Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βάζεις το tar όπως είναι! Δεν λέει πουθενά στον οδηγό να το αποσυμπιέσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακα pit ποτε χρησιμοποιω? Διαβασα οτι μια περιπτωση ειναι οταν πας απο ics rom σε gb (stock) rom..

Υπαρχει αλλη περιπτωση??:blink:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πρέπει να βάζεις pit και re-partition όταν πας από custom σε stock ROM.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακα pit ποτε χρησιμοποιω? Διαβασα οτι μια περιπτωση ειναι οταν πας απο ics rom σε gb (stock) rom..

Υπαρχει αλλη περιπτωση??:blink:

 

Όταν το σύστημα αρχείων του κινητού δεν είναι το default (RFS), είτε γιατί είσαι σε ICS είτε γιατί το έχεις αλλάξει μέσω κάποιας custom kernel/rom σε ext4 (το γνωστό lagfix).

Τότε απλά βάζεις το pit αρχείο και το σύστημα αρχείων γυρίζει σε RFS. Αν πάλι δεν ξέρεις, δεν είσαι σίγουρος κλπ μπορείς να το βάλεις χωρίς φόβο!

 

EDIT: όπως είπε και ο SU παραπάνω!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πρέπει να βάζεις pit και re-partition όταν πας από custom σε stock ROM.

 

Όταν το σύστημα αρχείων του κινητού δεν είναι το default (RFS), είτε γιατί είσαι σε ICS είτε γιατί το έχεις αλλάξει μέσω κάποιας custom kernel/rom σε ext4 (το γνωστό lagfix).

Τότε απλά βάζεις το pit αρχείο και το σύστημα αρχείων γυρίζει σε RFS. Αν πάλι δεν ξέρεις, δεν είσαι σίγουρος κλπ μπορείς να το βάλεις χωρίς φόβο!

 

EDIT: όπως είπε και ο SU παραπάνω!

 

 

Οκ ευχαριστω! Βοηθησε να βαλω καποια πραγματα σε ταξη:D

Link to comment
Share on other sites

αφου οταν περναω καποια εκδοση semaphone υπαρχει και το root μεσα , εμενα γιατι μου λεει οταν βαζω το titanium backup οτι δεν το εχω ρουταρει
Link to comment
Share on other sites

αφου οταν περναω καποια εκδοση semaphone υπαρχει και το root μεσα , εμενα γιατι μου λεει οταν βαζω το titanium backup οτι δεν το εχω ρουταρει

την εφαρμογή superuser την έχεις; χρειάζεται για να δώσεις δικαιώματα στις διαφορες εφαρμογές που απαιτουν ροοτ

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερααα!

Πιο παλια μπορεσα με το sgs chlorine (http://www.zahi.me/sgsc/) να σβησω οτι εφαρμογη δεν ηθελα στο κινητο μου,απ τις προεγκατεστημενες. Μολις περασα την jw5 τωρα , (2,3,6 gingerbread) και πηγα να τρεξω το zip που εφτιαξα στο site αυτο και το κινητο τα παιξε , το ανοιξα μετα απο την εκτελεση του zip και εκανε συνεχως επανεκινησεις στην αρχικη οθονη,δλδ σα να εκανε γρηγορη επανακινηση καπως ετσι. Εν ολιγοις ξαναπερασα το firmware και τωρα θελω να ξερω πως να σβησω τις προεγκατεστημενες εφαρμογες !

 

επισης,εχω ενα backup δημιουργημενο απο το mybackup root ,πριν κανω το φλασινγκ. Τωρα στη νεα εκδοση firmware, μου λεει οτι εγινε επιτυχης επαναφορα , αλλα ακομα και μετα απο επανακινηση δεν βλεπω τις εφαρμογες που χα κανει backup :blink: :cry:

Πριν ημουν σε jw1 απο το φορουμ μας [αυτη που εδινε ο συνφορουμιτης με τα 3 αρχεια) και τωρα περασα την jw7 παλι απ το φορουμ μας! Στο τοπικ με τις επισημες rom λεω... Ενω πιο παλια , που απο JV1 2.3.3 ειχα παει στην 2.3.6 (η jw1 που ειπα πιο πριν) το restore ειχε γινει κανονικα! Καθε βοηθεια δεκτη,ευχαριστω εκ των προτερων!

