Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αα ευχαριστώ δεν παρακολουθώ το GS2.

Με την εφαρμογή semaphore όλα οκ. Μου είπε ο Στράτος να σβήσω τον φάκελο cfroot από το /system και με ένα απλό reboot ξαναμπήκε η εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αα ευχαριστώ δεν παρακολουθώ το GS2.

Με την εφαρμογή semaphore όλα οκ. Μου είπε ο Στράτος να σβήσω τον φάκελο cfroot από το /system και με ένα απλό reboot ξαναμπήκε η εφαρμογή.

 

Οκ αφου βρηκες λυση ολα καλα....

Οποιος εχει λοιπον αναλογο προβλημα με την εφαρμογη semaphore σβηνει τον φακελο cfroot και επανεκινηση .....

Χρησιμη πληροφορια....;););)

Link to comment
Share on other sites

αν μπορει καποιος να ανανεώσει το σύνδεσμο Ελληνικο Πληκτρολογιο Samsung 2.3.6 στην αρχική σελίδα.

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιος που να έχει cosmote sim 2in1 και να φοράει cm 10.1;

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει πιο απλός τρόπος για να γίνω root? (2.3.3)

θυμάμαι σε άλλο κινητό περνούσα ένα αρχείο και τέλος

 

και κάτι ακόμα πρέπει να αλλάξω Recovery πρώτα ? η πρώτα γίνεσαι root και μετά αλλάζεις ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν jw9 συνέχειας...

επειδή λίγες σελίδες πίσω είχαμε αναφέρει εγώ και ο hraklhs57 ότι η κατάσταση με την αυτονομία στις cm κτλ δεν πήγαινε άλλο, είχαμε κάνει συζήτηση για τα καλά των στοκ ρομς

είπα επίσης ότι γύρισα σε στοκ, καλή η μπαταρία, αλλά η εμπειρία χρήσης με μια λέξη, απαράδεκτη

 

με καμιά 40αριά εφαρμογές φορτωμένο και μέσα σε όλα αυτά, fb, whats up, viber ενεργοί συγχρονισμοί συνεχώς, το lag πήγαινε σύννεφο, έβγαινα από βαριά εφαρμογή, έκανε redraw ο launcher και περίμενα 4-5 δευτερόλεπτα να συνέλθει, και γενικά το κινητό κόλλαγε αρκετά

δεν ήθελα να γυρίσω σε cm γιατί μια φορά που χρειάστηκα το κινητό σε περιοχή που δεν είχε σήμα καλό, η μπαταρία απο πλήρως φορτισμένο είχε τελειώσει μέσα σε ένα 8ωρο μηδαμινής χρήσης, καθιστώντας το κινητό άχρηστο στην ουσία, και έτσι είπα να το παλέψω με κάθε μέσο για gingerbread

 

αφού είχα δοκιμάσει την στοκ με jw9, με speedmod kernel, με semaphore kernel, με rfs, με ext4, με στοκ κερνελ, με άλλον launcher, με ανέβασμα του low memory killer, με αφαίρεση της κάρτας sd, μήπως και η ανάγνωση αυτής δημιουργεί κάποια καθυστέρηση, το αποτέλεσμα ήταν ίδιο, LAG (θυμάμαι ο Ηρακλής μου είχε πει ότι με στοκ κερνελ, δεν παρατηρεί έντονο λαγκ, δεν του κάνει redraw ο launcher και τα σχετικά, αλλά δυστυχώς δεν είδα κάτι τέτοιο, δεν ξέρω, ίσως ζορίζω το κινητό με τη χρήση που κάνω...?)

 

έπειτα από όλα αυτά, είπα να βάλω cm7, μήπως και είχαν drivers για το 3g από τις στοκ ρομ αλλά μάταια

smooth και τα σχετικά, όλα μια χαρά, αλλά με ανοικτό 3g, κατάπινε την μπαταρία σαν νεράκι

άκρυο λοιπόν η cm7 το ίδιο και η miui, αφού πάνω στην cm πατάει και αυτή

 

μετά είχα σκεφτεί τα ενδεχόμενα να βάλω jw1 (value pack αλλά χωρίς τον tw4), ακόμη και παλιότερες μη valuepack αλλά σαν καλύτερο ενδεχόμενο θα ήταν να έχω μια smooth value pack

σκέφτηκα να βάλω και custom jw9 μήπως και με κάποια σκριπτακια είχαν καλύτερη απόδοση

