Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγνώμη να σε ρωτήσω κατι. Με τον νεο κερνελ το βίντεο εχει βελτιωθεί; Δηλαδή όταν εχει λιγότερο φως (οχι βραδυ μέσα στο σπίτι πχ) γράφει σε 30 καρέ η πέφτουν τα καρέ εγγραφης και θολωνει το βίντεο; Ευχαριστώ.

 

Δεν τράβαγα ποτέ βίντεο και δεν έχω άποψη για το πως ήταν πριν για να σου πω αν είναι καλύτερο ή όχι. Πάντως ένα βιντεάκι που τράβηξα τώρα με λίγο φωτισμό για να το δοκιμάσω δεν με ενθουσίασε κι όλας. Θολώνει σε σημεία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ χρησιμοποιώ την τελευταία ICS rom του arco, σε συνδυασμό με τον CastagnaIT Kernel v6.0 και έχω με μέτρια χρήση 2,5 μέρες μπαταρία, καμία υπερθέρμανση της μπαταρίας και κανένα απολύτως lag. (με τον trebuchet launcher είχα κάποια lags, τώρα χρησιμοποιώ τον tw4 launcher για ics και όλα είναι τέλεια). Για όποιον πάντως δεν επιθυμεί ICS rom η αμέσως επόμενη επιλογή είναι η shadow

 

Το ίδιο καλά και σε μένα, με τη νέα βερσιόν του ivendor.

 

Πολύ καλή επίσης η aokp. Ίσως η πιο smooth αίσθηση απ'όλες και χωρίς τα προβλήματα του συγχρονισμού του facebook.

 

Geo xar αν σου είναι εύκολο δώσε ένα link για τον launcher που χρησιμοποιείς...

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Να μην έχεις τον επεξεργαστή υπερχρονισμένο και φρόντισε ακόμα και αν είναι στα 1400Mhz να επιλέξεις "set on boot" από κάποια εφαρμογή που χρησιμοποιείς ή από τις ίδιες τις ρυθμίσεις της ρομ, ώστε να εξασφαλίσεις ότι κατά τη φόρτιση ο επεξεργαστής δεν τρέχει με μεγαλύτερη ταχύτητα. Αν δεν πιάσει, άλλαξε governor και μετά αν θέλεις επέλεξε ξανά smartassv2.

 

 

 

Δοκίμασε το CastagnaITKernel v6.0 ή 5.4 ή 4.7.

 

 

 

Εδώ υπάρχουν τα τέσσερα καλύτερα modem. Κατέβασε το XXKPM Modem TAR, ξεζίπαρέ το και εγκατέστησέ το μέσω odin μαζί με το Ariesve.ops (τοποθέτησέ το στο phone). Μετά κάνε wipe cache και wipe dalvik cache από recovery.

 

 

Περασα την Castagna v6.0 ..εχετε να προτεινετε καμια ρυθμιση σε επεξεργαστη και αλλα ? παιζει να αυξηθει και η διαρκεια της μπαταριας ?

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Με giagabread το μονο "προβλημα" που εχω ειναι οτι μετα την κληση αργει να αναψει λιγο η οθονη.

Στο build.prop εχει τις τιμες

ro.lge.proximity.delay=25

mot.proximity.delay=25

 

Μπορω να αλλαξω το 25 σε κατι αλλο για αναβει κανονικα?

 

Και κατι αλλο αν βαλω fea core kernel μπορω με καποιο τροπο να απενεργοποιησω τη συμπιεση των φωτογραφιων?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το κινητό για φόρτιση εχθές και μετά απο 30 λεπτά νόμιζα οτι θα μου λιώσει στα χέρια απο την θερμοκρασία που ανέβασε. Ηταν δύσκολο να το κρατήσεις στα χέρια σου χωρίς να ζεματιστείς. Το έβγαλα απο τον φορτιστή αλλά είχε κολλήσει και δεν άνοιγε με τίποτα. (με τέτοια θερμοκρασία θα μου έκανε κι εντύπωση άμα έκανε boot) Του έβγαλα την μπαταρία , το άφησα να κρυώσει κανά μισάωρο και το άνοιξα. Μάλλον υπάρχει θέμα με τον CastagnalIT v6 και την φόρτιση αλλιώς δεν εξηγείται. Λέω να δοκιμάσω να αλλάξω governor/I/O και να το γυρίσω σε ondemand/bfq. Υπάρχει κάποιος άλλος που να του έτυχε το ίδιο;

