Jump to content

[Επίσημο] HTC EVO 3D


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό είναι καθαρά στη δική σου ευχέρεια, δεν μπορεί κάποιος να το ζητήσει. Θα είχε ενδιαφέρον ωστόσο να δούμε τι γίνεται.

 

Ωστόσο δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα γιατί αναφέρεται αυτό...

 

8.Unlock bootloader from htcdev.com and s-off from revolutionary.io.

 

...αν δεν είναι απαραίτητο να γίνει η διαδικασία ξεκλειδώματος του bootloader.

 

Εχεις δικιο και εγω τωρα το θυμηθηκα.... Πρεπει να γινει παλι unlocked πριν το revolutionary......

Οσο για το αλλο, το δοκιμαζω τωρα και επιστρεφω σε λιγο....

Γιαννης. Μ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό είναι καθαρά στη δική σου ευχέρεια, δεν μπορεί κάποιος να το ζητήσει. Θα είχε ενδιαφέρον ωστόσο να δούμε τι γίνεται.

 

Ωστόσο δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα γιατί αναφέρεται αυτό...

 

8.Unlock bootloader from htcdev.com and s-off from revolutionary.io.

 

...αν δεν είναι απαραίτητο να γίνει η διαδικασία ξεκλειδώματος του bootloader.

 

εγω το εκανα unlock με τον τροπο της htcdev και ειμαι relocked..επισης αναφερει στην htcdev πως αν θελεις το κινητο να κλειδωθει παλι (locked) απλα ακολουθεις δυο βηματα που αναφερει στο τελος για να το επαναφερεις στην εργοστασιακη του ρυθμιση αλλα θα χαθουν ολα τα δεδομενα απο το κινητο με το που γινει αυτο!αν και δεν το κλειδωσα παλι γιατι εκανα ροοτ και ειμαι s-on τωρα με custom rom και το κινητο πεταει..!απαραιτητο ειναι για να ξανακλειδωσεις το κινητο πρεπει να εχεις αποθηκευμενο το token πυ σε δινει και να δωσεις απλα μια εντολη μεσω cmd να στο ξανακλειδωσει!μου φαινεται απλο... :shifty:

Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

εγω το εκανα unlock με τον τροπο της htcdev και ειμαι relocked..επισης αναφερει στην htcdev πως αν θελεις το κινητο να κλειδωθει παλι (locked) απλα ακολουθεις δυο βηματα που αναφερει στο τελος για να το επαναφερεις στην εργοστασιακη του ρυθμιση αλλα θα χαθουν ολα τα δεδομενα απο το κινητο με το που γινει αυτο!αν και δεν το κλειδωσα παλι γιατι εκανα ροοτ και ειμαι s-on τωρα με custom rom και το κινητο πεταει..!απαραιτητο ειναι για να ξανακλειδωσεις το κινητο πρεπει να εχεις αποθηκευμενο το token πυ σε δινει και να δωσεις απλα μια εντολη μεσω cmd να στο ξανακλειδωσει!μου φαινεται απλο... :shifty:

Αυτο ακριβως συζηταμε. Εγω που το εκανα παλι locked, εγραψε Relocked μετα στον bootloader....

Γιαννης. Μ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Λοιπόν, για να μην ξεφεύγουμε...

 

Ο φίλος mytie πιο πάνω πρότεινε τη διαδικασία για root της συσκευής χωρίς να χρειάζεται να γίνει unlock o bootloader κάνοντας κατευθείαν την διαδικασία του revolutionary.io.

 

Στο link που δίνω παραπάνω με τις αναλυτικές οδηγίες (οι οποίες είναι ξεκάθαρες) αναφέρει ότι πρώτα ξεκλειδώνουμε bootloader και μετά κάνουμε το revolutionary.io.

 

Ποιο από τα δύο ισχύει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Απαντησα στο ερωτημα σου πιο πριν , μαλλον δεν το ειδες....

