόκειται να αναιρέσει την εγγύηση της συσκευής και είναι εξαιρετικά επικίνδυνη!

Σε περίπτωση που η συσκευή ήταν sim-unlocked, μετά το bootloader unlocking, θα αποκτήσει ξανά το sim-lock! μετα δεν θα μπορω να επαναφερω το κινητο στην αρχικη του κατασταση;ωστε να εχω παλι την εγγυηση; αν γινει sim-lock τι επιπτωσεις θα εχω;

κατι ακομα τα δυο τελευταια ψηφια του baseband ειναι 06 και οχι 15.αρα το ξεχναω;

Edited by georgeIII
Link to comment
Share on other sites

πριν ξεκινησω να το κανω αυτο επειδη ειμαι ασχετος θα κανω καποιες ερωτησεις...

- η MiniCM7-2.1.1 rom ειναι 2.3.5 ή 2.1.1.;

- kernel τι ειναι;

- ΠΡΟΣΟΧΗ: Η παρακάτω διαδικασία πρόκειται να αναιρέσει την εγγύηση της συσκευής και είναι εξαιρετικά επικίνδυνη!

Σε περίπτωση που η συσκευή ήταν sim-unlocked, μετά το bootloader unlocking, θα αποκτήσει ξανά το sim-lock! μετα δεν θα μπορω να επαναφερω το κινητο στην αρχικη του κατασταση;ωστε να εχω παλι την εγγυηση; αν γινει sim-lock τι επιπτωσεις θα εχω;

κατι ακομα τα δυο τελευταια ψηφια του baseband ειναι 06 και οχι 15.αρα το ξεχναω;

 

Ξεκινάμε από το τέλος: αν όντως το 06 που λές είναι στο baseband (που πρέπει να είναι M76XX-TSNCJOLYM-53404015) τότε πράγματι το ξεχνάς, όπως λέει και το αρχικό μήνυμα. Αν όμως έχεις μπερδευτεί, και το 06 αφορά το firmware version (που πρέπει να είναι 2.1.1.A.0.6 ή 2.1.1.C.0.0) τότε συνεχίζουμε!

 

Αν το κινητό είναι αγορασμένο από Ελλάδα (ή δεν έχεις κάνει εσύ διαδικασία sim-unlock), τότε μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα με sim lock, για να είσαι σίγουρς υπάρχει ειδικό tool για να κάνεις έλεγχο αν θα επηρρεαστείς (πρέπει να διαβάσεις τα αντίστοιχα λινκ στο xda).

Σκέψου οτι το "kernel" είναι το λειτουργικό του hardware και η "rom" είναι το λειτουργικό της τηλεφωνικής συσκευής, συνεπώς μπορείς κρατώντας το κερνέλ που έχεις από SE να δοκιμάσεις κάποια άλλη rom, που δεν απαιτεί ειδικό κερνελ δηλαδή. Για τη συγκεκριμένη, πρέπει να 1) ξεκλειδώσεις bootloader προκειμένου 2) να περάσειw το ειδικό κερνελ, και 3) να περάσεις τη συγκεκριμένη ρομ (που είναι android 2.3.5).....

 

Γενικά (και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω) αν δεν το κατέχεις, ρίξε πολύ διάβασμα πριν κάνεις κάτι τόσο προχωρημένο....

 

@ DaRk_dOg: ευχαριστώ για τα tips με market enabler, τελικά το θέμα με τις "μη υποστηριζόμενες εφαρμογές" δεν έχει να κάνει με market access (δηλαδή πήρα τα ίδιο error με όποιο market access κι αν δοκίμασα).... αντιθέτως, βρήκα και εγκατέστησα manually αρκετές από τις εφαρμογές που μου έβγαζε μη συμβατές το ΜΚΤ (π.χ. Dolphin bookmarks to SD, Phonecard Express, google maps από λινκ που έδωσε φίλος πιό πάνω και τον ευχαριστώ) και δουλεύουν μια χαρά!

