Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά να κάνω μία ερώτηση; Έκανα χθες google branded το nexus μου με τη βοήθεια του οδηγού που υπάρχει στο αντίστοιχο thread και όπως χρειαζόταν ξεκλείδωσα τον boobloader. Φαινόταν βάσει του οδηγού με μικρά κόκκινα γράμματα στο κάτω μέρος. Μετά το τέλος της διαδικασίας, τον κλείδωσα πάλι μια και δεν ενδιαφέρομαι για root ή custom roms. Επειδή όμως, όπως έγραψα και πριν, τα γράμματα είναι πολύ μικρά και λόγω ηλικίας δεν μπορώ να δω τι γράφει ούτε με γυαλιά, μετά το κλείδωμα απλά δεν υπάρχουν κόκκινα γράμματα στο κάτω μέρος. Να υποθέσω ότι είναι κλειδωμένος;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά να κάνω μία ερώτηση; Έκανα χθες google branded το nexus μου με τη βοήθεια του οδηγού που υπάρχει στο αντίστοιχο thread και όπως χρειαζόταν ξεκλείδωσα τον boobloader. Φαινόταν βάσει του οδηγού με μικρά κόκκινα γράμματα στο κάτω μέρος. Μετά το τέλος της διαδικασίας, τον κλείδωσα πάλι μια και δεν ενδιαφέρομαι για root ή custom roms. Επειδή όμως, όπως έγραψα και πριν, τα γράμματα είναι πολύ μικρά και λόγω ηλικίας δεν μπορώ να δω τι γράφει ούτε με γυαλιά, μετά το κλείδωμα απλά δεν υπάρχουν κόκκινα γράμματα στο κάτω μέρος. Να υποθέσω ότι είναι κλειδωμένος;

 

Κλείσε και άνοιξε το κινητό σου.Οταν ανοίξει παρατήρησε στο κάτω μέρος της οθόνης την κλειδαριά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Κατάφερα να δω τα αρχεία από το στικάκι μου στο κινητό 8gb (fat32 ) χωρίς να είμαι root με την εφαρμογή Nexus Media Importer.αλλά τον σκληρό μου δίσκο ntfs δεν μπόρεσε να τον δει
Link to comment
Share on other sites

Κλείσε και άνοιξε το κινητό σου.Οταν ανοίξει παρατήρησε στο κάτω μέρος της οθόνης την κλειδαριά.

Εννοείς την κλειδαριά στο κάτω μέρος της οθόνης μέσα στον κύκλο από όπου μπορώ να μπω στο μενού της συσκευής; Γιατί μόνο εκεί βλέπω κλειδαριά. Όταν ανοίγω το κινητό μου βγάζει το google, μετά το γνωστό Χ σε διάφορα χρώματα και τέλος ανοίγει η συσκευή. Να υποθέσω ότι όταν λες κλείσιμο και άνοιγμα πάλι εννοείς στο μενού κανονικά και όχι στο boot loader. Πάντως και πριν το κάνω yakju μόνο στο άνοιγμα έβλεπα κλειδαριά όπως γράφω και πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Οταν τη στιγμη πoυ ανoιγεις τo κινητo κατω απo την λεξη Google εχει ενα λoυκετo τoτε o bootloader ειναι ξεκλειδωτoς.Αν γραφει μoνo Google χωρις λoυκετo τoτε o bootloader ειναι κλειδωμενoς.Ελπιζω να ειναι αυτo πoυ ρωτας.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς την κλειδαριά στο κάτω μέρος της οθόνης μέσα στον κύκλο από όπου μπορώ να μπω στο μενού της συσκευής; Γιατί μόνο εκεί βλέπω κλειδαριά. Όταν ανοίγω το κινητό μου βγάζει το google, μετά το γνωστό Χ σε διάφορα χρώματα και τέλος ανοίγει η συσκευή. Να υποθέσω ότι όταν λες κλείσιμο και άνοιγμα πάλι εννοείς στο μενού κανονικά και όχι στο boot loader. Πάντως και πριν το κάνω yakju μόνο στο άνοιγμα έβλεπα κλειδαριά όπως γράφω και πιο πάνω.