Ναι χρειαζεται παλι unlock πριν το revolutionary....

 

Φυσικά και το είδα και γιαυτό δεν απευθύνομαι σε εσένα αλλά στον mytie και τον οδηγό του μιας και ήταν απόλυτος ότι δεν χρειάζεται το unlock μέσω htcdev.com.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

@athanasso77

Μολις τελειωσα την διαδικασια εργοστασιακης επαναφορας του κινητου.

Λοιπον μετα το φλασαρισμα του stock image, αν και επανληλθα στον stock bootloader της Htc, εγραφε unlocked.

Εκανα παλι lock τον bootloader συμφωνα με τις εντολες απο htcdev.com και δυστυχως ειδα το περιφημο RELOCKED....Παρεμεινα ομως S-OFF....

Εγω ειχα κανει ομως unlock με τον καινουργιο bootloader πριν κανω downgrade. Οποτε δυστυχως ισως να χρειαζεται καποιος να κανει downgrade πρωτα για ξερουμε σιγουρα τι γινεται......

Edited by johmic
Γιαννης. Μ.
Link to comment
Share on other sites

@athanasso77

Μολις τελειωσα την διαδικασια εργοστασιακης επαναφορας του κινητου.

Λοιπον μετα το φλασαρισμα του stock image, αν και επανληλθα στον stock bootloader της Htc, εγραφε unlocked.

Εκανα παλι lock τον bootloader συμφωνα με τις εντολες απο htcdev.com και δυστυχως ειδα το περιφημο RELOCKED....Παρεμεινα ομως S-OFF....

Εγω ειχα κανει ομως unlock με τον καινουργιο bootloader πριν κανω downgrade. Οποτε δυστυχως ισως να χρειαζεται καποιος να κανει downgrade πρωτα για ξερουμε σιγουρα τι γινεται......

 

εμενα εγραψε locked παντως τωρα που δοκιμασα..απλα εγω το ροοταρα με τον αλλον τροπο και οχι με του revolutionaryδεν εκανα downgrade το hboot οπου εχω 1.49.0018 και ειμαι με s-on και απλα για να δουλεψει οποιαδηποτε gsm ρομ πρεπει να περασεις flashimageGUI που αυτο φλασαρει κερνελ για να λειτουργει στα μετρα του s-OFF δηλαδη για παραδειγμα αν μια ρομ οπως του leedroid ζηταει s-οff και συ εχεισ μονο s-on απλα κανεις εγκατασταση την ρομ του και το flashimageGUI κα περνας την κερνελ του leedroid και στο μετατρεπει σε λειτουργια s-off..μια πανευκολη διαδικασια!τωρα μονο που εβαλα παλι custom rom και εκανα την βλακεια να μην κρατησω backup την official stock rom..φτου!δεν βαριεσαι ..ελπιζω να υπαρχει τροπος να το γυυρισω καποια στιγμη σε μανισια κατασταση αν και τωρα δεν με καιει..ειμαι καλα με την custom rom..χρησιμοποιω KingCombra 1.8.1 και ειναι σφαιρα..με του leedroid αντιμετωπισα προβληματα και lags..!

 

παιδια μονο μια χαρη σας παρακαλω..μπορει καποιος να δει αν τα βιντεακια στο youtube ψιλοκολλανε?με την μανισια ρομ μου κολλουσε..επισης με custom ρομ παλι κολλαει..!και η εγγραφη σε βιντεο στα 720p πως ειναι σε σας?σε εμενα παλι ψιλοκολλαει..παει καρε καρε ωρες ωρες οταν κανει auto focus... μιλαω για την απλη εγγραφη σε 2d οχι σε 3d..

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Stupidity RuleZ Την Σημερον Ημεραν...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ελπιζω να υπαρχει τροπος να το γυυρισω καποια στιγμη σε μανισια κατασταση αν και τωρα δεν με καιει..

