Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω παλι παραμενω με στοκ jw9 μια χαρα λειτουργει :rolleyes:

 

Πόσες εφαρμογές του έχεις βάλει μέσα?

εγώ με fb, whatsup, viber με ενεργούς λογ/μους και καμιά 40αρια ακόμα apps (παιχνίδια και διάφορα άλλα) δεν πήγαινε μία...

η διαφορά ήταν απλά χαοτική σε σημείο να μην μπορείς να λειτουργήσεις το κινητό

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πόσες εφαρμογές του έχεις βάλει μέσα?

εγώ με fb, whatsup, viber με ενεργούς λογ/μους και καμιά 40αρια ακόμα apps (παιχνίδια και διάφορα άλλα) δεν πήγαινε μία...

η διαφορά ήταν απλά χαοτική σε σημείο να μην μπορείς να λειτουργήσεις το κινητό

 

Περιπου 60 εφαρμογες του εχω και ανταποκρινεται μια χαρα, μηπως ρε Βασιλη φταιει ο kernel..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι για να βάλω jelly bean πρέπει πρώτα να βάλω cm. Γενικά τι προτείνετε (σε έκδοση);

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι για να βάλω jelly bean πρέπει πρώτα να βάλω cm. Γενικά τι προτείνετε (σε έκδοση);

 

ή cm 10.1 ή slim bean,και οι δύο με semaphore kernel

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής μόνο σε μερικά παιχνίδια έχω δει να έχει θέματα η cm-slim στο κινητό μας.Άντε και το ραδιόφωνο.Κατα τα άλλα δεν υπάρχει λόγος να μένεις σε στοκ ρομ.

 

Πάντως η πολύ χρήσιμη εφαρμογή 2 way call recording‎ μόνο σε Froyo υποστηρίζεται στον γαλαξία μας

Link to comment
Share on other sites

ή cm 10.1 ή slim bean,και οι δύο με semaphore kernel

 

Θα κάτσω να διαβάσω τους οδηγούς να δω ποια θα βάλω. Αλλά από όσα σχόλια έχω διαβάσει μέχρι στιγμής διαπιστώνω, ότι δεν έχουν και πολύ μεγάλες διαφορές. Και μετά θα σας ρωτήσω να μου πείτε ποιον semaphore kernel να περάσω.

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Θα κάτσω να διαβάσω τους οδηγούς να δω ποια θα βάλω. Αλλά από όσα σχόλια έχω διαβάσει μέχρι στιγμής διαπιστώνω, ότι δεν έχουν και πολύ μεγάλες διαφορές. Και μετά θα σας ρωτήσω να μου πείτε ποιον semaphore kernel να περάσω.

 

για να βάλεις slim θα πρέπει να βάλεις cm πρώτα οπότε μπορείς να μείνεις σε όποιο βήμα θέλεις.semaphore θα βάλεις το 2.9.9 στη cm και τον 2.9.9s στην slim

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

για να βάλεις slim θα πρέπει να βάλεις cm πρώτα οπότε μπορείς να μείνεις σε όποιο βήμα θέλεις.semaphore θα βάλεις το 2.9.9 στη cm και τον 2.9.9s στην slim

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Μάλλον θα βάλω πρώτα την cm και τον 2.9.9 για αρχή. Να φλασάρω σε καθαρό περιβάλλον;

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Μάλλον θα βάλω πρώτα την cm και τον 2.9.9 για αρχή. Να φλασάρω σε καθαρό περιβάλλον;

 

Ναι,εννοείται.wipe data,cache&dalvink cache.και μετά φλασάρεις τη ρομ που θέλεις.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διαφορά και είναι σημαντική.

 

Το wipe/data καθαρίζει εφαρμογές και ρυθμίσεις δικές μας, επαναφέροντας το τηλέφωνο στην αρχική του κατάσταση (όπως όταν ανοίξαμε το τηλέφωνο αμέσως μετά το φλασάρισμα της ρομ), ενώ το format/system διαγράφει τη ρομ (το λειτουργικό σύστημα), με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ρομ για να bootάρει το τηλέφωνο. Αν δηλαδή κάνουμε μόνο format/system από recovery και μετά reboot, θα δούμε ότι το τηλέφωνο δεν ανοίγει, πράγμα που βέβαια δεν συμβαίνει αν κάνουμε μόνο format/data.

