Jump to content

Xperia X10 mini / pro : [ROM] GingerDX Android 2.3


kissmyarch
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΜΟΝΟ για το x10 mini pro

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Διαβάζετε πρώτα τις οδηγίες εγκατάστασης, τις κατανοείτε πλήρως και μετά προχωράτε.

Επίσης, πάρτε αν θέλετε back-up γιατί θα διαγραφούν ΟΛΕΣ οι εφαρμογές, τα μηνύματα, οι επαφές και οι ρυθμίσεις σας.

Disclaimer: Δεν είμαι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη της συσκευής σας απο λάθος χειρισμό στη διαδικάσια εγκατάστασης του οδηγού.Χρησιμοποιήστε τον οδηγό με δική σας ευθύνη.

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Γενικές απαιτήσεις:

  • Root
  • CWM recovery
  • Baseband: M76XX-TSNCJOLYM-53404015
  • Firmware: 2.1.1.A.0.6 ή 2.1.1.C.0.0

Πως να κάνετε root τη συσκευή σας θα βρείτε . Το firmware και το baseband το βλέπετε αν πάτε στις ρυθμίσεις στην επιλογή About Phone (Σχετικά με το τηλέφωνο).

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Τρέχουσα έκδοση: 17

Τελευταία ημερομηνία ανανέωσης: 02.10.2011

XDA Link: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1272784

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Download Links

 

1) GingerDX_v17.zip (MD5: 17512AA438A4B551573959882D197F77)

2) GingerDX_modules_fix.zip (MD5:0672FFFDD9B841412D96000B7B41B280)

3) k_backlight_GDXv17.zip (MD5:a0e65ab561a4f9e4ab085140ccf9c6b5)

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Οδηγίες εγκατάστασης

 

 

1) Κατεβάστε τα παραπάνω αρχεία και αποθηκεύστε τα στην κάρτα SD του τηλεφώνου σας.

2) Κάντε επανεκκίνηση και μπείτε στο cwm.

3) Αν έρχεστε από άλλη rom επιλέγετε wipe data/factory reset

4) Πηγαίνετε πίσω στο κεντρικό μενού και επιλέγετε install zip from sdcard --> choose zip from sdcard.

5) Βρίσκετε το αρχείο GingerDX_v17.zip το επιλέγετε και ξεκινάει η διαδικασία εγκατάστασης.

6) Μόλις τελειώσει εγκαθιστάτε με τον ίδιο τρόπο (βήμα 5) τo GingerDX_modules_fix.zip αν θέλετε να έχετε dualtouch/overclock κλπ.

7) Για σωστό ελληνικό qwerty πληκτρολόγιο κατεβάστε το greek-keyboard.zip, αποθηκεύστε το στην SD και το εγκαθιστάτε με τον ίδιο τρόπο όπως τα πρηγούμενα.

8) Για να παίζει αυτόματα ο φωτισμός του πληκτρολογίου κατεβάζετε το k_backlight_GDXv17_stock_kernel.zip και το εγκαθιστάτε όπως τα υπόλοιπα.

 

Σημείωση: Μετά το πρώτο reboot κάντε και άλλο ένα για να μην αντιμετωπίσετε προβλήματα στην πορεία (πχ εφαρμογές δεν εγκαθιστώνται).

Αν έχετε βάλει κάποιον custom kernel τo GingerDX_modules_fix.zip δε χρειάζεται είναι ενσωματωμένα στον πυρήνα.

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Τι περιέχει η ROM

Clean and latest CM7 Nightlies. Latest Gingerbread 2.3.7.

Fully working Camera

Minimal number of apps are installed.

Lightweight: maximum 99MB of free RAM.

My favorite modules: X8Gesture v007, X8Undervolt v001, X8MDDI v001, AX8 SMARTASS

The usual things with other ROMs: wifi / bluetooth / usb / sensors / 3d / video / fmradio / camera / rooted / jit / zipaligned / app2sd / ...

Smooth. It IS as smooth as CM6 in 2D (menu scrolling/flinging...)

A-Theme Lite included.

WEP adhoc supported

Dual Recovery and reboot to xRecovery/CWM

CallMeLouder: Louder ringer when the phone is inside bags.

