Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορείς να πάρεις back up με το titanium και να ξαναπεράσεις τις εφορμογες σου.βέβαια μια χαρά είναι και η cm

 

Thanks. Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Πως μπορώ να μένω ενημερωμένος για νέες εκδόσεις είτε cm είτε semaphore; Έχει κάποιο site που να δημοσιεύονται;

 

Πάντως είμαι πολύ ενθουσιασμένος, καθώς άλλαξε το τηλέφωνο πραγματικά! Και η εγκατάσταση από cwm είναι παιχνιδάκι!

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Thanks. Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Πως μπορώ να μένω ενημερωμένος για νέες εκδόσεις είτε cm είτε semaphore; Έχει κάποιο site που να δημοσιεύονται;

 

Πάντως είμαι πολύ ενθουσιασμένος, καθώς άλλαξε το τηλέφωνο πραγματικά! Και η εγκατάσταση από cwm είναι παιχνιδάκι!

 

Στους xda θα μπαινεις φιλε μου στο "android development" thread του galaxy s...

Εκει θα τα βρισκεις ολα :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Στους xda θα μπαινεις φιλε μου στο "android development" thread του galaxy s...

Εκει θα τα βρισκεις ολα :)

 

Thanks. Μια χαρά παεί ο Γαλαξίας!

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,απ'ότι ανέφερε ο Chryssostomos, η Slim 4.2.1 πετάει, αλλά θέλει semaphore 2.9.10.

Επειδή είμαι ολίγον τι άσχετος μπορείτε να μου πείτε επακριβώς τι σημαίνει αυτό και ποια τα steps για να την περάσω στο γαλαξία μου που έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά;

 

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Firmware: GINGERBREAD 2.3.3

Έκδοση Βασικού φάσματος: Ι9000XXJVO

Custom Kernel: 2.6.35.7-Ι9000XWJVI-CL210427 root@DELL103#2

 

Το μόνο που έκανα μέχρι τώρα είναι να γίνω root...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,απ'ότι ανέφερε ο Chryssostomos, η Slim 4.2.1 πετάει, αλλά θέλει semaphore 2.9.10.

Επειδή είμαι ολίγον τι άσχετος μπορείτε να μου πείτε επακριβώς τι σημαίνει αυτό και ποια τα steps για να την περάσω στο γαλαξία μου που έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά;

 

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Firmware: GINGERBREAD 2.3.3

Έκδοση Βασικού φάσματος: Ι9000XXJVO

Custom Kernel: 2.6.35.7-Ι9000XWJVI-CL210427 root@DELL103#2

 

Το μόνο που έκανα μέχρι τώρα είναι να γίνω root...

 

Πρέπει για να βάλεις Slim 4.2.1 να βάλεις πρώτα Cyanogen Mod (cm). Μετά αν θές μένεις εκεί, κι εγώ χθές την φόρτωσα και είναι μια χαρά, και μετά κατεβάζεις τον semaphore 2.9.10 , τον οποίο φοράω και είσαι οκ. Δες εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=346549

 

 

Το μόνο που δεν με ικανοποιεί είναι ότι επειδή έχω μια sim με 2 νουμερα της κοσμοτε, όταν κανω εναλλαγή, αυτή αργεί πολύ να γίνει. Αυτό παλιά δεν γινόταν:(

 

Επίσης το σήμα χάνεται. Για πολύ ωρα και πρέπει να επανεκκινήσω την συσκευή.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

για galaxy s αμα απο 2.3.3 εγκαταστησω Semaphore θα μπορω αμα θελω να γυρισω πάλι σε 2.3.3?

 

Αν βαλεις semaphore δεν θα χρειαστει να γυρισεις σε 2.3.3 αφου παλι θα συνεχισεις να εισαι σε αυτη την εκδοση, δεν θα αλλαξει η ρομ αλλα μονο ο κερνελ :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις semaphore δεν θα χρειαστει να γυρισεις σε 2.3.3 αφου παλι θα συνεχισεις να εισαι σε αυτη την εκδοση, δεν θα αλλαξει η ρομ αλλα μονο ο κερνελ :rolleyes:

 

αμα τυχει κατι ομως η εγγυηση θα με καλυψει?

Link to comment
Share on other sites

αμα τυχει κατι ομως η εγγυηση θα με καλυψει?

