Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μετα την αναβαθμιση εχω πολλα προβληματα με το Bluetooth οταν το ανοιγω και το κλεινω...εχει κανεις κατι υποψη?

 

Κι εγώ όπως έχω ξαναπεί έχω ζητήματα με το bt, ακόμα και με τη στοκ 4.2.1 που υποτίθεται ότι λύνει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Bluetooth-Headsets/Turbo-X-Bluetooth-Clip-with-FM-function-PBL200-S201.htm

 

Επειδη η ελλειψη ραδιοφωνου ειναι κατι που δεν με βολευει ιδιαιτερα,εχω δει αυτο το Handsfree...

Γραφει οτι εχει και ραδιοφωνο πανω...

Αυτο που ηθελα να ρωτησω(αν ξερει κανεις) ειναι αν θα το τρεχει η συσκευη,δηλαδη προαπαιτει να υπαρχει ραδιοφωνο και στο κινητο για να λειτουργει,ή ειναι αυτονομο?(δεν πολυκολαει με το θρεντ αλλα δεν ηξερα και που να το βαλω....)

 

Το έχω πάρει εγώ αυτό, το ραδιόφωνο είναι εντελώς ανεξάρτητο από το κινητό, είναι σαν να έχεις δεύτερη συσκευή. Απλώς μπορεί να δουλέψει ταυτόχρονα και ως ακουστικό και ως ραδιόφωνο. Το μόνο σπαστικό είναι ότι όταν το κλείνεις επιστρέφει στην αρχή της μπάντας (νομίζω 88MHz), οπότε θα πρέπει να ξαναβρείς το σταθμό που θέλεις (αλλά ψάχνει αρκετά γρήγορα, οπότε δεν είναι πρόβλημα....)

 

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.006443

Απλά άψογο. Με την μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας και ενσωματωμένο ραδιόφωνο.

 

Σε αυτό πληρώνεις κάτι παραπάνω, αλλά έχεις ένδειξη του σταθμού ;)

Edited by The Ace

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Το μονο αρνητικο που εχω δει σε αυτην την συσκευη ειναι το gps μεχρι να πιασει σημα φτασαμε κιολας.

Εχω το sygic επανω και παροτι ειναι εκδοση με 3d κτηρια κτλ κτλ τιποτα δεν κουνηθηκε βελονα..

Εβαλα ενα προγραμα gps status μπας και κανει κατι αλλα παλι τιποτα,,,

Υπαρχει καμια λυση για αυτο...?

Το τηλ ειναι samsung branded με stock 4.1.1

www.corollaclub.com

www.clubcento.gr

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση ειναι 5 kb απο το gprs.κοστιζει σχεδον τιποτα και πιανει δορυφορους στο δευτερολεπτο.η ανοιγεις μια στο τοσο το gps status να κατεβασει φρεσκα agps δεδομενα μεσω wifi Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει. Για να δουλέψει ο παραπάνω τρόπος πρέπει να επικοινωνήσεις με την εταιρεία και να περάσουν τον σειριακό σου αριθμό χειροκίνητα στην βάση τους. Αλλιώς δεν δουλεύει. Είναι δηλαδή προσωποποιημένη λύση και γι'αυτό ενδεχομένως καθυστερούν να απαντήσουν.

 

Επιβεβαιώνω ότι το παραπάνω δουλεύει. Χρειάζεται όμως -όπως λέει ο Νίκος- να μιλήσετε με την εταιρεία, να σας βρουν και να περάσουν το email σας και τον αντίστοιχο κωδικό στην αναβάθμιση, ώστε να γίνει επικύρωση μετά την εγκατάσταση.

 

Το μονο αρνητικο που εχω δει σε αυτην την συσκευη ειναι το gps μεχρι να πιασει σημα φτασαμε κιολας.

Εχω το sygic επανω και παροτι ειναι εκδοση με 3d κτηρια κτλ κτλ τιποτα δεν κουνηθηκε βελονα..

Εβαλα ενα προγραμα gps status μπας και κανει κατι αλλα παλι τιποτα,,,

Υπαρχει καμια λυση για αυτο...?

