Jump to content

Οι Android εφαρμογές φέρνουν λιγότερα χρήματα από ότι οι εφαρμογές του App Store


spirospatra
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ιστορία είναι γνωστή και επαναλαμβάνεται μετά από έκθεση, η οποία αναφέρει ότι οι προγραμματιστές εφαρμογών της Google κερδίζουν ένα μέρος από αυτά που κερδίζουν οι ανταγωνιστές τους στην Apple. Ο λόγος για τον οποίο οι Android εφαρμογές είναι λιγότερο επικερδείς από τις εφαρμογές του App Store είναι η πειρατεία... Σε έκθεση από την Yankee Group και τη Skyhook διαπιστώθηκε ότι οι πωλήσεις των εφαρμογών στις Ηνωμένες Πολιτείες είναι ιδιαίτερα αυξημένη, καθώς κάθε χρήστης αγοράζει 40 εφαρμογές ανά έτος. Σύμφωνα με την ίδια έκθεση οι χρήστες του λειτουργικού συστήματος της Google αγοράζουν λιγότερες εφαρμογές από ότι οι χρήστες του iOS.

 

Σε έρευνα που έγινε μεταξύ των προγραμματιστών εφαρμογών του λειτουργικού συστήματος Android φαίνεται ξεκάθαρα ότι το παράνομο κατέβασμα εφαρμογών, οι οποίες κανονικά είναι επί πληρωμή, κοστίζει πάρα πολλά χρήματα.

Ας δούμε κάποιες επιπλέον αποθαρρυντικές διαπιστώσεις:

  • Η πειρατεία είναι πρόβλημα για το Android. Μεταξύ των ερωτηθέντων Android προγραμματιστών, το 27% θεωρεί την πειρατεία ως ένα τεράστιο πρόβλημα και ένα άλλο 26% το θεωρεί απλά ως πρόβλημα.
  • Η Google δεν βοηθάει. Το 53% των ερωτηθέντων προγραμματιστών της Google θεωρεί πολύ χαλαρή τη Google όσον αφορά στις πολιτικές της για το Android Market.
  • Η πειρατεία βλάπτει τους προγραμματιστές σε όλα τα επίπεδα. Περίπου το ένα τρίτο των προγραμματιστών λέει ότι η πειρατεία τους κοστίζει 10.000 δολάρια το χρόνο σε έσοδα. Επιπλέον, το 32% λέει ότι η πειρατεία αυξάνει το κόστος υποστήριξης των εφαρμογών, ενώ άλλο ένα 25% λέει ότι εξαιτίας των πειρατικών αντιγράφων αυξάνεται ο φόρτος εργασίας των server.

 

Αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που η πειρατεία έχει κατηγορηθεί ότι προκαλεί έλλειψη ενδιαφέροντος στους προγραμματιστές εφαρμογών του Android καθώς πολλοί προγραμματιστές αποστρέφονται την ταλαιπωρία που προέρχεται από την πειρατεία. Το iOS της Apple έχει αποδειχθεί λιγότερο ευαίσθητο στο πανάρχαιο πρόβλημα της πειρατείας.

 

[via]

Edited by saliez
Link to comment
Share on other sites

Η γνωστή ιστορία.

Η ο καταναλωτής θα είναι πιο ευχαριστημένος,η εταιρεία.

Διαλέγω το πρώτο. Η google δόξα το θεο,μια χαρά κερδοφόρα είναι και χωρίς να μας κυνηγάει λες και της σκοτωσαμε τον πάτερα.

 

Sent from my Milestone

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

ας δωσουν τις εφαρμογες τους δωρεαν με google ads οπως κανει η rovio και μια χαρα εσοδα θα εχουν και η πειρατεια θα μειωθει...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, όπως πάντα άλλωστε, η ίδια η αγορά αναδεικνύει ποιο μοντέλο είναι βιώσιμο και ποιο όχι. Δυστυχώς είναι στην ανθρώπινη φύση μας να ψάχνουμε να βρούμε τη δωρεάν λύση, ακόμα κι αν αυτή είναι παράνομη (ειδικά στην Ελλάδα είναι σχεδόν κανόνας αυτό στο θέμα του s/w). Στεφτείτε ότι το Android διαφημίζεται ως "open-source", που θυμίζει Linux και δωρεάν εφαρμογές... Άρα σαν μοντέλο σε προδιαθέτει για δωρεάν s/w, ενώ στην πράξη αυτό δεν ισχύει.

