Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc S


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα την εκανα την αναβαθμιση, μαλλον εφταιγε το pc δοκιμασα σε αλλο και την εκανε με τη πρωτη

αλλα κ' εγω δε βλεπω καμια μεγαλη διαφορα,

την εκανα με το pc companion ετσι ειναι κατι σαν πασαλειμα

η επομενη κινηση θα ειναι με το seus :)

πριν το βαζαμε στο αθορυβο με το κουμπι ξεκλειδωματος τωρα που ειναι το αθορυβο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα ο ξαδελφος μου εχει ενα arc s μετην 2.3.4, θελω να του κανω update στην 4.0.4. ics συνδεω κανονικα το κινητο και μολις ξεκηνισει η αναβαθμηση σταματα και λεει οτι το κινητο εχει τροποποιημενο λειτουργικο και βγαζει ενα κωδικο 2003. το κινητο

εχει εκδοση φασματος 8X55A-AAABQOAZM-203028A-48

Εκδοση kernel 2.6.32.9-perf SEMCUUSER@SEMC#1

αριθμος εκδοσης 4.0.1.A.0.266

παρακαλω αν καποιος γνωριζει τι παιζει με το κηνητο και τι μπορω να κανω? ευχαριστω

 

παιδιά κανείς????

Link to comment
Share on other sites

Αυτο φιλε σε μενα το εβγαζε επειδη ειχα ξεκλειδωσει τον bootloader. Μην προσπαθεις αδικα. Οι λυσεις ειναι , η τον ξανακλειδωνεις και στο αναγνωριζει το κινητο, η περνας αλλη ρομ μεσω flashtool. Και το πρωτο μεσω flashtool γινεται αλλα ειναι πανευκολο αποτι θυμαμαι. Αναλυτικα μπες στο xda forum στην ενοτητα xperia ark και κανε οτι σε βολευει
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Αυτο φιλε σε μενα το εβγαζε επειδη ειχα ξεκλειδωσει τον bootloader. Μην προσπαθεις αδικα. Οι λυσεις ειναι , η τον ξανακλειδωνεις και στο αναγνωριζει το κινητο, η περνας αλλη ρομ μεσω flashtool. Και το πρωτο μεσω flashtool γινεται αλλα ειναι πανευκολο αποτι θυμαμαι. Αναλυτικα μπες στο xda forum στην ενοτητα xperia ark και κανε οτι σε βολευει

 

ευχαριστώ θα το δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, ηθελα να κανω μια ερωτηση! Δεν ειμαι root , φοραω 4.0.4 ( 4.1.Β.0.431 ) και μου συμβαινει το εξης εδω και καμποσο καιρο ( ειχα κανει εγκατασταση "απο πανω" απο την 4.0.3 , και μετα εκανα system restore , ειχα δει διαφορες στην ταχυτητα , αλλα χωρις πολλα πολλα, μετα απο μερες το λαγκ ειναι εμφανες, και βλεπω οτι καλυτερα παει με τον apex launcher π.χ. παρα με τον στοκ κλπ κλπ) :

Οταν παω να κανω ενημερωση για εφαρμογη απο το play store , πολλες φορες μου βγαζει οτι δεν υπαρχει διαθεσιμος αποθηκευτικος χωρος , τη στιγμη που εχω 100 + mb ελευθερα στη μνημη του τηλεφωνου ... Αυτο το βλεπω σε τυχαιες εφαρμογες, οχι συγκεκριμενες, και μετα απο επανεκκινηση του τηλεφωνου, ειτε λυνεται ειτε επιμενει το προβλημα... Το εχει συναντησει κανεις;

ΥΓ: ποτε μα ποτε και με πολυ περισσοτερο φορτωμα και λιγοτερο χωρο, δεν ειχα δει αυτο το προβλημα στην 2.3.4 ...

Ευχαριστω για την οποια απαντηση! ( Θελω και να με ενθαρρυνει καποιος ωστε να κανω root επιτελους :p )

edit: με διαγραφη της εφαρμογης και εγκατασταση ξανα , διορθωνεται , ομως το θεμα ειναι να μη συμβαινει αυτο!(ραβε-ξηλωνε δλδ)

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα πήρα στα χερια το Arc S.

Οταν συνδεθηκα σε wi-fi μου εβγαλε ενημερωση για αναβαθμιση, ε και πατησα να γίνει...

πηγα στο μπανιο, ακουσα να βγαζει εναν ήχο, οτα γύρισα το κινητο δεν ανοιγει, ουτε με τα 3 κουμπια το hard reset δλδ.

 

Οταν το συνδεω στο USB παταω τα 3 κουμπια, κανει μια μικρη δόνιση και αναβει το πρασινο λαμπακι πανω απο το USB.

Αυτο. τι να κανω?

