Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, πριν 2-3 εβδομάδες η κοπέλα μου απέκτησε το galaxy nexus. Από την αρχή παρατηρούσε μια περίεργη μοβ γραμμή στην notification bar όταν η φωτεινότητα είναι αρκετά χαμηλά. Εγώ είμαι κάτοχος ενός nexus s με s-amoled αλλά τέτοια "κόλπα" δεν μου έκανε ποτέ... Το galaxy nexus είναι αγορασμένο καινούριο από κατάστημα (kinitomania). Θα επισυνάψω ορισμένες φωτογραφίες να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας. Σημειωτέων, όταν βγάζω screenshot το πρόβλημα δεν φαίνεται αλλά όταν τράβηξα με την δική μου συσκευή είναι ξεκάθαρο. Σε περίπτωση που υπάρχει αστοχία υλικού, και το επιστρέψω, θα μου δώσουν καινούριο ή θα μπει χέρι στο υπάρχον;;

Μια χαρα ειναι.εχει αναφερθει το φαινομενο αρκετες φορες.Στο δικο μου δειχνει χειροτερο.Μην δινεις σημασια.

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Install untrusted package? this choice can not be undone

 

no

no

no

no

yes install untrusted zip

no

no

no

go back

 

clockworkmode recovery v6.0.1.0

finding update package ...

opening update package ...

verifying update package ...

 

E:failed verify whole file signature

E:signature verification failed

 

Ξεκίνησε η κοπέλα μου το update και της έβγαλε αυτό ακριβώς. Τι της λέω να κάνει?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν 2-3 εβδομάδες η κοπέλα μου απέκτησε το galaxy nexus. Από την αρχή παρατηρούσε μια περίεργη μοβ γραμμή στην notification bar όταν η φωτεινότητα είναι αρκετά χαμηλά. Εγώ είμαι κάτοχος ενός nexus s με s-amoled αλλά τέτοια "κόλπα" δεν μου έκανε ποτέ... Το galaxy nexus είναι αγορασμένο καινούριο από κατάστημα (kinitomania). Θα επισυνάψω ορισμένες φωτογραφίες να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας. Σημειωτέων, όταν βγάζω screenshot το πρόβλημα δεν φαίνεται αλλά όταν τράβηξα με την δική μου συσκευή είναι ξεκάθαρο. Σε περίπτωση που υπάρχει αστοχία υλικού, και το επιστρέψω, θα μου δώσουν καινούριο ή θα μπει χέρι στο υπάρχον;;

 

Να κι εμενα.Αρα οκ εισαι:)

Link to comment
Share on other sites

glofiish εσένα είναι αψεγάδιαστη!!! Αυτό που βλέπω δηλαδή, screenshot είναι; Διότι και σε μένα τα screenshot είναι μια χαρά αλλά καμία σχέση με την πραγματικότητα...
Link to comment
Share on other sites

glofiish εσένα είναι αψεγάδιαστη!!! Αυτό που βλέπω δηλαδή, screenshot είναι; Διότι και σε μένα τα screenshot είναι μια χαρά αλλά καμία σχέση με την πραγματικότητα...

 

Ναι ρε φιλε screenshoot ειναι σορρυ.Παντως στην πραγματικοτητα ειναι χειροτερο απτο δικο σου .Δεν εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ανακαλυψα μια ρυθμιση στο wifi που λεει αποφυγη συνδεσης σε δικτυα με χαμηλη ποιοτητα.Περιπου το γραφω.

Αυτο λοιπον ηταν επιλεγμενο και το ακυρωσα και σα να ειδα λιγο φως.Δεν ειμαι σιγουρος.

 

κι εγώ ακυρωμένο το έχω αλλά πάλι τα ίδια

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ ακυρωμένο το έχω αλλά πάλι τα ίδια

 

Εσυ λες οτι εχεις γραμμες και ειναι τζουφιο.Εγω μερικες φορες εχω αποσυνδεσεις.Τιποτα ειναι για κλωτσιες το wifi του.Και το nexus s τα ιδια θεματακια ειχε.

Link to comment
Share on other sites

Install untrusted package? this choice can not be undone

 

no

no

no

no

yes install untrusted zip

no

no

no

go back

 

clockworkmode recovery v6.0.1.0

finding update package ...

opening update package ...

verifying update package ...

 

E:failed verify whole file signature

E:signature verification failed

 

Ξεκίνησε η κοπέλα μου το update και της έβγαλε αυτό ακριβώς. Τι της λέω να κάνει?

