Jump to content

[Galaxy S] Ice Cream Sandwich


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια υπογραφή και από εμένα στο petitions http://www.change.org/petitions/wwwsamsungcom-distribution-of-ice-cream-sandwich-version-for-users-of-the-samsung-i9000#.

Καλή χρονιά!

Edited by GEOKONS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σκεφτομαι να περασω το ics Onecosmic's rc1

καταρχας να πω οτι εχω android 2.3.3 με semaphore kernel(το εχω κανει ρουτ)

για να κανω instal το ics Onecosmic's rc1 βαζω το κινητο σε recovery mod

κανω backup τα αρχεια μου

και μετα wipe data/wipe cache

και υστερα τρεχω το zip αρχειο( ics Onecosmic's rc1 )

καλα τα ειπα η κανω καπου λαθος?

θα ειναι η πρωτη φορα που θα περασω custom rom στο κινητο για αυτο ρωταω

Edited by naki13
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να περασω το ics Onecosmic's rc1

καταρχας να πω οτι εχω android 2.3.3 με semaphore kernel(το εχω κανει ρουτ)

για να κανω instal το ics Onecosmic's rc1 βαζω το κινητο σε recovery mod

κανω backup τα αρχεια μου

και μετα wipe data/wipe cache

και υστερα τρεχω το zip αρχειο( ics Onecosmic's rc1 )

καλα τα ειπα η κανω καπου λαθος?

θα ειναι η πρωτη φορα που θα περασω custom rom στο κινητο για αυτο ρωταω

 

καλά τα ειπες. Μην ξεχάσεις όμως μετά την ρομ να κανεις install και τον πυρήνα! (και το zip superuser στο καπάκι)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

καλά τα ειπες. Μην ξεχάσεις όμως μετά την ρομ να κανεις install και τον πυρήνα! (και το zip superuser στο καπάκι)

ποιον πυρηνα?

και το superuser δεν μπορω να το κατεβασω απο το android market?

Link to comment
Share on other sites

ποιον πυρηνα?

και το superuser δεν μπορω να το κατεβασω απο το android market?

 

Οδηγίες:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3910855#post3910855

 

Αρχεία:

ICS RC1

Superuser

 

Για πυρήνα δε ξέρω νομίζω τον περιέχει μέσα στην ρομ, αλλά αν έχεις προβλήματα με την εγκατάσταση βάλτον από το recovery όπως λένε οι οδηγίες.

https://rapidshare.com/files/1375010441/FuguModICS_GT-I9000_update.zip

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3910855#post3910855

 

Αρχεία:

ICS RC1

Superuser

 

Για πυρήνα δε ξέρω νομίζω τον περιέχει μέσα στην ρομ, αλλά αν έχεις προβλήματα με την εγκατάσταση βάλτον από το recovery όπως λένε οι οδηγίες.

https://rapidshare.com/files/1375010441/FuguModICS_GT-I9000_update.zip

ενταξει σας ευχαριστω μια τελευταια ερωτηση

αν το custom rom περιεχει τον πυρηνα και κανω εγκατασταση απο πανω του το FuguModICS_GT-I9000_update.zip θα εχω προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

ενταξει σας ευχαριστω μια τελευταια ερωτηση

αν το custom rom περιεχει τον πυρηνα και κανω εγκατασταση απο πανω του το FuguModICS_GT-I9000_update.zip θα εχω προβληματα?

 

Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αντικαθιστάτε πάντα αυτός που έχει μέσα, με αυτόν που βάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο kernel (πυρήνας) που έχει μέσα η rom έχει πρόβλημα (δεν λειτουργεί το wifi)

Γιαυτο o onecosmic έχει δώσει και το fugumod update αρχείο. Αυτός είναι ο πυρήνας που πρέπει να κάνεις install αφού πρώτα κάνεις install την rom. Στην συνέχεια κάνεις install το αρχείο superuser που υπάρχει στο θέμα του onecosmic για να έχεις root. (Και τα τρια αρχεία είναι εκεί στο θέμα, το ένα κάτω απο το άλλο, γενικά διαβάστε λίγο πριν φλασάρετε για να μην χαλάσετε το κινητό σας. Ειδικά όσοι είστε φρέσκοι στο φλασάρισμα.)

