Jump to content

Samsung Galaxy Y (S5360)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω μαλλον θα του βαλω καμια custom, εχετε να προτεινετε καμια???

 

Πέρασα σε έναν φίλο που έχει το τηλέφωνο αυτό αυτή τη rom και από ότι μου λέει είναι πολύ ευχαριστημένος. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1679563

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 615
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα παρέλαβα το συγκεκριμένο κινητό. Το πρόβλημα είναι ότι εκτός από μια κατά λάθος κλήση σε αριθμό για πληροφορίες, το τηλέφωνο δεν μπορεί να κάνει κλήσεις. Δίνει το μήνυμα: "Μη εγγεγραμένο στο δίκτυο". Αν πάω στις ρυθμήσεις -> πληροφορίες -> κατάσταση εκεί έχει.

Κατάσταση υπηρεσίας: Εκτός λειτουργίας

Κατάσταση δικτύου κινητ.. : Αποσυνδέθηκε

Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικές sim

Καμιά ιδέα τι φταίει;

Edited by Georg600
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σάμερα παρέλαβα το συγκεκριμένο κινητό. Το πρόβλημα είναι ότι εκτός από μια κατά λάθος κλήση σε αριθμό για πληροφορίες, το τηλέφωνο δεν μπορεί να κάνει κλήσεις. Δίνει το μήνυμα: "Μη εγγεγραμένο στο δίκτυο". Αν πάω στις ρυθμήσεις -> πληροφορίες -> κατάσταση εκεί έχει.

Κατάσταση υπηρεσίας: Εκτός λειτουργίας

Κατάσταση δικτύου κινητ.. : Αποσυνδέθηκε

Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικές sim

Καμιά ιδέα τι φταίει;

 

Δοκιμασε ενα πιθανο "μπακαλικο" fix.

Βαλτο σε λειτουργεια πτησης (πατα το power μεχρι να εμφανιστει το μενου)

κλειστο

βγαλε-βαλε sim

ανοιξε το και βγαλτο απο λειτουργια πτησης

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε ενα πιθανο "μπακαλικο" fix.

Βαλτο σε λειτουργεια πτησης (πατα το power μεχρι να εμφανιστει το μενου)

κλειστο

βγαλε-βαλε sim

ανοιξε το και βγαλτο απο λειτουργια πτησης

 

Τίποτα.. Ευχαριστώ πάντως. Με το που το άνοιξα για να δοκιμάσω κόλπο (πριν την δοκιμή) έδειχνε ότι είναι οκ ξεκινούσε να κάνει κλήση αλλά δεν έκανε παλμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σάμερα παρέλαβα το συγκεκριμένο κινητό. Το πρόβλημα είναι ότι εκτός από μια κατά λάθος κλήση σε αριθμό για πληροφορίες, το τηλέφωνο δεν μπορεί να κάνει κλήσεις. Δίνει το μήνυμα: "Μη εγγεγραμένο στο δίκτυο". Αν πάω στις ρυθμήσεις -> πληροφορίες -> κατάσταση εκεί έχει.

Κατάσταση υπηρεσίας: Εκτός λειτουργίας

Κατάσταση δικτύου κινητ.. : Αποσυνδέθηκε

Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικές sim

Καμιά ιδέα τι φταίει;

 

μου μοιαζει hardware θέμα..

Δεν σου μένει παρά να περάσεις ξανα το firmware (δες παραπάνω για link). Αν και μετά κάνει τα ίδια κάτι λογικά κάτι έπαθε ο πομποδέκτης του. Το ανοίγεις βρίσκεις την εσ. κεραία (πλακέ μεταλλική επιφάνεια) καθαρίζεις επαφές και αν κάνει τα ίδια το πετάς ή το κάνεις ανταλακτικά (μπαταρία οθόνη). Κατι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ.. :(

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σε έναν φίλο που έχει το τηλέφωνο αυτό αυτή τη rom και από ότι μου λέει είναι πολύ ευχαριστημένος. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1679563

 

δε θα ναι λιγο βαρια η 4,1,1 για αυτο το μοντελο???

Link to comment
Share on other sites

δε θα ναι λιγο βαρια η 4,1,1 για αυτο το μοντελο???