 

Ποιο zip προσπάθησε να περάσει ?

 

Ήταν 4.1.1 yakju?

 

αν χρησιμοποιησει ενα απο αυτα (αναλογα την εκδοση της) θα δουλεψει μια χαρα, εγω ετσι το εκανα

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1419170

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Ποιο zip προσπάθησε να περάσει ?

 

Ήταν 4.1.1 yakju?

 

αν χρησιμοποιησει ενα απο αυτα (αναλογα την εκδοση της) θα δουλεψει μια χαρα, εγω ετσι το εκανα

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1419170

 

ναι, 4.1.1 yakju . Δεν έκανε κάτι απο XDA, πάτησε κατευθείαν check for update ---> perform update απο το options-> about phone

 

Να κατεβάσει ένα απο τα παραπάνω και να το περάσει χειροκίνητα?

 

Είναι 4.1.1 rooted, bootloader unlocked.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

αμα εχει rom manager και clockworkmod recovery (αυτο καταλαβα απο το ποστ σου) , ναι αυτα θα δουλεψουν

 

το πεταει χυμα στην "sd" , το τρεχει σε cwm recovery και ολα γινονται κανονικα

 

ο bootloader δε παιζει ρολο νομιζω , αλλα κι εγω ξεκλειδωτο τον εχω

το μονο που απαιτει η συγκεκριμενη μεθοδος ειναι root και cwm

 

προσοχη ομως να κατεβασει το σωστο zip , απο οτι βλεπω καλυπτει ολες τις περιπτωσεις

(και φυσικα μιλαμε για στοκ ρομ)

 

πιο αναλυτικα τα βηματα απο το xda ειναι αυτα

1) Install ROM Manager from the market;

2) Flash CWM using ROM Manager;

3) Reboot into CWM;

4) Select "install zip from sdcard";

5) Select "choose zip from sdcard";

6) Select the update the you just copied to your device;

7) Wait until it completes. Reboot. Done.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

 

απο οτι εχω καταλαβει οποιος κανει τα συγκεκριμενα βηματα χανει το stock recovery , συνεπως θα εχει (πιθανοτατα ) προβλημα με τα ΟΤΑ , αυτο μαλλον συνεβη και στη κοπελα του st petruil

 

το stock recovery επανερχεται (μαλλον δε το εχω δοκιμασει ακομα) μεσω του toolkit

 

και πιθανοτατα (ουτε αυτο το εχω δοκιμασει ακομα) αν φλασαριστει ολοκληρο στοκ firmware

 

το παραπανω zip αφορα μονο το μικροσκοπικο ota σε 4.1.2 αλλωστε , για αυτο δε πειραχτηκε ουτε καν το root απο οτι ειδαμε

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

αμα εχει rom manager και clockworkmod recovery (αυτο καταλαβα απο το ποστ σου) , ναι αυτα θα δουλεψουν

 

το πεταει χυμα στην "sd" , το τρεχει σε cwm recovery και ολα γινονται κανονικα

 

ο bootloader δε παιζει ρολο νομιζω , αλλα κι εγω ξεκλειδωτο τον εχω

το μονο που απαιτει η συγκεκριμενη μεθοδος ειναι root και cwm

 

προσοχη ομως να κατεβασει το σωστο zip , απο οτι βλεπω καλυπτει ολες τις περιπτωσεις

(και φυσικα μιλαμε για στοκ ρομ)

 

πιο αναλυτικα τα βηματα απο το xda ειναι αυτα

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

 

απο οτι εχω καταλαβει οποιος κανει τα συγκεκριμενα βηματα χανει το stock recovery , συνεπως θα εχει (πιθανοτατα ) προβλημα με τα ΟΤΑ , αυτο μαλλον συνεβη και στη κοπελα του st petruil

 

το stock recovery επανερχεται (μαλλον δε το εχω δοκιμασει ακομα) μεσω του toolkit

 

και πιθανοτατα (ουτε αυτο το εχω δοκιμασει ακομα) αν φλασαριστει ολοκληρο στοκ firmware

 

το παραπανω zip αφορα μονο το μικροσκοπικο ota σε 4.1.2 αλλωστε , για αυτο δε πειραχτηκε ουτε καν το root απο οτι ειδαμε

 

Σιγά μην της τα πω όλα αυτά και καταφέρει να τα κάνει μέσω τηλ :lol: .. Θα της το κάνω εγώ απο κοντά. Thanks πάντως :)