 

Προφανώς το ξανακλείδωσες σωστά

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το ξανακλείδωσες σωστά

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και ζητώ συγνώμη εάν σε ζάλισα λίγο με τις ερωτήσεις μου, αλλά δεν είμαι και ο πλέον ειδικός σε αυτά, αν και η τεχνολογία και συγκεκριμένα τα κινητά-tablets είναι η αγαπημένη μου ενασχόληση. Δηλ. εάν ήταν ξεκλείδωτος ο boot loader (δεν το είχα προσέξει κατά τη μετατροπή) δεν θα υπήρχε η κλειδαριά μέσα στον κύκλο; Ρωτάω εντελώς εγκυκλοπαιδικά.

Edited by giachtas
Link to comment
Share on other sites

Τελικά Κατάφερα να δω τα αρχεία από το στικάκι μου στο κινητό 8gb (fat32 ) χωρίς να είμαι root με την εφαρμογή Nexus Media Importer.αλλά τον σκληρό μου δίσκο ntfs δεν μπόρεσε να τον δει

 

Δεν ξέρω εάν το Nexus Media Importer διαβάζει NTFS, δοκίμασε και το NTFS mounter. Έχε υπόψη σου ότι για να δεις εξωτερικό δίσκο μπορεί να χρειάζεσαι powered USB hub, γιατί το τηλέφωνο δεν δίνει αρκετό ρεύμα από τη USB για δίσκους χωρίς άλλη τροφοδοσία.

 

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και ζητώ συγνώμη εάν σε ζάλισα λίγο με τις ερωτήσεις μου, αλλά δεν είμαι και ο πλέον ειδικός σε αυτά, αν και η τεχνολογία και συγκεκριμένα τα κινητά-tablets είναι η αγαπημένη μου ενασχόληση. Δηλ. εάν ήταν ξεκλείδωτος ο boot loader (δεν το είχα προσέξει κατά τη μετατροπή) δεν θα υπήρχε η κλειδαριά μέσα στον κύκλο; Ρωτάω εντελώς εγκυκλοπαιδικά.

 

Πιθανότατα αναφέρεσαι στο λουκετάκι ξεκλειδώματος της οθόνης μετα το boot. Αυτό που ρώταγαν και οι προηγούμενοι (που μάλλον μας έχεις ήδη επιβεβαιώσει) είναι εάν εμφανίζεται λουκετάκι κατά την εκκίνηση. ;Otan boot-άρει, στη μαύρη οθόνη με το άσπρο "Google" στη μέση, εμφανίζεται ένα άσπρο ξεκλείδωτο λουκετάκι στο κάτω μέρος, εάν έχεις ξεκλείδωτο bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και ζητώ συγνώμη εάν σε ζάλισα λίγο με τις ερωτήσεις μου, αλλά δεν είμαι και ο πλέον ειδικός σε αυτά, αν και η τεχνολογία και συγκεκριμένα τα κινητά-tablets είναι η αγαπημένη μου ενασχόληση. Δηλ. εάν ήταν ξεκλείδωτος ο boot loader (δεν το είχα προσέξει κατά τη μετατροπή) δεν θα υπήρχε η κλειδαριά μέσα στον κύκλο; Ρωτάω εντελώς εγκυκλοπαιδικά.

 

Οταν ειναι ξεκλειδωτος εμφανιζεται ενα λουκετο οταν ενεργοποιεις το κινητο.Εφοσον βλεπεις το google και το X μονο παει να πει οτι ειναι κλειδωμενος.