είχα στο μυαλό μου ακόμη και cm10.1 με ενδεχόμενο u/c και άλλαγμα στους governors μπας και πετύχαινα καλύτερη αυτονομία αλλά δεν το πολυπίστευα πάλι γιατί η κατανάλωση σε αυτό το βαθμό ευθύνεται αποκλειστικά και μόνο το 3g

 

σαν ύστατη προσπάθεια για τις καταραμένες value pack είχα στο μυαλό μου μήπως με κάποιο o/c πείραγμα του governor και των schedulers πετύχαινα καλύτερα αποτελέσματα και έτσι και έγινε

 

φλασάρω jw9 και περνάω semaphore ο οποίος έχει έτοιμα σκριπτάκια για o/c

βάζω στα 1.3ghz κόλλημα με την πρώτη

βάζω 1.2Ghz σε συνδιασμό με voltage control όλα κομπλέ

 

η απόκριση εμφανώς βελτιωμένη, επιτέλους μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ένα πολύ μικρό στα όρια του αποδεκτού lag

governor απ'ότι είδα ο default onedemand είναι ο καλύτερος από τους διαθέσιμους για απόδοση

scheduler το έβαλα στο sio και βελτιώθηκαν περισσότερο τα πράγματα, κυρίως όταν πατάω το home button για επιστροφή στην αρχική οθόνη, όπου πλέον ο launcher μου κάνει σπάνια redraw και γενικά η επιστροφή στην αρχική οθόνη είναι σχεδόν άμεση

πλέον το κινητό έχει άλλον αέρα και φαίνεται ξεκάθαρα, δεν μπουκώνει εύκολα

ποτέ δεν πίστευα ότι με το o/c θα πετύχαινα ουσιαστικά αποτελέσματα για καθημερινή χρήση, μιας και πίστευα ότι είναι κυρίως για νούμερα στα benchmarks, κι όμως...

μακάρι να μπορούσα να το πήγαινα με κάποιον τρόπο στα 1.4ghz... νομίζω δεν θα υπήρχε ίχνος lag

 

οπότε, όσοι θέλετε κάντε μια δοκιμή με jw9, semaphore kernel, o/c @1.2ghz και scheduler sio

 

αυτά :D

 

συγνώμη για την έκταση του μηνύματος αλλά με το θέμα αυτονομία και επιδόσεις είχα προβληματιστεί πάρα μα πάρα πολύ :wacko:

Edited by suspect21
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει πιο απλός τρόπος για να γίνω root? (2.3.3)

θυμάμαι σε άλλο κινητό περνούσα ένα αρχείο και τέλος

 

και κάτι ακόμα πρέπει να αλλάξω Recovery πρώτα ? η πρώτα γίνεσαι root και μετά αλλάζεις ?

 

Τα κάνεις και τα δύο ταυτόχρονα διαβάζοντας καλά και ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση... το ξέρω γενική και είμαι σίγουρος ότι έχει απαντηθεί πολλές φορές.

Αλλά με την αναζήτηση δεν βγάζω και πολύ άκρη.

Το κινητό μου έχει πάνω την GB 2.3.6 jw1 την official...

Την έχω πολύ καιρό και πλέον το κινητό σέρνεται και κάνει και επανεκκινήσεις.

Δεν έχω τον χρόνο να δοκιμάσω πολλές ROM.

Με ενδιαφέρει να δουλεύει σωστά, να είναι σταθερή και να είναι όσο το δυνατόν πιο πρόσφατη.

Δεν με πειράζει να είναι πειραγμένη ή όχι αρκεί να μην χρειαστεί σε 2 μήνες να την αλλάξω.

Έχετε να μου προτείνετε κάποια;

Ευχαριστώ

Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η JW1 είναι από τις καλύτερες αλλά αν θες κάτι πιο πρόσφατο βάλε την JW8 ή JW9.

Φυσικά υπάρχει πάντα η πιθανότητα μετά από μερικές βδομάδες που το κινητό θα έχει γεμίσει με διάφορα να αρχίσει να σου κάνει πάλι τα ίδια.

 

Αν θες κάτι σε λίγο πιο γρήγορο βάλε την CM10.1 ή την SlimBean. Με αυτές τις δύο Custom ROMs δεν θα έχεις βιντεοκλήση και ραδιόφωνο.

