Jump to content

Κινητα παραεισαγωγης με εγγυηση αντιπροσωπειας ?


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επικοινωνησα σημερα με ενα απο τα μαγαζια που συνηθως βγανουν πρωτα πρωτα στο skroutz λογω του οτι πουλανε τις ιδιες συσκευες σε αρκετα καλυτερες τιμες απο τις γνωστες αλυσιδες.

Ο ανθρωπος που μιλησα δεχτηκε οτι προκειται για συσκευες οχι επισημης ελληνικης αντιπροσωπειας, ωστοσο ισχυριστηκε οτι ειναι συσκευες ευρωπαικης ενωσης, με ελληνικο μενου κανονικα (συγκεκριμενα ρωτασα για τα καινουρια xperia mini) και οτι καλυπτεται κανονικα το σερβις απο τα καταστηματα της SE.

Εχει αγορασει κανεις απο τετοιου ειδους καταστηματα ? Αν ναι, ειχατε θεματα με την εγγυηση κλπ ?

 

Αν ειναι οντως τα πραγματα ετσι οπως τα περιγραφω παραπανω, δεν βλεπω για ποιο λογο να μην αγοραζει κανεις απο αυτους και να τα πληρωνει αρκετα πιο ακριβα στις γνωστες αλυσιδες.

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω κι εγω.μαλλον συμφερει να αγορασει καποιος κινητο απο καταστημα ηλεκτρονικο κι ας ειναι παραεισαγωγης αρκει βεβαια να εχει εγγυηση ελληνικης αντιπροσωπειας.εσυ ορεγκον σκεφτεσαι να αγορασεις απο σκρουτζ?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

τα περισσοτερα παραεισαγωγης ειναι φουμαρα οταν λενε οτι θα χει εγγυηση αντιπροσωπειας.

κι επειδη πολλα μαγαζια χαροπαλευουν δε μου φτανει οταν μου λενε οτι θα εχω εγγυηση απο το καταστημα τους.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα αγοράσει το motorola defy απο το pixmania (αποστολή απο γαλλία), το κινητό ήρθε με γαλλικό μενού, οδηγίες και φυσικά γαλλική απόδειξη!

στο σερβις της motorola εχω πάει και καλυφτυκα κανονικότατα με την γαλλική απόδειξη χωρίς το παραμικρό σχόλιο:X

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σου απαντώ καθυστερημένα επειδή έχω ένα θέμα που με ενοχλεί αυτή τη περίοδο. Ψώνισα ένα κινητό φτηνότερα (για 10 ευρώ :( ) απο το ebw.gr που υποθέτω ότι φέρνει παραεισαγωγή, απλώς δυστυχώς άργησα να το καταλάβω.. Το κινητό χάλασε σε ένα μήνα και έμαθα απο τη ΝΟΚΙΑ ότι είναι Αραβικά Εμιράτα και δεν έχει εγγύηση εντός Ε.Ε... Τώρα για 10 ευρώ θα τραβήξω ολόκληρη ιστορία. Αλλά να μου γίνει μάθημα, να προσέχεις απο που ψωνίζεις.
Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου παραεισαγωγης ειναι αλλα στο service δεν μου ειπαν τιποτα

 

Είναι παραεισαγωγής αλλά απο χώρα εντός Ε.Ε. ;) Εμένα δυστυχώς ούτε απο Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

το ebw αν δεν κανω λαθος κανει εισαγωγες απο γερμανια. Τελικα πρεπει να ψαχνουμε λιγο παραπανω πριν την αγορα μην την πατησουν και αλλοι. Eιναι που θα πεσεις τελικα.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

και πως μπορουμε να δουμε την προελευση του κινητου μετα την αγορα ενοειται, για το αν ειναι εντος η εκτος ΕΕ
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

το ebw αν δεν κανω λαθος κανει εισαγωγες απο γερμανια. Τελικα πρεπει να ψαχνουμε λιγο παραπανω πριν την αγορα μην την πατησουν και αλλοι. Eιναι που θα πεσεις τελικα.

 

Δεν ξέρω απο που κάνει, έλεγε ότι έχει εγγυήση απο την nokia.gr ούτε αυτό το έχω όμως. Δεν με νοιάζει η προέλευσή του, με νοιάζει να έχω την εγγύησή μου και να κοιμάμαι ήσυχα.