Link to comment
Share on other sites

Κ μια παρομοια ερωτηση με τις προηγούμενες... Εχω κανει το nexus μου google branded απο τον καιρο της 4.0.4 με το toolkit. Αν θελω τωρ να ανοιξω bootloader και να κανω root το κινητο για να μπορω να περναω εφαρμογές που θελουν συσκευη με root θα πρεπει να κατεβασω καινουργια εκδοση του toolkit και αν ναι ποια??επισης θα χαθουν οτι δεδομενα εχω??ο κυριως σκοπος μου ειναι να αυξησω την ενταση του ηχειου...αυτα τα ολιγα...
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησουλα ρε παιδια . Ποτε περιμενουμε 4.2; μηπως βιαζομαι λιγο ;:D

 

μολις κυκλοφορησει το ota στο ιντερνετ θα το φλασαρω αμεσα

 

αλλα μεχρι να κυκλοφορησουν τα καινουρια νεξους (αυριο δηλαδη) θα πρεπει να κανουμε υπομονη

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση παιδια.Εχω βρει ενα nexus απο φιλο στα 200 ευρω σε αριστη κατασταση.Το θεμα μου ειναι root.Δεν με πειραζει οτι ειναι root αλλα οταν μπηκα στην ελευθερη μνημη ειδα οτι ειναι μονο 1.8 giga χωρις σχεδον καθολου εφαρμογες ενω εχω δει nexus με stock rom με ελευθερη μνημη περιπου 12giga απο τα 16.Τοσο πολυ χανει οταν ρουταρεται το κινητο?Οταν του το ειπα μου ειπε οτι θα βαλει την stock rom αλλα δεν μπορει ναβρει stock kernel .Αλλα ακομα και να μπει stock rom επειδη εχουν μπει στο κινητο οι drivers του super user δεν θα παει η μνημη πανω απο 4-5 giga. Επειδη δεν ξερω πολλα απο root θα μπορεσω να το επαναφερω στην stock εκδοση για να παιρνει μονο του τις αναβαθμισεις και να ισχυει η εγγυηση?Αυτα που λεει ειναι σωστα?Απο τιμη ειναι καλη?Και τελος stock rom -kernel που θα βρω?Ευχαριστω εκ τον προτερων.
Link to comment
Share on other sites

το root δε σου τρωει καθολου μνημη, μαλλον με κατι αλλο θα το εχει γεμισει το κινητο ο φιλος

(επισης καποιες φορες θελει επανεκκινηση για να δειξει τη πραγματικη αδεια μνημη, γιατι τρωει κατι κοκομπλοκα :rolleyes: )

 

αμα φλασαρει τη στοκ ρομ απο το toolkit θα επανερθει και ο στοκ κερνελ νομιζω (και το στοκ recovery και ολα)

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Κ μια παρομοια ερωτηση με τις προηγούμενες... Εχω κανει το nexus μου google branded απο τον καιρο της 4.0.4 με το toolkit. Αν θελω τωρ να ανοιξω bootloader και να κανω root το κινητο για να μπορω να περναω εφαρμογές που θελουν συσκευη με root θα πρεπει να κατεβασω καινουργια εκδοση του toolkit και αν ναι ποια??επισης θα χαθουν οτι δεδομενα εχω??ο κυριως σκοπος μου ειναι να αυξησω την ενταση του ηχειου...αυτα τα ολιγα...

 

Εάν δεν είσαι ήδη root και ξεκλειδώσεις το bootloader με toolkit, θα χάσεις πάλι τα δεδομένα σου. Εάν είσαι rooted αρκεί να βάλεις το bootunlocker που σου κάνει τη δουλειά αναίμακτα. Καλό είναι όποτε χρησιμοποιείς το toolkit, να κατεβάζεις την τελευταία έκδοση από xda.

Link to comment
Share on other sites

minast να σε ρωτησω

 

αν βαλει καποιος καποιο μοντ σαν αυτο για τον ηχο που λεει ο φιλος, οι επισημες αναβαθμισεις θα μπορουν να περαστουν μετα ή θα πειραζονται αρχεια που θα εμποδιζουν την ολη διαδικασια?

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν είσαι ήδη root και ξεκλειδώσεις το bootloader με toolkit, θα χάσεις πάλι τα δεδομένα σου. Εάν είσαι rooted αρκεί να βάλεις το bootunlocker που σου κάνει τη δουλειά αναίμακτα. Καλό είναι όποτε χρησιμοποιείς το toolkit, να κατεβάζεις την τελευταία έκδοση από xda.