 

Εγώ πάντως πέρασα και αυτήν που λέει ο Φίλος μας και άλλες 2-3 και επέστρεψα πάλι σε αυτήν που είχα. ChobitsDigitalisv2. Πέρασα και το link2sd και ένα partition και πάει πόλυ Καλά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πέρασα και αυτήν που λέει ο Φίλος μας και άλλες 2-3 και επέστρεψα πάλι σε αυτήν που είχα. ChobitsDigitalisv2. Πέρασα και το link2sd και ένα partition και πάει πόλυ Καλά

 

ΣΟΣΣΣΣΣ...

Προσπάθησα να αλλάξω kernel και δυστυχώς έβαλα έναν που δεν είναι συμβατός με το τηλ...Το αποτέλεσμα???Δεν ανοίγει καθόλου και ούτε μπαίνει σε recovery mode για να ξαναπεράσω άλλη rom...Προσπάθησα μέσω odin να αλλάξω λογισμικό ή κερνελ και παρ όλα αυτά πάλι δεν ανοίγει..Έχετε να προτείνετε οποιαδήποτε rom με ενσωματωμένο κερνελ να φλασάρεται με odin???Η γενικά οποιοδήποτε άλλο τρόπο??

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣΣΣΣΣ...

Προσπάθησα να αλλάξω kernel και δυστυχώς έβαλα έναν που δεν είναι συμβατός με το τηλ...Το αποτέλεσμα???Δεν ανοίγει καθόλου και ούτε μπαίνει σε recovery mode για να ξαναπεράσω άλλη rom...Προσπάθησα μέσω odin να αλλάξω λογισμικό ή κερνελ και παρ όλα αυτά πάλι δεν ανοίγει..Έχετε να προτείνετε οποιαδήποτε rom με ενσωματωμένο κερνελ να φλασάρεται με odin???Η γενικά οποιοδήποτε άλλο τρόπο??

 

Κατεβαζεις μια επισημη ρομ και την περνας με odin. Αυτην για παραδειγμα.

Ετοιμαζεις το odin

Βαζεις το κινητο σε download mode

Το συνδεεις και πατας start μολις το αναγνωρισει

Ανοιγει το κινητο (θα αργησει λιγο, μην το σβησεις) και μετα πατας *#272*IMEI# (οπου IMEI= το imei της συσκευης σου. Θα το βρεις στο κουτι η πατωντας *#06#) και διαλεγεις EUR.

Γινεται επαναφορα και ολα κομπλε.

 

Φροντισε να εχεις περασμενο το kies στον υπολογιστη για να υπαρχουν οι drivers της συσκευης

Να ΜΗΝ τρεχει το Kies η καποια διεργασια του οταν θα φλασαρεις με το odin (τσεκαρε με ctrl+alt+del)

Να τρεξεις το odin σαν διαχειριστης (δεξι κλικ, εκτελεση ως διαχειριστης)

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις μια επισημη ρομ και την περνας με odin. Αυτην για παραδειγμα.

Ετοιμαζεις το odin

Βαζεις το κινητο σε download mode

Το συνδεεις και πατας start μολις το αναγνωρισει

Ανοιγει το κινητο (θα αργησει λιγο, μην το σβησεις) και μετα πατας *#272*IMEI# (οπου IMEI= το imei της συσκευης σου. Θα το βρεις στο κουτι η πατωντας *#06#) και διαλεγεις EUR.

Γινεται επαναφορα και ολα κομπλε.

 

Φροντισε να εχεις περασμενο το kies στον υπολογιστη για να υπαρχουν οι drivers της συσκευης

Να ΜΗΝ τρεχει το Kies η καποια διεργασια του οταν θα φλασαρεις με το odin (τσεκαρε με ctrl+alt+del)

Να τρεξεις το odin σαν διαχειριστης (δεξι κλικ, εκτελεση ως διαχειριστης)

 

Φίλε σε υπέρ ευχαριστώ...Θα το κάνω αμέσως...Δυο ερωτήσεις έχω πρώτα...Μόλις ανοίξω το odin αναγνωρίζει μόνο του το zip αρχείο της ρομ??Ή πρέπει να τικάρω εγώ κάτι???Επίσης ο kernel αλλάζει αυτόματα έτσι??Γιατί λογικά έχει μείνει ο λάθος kernel...Τέλος πατάω δεξί κλικ αλλα δε μου βγάζει κάποια επιλογή για να επιλέξω διαχειριστής...Χρησιμοποιώ το Odin3 v1.85

