Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας!

 

Είμαι αρχάριος σχετικά με το root για Android, αν και έχω ασχοληθεί παλαιότερα με custom roms για Windows Mobile.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, η αρχή για οποιοδήποτε custom rom ή kernel είναι το root σωστά;

 

Θα ήθελα να ρωτήσω επίσης, αφού κάνω root τη συσκευή, και θα μου επιτραπεί να εγκαταστήσω κάποια custom ROM, ποιά είναι η "καλύτερη". Εννοώ ποιά προτίνετε;

 

Έχω διαβάσει κάποια πράγματα για CM10 και άλλα πολλά στο xda αλλά με δυσκολεύει να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.

 

Για παράδειγμα έχω πέσει πάνω σε αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1833136 ( [Kernel][stock ICS][Voodoo][Wifi&3G] Stock+ V1.5 ). Αυτό τί διαφορά έχει από το CM10.

 

Χρησιμοποιώ την έκδοση 4.0.4. Ευχαριστώ πολύ!

 

Καταρχην πρεπει να καταλαβεις οτι αλλο πραγμα ειναι ο kernel(σαν αυτον που μας δειχνεις στο link) και αλλο η ROM (οπως πχ η CM10)

Με απλα λογια η ROM ειναι ολοκληρο το λειτουργικο που τρεχει το ταμπλετ μας(το οποιο περιλαμβανει τον kernel, τα προγραμματα που ειναι προεγκατεστημενα,αρχεια ρυθμισεων κτλ κτλ) , ενω ο kernel ειναι η καρδια ας πουμε του λειτουργικου συστηματος. Χωρις τον kernel δεν γινεται τπτ...Ολα απο αυτον εξαρτωνται!

Οποτε η συγκριση που κανεις(αυτον τον kernel ή CM10?) δεν μπορει να γινει!

 

Αρχικα πρεπει να δουμε ποια ROM θελουμε(Official 4.0, Official 3.2, Custom ROM CM10 κτλ ) η οποια οπως προειπα περιλαμβανει ηδη καποιο κερνελ , και μετα μπορουμε αν θελουμε να αλλαξουμε τον κερνελ και να βαλουμε καποιον αλλο ο οποιος θα μας δωσει πχ καποιες εξτρα δυνατοτητες,οπως overclocking

 

Περα απο αυτο, ο κερνελ που μας παραθετεις ειναι για την official 4.0 και οχι για custom roms(σαν την CM10)

 

Αυτα απο μενα!

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σ' όλους

Η ταμπλέτα μου τις τελευταίες ημέρες παρουσίασε το εξής:

 

Ενώ την είχα φορτίσει πλήρως, αφού έβγαζα το καλώδιο μου έδειχνε πως είναι 100 % φορτισμένη και εμφάνιζε το εικονίδιο σαν να την είχα aκόμη συνδεδεμένη με το καλώδιό της στο ρεύμα. Εν συνεχεία μου έκανε το εξής κουφό: Την έκλεινα αλλά αυτή δεν υπάκουε και έκανε επανεκκίνηση. Αυτό συνεχίστηκε για 2 ημέρες περίπου και έτσι αναγκαστικά την άφηνα ανοιχτή.

Όλα αυτά έως σήμερα το μεσημέρι που την βρήκα κλειστή (ενώ χθες ήταν ανοιχτή και πλήρως φορτισμένη) και δεν ανοίγει με τίποτα ούτε αναταποκρίνεται σε κανένα κουμπί παρ' όλο που την έχω συνδεδεμένη με το ρεύμα προσπαθώντας να την φορτίσω.

Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποια λύση ή να απευθυνθώ στο service?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σ' όλους

Η ταμπλέτα μου τις τελευταίες ημέρες παρουσίασε το εξής:

 

Ενώ την είχα φορτίσει πλήρως, αφού έβγαζα το καλώδιο μου έδειχνε πως είναι 100 % φορτισμένη και εμφάνιζε το εικονίδιο σαν να την είχα aκόμη συνδεδεμένη με το καλώδιό της στο ρεύμα. Εν συνεχεία μου έκανε το εξής κουφό: Την έκλεινα αλλά αυτή δεν υπάκουε και έκανε επανεκκίνηση. Αυτό συνεχίστηκε για 2 ημέρες περίπου και έτσι αναγκαστικά την άφηνα ανοιχτή.

Όλα αυτά έως σήμερα το μεσημέρι που την βρήκα κλειστή (ενώ χθες ήταν ανοιχτή και πλήρως φορτισμένη) και δεν ανοίγει με τίποτα ούτε αναταποκρίνεται σε κανένα κουμπί παρ' όλο που την έχω συνδεδεμένη με το ρεύμα προσπαθώντας να την φορτίσω.

Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποια λύση ή να απευθυνθώ στο service?

