Jump to content

Xperia X10 mini / pro : Εγκατάσταση ClockworkMod recovery


kissmyarch
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο πρώτο ποστ θα γράψω λίγα λόγια για το τι είναι το ClockwordMod recovery (cwm) και γιατί το χρειαζόμαστε οπωσδήποτε αν θέλουμε να περάσουμε κάποια νέα Rom για να ξεκλειδώσουμε τις δυνατότητες του αγαπημένου μας μικρού :)

Στα επόμενα 2 posts θα γράψω λεπτομερώς τι πρέπει να κάνετε για να εγκαταστήσετε το cwm στο x10 Mini και στο X10 Mini Pro αντίστοιχα, έχοντας την default ROM. Επιλέγετε μία από τις επιλογές που παραθέτω.

 

Links οδηγιών

 

Ευχαριστίες: στην cyanogenmod team που έφτιαξε αυτό το ωραίο εργαλείο, στον nobodyAtall που έκανε το port στο mini και τον D4rKn3sSyS που έκανε μερικές μικροαλλαγές για το φέρει στο mini pro. Και στον BMW116i για τις οδηγίες που του έκλεψα από τον οδηγό του xrecovery :p

 

Για τη συγγραφή του παρόντος αντλήθηκαν πληροφορίες από τα εξής links:

 

 

Εισαγωγή στο ClockwordMod recovery

TODO

-----

Edited by Superuser
added links
Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση του ClockwordMod recovery στο x10 Mini

 

Υπάρχουν 2 επιλογές. Διαλέγετε όποια ταιριάζει στην περίπτωσή σας. Μία από όλες.

 

- Επιλογή 1: Αυτόματη (flashing μέσω xrecovery)

- Επιλογή 2: Χειροκίνητη

 

-------------------------------------------

 

Επιλογή 1: Αυτόματη

 

Αν έχετε εγκατεστημένο το xrecovery κατεβάστε αυτό το αρχείο, αποθηκεύστε το στην SD Card, μπουτάρετε στο xrecovery, επιλέξτε flash zip from sd card και βρείτε το αρχείο που κατεβάσατε. Το φλασάρετε και τέλος.

 

Επιλογή 2: Χειροκίνητη

 

Αν δεν έχετε εγκατεστημένο το xrecovery,

 

1) Βεβαιωθείτε ότι έχετε root

2) Κατεβάστε το busybox-installer από το market

3) Τρέξτε το busybox-installer και βάλτε τη νεότερη έκδοση του busybox

4) Κατεβάστε το manualMini.zip και αποσυμπιέστε το στην κάρτα SD

 

Από εδώ και πέρα ακολουθείτε είτε το a ή το b. Ακριβώς ίδια διαδικασία απλά η a είναι πιο αυτοματοποιημένη.

 

5a) Κατεβάστε το terminal emulator από το market

6a) Ανοίξτε το terminal emulator[*] και γράψτε τις εξής εντολές πατώντας enter σε κάθε γραμμή

su
cd sdcard
sh cwm.sh

 

[*] Επειδή τα γράμματα θα είναι κούτσικα, πηγαίνετε στα preferences (πατώντας το αριστερό πλήκτρο) και βάλτε το font size στο 16. Μπορείτε να αλλάξετε και το χρώμα σε Amber-on-black για να είναι πιο ευκολοδιάβαστο.

http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/cwm/terminal.png

 

5b) Αποσυνδέστε το κινητό απο τον υπολογιστή, ανοίξτε τον root explorer και ανοίγετε το φάκελο sdcard (εκεί που βάλατε τα αρχεία)

6b) Πατάτε το αριστερό πλήκτρο του mini και επιλέγετε το multiselect

7b) Βρίσκετε και επιλέγετε τα αρχεία busybox, chargemon, recovery.tar και πατάτε copy

8b) Πατάτε το πλήκτρο back και πάτε στο φάκελο /system/bin και πατάτε πάνω δεξιά το Mount R/W και κάνετε paste

9b) Σημαντικό: Mένετε στο φάκελο /system/bin και πατάτε παρατεταμένα στον φάκελο chargemon, πάτε στο permissions και τικάρετε όπως στην παρακάτω εικόνα.

Προσοχή! αν δεν αλλάξετε τα permissions του chargemon θα κολλήσετε σε bootloop.

http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/cwm/perm.png

 

----

Edited by kissmyarch
added more
Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση του ClockwordMod recovery στο x10 Mini Pro

 

Απαιτήσεις: ενεργοποιημένο το debugging.

  • Settings>Applications>Development>USB debugging
  • Ρυθμίσεις>Εφαρμογές>Ανάπτυξη> Αποσφαλμάτωση USB

 

Παραθέτω 2 επιλογές. Διαλέγετε όποια ταιριάζει στην περίπτωσή σας. Μία από όλες.

