Jump to content

Samsung Ch@t 222


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Samsung Ch@t 222

 

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

 

Οθόνη: 2.2 ιντσών, 220 x 176 pixels

Μνήμη: Εσωτερική 43mb, microSD έως 16gb

Κάμερα: VGA, 640x480 pixels, Video QCIF@15fps

Μπαταρία: 1000 mAh

Άλλα χαρακτηριστικά: Dual SIM, QWERTY πληκτρολόγιο, εφαρμογές Java, Bluetooth v2.1 με A2DP, βύσμα ακουστικών 3.5mm, ραδιόφωνο με δυνατότητα εγγραφής

Διαστάσεις: 109.5 x 61.3 x 11.9 mm

Βάρος: 90 g

Δείκτης SAR: 0.72 W/kg

 

0.744

Edited by sakiss
Update
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εντυπωσεις?το εχει παρει κανεις?

2 αποριες:

-η μπαταρια του πως τα παει?

-το ακουστικο μικροφωνιζει?(στο Ε2152 μου δυστυχως ο συνομιλητης μου ακουει την φωνη του επιστροφη)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κινητό τηλέφωνο το αγόρασα πριν από λίγες μέρες ως αναβάθμιση από το προηγούμενό μου Samsung Ch@t 335, καίτοι είναι φτηνότερο, αν συγκριθούν οι τιμές των δύο συσκευών, και υποδεέστερο σε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Και τούτο επειδή για την αγορά του λήφθηκε υπόψη αποκλειστικά και μόνον το ότι διαθέτει δυνατότητα λειτουργίας δύο καρτών SIM ταυτόχρονα και πωλείται σε τόσο (θεωρητικά πάντοτε) συμφέρουσα τιμή.

 

Είναι η πρώτη φορά που «επενδύω» σ’ ένα τέτοιου είδους κινητό (dual SIM) κι ομολογώ ότι ήμουν αρκετά επιφυλακτικός για την όποια συμπεριφορά του, καθώς πολλά έχουν ειπωθεί και γραφτεί στο παρελθόν γι αυτήν την κατηγορία τηλεφώνων (παράξενα μενού, εγγενή προβλήματα αξιοπιστίας, ακριβή τιμή αγοράς, κτλ.), γεγονός που με απέτρεπε μέχρι τώρα για κάτι περισσότερο από μια ακαδημαϊκή ενημέρωση.

 

Αυτονόητο είναι ότι εξαιτίας του λίγου χρόνου, που μέχρι τώρα συμβιώνω μαζί του, σχεδόν τίποτα δεν μπορώ να πω για την αξιοπιστία της συσκευής ή τα πιθανά bugs που μπορεί να κρύβονται από πίσω. Τέτοιου είδους προβλήματα, δυστυχώς, προκύπτουν στην πορεία (μακριά από μας!) και είναι τότε που αρχίζουν να κάνουν την εμφάνισή τους οι γνωστές σε όλους διαδικασίες επίλυσης.

 

Στο Samsung Ch@t 222 από την αρχή μου άρεσε η «δεμένη» αίσθηση της γενικότερης κατασκευής του και η αντίστοιχη «σφιχτή» του QWERTY πληκτρολογίου, τα πλήκτρα του οποίου ορθά, νομίζω, έχουν μικρό κενό μεταξύ τους και συνεπώς δε συνωστίζονται το ένα κολλητά στο άλλο. Ακόμα, ωραίο και (όπως το επιθυμούσα) απλό είναι το μενού του τηλεφώνου για ό,τι χρειάζεται να γίνει, με τη μετάβαση από τη μια κάρτα SIM στην άλλη και την ενεργοποίηση/απενεργοποίησή τους ν’ αποτελεί εύκολη υπόθεση, ενώ είναι εφικτές και κάποιες μικρές τροποποιήσεις στη διάταξη των λειτουργιών του κεντρικού μενού και τον τρόπο ανοίγματος των υπομενού. Αν μου επιτρέπεται ένα σχόλιο, θα έλεγα ότι προσωπικά έχω βαρεθεί πια τις πολύπλοκες επαφικές συσκευές, τύπου do-it-all, με τις απαράδεκτα πολλές ασθένειές τους και το ομοίως απαράδεκτα υψηλό κόστος απόκτησής τους˙ απ’ ό,τι φαίνεται, πρέπει να διανυθεί κι άλλος δρόμος μέχρι να φτάσουν στο σημείο να θεωρούνται ελκυστικές και συμφέρουσες μαζί.

