Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα και χρονια πολλα

Θελω να εγκαταστησω το igo primo 2.0 και οπως ειδα υπαρχει για την αναλυση του ταμπλετ μας. Το προβλημα μου ειναι οτι αφου γινει η εγκατασταση μου λεει να βαλω την καρτα μνημης ωστε να τρεξει. Καμμια βοηθεια?

ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,

 

MIA ΕΡΩΤΗΣΗ....ΤΟ SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 P4, EINAI TO P7500???

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by Superuser
Κεφαλαία Γράμματα
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,

 

MIA ΕΡΩΤΗΣΗ....ΤΟ SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 P4, EINAI TO P7500???

 

Ναι αυτό είναι

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω το keyboard dock αλλά μάλλον έχει αποσυρθεί. Μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να το βρώ σε ελληνικό μαγαζί;
Back In Black
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, λέω να αναβαθμίσω και το δικό μου 7500 σήμερα...

ποιά έκδοση να περάσω? γιατί μπερδεύτηκα από τόσα μηνύματα

P7500XWLP6_P7500OXXLP5_XEO.zip

ή

P7500XWLP6_P7500OXXLP5_NEE.zip

 

υπάρχει κάπου howto για την αναβάθμιση? με το odin θα γίνει?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πριν από μερικές σελίδες είχα γράψει για ένα πρόβλημα με την ταμπλέτα μου: Ξαφνικά (πραγματικά ξαφνικά) εμφάνισε ένα κόκκινο Χ πάνω στην μπαταρία την ώρα της φόρτισης και από εκείνη τη μέρα και μετά παρουσίαζε αλλοπρόσαλλη και προβληματική συμπεριφορά. Το επίπεδο φόρτισης έφτανε στο 82-85% (πριν, 100%), πάντα με Χ, αν επιχειρούσα να τη φορτίσω (από άδεια μπαταρία) με την ταμπλέτα σβηστή εμφάνιζε εκείνη τη μεγάλη μπαταρία στο κέντρο της οθόνης και έγραφε «100%» (ενώ όπως είπα, στην πραγματικότητα ήταν αφόρτιστη). Τις περισσότερες φορές όταν φόρτιζε και πήγαινα στην μπαταρία έγραφε «εκφόρτιση» και αντίθετα, όταν τη χρησιμοποιούσα χωρίς να είναι στην πρίζα εμφάνιζε τον κεραυνό που σημαίνει φόρτιση! Τελείως τρελή συμπεριφορά δηλαδή. Επίσης, το ιστορικό της μπαταρίας ήταν ανακριβές ενώ συνέβαιναν και δυο τρία πραγματάκια ακόμα, που δεν θέλω να επαναλάβω εδώ για να μη σας κουράσω. Έκανα και ένα factory reset μήπως διορθωθεί το πρόβλημα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, οπότε (όπως πρότειναν και άλλα μέλη εδώ) κοίταξα για σέρβις. (Προσθέτω: Ποτέ custom rom, ποτέ root, ποτέ φορτιστής άλλος από τον genuine).

 

Μετά από ηλεκτρονική καταχώρηση στο samsung cyber servive και γραπτές οδηγίες από τον υπεύθυνο της εταιρίας κ. Νικόλαο Χατζηγεωργιάδη, έστειλα με έξοδά μου την ταμπλέτα για σέρβις στην εταιρία Σμάρτεκ και παράκληση (όπως είναι φυσικό) να επισκευαστεί. Το ίδιο το σάιτ μετά την καταχώρηση της συσκευής με ενημέρωσε αυτόματα ότι είχα δύο χρόνια εγγύηση σε εξαρτήματα και εργασία.