Φυσικά ούτε με αυτές υπάρχει εγγύηση ότι το κινητό σου στο μέλλον δεν θα αρχίσει να έχει προβλήματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πάντως εγώ μετά από αρκετό καιρό σε slim ICS και μετά slimBean πλέον τώρα που έβαλα JW9 απλά δε μπορώ να πάρω το κινητό μου στα σοβαρά.... Δηλαδή δεν μου κάνει καν αίσθηση να το στήσω όπως θέλω :rolleyes: το βλέπω σαν κάτι πολύ πρόχειρο. Επίσης μου έχει σπάσει τα νεύρα γιατί μόλις γεμίζει η ραμ τρώει σκαλώματα (όχι απλά lag) και αναγκάζομαι να μπαίνω στην διαχείριση εργασιών να κάνω εκαθάριση μνήμης (κάτι ήξερε η samsung που το έβαλε αυτό από μόνη της στο λογισμικό....)

Πάμε για SlimBean πάλι λοιπόν! :!:

 

Και κάτι άσχετο που παρατήρησα. Όταν μεταφέρω εφαρμογές στην sdcard από την διαχείριση εφαρμογών τις μεταφέρει στην external :blink: από πότε συμβαίνει αυτό; Εγώ γιατί δε το θυμάμαι; Κόλπο της samsung είναι; Στην διαχείριση εφαρμογών> Κάρτα SD κάτω κάτω δείχνει τον ελεύθερο χώρο του αποθηκευτικού χώρου USB άρα της εσωτερικής sd, πως λοιπόν γίνεται να μεταφέρονται στην external; Κάτι μου βρωμάει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

8

Παίδες πάντως εγώ μετά από αρκετό καιρό σε slim ICS και μετά slimBean πλέον τώρα που έβαλα JW9 απλά δε μπορώ να πάρω το κινητό μου στα σοβαρά.... Δηλαδή δεν μου κάνει καν αίσθηση να το στήσω όπως θέλω :rolleyes: το βλέπω σαν κάτι πολύ πρόχειρο. Επίσης μου έχει σπάσει τα νεύρα γιατί μόλις γεμίζει η ραμ τρώει σκαλώματα (όχι απλά lag) και αναγκάζομαι να μπαίνω στην διαχείριση εργασιών να κάνω εκαθάριση μνήμης (κάτι ήξερε η samsung που το έβαλε αυτό από μόνη της στο λογισμικό....)

Πάμε για SlimBean πάλι λοιπόν! :!:

 

Και κάτι άσχετο που παρατήρησα. Όταν μεταφέρω εφαρμογές στην sdcard από την διαχείριση εφαρμογών τις μεταφέρει στην external :blink: από πότε συμβαίνει αυτό; Εγώ γιατί δε το θυμάμαι; Κόλπο της samsung είναι; Στην διαχείριση εφαρμογών> Κάρτα SD κάτω κάτω δείχνει τον ελεύθερο χώρο του αποθηκευτικού χώρου USB άρα της εσωτερικής sd, πως λοιπόν γίνεται να μεταφέρονται στην external; Κάτι μου βρωμάει εδώ.

 

Μην κάθεσαι περνά την slim και αν κάποιος έχει χρονο ας κανει ενα θέμα για Ubuntu. Μιας και πιστεύω οτι είναι ποιο καλό ο/s

Edited by leadergr
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πάντως εγώ μετά από αρκετό καιρό σε slim ICS και μετά slimBean πλέον τώρα που έβαλα JW9 απλά δε μπορώ να πάρω το κινητό μου στα σοβαρά.... Δηλαδή δεν μου κάνει καν αίσθηση να το στήσω όπως θέλω :rolleyes: το βλέπω σαν κάτι πολύ πρόχειρο. Επίσης μου έχει σπάσει τα νεύρα γιατί μόλις γεμίζει η ραμ τρώει σκαλώματα (όχι απλά lag) και αναγκάζομαι να μπαίνω στην διαχείριση εργασιών να κάνω εκαθάριση μνήμης (κάτι ήξερε η samsung που το έβαλε αυτό από μόνη της στο λογισμικό....)

Πάμε για SlimBean πάλι λοιπόν! :!:

 

 

διαβασε λιγα ποστς πιο πισω... ;)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

διαβασε λιγα ποστς πιο πισω... ;)

 

Το διάβασα το δικό σου απλά ήταν τεράστιο για να το κάνω quote :lol:

Link to comment
Share on other sites

πέρασα τον Semaphore kernel και είμαι root και έχω CWM :)

οποτε μπορώ να αλλάξω rom ?