 

Συνεχίζοντας, στα θετικά του Ch@t 222 μπορούν επίσης να προσμετρηθούν και η έως τώρα απροβλημάτιστη λήψη σήματος (πιθανόν καλή κεραία), η παρουσία πλήκτρων άμεσης πρόσβασης για τη σύνταξη μηνυμάτων και την επιλογή SIM, η λειτουργία «έξυπνης» οθόνης (που κι αυτή τροποποιείται μερικώς), η μεγάλη διάρκεια μπαταρίας (αναφέρομαι μόνο στην κατάσταση αναμονής, καθώς οι κλήσεις μου σπανίως είναι μεγάλης διάρκειας δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το τι ισχύει όσον αφορά τον χρόνο ομιλίας), το δυνατό ηχείο, ο απλοποιημένος τρόπος εισόδου στο internet, η καθαρή ανοιχτή ακρόαση (ακούς κι ακούγεσαι άνετα), το γρήγορο στην κύλιση ραδιόφωνο και το σοβαρό, μάλλον σεμνό, design του, αν κι αυτό το τελευταίο είναι σχετικό αφού τα γούστα διαφέρουν και γι άλλους ίσως να ισχύει το αντίθετο.

 

Στον αντίποδα, δε μου άρεσε η χαμηλής ανάλυσης οθόνη, η μέτριας ποιότητας VGA κάμερα (χωρίς φλας, φυσικά), το ότι δεν ενεργοποιείται εναλλακτικά το μικρόφωνο της συσκευής όταν κουμπωθούν πάνω (βύσματος 3,5mm) ακουστικά χωρίς δικό τους μικρόφωνο (εκτός κι αν κάνω κάτι λάθος ή δεν εντόπισα την παράμετρο) και το σε γενναίες δόσεις μέτριο πλαστικό. Είναι όμως και πλήρως κατανοητό το ότι δεν μπορείς να περιμένεις και πολλά περισσότερα σ’ αυτό το επίπεδο τιμής, τουλάχιστον όχι ακόμα.

 

Enne_See

Edited by Enne_See
Link to comment
Share on other sites

Οι 2 κάρτες σιμ που δέχετε είναι ενεργοποιημένες ταυτόχρονα; δηλαδή μπορεί να δεχτεί κλήσεις και στης 2 ενώ έχει επιλεγεί με ποιά θα κάνουμε κλίση ή η μια από της 2 είναι απενεργοποιημένη;

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο κάρτες SIM που θα δεχτεί η συσκευή μπορούν να είναι ταυτόχρονα ενεργοποιημένες ή, κατ' επιλογή, η μία απ' αυτές (ανάλογα, πάντοτε, με το τι θα προτιμήσει ο κάτοχος της συσκευής από το μενού). Στην περίπτωση που θέλει και τις δυο κάρτες ενεργοποιημένες, ο κάτοχος δέχεται κλήσεις κανονικά στη συσκευή του είτε μέσω της μιας είτε μέσω της άλλης, χωρίς να επηρεάζεται η διαδικασία λήψης κλήσεων από το ποια από τις δύο SIM έχει επιλέξει, πιο πριν, μέσω τις οποίας θα πραγματοποιεί αυτός τις δικές του κλήσεις προς άλλους. Edited by Enne_See
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πήρα το κινητό αυτό πριν κάποιες μέρες.Μέχρι στιγμής έχει φανεί ιδιαίτερα πρακτικό. Απλά έχω ένα πρόβλημα το οποίο είναι πρόβλημα όλων των samsung ή των περισσότερων να φανταστώ.Υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσω δικό μου θέμα ή να τροποποιήσω κάποιο από τα ήδη υπάρχνοντα ; Αυτός ο περιορισμός με εκνευρίζει (αν και μπορεί να μην έχει κανένα απολύτως κανένα νόημα το πρόβλημα μου).
Link to comment
Share on other sites

TomHet, με γεια το καινούριο σου απόκτημα, το οποίο εύχομαι να το χαρείς πολύ.

