Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιό widget χρησιμοποιείτε για να ανοιγοκλείνεται το mobile ιντερνετ?? Δεν έχει κάποια γρήγορη επιλογή το μενού, και το APN on off που έχω στο κινητό μου δεν είναι συμβατό με το τάμπλετ...

 

Αν κάποιος ξέρει κάποιο ας το πει please...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενας φιλος μου πηρε ενα P7500 απο Σιγκαπουρη και θελει ελληνικο μενου. Μπορω με καποιο τροπο να του περασω καποια ελληνικη επισημη ROM?

 

Εδώ είναι η επίσημη ελληνική ROM.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι η επίσημη ελληνική ROM.

 

Χιλια ευχαριστω. Θα το δοκιμασω και ελπιζω να τα καταφερω μιας και δεν εχω ξαναφλασαρει.

 

EDIT. Το rar εχει password.

Edited by EliasKir

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω. Θα το δοκιμασω και ελπιζω να τα καταφερω μιας και δεν εχω ξαναφλασαρει.

 

EDIT. Το rar εχει password.

Δοκίμασε

samfirmware.com

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα κι εγώ!Πρώτες εντυπώσεις άριστες!

 

[ATTACH]22411[/ATTACH]

 

Sent from my GT-P7500 using Tapatalk

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έβαλα μια micro-sim (WIND) στο Samsung Galaxy Tab 10.1 και δεν την αναγνωρίζει.

Νομίζω ότι έκανα λάθος και παίρνει SIM.

Πως μπορώ να την βγάλω; (καθότι το tablet δεν έχει βίδες)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Ας βοηθησει καποιος, μολις το πηρα. Τι ειναι η υποδοχη πολλαπλων λειτουργιων στο επανω μερος?
ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έβαλα μια micro-sim (WIND) στο Samsung Galaxy Tab 10.1 και δεν την αναγνωρίζει.

Νομίζω ότι έκανα λάθος και παίρνει SIM.

Πως μπορώ να την βγάλω; (καθότι το tablet δεν έχει βίδες)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Δοκίμασε με μια μικρή λαβίδα (π.χ. δανείσου μία για φρύδια). Πάντως παίρνει micro-sim. Ίσως την έβαλες ανάποδα. Δες εδώ πώς μπαίνει:

Installing micro SIM on Samsung Galaxy Tab 10.1 - YouTube

EDIT: Ίσως κάνω λάθος, μάλλον η micro-sim είναι αποκλειστικά για το LTE της Verizon στην Αμερική... ας επιβεβαιώσει κάποιος που έχει το P7500.

 

Ας βοηθησει καποιος, μολις το πηρα. Τι ειναι η υποδοχη πολλαπλων λειτουργιων στο επανω μερος?

 

Στο πανω μέρος (αν μιλάμε για το P7500), εκτός από την τρύπα για τα ακουστικά έχει την υποδοχή για sim (βλ. παραπάνω).

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο tab . Βέβαια θέλω να το χρησιμοποιήσω και με κάρτα για internet της voda κατα προτίμηση. Ποιό είναι πιο συμφέρον πρόγραμμα της vodafone? Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο tab . Βέβαια θέλω να το χρησιμοποιήσω και με κάρτα για internet της voda κατα προτίμηση. Ποιό είναι πιο συμφέρον πρόγραμμα της vodafone? Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Eίσαι off topic δυστυχώς. Το θέμα αφορά μόνο το Galaxy Tab 10.1 και όχι τους παρόχους και τις τιμές τους... πάντως γι'αυτό που ρωτάς, μπορείς να δεις εδώ: http://www.vodafone.gr :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι υπαρχει προβλημα με το πληκτρολογιο και την αναζητηση στα ελληνικα. Αν βαλω σοφια δεν μου βγαζει τιποτα. Αν βαλω sofia βγαζει ολες τις σοφιες πουε χω στις επαφες ειτε ειναι στα αγγλικα ειτε στα ελληνικα.
ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Περιμενω την Τεταρτη το ταμπλετ και θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις:

Υπαρχει root για το 7500, γιατι στο xda βρηκα μονο για το 7510 και δεν ειμαι σιγουρος αν δουλευει και στην 3g εκδοση.