 

Διαπιστώθηκε στους xda, ότι το πρόβλημα υπερθέρμανσης το παρουσίασαν όσοι είχαν εγκατεστημένο το NSTools και ίσως αυτή να ήταν η πραγματική αιτία που σου συνέβη και όχι ο governor ή κάτι άλλο.

 

Με giagabread το μονο "προβλημα" που εχω ειναι οτι μετα την κληση αργει να αναψει λιγο η οθονη.

Στο build.prop εχει τις τιμες

ro.lge.proximity.delay=25

mot.proximity.delay=25

 

Μπορω να αλλαξω το 25 σε κατι αλλο για αναβει κανονικα?

 

Οι τιμές πάντως είναι αυτές που πρέπει να είναι.

 

Περασα την Castagna v6.0 ..εχετε να προτεινετε καμια ρυθμιση σε επεξεργαστη και αλλα ? παιζει να αυξηθει και η διαρκεια της μπαταριας ?

 

Από governors oι δημοφιλέστεροι είναι οι smartassV2 και ondemand και από I/O schedulers o sio. Κράτα την maximum τιμή στα 1400Mhz και για minimum βάλε 245Mhz και αν έχεις wake up lag βάλε 368Mhz. Μην χρησιμοποιείς το NSTools για να σετάρεις αλλά κάποια άλλη εφαρμογή όπως το No-frills (μην ξεχάσεις να τικάρεις το "apply on boot").

 

Αν έχεις απενεργοποιημένο τον "αυτόματο συγχρονισμό" από "λογαριασμοί και συγχρονισμός" και κλείνεις το wifi και το 3g όταν δεν τα χρειάζεσαι, τότε θα δεις μεγάλη βελτίωση στην μπαταρία.

 

EDIT 1: Νέο update για τον CastagnaIT Kernel (v6.2)

 

EDIT 2: AOKP Milestone 6 build 4 + CastagnaIT Kernel v6.2 και το τηλέφωνο έγινε πιο smooth και από iphone! :)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας ..μια γνωστή μου έχει το εξής πρόβλημα .. κάτι πείραξε στο τηλέφωνο και οτι κάνει μιλάει αγγλικά ... πέρα από τις κλήσεις τα email τα μηνύματα τις επαφές , λέει και τον κωδικό κλειδώματος ... 1 πως απενεργοποιείτε αυτό 2 πως αλλάζει γλώσσα σε ελληνικά..αν υπάρχει στο τηλ. η από που θα την κατεβάση 3 πως μπορεί να κάνει επιλογές τη θα προφέρει ..μας ενδιαφέρουν μόνο ο κλήσεις. ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να πειραξε κατι στις ρυθμισεις>προσβασιμοτητα.Nα ξετσεκαρει το talkback και την εκφωνηση των κωδικων προσβασης
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το off topic αλλά εγώ τουλάχιστον θέλω να ευχαριστήσω τον Kouros17 και geo_xar για την υπερπολύτιμη βοήθεια τους σε όλους τους χρήστες. Ο kouros17 ιδιαίτερα δεν κουράζεται να γράφει και να ξαγράφει λεπτομερέστατες οδηγίες τις οποίες άμα κάποιος ήθελε να ψάξει αντι να ρωτήσει θα τις έβρισκε χωρίς κόπο μερικές σελίδες πριν. :respect:

 

υ.γ Ρε σε kouros, πιο πολύ πρέπει να βλέπεις την recovery παρά οτιδήποτε άλλο στο κινητό. Φλασάρεις κι όταν κοιμάσαι; :D

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Ρε σε kouros, πιο πολύ πρέπει να βλέπεις την recovery παρά οτιδήποτε άλλο στο κινητό. Φλασάρεις κι όταν κοιμάσαι; :D

 

:lol::lol::lol:

Είναι να μην έχεις το μικρόβιο τελικά...