 

Σχετικά με την τροποποίηση ή κι αντικατάσταση των θεμάτων στο συγκεκριμένο κινητό δεν έχω ψαχτεί ούτε κι εγώ για κάτι περισσότερο. Ίσως να μπορεί να γίνει κάτι, ίσως πάλι όχι. Να σου πω όμως, αν και ούτε κι εγώ δεν ικανοποιούμαι από την αισθητική των ήδη εγκατεστημένων από το εργοστάσιο θεμάτων, δε θα προχωρούσα ποτέ σε κάτι περισσότερο, φοβούμενος τα όποια πιθανά προβλήματα που θα μπορούσαν να προκύψουν (είναι αλήθεια ότι οι στοιχειωδών δυνατοτήτων επεξεργαστές αυτών των απλών συσκευών δεν μπορούν ν' αντέξουν και πολλά "πειράματα" από "ανήσυχους" χρήστες).

 

Κάτι που εγώ αντιμετώπισα προ ολίγων ημερών ως πρόβλημα (και θα ήθελα και τη δική σου εμπειρία ή όποιου άλλου κατόχου) είναι η αδυναμία σύνδεσης της συσκευής μου με κάποιαν άλλη, μέσω bluetooth, γι ανταλλαγή αρχείων. Ενώ, δηλαδή, το κινητό "βλέπει" κανονικά τις λοιπές συσκευές που έχουν τη λειτουργία του bluetooth ενεργοποιημένη και μετά μπαίνουν οι κωδικοί σύζευξης για να ξεκινήσει η διαδικασία ανταλλαγής αρχείων, δεν καθίσταται στη συνέχεια δυνατή η σύνδεση. Καμιά σκέψη πάνω σ' αυτό;

 

Enne See

Link to comment
Share on other sites

Enne See:

Το bluetooth δεν το έχω ψάξει ακόμα αλλά σύντομα θα σε ενημερώσω. Γενικά όμως αντιμετώπισα στο παρελθόν παρόμοιο πρόβλημα με άλλες συσκευές και το παράξενο είναι οτι η ανταλλαγή δεδομένων ήταν δυνατή μόνο κατά προτίμηση του κινητού πάντα :lol: (κοινώς μια ήταν εφικτή μια όχι...).Θα το κοιτάξω όμως και θα επανέλθω στο θέμα.

 

Όταν αναφερόμουν στα θέματα του κινητού ( τα οποία αισθητικά κατά την άποψη μου είναι απαράδεκτα όσων αφορά τα χρώματα) είχα στο μυαλό μου την τροποποίηση ενός ήδη υπάρχοντος μόνο χρωματικά( όχι εικονίδια κτλ,που ναι μεν δεν με ενοχλούν αλλά αν βρω τρόπο θα τα αλλάξω και αυτά). Για να γίνει αυτό όμως πρέπει λογικά να βρω καλώδιο σύνδεσης το οποίο δεν υπήρχε στο κουτί του τηλεφώνου-απαράδεκτο- όπως και τα ακουστικά. Μιας και το έφερε η κουβέντα μήπως έχεις πάρει ακουστικά;Αν ναι μπορείς να με διαφωτίσεις ακριβώς ποιά είναι συμβατά γιατί κάποια που είχα ναι μεν ακούγονταν αλλά με το ζόρι.

 

Κατά τα άλλα είναι πολύ ωραίο κινητό για απλή χρήση και νομίζω αρκετά οικονομικό για τις ικανότητες του. Το πληκτρολόγιο είναι επίσης άψογο και πολύ βολικό χάρη στα κενά μεταξύ των κουμπιών και η εναλλαγή των sim είναι γρήγορη. Το ηχείο του βέβαια δεν είναι και το πιο δυνατό που έχει υπάρξει άλλα δεν το θεωρώ πρόβλημα.

 

Σε γενικές γραμμές δηλαδή είμαι πολύ ευχαριστημένη από την αγορά μου γιατί συνδιάζονται χαμηλό σχετικά κόστος με άψογη εμφάνιση και το πιο σημαντικό...ευχρηστία .

Edited by TomHet
Link to comment
Share on other sites

καποιες αποριες να μου λυσετε:

1)απο μπαταρια πως παει?

2)ενεργες και οι 2 σιμ?θελω να απαντησετε μονο αν το εχετε τεσταρει οι ιδιοι και οχι συμφωνα με το μανουαλ.

3)σημα καλο?