Το τηλ ειναι samsung branded με stock 4.1.1

 

Περίεργο. Κάτι έχεις κάνει, ή δεν αφήνεις το a-GPS να περάσει...εμένα λοκάρει συνήθως πριν καν ανοίξω το Mireo, και μάλιστα από cold boot του κινητού....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα ψάξε στο αγγλικό amazon (http://www.amazon.co.uk) καθώς έχουν περισσότεροι πωλητές παράδοση στην ελλάδα

 

τελικά πήρα αυτή τη θήκη http://www.amazon.co.uk/gp/product/B006E7UTFO/ref=oh_details_o00_s00_i00 και είμαι πολύ ευχαριστημένος! πολύ καλή εφαρμογή, προστασία και ωραία ματ αίσθηση!

Link to comment
Share on other sites

Στην έκδοση 4,2,1 πολλές εφαρμογές battery saver σταμάτησαν να υποστηρίζουν το μοντέλο μας ξέρετε γιατί?

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

εδω και 1 μηνα περιπου εχω το προβλημα οταν ειμαι σε κληση το τηλ. να κανει συχνα επανεκινηση.Το ειχα με την 4.1.1 το εκανα google με το toolkit και τωρα εχω 4.2.1 αλλα το προβλημα παραμενει.Ψαχνοντας βρηκα οτι ειναι παρα πολλη με το ιδιο προβλημα

http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=37485

Εχει βρει καποιος εδω καποια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, θέλω να παραγγείλω από αγγλία nfc tags. "http://www.ebay.co.uk/itm/NFC-Tags-5-Stickers-NFC-label-Tag-LARGE-CAPACITY-1K-RFID-Chip-Tag-/110987684325?pt=UK_Mobiles_Accessories_RL&hash=item19d761a9e5" αυτά εδώ! έχει δουλέψει κανείς κάτι τέτοιο; είδα ένα βίντεο στο utube αλλά ήταν με παλιότερη έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Κάτι έχεις κάνει, ή δεν αφήνεις το a-GPS να περάσει...εμένα λοκάρει συνήθως πριν καν ανοίξω το Mireo, και μάλιστα από cold boot του κινητού....

Δεν εχω πειραξει κατι απλα ανοιγω το " υπηρεσιες τοποθεσιας' και απο εκει το 'δορυφοροι gps' εσυ τι εχεις ενεργοποιημενο και λοκαρει τοσο γρηγορα?

 

Η καλυτερη λυση ειναι 5 kb απο το gprs.κοστιζει σχεδον τιποτα και πιανει δορυφορους στο δευτερολεπτο.η ανοιγεις μια στο τοσο το gps status να κατεβασει φρεσκα agps δεδομενα μεσω wifi

δλδ οταν ειναι να ανοιξω το gps να ανοιξω και την χρηση δεδομενων?

www.corollaclub.com

www.clubcento.gr

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι το παραπάνω δουλεύει. Χρειάζεται όμως -όπως λέει ο Νίκος- να μιλήσετε με την εταιρεία, να σας βρουν και να περάσουν το email σας και τον αντίστοιχο κωδικό στην αναβάθμιση, ώστε να γίνει επικύρωση μετά την εγκατάσταση.

 

εγω το Mireo το εχω π[αρει μαζι με το κινητο εχει τον κωδικο η συγκεκριμηνη εκδοση ειναι σαν αγορασμενο,ακομα δεν το εχω βαλει,πρεπει και εγω να επικοινωνησω με την εταιρια???το κινητο τρεχει 4.2.1 google branded..

 

τελικα το εκανα εγκατασταση,και μπορω να πω οτι μετα απο ενα τεστ το προγραμμα δουλευει μια χαρα......απλα θα πρπει να ειναι ενεργοποιημενα τα δεδομενα ,και στην τοποθεσια θεσης να ειναι ολα τσεκαρισμενα,αλλιως δεν ξερω ποσο θα κανει να κλειδωσει...ισως το δω αυριο,στην οδηγηση...