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Οχι,προφανως δεν περασες το σωστο csc το οποιο ειναι το OXXJVC αν δεν το εχεις να στο ανεβασω.Κοιτα,γνωμη μου,να ξαναφλασαρεις.Κανε μεσω recovery τωρα (γιατι δεν γινεται αλλιως) ολα τα wipes (wipe data+wipe cache+wipe dalvik),πατα power off απο το recovery,μπες σε download mode και φλασαρε ην jw6 που θελεις μαζι με repartition.Μολις μπουταρει κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μαζι με διαμορφωση εεωτερικης μνημης (κανε ενα backup πριν τα αρχεια που θελεις να κρατησεις).Μολις ξαναμπουταρει κανε την διαδικασια για αλλαγη του csc σε eur η cos η οτι θελεις εσυ(Πάτα *#272*IMEI#, όπου IMEI είναι το ΙΜΕΙ της συσκευής σου και επίλεξε τoν κωδικό που είχε το τηλέφωνο πριν (π.χ. COS για Cosmote, EUR για Wind...). thanks to @tyxerakias για τον οδηγο).Δοκιμασετο αφου μπουταρει,χωρις τον semaphore,για lag και τετοια που λογικα δεν πρεπει να υπαρχουν (εχουμε κουφαθει εντελως με αυτην την κατασταση,εχω περασει αυτες τις ρομ 5-6 φορες και ποτε δεν ειχα κατι τετοια).Δεν φταιει ο semaphore για τετοια φαινομενα σε καμια περιπτωση,αλλα δοκιμασετο με τον στοκ κερνελ για να σου φυγει η ιδεα.

 

Παιδιά SOS

Προσπάθησα να κάνω repartition μετά από τα wipes και κόλλησε για κάνα μισάωρο το Odin στο Initialization.

Το τηλέφωνο με start πηγαίνει στην οθόνη με το σύμβολο σύνδεσης με υπολογιστή.

Τι κάνω; Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερααα!

Πιο παλια μπορεσα με το sgs chlorine (http://www.zahi.me/sgsc/) να σβησω οτι εφαρμογη δεν ηθελα στο κινητο μου,απ τις προεγκατεστημενες. Μολις περασα την jw5 τωρα , (2,3,6 gingerbread) και πηγα να τρεξω το zip που εφτιαξα στο site αυτο και το κινητο τα παιξε , το ανοιξα μετα απο την εκτελεση του zip και εκανε συνεχως επανεκινησεις στην αρχικη οθονη,δλδ σα να εκανε γρηγορη επανακινηση καπως ετσι. Εν ολιγοις ξαναπερασα το firmware και τωρα θελω να ξερω πως να σβησω τις προεγκατεστημενες εφαρμογες !

 

επισης,εχω ενα backup δημιουργημενο απο το mybackup root ,πριν κανω το φλασινγκ. Τωρα στη νεα εκδοση firmware, μου λεει οτι εγινε επιτυχης επαναφορα , αλλα ακομα και μετα απο επανακινηση δεν βλεπω τις εφαρμογες που χα κανει backup :blink: :cry:

Πριν ημουν σε jw1 απο το φορουμ μας [αυτη που εδινε ο συνφορουμιτης με τα 3 αρχεια) και τωρα περασα την jw7 παλι απ το φορουμ μας! Στο τοπικ με τις επισημες rom λεω... Ενω πιο παλια , που απο JV1 2.3.3 ειχα παει στην 2.3.6 (η jw1 που ειπα πιο πριν) το restore ειχε γινει κανονικα! Καθε βοηθεια δεκτη,ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Για να απεγκαταστήσεις stock εφαρμογές μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Titanium Backup ή πιο απλά με έναν File Explorer που να έχει δικαιώματα root (π.χ. Root Explorer) να σβήσεις τις εφαρμογές που δε θες από το φάκελο system/app.

 

Το mybackup δεν το έχω χρησιμοποιήσει οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω. Τα backup μου τα κάνω πάντα με το Titanium.

 

Παιδιά SOS

Προσπάθησα να κάνω repartition μετά από τα wipes και κόλλησε για κάνα μισάωρο το Odin στο Initialization.

Το τηλέφωνο με start πηγαίνει στην οθόνη με το σύμβολο σύνδεσης με υπολογιστή.

Τι κάνω; Καμιά ιδέα;

 

Κάνε επανεκκίνηση στον υπολογιστή σου και άνοιξε το Odin ως Administrator. Επίσης κατέβασε πάλι την ROM που θες μήπως και δεν είχε κατέβει σωστά. Μετά μπες σε Download Mode και φλάσαρε πάλι.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! ΠΑντως απο jw1 που ημουν στη jw7 που πηγα , αλλαξε κατι ; εννοω ειναι εντελως αλλη εκδοση;

Sorry πιο πριν εγραψα λαθος,πηγα απο την jw1 στην

I9000XWJW6 (XSA) (έκδοση 13 Απριλίου - Αυστραλία).