 

Εδώ το θέμα του onecosmic http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1398223

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

το περασα επιτυχως!!!

εχω μια απορια εβαλα επιπλεον μια καρτα μνημης 8gb πως μπορω να κανω να μου κανει instal τις εφαρμογες σε αυτην την καρτα μνημης?

Υ.Γ ολοι οι file managers που κατεβασα αναγνωριζουν την καρτα μνημης μου ως external sd

Link to comment
Share on other sites

το περασα επιτυχως!!!

εχω μια απορια εβαλα επιπλεον μια καρτα μνημης 8gb πως μπορω να κανω να μου κανει instal τις εφαρμογες σε αυτην την καρτα μνημης?

Υ.Γ ολοι οι file managers που κατεβασα αναγνωριζουν την καρτα μνημης μου ως external sd

Δε γίνεται να μεταφέρεις εφαρμογές στην εξωτερική sd. Μεταφέρονται στην εσωτερική sd η οποία είναι 5,8GB. Αν και δεν χρειάζεται να τις μεταφέρεις από τη στιγμή που η συσκευή έχει χώρο 2GB για εφαρμογές και δεν γεμίζει με τίποτα. Στην ICS η εξωτερική κάρτα μνήμης φαίνεται σαν /emmc και όχι μέσα στην /sd_card/external_sd όπως στα stock firmware.

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να μεταφέρεις εφαρμογές στην εξωτερική sd. Μεταφέρονται στην εσωτερική sd η οποία είναι 5,8GB. Αν και δεν χρειάζεται να τις μεταφέρεις από τη στιγμή που η συσκευή έχει χώρο 2GB για εφαρμογές και δεν γεμίζει με τίποτα. Στην ICS η εξωτερική κάρτα μνήμης φαίνεται σαν /emmc και όχι μέσα στην /sd_card/external_sd όπως στα stock firmware.

ξερω οτι η εσωτερικη μνημη δεν γεμιζει ουτε με σφαιρες:lol:

αυτο που θελω ειναι π.χ οταν κανω εγκατασταση ενα παιχνιδι της gameloft τα gaming data να πηγαινουν στην καρτα μνημης που εβαλα

και οχι στην εξωτερικη μνημη που εχει το κινητο

Edited by naki13
Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι η εσωτερικη μνημη δεν γεμιζει ουτε με σφαιρες:lol:

αυτο που θελω ειναι π.χ οταν κανω εγκατασταση ενα παιχνιδι της gameloft το gaming data να πηγαινουν στην καρτα μνημης που εβαλα

και οχι στην εξωτερικη μνημη που εχει το κινητο

 

Αυτό δεν γίνεται εκτος αν κάνεις swap την internal SD (τα 5,8 GB που έχει η συσκευή) με την external SD (αυτή που έβαλες εσύ) Αυτό γίνεται αν πειράξεις ένα αρχείο του κινητού ώστε να κοροιδέψεις το κινητό για να διαβάζει ανάποδα τις κάρτες. Στην GB ξέρω πως γίνεται, στην icecream sandwich δεν γνωρίζω.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν γίνεται εκτος αν κάνεις swap την internal SD (τα 5,8 GB που έχει η συσκευή) με την external SD (αυτή που έβαλες εσύ) Αυτό γίνεται αν πειράξεις ένα αρχείο του κινητού ώστε να κοροιδέψεις το κινητό για να διαβάζει ανάποδα τις κάρτες. Στην GB ξέρω πως γίνεται, στην icecream sandwich δεν γνωρίζω.

μπορεις να μου πεις πως γινεται στην gingerbread?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις πως γινεται στην gingerbread?

 

Ανάλογα με την έκδοση gingerbread κυκλοφορούν modάκια που τα φλασάρεις και κάνουν την αλλαγή που πρέπει. Ψάξε λίγο στο xda. Δοκίμασε αναζήτηση με τους όρους "xda sd swap" ή "xda sd swap mod" και κάτι θα βρεις.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την έκδοση gingerbread κυκλοφορούν modάκια που τα φλασάρεις και κάνουν την αλλαγή που πρέπει. Ψάξε λίγο στο xda. Δοκίμασε αναζήτηση με τους όρους "xda sd swap" ή "xda sd swap mod" και κάτι θα βρεις.