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ όπως έχω ξαναπεί έχω ζητήματα με το bt, ακόμα και με τη στοκ 4.2.1 που υποτίθεται ότι λύνει το πρόβλημα.

 

Έχουμε αναφερθεί στο θέμα του bt, μπαίνοντας στην συζήτηση ο editor SaintPetrouil, καταλήξαμε ότι όταν κάνουμε την αναβάθμιση από 4.1.2 σε 4.2(και γενικά μεγάλες αναβαθμίσεις) , την βάζουμε καθαρά με factory reset η επαναφορά εργοστασιακών.

 

Αν υπάρχει ακόμα θέμα με το bt μετά από τα παραπάνω , τότε υπάρχει θέμα με την συμβατότητα κάποιων εφαρμογών που έχουμε εγκαταστήσει.

 

Παράδειγμα σε μένα επειδή έφαγα ώρες για να δω πια εφαρμογή μου αποσυνδέει το bt στο αμάξι (γιατί μόνο εκεί αντιμετωπίζω πρόβλημα, πουθενά αλλού) είδα ότι η εφαρμογή που μου δημιουργεί πρόβλημα είναι η ES File Explorer File Manager της ES APP Group.

Επειδή δεν είμαι διατεθειμένος να βγάλω την εφαρμογή αυτή , βάζω σε save mode το κινητό όταν μπαίνω στο αμάξι.

Είναι κουραστικό ναι , αλλά εύχομαι να βγει ένα update για την εφαρμογή.

Άρα δεν είναι θέμα της 4.2.1.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πειραξει κατι απλα ανοιγω το " υπηρεσιες τοποθεσιας' και απο εκει το 'δορυφοροι gps' εσυ τι εχεις ενεργοποιημενο και λοκαρει τοσο γρηγορα?

 

δλδ οταν ειναι να ανοιξω το gps να ανοιξω και την χρηση δεδομενων?

 

Ακριβώς. Εγώ έχω μόνιμα ανοιχτά τα data, οπότε δεν ασχολούμαι να ενεργοποιήσω/απενεργοποιήσω κάτι. Μόλις ανοίξω το Mireo, μέχρι να με βγάλει στην οθόνη του χάρτη, 90% έχει ήδη λοκάρει...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε αναφερθεί στο θέμα του bt, μπαίνοντας στην συζήτηση ο editor SaintPetrouil, καταλήξαμε ότι όταν κάνουμε την αναβάθμιση από 4.1.2 σε 4.2(και γενικά μεγάλες αναβαθμίσεις) , την βάζουμε καθαρά με factory reset η επαναφορά εργοστασιακών.

 

Αν υπάρχει ακόμα θέμα με το bt μετά από τα παραπάνω , τότε υπάρχει θέμα με την συμβατότητα κάποιων εφαρμογών που έχουμε εγκαταστήσει.

 

Παράδειγμα σε μένα επειδή έφαγα ώρες για να δω πια εφαρμογή μου αποσυνδέει το bt στο αμάξι (γιατί μόνο εκεί αντιμετωπίζω πρόβλημα, πουθενά αλλού) είδα ότι η εφαρμογή που μου δημιουργεί πρόβλημα είναι η ES File Explorer File Manager της ES APP Group.

Επειδή δεν είμαι διατεθειμένος να βγάλω την εφαρμογή αυτή , βάζω σε save mode το κινητό όταν μπαίνω στο αμάξι.

Είναι κουραστικό ναι , αλλά εύχομαι να βγει ένα update για την εφαρμογή.

Άρα δεν είναι θέμα της 4.2.1.

 

Φίλε μου, το ίδιο θέμα διαβάζουμε. Δεν έχω την απαίτηση να θυμάσαι τι έχω γράψει παλιότερα για αυτό το θέμα, αλλά κι εσύ θα μου επιτρέψεις να βγάζω τα δικά μου συμπεράσματα για το δικό μου κινητό.