 

- Επιλογή 1: Μέσω Windows/Linux

- Επιλογή 2: Mέσω xrecovery

 

-------------------------------------------

 

Επιλογή 1: Μέσω Windows/Linux

 

Links

 

CWM-Installer-for-Windows

CWM-Installer-for-Linux

 

Πηγαίος κώδικας

 

Windows

Linux

 

-------------------------------------------

 

Εγκατάσταση σε Windows

  • Κατεβάζετε το CWM-Installer από το παραπάνω link.
  • Το αποσυμπιέζετε και μπαίνετε στο φάκελο που έγινε η αποσυμπίεση.
  • Tρέχετε το install.bat και ακολουθείτε τις οδηγίες.

 

Εγκατάσταση σε Linux

  • Αποσυμπίεση του zip και τρέχετε το εκτελέσιμο με
    sh cwm-x10minipro.sh


  • Περισσότερες οδηγίες με εικόνες εδώ.

 

Επιλογή 2: Mέσω xrecovery

Αν έχετε εγκατεστημένο το xrecovery

  • κατεβάστε αυτό το αρχείο
  • αποθηκεύστε το στην SD Card
  • μπαίνετε στο xrecovery
  • επιλέξτε flash zip from sd card και βρείτε το αρχείο που κατεβάσατε. Το φλασάρετε και τέλος.

Edited by zxr
added more
Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι να πω για σενα και το team?οτι μας εχετε σκλαβωσει θα ειναι λιγο..επιτελους!ελληνικα και κατανοητα!

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά..έχω μια απορία..όταν προσπαθώ να κάνω το βήμα 5α πληκτρολογώ κανονικά τις εντολές αλλά στο τέλος παίρνω το εξής αποτέλεσμα "can't open cwm.sh" .. καμιά ιδέα για το πώς να το λύσω?

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά..έχω μια απορία..όταν προσπαθώ να κάνω το βήμα 5α πληκτρολογώ κανονικά τις εντολές αλλά στο τέλος παίρνω το εξής αποτέλεσμα "can't open cwm.sh" .. καμιά ιδέα για το πώς να το λύσω?

Ευχαριστώ πολυ

 

Για προσπάθησε να γράψεις

chmod 755 cwm.sh
sh cwm.sh

Θέμα permissions θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τη γρήγορη απάντηση σου!

Πληκτρολογώ αυτό που μου έδειξες αλλά μου βγάζει " Unable to chmod 755 cwm.sh: no such file or directory" :(

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τη γρήγορη απάντηση σου!

Πληκτρολογώ αυτό που μου έδειξες αλλά μου βγάζει " Unable to chmod 755 cwm.sh: no such file or directory" :(

 

Για να σου το βγάζει αυτό δεν είσαι στον κατάλογο όπου είναι το αρχείο και δεν το βλέπει. Αν γράψεις

ls

σου εμφανίζει το cwm.sh;

 

Νέος τρόπος μέσα από τα Windows:

Υποθέτοντας ότι οι περισσότεροι τρέχετε windows (shame on you :p ) ένα παιδί από τους xda, έφτιαξε ένα script που εγκαθιστά αυτόματα το cwm. Κατεβάστε αυτό, αποσυμπιέστε το και διπλό κλικ το install.bat ακολουθώντας τις οδηγίες.

 

@darredevvil

Δoκίμασέ το και αν δουλέψει θα το προσθέσω στον οδηγό ;)

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ φέλε μου..λοιπόν πληκτρολόγησα "1s " αλλά μου βγάζει "permission denied"

 

Τώρα θα δοκιμάσω και τον 2ο τρόπο!!..

 

EDIT:

Φίλε μου δούλεψε ο 2ος τρόπος!!!είσαι φοβερός!!!! να σαι καλά!!κατέβασα το αρχείο όπως μου είπες κ ακολούθησα τις οδηγίες!:D

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δούλεψε ο 2ος τρόπος!!!είσαι φοβερός!!!! να σαι καλά!!κατέβασα το αρχείο όπως μου είπες κ ακολούθησα τις οδηγίες!:D

 

Ωραία! Πιστεύω είναι ο πιο απλός. Θα το βάλω στον οδηγό τότε :)

 

ΥΓ: Η εντολή που σου είπα πριν ήταν LS (με μικρά φυσικά) :p

Link to comment
Share on other sites

oλες οι εντολες βγαινουν σωστα,το εχ"ω" δοκιμασει απειρες φορες και δεν ξεκιναει με τιποτα! Edited by FFF13
το @@@ και την υπογραφη προσεχω που την βαζω
Link to comment
Share on other sites

oλες οι εντολες βγαινουν σωστα,το εχ"ω" δοκιμασει απειρες φορες και δεν ξεκιναει με τιποτα!

 

Windows έχεις; Έχεις περάσει το xrecovery πιο πριν μήπως;

 

Για windows κατέβασε αυτό κάντο αποσυμπίεση και τρέξε το install.bat.

Για linux κατέβασε αυτό κάντο αποσυμπίεση και τρέξε το cwm-x10minipro.sh.

