Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc S


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι θέλει νόμιζα ότι έχεις αφού έβαλες άλλη ροομ.

 

οχι η ultimate δεν ηθελε ξεκλειδωμα.

το θεμα ειναι οτι φλασαρω μια 4.1 που βρηκα και βγαζει καποιο error στη διαδικασια, και το κινητο δεν ανοιγει, βγαζει τριγωνακι.

επισης με το SUS δεν κανει τιποτα, δεν μου δινει επιλογη να ξαναπερασω κατι και εχω φρικαρει!!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οχι η ultimate δεν ηθελε ξεκλειδωμα.

το θεμα ειναι οτι φλασαρω μια 4.1 που βρηκα και βγαζει καποιο error στη διαδικασια, και το κινητο δεν ανοιγει, βγαζει τριγωνακι.

επισης με το SUS δεν κανει τιποτα, δεν μου δινει επιλογη να ξαναπερασω κατι και εχω φρικαρει!!

 

Έχω ftf την 4.0.4 αλλά δεν μπορώ να την ανεβάσω εδώ απευθείας. Θα την ανεβάσω κάπου και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Έχω ftf την 4.0.4 αλλά δεν μπορώ να την ανεβάσω εδώ απευθείας. Θα την ανεβάσω κάπου και θα σου πω

 

ενταξει, βρηκα μια που περαστηκε, και καλου κακου το ξαναφλασαρω με το SUS να παρει σιγουρα την σωστη, μην τυχον εχει κανα θεμα αυτη που εβαλα, αλλα θα ηθελα αν καποιος εχει λινκ για την 2.3 (δεν ξερω ποια ακριβως, αλλα μια καλη απο την εκδοση 2 του ανδροιδ) να μου την εδινε, γιατι θελω να γινει πιο γρηγορο το κινητο και με την 4 δε νομιζω να δει φως.

Σας ευχαριστω πολυ!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και έκανα πιο ελαφρυ το Arc S μου και αναφερω εδω την εμπειρια μου (τρεχω 2.3.4 stock android).

 

Διεγραψα το Google Play Services απο το κινητο( Settings-Apps-All-Google Play Services-Uninstall). Αυτο το app ειχε κανει εγκατασταση απο μονο του. Στα Running Applications μου εβγαζε οτι καταναλωνε 25-26ΜΒ.

Αφου εψαξα στο ιντερνετ για τυχον παρενεργειες, το τολμησα.

Κανενα προβλημα και το κινητο μου ειναι πολυ εμφανως γρηγοροτερο απο πριν. Πολυ ομως.

Τα apps που χρησιμοποιω συνηθως ειναι:

Gmail

Play Store

Viber

Amazon

Dropbox

Ingress

Internet

Opera Mini

Palmary Weather

Sports Tracker

Evernote

3G Watchdog

Google Maps

 

Η μονη ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ που εχω ειναι οτι δεν κανει Sign In στο λογαριασμο μου στο YouTube ( αλλα λειτουργει κανονικα η εφαρμογη, βλεπω βιντεο, ψαχνω βιντεος κτλ).

Aν αντιμετωπισω προβλημα, θα κανω update.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα.

Ποια η λειτουργικοτερη ROM κατα την γνωμη σας ?

Υπαρχεο οδηγος στα ελληνικα.Τα αγγλικα μου δεν με βοηθουν και τοσο :D:D

Τώρα είμαι, ένας απο "αυτούς" που τα κατάφεραν.:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον μετα απο πoλυ ψαξιμο βρηκα ποια rom ICS πεταει........:lol:

Ειναι η Iridescent_Zed_III . http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2573778

Το μονο κουσουρι που εχει ειναι οτι στα sms εχει μαυρα γραμματα σε σκουρο background,το οποιο διωρθωνουμε ετσι:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=51831458&postcount=211

Moνοδρομος το kernel KTG 1.52 μαζι με τα module του.....

Ρολαρει σαν βουτυρο(καλυτερα απο GB),δεν κολαει ποτε........

Oι διαφορες odex και deodex?

Before odex ram 160mb after 194mb!

Before internal memory 270mb after 342mb!

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έφαγα τον κόσμο 200000000 rom 100000000000 setup k το κινητό να πηγαίνει χελώνα(της κοπέλας μου)

Η λύση ειναι μια!!!

Επιστροφή στην επίσημη Gingerbear!!!

Άλλο κινητό χωρίς κόλλημα χωρίς προβλήματα!!!!

Κυριολεκτικά ΠΕΤΑΕΙ!!!

Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έφαγα τον κόσμο 200000000 rom 100000000000 setup k το κινητό να πηγαίνει χελώνα(της κοπέλας μου)

Η λύση ειναι μια!!!

Επιστροφή στην επίσημη Gingerbear!!!

Άλλο κινητό χωρίς κόλλημα χωρίς προβλήματα!!!!

Κυριολεκτικά ΠΕΤΑΕΙ!!!