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε υπέρ ευχαριστώ...Θα το κάνω αμέσως...Δυο ερωτήσεις έχω πρώτα...Μόλις ανοίξω το odin αναγνωρίζει μόνο του το zip αρχείο της ρομ??Ή πρέπει να τικάρω εγώ κάτι???Επίσης ο kernel αλλάζει αυτόματα έτσι??Γιατί λογικά έχει μείνει ο λάθος kernel...Τέλος πατάω δεξί κλικ αλλα δε μου βγάζει κάποια επιλογή για να επιλέξω διαχειριστής...Χρησιμοποιώ το Odin3 v1.85

 

Ανοιγεις το zip και χρησιμοποιηεις τα .tar/.tar.md5 (οτι απο τα δυο εχει).

ΜΗΝ μπερδευτεις και Ξεζιπαρεις και τα .tar γιατι ανοιγουν και αυτα με το winrar

Υπαρχει και ο κερνελ σε καθε στοκ ρομ.

 

Αν η ρομ ειναι 3 αρχεια μπαινουν στο pda, modem, csc

Δεν πειραζεις κατι αλλο.

 

Στο εικονιδιο του odin (στην επιφανεια εργασιας, πριν το ανοιξεις. οχι μεσα στο προγραμμα) κανε δεξι κλικ για να σου εμφανιστει η εκτελεση σαν διαχειριστης.

Μην σε καιει τοσο βεβαια. Δεν γινεται κατι, απλα καμια φορα τυχαινει να μην δουλευει το odin αν το τρεξεις κανονικα (εμενα δεν μου ετυχε ποτε για παραδειγμα και ποτε δεν το τρεχω σαν admin)

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγεις το zip και χρησιμοποιηεις τα .tar/.tar.md5 (οτι απο τα δυο εχει).

ΜΗΝ μπερδευτεις και Ξεζιπαρεις και τα .tar γιατι ανοιγουν και αυτα με το winrar

Υπαρχει και ο κερνελ σε καθε στοκ ρομ.

 

Αν η ρομ ειναι 3 αρχεια μπαινουν στο pda, modem, csc

Δεν πειραζεις κατι αλλο.

 

Στο εικονιδιο του odin (στην επιφανεια εργασιας, πριν το ανοιξεις. οχι μεσα στο προγραμμα) κανε δεξι κλικ για να σου εμφανιστει η εκτελεση σαν διαχειριστης.

Μην σε καιει τοσο βεβαια. Δεν γινεται κατι, απλα καμια φορα τυχαινει να μην δουλευει το odin αν το τρεξεις κανονικα (εμενα δεν μου ετυχε ποτε για παραδειγμα και ποτε δεν το τρεχω σαν admin)

 

Φίλε όλα πήγαν τέλεια....Ευχαριστώ για όλα....Τώρα θα ψάξω κανένα σωστό kernel που να είναι ok με την custom ρομ.. ;-)

Ευχαριστώ και πάλι....

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πολύ καλή και με πλήρη υποστήριξή ελληνικών είναι και η evolution 3. Αυτήν έχω τώρα και πάει πόλυ Καλά. Αναζήτηστε την στο xda
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβληματακι και θελω τη βοηθεια σας:

 

με 58 εφαρμογες μου τιγκαρε η εσωτερικη μνημη (ηταν 190 ΜΒ) εχει κατω απο 19ΜΒ ελευθερο χωρο τωρα ,και λεει οτι πρεπει να ελευθερωσω χωρο δε δεχετε αλλες εφαρμογες...

 

πως θα γινει να χωρανε και αλλες τοσες εφαρμογες? αυτοματα αλλες πηγαιναν στην sd αλλες "συνδεση" στο δευτερο διαμερισμα. (με link2 sd και ειμαι root εννοειται)

 

ΑΡΚΕΤΕΣ εφαρμογες ΔΕ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΝΤΑΙ για να συνδεθουν! (αποτυχια λεει να συνδεθουν ) βγαζει σηματακι τριγωνικο κοκκινο με καποια στοιχεια...οποτε τι κανω τωρα? (εσωτερικη μνημη εχω μονο 8 εφαρμογες -στην sd 35 και στο δευτερο διαμερισμα "συνδεμενες"

εχω 29 εφαρμογες.