 

Όσο για τις δωρεάν εφαρμογές με Google Ads, ευχαριστώ, δεν θα πάρω, δεν θέλω να καταντήσω να έχω ένα κινητό banner στην τσέπη μου. Προτιμώ να δώσω το αστείο ποσό των 0,79 € υποστηρίζοντας έτσι τον developer και κρατώντας το κινητό μου καθαρό από banners και με ποιοτικότατες εφαρμογές που χαίρεσαι να βλέπεις και να δουλεύεις.

 

Αλλά δυστυχώς ο νεοέλληνας πιο εύκολα δίνει 3 € για έναν καφέ παρά 0,79 € για μια εφαρμογή που θα τη δουλεύει για πάντα...

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

ενω στο android δεν εχουμε καθολου ποιοτικες εφαρμογες....

πες μου κατι που ηθελες να κανεις στο ανδροιδ και δεν μπορεσες....

μην ξεκινησουμε παλι να μιλαμε για αοριστιες..ελεος δλδ!

φανταζομαι οτι ολα τα προγραμματα που εχεις εσυ στο Pc σου ειναι αυθεντικα...μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας...να φανταστω ποτε στη ζωη σου δεν εχεις κατεβασει κατι απο τορρεντ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανενα προβλημα να δωσω και 1€ και 2 € και παραπανω για μια καλη εφαρμογη που θα χαιρομαι να την δουλευω.Το κακο ειναι ο τροπος πληρωμης.Επρεπε να υπαρχει δυνατοτητα πληρωμης με χρεωση στον τηλεφωνικο λογαριασμο ή με Paysafe.Δεν εμπιστευομαι να δωσω στοιχεια πιστωτικης καρτας στο διαδικτυο,ουτε εχω Paypal.
Link to comment
Share on other sites

ενω στο android δεν εχουμε καθολου ποιοτικες εφαρμογες....

πες μου κατι που ηθελες να κανεις στο ανδροιδ και δεν μπορεσες....

μην ξεκινησουμε παλι να μιλαμε για αοριστιες..ελεος δλδ!

φανταζομαι οτι ολα τα προγραμματα που εχεις εσυ στο Pc σου ειναι αυθεντικα...μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας...να φανταστω ποτε στη ζωη σου δεν εχεις κατεβασει κατι απο τορρεντ...

Φίλε μου τι σχέση έχουν τα torrents με τις εφαρμογουλες του 1-3€?

Τελευταία όντως υπάρχουν όλες οι βασικές free εφαρμογές και στα android.

Όμως οποίος γνωρίζει το τι υπάρχει στο iOS βλέπει ότι λείπουν παρα πολλές εφαρμογές κακ αν ακόμα υπάρχουν συνωνυμες, δεν έχουν καμία σχέση στην πράξη τόσο σε λειτουργικότητα όσο και σε γραφικά.

Για να μπορείς να υποστηρίξεις με σιγουριά αυτο που λες, θα πρέπει να γνωρίζεις τι ακριβώς υπάρχει στο app store.

 

Απο το άρθρο φαίνεται ξεκάθαρα η πραγματικότητα και την εκφράζουν οι ίδιοι οι developers. Τώρα αν κανείς δεν αγοράζει μακροπρόθεσμα δεν θα υπάρχουν εφαρμογές εκτός αυτών που κερδίζουν αλλιώς :Evernote, Viber κλπ συν κάποιες lite εκδόσεις με περιορισμένες δυνατότητες όπως το PicSay που κάνει πολυ λιγότερα απο το Pro.

 

Το να δώσεις 30€ για αγορα 10-20 καλών εφαρμογών που χρησιμοποιείς συχνά δεν είναι δα και τόσο τραγικό.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μονο και μονο που μπορείς να αγορασεις με Paypal μετραει πολυ.

Μακαρι να υπηρχε και χρεωση στον λογαριασμο , θα βολευε πολυ κοσμο.