 

Πειραξες τπτ πριν αρχισει να κανει αυτα τα κουλα?

Αν οχι,τοτε μαλλον πρεπει να απευθυνθεις στο σερβις οπως λες και εσυ

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην πρεπει να καταλαβεις οτι αλλο πραγμα ειναι ο kernel(σαν αυτον που μας δειχνεις στο link) και αλλο η ROM (οπως πχ η CM10)...

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Μόλις έχω κάνει επιτυχώς root τη συσκευή μου (P7500).

 

Μπορείς να μου προτείνεις κάποια ROM ή Kernel τα οποία θα ήταν καλά να χρησιμοποιήσω;

Επίσης, πώς μπορώ από μόνος να καταλαβαίνω εάν μια ROM ή Kernel αξίζει και είναι "καλή" για εγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Μόλις έχω κάνει επιτυχώς root τη συσκευή μου (P7500).

 

Μπορείς να μου προτείνεις κάποια ROM ή Kernel τα οποία θα ήταν καλά να χρησιμοποιήσω;

Επίσης, πώς μπορώ από μόνος να καταλαβαίνω εάν μια ROM ή Kernel αξίζει και είναι "καλή" για εγκατάσταση;

 

Εγω στο δικο μου το μονο που εχω κανει ειναι να περασμα της official 4.0

Ουτε κερνελ αλλαξα ,ουτε τπτ!Για την ωρα τουλαχιστον

 

Πριν δοκιμασεις μονος σου κατι για να δεις αν σε καλυπτει,το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να διαβαζεις τα αντιστοιχα threads τους στο XDA-Developers.

Αλλα και παλι καμια φορα ο καθενας λεει τα δικα του...

Δυστιχως αν δεν κανεις δοκιμες μονος σου δεν θα καταλαβεις τι ειναι καλυτερο για σενα!

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σ' όλους

Η ταμπλέτα μου τις τελευταίες ημέρες παρουσίασε το εξής:

 

Ενώ την είχα φορτίσει πλήρως, αφού έβγαζα το καλώδιο μου έδειχνε πως είναι 100 % φορτισμένη και εμφάνιζε το εικονίδιο σαν να την είχα aκόμη συνδεδεμένη με το καλώδιό της στο ρεύμα. Εν συνεχεία μου έκανε το εξής κουφό: Την έκλεινα αλλά αυτή δεν υπάκουε και έκανε επανεκκίνηση. Αυτό συνεχίστηκε για 2 ημέρες περίπου και έτσι αναγκαστικά την άφηνα ανοιχτή.

Όλα αυτά έως σήμερα το μεσημέρι που την βρήκα κλειστή (ενώ χθες ήταν ανοιχτή και πλήρως φορτισμένη) και δεν ανοίγει με τίποτα ούτε αναταποκρίνεται σε κανένα κουμπί παρ' όλο που την έχω συνδεδεμένη με το ρεύμα προσπαθώντας να την φορτίσω.

Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποια λύση ή να απευθυνθώ στο service?

 

Δοκίμασε να κρατήσεις κρατημένο το κουμπί του power για περισσότερο από 10 δευτερόλεπτα ώστε να το εξαναγκάσεις σε επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Πειραξες τπτ πριν αρχισει να κανει αυτα τα κουλα?

Αν οχι,τοτε μαλλον πρεπει να απευθυνθεις στο σερβις οπως λες και εσυ

 

¨οχι, δεν πείραξα τίποτα απολύτως ούτε κατέβασα καμία εφαρμογή...

 

Δοκίμασε να κρατήσεις κρατημένο το κουμπί του power για περισσότερο από 10 δευτερόλεπτα ώστε να το εξαναγκάσεις σε επανεκκίνηση.

Φίλε μου σ' ευχαριστώ. Πήρε μπρος και πάλι!!! Θα του κάνω ένα reset και θα δω αν θα παραμείνει το πρόβλημα.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Μετά από root χρειάζεται να κάνω wipe/factory settings;

 

Αν δεν έχεις σκοπό να πειράξεις κάτι άλλο, όχι, δεν είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παρ' όλο που έκανα Reset το πρόβλημα παραμένει. Ενώ πατάω το κουμπί για να απενεργοποιηθεί η ταμπλέτα αυτή κάνει τα δικά της και προχωράει σε επανεκκίνηση (δηλαδή δεν κλείνει με τίποτε). Απ' ότι φαίνεται θα την πάω για service...

Σημειωτέον πως η ταμπλέτα δεν έχει "πειραχτεί" καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Μήπως γνωρίζετε αν το Android έχει κάτι σαν κάδο ή τέλος πάντων που πάνε τα αρχεία που διαγράφουμε;;; Έχω το P-7500.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Μήπως γνωρίζετε αν το Android έχει κάτι σαν κάδο ή τέλος πάντων που πάνε τα αρχεία που διαγράφουμε;;; Έχω το P-7500.

