Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρίς να θέλω να χαλάσω τον ενθουσιασμό σου καλό θα είναι να μείνεις λίγες μέρες με την νέα rom ώστε να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα για την ταχύτητα της. Μια rom που μόλις έχουμε φλασάρει είναι πιο γρήγορη γιατί δεν έχει προλάβει να μαζέψει διάφορα "άχρηστα" πράγματα τα οποία μαζεύει όταν περάσουν μερικές μέρες (όπως το PC μας μετά από format και νέα εγκατάσταση). Μπορεί όντως να είναι η γρηγορότερη rom της Samsung μέχρι τώρα (και το changelog της JVU αυτό δείχνει στην θεωρία) αλλά ας την δοκιμάσουμε μερικές μέρες ώστε να είμαστε σίγουροι.

Εγώ στην κάμερα πάντα είχα έναν ροζ κύκλο ακριβώς στην μέση τον οποίο παρατηρείς σε ανοιχτόχρωμο φόντο περισσότερο. Αν το φτιάξανε αυτό το θέμα θα εκπλαγώ ευχάριστα.:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σκαλίζοντας το CWM (εκείνο το μπλέ της CM) πείραξα στο advanced το sd card partition. Νομίζω το έβαλα κατα λάθος στα 128 ΜΒ. Αποτέλεσμα να περάσω στο κινητό 10 εφαρμογές και αυτό να φουλάρει. Μπαίνω ξανα CWM και βάζω το partition στα 2048 MB (είχε και επιλογή 4096 ΜΒ ο_Ο) και μου ζητάει μέγεθος swap. Βάζω 32 ΜΒ και επανεκκίνηση. Αν θέλω να επαναφέρω την SD στην κατάσταση που ήταν αρκεί ένα repartition μέσω odin με pit? Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό πειράζει την εσωτερική sdcard μόνο, σίγουρα από τον υπολογιστή την φτιάχνεις όπως πριν. (με προγράμματα για partition ή και από αυτό που έχουν ενσωματωμένα τα windows) Τώρα αν το PIT κάνει repartition και στην sdcard δεν το γνωρίζω πάντως.

Από ότι έχω καταλάβει η 8αρα μνήμη είναι χωρισμένη σε sdcard και rom η οποία rom είναι χωρισμένη σε system,data κλπ οπότε λογικά το PIT θα πρέπει να τα ξαναφτιάχνει όλα από την αρχή. Εκτός αν φτιάχνει μόνο την rom (το μέρος που μπαίνει το firmware :worry:)

(Θεωρίες και σκέψεις κάνω απλά. Δεν το έχω δει σε πράξη το συγκεκριμένο και ούτε μπορώ να το δω γιατί δεν έχω το κινητό :p)

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω. Τα 2 GB rom του κινητού δεν είναι κομμάτι των 8 GB της internal SD card?

Αρα αυτή η επιλογη του CWM σου επιτρέπει να κανεις τα 2GB της rom περισσότερα ή λιγότερα, σωστά?

Αν κάνω repartition με pit της samsung, δεν θα χωρίσει την SD σε 2 GB και 5,7 GB όπως δλδ ήταν όταν το πρωτοπήρα?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω. Τα 2 GB rom του κινητού δεν είναι κομμάτι των 8 GB της internal SD card?

Αρα αυτή η επιλογη του CWM σου επιτρέπει να κανεις τα 2GB της rom περισσότερα ή λιγότερα, σωστά?

Αν κάνω repartition με pit της samsung, δεν θα χωρίσει την SD σε 2 GB και 5,7 GB όπως δλδ ήταν όταν το πρωτοπήρα?

Εγώ αυτό έχω καταλάβει αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος. Αν είναι όντως έτσι προφανώς θα γίνει όπως πριν με repartition. Δε λέω τίποτα άλλο που μπορεί να μη γνωρίζω, δε θέλω να κάνω υποθέσεις :p Καληνύχτα σας!

Link to comment
Share on other sites

οποιος θελει να δοκιμασει τη νεα ρομ value pack χωρις να περνα παλι ολες τις εφαρμογες απο την αρχη eδω ειναι σε αρχειο ετοιμο για φλασαρισμα απο cwm:http://hotfile.com/dl/140341820/1c7b3c1/ElinROM_XXJVU_Odex_NoWipe-CWM3.zip.html

το εχει φτιαξει ο perka απο το xda και απλως εχει προσθεσει crt off.μολις το περασα,δουλευει μια χαρα,δε σβηστηκε τιποτα, και περασα και τον semaphore με τα stock χρωματα και λειτουργει κανονικα

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

οποιος θελει να δοκιμασει τη νεα ρομ value pack χωρις να περνα παλι ολες τις εφαρμογες απο την αρχη eδω ειναι σε αρχειο ετοιμο για φλασαρισμα απο cwm:http://hotfile.com/dl/140341820/1c7b3c1/ElinROM_XXJVU_Odex_NoWipe-CWM3.zip.html