 

Ισχύει..όπως ισχύουν οι νόμοι της φυσικής... Η βαρύτητα πάντα κάτω θα σε τραβάει..Ομοίως και τα 512 ram πάντα τόσα θα είναι και με αυτό το λειτουργικό θα είναι πάντα λίγα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έφαγα τον κόσμο 200000000 rom 100000000000 setup k το κινητό να πηγαίνει χελώνα(της κοπέλας μου)

Η λύση ειναι μια!!!

Επιστροφή στην επίσημη Gingerbear!!!

Άλλο κινητό χωρίς κόλλημα χωρίς προβλήματα!!!!

Κυριολεκτικά ΠΕΤΑΕΙ!!!

 

Δωσε μια ευκαρια....

Λοιπον μετα απο πoλυ ψαξιμο βρηκα ποια rom ICS πεταει........

Ειναι η Iridescent_Zed_III . http://forum.xda-developer....php?t=2573778

Το μονο κουσουρι που εχει ειναι οτι στα sms εχει μαυρα γραμματα σε σκουρο background,το οποιο διωρθωνουμε ετσι:

http://forum.xda-developer...&postcount=211

Moνοδρομος το kernel KTG 1.52 μαζι με τα module του.....

Ρολαρει σαν βουτυρο(καλυτερα απο GB),δεν κολαει ποτε........

Oι διαφορες odex και deodex?

Before odex ram 160mb after 194mb!

Before internal memory 270mb after 342mb!

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι να το κανεις αφου η ραμ ειναι λιγη.

 

Η συγκεκριμενει κανει με τα κρεμμυδακια την GB......

Xωρια οτι τρεχει και το greenify.......

Kατι που δεν ανεφερα,οτι εχω το arc s και δεν το δουλευω στο 1.4 ghz τον εργοστασιακο χρονισμο,αλλα στο 1.2 ghz που μου δινει 1,5 μερα μπαταρια.......:)

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά καινούργιος στο forum και κάτοχος ενος xperia arc s. To Πρόβλημα είναι ότι μου κολλάει συνέχεια οπότε αποφάσισα να προσπαθήσω να του βάλω μια custom rom.Επειδή όμως είμαι λίγο άσχετος με αυτά θέλω την βοηθειά σας...

Μετά από λίγο ψάξιμο κατάφερα και έκανα root την συσκευη μου με την μεθοδο του doomlord , που ουσιαστικά τα κάνει όλα μόνο του και μου περασε την εφαρμογή superuser.. άρα υποθέτω ότι όλα έγιναν σωστά. Ύστερα διάβασα οτι για να βάλουμε μια custom rom χρειαζόμαστε ενα CWM recovery και κατεβασα απο το google play μια εφαρμογη x-parts που μου το εγκατέστησε.

Οποτε υποθετικα ειμαι ετοιμος να εγκατστησω τη νεα rom ομως εδω εχω κάποια ερωτηματα.. :rolleyes::rolleyes:

 

1) οταν κανω wipe/reset ουστιαστικα δεν θα σβησω και το cwm αρα μετα πως θα μπορεσω να κανω εγκατασταση την rom

2) εχω κατεβασει ενα προγραμμα για backup , ομως τα δεδομενα του backup δεν θα σβηστουν με το wipe ? και ακομα και αν δεν σβηστουν δεν θα σβηστει το προγραμμα του που μου εκανε backup ? αρα θα πρεπει να το ξαναπερασω?

3) με νεο rom δεν θα σβηστει και το superuser αρα θα πρεπει να ξανακανω root ?

 

Αυτα τα λιγα :lol: Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά καινούργιος στο forum και κάτοχος ενος xperia arc s. To Πρόβλημα είναι ότι μου κολλάει συνέχεια οπότε αποφάσισα να προσπαθήσω να του βάλω μια custom rom.Επειδή όμως είμαι λίγο άσχετος με αυτά θέλω την βοηθειά σας...

Μετά από λίγο ψάξιμο κατάφερα και έκανα root την συσκευη μου με την μεθοδο του doomlord , που ουσιαστικά τα κάνει όλα μόνο του και μου περασε την εφαρμογή superuser.. άρα υποθέτω ότι όλα έγιναν σωστά. Ύστερα διάβασα οτι για να βάλουμε μια custom rom χρειαζόμαστε ενα CWM recovery και κατεβασα απο το google play μια εφαρμογη x-parts που μου το εγκατέστησε.

Οποτε υποθετικα ειμαι ετοιμος να εγκατστησω τη νεα rom ομως εδω εχω κάποια ερωτηματα.. :rolleyes::rolleyes:

 

1) οταν κανω wipe/reset ουστιαστικα δεν θα σβησω και το cwm αρα μετα πως θα μπορεσω να κανω εγκατασταση την rom

2) εχω κατεβασει ενα προγραμμα για backup , ομως τα δεδομενα του backup δεν θα σβηστουν με το wipe ? και ακομα και αν δεν σβηστουν δεν θα σβηστει το προγραμμα του που μου εκανε backup ? αρα θα πρεπει να το ξαναπερασω?