Edited by PP6210
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε από το τέλος: αν όντως το 06 που λές είναι στο baseband (που πρέπει να είναι M76XX-TSNCJOLYM-53404015) τότε πράγματι το ξεχνάς, όπως λέει και το αρχικό μήνυμα. Αν όμως έχεις μπερδευτεί, και το 06 αφορά το firmware version (που πρέπει να είναι 2.1.1.A.0.6 ή 2.1.1.C.0.0) τότε συνεχίζουμε!

 

εκανα update και πια εχω baseband M76XX-TSNCJOLYM-53404015 εκανα εγκατασταση της ginger dx v.17 με stock kernel μεχρι στιγμης ολα οκ!!!:)

Link to comment
Share on other sites

εκανα update και πια εχω baseband M76XX-TSNCJOLYM-53404015 εκανα εγκατασταση της ginger dx v.17 με stock kernel μεχρι στιγμης ολα οκ!!!:)

 

ok, κάνε backup με cwm σε κάθε "σταθερή" σου φάση πριν δοκιμάσεις κάτι επικίνδυνο, και θα είσαι εντάξει.... έ και μετά από λίγο καιρό, που θα συνηθίσεις την ιδέα αλλαγής ρομ, θα βάλεις και το nAa kernel και θα έχεις άλλο κινητό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πέραση στο κινητό την MiniCM7-2.1.1 && nAa-02 kernel και δεν μπορώ να περάσω ένα ηχώ κλήσης mp3, οπός πέρναγα στης υπόλοιπες rom με προγράμματα όπως το ring extended, ringtones market. Είναι κανονικά επιλεγμένος ο ήχος αλλά παίζει κάποιον άλλο από τους αρχικούς που έχει.
Link to comment
Share on other sites

Unlocking bootloader

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η παρακάτω διαδικασία πρόκειται να αναιρέσει την εγγύηση της συσκευής και είναι εξαιρετικά επικίνδυνη!

Σε περίπτωση που η συσκευή ήταν sim-unlocked, μετά το bootloader unlocking, θα αποκτήσει ξανά το sim-lock!

Requirements:

  • Προεγκατεστημένο PC Companion ή SEUS ή απλά οι drivers της SE
  • Rooted συσκευή

 

Διαδικασία unlocking:

1.Απενεργοποιήστε το antivirus του υπολογιστή

2.Ενεργοποιήστε τον Εντοπισμό σφαλμάτων στην συσκευή και συνδέστε την στο pc μέσω usb (σε διαδικασία φόρτισης και όχι σαν συσκευή αποθήκευσης)

3.Ανοίγετε το MiniCm7-2.1.1 Pack και μέσα στον φάκελο unlock, υπάρχει το msm7227_semc.cmd. Κάνετε διπλό κλίκ και ξεκινά η διαδικασία του unlock (κρατάει περίπου 20 sec). Για να βεβαιωθείτε οτι όλα πάνε καλά, η γραμμή εντολών πρέπει να έχει το εξής output (όσο γίνεται πιο όμοιο):

process requires standard 2.x android firmware.
Press any key to continue . . .
Getting ROOT rights.
1743 KB/s (585731 bytes in 0.328s)
error: protocol fault (no status)
Waiting ...
Removing NAND MPU restrictions via SEMC backdoor. Permanent. Require ROOT rights.
192 KB/s (3087 bytes in 0.015s)
success
Waiting ...
Getting ROOT rights.
Waiting ...
Writing patched semcboot. Two step process
First, we need get access to semcboot area
504 KB/s (8064 bytes in 0.015s)
Second, we need to write semcboot ;)
1130 KB/s (596916 bytes in 0.515s)
successfully wrote 0003ff00
Press any key to continue . . .

 

Μετά από αυτό ο bootloader έχει πλέον ξεκλειδώσει και μπορείτε να φλασάρετε εναλλακτικό, unsigned kernel.

 

Προσπάθησα να κάνω τη συγκεκριμένη διαδικασία στο X10 mini ενός φίλου μου, αλλά μου εμφανίζει τα παρακάτω στην κονσόλα.

 

http://img148.imageshack.us/img148/9425/capturendc.png

 

Τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...