 

Μια βδομάδα μετά την έλαβα πίσω με σημείωμα «μικρή διάρκεια μπαταρίας, δεν καλύπτεται από εγγύηση» και φυσικά χωρίς το πρόβλημα να έχει διορθωθεί. Θαρρείς και εγώ τους είχα αναφέρει «μικρή διάρκεια μπαταρίας». Δεν μου πρότειναν δε, καν επιδιόρθωση με κόστος! Περίμενα να μου πουν «το τάδε εξάρτημα έχει χαλάσει, σε αυτό οφείλεται η αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά της ταμπλέτας, το επισκευάσαμε εντός εγγύησης», αλλά... πού τέτοια τύχη. Μπορούσαν έστω να πουν «ξέρετε, αυτό που γράφουμε ότι στα εξαρτήματα έχετε δύο χρόνια εγγύηση δεν ισχύει για το χψζ εξάρτημα, το οποίο κοστίζει τόσο για να το αντικαταστήσουμε», αλλά ούτε αυτό είπαν. Με συγχωρείτε, τι είδους σέρβις ισχυρίζονται ότι κάνουν οι άνθρωποι; Εγώ τους έστειλα μια ταμπλέτα με προβληματική συμπεριφορά στην μπαταρία, ποια ακριβώς λύση υπέδειξαν; Τους ρώτησα αν είμαι εντός ή εκτός εγγύησης;

 

Έχετε μήπως κάτι να μου προτείνετε, πριν απευθυνθώ στη μητρική εταιρία;

Edited by nikosal

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Πριν από μερικές σελίδες είχα γράψει για ένα πρόβλημα με την ταμπλέτα μου: Ξαφνικά (πραγματικά ξαφνικά) εμφάνισε ένα κόκκινο Χ πάνω στην μπαταρία την ώρα της φόρτισης και από εκείνη τη μέρα και μετά παρουσίαζε αλλοπρόσαλλη και προβληματική συμπεριφορά. Το επίπεδο φόρτισης έφτανε στο 82-85% (πριν, 100%), πάντα με Χ, αν επιχειρούσα να τη φορτίσω (από άδεια μπαταρία) με την ταμπλέτα σβηστή εμφάνιζε εκείνη τη μεγάλη μπαταρία στο κέντρο της οθόνης και έγραφε «100%» (ενώ όπως είπα, στην πραγματικότητα ήταν αφόρτιστη). Τις περισσότερες φορές όταν φόρτιζε και πήγαινα στην μπαταρία έγραφε «εκφόρτιση» και αντίθετα, όταν τη χρησιμοποιούσα χωρίς να είναι στην πρίζα εμφάνιζε τον κεραυνό που σημαίνει φόρτιση! Τελείως τρελή συμπεριφορά δηλαδή. Επίσης, το ιστορικό της μπαταρίας ήταν ανακριβές ενώ συνέβαιναν και δυο τρία πραγματάκια ακόμα, που δεν θέλω να επαναλάβω εδώ για να μη σας κουράσω. Έκανα και ένα factory reset μήπως διορθωθεί το πρόβλημα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, οπότε (όπως πρότειναν και άλλα μέλη εδώ) κοίταξα για σέρβις. (Προσθέτω: Ποτέ custom rom, ποτέ root, ποτέ φορτιστής άλλος από τον genuine).

 

Μετά από ηλεκτρονική καταχώρηση στο samsung cyber servive και γραπτές οδηγίες από τον υπεύθυνο της εταιρίας κ. Νικόλαο Χατζηγεωργιάδη, έστειλα με έξοδά μου την ταμπλέτα για σέρβις στην εταιρία Σμάρτεκ και παράκληση (όπως είναι φυσικό) να επισκευαστεί. Το ίδιο το σάιτ μετά την καταχώρηση της συσκευής με ενημέρωσε αυτόματα ότι είχα δύο χρόνια εγγύηση σε εξαρτήματα και εργασία.