3) με νεο rom δεν θα σβηστει και το superuser αρα θα πρεπει να ξανακανω root ?

 

Αυτα τα λιγα :lol: Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων

 

Kατεβασε το flashtool,εγκατεστησε τους drivers που εχει μαζι του.

φλασαρεις ενα kernel και ολα μετα ειναι παιχνιδακι,περνας οσες room θελεις.Ξεκινα με αυτη 2-3 ποστ πριν ειναι ics.......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την τελευταία έκδοση

1) με τα wipe/reset δεν σβήνεις το cwm

2) το πρόγραμμα για backup θα πρέπει να το εγκαταστήσεις ξανά αλλά το backup θα είναι στην κάρτα sd, οπότε μην τη σβήσεις

3) η νέα ροομ θα είναι root

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις :) αλλα προεκυψε ενα προλβημα προσπαθησα να εγκαταστησω τη rom που εχει αναφερθει 2-3 ποστ παραπανω Iridescent_Zed_IV αλλα ενω την περασα με το που κανει reboot δεν μου εμφανιζε τπτ αλλο περα απο το slide to unlock οταν το ξεκλειδωνα δεν εμφανιζοταν τιποτα .. σαν να κολαγε η οθονη . οταν το κλεδιωνα απο το power button ξαναεμφανιζοταν .. δοοκιμασα να το βαλω στην καμερα δουλευε κανονικα η καμερα αλλα οταν πηγα να δω την φωτογραφια παλι κολαγε και το ξαναεκανα backup στην αρχικη κατασταση γιατι φοβηθηκα εκανα κατι λαθος ?
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρουτάρω το arc S ενος φίλου μου απο ICS .... τα κερνελ του Arc s δεν δουλεύουν;;;; (Και πρεπει να κατεβάσω του ray;;; ή κανω κατι λάθος;;)

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρουτάρω το arc S ενος φίλου μου απο ICS .... τα κερνελ του Arc s δεν δουλεύουν;;;; (Και πρεπει να κατεβάσω του ray;;; ή κανω κατι λάθος;;)

 

Μάλλον κάνεις λάθος...

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Ολα κομπλε του το ρουταρισα! :-)

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω βαλει στο arc s μου την ρομ Xperia UltraKat v2.1.1 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2648304 οπου ειναι kit kat.

Η κιτ κατ φαινεται να ειναι η καλυτερη εκδοση που εχει βγει σε android. Ελαφρiα ρομ, πολυ smooth, κανενα κολλημα.

Πολυ καλη διαχειριση ραμ και σταθερο σημα wifi. Τοσο σταθερο wifi δεν ειχα με καμια ρομ ουτε με την μαμισια.

Στα αρνητικα η μπαταρια που μου βγαζει περιπου μια μερα (το περιμενα).

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει στο arc s μου την ρομ Xperia UltraKat v2.1.1 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2648304 οπου ειναι kit kat.

Η κιτ κατ φαινεται να ειναι η καλυτερη εκδοση που εχει βγει σε android. Ελαφρiα ρομ, πολυ smooth, κανενα κολλημα.

Πολυ καλη διαχειριση ραμ και σταθερο σημα wifi. Τοσο σταθερο wifi δεν ειχα με καμια ρομ ουτε με την μαμισια.

Στα αρνητικα η μπαταρια που μου βγαζει περιπου μια μερα (το περιμενα).

 

Την έβαλα και εγώ υπαρχή ένα θέμα με το ελληνικό τελικό (ς) και το media process και σε εσενα το ιδιο;

Link to comment
Share on other sites

Media process τι ειναι? Ναι εχει θεμα με το τελικο ς . Το διαβαζει στον οπερα αλλα οχι στο google play οπως και στα μηνυματα μονο με κεφαλαια μπαινει.
Link to comment
Share on other sites

Σουπερ-ντουπερ κιτ-κατ εκδοση με......1.000.000 ρυθμισεις,σφαιρατη στα 1.0GHz για το s,πανεμορφη,ειναι η

rr-Resurrection_Remix_KK_v5.1.1-20140507-anzu.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2724566

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ένας φίλος μου έχει το arc S με έκδοση android 2.3 και μου ζήτησε του βάλω άλλη ρομ (μετά την 4). Έχετε κάποια stable να μου προτείνετε; οι 2 τελευταίες ΚΚ που αναφέρθηκαν τι bugs έχουν;

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου έχει το arc S με έκδοση android 2.3 και μου ζήτησε του βάλω άλλη ρομ (μετά την 4). Έχετε κάποια stable να μου προτείνετε; οι 2 τελευταίες ΚΚ που αναφέρθηκαν τι bugs έχουν;

 

Πες του να κάτσει στα αυγά του γιατί ότι και να βάλει από την 4 θα σέρνεται..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...