Το τηλέφωνο πάντως, παρότι το έχω πάνω από χρόνο και το καταταλαιπώρησα, δείχνει χαρακτήρα και αποδεικνύεται αληθινό σκυλί! :D

 

EDIT: ea6gka, για ρίξε μια ματιά εδώ, σ'ενδιαφέρει σίγουρα. :D

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Και ναι τελικα θα ξαναφλασαρω :p

Μολις κατεβασα την aokp για δοκιμη...μολις φορτισει το τηλ την περναω.:D

Link to comment
Share on other sites

Νέο uptade για το CastagnaIT Kernel (v6.3) με το BLN να λειτουργεί και το πρόβλημα με το deep sleep όταν το BT είναι on, να έχει φιξαριστεί (ea6gka ο αγώνας τώρα δικαιώνεται :D) Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το off topic αλλά εγώ τουλάχιστον θέλω να ευχαριστήσω τον Kouros17 και geo_xar για την υπερπολύτιμη βοήθεια τους σε όλους τους χρήστες. Ο kouros17 ιδιαίτερα δεν κουράζεται να γράφει και να ξαγράφει λεπτομερέστατες οδηγίες τις οποίες άμα κάποιος ήθελε να ψάξει αντι να ρωτήσει θα τις έβρισκε χωρίς κόπο μερικές σελίδες πριν. :respect:

 

υ.γ Ρε σε kouros, πιο πολύ πρέπει να βλέπεις την recovery παρά οτιδήποτε άλλο στο κινητό. Φλασάρεις κι όταν κοιμάσαι; :D

:lol::lol::lol:

+1 :respect:

Thanks kouros17 και όλους όσους βοηθάνε!

 

Άλλη μια ερώτηση. Στη Shadow0-Rom-v2.1C-DemonSlayer υπάρχουν κάποια Themes, τα έχει δοκιμάσει κανείς; Να φανταστώ μπορώ να τα δοκιμάσω και δεν μου αρέσουν να τα βγάλω όπως βγάζω μια οποιαδήποτε εφαρμογή;

Επίσης τα Patch που έχει να τα βάλω και αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Τα "update patch" καλό είναι να τα εγκαθιστάς γιατί διορθώνουν ή προσθέτουν κάποια πράγματα αναβαθμίζοντας τη ρομ (το τί ακριβώς είναι θα το δεις πιο κάτω στα "update logs"). Τα υπόλοιπα patch αν θέλεις τα εγκαθιστάς, βλέποντας τι είναι το καθένα.

 

Όσο για τα θέματα, αν εγκαταστήσεις κάποιο και δεν σου αρέσει, δεν μπορείς μετά να τ'απεγκαταστήσεις όπως μία οποιαδήποτε εφαρμογή, μπορείς όμως να εγκαταστήσεις κάποιο άλλο από πάνω (καλό είναι μετά την εγκατάσταση να κάνεις από recovery, wipe cache partitions και advanced/wipe dalvik cache).

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Kouros μπορεις να δεις λιγο το bluetooth στην aokp...

Μου λεει οτι δεν μπορει να επεξεργαστει αρχεια τετοιου τυπου (δοκιμασα txt και apk).

Εικονες και zip λαμβανει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει txt στελνω κ γω τελικα, μονο στα apk κολλαει.

Ευχαριστω για το test!

Το scrolarisma στην aokp ειναι απιστευτα γρηγορο παντως.

Edited by lefteris112
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας :)

 

Κατ'αρχήν συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε και μπράβο σε όλα τα παιδιά που βοηθάνε :)

 

Αν και έχω το Samsung galaxy s plus πάνω από χρόνο νομίζω (δεν θυμάμαι πότε ακριβώς το αγόρασα) τις τελευταίες μέρες έκανα Root και πέρασα μέσα την έκδοση 2.3.6 XXKPL την οποία και βρήκα στο XDA developers.