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες συμφωνω με τον DrMobile,ομως οι καλες εφαρμογες δε στοιχιζουν στην πλειοψηφία τους 0,79 λεπτα (π.χ spb 3d shell = 10 ευρω).

 

ενω στο android δεν εχουμε καθολου ποιοτικες εφαρμογες....

πες μου κατι που ηθελες να κανεις στο ανδροιδ και δεν μπορεσες....

μην ξεκινησουμε παλι να μιλαμε για αοριστιες..ελεος δλδ!

φανταζομαι οτι ολα τα προγραμματα που εχεις εσυ στο Pc σου ειναι αυθεντικα...μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας...να φανταστω ποτε στη ζωη σου δεν εχεις κατεβασει κατι απο τορρεντ...

 

Σσσσσσσσσ......,μη λες torrent εδω.Απαγορευεται!

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Φυσικό είναι.Το iOS βασίζεται αποκλειστικά στη χρήση εφαρμογών και το android στην αξιοποίηση των όσων λειτουργιών λοιπουν από το πρώτο.Στο πρώτο οι χρήστες αγοράζουν πολλές φθηνές εφαρμογές που έχουν γραφτεί μόνο για τη συσκευή τους με προσοχή από τον προγραμματιστή και την επίβλεψη της apple,στο δεύτερο ο χρήστης κάνει ότι πήρε τη συσκευή του για να κάνει,αποφεύγοντας τη χρήση πολλών εφαρμογών άρα τις αγορές και τις διαφημίσεις,δεν είναι τσαμπατζης γιατί πολλά android κινητά μόνο φθηνά δεν είναι.Αν η google έχει πρόβλημα μπορεί να προωθήσει την αγορά εφαρμογών όπως στο iOS όπου βρίσκονται πολλές δωρεάν και προσεγμένες με ακριβής θεματολογική αναζήτηση.Η google είναι η μεγαλύτερη μηχανή αναζήτησης και έχει μέτρια εύρεση εφαρμογών στο λειτουργικό της.Το αλαξαν εμφανισιακά μπορούν να το αλλάξουν και πρακτικά το market... Edited by inactiveaccount54432
Link to comment
Share on other sites

λοιπον δεν μπορω να καταλαβω τι εννοειτε....

εγω χρησιμποιω ερκετες εφαρμογες απο το μαρκετ και μονο οι 2 ειναι επι πληρωμη..και με αυτες κανω οτι χρειαζομαι και εξηγουμαι:

 

tapatalk (επι πληρωμη)

adobe reader

ebay

photobucket

soundhoud(shazam)

imdb

convertpad

documents to go(free version)

yahoo mail

gmail

realcalculator(scientific)

facebook

youtube

file manager

3g watchdog

ξυππνητηρι

booking

airtickets

evernote

musicplayer

titanium backup

launcher pro plus (επι πληρωμη)

qqplayer

auto europe

angry birds

go weather

handcent sms

μεταφραση google

 

μαζι με τα προγραμματα ποθ βρισκονται προεγκατεστημενα στο κινητο κανω οτι χρειαζομαι και πολυ παραπανω μαλιστα...που κολατε δλδ δεν μπορω να καταλαβω?πρεπει με το ζορι να πληρωνω?και ναι ολες οι εφαρμογες παραπανω ειναι πολυ ποιοτικες!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δεν μπορω να καταλαβω τι εννοειτε....

Το iOS είναι ας πούμε προσεγμένη λύση για όποιο θέμα της καθημερινότητας θέλειςς,είναι συνδεδεμένο προσεγμένα με αυτήν π.χ. με τη τη δουλειά,τη διασκέδαση,την παραγωγικότητα σου κ.τ.λ.Όποιο να είναι το ενδιαφέρον και οι ανάγκες σου το βρίσκεις με μια απλή αναζήτηση στο AppStore.Δε θα έλεγα το ίδιο για το market όπου πρέπει να ξέρεις ήδη το όνομα της εφαρμογής που θες να ψάξεις,χωρίς προτάσεις και προτοτυπίες καi όχι παντα με συμβατότητα της συσκευής σου και υψηλές προδιαγραφές εμφάνισης και ευχρηστιας που θέτει η apple.Το iOS είναι πιο πολύ το όλα σε ένα στη καθημερινότητα σου...