 

και πως μπορουμε να δουμε την προελευση του κινητου μετα την αγορα ενοειται, για το αν ειναι εντος η εκτος ΕΕ

 

Ίσως να γίνεται και απο την Αντιπροσωπεία... Αλλά όπως μου είπαν απο ένα άλλο thread :

 

Κοίτα το product code που αναγράφεται κάτω από τη μπαταρία και μετά συμβουλέψου τη λίστα εδώ για να δεις για ποιά αγορά προορίζεται το τηλέφωνό σου. Το που κατασκευάστηκε δεν έχει σχέση με την αγορά για την οποία προορίζεται. Από εκεί και πέρα, επικοινώνησε με το κατάστημα που το αγόρασες για να σου το αλλάξουν ή να σου το επισκευάσουν.

 

Βέβαια ήταν για το c3-00 μου η απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

το ebw αν δεν κανω λαθος κανει εισαγωγες απο γερμανια. Τελικα πρεπει να ψαχνουμε λιγο παραπανω πριν την αγορα μην την πατησουν και αλλοι. Eιναι που θα πεσεις τελικα.

 

Παρά εισαγωγής λοιπόν....και δεν το λες και φτηνο κατάστημα.για παραεισαγωγης απαιτώ χαμηλότερο πόσο σε ένα νέο μοντελο τουλάχιστον 100 ευρω

 

 

Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντώ καθυστερημένα επειδή έχω ένα θέμα που με ενοχλεί αυτή τη περίοδο. Ψώνισα ένα κινητό φτηνότερα (για 10 ευρώ :( ) απο το ebw.gr που υποθέτω ότι φέρνει παραεισαγωγή, απλώς δυστυχώς άργησα να το καταλάβω.. Το κινητό χάλασε σε ένα μήνα και έμαθα απο τη ΝΟΚΙΑ ότι είναι Αραβικά Εμιράτα και δεν έχει εγγύηση εντός Ε.Ε... Τώρα για 10 ευρώ θα τραβήξω ολόκληρη ιστορία. Αλλά να μου γίνει μάθημα, να προσέχεις απο που ψωνίζεις.

Κάπου είχα βρει ένα άρθρο που έλεγε ανάλογα την χώρα προέλευσης (φαίνεται από το IMEI) πόσο καλό είναι το κινητό. Ελπίζω να το βρω να το ποστάρω.

 

Update: Το βρήκα:

 

Πάτα στο κινητό σου * # 0 6 #. . . θα σου εμφανιστεί το λεγόμενο ΙΜΕΙ

(international mobile equipment identity)

 

Κοίτα τους αριθμούς 7ο και 8ο

Κωδικός αριθμός τηλεφώνου : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

 

ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 02 ή 20 αυτό σημαίνει πως συναρμολογήθηκε στην περιοχή Emirates που είναι πολύ κακή ποιότητα

ΕΑΝ οι αριθμός επτά & οκτώ είναι 08 ή 80 αυτό σημαίνει πως κατασκευάστηκε στη Γερμανία που δεν είναι κακό

ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 01 ή 10 αυτό σημαίνει πως κατασκευάστηκε στη Φινλανδία που είναι καλό

ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 00 αυτό σημαίνει πως κατασκευάστηκε στο αρχικό εργοστάσιο που είναι η καλύτερη ποιότητα...

ΕΑΝ οι αριθμοί επτά & οκτώ είναι 13 αυτό σημαίνει πως συναρμολογήθηκε στο Αζερμπαϊτζάν που είναι πολύ κακή ποιότητα και πολύ επικίνδυνο για την υγεία!!!

Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

Guest alexmi900
Κάπου είχα βρει ένα άρθρο που έλεγε ανάλογα την χώρα προέλευσης (φαίνεται από το IMEI) πόσο καλό είναι το κινητό. Ελπίζω να το βρω να το ποστάρω.