 

Αν τώρα κάνουμε μόνο format/system, φλασάρουμε τη ρομ και ανοίξουμε το τηλέφωνο δεν θα έχουν πειραχτεί εφαρμογές και ρυθμίσεις δικές μας. Εξάλλου σε κάθε φλασάρισμα μιας ρομ το format/system γίνεται αυτόματα (τα προηγούμενα περιεχόμενα μια ρομ διαγράφονται για να αντικατασταθούν από αυτά της νέας ρομ) και αν προτείνεται στις εγκαταστάσεις της rom και ειδικά όταν πάμε από μία έκδοση του android σε μία άλλη (π.χ. από Gingerbread σε Ics), είναι για να σιγουρέψουμε ότι έχουμε καθαρίσει τον χώρο όπου θα γίνει η εγκατάσταση της rom, χωρίς να έχουν παραμείνει κάποια αρχεία της προηγούμενης.

 

Ο φάκελος που αποθηκεύονται οι εφαρμογές που εγκαθιστούμε εμείς είναι ο /data/app, ενώ αυτός που υπάρχουν προεγκατεστημένες οι εφαρμογές της ρομ είναι ο /system/app. Αν ανοίξετε έναν οποιοδήποτε συμπιεσμένο φάκελο μιας ρομ θα δείτε μέσα τρία πράγματα: το "boot.img" (είναι το κερνελ), τον φάκελο "META-INF" (οδηγίες-εντολές για τη recovery) και τον φάκελο "system" με όλα τα απαραίτητα αρχεία και εφαρμογές της ρομ. To format/system "καθαρίζει" αυτόν τον φάκελο (δεν πειράζει το kernel).

 

 

 

Αν έχεις εξωτερική κάρτα μπορείς να βάλεις τη ρομ εκεί και να καθαρίσεις άφοβα την εσωτερική. Αυτό κάνω πάντα. Αν δεν έχεις εξωτερική κάρτα και θέλεις οπωσδήποτε να καθαρίσεις την εσωτερική κάρτα, πρώτα την καθαρίζεις και μετά βάζεις τη ρομ εκεί.

 

 

 

Όχι δεν χάνεις κάτι για τους λόγους που αναφέραμε πιο πάνω.

 

Ευχαριστούμε πολύ για το πολύ κατατοπιστικό ποστ. Για μια τελείως καθαρή εγκατάσταση θα κάνω λοιπόν wipe/data & format/system. Απλά, πώς το κάνουμε αυτό γτ δεν το έχω ξανακάνει;

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μόλις έκανα root το κινητό μου, εγκατέστησα και το superuser και σκέφτομαι να περάσω το Android 4.2 στο κινητό μου σύμφωνα με τις οδηγίες αυτού του post

 

http://www.theandroidsoul.com/install-android-4-2-on-galaxy-s-i9000/

 

Θέλω να ρωτήσω αν όντως γίνεται, αν αξίζει τον κόπο και αν γνωρίζει κάποιος τυχόν προβλήματα που θα έχω μετά.

Γενικώς δεν έχω εμπειρία από τέτοιες διαδικασίες και προσπαθώ διαβάζοντας τα post σας να καταλάβω τι γίνεται...

Είμαι στην COSMOTE και τα χαρακτηριστικά του κινητού μου είναι αυτά:

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Firmware: GINGERBREAD 2.3.3

Έκδοση Βασικού φάσματος: Ι9000XXJVO

Custom Kernel: 2.6.35.7-Ι9000XWJVI-CL210427 root@DELL103#2

 

Αν γνωρίζει κάποιος ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μόλις έκανα root το κινητό μου, εγκατέστησα και το superuser και σκέφτομαι να περάσω το Android 4.2 στο κινητό μου σύμφωνα με τις οδηγίες αυτού του post

 

http://www.theandroidsoul.com/install-android-4-2-on-galaxy-s-i9000/

 

Θέλω να ρωτήσω αν όντως γίνεται, αν αξίζει τον κόπο και αν γνωρίζει κάποιος τυχόν προβλήματα που θα έχω μετά.

Γενικώς δεν έχω εμπειρία από τέτοιες διαδικασίες και προσπαθώ διαβάζοντας τα post σας να καταλάβω τι γίνεται...