και

Μπορει να δουλεψει αυτο:

http://www.cable-shop.gr/33416.html

με το παρεχομενο usb ωστε να μην αγοραζω το ειδικο ανταπτορακι;

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Περιμενω την Τεταρτη το ταμπλετ και θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις:

Υπαρχει root για το 7500, γιατι στο xda βρηκα μονο για το 7510 και δεν ειμαι σιγουρος αν δουλευει και στην 3g εκδοση.

και

Μπορει να δουλεψει αυτο:

http://www.cable-shop.gr/33416.html

με το παρεχομενο usb ωστε να μην αγοραζω το ειδικο ανταπτορακι;

 

Xωρίς να είμαι 100% σίγουρος αφού εγώ έχω το 7510, εδώ (που μάλλον είναι ο τρόπος που βρήκες, αν όχι αυτός είναι ο καλύτερος), κάποιος λέει ότι το έκανε χωρίς πρόβλημα στο 7500. Απο κει και πέρα, εσύ αποφασίζεις...

 

Για το ανταπτοράκι δεν έχω ιδέα, μιας και το δικό μου ήρθε προσφορά μαζί με το αυθεντικό, αλλά θα έχει πλάκα αν δουλέψει, αν το δοκιμάσεις πες μας :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Θα λύσω εγώ τις απορίες του φίλου Takis_dm,

 

1) ΝΑΙ το 7500 γίνεται κανονικότατα root χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

2) Δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος, αλλά απο ότι διαβάζω απο άλλους που το έχουν δοκιμάσει ... ΟΧΙ το συγκεκριμένο δεν κάνει και ΔΕΝ θα κάνει. Θέλει το ειδικό καλώδιο το οποίο όμως ΔΕΝ χρειάζεται να πάρεις το αυθεντικό (που αν θυμάμαι καλά έχει γύρω στα 20-25 ευρώ). Αγόρασα πριν απο μερικές μέρες το παρακάτω καλώδιο το οποίο έκανε 4,5-5 ευρώ και δουλεύει άψογα! Δεν κάνω διαφήμιση (δεν έχω καμία σχέση) απλά εγω το αγόρασα απο εκεί και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Το δείχνω απλά για να δείτε τι είδους καλώδιο χρειάζεται.

( http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260869843205&ssPageName=ADME:L:OU:US:1123 )

 

Παιδια συγνωμη αν έχει ξαναγίνει η ερώτηση αλλά πιστεύετε οτι αξίζει σε σχέση με το ipad2? Είμαι ένα κλικ απο το να το πάρω

 

Για να το έχουμε πάρει και να μιλάμε εδω πέρα, πάει να πει οτι το βρήκαμε καλύτερο απο το Ipad2 (γι αυτό και το πήραμε :p ).

Πάντως είναι καθαρά θέμα γούστο η επιλογή Ios ή Android. Επειδή τα έχω δοκιμάσει και τα δύο, προτίμησα το android γιατί ειναι τρομερά παραμετροποιήσιμο. Θέλω την κάθε οθόνη με Gadgets καιρού, fb gadgets, σελιδοδείκτες και γενικότερα ΟΤΙ θέλω εγω. Όχι απλά μερικά τετραγωνάκια που απλά τα πατάς και παίζει το πρόγραμμα. Θα μου πεις είναι πιο εύκολο το τετραγωνάκι...ναι συμφωνώ, αλλά τι να κάνω που απο τότε που πήρα το HTC (HD2 και DesireHD) δεν ξαναέπιασα Iphone στα χέρια μου (και είχα και iphone πιο πριν). Άρα η γνώμη μου δεν πολυμετράει γιατί θεωρώ το android λίγο καλύτερο απο το IOS.