Edited by inactiveaccount54432
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.

Για παράδειγμα στο AppStore υπάρχει η εφαρμογη iTransit όπου δίνεις τον προορισμό σου και η εφαρμογη εντοπίζει την θέση σου με το gps.

Επιλέγει την καλύτερη διαδρομή με λεωφορείο, μετρό, τραμ κλπ, δείχνοντας την στο google maps με σημειωμενες όλες τις στάσεις και φυσικά εμφανίζει την κοντινοτερη απ όπου μπορείς να επιβιβασθεις.

Επίσης υπολογιζει τον χρόνο της κάθε διαδρομής και πολλα αλλα.

Πάμε τώρα στην αντίστοιχη εφαρμογη του market. Απλά αναγράφει τα δρομολόγια και τις στάσεις ονομαστικά.

 

Το ίδιο συμβαίνει και με πολλές άλλες εφαρμογές.

Ανέφερε κάποιες free σε προηγούμενο post ο Salto_fx. Αρκετές απ αυτές έχουν paid έκδοση που παρέχει πολυ περισσότερες δυνατότητες όπως οι 3gwatchdog, music plyer, titanium backup κλπ.

Το ότι κάνει κάποιος την δουλεια του είναι εντελώς υποκειμενικό. Σίγουρα οι βασικές υπάρχουν πλέον σε όλες τις πλατφόρμες και αυτο είναι το σημαντικότερο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να το κάνουμε οι δυνατότητα κατεβάσματος δωρεάν εφαρμογών με νόμιμο η μη τρόπο είναι ένα δέλεαρ για τον κάτοχο ενός smartphone και η google όπως και οι κατασκευαστές το γνωρίζουν αυτό γι΄αυτό και δε σκοτώνονται για τη πειρατεία. Ο νόμος της αγοράς είναι αυτός είτε το θέλουμε είτε όχι βρίσκεις free πουλάς, τα κλειδώνεις και δε βρίσκει κανένας free θα επηρεάσει στις πωλήσεις απλά τα πράγματα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να το κάνουμε οι δυνατότητα κατεβάσματος δωρεάν εφαρμογών με νόμιμο η μη τρόπο είναι ένα δέλεαρ για τον κάτοχο ενός smartphone και η google όπως και οι κατασκευαστές το γνωρίζουν αυτό γι΄αυτό και δε σκοτώνονται για τη πειρατεία. Ο νόμος της αγοράς είναι αυτός είτε το θέλουμε είτε όχι βρίσκεις free πουλάς, τα κλειδώνεις και δε βρίσκει κανένας free θα επηρεάσει στις πωλήσεις απλά τα πράγματα

 

To ios hardware πουλάει λιγοτερo από του android και οι πωλήσεις software του ios είναι περισσότερες απο του android, έσοδα από τη μια έσοδα και από την άλλη πλευρά,ξέρουν τι κάνουν οι εταιρίες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανενα προβλημα να δωσω και 1€ και 2 € και παραπανω για μια καλη εφαρμογη που θα χαιρομαι να την δουλευω.Το κακο ειναι ο τροπος πληρωμης.Επρεπε να υπαρχει δυνατοτητα πληρωμης με χρεωση στον τηλεφωνικο λογαριασμο ή με Paysafe.Δεν εμπιστευομαι να δωσω στοιχεια πιστωτικης καρτας στο διαδικτυο,ουτε εχω Paypal.

 

Τι ειπες τωρα πλακα κανεις...??? Δεν υπαρχει πιο ευκολο πραγμα να κανεις αγορα απο το μαρκετ. Βαλε ενα αρθμο καρτας στο google λογαριασμο...χρεωστικη η προπληρωμενη κ αυτο ηταν... Εγω βαζω παντου τη χρεωστικη για αγορες αλλα... ο λογαριασμος που βλεπει η καρτα εχει το ποσο που θελω...ενω στο ΑΤΜ βγαζω λεφτα κανονικα...η απο αυτον η απο αλλον που εχω συνδεσει στη καρτα γιατι συνδεεις μεχρι 5 λογαριασμους. Η καρτα πρεπει να βλεπει ενα λογαριασμο που βαζεις μικρα ποσα μονο για αυτη τη δουλεια...