λοιπον μεγαλο προβλημα μου προεκηψε,

καθως πηγα να κανω restore το backup που κρατησα απο το gingerbread μπαινω σε recovery mod κανω restore και αφου τελειωσε την επαναφορα πατησα reboot περιμενα αρκετη ωρα και δεν ξεκολαει εχει κολλησει στο σηματακη του galaxy s

μπαινω παλι σε recovery mod και απο κατω μου λει E:unknow volume for path{data}

E:unknow volume for path {data}

E:unable process volume skipping...

checking/cache

αυτα μου λει κα ιδεν με αφινει να κανω ουτε επαναφορα ουτε με αφηνει να μπω στην καρτα μνημης για να ξανα περασω το ανδροιδ 4

μηπως ξερετε τωρα τι πρεπει να κανω η αποχεραιταω το κινητο:mad:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου naki πριν κανεις restore περασες απο την αρχή την gingerbread της οποίας είχες πάρει backup?
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου naki πριν κανεις restore περασες απο την αρχή την gingerbread της οποίας είχες πάρει backup?

οχι κατευθειαν εκανα restore

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό το έπαθες! Πρέπει να φλασάρεις την Gingerbread, από την οποία πήρες το backup, με re-partition και μετά να κάνεις επαναφορά το backup.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

οχι κατευθειαν εκανα restore

 

ε για αυτό! Φλάσαρε μία gingerbread με pit και repartition να γυρίσει το σύστημα όπως ήταν και μετά κάνεις επαναφορά το backup. Σώσε το backup στο PC σου σε περίπτωση που χαθεί από την sd... (στο recovery mounts and storage, mount USB και συνδέεις το κινητό με το PC)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μεγαλο προβλημα μου προεκηψε,

καθως πηγα να κανω restore το backup που κρατησα απο το gingerbread μπαινω σε recovery mod κανω restore και αφου τελειωσε την επαναφορα πατησα reboot περιμενα αρκετη ωρα και δεν ξεκολαει εχει κολλησει στο σηματακη του galaxy s

μπαινω παλι σε recovery mod και απο κατω μου λει E:unknow volume for path{data}

E:unknow volume for path {data}

E:unable process volume skipping...

checking/cache

αυτα μου λει κα ιδεν με αφινει να κανω ουτε επαναφορα ουτε με αφηνει να μπω στην καρτα μνημης για να ξανα περασω το ανδροιδ 4

μηπως ξερετε τωρα τι πρεπει να κανω η αποχεραιταω το κινητο:mad:

Φίλε καλησπερα και χρόνια πολλά. Παρουσίασα το ίδιο πρόβλημα και ο μόνος τρόπος για να το λύσω ήταν να μπω σε download mode και πέρασμα από την αρχή με odin. Βλεβαια έχω backup με το titanium στον υπολογιστη, οπότε μικρό το κακό.

Καλή χρονιά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό το έπαθες! Πρέπει να φλασάρεις την Gingerbread που έκανες το backup με re-partition και μετά να κάνεις επαναφορά το backup.

πως το κανω αυτο

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σου γράφω παραπάνω, ότι οταν θέλουμε να πειραματιστούμε, ειδικά όταν είμαστε φρέσκοι στο σπορ φροντίζουμε να διαβάσουμε λίγο πρώτα για να μην χαλάσουμε το κινητό μας.

 

Για να κάνεις restore ένα nandroid backup πρεπει πρώτα να έχεις περάσει στην ρομ που θες να επαναφέρεις. Δεν μπορείς να κάνεις restore την gingerbread πάνω στην ICS. Θα μπεις ODIN, θα φλασαρεις την Ginger απο την αρχή (με pit και repartition) όπως λέει ο οδηγός, θα βάλεις semaphore και τότε θα πας να κάνεις restore.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

πως το κανω αυτο

 

Διάβασε πολύ προσεκτικά!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

στο δευτερο βημα εκει που λει ο οδηγος Πάτα το "PDA" και διάλεξε το αρχείο .tar, εγω θα διαλεξω το Semaphore_kernel_JW1_2.3.0bm.tar?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Ice Cream Sandwich

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...