4)και σημαντικοτερο για εμενα,το ακουστικο του ειναι ποιοτικο?σε ακουνε και ακους ποιοτικα?Δεν νομιζω να ακουγεται η φωνη του συνομιλητη σου διπλη(με επιστροφη) σε αυτον?(το προβλημα αυτο το εχω με το ε2152 της σαμσουνκ)

 

αν μπορειτε να με διαφωτισετε ενα προς ενα στα παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

TomHet,

σχετικά με τ' ακουστικά που θα χρειαστείς για τη συσκευή σου γνώριζε ότι αναγκαστικά θα πρέπει να προβείς σε αγορά ενός σετ με μικρόφωνο. Όπως σημειώνω και πιο πάνω, το συγκεκριμένο κινητό (κακώς) δεν υποστηρίζει λειτουργία ακουστικών με ενεργοποίηση του μικροφώνου της συσκευής όταν αυτά δεν έχουν εκ κατασκευής δικό τους μικρόφωνο.

Αυτό, κατά τη γνώμη μου, είναι το μέχρι στιγμής πιο μεγάλο μειονέκτημα του Samsung Ch@t 222, κάτι που δε συμβαίνει, αντίστοιχα, με το Ch@t 335.

Και το θεωρώ μειονέκτημα επειδή πρώτον οι επιλογές για αγορά ακουστικών ποιοτικής ακρόασης μειώνονται αυτόματα στο ελάχιστο και δεύτερον επειδή ακόμα κι αν συμβιβαστούμε με την ιδέα αγοράς ενός σετ τύπου handsfree, θα μας στοιχίσει σε χρήμα αναλογικά περισσότερο απ' ό,τι η ποιότητα ήχου που θα προσφέρεται. Είναι γνωστό ότι κάποιος που θ' αναζητήσει ακουστικά τύπου "ψείρας" κατασκευασμένα επί τούτου για ακρόαση μουσικής (και θα τα χρησιμοποιεί ενίοτε και για συνομιλία) μπορεί να διαλέξει μεταξύ μερικών εξαιρετικών επιλογών, σε αντίθεση με τ' ακουστικά ίδιου τύπου που προορίζονται για μουσική και για συνομιλία μαζί, όπου, εγώ τουλάχιστον, δεν έχω βρει μέχρι τώρα κάτι τόσο κορυφαίο στην αγορά, παρά τα ό,τι ενδεχομένως υποστηρίζονται από διάφορους και διάφορες δεξιά κι αριστερά.

Τέλος πάντων, για ν' απαντήσω και επί συγκεκριμένου στο ερώτημά σου, για τη δική μου συσκευή αγόρασα ένα ζευγάρι ακουστικά handsfree (σε λευκό χρώμα) της Cellular Line, τα οποία σε θέμα έντασης και σχετικής καθαρότητας ήχου είναι ικανοποιητικά, αλλά μέχρις εκεί, τίποτα πιο σπουδαίο. Κόστος, περί τα 20 ευρώ. Όσο για την αντοχή τους, θα φανεί κατά τη διάρκεια πόσο ανθεκτικά είναι, λάβε όμως υπόψη σου και το made in China που αναγράφεται στη συσκευασία (με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται).

Στο μεταξύ, περιμένω οπωσδήποτε να μ' ενημερώσεις, με την πρώτη ευκαιρία που θα το τεστάρεις, τι ισχύει με τη λειτουργία του bluetooh της δικής σου συσκευής, αν δηλαδή λαμβάνονται και στέλνονται κανονικά τ' αρχεία από και προς άλλες συσκευές ή όχι.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Enne See

 

καποιες αποριες να μου λυσετε:

1)απο μπαταρια πως παει?

2)ενεργες και οι 2 σιμ?θελω να απαντησετε μονο αν το εχετε τεσταρει οι ιδιοι και οχι συμφωνα με το μανουαλ.

3)σημα καλο?

4)και σημαντικοτερο για εμενα,το ακουστικο του ειναι ποιοτικο?σε ακουνε και ακους ποιοτικα?Δεν νομιζω να ακουγεται η φωνη του συνομιλητη σου διπλη(με επιστροφη) σε αυτον?(το προβλημα αυτο το εχω με το ε2152 της σαμσουνκ)

 

αν μπορειτε να με διαφωτισετε ενα προς ενα στα παραπανω..