 

Αφου θα εισαι ροοτ δεν θα σε καλυπτει η εγγυηση και τοτε ξαναβαζεις το fw που ειχες ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα εισαι ροοτ δεν θα σε καλυπτει η εγγυηση και τοτε ξαναβαζεις το fw που ειχες ;)

 

μολις το εκανα σε 12sec :confused: και τωρα εχει κολισει στο galaxy s και καμια φορα αναβοσβηνει..να βγαλω μπαταρια?

 

απο 2.3.3 σε Semaphore

την εβγαλα αλλα παλι το ιδιο :/ τι κανω τωρα?

Edited by drthuyrd
Link to comment
Share on other sites

μολις το εκανα σε 12sec :confused: και τωρα εχει κολισει στο galaxy s και καμια φορα αναβοσβηνει..να βγαλω μπαταρια?

 

απο 2.3.3 σε Semaphore

την εβγαλα αλλα παλι το ιδιο :/ τι κανω τωρα?

 

Ποιον semaphore εβαλες..;δεν κανουν ολοι!

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.υπαρχει καποιος οδηγος για εγκατασταση semaphore μετα απο εγκατασταση της cyanogen mod?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.υπαρχει καποιος οδηγος για εγκατασταση semaphore μετα απο εγκατασταση της cyanogen mod?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3863624#post3863624

 

Βασικά μπορείς να κατεβάσεις το . zip αρχείο να το βαλεις στην sd και μετά απο cwm recovery, που μπαίνεις αν πατησεις ταυτόχρονα το volume up+κεντρικο πλήκτρο+on/off button θα δεις επιλογη που λεει install zip from sd ή κατι τέτοιο.

Πρόσεξε ποιον semaphore θα περασεις. Εγω με την cm 10.1 έχω το 2.9.10 και ειμαι πολυ ευχαριστημένος.

Μπορείς να τον κατεβάσεις από εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1786220

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....Αντιμετωπίζω ένα κυριολεκτικά κουλό....

Ξαφνικά, άνοιξα το κινητό μου και αντι στο κάτω μέρος της οθόνης να έχω τις διάφορες συντομεύσεις όπως Μηνύματα,Κληση,Εφαρμογές,κλπ, μου τις εξαφάνισε και έχει σαν επιλογή μόνο τη συντόμευση των Εφαρμογών.

Μιλάω για το κάτω μέρος του κινητού που έχει μια φάσα διάφανη με τις περισσότερο χρησιμοποιουμενες λειτουργίες και που παραμένει σταθερή ακόμα και όταν γυρνάς "σελίδες-οθόνες".

Πατώντας πάνω σε κενό χώρο της διάφανης "φάσας" δεν μου βγάζει κάποια επιλογή να προσθέσω συντόμευση....

Τι σκατά έγινε στα καλά καθούμενα δεν μπορώ να καταλάβω.

Έχω την 2.3.6 JW1 με Semaphore.

Επειδή δεν θέλω να του κάνω factory reset υπάρχει κάποια άλλη λύση να το επαναφέρω ή μπα;

Δοκίμασα επίσης να βγάλω κάρτα SIM και sdcard και να κάνω restart αλλά τίποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....Αντιμετωπίζω ένα κυριολεκτικά κουλό....

Ξαφνικά, άνοιξα το κινητό μου και αντι στο κάτω μέρος της οθόνης να έχω τις διάφορες συντομεύσεις όπως Μηνύματα,Κληση,Εφαρμογές,κλπ, μου τις εξαφάνισε και έχει σαν επιλογή μόνο τη συντόμευση των Εφαρμογών.

Μιλάω για το κάτω μέρος του κινητού που έχει μια φάσα διάφανη με τις περισσότερο χρησιμοποιουμενες λειτουργίες και που παραμένει σταθερή ακόμα και όταν γυρνάς "σελίδες-οθόνες".

Πατώντας πάνω σε κενό χώρο της διάφανης "φάσας" δεν μου βγάζει κάποια επιλογή να προσθέσω συντόμευση....

Τι σκατά έγινε στα καλά καθούμενα δεν μπορώ να καταλάβω.

Έχω την 2.3.6 JW1 με Semaphore.

Επειδή δεν θέλω να του κάνω factory reset υπάρχει κάποια άλλη λύση να το επαναφέρω ή μπα;

Δοκίμασα επίσης να βγάλω κάρτα SIM και sdcard και να κάνω restart αλλά τίποτα.