Improved Flipping down mutes ringer

Flipping down snoozes alarm

Disable LED notification in night

Back button ends call

Built-in Transparent Status Bar support

Hide avatar in SMS

Quick Copy / Quick Paste

View.measure() method caching for improved 2D performance

Custom carrier text

Built-in loop ringtone support without OGG editing

Optimized ("smoothened") scrolling/flinging

Random Lockscreen

Sense Lockscreen / Boot sound / Ringtone / Live WallPaper

Smart dialer

Sleep button on Power Control widget

Recent apps on status bar

Configuration section (with localization for many languages)

 

 

Additional Features

 

 

Ginger DX Settings in CM Menu

Fake xLOUD

Bravia Engine

Sense Ring Style

Sense Wallpaper

Sense Lock Screen

 

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Screenshots

 

http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/gingerdx/gdxv17_1.jpg http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/gingerdx/gdxv17_2.jpg http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/gingerdx/gdxv17_3.jpg

http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/gingerdx/gdxv17_4.jpg http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/gingerdx/gdxv17_5.jpg

Edited by Superuser
fix broken link
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εισαι θεος φιλε!!αν μπορεις χωσε και CWM γιατι αυτο μας βασανιζει! :p

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οκ τώρα μπορείτε να γράψετε :P Θα προστεθούν και άλλα στοιχεία με τον καιρό, κυρίως στο πρώτο ποστ.

τέλειος απλά!!:):) ανυπομονώ να τα δοκιμάσω..αλλά δε μπορώ ακόμα να αρχίσω!!έχω δοκιμάσει πολλές φορές (2βασικά)και μου χουν σπάσει λίγο τα νεύρα..με το cmw πάω και το φλασαρω απο xrecovery που είδα κάπου και το αποτέλεσμα είναι όχι απλά να μη περαστεί αλλά χάνω και το xrecovery κάθε φορά!δηλαδή έλεος..πως στο καλό μπαίνει αυτή η απαραίτητη βλακεία??:mad::mad: (μάλλον φταίει η έκδοση μου???έχω 2.1.1.C.0.0 )

Edited by matbel
Link to comment
Share on other sites

τέλειος απλά!!:):) ανυπομονώ να τα δοκιμάσω..αλλά δε μπορώ ακόμα να αρχίσω!!έχω δοκιμάσει πολλές φορές (2βασικά)και μου χουν σπάσει λίγο τα νεύρα..με το cmw πάω και το φλασαρω απο xrecovery που είδα κάπου και το αποτέλεσμα είναι όχι απλά να μη περαστεί αλλά χάνω και το xrecovery κάθε φορά!δηλαδή έλεος..πως στο καλό μπαίνει αυτή η απαραίτητη βλακεία??:mad::mad: (μάλλον φταίει η έκδοση μου???έχω 2.1.1.C.0.0 )

 

Κάτσε να φτιάξω έναν οδηγό και για το cwm που βασανίζει πολύ κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω έδω και 3-4 μέρες που έβαλα την gingerdx δε μπορώ να πώ ότι μ'αρέσει θεωρώ ότι κολλάει και σκαλώνει κάπως και αυτό που έχω παρατηρήσει είναι το πληκτρολόγιο to slide όταν το ανοιγεις το βράδυ τα πλήκτρα δε φωτίζονται..δεν έχω κοιτάξει αν υπάρχει κάποια ρύθμιση που το φτιάχνει αυτό βέβαια αλλα μεπρώτη ματιά αυτό έχω δεί..επίσης όποτε είμαι κάπου και πατάω το κουμπάκι να έρθει στην αρχική σελίδα home απο οποιοδήποτε μενου έρχεται χάνονται κάπως όλα συντομεύσεις και απο το dock όλα τα εικονιδιάκια για μερικά δεύετερα και μετά ξαναβγαίνουν πράμα που θεωρώ ότι κολλάει κάπως..Ξαναναφέρω ότι δεν έχω αλλάξει καμία ρύθμιση που ίσως ενδεχομένως να βελτιώσει κάπως την ταχύτητα και να το κάνει και πιο σταθερό ταυτόχρονα..και επίσης το dual touch δεν δουλεύει μια φορα το κανα κ αυτό με πολλή προσπάθεια..δοκίμασα το λινκ που έχει πιο πάνω για το dual αλλά μου βγαλε ότι δεν υπάρχει!! :) αυτά από μένα ως τώρα..αν κάποιος έχει περάσει κάποια από τις άλλες ας μας πει τις εντυπώσεις του..εγώ σίγουρα θα δοκιμάσω και κάποια άλλη!!
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που επιτέλους κατάφερες και έβαλες το 2.3 :D

Όσον αφορά στο πληκτρολόγιο δες αν υπάρχει μία εφαρμογή που λέγεται k_fix. Άνοιξέ την, βάλε τικ και θα παίξει το backlight.