Όταν μου δουλεύει το bt με 4.1.2, φλασάρω στοκ 4.2 και μετά ΟΤΑ 4.2.1 και στις δύο τελευταίες δε δουλεύει καθόλου το bt, δεν φταίει ο κακός χρήστης ούτε η κακή εφαρμογή. Σημειωτέον ότι δεν δούλευε και πριν επαναφέρω τις εφαρμογές στο 4.2, αλλά εκεί ήταν γνωστό το πρόβλημα. Επίσης, η απεγκατάσταση του ES File Explorer σε εμένα δεν έχει κάνει καμία διαφορά.

 

Αντιλαμβάνομαι τη διάθεσή σου να βοηθήσεις, αλλά ο μόνος λόγος που το ανέφερα πάλι ήταν για να καθησυχάσω τον άλλο φίλο ότι δεν είναι μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, το ίδιο θέμα διαβάζουμε. Δεν έχω την απαίτηση να θυμάσαι τι έχω γράψει παλιότερα για αυτό το θέμα, αλλά κι εσύ θα μου επιτρέψεις να βγάζω τα δικά μου συμπεράσματα για το δικό μου κινητό.

Όταν μου δουλεύει το bt με 4.1.2, φλασάρω στοκ 4.2 και μετά ΟΤΑ 4.2.1 και στις δύο τελευταίες δε δουλεύει καθόλου το bt, δεν φταίει ο κακός χρήστης ούτε η κακή εφαρμογή. Σημειωτέον ότι δεν δούλευε και πριν επαναφέρω τις εφαρμογές στο 4.2, αλλά εκεί ήταν γνωστό το πρόβλημα. Επίσης, η απεγκατάσταση του ES File Explorer σε εμένα δεν έχει κάνει καμία διαφορά.

 

Αντιλαμβάνομαι τη διάθεσή σου να βοηθήσεις, αλλά ο μόνος λόγος που το ανέφερα πάλι ήταν για να καθησυχάσω τον άλλο φίλο ότι δεν είναι μόνος του.

 

minast δεν καταλαβες με τι τροπο το ειπα.

Δεν σε διορθωσα και δεν σε ειπα κακο χρηστη...αλλα ουτε ξερω το κινητο καθενος.

Απλα ανεφερα την προσωπικη μου αποψη σε συνδιασμο με την συζητηση του editor.

Φυσικα και δεν μπορουμε να θυμομαστε κατα καιρους τι εχουνε υποθει στο φορουμ.

 

Δοκιμασα το save mode και λειτουργει κανονικα αρα κατα την γνωμη μου(μπορει να κανω λαθος) δεν ειναι θεμα της 4.2.1.

Δεκτες οι ενστασεις.

Εγω λεω αυτα που βλεπω στο δικο μου κινητο που ειναι στοκ απο πανω μεχρι κατω.

 

Ηρεμια αδεφια.Φιλικα μιλαμε.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες, στο πίσω καπάκι του κινητού έχει εμφανιστεί σαν θάμπωμα, κάποιο εξάρτημα που βρίσκεται κάτω από την μπαταρία. Αυτό έγινε μετά από μισή ώρα πλοήγησης , ενώ βρισκόταν στο σταντ του παρμπριζ. Προφανώς από υπερθέρμανση , κάηκε το καπάκι. Το έπαθε κανείς άλλος;.Τέτοιο καπάκι που θα βρώ;.Και κάτι τελευταίο.Ξέρει κανείς αν το καλύπτει η εγγύηση;
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες, στο πίσω καπάκι του κινητού έχει εμφανιστεί σαν θάμπωμα, κάποιο εξάρτημα που βρίσκεται κάτω από την μπαταρία. Αυτό έγινε μετά από μισή ώρα πλοήγησης , ενώ βρισκόταν στο σταντ του παρμπριζ. Προφανώς από υπερθέρμανση , κάηκε το καπάκι. Το έπαθε κανείς άλλος;.Τέτοιο καπάκι που θα βρώ;.Και κάτι τελευταίο.Ξέρει κανείς αν το καλύπτει η εγγύηση;

 

To serice της samsung http://www.smartec.gr/ Επικοινώνησε μαζί τους να δεις αν σε καλύπτουν ή πόσο κοστίζει. Εναλλακτικά το βρίσκεις εδώ http://www.ebay.co.uk/itm/Battery-Back-Door-Cover-Replacement-For-Samsung-Galaxy-Nexus-i9250-/251065217197?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item3a74a730ad