 

δειτε εδω το χωρο μου που το εβγαλα σε φωτο και πειτε μου τι να κανω! ευχαριστω :

http://img13.imageshack.us/img13/746/edoe.jpg

 

ενδεικτικα στην sd εχω σε μεγαλυτερο μεγεθος apk(ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ):

1) messenger 18.30MB

2) shazaam 15.60 MB

3) FILE EXPERT 15.04 MB

4) WINBANK 11,77MB

5) GoCHAT 8,49MB

6) IMDb 8.05 mb

7) track id 7.49mb

8) skitch 7.45mb

9) poweramp 7.34mb

10) titanium backup 7.30 mb

ktlp ktlp.........

 

στo δευτερο διαμερισμα συνδεμενες εφαρμογες εχω σε μεγαλυτερο μεγεθος apk(ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ):

 

1) facebook 33,38mb

2) ndrive 13.43mb

3) widget καιρου 6.55mb

4) root browser lite 5.44mb

5) tuneIn radio pro 5.24mb

6) smart app protector 5mb

7) system tuner 3.25mb

8) ρολογια 3007mb

9) super tool box 10+ 2.61mb

10) go taskmanager 1.64mb

ktlp ktlp........

Edited by papig
Samsung galaxy "Y"-Sony xperia neo v-Samsung Galaxy Ace-Mls IQtalk crystal -samsung galaxy pocket neo duos
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια!! ειχα ενα galaxy Y το οποιο ηταν απο γερμανια... τωρα που χαλασε το κινητο μου εβαλα μεσα τη SIM και μου βγαζει το εξης μηνυμα "εισαγωγη αριθμου-κλειδιου συνδεσης δικτυου"..

Διαβασα καπου οτι πρεπει να εγγαταστησω το BusyBox και το Galaxy S Unlock αφου εχω κανει πρωτα root το κινητο

αλλα δε μπορω να κανω εγγατασταση το BusyBox... ΒΟΗΘΕΙΑ!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια!! ειχα ενα galaxy Y το οποιο ηταν απο γερμανια... τωρα που χαλασε το κινητο μου εβαλα μεσα τη SIM και μου βγαζει το εξης μηνυμα "εισαγωγη αριθμου-κλειδιου συνδεσης δικτυου"..

Διαβασα καπου οτι πρεπει να εγγαταστησω το BusyBox και το Galaxy S Unlock αφου εχω κανει πρωτα root το κινητο

αλλα δε μπορω να κανω εγγατασταση το BusyBox... ΒΟΗΘΕΙΑ!!

 

πρεπει να εισαι root.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

έχω περάσει τη JellyBlast v3.5 αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος... Έχετε καμία άλλη να προτείνετε??

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

ICS ή JB έχει περάσει κανείς; Έχει bugs? Πώς τρέχει? Kernel για oveclock υπάρχει; Αυτή τη στιγμή έχω ένα και τρέχει GB και το έχω ανεβάσει στα 900 και ομολογώ πως το κινητό πάει μια χαρά!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μολις σημερα το αγοράσαμε και πρωτη μας επαφή με κινητό αφης.Να ρωτησω,πώς μπορώ να αλλάξω τους χαρακτηρες από ελληνικους σε αγγλικους;

Edit:Το βρηκα τελικά..

Edited by maria02
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες,

 

εγκατέστησα την Evolution X 3.0 ROM στο κινητό και είναι πάρα πολύ καλή. Έχω ένα θεματάκι όμως. Συγχρόνισα τις επαφές του facebook με του τηλεφώνου και οι φωτογραφίες είναι χαμηλής ανάλυσης. Έχει κανείς καμία ιδέα για το πως θα το φτιάξω?

 

Ευχαριστώ

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

 

το galaxy Y της κόρης μου ξαφνικά δεν ανοίγει. Μένει στην αρχική οθόνη (το λογότυπο της Samsung). Φλασάρισα άλλη ρομ αλλά τα ίδια.

Έχει κανείς ιδέα τι να κάνω άλλο???

 

Ενώ κάνει κανονικά το φλασάρισμα μετά βγάζει ένα μήνυμα του στυλ "can't mount E: .......... data rebooting" και κάτι ακόμα που δεν προλαβαίνω να διαβάσω

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y (S5360)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...