Edited by kissmyarch
Link to comment
Share on other sites

Επιλογή 2: Χειροκίνητη

 

Αν δεν έχετε εγκατεστημένο το xrecovery,

 

1) Βεβαιωθείτε ότι έχετε root

2) Κατεβάστε το busybox-installer από το market

3) Τρέξτε το busybox-installer και βάλτε τη νεότερη έκδοση του busybox

4) Κατεβάστε το manualMini.zip και αποσυμπιέστε το στην κάρτα SD

 

Από εδώ και πέρα ακολουθείτε είτε το a ή το b. Ακριβώς ίδια διαδικασία απλά η a είναι πιο αυτοματοποιημένη.

 

5a) Κατεβάστε το terminal emulator από το market

6a) Ανοίξτε το terminal emulator[*] και γράψτε τις εξής εντολές πατώντας enter σε κάθε γραμμή

su
cd sdcard
sh cwm.sh

 

[*] Επειδή τα γράμματα θα είναι κούτσικα, πηγαίνετε στα preferences (πατώντας το αριστερό πλήκτρο) και βάλτε το font size στο 16. Μπορείτε να αλλάξετε και το χρώμα σε Amber-on-black για να είναι πιο ευκολοδιάβαστο.

http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/cwm/terminal.png

 

 

----

 

Ok το εκανα,μου εκανε το reboot.Τωρα πως καταλαβαινω αμα μπηκε το cwm recovery?Πως το ενεργοποιω?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ δουλεψε κανονικα!!!!:D:D:D

 

Ok το εκανα,μου εκανε το reboot.Τωρα πως καταλαβαινω αμα μπηκε το cwm recovery?Πως το ενεργοποιω?

οταν ανοιγει πατα μετα τα γραμματα "sony ericsson" πατα συνεχομενα το back και θα μπει!

Edited by FFF13
το @@@ και την υπογραφη προσεχω που την βαζω
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ δουλεψε κανονικα!!!!:D:D:D

 

 

οταν ανοιγει πατα μετα τα γραμματα "sony ericsson" πατα συνεχομενα το back και θα μπει!

 

το pro έχεις έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το Pro εχω.Μου δουλεψε τελικα:).Πριν δεν δουλευε γιατι δεν ειχα βαλει σωστα τα Permissions.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Για να σου το βγάζει αυτό δεν είσαι στον κατάλογο όπου είναι το αρχείο και δεν το βλέπει. Αν γράψεις
ls

σου εμφανίζει το cwm.sh;

 

Νέος τρόπος μέσα από τα Windows:

Υποθέτοντας ότι οι περισσότεροι τρέχετε windows (shame on you :p ) ένα παιδί από τους xda, έφτιαξε ένα script που εγκαθιστά αυτόματα το cwm. Κατεβάστε αυτό, αποσυμπιέστε το και διπλό κλικ το install.bat ακολουθώντας τις οδηγίες.

 

@darredevvil

Δoκίμασέ το και αν δουλέψει θα το προσθέσω στον οδηγό ;)

 

αν ειναι ευκολο μπορει να ξαναμπει το link γιατι δεν βγαζει κατι ?

 

με τον 1 τροπο μου βγαζει instalation aborted κανω reboot και κολλαει στο logo ths s.e στο 2 στο terminal emulator moy βγαζει access denied....

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακόλουθοντας ακριβώς της οδηγίες με τη μέθοδο του τερματικού έκανε κανονικά επανέκκίνηση αλλά όσο κι αν προσπαθω με παρατεταμενο back δεν μπαίνει σε recovery mode. Να δοκιμάσω με xrecovery?

 

sent from my x10 mini using tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@ chris25 & giokspy

 

Λοιπόν, η μέθοδος που παρέθεσα μέσω windows είναι για το PRO όχι για το mini. Για δοκιμάστε αυτό και πέιτε μου αν πάιζει. Ακολουθήστε τις οδηγίες. Προσοχή εκεί που λέει

Do you already have a recovery installed? (Y/N):

αν έχετε ήδη το xrecovery πατάτε Y, αν όχι πατάτε N.

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα και την πρωτη φορα επελεξα Ν στο αν εχω ηδη recovery και δεν δουλεψε. μετα το ετρεξα ξανα και επελεξα Y και δουλεψε μια χαρα :) thanks !!

 

EDIT:

Τελικά δούλεψε μόνο μια φορά και δε ξανά μπαίνει σε recovery αν δεν ξανά τρέχω το προγράμματα απο το pc :-(

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ποιο κατέβασες; Αυτό στο ποστ του οδηγού ή αυτό που έβαλα στο προηγούμενο ποστ μου; Το μίνι έχεις έτσι;
Link to comment
Share on other sites

To απλό mini oxi το pro. Κατέβασμα αυτο στο προηγούμενο post. Πάλι μου δούλεψε μια φορά και μετα τίποτα. Δοκίμασα παρατεταμένο back είτε απο την αρχη ειται μετα το Sony Ericsson αλλα τιποτα

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...