 

Το απόλυτο τέστ βέβαια το έκανα με τον πατέρα μου, που έχει και κάποια ηλικία, του έχω δώσει το συγκεκριμένο tablet για να δω αν θα τα καταφέρει! (σημείωση...σαν κινητό έχει το iphone). Μπορώ να σου πω οτι μετά απο 20 μέρες ο πατέρας μου πλέον βρίσκει το συγκεκριμένο tablet παιχνίδι και το χειρίζεται όπως το iphone που το έχει 2 χρόνια. Μάλιστα μου είπε οτι τα βρίσκει ακριβώς ίδια σαν λειτουργίες μόνο που το android είναι πιο ωραίο σαν εμφάνιση και φτιάχνεις τις οθόνες όπως θέλεις και όχι όπως απλά θα ήταν στο IOS με συγκεκριμένα τετραγωνάκια. Άρα είναι καθαρά θέμα συνήθειας και εξοικείωσης. Αν διάβασες λοιπόν αυτά που έγραψα και συμφωνείς με αυτά και είσαι ένα κλικ μακριά του... κάνε το κλικ και πάρτο...δεν θα το μετανιώσεις.

Edited by brandon
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένα tip για όσους είναι root και τους ενοχλεί η μπάρα του Honeycomb που χαλάει το full-screen όταν βλέπουν ταινίες ή διαβάζουν ένα βιβλίο, η πιο απλή λύση είναι αυτή: http://ppareit.github.com/HideBar/

 

Ένα πολύ απλό προγραμματάκι που τρέχει ως service στο notification bar, και όποτε δε θες να βλέπεις τη μπάρα το τρέχεις και κλείνει. Αν χρειαστείς πάλι τη μπάρα, πατάς στο κάτω μέρος της οθόνης για λίγο και εμφανίζεται.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με μια μικρή λαβίδα (π.χ. δανείσου μία για φρύδια). Πάντως παίρνει micro-sim. Ίσως την έβαλες ανάποδα. Δες εδώ πώς μπαίνει:

Installing micro SIM on Samsung Galaxy Tab 10.1 - YouTube

EDIT: Ίσως κάνω λάθος, μάλλον η micro-sim είναι αποκλειστικά για το LTE της Verizon στην Αμερική... ας επιβεβαιώσει κάποιος που έχει το P7500.

 

 

 

Στο πανω μέρος (αν μιλάμε για το P7500), εκτός από την τρύπα για τα ακουστικά έχει την υποδοχή για sim (βλ. παραπάνω).

 

Για να μπει η micro sim στο P7500 χρειάζεται ο σχετικός αντάπτορας, γιατί παίρνει sim μόνο κανονικού μεγέθους.

 

Επί τη ευκαιρία να επιβεβαιώσω πως το πληκτρολόγιο-dock της Samsung είναι πλεον διαθέσιμο στο Πλαίσιο. Λειτουργεί άψογα και μπορείς να γράφεις κανονικά και Ελληνικά! Του λείπει μόνο ένα trackball ή κάτι σχετικό για να έχεις και έλεγχο ποντικιού.

 

:)

Edited by unitrax
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένα tip για όσους είναι root και τους ενοχλεί η μπάρα του Honeycomb που χαλάει το full-screen όταν βλέπουν ταινίες ή διαβάζουν ένα βιβλίο, η πιο απλή λύση είναι αυτή: http://ppareit.github.com/HideBar/

 

Ένα πολύ απλό προγραμματάκι που τρέχει ως service στο notification bar, και όποτε δε θες να βλέπεις τη μπάρα το τρέχεις και κλείνει. Αν χρειαστείς πάλι τη μπάρα, πατάς στο κάτω μέρος της οθόνης για λίγο και εμφανίζεται.

 

Έχω περάσει την καινούργια STOCK έκδοση P7500xxki1 [07.09.2011] .Η συγκεκριμένη είναι νεότερη απο αυτήν που είχε το tablet όταν το πήρα και έχει και ελληνικά. Την αναβάθμιση την έκανα χειροκίνητα και ΌΧΙ μέσα απο το KIES καθώς δεν μου έβγαζε οτι υπήρχε νεότερη (είχα την P7500XWKG9).