 

ktsolkas,

νομίζω ότι και τα τέσσερα ερωτήματά σου απαντιούνται ικανοποιητικά με τα πιο πάνω post, και θα διαπιστώσεις εύκολα πως οι απαντήσεις τείνουν να είναι όλες θετικές.

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

 

μόλις πήρα το Samsung Ch@t 222 και διαπίστωσα ένα πρόβλημα.Όταν έχω συνδεδεμενα τα handsfree στο κινητό, όταν με καλούν δεν ακούγεται ήχος κλήσης.Ενεργοποιείται μόνο η δόνηση (είναι σαν να το έχω στο αθόρυβο...ενώ δεν το έχω). Υπάρχει κάποια ρύθμιση για αυτο που δεν την έχω ακόμα εντοπίσει???

 

Ευχαριστώ

Ναταλία

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

μόλις πήρα το Samsung Ch@t 222 και διαπίστωσα ένα πρόβλημα.Όταν έχω συνδεδεμενα τα handsfree στο κινητό, όταν με καλούν δεν ακούγεται ήχος κλήσης.Ενεργοποιείται μόνο η δόνηση (είναι σαν να το έχω στο αθόρυβο...ενώ δεν το έχω). Υπάρχει κάποια ρύθμιση για αυτο που δεν την έχω ακόμα εντοπίσει???

 

Ευχαριστώ

Ναταλία

 

οχι Ναταλια δυστυχως,τα περισσοτερα samsung το εχουν αυτο το ελαττωμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπέρα και Χρόνια Πολλά...

 

Έχω αποκτήσει και εγώ αυτό το κινητό πριν 1.5 μήνα.Καλές εντυπώσεις...είναι βέβαια για να παίρνεις τηλέφωνο και πολύ βασικά πράγματα αλλά οκ.

 

Θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα...

1)Θέλω τα μηνυματα να αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης ώστε να μην χρειάζεται να σβήνω συνέχεια.Αν και έχω επιλέξει από τις Ρυθμίσεις ως Προεπιλεγμένη Μνήμη την Κάρτα Μνήμης δεν το κάνει, κάτι το οποίο γίνεται ωστόσο με τις φωτογραφίες από καμερα.Υπάρχει κάτι που δεν κάνω σωστά?

2)Και αφετέρου παρατηρώ κολλήματα διάφορα...μπορώ να κάνω αναβάθμιση λογισμικού?Θα βοηθήσει?

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το πήρα κι εγώ γιατί βαρέθηκα να γυρνάω με 2 κινητά (ένα προσωπικό και ένα της δουλειάς). Δουλεύει απροβλημάτιστα. Με έχει εντυπωσιάσει και η μπαταρία του, βγάζει 1 βδομάδα. :)
ZTE Blade V2020 Smart (8010)
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Α) οταν π.χ. μιλας απο τη sim1 και ταυτοχρονα καποιος σε καλει στη sim2, ερχεται ειδοποιηση δευτερης κλησης, ή φαινεται απασχολημενη σε αυτον που σε καλει;

 

Β) σε ποια καταστηματα ειναι διαθεσιμο; (οχι αγορα μεσω ιντερνετ)

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημέρα σας,

σκέφτομαι να αγοράσω το Samsung GT-E2222 Ch@t 222 Black υπάρχει κάποιος που το έχει ή το είχε να μου πει θετικά,αρνητικά και εντυπώσεις γενικά; Φαίνεται καλό κινητό αλλά επειδή η αδερφή μου έχει ενα κινητό σαν αυτό αλλά από την εταιρεία ZTE και έχει περιορισμένο αριθμό γραμμάτων και μετά δεν σε αφήνει να γράψεις. Βέβαια μπορεί αυτό να συμβαίνει και σε άλλα κινητά τελευταία γιατί έχω καιρό να αγοράσω. άκουσα επίσης ότι η SAMSUNG είναι πολύ καλή εταιρεία και τα τηλεφωνά της κρατάνε χρόνια. όποιος/α έχει εμπειρία να μου πει, ευχαριστώ πολύ :):)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια χαρά συσκευή είναι (εκτός από την άθλια κάμερα που έχει), πάρ'την άφοβα.
ZTE Blade V2020 Smart (8010)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Ch@t 222

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...