 

Υπάρχει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, τη διαδικασια που ανεφερα την εχω κανει μεχρι και το βημα 3.Δεν έχω δοκιμάσει να δω αν μετά το unroot βγάζει όντως *LOCKED* αλλά σύμφωνα με αυτό http://androidforums.com/evo-3d-all-things-root/389767-htc-evo-3d-rooting-essentials-official-thread.html πρέπει να ισχύει.

Quote: "If your HBOOT version is 1.3 or 1.4, the preferred root method is Revolutionary, since you can completely revert your root if you choose. The HTC method watermarks your HBOOT, and even though you can relock the bootloader, it will always show that you previously unlocked it."

Με λίγα λόγια λέει (ΔΕΝ το έχω δοκιμάσει,απλά μεταφράζω) με τη μέθοδο Revolutionary μπορούμε να αντιστρέψουμε το root ολοκληρωτικά (δηλάδή στην κατάσταση *LOCKED*).Με τη μέθοδο της HTC αναφέρει πως μπορούμε να ξανακλειδώσουμε το bootloader αλλά θα φαίνεται πάντα ότι έχει ξεκλειδωθεί ( δηλαδή θα φαίνεται *RELOCKED*)

 

Παραθέτω και ένα βιντεο πως να επαναφέρουμε το κινητό στις εργοστασιακες του ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλό θα ήταν να το δοκιμάσει κάποιο μέλος που δεν έχει κάνει τη διαδικασία του bootloader unlocking μέσω htcdev και να μας πει τα αποτελέσματα όσον αφορά το root, φλασάρισμα custom rom κτλ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεστε, εχω σε αμετρητα htc sensation κανει root&unlock με revolutionary, ιδιος ειναι για ολα τα κινητα htc που υποστηριζει. ολα επανερχονται σε εργοστασιακο S-On. απλα κανεις εγκατασταση με την επισημη RUU και επανερχεται σε εργοστασιακη κατασταση. απλως εαν εχεις αλλαξει και CID θα χρειαστει να περασετε καποιες εντολες στο cmd.
Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουμε με hboot πχ 1.49.0018 htcdev unlock, μετά relock, στη συνέχεια downgrade σε. 007 και unlock με revolutionary και πάλι unlock δεν θα αλλάξει κάτι ε; :D
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μόλις εγκατέστησα το Spiderman 3D και έπαθα πλάκα. Παιδιά, ψάξτε για παιχνίδια 3D!!!

Επίσης, έχω ακούσει και για videάκια 3D στο YouTube. Ισχύει;

κωστα και εσυ evo? που βρισκουμε παιδια games - videos σε 3D μαζεμενα? εχετε links?

(δεχομαστε και pm!)

 

Με τη μέθοδο της HTC αναφέρει πως μπορούμε να ξανακλειδώσουμε το bootloader αλλά θα φαίνεται πάντα ότι έχει ξεκλειδωθεί ( δηλαδή θα φαίνεται *RELOCKED*)

μα αυτο δεν ισχυει που αναφερει ο φιλος edangel ?

"επισης αναφερει στην htcdev πως αν θελεις το κινητο να κλειδωθει παλι (locked) απλα ακολουθεις δυο βηματα που αναφερει στο τελος για να το επαναφερεις στην εργοστασιακη του ρυθμιση " αρα που το προβλημα αν το κανουμε με την HTC και προχωρησουμε?

πω πω μπερδεμα...

 

παιδια επειδη το εχω 3 μερες και τωρα θα επιχειρησω επεμβαση να μαζεψουμε λιγο τις οδηγιες εδω γιατι μπερδευτηκαμε?

δηλαδη τα βηματα ειναι

1. ξεκλειδωμα bootloader (απο HTC?)

2. s-off ?

3. root ?

4. custom rom

5. επιστροφη σε original rom και locked κανονικα o bootloader (οχι relocked)?

και ετσι να τα βαλεις Γιαννη στην αρχικη σελιδα....