 

Στην καινούργια έκδοση δυστυχώς αυτό το προγραμματάκι ΔΕΝ παίζει!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην ευχαριστω σε οσου με βοηθησαν στις προηγουμενες αποριες μου. Στα σημερινα τωρα:)

Το πηρα την περασμενη Πεμπτη απο καταστημα του Κωτσοβολου. Το μηχανακι ειναι τελειο και οτι ακριβως περιμενα. Και μαλιστα παραπανω. Αλλα (φυσικα) το προβλημα μου χτυπησε την πορτα...Παρασκευη βραδυ παρατηρησα ενα καμμενο (η μηπως κολημμενο;) pixel στο κατω μερος της οθονης λιγο αριστερα απο το ρολοι πανω στο task bar. Το περιεργο ειναι οτι σε σκουρο φοντο ΔΕΝ φαινεται. Και παρατηρειται μονο με φωτεινοτητα στο φουλ η ασπρο π.χ. φοντο. Υποθετω κολημμενο πιξελ γιατι δεν ειναι μαυρο αλλα κοκινο (!). Δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο. Το πηγα πισω στο μαγαζι αλλα, φυσικα, με "στειλανε" στην Samsung και δεν δεχτηκανε να μου το αντικαταστησουν. Μετα απο επικοινωνια με το (φοβερο και τρομερο) customer support, μου ειπαν οτι πρεπει να το στειλω για επισκευη με δικα μου εξοδα...(!). ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Τι να κανω; Εσεις μπορειτε να ζησετε με ενα τετοιο ελλατωμα; Που μπορει να οφειλεται;

Ευχαριστω που κανατε τον κοπο να το διαβασετε και συγγνωμη για τους τονους. Το android keyboard φταιει!

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην ευχαριστω σε οσου με βοηθησαν στις προηγουμενες αποριες μου. Στα σημερινα τωρα:)

Το πηρα την περασμενη Πεμπτη απο καταστημα του Κωτσοβολου. Το μηχανακι ειναι τελειο και οτι ακριβως περιμενα. Και μαλιστα παραπανω. Αλλα (φυσικα) το προβλημα μου χτυπησε την πορτα...Παρασκευη βραδυ παρατηρησα ενα καμμενο (η μηπως κολημμενο;) pixel στο κατω μερος της οθονης λιγο αριστερα απο το ρολοι πανω στο task bar. Το περιεργο ειναι οτι σε σκουρο φοντο ΔΕΝ φαινεται. Και παρατηρειται μονο με φωτεινοτητα στο φουλ η ασπρο π.χ. φοντο. Υποθετω κολημμενο πιξελ γιατι δεν ειναι μαυρο αλλα κοκινο (!). Δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο. Το πηγα πισω στο μαγαζι αλλα, φυσικα, με "στειλανε" στην Samsung και δεν δεχτηκανε να μου το αντικαταστησουν. Μετα απο επικοινωνια με το (φοβερο και τρομερο) customer support, μου ειπαν οτι πρεπει να το στειλω για επισκευη με δικα μου εξοδα...(!). ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Τι να κανω; Εσεις μπορειτε να ζησετε με ενα τετοιο ελλατωμα; Που μπορει να οφειλεται;

Ευχαριστω που κανατε τον κοπο να το διαβασετε και συγγνωμη για τους τονους. Το android keyboard φταιει!

 

Στην περίπτωση που δεν είναι ανεπανόρθωτα κολλημένο, δοκίμασε να παίξεις

σε full screen... δε μου'χει τύχει προσωπικά αλλά κάποιους τους βοήθησε.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά, πόσταρα σε λάθος τόπικ, επαναλαμβάνω εδώ στο σωστό το μήνυμά μου μήπως υπάρξει κάποια πρόταση, γιατί χωρίς wifi... τσουρουφλίζομαι.

 

Έχω το 10.1 GT-P7510 (μόνο wifi). Χτες με ενημέρωσε ότι υπήρχε μια ΟΤΑ 65 ΜΒ ενημέρωση συστήματος που θα με περνούσε στο 3.2. Για... κακή μου τύχη έτρεξα να την κάνω, με αποτέλεσμα να χαλάσει το wifi (!!!) και η αυτόματη περιστροφή οθόνης. Βοά το ίντερνετ για αυτό το θέμα, δεκάδες χρήστες στην Ευρώπη και την Αμερική αναφέρουν το ίδιο. Να δω τώρα πώς θα το διορθώσουν.

Κάποιοι ενημερώνουν ότι το wifi δουλεύει με static ΙΡ, αλλά αν έχεις DHCP δεν κλειδώνει την ΙΡ. Το απόγευμα θα πρέπει να κοιτάξω πώς δίνω static από το router του σπιτιού (AirTies 5440) γιατί δεν το έχω ξανακάνει.