μπορείτε να μου πρότεινε κάποια rom που να δουλεύουνε όλα ? μπροστά camera κτλ..:happy: τώρα έχω την stock 2.3.3

και μια ακόμα απορία αν αλλάξω rom αλλάζει και ο kernel ? δηλαδή η rom έχει μέσα kernel ? η τον kernel τον αλλάζω ξεχωριστά? .

Mε τον kernel που έχω περασμένο πρέπει να προσέξω κάτι ? υπάρχει περίπτωση ασυμβατότητας με κάποια rom ? πχ ice cream ?jelly bean?. :confused:

Link to comment
Share on other sites

πέρασα τον Semaphore kernel και είμαι root και έχω CWM :)

οποτε μπορώ να αλλάξω rom ?

μπορείτε να μου πρότεινε κάποια rom που να δουλεύουνε όλα ? μπροστά camera κτλ..:happy: τώρα έχω την stock 2.3.3

και μια ακόμα απορία αν αλλάξω rom αλλάζει και ο kernel ? δηλαδή η rom έχει μέσα kernel ? η τον kernel τον αλλάζω ξεχωριστά? .

Mε τον kernel που έχω περασμένο πρέπει να προσέξω κάτι ? υπάρχει περίπτωση ασυμβατότητας με κάποια rom ? πχ ice cream ?jelly bean?. :confused:

 

ναι μπορείς να αλλάξεις πλέον πολύ εύκολα ρομ

οι πιο πλήρεις είναι οι cm10.1 slimbean 4.2 κτλ αλλά άμα χρησιμοποιείς 3g η μπαταρία είναι κλάφτα

ναι αλλάζει και ο κέρνελ, ο κερνελ είναι μέρος της ρομ

κερνελ σε μια ρομ μπορείς να αλλάξεις μετέπειτα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,γνωρίζει κάποιος πως θα μπορούσα να ενεργοποιήσω το google now στη cm10.1?

 

δεν είναι ενεργό??

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

πέρασα τον Semaphore kernel και είμαι root και έχω CWM :)

οποτε μπορώ να αλλάξω rom ?

μπορείτε να μου πρότεινε κάποια rom που να δουλεύουνε όλα ? μπροστά camera κτλ..:happy: τώρα έχω την stock 2.3.3

και μια ακόμα απορία αν αλλάξω rom αλλάζει και ο kernel ? δηλαδή η rom έχει μέσα kernel ? η τον kernel τον αλλάζω ξεχωριστά? .

Mε τον kernel που έχω περασμένο πρέπει να προσέξω κάτι ? υπάρχει περίπτωση ασυμβατότητας με κάποια rom ? πχ ice cream ?jelly bean?. :confused:

 

 

 

 

ναι μπορείς να αλλάξεις πλέον πολύ εύκολα ρομ

οι πιο πλήρεις είναι οι cm10.1 slimbean 4.2 κτλ αλλά άμα χρησιμοποιείς 3g η μπαταρία είναι κλάφτα

ναι αλλάζει και ο κέρνελ, ο κερνελ είναι μέρος της ρομ

κερνελ σε μια ρομ μπορείς να αλλάξεις μετέπειτα

 

Σε ολα τα παραπανω να προσθεσω οτι:

 

Οσες custom gingerbread ΔΕΝ εχουν για "βαση" τους καποια official....τοτε ΔΕΝ εχουν βιντεοκληση και ραδιοφωνο (βαζεις ομως αν θες το spirit fm....)

 

Μια μεγαλη λιστα με roms (για να μην ψαχνεις διασπαρτα....) ειναι εδω :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1837223

Link to comment
Share on other sites

αυτές που δεν είναι stock ? πχ cm7 cm9 cm10 ? :\

 

Δεν υποστηριζουν βιντεοκληση και δεν εχουν ραδιοφωνο....(προσοχη στο spirit fm) γιατι εχει αναφερθει οτι μπορει να σου καψει το ηχειο.....αλλα αν κανεις χρηση ακουστικων κανενα προβλημα...

Φυσικα το τριτο μειονεκτημα ειναι η μεγαλη καταναλωση μπαταριας οταν εχεις ανοικτα τα data (οχι τοσο στο 2g οσο στο 3g)

Και το τεταρτο ειναι οτι αυτες οι rom δεν εχουν τους drivers γραφικων της samsung οποτε στα απαιτητικα games δεν τα πανε και πολυ καλα.....

Και απο εκει και περα αρχιζουν τα πλεονεκτηματα.....και ειναι παρα πολλα!!!!

Γιαυτο και εγω τα ειχα παραβλεψει τα προβληματακια και ειχα μεινει αρκετο καιρο με slim....