 

Μια βδομάδα μετά την έλαβα πίσω με σημείωμα «μικρή διάρκεια μπαταρίας, δεν καλύπτεται από εγγύηση» και φυσικά χωρίς το πρόβλημα να έχει διορθωθεί. Θαρρείς και εγώ τους είχα αναφέρει «μικρή διάρκεια μπαταρίας». Δεν μου πρότειναν δε, καν επιδιόρθωση με κόστος! Περίμενα να μου πουν «το τάδε εξάρτημα έχει χαλάσει, σε αυτό οφείλεται η αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά της ταμπλέτας, το επισκευάσαμε εντός εγγύησης», αλλά... πού τέτοια τύχη. Μπορούσαν έστω να πουν «ξέρετε, αυτό που γράφουμε ότι στα εξαρτήματα έχετε δύο χρόνια εγγύηση δεν ισχύει για το χψζ εξάρτημα, το οποίο κοστίζει τόσο για να το αντικαταστήσουμε», αλλά ούτε αυτό είπαν. Με συγχωρείτε, τι είδους σέρβις ισχυρίζονται ότι κάνουν οι άνθρωποι; Εγώ τους έστειλα μια ταμπλέτα με προβληματική συμπεριφορά στην μπαταρία, ποια ακριβώς λύση υπέδειξαν; Τους ρώτησα αν είμαι εντός ή εκτός εγγύησης;

 

Έχετε μήπως κάτι να μου προτείνετε, πριν απευθυνθώ στη μητρική εταιρία;

Πάρε ένα τηλέφωνο στην Omnitech (210 66 19 010) και ανέφερέ τους το πρόβλημα. Αν φταίει η μπαταρία, μπορούν να σου την αντικαταστήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να υποδείξει την πιο επίκαιρη μέθοδο για root; Δεν βλέπω κάτι στην πρώτη σελίδα, όπως νομίζω συνηθίζεται. Έκανα ένα google, είδα πολλές μεθόδους, σε κάποιες περιπτώσεις το πακέτο αρχείων απαιτεί να δώσεις email ή να εγκαταστήσεις εφαρμογή για download (που δεν θα ήθελα να κάνω), ενώ έχουν και δεκάδες ως χιλιάδες posts χρηστών, με ενδεχόμενα προβλήματα κλπ. Δεν βρήκα άκρη - sorry!

 

(θέλω να κάνω μόνο root, χωρίς για την ώρα να βάλω custom rom)

 

Πάνω κάτω οι οδηγίες παντού είναι οι ίδιες, οπότε κατέβασα τα αρχεία που έπρεπε αλλά...

 

...με κανένα τρόπο δεν βλέπουν τα win7 την ταμπλέτα, είτε μέσω kies, είτε με το odin 3. Το kies δεν αντιδρά καθόλου όταν συνδέω την ταμπλέτα, στο odin κανένα κουτάκι δεν αλλάζει χρώμα (όπως διαβάζω ότι πρέπει να γίνει) και όταν επιλέγω το recovery αρχείο παίρνω success 0, fail 0. Νομίζω ότι απλά η ταμπλέτα δεν γίνεται αντιληπτή από τα win7. Επισημαίνω ότι έχω την ταμπλέτα σε deb mode και ότι φυσικά χρησιμοποιώ το usb καλώδιο.

 

Σημείωση προς mods: έκανα νέο post για να γίνει αντιληπτό από τους λοιπούς χρήστες ότι υπάρχει κάτι εδώ...

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που είναι οι οδηγοί δεν κοίταξες...:p

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4004385

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο και ευχαριστώ για την υπόδειξη.

 

Όπως είναι το tab σε download mode και δείχνει το ρομπότ, συνδέστε το tab με το καλώδιό του σε μία usb θύρα του υπολογιστή, το κουτάκι στο Odin θα κιτρινίσει.

 

Λοιπόν, δεν γίνεται αυτό το βήμα, αφού ο υπολογιστής μένει... αναίσθητος όταν συνδέσω το tab. Το κουτάκι στο odin δεν κιτρινίζει, το kies παρομοίως δεν το βλέπει και γενικά δεν βλέπω πουθενά το tab μου (το οποίο έχω σε mtp mode). Το παράδοξο είναι ότι δεν το βλέπω ούτε στον κανονικό μου υπολογιστή (ubuntu), που παλιότερα (με ICS πάντως) θυμάμαι ότι το συνέδεα κανονικά (αν και νομίζω ότι ήταν δυνατόν να το συνδέσω μόνο ως «φωτογραφική συσκευή» για να πάρω τις φωτογραφίες).