Στο μεταξύ, υπάρχει κανένας τρόπος να ακυρώσω την αναβάθμιση και να γυρίσω στο 3.1;

 

Δεν ξέρω αν έχει σημασία, το 10.1 το έχω αγοράσει από τις ΗΠΑ.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά, πόσταρα σε λάθος τόπικ, επαναλαμβάνω εδώ στο σωστό το μήνυμά μου μήπως υπάρξει κάποια πρόταση, γιατί χωρίς wifi... τσουρουφλίζομαι.

 

Έχω το 10.1 GT-P7510 (μόνο wifi). Χτες με ενημέρωσε ότι υπήρχε μια ΟΤΑ 65 ΜΒ ενημέρωση συστήματος που θα με περνούσε στο 3.2. Για... κακή μου τύχη έτρεξα να την κάνω, με αποτέλεσμα να χαλάσει το wifi (!!!) και η αυτόματη περιστροφή οθόνης. Βοά το ίντερνετ για αυτό το θέμα, δεκάδες χρήστες στην Ευρώπη και την Αμερική αναφέρουν το ίδιο. Να δω τώρα πώς θα το διορθώσουν.

Κάποιοι ενημερώνουν ότι το wifi δουλεύει με static ΙΡ, αλλά αν έχεις DHCP δεν κλειδώνει την ΙΡ. Το απόγευμα θα πρέπει να κοιτάξω πώς δίνω static από το router του σπιτιού (AirTies 5440) γιατί δεν το έχω ξανακάνει.

Στο μεταξύ, υπάρχει κανένας τρόπος να ακυρώσω την αναβάθμιση και να γυρίσω στο 3.1;

 

Δεν ξέρω αν έχει σημασία, το 10.1 το έχω αγοράσει από τις ΗΠΑ.

 

Η Samsung παραδέχτηκε επισήμως το πρόβλημα με το update και το απέσυρε μέχρι νεοτέρας! Λογικά θα βγάλει νέο που θα το διορθώσει! Ευτυχώς δεν το αναβάθμισα χθες (αν και από το μενού της συσκευής δεν μου έβγαλε ενημέρωση για update. Έχω την 3G/Wifi έκδοση).

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δεν το αναβάθμισα χθες

 

Πράγμα που... δεν ανακουφίζει εμάς που αναβαθμίσαμε, χεχε. Επιβεβαίωσα τουλάχιστον ότι έχω ίντερνετ από το ρούτερ μου, ώστε μόλις βγάλουν την νέα ΟΤΑ αναβάθμιση (fix μάλλον) να μπορέσω να αναβαθμίσω εκ νέου. Για όποιον άλλο ενδιαφέρεται:

 

Τα ασύρματα μηχανάκια μας παίρνουν dynamic IP από τον ρούτερ, μέσω DHCP. Για να πάρουν στάτικ, μπαίνουμε στις ρυθμίσεις της συσκευής που κάθε φορά μας ενδιαφέρει (εδώ η ταμπλέτα) και της ζητάμε να μην αξιοποιεί το DHCP αλλά να πάρει static (όπως θα δείτε εκεί υπάρχουν αυτές οι δύο επιλογές μόνο). Στη συνέχεια πρέπει να συμπληρώσουμε εμείς τα στοιχεία (αφού δεν τα παίρνει αυτόματα, όπως εξήγησα) ως εξής: ΙΡ βάζουμε κάποια σίγουρα ελεύθερη ΙΡ, για παράδειγμα αν ο ρούτερ μας έχει ΙΡ 192.168.1.1, εμείς θα δώσουμε 192.168.1.101 ή κάποιο άλλο τελικό τριψήφιο νούμερο. Ως Πύλη χρησιμοποιούμε και πάλι την 192.168.1.1, μήκος προθέματος δικτύου (δεν ξέρω τι είναι αυτό) άφησα το προτεινόμενο 24, κατόπιν μας ζητά δύο DNS, η πρώτη επιλογή μας είναι ξανά η ΙΡ 192.168.1.1 του ρούτερ και δεύτερη επιλογή μας η DNS του παρόχου μας (αν έχετε όπως εγώ otenet θα βάλετε 195.170.2.2 αλλιώς ανάλογα).