 

βρηκα αυτο εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3999784#post3999784

 

αν το κανω αυτο θα χαθει η εγγύηση?

Edited by stefanos901
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έχει απαντηθεί αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα δε βρήκα τίποτα.

Ξέρει κανείς πως ενεργοποιούμε τον ambient light sensor στην ics ώστε η φωτεινότητα της οθόνης να ρυθμίζεται αυτόματα :

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα πήρα στα χερια το Arc S.

Οταν συνδεθηκα σε wi-fi μου εβγαλε ενημερωση για αναβαθμιση, ε και πατησα να γίνει...

πηγα στο μπανιο, ακουσα να βγαζει εναν ήχο, οτα γύρισα το κινητο δεν ανοιγει, ουτε με τα 3 κουμπια το hard reset δλδ.

 

Οταν το συνδεω στο USB παταω τα 3 κουμπια, κανει μια μικρη δόνιση και αναβει το πρασινο λαμπακι πανω απο το USB.

Αυτο. τι να κανω?

 

βρηκα αυτο εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3999784#post3999784

 

αν το κανω αυτο θα χαθει η εγγύηση?

Με το PC Companion το εκανες? Δοκιμασε να κανεις επιδιορθωση με το SUS θα το βρεις εδω στο ποστ #1185 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4242259#post4242259

 

Edit +1000 like στον konstantinoslp !

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Με το PC Companion το εκανες? Δοκιμασε να κανεις επιδιορθωση με το SUS θα το βρεις εδω στο ποστ #1185 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4242259#post4242259

 

Edit +1000 like στον konstantinoslp !

 

το κατεβασα, εκανα το update που λεει, βγαζω το κινητο απο το USB παταω να ανοιξει κανει μια δομιση αναβοσβηνει το λαμπακι μια φορα και δενανοιγει :cry:

Link to comment
Share on other sites

το κατεβασα, εκανα το update που λεει, βγαζω το κινητο απο το USB παταω να ανοιξει κανει μια δομιση αναβοσβηνει το λαμπακι μια φορα και δενανοιγει :cry:

Μπαταρια ειχες οταν προσπαθησες να κανεις update?τι ποσοστο?

Το ιδιο ειχα παθει με ενα w995 ενος φιλου(δεν ανοιγε καθολου μετα απο update), το αφησα μια ωρα στο ρευμα και μετα ξανα εκανα update και ανοιξε.

Βαλτο καμια ωρα στο ρευμα και προσπαθησε ξανα να κανεις update, αν δεν ''νιωσει'' να το πας εκει που το πηρες με το κουτι, τα χαρτια του και την αποδειξη και να ζητησεις αντικατασταση με κανουριο σφραγισμενο στο κουτι του με DOA.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για μπαταρια... θα το βαλω να φορτισει ολη νυχτα και θα το δοκιμασω αυριο αν ειναι, εχω βρει καιαυτο εδω, να μη το κανω?

http://www.theandroidsoul.com/tutorial-how-to-flash-a-firmware-using-flashtool-on-xperia-arc/

 

το εχω παρει απο Αθήνα μεσω ιντερνετ και ειμαι Καβάλα, αυτο να το παω πισω ειναι η τελευταια επιλογή. Μεχρι να μου το στειλουν περασαν περιπου 10-12 μερες

Edited by stefanos901
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για μπαταρια... θα το βαλω να φορτισει ολη νυχτα και θα το δοκιμασω αυριο αν ειναι, εχω βρει καιαυτο εδω, να μη το κανω?

http://www.theandroidsoul.com/tutorial-how-to-flash-a-firmware-using-flashtool-on-xperia-arc/

 

το εχω παρει απο Αθήνα μεσω ιντερνετ και ειμαι Καβάλα, αυτο να το παω πισω ειναι η τελευταια επιλογή. Μεχρι να μου το στειλουν περασαν περιπου 10-12 μερες

Δοκιμασε αυριο με το sus να ξαναπερασεις το update.

 

Για να μην εχεις προβλημα με εγγυηση πρεπει να φλασαρεις rom που να ειναι για το τηλεφωνο σου, θελω να πω οτι αν φλασαρεις rom που ειναι για αλλη γεωγραφικη περιοχη θα εχεις προβλημα με την εγγυηση(αν λεω κατι λαθος σε αυτο ας με ''μαζεψει'' καποιος:lol::worry:), οποτε αν δεν ανοιξει αυριο με το sus και μιας και εχει περασει και το DOA να το πας σε καποιο σερβις.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αυριο με το sus να ξαναπερασεις το update.