 

Update: Το βρήκα:

 

πολυ σωστα... την εποχη του 8110 ομως

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λέτε παραπάνω. Το κινητό της ιστορίας μου έχει 7ο και 8ο -> 04. Που όπως βλέπω δεν αντιστοιχεί πουθενά! Μπορεί να κατασκευάστηκε σε καμιά τριτοκοσμική χώρα που δεν τη ξέρει η μαμά της :P
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λέτε παραπάνω. Το κινητό της ιστορίας μου έχει 7ο και 8ο -> 04. Που όπως βλέπω δεν αντιστοιχεί πουθενά! Μπορεί να κατασκευάστηκε σε καμιά τριτοκοσμική χώρα που δεν τη ξέρει η μαμά της :P

Οπως είπε ο φίλος παραπάνω έχει αλλάξει αυτό. Για google-αρε το μοντέλο του κινητού σου, το imei και την χώρα προέλευσης (country of origin) να δούμε τι θα σου βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπε ο φίλος παραπάνω έχει αλλάξει αυτό. Για google-αρε το μοντέλο του κινητού σου, το imei και την χώρα προέλευσης (country of origin) να δούμε τι θα σου βγάλει.

 

lol το έψαξα αλλά δεν νομίζω να δημοσίευαν στο google τέτοια στοιχεία. Δεν βρήκε τίποτα. Δεν πειράζει έχω μείνει με το ένα μάτι στο email μου να περιμένω απάντηση ... :ninja: :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Παρά εισαγωγής λοιπόν....και δεν το λες και φτηνο κατάστημα.για παραεισαγωγης απαιτώ χαμηλότερο πόσο σε ένα νέο μοντελο τουλάχιστον 100 ευρω

 

 

Sent from my Sexy iPad-2 using Tapatalk

Μην μπερδεύεσαι.

Άλλο παραεισαγωγής δηλαδή κατασκευασμένο στην Αραβία που ίσως έχει και άλλα υλικά και άλλο παραεισαγωγής από Γερμανία που ποιοτικά ίσως είναι καλύτερο.

Μην τα βάζεις όλα στον ίδιο κουβά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

πλεον οτι πωλειται βασει Ε.Ε εχει 2 χρονια εγγυηση. καθε συσκευη. οποτε δεν εχει προβλημα.εχω ειχα αγορασει το desire hd egalaxy στον αλίμο χωρις προβλημα. μην ακους χασομαρες της αντιπροσωπειας γτ θελουν να σπρωξουν τα δικα τους.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms (τπτ, κ, γτ, κλπ)

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Παραεισαγωγής είναι και η δική μου συσκευή, Ν8, από κατάστημα που είναι τόσο ηλεκτρονικό, αλλά και φυσικό! Μπορείς, δηλαδή, να πας από το κατάστημα και να πάρεις ό,τι θέλεις από εκεί. Άσε που η εξυπηρέτησή τους είναι πολύ καλή!! Νομίζω ότι για 160 ευρώ διαφορά στην τιμή ( πάντα για καινούριο μιλάω ), άξιζε που ήταν παραεισαγωγή. ;) Για να μην αναφέρω μεγάλα καταστήματα που πουλούσαν και πουλάνε συσκευές παραεισαγωγής, στην τιμή των Ελληνικών.... :rolleyes: Επίσης, όσον αφορά στα Nokia, η εγγύηση για τα παραεισαγωγής είναι για Ευρώπη γενικά, όσον αφορά το hardware, αλλά και για Ελβετία, Τουρκία και άλλες 2 χώρες που τώρα βαριέμαι να ψάξω.... :O Στο software νομίζω δεν καλύπτονται τα παραεισαγωγής, αλλά με τόσο κόσμο στο myphone, οι κατέχοντες συσκευή παραεισαγωγής, δε νομίζω να αντιμετωπίσουμε πρόβλημα! :D
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
πλεον οτι πωλειται βασει Ε.Ε εχει 2 χρονια εγγυηση. καθε συσκευη. οποτε δεν εχει προβλημα.εχω ειχα αγορασει το desire hd egalaxy στον αλίμο χωρις προβλημα. μην ακους χασομαρες της αντιπροσωπειας γτ θελουν να σπρωξουν τα δικα τους.

 

 

εχει απολυτο δικιο ο φιλος!!!!!μην ακουτε την παπατζα των αντιπροσωπειων!!!!αν θελεις το τραβας στα ακρα και κανουν και τουμπες σε ολα τα πραγματα!!τι σημαινει δηλαδη παραεισαγωγη???επειδη δεν εγινε απο τους επισημους???εδω στα αυτοκινητα και φερνει οποιος θελει (που λεει ο λογος) και πουλαει και θα υπαρχει θεμα με τα κινητα??ΕΛΕΟΣ!!!!!!

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...