 

απο custom ποια ειναι καλη? @ edangel8 link για την cobra?

σας ευχαριστω

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει το igo για οθόνη 960Χ540. Επίσης αν έχουν βγει άλλα γ με αυτές τις διαστάσεις.Ευχαριστώ.

μηπως μπορει καποιος να απαντησει ποια προγραμματα πλοηγησης εχουν βγει με την αναλυση του κινητου μας γιατι δεν εχω βρει ακομα τα igo ndrive navigon με την αναλυση 960 540.Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορει καποιος να απαντησει ποια προγραμματα πλοηγησης εχουν βγει με την αναλυση του κινητου μας γιατι δεν εχω βρει ακομα τα igo ndrive navigon με την αναλυση 960 540.Ευχαριστω εκ των προτερων

To Navigon τρέχει κανονικά, πάντως. Το iGO το ψάχνω και εγώ (και για το Note).

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια προταση για καλωδιο συνδεσης

με TV.

 

Δες εδώ, το πρώτο που βγάζει είναι της htc αλλά θα βρεις και αρκετά universal πιο φθηνά..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει το igo για οθόνη 960Χ540. Επίσης αν έχουν βγει άλλα γ με αυτές τις διαστάσεις.Ευχαριστώ.

Καλύτερα ν'απευθυνθείς εδώ ή εδώ!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το iGO το ψάχνω και εγώ (και για το Note).

 

Για την qHD ανάλυση της συσκευής υπάρχει κανονικά skin του iGO (για το Note όχι ακόμα), περισσότερες πληροφορίες στα link που δίνει ο Villis.

 

Όλα τα υπόλοιπα προγράμματα πλοήγησης "παίζουν" κανονικά.

 

παιδια επειδη το εχω 3 μερες και τωρα θα επιχειρησω επεμβαση να μαζεψουμε λιγο τις οδηγιες εδω γιατι μπερδευτηκαμε?

δηλαδη τα βηματα ειναι

1. ξεκλειδωμα bootloader (απο HTC?)

2. s-off ?

3. root ?

4. custom rom

5. επιστροφη σε original rom και locked κανονικα o bootloader (οχι relocked)?

και ετσι να τα βαλεις Γιαννη στην αρχικη σελιδα....

 

Δοκίμασε τις οδηγίες του link της πρώτης σελίδας και αν είναι OK ή χρειάζεται περαιτέρω πληροφορίες το ενημερώνουμε.

 

Για ότι απορίες έχεις... τα συζητάμε εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmi900
Για την qHD ανάλυση της συσκευής υπάρχει κανονικά skin του iGO (για το Note όχι ακόμα), περισσότερες πληροφορίες στα link που δίνει ο Villis.

 

Όλα τα υπόλοιπα προγράμματα πλοήγησης "παίζουν" κανονικά.

 

 

 

Δοκίμασε τις οδηγίες του link της πρώτης σελίδας και αν είναι OK ή χρειάζεται περαιτέρω πληροφορίες το ενημερώνουμε.

 

Για ότι απορίες έχεις... τα συζητάμε εδώ.

 

τον εχει δοκιμασει καποιος αυτο τον τροπο?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τον εχει δοκιμασει καποιος αυτο τον τροπο?

 

Διάβασε αν θέλεις τα τελευταία post όπου συζητάμε (διεξοδικώς) αυτό ακριβώς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το σκαλιζω, εχει κατι μπαρουφες προγραμματα μεσα, πρεπει να βγουν.

αν το κανω ροοτ μοναχα και οχι s-off , θα μπορεσω με το anntek manager να τα απεγκαταστήσω?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τωρα που το σκαλιζω, εχει κατι μπαρουφες προγραμματα μεσα, πρεπει να βγουν.

αν το κανω ροοτ μοναχα και οχι s-off , θα μπορεσω με το anntek manager να τα απεγκαταστήσω?

 

S-off και rooting πάνε μαζί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...