 

Για να μην εχεις προβλημα με εγγυηση πρεπει να φλασαρεις rom που να ειναι για το τηλεφωνο σου, θελω να πω οτι αν φλασαρεις rom που ειναι για αλλη γεωγραφικη περιοχη θα εχεις προβλημα με την εγγυηση(αν λεω κατι λαθος σε αυτο ας με ''μαζεψει'' καποιος:lol::worry:), οποτε αν δεν ανοιξει αυριο με το sus και μιας και εχει περασει και το DOA να το πας σε καποιο σερβις.

 

τωρα δλδ εχω προβλημα με την εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

τωρα δλδ εχω προβλημα με την εγγυηση?

οχι τωρα δεν εχεις προβλημα, το πας οπως ειναι και τους λες οτι προσπαθησες να κανεις το update που σου εβγαλε και επαθε αυτο που επαθε.

Παντος το πρωι ξανα δοκιμασε να ξαναπερασεις το update. Πιστευω οτι αυτο που επαθες ειναι λογο χαμηλης μπαταριας.....

 

περιμενουμε νεα σου το πρωι.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

οχι τωρα δεν εχεις προβλημα, το πας οπως ειναι και τους λες οτι προσπαθησες να κανεις το update που σου εβγαλε και επαθε αυτο που επαθε.

Παντος το πρωι ξανα δοκιμασε να ξαναπερασεις το update. Πιστευω οτι αυτο που επαθες ειναι λογο χαμηλης μπαταριας.....

 

περιμενουμε νεα σου το πρωι.

 

Ωραια θα δω αυριο και θα ενημερωσω, ευχαριστω πολυ για την υποστήριξη

 

Το εκανα παλι update, φορτιζε ολη νυχτα. Τωρα οταν παω να το ανοιξω και παταω το κουμπι, το λαμπακι αναβοσβηνει, οταν το αφηνω σταματαει και δεν κανει τιποτα παλι.

 

στο update πατησα την κατω επιλογή

Γίνεται να βάλω την παλιά έκδοση που είχε?

 

αν με το

Flashtool v0.9.0.0 βαλω το Xperia Arc (LT18i)_4.0.2.A.0.42_CE.ftf θα λειτουργήσει?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα παλι update, φορτιζε ολη νυχτα. Τωρα οταν παω να το ανοιξω και παταω το κουμπι, το λαμπακι αναβοσβηνει, οταν το αφηνω σταματαει και δεν κανει τιποτα παλι.

 

στο update πατησα την κατω επιλογή

Γίνεται να βάλω την παλιά έκδοση που είχε?

 

αν με το

Flashtool v0.9.0.0 βαλω το Xperia Arc (LT18i)_4.0.2.A.0.42_CE.ftf θα λειτουργήσει?

 

Η κατω επιλογη τη γραφει? Δεν σου γραφει για επιδιορθωση-επαναγκατασταση?

 

Στο ξαναγραφω.... αν θες να φλασαρεις μαμισια rom για να μην βγεις εκτος εγγυησης πρεπει να ξερεις ποια rom φορουσε το τηλεφωνο σου και να φλασαρεις την ιδια ή προηγουμενη ή νεοτερη, δηλαδη καποια rom που να ειναι για το δικο σου τηλεφωνο και οχι καποια που να ειναι για αλλη γεωγραφικη περιοχη.

Ξερεις ποια rom ειχε το τηλεφωνο σου?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Η κατω επιλογη τη γραφει? Δεν σου γραφει για επιδιορθωση-επαναγκατασταση?

 

Στο ξαναγραφω.... αν θες να φλασαρεις μαμισια rom για να μην βγεις εκτος εγγυησης πρεπει να ξερεις ποια rom φορουσε το τηλεφωνο σου και να φλασαρεις την ιδια ή προηγουμενη ή νεοτερη, δηλαδη καποια rom που να ειναι για το δικο σου τηλεφωνο και οχι καποια που να ειναι για αλλη γεωγραφικη περιοχη.

Ξερεις ποια rom ειχε το τηλεφωνο σου?

 

Oxi δεν ξερω ποια rom ειχε, η κατω επιλογή ειναι

factory reset+update

εδω περα λεει οτι γινεται με αυτην την επιλογη unroot

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1484096

Link to comment
Share on other sites

Oxi δεν ξερω ποια rom ειχε, η κατω επιλογή ειναι

factory reset+update

εδω περα λεει οτι γινεται με αυτην την επιλογη unroot

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1484096

Για δοκιμασε μια ''επιδιορθωση'' με το sus.

 

Το unroot δεν σε απασχολει αυτη τη στιγμη, δεν εχεις γραψει οτι εχεις κανει root.

 

Η rom που παραθετεις στο προηγουμενο ποστ λογικα θα κανει για το τηλεφωνο σου ΑΛΛΑ ισως βρεθεις εκτος εγγυησης αν δεν ειναι για το τηλεφωνο σου.