Για το dock μου το έκανε και μένα αυτό o ADW launcher ώσπου άλλαξα Home manager. Ίσως να μην το ξέρεις αλλά υπάρχουν πολλές εναλλακτικές για το τι θα έχεις για Home screen. Υπάρχει το Pro launcher, Go launcher καθώς και το νέο xperia launcher που προέρχεται από τα νέα μινι. Εγώ χρησιμοποιώ το τελευταίo και δε μου κολλάει καθόλου :)

Ο οδηγός δυστυχώς πάλιωσε καθως βγαίνουν συνέχεια καινούριες εκδόσεις! Θα προσπαθήσω αύριο να κάνω μία αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα κατάφερα μωρέ επιτέλους χάρη σε σένα και αφου επιτέλους ξεκόλλησε το κινητάκι μου γιατί στην αρχή ήταν ανένδοττο :p!!:D θα κοιτάξω να το βρω αυτο το k fix που ειπες..α ναι παλιά είχα το launcher pro και μου άρεσε πάρα πολυ όπως ήταν θα το βάλω..δεν ήξερα οτι και τώρα βάζεις ότι θες σε αυτά..ναι αυτό που έχει η ginger έχει χάλια εικονιδιάκια πολυ φτωχά..ενώ στο άλλο εχει πληθώρα επιλογών!Τέλεια τότε μένει να φτιάξω το blacklight μονο και την αφήνω προς το παρόν..αλλά σίγουρα πιο μετά θα δοκιμάσω καποια άλλη γιατί θεωρώ επίσης ότι η αφής είναι κάπως όχι ιδιαίτερα καλή!!μμ αυτά.. Edited by matbel
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα κατάφερα μωρέ επιτέλους χάρη σε σένα και αφου επιτέλους ξεκόλλησε το κινητάκι μου γιατί στην αρχή ήταν ανένδοττο :p!!:D θα κοιτάξω να το βρω αυτο το k fix που ειπες..α ναι παλιά είχα το launcher pro και μου άρεσε πάρα πολυ όπως ήταν θα το βάλω..δεν ήξερα οτι και τώρα βάζεις ότι θες σε αυτά..ναι αυτό που έχει η ginger έχει χάλια εικονιδιάκια πολυ φτωχά..ενώ στο άλλο εχει πληθώρα επιλογών!Τέλεια τότε μένει να φτιάξω το blacklight μονο και την αφήνω προς το παρόν..αλλά σίγουρα πιο μετά θα δοκιμάσω καποια άλλη γιατί θεωρώ επίσης ότι η αφής είναι κάπως όχι ιδιαίτερα καλή!!μμ αυτά..

 

η μπαταρια τι λεει??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια τι λεει??

 

η μπαταρία αρκετά καλή θα έλεγα για τόση χρήση 3G που έχω και ασύρματο μια χαρά,δηλαδή χωρίς νετ βγάζει άνετα 2+ μέρες!

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρία αρκετά καλή θα έλεγα για τόση χρήση 3G που έχω και ασύρματο μια χαρά,δηλαδή χωρίς νετ βγάζει άνετα 2+ μέρες!

 

Wtf???τοσο καλη αυτονομια;;

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σκευτομαι να περασω την GingerDX.Θα μου λειτουργουν κανονικα η καμερα και το hardware πληκτρολογιο?
Link to comment
Share on other sites

Σκευτομαι να περασω την GingerDX.Θα μου λειτουργουν κανονικα η καμερα και το hardware πληκτρολογιο?

 

Ναι μια χαρά. Κατέβασε από δω την τελευταία έκδοση. Κάτω από κει που λέει Downloads κατεβάζεις τα GingerDX pro v15 (98,27 MB) Modules GingerDX (338.13 KB)

Link to comment
Share on other sites

εγώ ακόμα έχω θεματάκι με το keyboard που δε πιανει ο αισθητήρας και δεν φωτίζουν τα πλήκτρα τη νύχτα..δε βρήκα fix..κοίταξα λιγουλάκι και δεν..βέβαια δε ξέρω να κοιτάω και σωστά πιθανότατα!!
Link to comment
Share on other sites

εγώ ακόμα έχω θεματάκι με το keyboard που δε πιανει ο αισθητήρας και δεν φωτίζουν τα πλήκτρα τη νύχτα..δε βρήκα fix..κοίταξα λιγουλάκι και δεν..βέβαια δε ξέρω να κοιτάω και σωστά πιθανότατα!!