Δηλαδη εγώ που θελω να κρατησω την μαμα ROM και να περασω μονάχα 2-3 εφαρμογες που θελουν root και εκείνο το πείραγμα της εντασης του ηχείου(που με καίει πιο πολύ από όλα) τι ειναι καλύτερο να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγώ που θελω να κρατησω την μαμα ROM και να περασω μονάχα 2-3 εφαρμογες που θελουν root και εκείνο το πείραγμα της εντασης του ηχείου(που με καίει πιο πολύ από όλα) τι ειναι καλύτερο να κάνω???

Πέρασα πρόσφατα root με το NRT 1.5.5 toolkit. Δεν έσβησε το παραμικρό, παρόλο που κατά το πέρασμα του root πήρα διάφορες προειδοποιήσεις ότι θα διαγράψει δεδομένα. Διάβασα ότι το ίδιο ακριβώς συνέβη και σε άλλο μέλος του forum. Πάρε βέβαια πρώτα τα back up σου και δοκίμασε.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Τελικά Κατάφερα να δω τα αρχεία από το στικάκι μου στο κινητό 8gb (fat32 ) χωρίς να είμαι root με την εφαρμογή Nexus Media Importer.αλλά τον σκληρό μου δίσκο ntfs δεν μπόρεσε να τον δει

 

Ισχύει μόνο για media αρχεία, δηλ. εικόνες, βίντεο και doc...

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

μολις κυκλοφορησει το ota στο ιντερνετ θα το φλασαρω αμεσα

 

αλλα μεχρι να κυκλοφορησουν τα καινουρια νεξους (αυριο δηλαδη) θα πρεπει να κανουμε υπομονη

 

Όταν κυκλοφορήσει το nexus 4 από ότι διάβασα μετά από λίγο καιρό θα δοθεί ΟΤΑ και η 4.2 . Όσοι έχουμε κάνει το galaxy nexus yakju λογικά θα πάρουμε και άμεσα την νέα αναβάθμιση, έτσι δεν είναι; Ρωτάω γιατί γράφεις ότι μόλις κυκλοφορήσει το ΟΤΑ. στο internet θα το φλασάρεις. Δηλαδή μόλις κυκλοφορήσει στο internet από την Google τότε δεν θα μας έρθει και σε εμάς; Ή αναφέρεσαι στο όταν κυκλοφορήσει από τους XDA;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έρχεται αμέσως η ειδοποίηση για οτα αφού βγει στο ιντερνετ το νέο firmware , θέλει λίγες μέρες

 

Στο xda ανεβάζουν το οτα zip (αυτό που ουσιαστικά κατεβάζεις για να αναβαθμίσεις ) όπου μπορείς να το κατεβάσεις νωρίτερα και να το φλασαρεις εσύ χειροκίνητα με clockworkmod recovery και να μην περιμένεις να σου έρθει η ειδοποίηση για να κάνεις κανονικα αναβαθμίση

 

Μιλάμε όμως για λίγες μέρες διαφορά ..

5-6 μέρες ήταν τη προηγούμενη φορά

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Mια ερώτηση. Το Nexus σε σχέση με το GS2, έχει ασύγκριτα καλύτερη οθόνη? Δλδ στο θέμα της οθόνης μεταξύ των δύο, αφήνουμε την σύγκριση και πάμε για μπύρα?
Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα με το google play στα καλά καθούμενα, δεν μου αναβαθμίζει της εφαρμογές και ούτε κατεβάζει τίποτε. Μου βγάζει σφάλμα σε όλα!!!!! Τη λέτε να παίζει?? Από εχθές το απόγευμα έγινε αυτό!!!
http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

Mια ερώτηση. Το Nexus σε σχέση με το GS2, έχει ασύγκριτα καλύτερη οθόνη? Δλδ στο θέμα της οθόνης μεταξύ των δύο, αφήνουμε την σύγκριση και πάμε για μπύρα?

 

Όχι συνήθως η οθόνη που χρησιμοποιείς είναι σχεδόν ίδια (λόγω των κουμπιών στο nexus )

 

Αυτό που είναι ασύγκριτα καλύτερο στο nexus είναι η ανάλυση και το ότι δύσκολα διακρίνεις πιξελ , σε αντίθεση με το gs2 που πιξελιάζει πάρα πολύ συγκριτικά

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...