www.panost.com
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, όπως πάντα άλλωστε, η ίδια η αγορά αναδεικνύει ποιο μοντέλο είναι βιώσιμο και ποιο όχι. Δυστυχώς είναι στην ανθρώπινη φύση μας να ψάχνουμε να βρούμε τη δωρεάν λύση, ακόμα κι αν αυτή είναι παράνομη (ειδικά στην Ελλάδα είναι σχεδόν κανόνας αυτό στο θέμα του s/w). Στεφτείτε ότι το Android διαφημίζεται ως "open-source", που θυμίζει Linux και δωρεάν εφαρμογές... Άρα σαν μοντέλο σε προδιαθέτει για δωρεάν s/w, ενώ στην πράξη αυτό δεν ισχύει.

 

Όσο για τις δωρεάν εφαρμογές με Google Ads, ευχαριστώ, δεν θα πάρω, δεν θέλω να καταντήσω να έχω ένα κινητό banner στην τσέπη μου. Προτιμώ να δώσω το αστείο ποσό των 0,79 € υποστηρίζοντας έτσι τον developer και κρατώντας το κινητό μου καθαρό από banners και με ποιοτικότατες εφαρμογές που χαίρεσαι να βλέπεις και να δουλεύεις.

 

Αλλά δυστυχώς ο νεοέλληνας πιο εύκολα δίνει 3 € για έναν καφέ παρά 0,79 € για μια εφαρμογή που θα τη δουλεύει για πάντα...

 

Οχι το android είναι το "windows" των κινητών....

Είναι ευέλικτο και μπορεί να το έχεις σχεδόν σε οποιοδήποτε "μηχάνημα" όπως τα windows και ο μέσος χρήστης έχει σπασμένα προγράμματα όπως και στα windows....

Είναι διαδεδομένο κατά τον ίδιο τρόπο και θα μπορούσα να ταυτίσω τον ρόλο του στην αγορά με την αγορά υπολογιστών....

Αλλά παρολαυτά δεν είδα κανένα να λέει ότι το windows δεν είναι βιώσιμο γιατί "σπασμένα προγράμματα"....

Ίσα ίσα.... Το αντίθετο....

Ένα λειτουργικό είναι δεν εξαρτάται από τα προγράμματα των προγραμματιστών για το αν θα είναι βιώσιμο....

Η ιστορία δείχνει το ανάποδο....

Όσο πιο κλειστό σύστημα έχεις τόσο λιγότερο βιώσιμο είναι....

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερε κάποιες free σε προηγούμενο post ο Salto_fx. Αρκετές απ αυτές έχουν paid έκδοση που παρέχει πολυ περισσότερες δυνατότητες όπως οι 3gwatchdog, music plyer, titanium backup κλπ.

 

νομίζω οτι αυτη ειναι η πιο σωστή προσέγγιση απο τους developers. Δεν εχουν ολοι τις ιδιες αναγκες οποτε βολευονται με τις free εκδοσεις ή δεν ειναι διατεθειμένοι να πληρώσουν, αλλα και αυτοι που ειναι, ξερουν για τι πληρωνουν. Άλλωστε μια περίοδος trial των εφαρμογών ειναι μονιμη απαιτηση των χρηστών του iOS

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.

Για παράδειγμα στο AppStore υπάρχει η εφαρμογη iTransit όπου δίνεις τον προορισμό σου και η εφαρμογη εντοπίζει την θέση σου με το gps.

Επιλέγει την καλύτερη διαδρομή με λεωφορείο, μετρό, τραμ κλπ, δείχνοντας την στο google maps με σημειωμενες όλες τις στάσεις και φυσικά εμφανίζει την κοντινοτερη απ όπου μπορείς να επιβιβασθεις.

Επίσης υπολογιζει τον χρόνο της κάθε διαδρομής και πολλα αλλα.

Πάμε τώρα στην αντίστοιχη εφαρμογη του market. Απλά αναγράφει τα δρομολόγια και τις στάσεις ονομαστικά.

 

Για Android υπάρχει το optitrans που κάνει όλα τα παραπάνω και τα κάνει πάρα πολύ καλά.