και δεν επανερχονται τα μπακ απ , γι αυτο μηπως ειναι εντελως αλλη εκδοση;δε νομιζω :/ ε?

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά είναι ότι η JW6 είναι η Value Pack. Έχει δηλαδή κάποια χαρακτηριστικά από ICS (και καλά)! Επίσης έχουν κάνει κάποιες τροποποιήσεις και έχει αυξηθεί η διαθέσιμη μνήμη της ROM αλλά κανονικά αυτό δεν επηρεάζει σε τίποτα την επαναφορά ενός backup. Θα έπρεπε να γίνει η επαναφορά αφού και οι δύο είναι Gingerbread. Εδώ γίνεται επαναφορά από Gingerbread σε ICS. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Κάνε επανεκκίνηση στον υπολογιστή σου και άνοιξε το Odin ως Administrator. Επίσης κατέβασε πάλι την ROM που θες μήπως και δεν είχε κατέβει σωστά. Μετά μπες σε Download Mode και φλάσαρε πάλι.

 

Φίου, Δούλεψε και το κινητό επιβίωσε. Μάλλον δεν λειτούργησαν τα USB driver. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το busybox ειναι χρησιμο σε Froyo + dark core;

 

Εξαρταται, ο dark core περιλαμβανει το busybox..;

δεν θυμαμαι :wacko:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται, ο dark core περιλαμβανει το busybox..;

δεν θυμαμαι :wacko:

 

Λογικα δεν πρεπει να το περιλαμβανει γιατι μου ζητηθηκε να το εγκαταστησω.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν πρεπει να το περιλαμβανει γιατι μου ζητηθηκε να το εγκαταστησω.

 

E τοτε φιλε εγκατεστησε το :happy:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ειχα την 2.3.5 JVT και semafore

Εβαλα την 2.3.6 JW5 value ice pack και 2.7.4 και κατι δεν πηγε καλα.

Μηπως πρεπει να βαλω ripartition και pit?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα την 2.3.5 JVT και semafore

Εβαλα την 2.3.6 JW5 value ice pack και 2.7.4 και κατι δεν πηγε καλα.

Μηπως πρεπει να βαλω ripartition και pit?

 

τι δεν πηγε καλα δηλαδη..;:rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

τι δεν πηγε καλα δηλαδη..;:rolleyes:

 

Ανοιγουν συνεχεια παραθυρα : Λυπουμαστε.... αναγκαστικο κλεισιμο εφαρμογων κ.τ.λ. χωρις να τις ανοιξω εγω.

Τωρα την ξανακατεβασα,την JW5, η να βαλω για σιγουρα την JW1 και να σταματησω εκει?

Και κανοντας ripartition,pit η δεν χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγουν συνεχεια παραθυρα : Λυπουμαστε.... αναγκαστικο κλεισιμο εφαρμογων κ.τ.λ. χωρις να τις ανοιξω εγω.

Τωρα την ξανακατεβασα,την JW5, η να βαλω για σιγουρα την JW1 και να σταματησω εκει?

Και κανοντας ripartition,pit η δεν χρειαζεται?

 

Δωσε της ακομη μια ευκαιρια, ακολουθωντας πιστα τα βηματα του οδηγου αλλα και κανοντας τα απαραιτητα wipes μεσα απο cwm αλλα και απο τις ρυθμισεις πριν αλλα και μετα την εγκατασταση της ρομ δεν θα εχεις καποιο προβλημα.

Αλλιως, γυρνα σε jw1 :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δωσε της ακομη μια ευκαιρια, ακολουθωντας πιστα τα βηματα του οδηγου αλλα και κανοντας τα απαραιτητα wipes μεσα απο cwm αλλα και απο τις ρυθμισεις πριν αλλα και μετα την εγκατασταση της ρομ δεν θα εχεις καποιο προβλημα.

Αλλιως, γυρνα σε jw1 :rolleyes:

 

Την ξαναεβαλα, παλι ειχε κρατησει τις εφαρμογες και μετα απο την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων εστρωσε.Εβαλα μετα και τον 2.7.4 ,να δουμε.

Στο πληκτρολογιο δεν βρηκα γλωσσα εισαγωγης Ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Την ξαναεβαλα, παλι ειχε κρατησει τις εφαρμογες και μετα απο την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων εστρωσε.Εβαλα μετα και τον 2.7.4 ,να δουμε.

Στο πληκτρολογιο δεν βρηκα γλωσσα εισαγωγης Ελληνικα.

 

Βαλε το jvc csc της jw5 μεσω odin.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...