 

Στη θεση σου αν δεν γινει τιποτα και με επιδιορθωση θα το εστελνα στο σερβις, δεν εχεις καποιο επισημο σερβις κοντα σου?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε μια ''επιδιορθωση'' με το sus.

 

Το unroot δεν σε απασχολει αυτη τη στιγμη, δεν εχεις γραψει οτι εχεις κανει root.

 

Η rom που παραθετεις στο προηγουμενο ποστ λογικα θα κανει για το τηλεφωνο σου ΑΛΛΑ ισως βρεθεις εκτος εγγυησης αν δεν ειναι για το τηλεφωνο σου.

 

Στη θεση σου αν δεν γινει τιποτα και με επιδιορθωση θα το εστελνα στο σερβις, δεν εχεις καποιο επισημο σερβις κοντα σου?

 

μπορουμε να βρουμε την rom που είχα?

 

η επιδιορθωση ειναι η 2η επιλογη ετσι? δεν εγινε τπτ, το ίδιο κανει...

το να το στειλω για service εννοεις να παει στην sonny ericsson? Μπορω να παω στο γερμανο ας πουμε.

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να βρουμε την rom που είχα?

 

η επιδιορθωση ειναι η 2η επιλογη ετσι? δεν εγινε τπτ, το ίδιο κανει...

το να το στειλω για service εννοεις να παει στην sonny ericsson? Μπορω να παω στο γερμανο ας πουμε.

Παρε τηλεφωνο για να μαθεις που εχει κοντα στην περιοχη σου επισημο σερβις.

Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών- 801 11 810 810 - 210 899 19 19 (από κινητό)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλεφωνο για να μαθεις που εχει κοντα στην περιοχη σου επισημο σερβις.

Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών- 801 11 810 810 - 210 899 19 19 (από κινητό)

 

Ναι θα το βρω, θα παω τωρα και θα δω τι θα πουν.

 

Δεν εχει στην Καβάλα, εχει μονο Sony και αυτοι κανουν τηλεορασεις μονο. Το πηγα στον Γερμανο, κοιτουσε την μπαταρια και λεει δεν παιρνει φορτιση αλλα δεν ειναι σιγουρος. Το αφησα να μου πει σιγουρα το απογευμα γιατι δεν ειχε μηχάνημα . Αν εχει κατι το στελνουμε πισω λεει.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει το uno free στο κινητό,και μιας και μου άρεσε είπα να αγόραζα (0.79€) το κανονικό παιχνίδι

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gameloft.android.GloftUNOG&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5nYW1lbG9mdC5hbmRyb2lkLkdsb2Z0VU5PRyJd

...Στο οποίο στις συμβατές συσκευές έχει το arc και λεω νταξ θα είναι και για arc s (και συμβατή με το κινητό)όντας λίγο πιο γρήγορο..

Έλα ντε που πάει να φορτώσει το παιχνίδι,και μετά με πετάει στην επιφάνεια του κινητού..

Χώρο έχω,και το έχω μεταφέρει και στην SD,ram απόσο έχω δει ελεύθερα έχει 105-99mb..

Τί γίνεται;Μια βοήθεια παρακαλώ..

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει το uno free στο κινητό,και μιας και μου άρεσε είπα να αγόραζα (0.79€) το κανονικό παιχνίδι

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gameloft.android.GloftUNOG&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5nYW1lbG9mdC5hbmRyb2lkLkdsb2Z0VU5PRyJd

...Στο οποίο στις συμβατές συσκευές έχει το arc και λεω νταξ θα είναι και για arc s (και συμβατή με το κινητό)όντας λίγο πιο γρήγορο..

Έλα ντε που πάει να φορτώσει το παιχνίδι,και μετά με πετάει στην επιφάνεια του κινητού..

Χώρο έχω,και το έχω μεταφέρει και στην SD,ram απόσο έχω δει ελεύθερα έχει 105-99mb..

Τί γίνεται;Μια βοήθεια παρακαλώ..

Αν και είναι off topic η ερώτηση....

Όταν πας να το ανοίξεις έχεις wi-fi ή data ανοικτά?

Επίσης δοκίμασε να το μεταφέρεις στο τηλέφωνο μήπως και κολλάει ροΐδη είναι στην sd.

Αν δεν τα καταφέρεις να παίξεις κάνε την ερώτηση σου εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4249167#post4249167

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι off topic η ερώτηση....

Όταν πας να το ανοίξεις έχεις wi-fi ή data ανοικτά?

Επίσης δοκίμασε να το μεταφέρεις στο τηλέφωνο μήπως και κολλάει ροΐδη είναι στην sd.

Αν δεν τα καταφέρεις να παίξεις κάνε την ερώτηση σου εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4249167#post4249167

 

ok θα την ρίξω εκεί,γιατί τα έκανα αυτά,ναι τα έχω ανοιχτά.

- - - -

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...