 

 

Επίσης σου εμφανίζει και το κόστος της διαδρομής!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Για Android υπάρχει το optitrans που κάνει όλα τα παραπάνω και τα κάνει πάρα πολύ καλά.

 

 

Επίσης σου εμφανίζει και το κόστος της διαδρομής!

 

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω. Είδες όμως πόσο δύσκολο είναι να το βρεις. Δεν έπεσε ποτε μπροστά μου τόσο καιρο.

 

EDIT: την εγκατεστησα αλλα αν δεν κάνω κάτι λάθος τότε έχει πρόβλημα.

Επειδή βρίσκομαι στο εξωτερικό, χρησιμοποίησα την επιλογή εύρεσης της θέσης μεσω χάρτη.

Ζήτησα να πάω απο την κεντρική λεωφόρο του Κορυδαλλου στην Άγ. Παρασκευή.

Και μου προτείνει να πάω μέχρι την Καπνικαρεα με τα πόδια :)

http://tapatalk.com/mu/29823295-a14f-f9ed.jpghttp://tapatalk.com/mu/29823295-a166-70a8.jpg

http://tapatalk.com/mu/29823295-a17d-df95.jpg

 

Ενω περιλαμβάνει όσα πρέπει, κάπου χαλάει στην υλοποίηση.

Δυστυχώς δεν μπορω να έχω screen shots απο την εφαρμογη του iPhone γιατι έχει επιλογή εύρεσης σημείου εκκίνησης μεσω gps οπότε αφού είμαι εκτός Ελλάδας δεν δουλεύει καν.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα. Οι περισσότεροι προγραμματιστές προσφέρουν την δυνατότητα στους χρήστες είτε να αγοράσουν την εφαρμογή είτε να την χρησιμοποιούν δωρεάν με διαφημίσεις. Και οι περισσότεροι άνθρωποι είναι απόλυτα ευχαριστημένοι με την γκάμα των επιλογών που έχουν. Και θα κάνουν μία επιλογή.

 

Προφανώς αν ένας προγραμματιστής ή μία εταιρία προσφέρει μόνο τη μία από τις δύο επιλογές (μόνο επί πληρωμή με demo - lite δωρέαν και με διαφημίσεις, ή μόνο με διαφημίσεις) τότε ή θα πέσει θύμα πειρατείας (με άμεση συνέπεια να αυξήσει την τιμή, κάτι που θα οδηγήσει σε ακόμα περισσότερη πειρατεία) ή θα εκνευρίσει πολλούς πιθανούς πελάτες.

 

Επίσης η πειρατεία δεν είναι πρόβλημα μόνο του android. Είναι πρόβλημα και του ios, δηλαδή οι λέξεις "jailbreak" και "cydia" δεν λένε σε κανέναν τίποτα...?? Τώρα πώς κάποιος αναλυτής (ναι διαβάζουμε και αγγλικά) κατάφερε να το γυρίσει ότι αποτελεί πρόβλημα μόνο της μιας πλατφόρμας...God only knows. God bless AMERICA...

Link to comment
Share on other sites

Τραβηγμένο το ακούω να παίζει πειρατεία στο Android, ιδίως στις διαστάσεις των windows pc. Οι επιλογές είναι πάρα πολλές και βλέπουμε ποιες εφαρμογές είναι στην κορυφή, οι πιο πολλές είναι δωρεάν. Είναι το μεγάλο ατού που έχει το android. Και από την άλλη, οι καλές εφαρμογές κι ας είναι επί πληρωμή μια χαρά πιστεύω τα πάνε.

Απλά αν κάνεις τη δουλειά σου με την δωρεάν δεν πληρώνεις την φουλ έκδοση;

Ακόμη και στα wp7 μερικοί ακολουθούν αυτό το παράδειγμα 2 εκδόσεων, μίας με διαφημίσεις δωρεάν και μίας επί πληρωμή και με έξτρα δυνατότητες. Για τις άλλες υπάρχουν τα trials.