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο και ευχαριστώ για την υπόδειξη.

 

 

 

Λοιπόν, δεν γίνεται αυτό το βήμα, αφού ο υπολογιστής μένει... αναίσθητος όταν συνδέσω το tab. Το κουτάκι στο odin δεν κιτρινίζει, το kies παρομοίως δεν το βλέπει και γενικά δεν βλέπω πουθενά το tab μου (το οποίο έχω σε mtp mode). Το παράδοξο είναι ότι δεν το βλέπω ούτε στον κανονικό μου υπολογιστή (ubuntu), που παλιότερα (με ICS πάντως) θυμάμαι ότι το συνέδεα κανονικά (αν και νομίζω ότι ήταν δυνατόν να το συνδέσω μόνο ως «φωτογραφική συσκευή» για να πάρω τις φωτογραφίες).

 

Έχει θέμα ο υπολογιστής σου με τους drivers. Δοκίμασε να τους ξαναβάλεις με το Kies, και δοκίμασε να βάλεις το tablet σε άλλη τρύπα. Αν δε μπορείς με τίποτα κάντο σε άλλον υπολογιστή. Δεν είναι πρόβλημα του tablet.

 

καλησπέρα παιδιά, λέω να αναβαθμίσω και το δικό μου 7500 σήμερα...

ποιά έκδοση να περάσω? γιατί μπερδεύτηκα από τόσα μηνύματα

P7500XWLP6_P7500OXXLP5_XEO.zip

ή

P7500XWLP6_P7500OXXLP5_NEE.zip

 

υπάρχει κάπου howto για την αναβάθμιση? με το odin θα γίνει?

 

ευχαριστώ

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=344060

Bήμα 1.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα μονο σε flight mode? Γτ ολοι θελουμε να τη βαλουμε και ολοι ξερουμε οτι μετα την αναβαθμιση η μπαταρια κραταει το μισο! Τι ισχυει τελικα?
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα μονο σε flight mode? Γτ ολοι θελουμε να τη βαλουμε και ολοι ξερουμε οτι μετα την αναβαθμιση η μπαταρια κραταει το μισο! Τι ισχυει τελικα?

 

Φίλε, έχω βάλει την Πολωνική LP6 και όλα τέλεια.

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω το keyboard dock αλλά μάλλον έχει αποσυρθεί. Μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να το βρώ σε ελληνικό μαγαζί;

 

Δεν το βρήκα πουθενά σ' ελληνικό κατάστημα. Δες εδώ: http://www.ebay.com/itm/16GB-10-Google-Android-4-0-IPS-Capacitive-Screen-Tablet-PC-Dual-Cam-Bluetooth-/221177885399?pt=US_Internet_Media_Streamers&hash=item337f3ab2d7

Υπάρχει αλλά είναι ακριβό συνολικά (τιμή αγοράς + μεταφορικά). Πάντως μπορείς να βρεις σχετικά φθηνό bluetooth keyboard + dock...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Ρ7500 non branded. Είναι καλύτερα να περάσω την ICS Vodafone branded rom ή την LP6. Υπάρχει LP7? Το ρωτάω για να εξασφαλίσω την περίπτωση της μη πτώσης της απόδοσης της μπαταρίας. Στη rom της Vodafone οι χρήστες αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να κατεβάσουμε την πολωνική και όχι την Αγγλική για παράδειγμα? Που είναι η LP9. Επίσης τι είναι αυτό το αρχείο που αναφέρει στον οδηγό roottabics.zip? Που χρειάζεται? Δε μπορώ να το κατεβάσω με το λίνκ που υπάρχει. Edited by ferrariakos88
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να κατεβάσουμε την πολωνική και όχι την Αγγλική για παράδειγμα? Που είναι η LP9. Επίσης τι είναι αυτό το αρχείο που αναφέρει στον οδηγό roottabics.zip? Που χρειάζεται? Δε μπορώ να το κατεβάσω με το λίνκ που υπάρχει.