 

http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/kFix_free.apk

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη στις απαιτησεις λεει οτι θελει:

Baseband: M76XX-TSNCJOLYM-53404015

Firmware: 2.1.1.A.0.6 ή 2.1.1.C.0.0

Το κινητο μου εχει:

Baseband: M76XX-TSNCJOLYM-53404006

Firmware: 2.0.A.0.504

Πειραζει?Μπορω να περασω την GingerDX ή πρεπει να κανω κατι εξτρα???Sorry για τις ερωτησεις αλλα ειναι η πρωτη φορα που θα δοκιμασω να αλλαξω rom.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη στις απαιτησεις λεει οτι θελει:

Baseband: M76XX-TSNCJOLYM-53404015

Firmware: 2.1.1.A.0.6 ή 2.1.1.C.0.0

Το κινητο μου εχει:

Baseband: M76XX-TSNCJOLYM-53404006

Firmware: 2.0.A.0.504

Πειραζει?Μπορω να περασω την GingerDX ή πρεπει να κανω κατι εξτρα???Sorry για τις ερωτησεις αλλα ειναι η πρωτη φορα που θα δοκιμασω να αλλαξω rom.

 

Γιατί τόσο παλιό firmware; Κάνε ένα update από το PC Companion. Aν και το baseband δεν ξέρω αν αλλάζει. Δεν έχω δει πουθενά κάποιον να δοκιμάσει με άλλο baseband από αυτό που απαιτείται και αφού απαιτείται δε νομίζω να παίζει αν έχεις διαφορετικό...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο παλιό firmware; Κάνε ένα update από το PC Companion. Aν και το baseband δεν ξέρω αν αλλάζει. Δεν έχω δει πουθενά κάποιον να δοκιμάσει με άλλο baseband από αυτό που απαιτείται και αφού απαιτείται δε νομίζω να παίζει αν έχεις διαφορετικό...

 

Απ'την αρχη που το αγορασα ειχε αυτα τα χαρακτηριστικα και δεν το αγορασα πολυ παλια.4 μηνες εχω.Οχι ρε γμτ.Δηλαδη θα πρεπει να κανω αναβαθμιση και φτου κι απ'την αρχη root και περασμα τoυ cwm?

Link to comment
Share on other sites

Απ'την αρχη που το αγορασα ειχε αυτα τα χαρακτηριστικα και δεν το αγορασα πολυ παλια.4 μηνες εχω.Οχι ρε γμτ.Δηλαδη θα πρεπει να κανω αναβαθμιση και φτου κι απ'την αρχη root και περασμα τoυ cwm?

 

Καλύτερα ναι. Όλες οι ρομ έχουν ως απαίτηση το baseband που δεν έχεις. Αν θες να δοκιμάσεις με το τωρινό κάντο με δική σου ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Καταφερα τελικα να περασω την GingerDX 2.3.:)Οι αρχικες εντυπωσεις ειναι αρκετα καλες.Δεν κολλαει σχεδον καθολου.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα θεματακι με το hardware πληκτρολογιο,οχι πολυ σοβαρο απλως καποια πληκτρα συμβολων εχουν αλλαξει θεση π.χ πατωντας το πληκτρο @ μπαινει το ',με το πληκτρο της παρενθεσης μπαινει το @.Επισεις εχουν αλλαξει θεση το y με το z δηλ.πατας y και γραφει z και το αντιστροφο.Υπαρχει καποιος τροπος να το διορθωσουμε αυτο?

 

P.S. Eυχαριστω το μελος kissmyarch για τους πολυτιμους οδηγους του με τους οποιους ολοι οι κατοχοι του xperia x10 mini pro μπορουν να απολαυσουν android 2.3.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα θεματακι με το hardware πληκτρολογιο,οχι πολυ σοβαρο απλως καποια πληκτρα συμβολων εχουν αλλαξει θεση π.χ πατωντας το πληκτρο @ μπαινει το ',με το πληκτρο της παρενθεσης μπαινει το @.Επισεις εχουν αλλαξει θεση το y με το z δηλ.πατας y και γραφει z και το αντιστροφο.Υπαρχει καποιος τροπος να το διορθωσουμε αυτο?

 

P.S. Eυχαριστω το μελος kissmyarch για τους πολυτιμους οδηγους του με τους οποιους ολοι οι κατοχοι του xperia x10 mini pro μπορουν να απολαυσουν android 2.3.

;)

[Οδηγός] Ελληνικό πληκτρολόγιο σε x10 mini pro

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστω.Το'κανα και δουλεψε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Εγκατέστησα χθες την Gingerdx και δεν μπορει να συνδεθει στο ρουτερ.Το ιδιο έκανε και με την Minicm7pro.Μηπως γνωρίζει κάποιος τι φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Εγκατέστησα χθες την Gingerdx και δεν μπορει να συνδεθει στο ρουτερ.Το ιδιο έκανε και με την Minicm7pro.Μηπως γνωρίζει κάποιος τι φταίει;

 

Δοκίμασε να σβήσεις το /data/misc/wifi/wpa_supplicant.conf

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...