Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι drivers δεν μπαίνουν με το kies μαζί ; εγκατέστησα το τελευταίο kies ...

 

Εγώ την πρώτη φορά δούλευα χωρίς kies και μου του είχε βρει το windows update. Σε άλλο pc δεν τα βρήκε μόνο του ούτε με kies και τα πέρασα μόνος μου οπότε καλύτερα βάλτους μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά....σόρυ αν γράφω σε λάθος topic απλά μια ερώτηση...μπορεί να γίνει αντικατάσταση οθόνης σε galaxy s advance?και αν ναι τι κόστος θα πρέπει να περιμένω.....?ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά....σόρυ αν γράφω σε λάθος topic απλά μια ερώτηση...μπορεί να γίνει αντικατάσταση οθόνης σε galaxy s advance?και αν ναι τι κόστος θα πρέπει να περιμένω.....?ευχαριστώ

 

μπορεί να γίνει αλλά θα σου πάει 100-150ε τη στιγμή που καινούριο κάνει 180ε, οπότε δεν νομίζω ότι αξίζει

για περισσότερες λεπτομέρειες ρώτα εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=326934

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, αν κάνω update την cm 10.1 πρέπει να ξαναβάλω και τα google apps; ρωτάω γιατί ο οδηγός ''Αναβάθμιση CyanogenMod 10.1'' στο αντίστοιχο thread λέει ''προαιρετικό'' στο βήμα 6...

 

Εξαρτάται.

Αν έρχεσαι από cm 10 τότε θα πρέπει να περάσεις τα νέα gapps (http://goo.im/gapps),

αν είσαι σε cm 10.1 και περνάς νέα nightly και είχες περάσει τα gapps τότε δεν χρειάζεται πάλι.

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα .. έπεσε στα χέρια μου ενα galaxy s το οποίο είναι ακόμα σε froyo 2.2 ...

Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν αναγνωρίζει το κινητό ο Η/Υ .. Έβαλα την τελευταία έκδοση του kies και πάλι δεν ...

Φόρτιση κάνει κανονικά ... Έχω windows 7ultimate ... τί δεν κάνω καλά ?

 

Δοκίμασε σε άλλο Η/Υ και χρησιμοποίησε άλλο καλώδιο και θύρα USB.

Αν εξακολουθείς να έχεις μόνο φόρτιση και δεν το βλέπει τότε μάλλον είναι χαλασμένο το USB του τηλεφώνου.

Το έπαθα κι εγώ. :(

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το πώς να απενεργοποιήσουμε τον ήχο που κάνει το κινητό όταν αυξάνουμε ή μειώνουμε την ένταση;

Έψαξα να τον διαγράψω από το /system/media/audio/ui αλλά δεν είναι εκεί. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα λιγο βοηθεια αν γινεται γιατι ειμαι λιγο αρχαριος εχω το samsung galaxy i9000 s και θελω να το κανω root

αν μπορειτε να μου πειτε πως ευχαριστω

 

 

Firmware 2.3.3

Version I9000XXJVQ

Kernelversion 2.6.35.7-I9000XWJVN-CL366455root@DELL86 #2

Buildnumber GINGERBREAD.XWJVN

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα λιγο βοηθεια αν γινεται γιατι ειμαι λιγο αρχαριος εχω το samsung galaxy i9000 s και θελω να το κανω root

αν μπορειτε να μου πειτε πως ευχαριστω

 

 

Firmware 2.3.3

Version I9000XXJVQ

Kernelversion 2.6.35.7-I9000XWJVN-CL366455root@DELL86 #2

Buildnumber GINGERBREAD.XWJVN

 

Μπορεις να περάσεις semaphore kernel ακολουθώντας αυτό τον οδηγό. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=328579 βάλε την εκδοση 2.4.0. Μετα κατέβασε την εφαρμογή superuser απο το play store.

Για να μπορεσει να το δει το κινητό σου μέσω του Odin ο τπολογιστης πρεπει να εχεις τους drivers. Αν εχεις εγκατεστημένο το kies τοτε οκ αλλιως δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882 στην προετοιμασία υπάρχουν λινκς για τους drivers.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να το βαλω σε Download Mode μαλλον το πληκρο HOME κενρικο δεν ανταποκρινεται μου βγαζει συνεχεια το πινακακι για τερματισμο λειτουργειας

λειτουργειασ πτησης τι μπορω να κανω αλλο ευχαριστω για τη βοηθεια

Edited by georg1234
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να το βαλω σε Download Mode μαλλον το πληκρο HOME κενρικο δεν ανταποκρινεται μου βγαζει συνεχεια το πινακακι για τερματισμο λειτουργειας

λειτουργειασ πτησης τι μπορω να κανω αλλο ευχαριστω για τη βοηθεια

 

Μια χαρα δουλευει το κουμπακι σου...