Γιατί κάποιος να βάλει σπασμένα προγράμματα στο android; Σιγά τις τιμές. Δεν μιλάμε για το photoshop CS5 και ms office που πολλοί τα έχουν σπασμένα (ακόμη και τα windows), που και πάλι είναι κάπως, γιατί υπάρχουν λύσεις, όπως το gimp, το libre office, το linux που είναι και open source. Προσωπικά με τα linux μια χαρά την έχω βρεί, κάνω τη δουλειά μου ακόμη πιο καλά απ' ότι με τα windows και όλα τα προγράμματα που θέλω υπάρχουν στα αποθετήρια. Ε κάπως έτσι είναι και το android με ακόμη πιο πολλές επιλόγες σε software.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κρύβω πως κατά καιρούς έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλές πειρατικές εφαρμογές και μάλιστα χωρίς να έχω κανένα λειτουργικό πρόβλημα.

Η συμπεριφορά μου είναι ίδια με την συμπεριφορά που έχω στον υπολογιστή μου. Όταν βλέπω πως κάποια εφαρμογή είναι ολοκληρωμένη και με καλύπτει τότε την αγοράζω. Paypal στο android μπορείς να βάλεις μέσω slideme και όχι μόνο. Π.χ. το tapatalk από εκεί το αγόρασα. Οι πραγματικά ποιοτικές εφαρμογές κατ'εμέ έχουν δυνατότητα "ξεκλειδώματος" και μέσο paypal όπως π.χ. το titatium backup.

Αν υπήρχε η δυνατότητα στο android να δοκιμάζεις μια εφαρμογή για μια βδομάδα π.χ. τότε θα μπορούσα να "αγοράσω" εφαρμογές που μου γέμιζαν το μάτι. Όμως σε 24 ώρες ( παλιά ) και σε 15 λεπτά ( τώρα ) φυσικά δεν μπορώ να αξιολογήσω μια εφαρμογή. Φίλους που βλέπω με ios παρατηρώ πως "χαλάνε" λεφτά σε μπαρούφες , με την έννοια πως αγοράζουν εφαρμογές και παιχνίδια που χρησιμοποιούν 2-3 φορές όλο κι όλο.

Έχω φίλο που έχει δώσει 250€ μέχρι τώρα χωρίς να έχει κάνει απόσβεση μέσω χρήσης ούτε τα μισά. Φυσικά όμως το συνολικό ποσό τον δεσμεύει να παραμείνει στο ios εσαεί...

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω. Είδες όμως πόσο δύσκολο είναι να το βρεις. Δεν έπεσε ποτε μπροστά μου τόσο καιρο.

 

EDIT: την εγκατεστησα αλλα αν δεν κάνω κάτι λάθος τότε έχει πρόβλημα.

Επειδή βρίσκομαι στο εξωτερικό, χρησιμοποίησα την επιλογή εύρεσης της θέσης μεσω χάρτη.

Ζήτησα να πάω απο την κεντρική λεωφόρο του Κορυδαλλου στην Άγ. Παρασκευή.

Και μου προτείνει να πάω μέχρι την Καπνικαρεα με τα πόδια :)

http://tapatalk.com/mu/29823295-a14f-f9ed.jpghttp://tapatalk.com/mu/29823295-a166-70a8.jpg

http://tapatalk.com/mu/29823295-a17d-df95.jpg

 

Ενω περιλαμβάνει όσα πρέπει, κάπου χαλάει στην υλοποίηση.

Δυστυχώς δεν μπορω να έχω screen shots απο την εφαρμογη του iPhone γιατι έχει επιλογή εύρεσης σημείου εκκίνησης μεσω gps οπότε αφού είμαι εκτός Ελλάδας δεν δουλεύει καν.

 

Το πρόβλημα είναι μάλλον η ώρα! Αν κοιτάξεις στην αρχική οθόνη υπάρχει πεδίο για να επιλέξει κανείς την ώρα και την ημερομηνία μετάβασης.

 

Προφανώς στις 2 το βράδυ δεν υπάρχει μετρό και τα περισσότερα υπόλοιπα μέσα μεταφοράς.

 

Το χρησιμοποιώ αρκετά και με έχει βοηθήσει απίστευτα.

 

Στο κυρίως θέμα τώρα, προσωπικά έχω αγοράσει όλες τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ και είναι επί πληρωμή.

 

Ίσως να ανήκω στη μειοψηφία, αλλά προτιμώ να υποστηρίξω τον developer για να έχει κέρδη και να μου παρέχει υποστήριξη και αναβαθμίσεις.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...