Είμαι στην COSMOTE και τα χαρακτηριστικά του κινητού μου είναι αυτά:

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Firmware: GINGERBREAD 2.3.3

Έκδοση Βασικού φάσματος: Ι9000XXJVO

Custom Kernel: 2.6.35.7-Ι9000XWJVI-CL210427 root@DELL103#2

 

Αν γνωρίζει κάποιος ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=175

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Chryssostomos σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την άμεση απάντηση, αλλά το link με βγάζει στην αρχική σελίδα του forum. Μήπως μπορείς να μου πεις πιο συγκεκριμένα τι να διαβάσω;Σ' ευχαριστώ...
Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα για την 4.2 σου λέει να διαβάσεις τα οποία είναι τα εξής:

[ROM] CyanogenMod 10.1

[ROM] SlimBean (Jelly Bean)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, αν και μου φαίνεται βουνό η διαδικασία γιατί δεν τα καταλαβαίνω και όλα όσα περιγράφουν οι οδηγοί αυτοί...(περί nandroid πχ). Άντε να δούμε πότε θα το αποφασίσω να πάρω τα ρίσκα μου και να ξεκολλήσω από την Gingerbread της διετίας...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, αν και μου φαίνεται βουνό η διαδικασία γιατί δεν τα καταλαβαίνω και όλα όσα περιγράφουν οι οδηγοί αυτοί...(περί nandroid πχ). Άντε να δούμε πότε θα το αποφασίσω να πάρω τα ρίσκα μου και να ξεκολλήσω από την Gingerbread της διετίας...

 

Αρκεί να το κάνεις μία φορά, μετά θα σου φαίνεται αστεία η διαδικασία. :)

Link to comment
Share on other sites

kouros σ'ευχαριστώ για την απάντηση (βλέπω ότι μου έβαλες τους οδηγούς για το S Plus, φαντάζομαι ότι οι διαδικασίες είναι ίδιες)...
Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό για το πως κανουμε backup τον φάκελο efs λέει ότι:

 

να δω ότι έχω κάνει mount το σύστημα ως R/W

 

αυτό πως το βλέπω;

 

Επίσης, μετά λέει:

 

Ανοίγεις τον Root Explorer ή τον αντίστοιχο Explorer που έχεις και βρίσκεις τον φάκελο efs στον αρχικό κατάλογο

 

αυτό το αρχείο δεν το βρίσκω. Σε ποιο path είναι;

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό για το πως κανουμε backup τον φάκελο efs λέει ότι:

 

να δω ότι έχω κάνει mount το σύστημα ως R/W

 

αυτό πως το βλέπω;

 

Επίσης, μετά λέει:

 

Ανοίγεις τον Root Explorer ή τον αντίστοιχο Explorer που έχεις και βρίσκεις τον φάκελο efs στον αρχικό κατάλογο

 

αυτό το αρχείο δεν το βρίσκω. Σε ποιο path είναι;

 

Με root explorer θα το βρεις στην αρχικη....εκει δηλαδη που εχει και το system και το sdcard....

Link to comment
Share on other sites

Με root explorer θα το βρεις στην αρχικη....εκει δηλαδη που εχει και το system και το sdcard....

 

Παιδιά, δεν έχω τέτοιον φάκελο. Βασικά δεν μπορώ να το δω. Ποια εφαρμογη να κατεβάσω free γιατί η root explorer είναι με πληρωμή.

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν έχω τέτοιον φάκελο. Βασικά δεν μπορώ να το δω. Ποια εφαρμογη να κατεβάσω free γιατί η root explorer είναι με πληρωμή.

 

ES File Explorer :)

Link to comment
Share on other sites

για να βάλεις slim θα πρέπει να βάλεις cm πρώτα οπότε μπορείς να μείνεις σε όποιο βήμα θέλεις.semaphore θα βάλεις το 2.9.9 στη cm και τον 2.9.9s στην slim

 

Παιδιά, από που μπορώ να κατεβάσω τον 2.9.9 για να τον βάλω μαζί με την cm? Μπορώ να βάλω το 2.9.10;

 

Το change log είναι κάποιες αναβαθμίσεις;

 

Aν τον κατεβάσω από αυτό το link στο τέλος της σελίδας: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1786220 και ακολουθήσω αυτόν τον οδηγό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=341329 για την όλη διαδικασία θα είμαι οκ;

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

Edited by limas

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη η cm 10.1!

Σας ευχαριστώ πολύ για την όλη υποστήριξη!

Samsumg Galaxy S GT-I9000

Running cm 10.11-SNAPSHOT M5

Έκδοση Android: 4.4.2, RAM: 371 MB

Ευχαριστω που λυνετε τις αποριες μου:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει εγκαταστήσει κανείς την Slim 4.2.1 RC 2; Τη βρήκα σ'αυτό το link

http://slimroms.net/

και είπα να ρωτήσω τι παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει εγκαταστήσει κανείς την Slim 4.2.1 RC 2; Τη βρήκα σ'αυτό το link

http://slimroms.net/

και είπα να ρωτήσω τι παίζει...

 

απλά πετάει!με semaphore 2.9.10

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...