Απλα εσυ το κανεις με ανοικτη τη συσκευη...ενω θελει να ειναι σβηστη!!!

Πρωτα power off.... περιμενε να σβησει....να κανει και την τελευταια δονηση....και μετα απο 5 δευτερολεπτα πατα τον συνδυασμο πληκτρων.....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως περνάμε τη MIUI ROM;

Την έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει εντυπώσεις;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως περνάμε τη MIUI ROM;

Την έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει εντυπώσεις;

 

τις Miui τις περνάμε όπως ακριβώς περνάμε και τις cm

δες κάποιον οδηγό από το θέμα των οδηγών

αν και είμαι σίγουρος ότι άμα βρεις τόπικ για να κατεβάσεις miui rom θα έχει και οδηγίες εκεί :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως περνάμε τη MIUI ROM;

Την έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει εντυπώσεις;

 

Οδηγό και αρχεία εγκατάστασης για MIUI μπορείς να βρεις εδώ

Προσωπικά δεν την έχω δοκιμάσει αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα σχόλια.

Αν την περάσεις γράψε τις εντυπώσεις σου

Samsung Galaxy S

CyanogenMod 10.2 Stable

Kernel.......: Stock

Modem......: XXJVT

Link to comment
Share on other sites

έχω την SlimBean τώρα και θέλω να κάνω μια ερώτηση υπάρχει κάποια rom η και stok δεν έχω θέμα που να έχει καλύτερη κάμερα ? κάπου είχα διάβαση πως η SlimBean δεν έχει καλή κάμερα κάτι τέτοιο , στο κινητό μου δεν βάζω πάνω από 20 apps οποτε δεν πιστεύω να έχω θέματα με κάποια rom , έχετε να μου προτείνεται κάποια rom που να έχει όντως καλύτερη κάμερα ? αξίζει να φύγω από την SlimBean ? η δεν θα δω διαφορες ?
Link to comment
Share on other sites

έχω την SlimBean τώρα και θέλω να κάνω μια ερώτηση υπάρχει κάποια rom η και stok δεν έχω θέμα που να έχει καλύτερη κάμερα ? κάπου είχα διάβαση πως η SlimBean δεν έχει καλή κάμερα κάτι τέτοιο , στο κινητό μου δεν βάζω πάνω από 20 apps οποτε δεν πιστεύω να έχω θέματα με κάποια rom , έχετε να μου προτείνεται κάποια rom που να έχει όντως καλύτερη κάμερα ? αξίζει να φύγω από την SlimBean ? η δεν θα δω διαφορες ?

 

Τοτε θα πας σε στοκ πχ. Jw9 και με μονο 20 εφαρμογες οπως λες τοτε δεν τιθεται θεμα.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά! Μόλις αγόρασα για τη κοπέλα μου σε μεταχειρισμένο ένα galaxy s με rom 4.1 Jelly Bean. Το πρόβλημα είναι ότι χρησιμοποιούμε συχνά βιντεοκλήση μέσω δικτύου οπότε δεν βολεύει η συγκεκριμένη rom. Επειδή δεν ήμουν ποτέ υπέρ της stock rom (σε όλα τα galaxy μου εώς και το s3 που έχω τώρα, είχα omega...) μπορείτε να μου προτείνεται ποια είναι η πιο σταθερή custom rom που να υποστηρίζει βιντεοκλήση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Μόλις αγόρασα για τη κοπέλα μου σε μεταχειρισμένο ένα galaxy s με rom 4.1 Jelly Bean. Το πρόβλημα είναι ότι χρησιμοποιούμε συχνά βιντεοκλήση μέσω δικτύου οπότε δεν βολεύει η συγκεκριμένη rom. Επειδή δεν ήμουν ποτέ υπέρ της stock rom (σε όλα τα galaxy μου εώς και το s3 που έχω τώρα, είχα omega...) μπορείτε να μου προτείνεται ποια είναι η πιο σταθερή custom rom που να υποστηρίζει βιντεοκλήση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Οσες ρομ εχουν για βαση τους καποια επισημη Samsung ROM τοτε υποστηριζουν βιντεοκληση....υπαρχουν αρκετες και μαλιστα 1-2 απο αυτες ενημερωθηκαν και σχετικα προσφατα και εβαλαν σαν βαση τους την τελευταια επισημη (JWB).

Πχ...:

 

SAUROM

 

Ana v4.0

Link to comment
Share on other sites

Οσες ρομ εχουν για βαση τους καποια επισημη Samsung ROM τοτε υποστηριζουν βιντεοκληση....υπαρχουν αρκετες και μαλιστα 1-2 απο αυτες ενημερωθηκαν και σχετικα προσφατα και εβαλαν σαν βαση τους την τελευταια επισημη (JWB).