το εχει φτιαξει ο perka απο το xda και απλως εχει προσθεσει crt off.μολις το περασα,δουλευει μια χαρα,δε σβηστηκε τιποτα, και περασα και τον semaphore με τα stock χρωματα και λειτουργει κανονικα

 

Πηγαινοντας απο voodo color σε stock κατασταση ειδες καποια ουσιαστικη διαφορα;

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινοντας απο voodo color σε stock κατασταση ειδες καποια ουσιαστικη διαφορα;

παντου ειδα διαφορα,στο μενου τα χρωματα ειναι πιο ζωντανα,στα βιντεο η εικονα ειναι καθαρη ακομα και στις πιο σκοτεινες σκηνες και δε βλεπεις πια σπασιματα στην εικονα και πρασινα τετραγωνακια,στην αναπαραγωγη βιντεο παντα.

ασχετο αλλα η καινουρια lockscreen ειναι πολυ πιο ωραια και πιο συγχρονη

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

οποιος θελει να δοκιμασει τη νεα ρομ value pack χωρις να περνα παλι ολες τις εφαρμογες απο την αρχη eδω ειναι σε αρχειο ετοιμο για φλασαρισμα απο cwm:http://hotfile.com/dl/140341820/1c7b3c1/ElinROM_XXJVU_Odex_NoWipe-CWM3.zip.html

το εχει φτιαξει ο perka απο το xda και απλως εχει προσθεσει crt off.μολις το περασα,δουλευει μια χαρα,δε σβηστηκε τιποτα, και περασα και τον semaphore με τα stock χρωματα και λειτουργει κανονικα

 

Καλημέρα κανένα link για τον stock color semaphore έχουμε; γιατί sto xda δεν το βρίσκω :blink:

 

 

ΕDIT: το βρήκα μόλις πιο πάνω! τύφλα που την έχω σήμερα

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά για τους οδηγούς και ότι χρειάζεται για αναβάθμιση του κινητού. Χωρίς εσάς δε νομίζω να έκανα τίποτα.

Αν και κάτοχος εδώ και 14 μήνες του galaxy S , πρώτη φορά χθες έβαλα μέσω odin (1.85)την τελευταία επίσημη ρομ (JVU) απο samMobile και το αντίστοιχο CF_root.

Πήγα απο την επίσημη branded vodafone 2.3.3(JVA) . Αρχικά δεν κατάλαβα κάποια εμφανή διαφορά , αλλά στη συνέχεια είδα αρκετα νέα στοιχεία που παραπέμπουν σε ICS όπως το face-unlock , ο picture editor, την δυνατότητα να βγάλεις φωτογραφία ενώ τραβάς video , ο καλύτερος browser .. και όλα τα υπόλοιπα που αναφέρει και το samMobile . Γενικά μέχρι τώρα είμαι πολύ ικανοποιημένος αλλά όπως είπε και κάποιος φίλος πιο πάνω στην αρχή όλες γρηγορες είναι.

Κάτι που παρατήρησα είναι η μείωση της συνολικής ram η οποία ενώ στην JVA ήταν 327ΜΒ (το ίδιο και στην JVZ, που δοκίμασα πριν αφήσω τελικά την JVU) στην JVU είναι 320ΜΒ. Παρόλλα αυτά η ελεύθερη ram είναι αρκετα μεγαλύτερη απο αυτήν που είχα με την 2.3.3 (αυτό βέβαια μπορεί να οφείλετε και στα tweaks του CF-root που έβαλα φαντάζομαι.

Για να μην τα πολυλογώ... όπως λέει και οδηγός στο τέλος έκανα και ένα check να δω πιο CSC έχω επιλεγμένο και είδα ότι είναι το XEU που απο ότι είδα στο XDA σημαίνει Αγγλία. Πρέπει να επιλέξω κάποιο άλλο; επίσης εξαρτάται απο αυτό αν το πληκτρολόγιο της samsung και το swype θα έχουν ελληνικά;

Αυτή την στιγμή δεν έχω ελληνικό swype και δεν το έψαξα για το πως να βάλω γιατί χρησιμοποιώ το SwiftKey X που κατέβασα απο το market το οποίο έχει ελληνικά.

Απο τη στιγμή που χρησιμοποιώ άλλο πληκτρολόγιο υπάρχει κάποιος λόγος που πρέπει να βάλω και το ελληνικό Swype ή δεν χρειάζετε;

 

ααααα κάτι ακόμα που παρατήρησα με την καινούργια JVU είναι ότι στο market μου εμφάνισε το Google maps το οποίο και έκανε update se 6.03 σε αντίθεση με την 2.3.3 που δεν μου το εμφάνιζε στο market και το είχα κάνει manual update με αρχειο .apk