Φυσικα ετσι οπως τα ακους δεν μπορεις να εχεις ολοκληρωμενη αποψη....γιαυτο και μονο μια δοκιμη θα σε πεισει.....

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,γνωρίζει κάποιος πως θα μπορούσα να ενεργοποιήσω το google now στη cm10.1?

 

Θα πρέπει η γλώσσα του κινητού να είναι τα Αγγλικά.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηριζουν βιντεοκληση και δεν εχουν ραδιοφωνο....(προσοχη στο spirit fm) γιατι εχει αναφερθει οτι μπορει να σου καψει το ηχειο.....αλλα αν κανεις χρηση ακουστικων κανενα προβλημα...

Φυσικα το τριτο μειονεκτημα ειναι η μεγαλη καταναλωση μπαταριας οταν εχεις ανοικτα τα data (οχι τοσο στο 2g οσο στο 3g)

Και το τεταρτο ειναι οτι αυτες οι rom δεν εχουν τους drivers γραφικων της samsung οποτε στα απαιτητικα games δεν τα πανε και πολυ καλα.....

Και απο εκει και περα αρχιζουν τα πλεονεκτηματα.....και ειναι παρα πολλα!!!!

Γιαυτο και εγω τα ειχα παραβλεψει τα προβληματακια και ειχα μεινει αρκετο καιρο με slim....

Φυσικα ετσι οπως τα ακους δεν μπορεις να εχεις ολοκληρωμενη αποψη....γιαυτο και μονο μια δοκιμη θα σε πεισει.....

 

hmmm δε νομίζω. Βασικά δεν έχω πετύχει εγώ κανένα με πρόβλημα, ίσως γιατί δεν έχω πέσει σε κάνα απαιτητικό. Μπορείς να πεις κάποιο να δοκιμάσω; (απο περιέργια)

 

Πάντως φίλε NS11 δεν είναι ανάγκη να πας σε custom (cyanogenmod κλπ) μπορείς να πας σε κάποια νεότερη gingerbread που έχει δοθεί επίσημα από την samsung απλά όχι στην Ελλάδα. Καλές επιλογές είναι: JW1 ή ακόμα νεότερες (JW8, JW9) οι οποίες ονομάστηκαν Value packs (και καλά επειδή υποτίθεται πως έχουν μερικά πράγματα από ICS) Οδηγός και στοκ ρομς εδώ. Πάντως ενμερωτικά για να πας σε στοκ ρομ δεν είναι απαραίτητο να έχεις custom kernel.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

hmmm δε νομίζω. Βασικά δεν έχω πετύχει εγώ κανένα με πρόβλημα, ίσως γιατί δεν έχω πέσει σε κάνα απαιτητικό. Μπορείς να πεις κάποιο να δοκιμάσω; (απο περιέργια)

 

ότι δεν έχουν τους drivers από τη samsung είναι σίγουρο, όπως σίγουρο είναι επίσης ότι οι 3d επιδόσεις τουλαχιστον θεωρητικά, είναι καλύτερες στην gb, το έχω διαβάσει σε άρθρο που τέσταρε stock gb με cm10, η gb ήταν σε όλους τους τομείς χειρότερη εκτός απο τον 3d τομέα

βέβαια η βελτιστοποίηση του λογισμικού στην jb είναι τέτοια που δεν νομίζω ότι φαίνεται κάπου, ακόμη και στα παιχνίδια, εκτός ίσως κάποιων απαιτητικών παιχνιδιών deadtriger κτλ

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

hmmm δε νομίζω. Βασικά δεν έχω πετύχει εγώ κανένα με πρόβλημα, ίσως γιατί δεν έχω πέσει σε κάνα απαιτητικό. Μπορείς να πεις κάποιο να δοκιμάσω; (απο περιέργια)

 

Δοκιμασε πχ.

 

Gt free race academy

Temle run 2

Asphalt 7

 

Και μετα αν εχεις χρονο καποια στιγμη στησε το τηλεφωνο σου με την Gamerzrom (εχει σαν βαση την jw5) και θα καταλαβεις την διαφορά που σου λεω......

 

Edit:με προλαβε ο συνηθης suspect.....;);)

Αυτο ακριβως εννοουσα....

Και φυσικα συμφωνω οτι τα πλεονεκτηματα ειναι τοσα που προσπερνας αυτες τις "λεπτομερειες"

Αναλογα βεβαια τι χρηση θες να κανεις με το τηλεφωνο σου....

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...