Πχ...:

 

SAUROM

 

Ana v4.0

 

α ωραια θα τις τσεκαρω. Καμια omega υποστηριζει βιντεοκληση? Η εχουν μεινει πισω χωρις updates κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Οσες ρομ εχουν για βαση τους καποια επισημη Samsung ROM τοτε υποστηριζουν βιντεοκληση....υπαρχουν αρκετες και μαλιστα 1-2 απο αυτες ενημερωθηκαν και σχετικα προσφατα και εβαλαν σαν βαση τους την τελευταια επισημη (JWB).

Πχ...:

 

SAUROM

 

Ana v4.0

 

Η τελευταια επισημη η JW9 δεν ηταν; ποτε βγηκε καινουρια;

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια επισημη η JW9 δεν ηταν; ποτε βγηκε καινουρια;

 

Ναι όντως η JW9 ΗΤΑΝ η τελευταία...

Γύρω στο Μάρτιο όμως βγήκε η JWB 2.3.6;);)

Για την omega δεν ξέρω να σου πω....

Δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ....

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να βάλω την ROM][JWB][2.3.6][19/April/13] SAUROM Projekt. Θυμίστε μου αν μπορείτε, μέσω odin πρέπει να κάνω φλασάρισμα ή παίζει να έχει το κινητό cwm όπως το galaxy s3? Δεν το έχω μπροστά μου για να το τσεκάρω, το σαββ/κο θα το έχω, πάντως την 4.1 Jelly Bean φοράει...
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να βάλω την ROM][JWB][2.3.6][19/April/13] SAUROM Projekt. Θυμίστε μου αν μπορείτε, μέσω odin πρέπει να κάνω φλασάρισμα ή παίζει να έχει το κινητό cwm όπως το galaxy s3? Δεν το έχω μπροστά μου για να το τσεκάρω, το σαββ/κο θα το έχω, πάντως την 4.1 Jelly Bean φοράει...

 

Οι οδηγίες από το xda:

Q: How to install this rom?

A: The rom is applied by clock work mod recovery.

* When already on Gingerbread, please, flash a custom kernel providing clock work mod recovery. Then copy the saurom zip to your internal storage and boot your device into recovery and flash the rom.

* When coming from others you first have to flash a gingerbread stock rom with bootloaders e.g. JVU, then a custom kernel providing the clock work mod recovery. After completing these steps, copy the saurom zip to your internal storage and boot your device into recovery and flash the rom.

* When already on Saurom, just flash this rom by cwm

* Aroma installer run automatically, follow the steps, is very intuitive.

Μέσω CWM βάζεις την saurom αλλά πρέπει πρώτα να φλασάρεις μια stock rom με odin και μετά κάποιον kernel πχ semaphore για να έχεις CWM recovery

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο δεν τις έβλεπα αυτές τις οδηγίες στο xda... Ευχαριστώ!

Ήταν λίγο χαμένες ανάμεσα στα changelogs κτλ είναι η αλήθεια!!! Είχα βάλει και γω saurom πριν κανα 3μηνο (την βασιζόμενη στο JW9 firmware) στην αρχή με άρεσε αλλά αργότερα έτρωγε κάτι κολληματάκια και την έβγαλα (βέβαια ήμουν και καλομαθημένος γιατί ήμουν σε slim bean που πετούσε πιο πριν :lol: ). Πάντως κάποια στιγμή όταν βρω χρόνο θα δοκιμάσω την καινούρια JWB και την αντίστοιχη saurom.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν λίγο χαμένες ανάμεσα στα changelogs κτλ είναι η αλήθεια!!! Είχα βάλει και γω saurom πριν κανα 3μηνο (την βασιζόμενη στο JW9 firmware) στην αρχή με άρεσε αλλά αργότερα έτρωγε κάτι κολληματάκια και την έβγαλα (βέβαια ήμουν και καλομαθημένος γιατί ήμουν σε slim bean που πετούσε πιο πριν :lol: ). Πάντως κάποια στιγμή όταν βρω χρόνο θα δοκιμάσω την καινούρια JWB και την αντίστοιχη saurom.

 

Λοιπον για να μη κανω καμια βλακεια. Κατεβασα μια official rom τη I9000XWJWB_I9000OXAJW4_I9000XWJW1, τη περναω μεσω odin και μετα για να εχω cwm αλλάζω κερνελ αλλα ποιον? Αυτος κανει που βρηκα με μια γρηγορη αναζητηση?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1614703. Αν οχι στειλε μου καποιο link αν μπορεις...

Μετα από cmw υποθετω οτι ειναι οπως στο s3, επαναφορα, clean cache κτλ κτλ και απλα instal zip.

Σωστα?

 

Sorry αν σε κουραζω αλλα δεν τα πολυκατεχω, οτι εκανα και κανω στα galaxy s2 kai s3 μου τα εκανα ακολουθωντας πιστα οδηγιες, χωρις να καταλαβαινω και 100% τι κανω....:O

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...