 

Φίλε Κάνε λίγο υπομονή, θα εμφανιστεί ο "τυχερακιας" και θα σου λύσει όλες τις απορίες:)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να κατεβάσουμε την πολωνική και όχι την Αγγλική για παράδειγμα? Που είναι η LP9. Επίσης τι είναι αυτό το αρχείο που αναφέρει στον οδηγό roottabics.zip? Που χρειάζεται? Δε μπορώ να το κατεβάσω με το λίνκ που υπάρχει.

 

H πολωνική είναι παλιά, αν κοιτάξεις τα λινκς στο πρώτο μήνυμα θα δεις ότι προτείνω την σλοβακικη LPG που είναι πιο καινούρια και από την LP6 και από την LP9.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

H πολωνική είναι παλιά, αν κοιτάξεις τα λινκς στο πρώτο μήνυμα θα δεις ότι προτείνω την σλοβακικη LPG που είναι πιο καινούρια και από την LP6 και από την LP9.

εχεις δει ποιες διαφορες έχει με την Πολωνική?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

εχεις δει ποιες διαφορες έχει με την Πολωνική?

 

Όχι δεν κοίταξα γιατί έχω το wifi only εγώ, αλλά συνήθως οι καινούριες είναι βελτιωμένες.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αυτή η καινούρια να λύνει το θέμα μπαταρία. Το λύνει; Το άλλο αρχείο που γράφω πιο πάνω τι κάνει; Κ αν χρειάζεται πως θα το βρω? Γτ μπαίνω να το κατεβάσω κ πετάει μια σελίδα να γράψω το κινητό μου. Κ μετά τπτ. Vodafone rom εχει θέμα με Μπαταρία;
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αυτή η καινούρια να λύνει το θέμα μπαταρία. Το λύνει; Το άλλο αρχείο που γράφω πιο πάνω τι κάνει; Κ αν χρειάζεται πως θα το βρω? Γτ μπαίνω να το κατεβάσω κ πετάει μια σελίδα να γράψω το κινητό μου. Κ μετά τπτ. Vodafone rom εχει θέμα με Μπαταρία;

 

Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις και να μας πεις :) Το άλλο αρχείο κάνει root, λεπτομέρειες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=329092 δε χρειάζεται να γράψεις το κινητό σου πουθενά...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις και να μας πεις :) Το άλλο αρχείο κάνει root, λεπτομέρειες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=329092 δε χρειάζεται να γράψεις το κινητό σου πουθενά...

 

Παράδειγμα......έχω την πολωνική και λέω να περάσω την νέα που προτείνεις, χάνω το root λογικά, χάνω και το Mod για τις τηλ κλήσεις ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα πριν 10 περίπου ημέρες την LPG που πρότεινε ο Tyxerakias, ακολουθώντας ακριβώς τα βήματα. Μετά από 10 ημέρες, νομίζω ότι μπορώ να γράψω ασφαλείς εντυπώσεις:

1) Η αναβάθμιση είναι εξαιρετικά εύκολη και απλή με τα βήματα που προτείνει ο Tyxerakias (Τhank you, BTW).

2) Είχα την επίσημη 3.2 και πήγα στην LPG.

3) Δεν έχω δει σημαντικές διαφορές στην μπαταρία. Θα τις χαρακτήριζα ως μικροδιαφορές, αναμενόμενες από ένα νεότερο λειτουργικό.

4) Η ταμπλέτα συνολικά συμπεριφέρεται καλύτερα. Νομίζω ότι αν βάζαμε δίπλα-δίπλα ένα Ρ7500 με 3.2 και ένα με 4.0.4, μπορεί κάποιοι (κι εγώ) να νομίζαμε ότι είναι διαφορετικό μοντέλο.

5) Η μόνη "σημαντική" διαφορά που έχω δει είναι στον χρόνο που χρειάζεται για να κάνει boot. Ασήμαντο θέμα αλλά μόνο αυτό που έχει κάνει εντύπωση μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...