 

Να ρωτήσω,με stock rom πως σκ@τ@ συνέβει αυτό και δεν ολοκληρώθηκε με τον πιο απλό τρόπο το Update? Πάτησε ένα check for updates η κοπέλα και της έβγαλε πως είναι διαθέσιμη η 4.1.2 και πάτησε να γίνει το update. Και μετά όλα τα παραπάνω που πόσταρα

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να τις τα εχει κανει πουτ@να το rom manager με το οποιο αλλαξε το recovery

ειχα διαβασει οτι αμα αλλαξεις το recovery τα ota δεν δουλευουν σαν ota

 

η κοπελα σου πρεπει να ηταν rooted φανταζομαι...

ειχες προσεξει να υπαρχει το ROM manager στη συσκευη της?

 

αυτο εκανε ολη τη δουλεια και τωρα αυτο θα πρεπει να χρησιμοποιησει για να αναβαθμιστει

βαζεις το καταλληλο zip στην sd , πατας reboot into recovery και το εγκαθιστας απο κει

(αν βρεις τη συγκεκριμενη εφαρμογη στη συσκευη της , δε χρειαζεται να το ψαξουμε και πολυ.. το θεμα ειναι πως βρεθηκε εκει.. ? :p )

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/Screenshot_2012-10-16-01-45-56.png

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να τις τα εχει κανει πουτ@να το rom manager με το οποιο αλλαξε το recovery

 

η κοπελα σου πρεπει να ηταν rooted φανταζομαι...

ειχες προσεξει να υπαρχει το ROM manager στη συσκευη της?

 

όχι, εγώ της την έχω στήσει την συσκευή και δεν έχω βάλει μέσα κανένα rom manager και απο όσο γνωρίζω ούτε η ίδια της. 1-2 εξτρά εφαρμογές έχει κατεβάσει και σήμερα εγκατέστησε το apk του flash player

 

edit την ψάχνει τώρα την εφαρμογή. Χύμα στις εφαρμογές, σωστά? δεν είναι σε κάποιο υπομενού μέσα.

 

edit 2 ύστερα απο search ολικό, search ανά εφαρμογή δεν βρέθηκε κανενός είδος μάνατζερ στο κινητό της. Μόνο το download manager , google account manager, ESP manager

 

ούτε κάτι σε rom. Το ξέρω, της είχα βάλει όλες τις βασικές εφαρμογές + όσα θα την ενδιέφεραν και αυτή απλά έβαλε 1-2 παιχνίδια + το Catch notes.

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

edit την ψάχνει τώρα την εφαρμογή. Χύμα στις εφαρμογές, σωστά? δεν είναι σε κάποιο υπομενού μέσα.

ναι χυμα..

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/Screenshot_2012-10-16-01-52-13.png

 

στο πρωτο σου ποστ που αναφερθηκες στο προβλημα περιεγραψες το clockworkmod recovery και μαλιστα την ιδια εκδοση που εχω εγω

 

αυτο απο οσο ξερω το περνας με αυτη την εφαρμογη (rom manager)

 

ενας αλλος τροπος να το περασεις ειναι μεσω του toolkit , μηπως εγινε απο κει κατα λαθος

 

στη τελικη πηγαινε fastboot mode στη συνεχεια επελεξε recovery mode και δες αν το recovery που εχεις ειναι το στοκ ή το cwm

 

και η εφαρμογη (rom manager) να φυγει το recovery παραμενει..

μαλλον πρεπει να μπεις σε recovery na δεις τι εχει

 

EDIT

 

το στοκ recovery ειναι ετσι

http://img.tapatalk.com/47bd3bfd-67b5-8caa.jpg

 

το cwm recovery ειναι ετσι (το γραφει κιολας και για να το εγραψες κι εσυ στο πρωτο ποστ , μαλλον ειναι εκει)

 

http://jb.theandroidsoul.com/wp-content/uploads/2012/07/clockworkmod-touch.jpg?9d7bd4

 

μην αγχωνεσαι ιδιαιτερα παντως το συγκεκριμενο ειναι καλυτερο και αυτα τα αρχεια παντα βγαινουν νωρις, δε θα υπαρχει θεμα με τις επισημες αναβαθμισεις , αλλα μεσω toolkit υπαρχει η επιλογη να ξαναμπει το στοκ

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

όταν έχεις custom recovery δεν λειτουργούν οι ota αναβαθμίσεις, οι επίσημες τουλάχιστον.. έτσι την πάτησα και εγώ στο nexus 7. οπότε ή της βάζεις την στοκ recovery ή ακολουθείς τον τρόπο απο τους xda...
Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που απο οτι φαινεται μπηκε ας περασει το zip χειροκινητα , ειναι 2 λεπτα υποθεση πλεον

 

εγω παντως ψηθηκα να το αφησω ετσι αντι να καθομαι να κανω clear data στο framework..