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα του θέματος έχει Ελληνικά πληκτρολόγια για swype και Samsung. Από το CSC εξαρτάται το αν θα έχεις Ελληνικό πληκτρολόγιο αλλά στις εκδόσεις XW και όχι στις XX (XXJVU). Στις εκδόσεις ΧΧ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περάσεις τα πληκτρολόγια που σου είπα το οποίο δεν είναι και απαραίτητο αν χρησιμοποιείς άλλο πληκτρολόγιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο Ελληνικό Samsung keypad 2.3.6. Βάλτε το μετά το Swype, με CWM. (install zip from sdcard - choose zip)

http://www.multiupload.nl/T3USVRQU4O

Edited by Superuser
- Alex
Link to comment
Share on other sites

οποιος θελει να δοκιμασει τη νεα ρομ value pack χωρις να περνα παλι ολες τις εφαρμογες απο την αρχη eδω ειναι σε αρχειο ετοιμο για φλασαρισμα απο cwm:http://hotfile.com/dl/140341820/1c7b3c1/ElinROM_XXJVU_Odex_NoWipe-CWM3.zip.html

το εχει φτιαξει ο perka απο το xda και απλως εχει προσθεσει crt off.μολις το περασα,δουλευει μια χαρα,δε σβηστηκε τιποτα, και περασα και τον semaphore με τα stock χρωματα και λειτουργει κανονικα

 

δηλαδη τημ περναω ας πουμε πανω απο την jw1 χωρις να χρειαστει να ξαναπερασω τιποτα?

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

ναι κατευθειαν,απλα μπαινεις cwm και την φλασαρεις χωρις να κανεις τιποτα αλλο.το μονο που χαθηκε ηταν το swype και το ελληνικο πληκτρολγιο που ειχα φλασαρει.ολα τα αλλα υπηρχαν σα να μην εγινε τιποτα.ε μετα ξαναφλασαρα το ελληνικο swype Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

ναι κατευθειαν.το μονο που χαθηκε ηταν το swype και το ελληνικο πληκτρολγιο που ειχα φλασαρει.ολα τα αλλα υπηρχαν σα να μ,ην εγινε τιποτα.εμετα ξαναφλασαρα το ελληνικο swype

 

μαλιστα,μια χαρα ακούγετε αυτο το ενδεχόμενο...θα περιμενω καμια δυο μερες να ακούσω τι λέει η ρομ και με βλέπω να φλασαρω παλι

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

ναι κατευθειαν.το μονο που χαθηκε ηταν το swype και το ελληνικο πληκτρολγιο που ειχα φλασαρει.ολα τα αλλα υπηρχαν σα να μ,ην εγινε τιποτα.εμετα ξαναφλασαρα το ελληνικο swype

 

Δεν είναι παρόλα αυτά ο καλύτερος τρόπος να κάνεις αναβάθμιση. Το κινητό μετά ενδέχεται να είναι πολύ αργό, ειδικά αν έρχεσαι από παλιότερη έκδοση και έχεις πολλές εφαρμογές.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι παρόλα αυτά ο καλύτερος τρόπος να κάνεις αναβάθμιση. Το κινητό μετά ενδέχεται να είναι πολύ αργό, ειδικά αν έρχεσαι από παλιότερη έκδοση και έχεις πολλές εφαρμογές.

 

το σκέφτηκα αυτο που λες τυχεράκια και μαλλον απο οντιν θα αναβαθμισω ;)

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει και καποιο zip για φλασαρισμα του κανονικου ελληνικου πληκτρολογιου (οχι swype δηλαδη);
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει και καποιο zip για φλασαρισμα του κανονικου ελληνικου πληκτρολογιου (οχι swype δηλαδη);

 

δόθηκε 6 posts πιο πάνω:!:

 

Edit: tks alex

Edit2: Δουλεύει!!!! (για όσους δεν εμπιστεύονται τον τυχεράκια χαχαχα)

Edited by mico

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο Ελληνικό Samsung keypad 2.3.6. Βάλτε το μετά το Swype, με CWM. (install zip from sdcard - choose zip)

http://www.multiupload.com/67L9CYXUT2

 

Πες μου σε παρακαλω γιατι ειμαι ετοιμος να ξανα φλασαρω

Αν περασω την καινουρια 2.3.6 XXJVU_I9000OXAJVU_OXA που εχει ελληνικα αλλα οχι ελληνικο πληκτρολογιο, μετα αν περασω αυτο που λες το Καινούριο Ελληνικό Samsung keypad 2.3.6 θα εχω επιτελους ελληνικο πληκτρολογιο? Δεν ειμαι root. Για να κανω το παραπανω με το ελληνικο πληκτρολογιο πρεπει να ειμαι root?

TCe
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς όπως είπες,

1) θα έχεις ελληνικό πληκτρολόγιο αφού το περάσεις κανονικά

2) ναι, πρέπει να είσαι ρουτ και να έχεις cwm recovery!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

παιδια το cf-root για την 2.3.6 XXJVU_I9000OXAJVU_OXA (value pack) δινετε καποιο Link? το βρηκα στους xda αλλα θελει donate.

 

Ακυρο sorry παιδια. Δε θελει donate

TCe
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε το CF-Root για JVU αλλά ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί δεν βάζεις Semaphore που σου δίνει περισσότερα πρόσθετα και δυνατότητες!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...