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες, στο πίσω καπάκι του κινητού έχει εμφανιστεί σαν θάμπωμα, κάποιο εξάρτημα που βρίσκεται κάτω από την μπαταρία. Αυτό έγινε μετά από μισή ώρα πλοήγησης , ενώ βρισκόταν στο σταντ του παρμπριζ. Προφανώς από υπερθέρμανση , κάηκε το καπάκι. Το έπαθε κανείς άλλος;.Τέτοιο καπάκι που θα βρώ;.Και κάτι τελευταίο.Ξέρει κανείς αν το καλύπτει η εγγύηση;

Aν μπορεις να ανεβασεις και καμια φωτο να δουμε πως εγινε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum..Θέλω να με βοηθησετε σε κάτι σχετικα με την μπαταρία..δεν έχω περάσει σε αυτονομία τις 24..Με μέτρια χρήση, χωρίς πολύ ανοικτό wifi και 3G και την φωτεινότητα στο 30%..Τι μπορεί μα φταιει;

Έχω ακουληθησει τον οδηγό για την μπαταρία.

 

Edit:Μηπως φταιει που εχω τον Go Launcher?

Edited by lostre21
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,σκεφτομαι να κανω root την συσκευη,και ηθελα να ρωτησω ποιος ειναι ο καλυτερος και ο πιο γρηγορος τροπος??μεσω του toolkit h μεσω καποιου αλλου προγραμματος??

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum..Θέλω να με βοηθησετε σε κάτι σχετικα με την μπαταρία..δεν έχω περάσει σε αυτονομία τις 24..Με μέτρια χρήση, χωρίς πολύ ανοικτό wifi και 3G και την φωτεινότητα στο 30%..Τι μπορεί μα φταιει;

Έχω ακουληθησει τον οδηγό για την μπαταρία.

 

Edit:Μηπως φταιει που εχω τον Go Launcher?

 

Κοιτα αν εχεις ανοιχτο κατι στις ρυθμισεις πχ NFC.

Ολοι οι launchers τρωνε μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,σκεφτομαι να κανω root την συσκευη,και ηθελα να ρωτησω ποιος ειναι ο καλυτερος και ο πιο γρηγορος τροπος??μεσω του toolkit h μεσω καποιου αλλου προγραμματος??

 

ευχαριστω

 

καλημερα φιλε μου εννοειται το πρωτο...!!

αν την κανεις ροοτ και εχεις σκοπο να το αξιοποιησεις τοτε να περασεις και καποια custom recovery σου προτεινω την team win recovery project TWRP...! οριστε το λινκ..! http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1614827

 

 

πριν κανει οτιδηποτε εχει μια επιλογη για να περασεις τους drivers εκτελεσε αυτη πρωτα γιατι χωρις αυτην ουσιαστικα δεν μπορεις να κανεις τιποτα..

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το κινητακι συνεχίζει κ ανεβαινει.457€ στο skroutz κ εχουμε μέλλον ακόμα κ παρόλο την ηλικία του ακόμα αποδίδει τέλεια.θα μου πείτε εδώ ακόμα κ το nexus s με την 4.1.2 που πήρε πετάει...
...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το κινητακι συνεχίζει κ ανεβαινει.457€ στο skroutz κ εχουμε μέλλον ακόμα κ παρόλο την ηλικία του ακόμα αποδίδει τέλεια.θα μου πείτε εδώ ακόμα κ το nexus s με την 4.1.2 που πήρε πετάει...

Την πάτησαν αυτοί που το ''σκότωσαν'' μέσα στις γιορτές,τώρα οι τιμές για μεταχειρισμένο έχουν ανέβει πάλι:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα αλλα το δικο μου δεν εχει παρει την αναβαθμιση σε 4.2. Εχει κολησει στην 4.1.1 και ειναι αγορασμενο απο vodafone.

Μηπως εχει καποιος λυση. :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...