τα ota εχουν βγει εδω και τοσες μερες..

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

έχετε δίκιο. Θυμήθηκα τι έγινε. Μέσω του toolkit σε κάποια φάση μου είχε βγάλει πως αλλάζει το recovery(δεν θυμάμαι γιατί, στο toolkit το έκανα ρουτ και ξεκλείδωσα bootloader, τίποτα άλλο) .

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

δεν εγινε και κατι , το αποτελεσμα ειναι ακριβως το ιδιο

ο τροπος αλλαζει

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

thanks qsis :)

 

έγινε παιδιά το update. Έκανα ένα τρικ, για να αποφύγουμε το placebo effect, της είπα πως με την νέα αναβάθμιση ενισχύθηκε το σήμα του wifi και ανοίγει τα notifications με το ένα δάχτυλο πλέον ενώ θα αποτελεί την βάση για την επόμενη αναβάθμιση, για αυτό και είναι πολύ σημαντική.

 

Το αποτέλεσμα ήταν να μου πει πως "σίγουρα μόνο αυτά? το κινητό ειναι αισθητά πιο γρήγορο, και ειδικά στο gallery ΠΕΤΑΕΙ !!" .. Και να της λεω "σιγουρα, τίποτα άλλο δεν βελτίωσαν" .. Άρα με μηδενικό placebo effect μπορώ να πω με σιγουριά πως είναι όντως ενα κλικ πιο γρήγορη η συσκευή.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος ενδιαφέρεται να ενεργοποιήσει το rotate στον launcher γινετε σχετικά εύκολα αρκεί να είσαι root...

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι ένας root explorer όπως π.χ. ο ES File Exporer με τον οποίο πηγαίνοντας στο φάκελό System ανοίγεις το αρχείο build.prop με έναν text editor και προσθέτεις στην τελευταία γραμμή αυτό :

launcher.force_enable_rotation=true

Link to comment
Share on other sites

για δωσε screenshot με το τελικο οπτικο αποτελεσμα..

 

το κανει οπως οταν το βαζεις σε hdmi?

 

αν απενεργοποιησεις το rotation συνεχιζει να γυρναει σε landscape?

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

ναι, 4.1.1 yakju . Δεν έκανε κάτι απο XDA, πάτησε κατευθείαν check for update ---> perform update απο το options-> about phone

 

Να κατεβάσει ένα απο τα παραπάνω και να το περάσει χειροκίνητα?

 

Είναι 4.1.1 rooted, bootloader unlocked.

 

Ειδαμε και παθαμε εμεις οι ασχετοι να κανουμε την μετατροπη για να εχουμε τις ενημερωσεις και τωρα ακουω προβληματα;;;Δεν ειμαι root αλλα υπαρχει περιπτωση να συμβει και σε εμας με 4.1.1 στοκ;Μη μας λετε τετοια γιατι με πιανει τρελα...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις αλλαξει bootloader και εχεις τον στοκ, θα σου ερθει ota....

Galaxy S6 Edge+,LG GFLEX 2,LG G2,Galaxy Note 2

 

Κατασκευές Αλουμινίου www.afoimitropouloi.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν κάποιος μέσω toolkit έβαλε άλλο recovery (κατά λάθος υποθέτω ) θα πρέπει να περάσει χειροκίνητα το ota

 

Δεν είναι τίποτα , μην ανησυχείτε

 

Διαφορετικά βάλτε το στοκ recovery από το toolkit και κάντε κανονικά ota

 

Για όλα υπάρχουν λύσεις :p

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

για δωσε screenshot με το τελικο οπτικο αποτελεσμα..

το κανει οπως οταν το βαζεις σε hdmi?

αν απενεργοποιησεις το rotation συνεχιζει να γυρναει σε landscape?

 

Έτσι γίνεται:

 

http://i1299.photobucket.com/albums/ag63/dkatsos/Screenshot_2012-10-16-11-22-36-1.jpg

 

Άμα απενεργοποιήσεις το rotation δεν γυρίζει...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...