 

Κατόπιν αυτού μπορεί να μην επισκευαστεί (φυσικά) ο αυτόματος προσανατολισμός οθόνης (είπαμε, έχει χαλάσει μετά το upgrade KAI AYTOΣ!) έχετε όμως και πάλι ίντερνετ σπίτι σας ή σε κάθε άλλο ρούτερ που ελέγχετε, αλλά ξεχάστε καφετέριες κλπ. οκ; Για αυτά θα περιμένουμε το fix της θεϊκής samsung, που μας χρησιμοποίησε ως beta testers του upgrade της!

Edited by nikosal
ορθογραφικό

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Πράγμα που... δεν ανακουφίζει εμάς που αναβαθμίσαμε, χεχε. Επιβεβαίωσα τουλάχιστον ότι έχω ίντερνετ από το ρούτερ μου, ώστε μόλις βγάλουν την νέα ΟΤΑ αναβάθμιση (fix μάλλον) να μπορέσω να αναβαθμίσω εκ νέου. Για όποιον άλλο ενδιαφέρεται:

 

Τα ασύρματα μηχανάκια μας παίρνουν dynamic IP από τον ρούτερ, μέσω DHCP. Για να πάρουν στάτικ, μπαίνουμε στις ρυθμίσεις της συσκευής που κάθε φορά μας ενδιαφέρει (εδώ η ταμπλέτα) και της ζητάμε να μην αξιοποιεί το DHCP αλλά να πάρει static (όπως θα δείτε εκεί υπάρχουν αυτές οι δύο επιλογές μόνο). Στη συνέχεια πρέπει να συμπληρώσουμε εμείς τα στοιχεία (αφού δεν τα παίρνει αυτόματα, όπως εξήγησα) ως εξής: ΙΡ βάζουμε κάποια σίγουρα ελεύθερη ΙΡ, για παράδειγμα αν ο ρούτερ μας έχει ΙΡ 192.168.1.1, εμείς θα δώσουμε 192.168.1.101 ή κάποιο άλλο τελικό τριψήφιο νούμερο. Ως Πύλη χρησιμοποιούμε και πάλι την 192.168.1.1, μήκος προθέματος δικτύου (δεν ξέρω τι είναι αυτό) άφησα το προτεινόμενο 24, κατόπιν μας ζητά δύο DNS, η πρώτη επιλογή μας είναι ξανά η ΙΡ 192.168.1.1 του ρούτερ και δεύτερη επιλογή μας η DNS του παρόχου μας (αν έχετε όπως εγώ otenet θα βάλετε 195.170.2.2 αλλιώς ανάλογα).

 

Κατόπιν αυτού μπορεί να μην επισκευαστεί (φυσικά) ο αυτόματος προσανατολισμός οθόνης (είπαμε, έχει χαλάσει μετά το upgrade KAI AYTOΣ!) έχετε όμως και πάλι ίντερνετ σπίτι σας ή σε κάθε άλλο ρούτερ που ελέγχετε, αλλά ξεχάστε καφετέριες κλπ. οκ; Για αυτά θα περιμένουμε το fix της θεϊκής samsung, που μας χρησιμοποίησε ως beta testers του upgrade της!

 

Xαχα απίστευτοι... ευτυχώς που το δικό μου είναι ευρωπαϊκό και δεν είχα update...

Παρ'όλα αυτά αναφέρουν στο XDA ότι αν φλασάρεις απ'ευθείας το firmware με Odin, δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Μπορείς να το βρεις εδώ. (pass: sampro.pl) (είναι το P7510UEKMM)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Xαχα απίστευτοι... ευτυχώς που το δικό μου είναι ευρωπαϊκό και δεν είχα update...

Παρ'όλα αυτά αναφέρουν στο XDA ότι αν φλασάρεις απ'ευθείας το firmware με Odin, δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Μπορείς να το βρεις εδώ. (pass: sampro.pl) (είναι το P7510UEKMM)

 

Tyxerakias ευχαριστω για τη βοηθεια χτες.

Αν φλασαρει με το οντιν τοτε χανεται η εγγυηση γιατι το tablet εχει flash counter οπως το SGSII. Διορθωστε με αν κανω λαθος:)

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...