 

Πατας το μοναδικο εικονιδιο που εχεις και μπαινεις εφαρμογες....

Μετα αριστερο πληκτρο (το μενου)

Μετα επεξεργασια και μετα κρατας πατημενο οτι θες και το σερνεις κατω....

Μετα αριστερο και αποθηκευση....

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ φίλε limas για την απάντηση...λέω να ξεκινήσω τη διαδικασία σε λίγο και βλέπουμε
Link to comment
Share on other sites

Εγω με την cm 10.1 και τον semaphore 2.9.10 έχ ένα θέμα με το σήμα. Ειδικότερα, επειδή έχω κάρτα με δύο νούμερα της κοσμοτε, όταν πάω από το ένα νουμερο στο αλλο, το κινητό ενώ δείχνει ότι έχει σήμα, αν καλέσεις σου λεει ότι είναι απενεργοποιημένο. Αυτό πρέπει να είναι fault καθώς πριν με την gingerbread και τον 2.7.4 δεν είχα θέμα.

 

Που να το αναφέρω μήπως και επιδιορθωθει;

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Πατας το μοναδικο εικονιδιο που εχεις και μπαινεις εφαρμογες....

Μετα αριστερο πληκτρο (το μενου)

Μετα επεξεργασια και μετα κρατας πατημενο οτι θες και το σερνεις κατω....

Μετα αριστερο και αποθηκευση....

Μπράβο ρε άρχοντα! Μου δούλεψε! Είσαι κορυφή! Να σαι καλά :)

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

φίλε limas ποιον semaphore έβαλες; Τον 2.9.10 ή τον 2.9.10s; Ξέρεις τι διαφορά έχουν; Επίσης ξέρεις αν πρώτα πρέπει να βάλω cm10.1 kai μετά semaphore ή το ανάποδο ή δεν παίζει ρόλο η σειρά;

 

μπορεί κάποιος να βοηθήσει ρε παιδιά;ποιον semaphore να κατεβάσω για τον cm 10.1;Τον 2.9.10 ή τον 2.9.10s;Επίσης πρέπει να βάλω cm10.1 kai μετά semaphore ή το ανάποδο ή δεν παίζει ρόλο η σειρά;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

φίλε limas ποιον semaphore έβαλες; Τον 2.9.10 ή τον 2.9.10s; Ξέρεις τι διαφορά έχουν; Επίσης ξέρεις αν πρώτα πρέπει να βάλω cm10.1 kai μετά semaphore ή το ανάποδο ή δεν παίζει ρόλο η σειρά;

 

Λοιπόν, πρώτα θα βάλεις την cm 10.1 και μετα τον 2.9.10. Αυτόν έβαλα.

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ κάπως να ρυθμίσω το touch sensitivity?

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την cm10.1 και πάει σφαίρα χωρίς να έχω βάλει τον 2.9.20. Στο kernel version γράφει 3.0.60-g6b5ed32 inky-ghost@cyanogenmod#1. Ποιος είναι αυτός; Πρέπει να βάλω τον 2.9.10;
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα την cm10.1 και πάει σφαίρα χωρίς να έχω βάλει τον 2.9.20. Στο kernel version γράφει 3.0.60-g6b5ed32 inky-ghost@cyanogenmod#1. Ποιος είναι αυτός; Πρέπει να βάλω τον 2.9.10;

 

Ο 3.0.63 είναι ο 2.9.10.

Κατέβασε το .zip από εκεί που σου είπα πριν και κάνε εγκατάσταση από cwm recovery με τα 3 κουμπια.

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

οκ, μόλις το έκανα.. Απλά έχω ένα πρόβλημα με την cm10.1. Στο ευρετήριο με τις επαφές μου δεν αναγνωρίζει τη σωστή επαφή κατά την κλήση... Μάλλον φταίει το ότι δεν έχει ελληνικά;

 

επίσης δεν αναγνωρίζει κάποια αρχεία από την external sd card, ξέρεις κάτι γι'αυτό;

 

Εντάξει με την external sd card, την είχε ονομάσει αλλιώς...Αλλά το πρόβλημα με την αναγνώριση κλήσεων από το ελληνικό ευρετήριο παραμένει. Επίσης ξέρει κανείς πως θα βάλω ελληνικό πληκτρολόγιο;

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...