 

οχι δυστυχως δεν εχει καδο ανακυκλωσης!

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, το flashάρισμα Kernel, έχει όμοια διαδικασία με μιας ROM;

Μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός να ακολουθήσω; (έχω βρεί μόνο οδηγό για root).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, το flashάρισμα Kernel, έχει όμοια διαδικασία με μιας ROM;

Μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός να ακολουθήσω; (έχω βρεί μόνο οδηγό για root).

 

καλημερα,

συνηθως εκει που βρισκεις custom rom η kernel σου δινουν οδηγιες και πως να τα περασεις.ο πιο γνωριμος τροπος ειναι μεσω odin οπου βαζεις το αρχειο kernel στο κουτακι pda.

Edited by themis636
Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, για λίγες μέρες δεν κοίταξα το φόρουμ και έτσι δεν είδα την ερώτηση που μου έγινε. Έχω πάρει την ταμπλέτα από ΗΠΑ και δεν γνωρίζω αν η αναβάθμιση εξαρτάται από τη χώρα αγοράς ή τη χώρα χρήσης (Ελλάδα).

 

Μου ήρθε λοιπόν ΟΤΑ η 4.0.4 και έχω linux kernel 3.1.10 με στοιχεία se.infra@sep- 116 #2 SMP PREEMPT Aug 7 KST 2012.

 

Με την ευκαιρία μια ερώτηση: Γιατί ο stock mail client δεν μου κατεβάζει πια τα συνημμένα; Πρέπει λέει να κατεβάσω το μήνυμα από το server, γιατί δεν το κατεβάζω; Το πρόβλημα εμφανίστηκε με το ICS.

Edited by nikosal

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, χρησημοποιεί κάποιος από εσάς φορτιστή αυτοκιννήτου για το tablet (10.1 7500);

 

έχετε κάτι να μου προτείνετε;

 

Καλημέρα. Εγώ χρησιμοποιώ το Powy Travel Charger και είμαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας.

Νομίζω βρήκα τη λύση στο πρόβλημα με την πμπαταρία.

Εγκατέστησα την Ελληνική P7500OXXKK4 απο samfirmware.com. Έκανα full wipe και μετά εγκατέστησα την 4.0.4 BALTIC P7500OXXLP4

P7500XWLP5_P7500OXXLP4_SEB.zip

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες νέες σας είπα ότι είχα ειδοποίηση για ενημέρωση λογισμικού. Όταν πάτησα πάνω στο εικονίδιο μου έβγαλε μήνυμα «αδύνατον».

Δεν ξέρω τι ήταν αυτό αλλά το μήνυμα δεν εμφανίστηκε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας.

Νομίζω βρήκα τη λύση στο πρόβλημα με την πμπαταρία.

Εγκατέστησα την Ελληνική P7500OXXKK4 απο samfirmware.com. Έκανα full wipe και μετά εγκατέστησα την 4.0.4 BALTIC P7500OXXLP4

P7500XWLP5_P7500OXXLP4_SEB.zip

 

Σας ευχαριστώ

 

 

ποσο σου κραταει τωρα δλδ;

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που το συνέδεσα μέσω Κies δεν μου έδειξε οτι εχει βγεί νεα version update για το 7500
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς λοιπόν έχει να κάνει με τη χώρα αγοράς - και όσοι το αγόρασαν από εδώ θα πρέπει να κάνουν λίγη υπομονή ακόμα (για ΟΤΑ).

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος με 4.0.4 να μου πει αν ο stock mail client κατεβάζει τα συνημμένα; Κάτι έχει γίνει και δεν με αφήνει να τα δω, μου λέει ότι «πρέπει να κατεβάσετε το μέιλ για να τα δείτε», ενώ έχω ήδη διαβάσει το κείμενο του mail. Η σύνδεσή μου είναι otenet (αν και δεν νομίζω να έχει σημασία), ενώ δεν μου το έκανε αυτό ως την προηγούμενη βδομάδα, με το 3.2...

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος με 4.0.4 να μου πει αν ο stock mail client κατεβάζει τα συνημμένα; Κάτι έχει γίνει και δεν με αφήνει να τα δω, μου λέει ότι «πρέπει να κατεβάσετε το μέιλ για να τα δείτε», ενώ έχω ήδη διαβάσει το κείμενο του mail. Η σύνδεσή μου είναι otenet (αν και δεν νομίζω να έχει σημασία), ενώ δεν μου το έκανε αυτό ως την προηγούμενη βδομάδα, με το 3.2...

 

Κι εγώ το είχα πάθει αυτό, έφτιαξε μόνο του... κάποια βλακεία έχουν κάνει μάλλον

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...