 

Έχω κάποια ερωτήματα όμως και θα ήθελα κάποια βοήθεια κι αν υπάρχει κάποιος να βοηθήσει θα ήταν πολύτιμο..

 

1. Μπορώ να βάλω της έκδοση 4 από XXKPL 2.3.6 gingerbread κι αν ναι θα μου το προτείνατε;

 

2. Έχω την XXKPL, μπορώ να βάλω όποια ROM θέλω κι αν ναι ποια θα μου προτείνατε η οποία να είναι και δοκιμασμένη;;

 

3.Διάβασα κάποια βασικά πράγματα αλλά δεν βρήκα κάτι για KERNEL, είναι διαφορετικό από τα άλλα (ROM και firmware) και εγκαθίσταται ξεχωριστά;

 

4. και μία τελευταία απορία..αφού root-αρα το κινητό και εγκατέστησα την 2.3.6 XXKPL πρέπει να το ξανά root-άρω;;γιατί αν κατάλαβα καλά μετά την εγκατάσταση χάθηκε το root.

 

Αυτά κι ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

 

Καλή συνέχεια σε όλους...:)

 

Και κάτι άλλο που ξέχασα... στο advanced task killer βλέπω πως φορτώνει κάποιες εφαρμογές ακόμα κι αν τις έχω "σκοτώσει" (kill) με αποτέλεσμα να μου τρώνε μπαταρία απ'όσο φαντάζομαι...πως θα μπορέσω να απενεργοποιήσω την αυτόματη έναρξη τους;; μπήκα στις ρυθμίσεις κάποιων εφαρμογών και δεν βρήκα κάτι σχετικό...

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

Edited by hliasmdp
Alcatel one touch idol 6030x
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην και εγω με την σειρα μου να ευχαριστισω τον Κouros17 και στα υπολοιπα παιδια για τις αψογες και λεπτομερεις οδηγιες με αποτελεσμα να εχω ενα τουμπανακι κινητο :happy:!!

 

Στο κυριως θεμα τωρα...βγηκε to 6.3 απο castagna ..το flashαρα και μετα το complete μου λεει να εγκαταστισω κατι πραγματα πριν κανω clear cache και fix permisions...τι πεχτηκε ?

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας :)

 

Κατ'αρχήν συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε και μπράβο σε όλα τα παιδιά που βοηθάνε :)

 

Αν και έχω το Samsung galaxy s plus πάνω από χρόνο νομίζω (δεν θυμάμαι πότε ακριβώς το αγόρασα) τις τελευταίες μέρες έκανα Root και πέρασα μέσα την έκδοση 2.3.6 XXKPL την οποία και βρήκα στο XDA developers.

 

Έχω κάποια ερωτήματα όμως και θα ήθελα κάποια βοήθεια κι αν υπάρχει κάποιος να βοηθήσει θα ήταν πολύτιμο..

 

1. Μπορώ να βάλω της έκδοση 4 από XXKPL 2.3.6 gingerbread κι αν ναι θα μου το προτείνατε;

 

2. Έχω την XXKPL, μπορώ να βάλω όποια ROM θέλω κι αν ναι ποια θα μου προτείνατε η οποία να είναι και δοκιμασμένη;;

 

3.Διάβασα κάποια βασικά πράγματα αλλά δεν βρήκα κάτι για KERNEL, είναι διαφορετικό από τα άλλα (ROM και firmware) και εγκαθίσταται ξεχωριστά;

 

4. και μία τελευταία απορία..αφού root-αρα το κινητό και εγκατέστησα την 2.3.6 XXKPL πρέπει να το ξανά root-άρω;;γιατί αν κατάλαβα καλά μετά την εγκατάσταση χάθηκε το root.

 

Αυτά κι ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

 

Καλή συνέχεια σε όλους...:)

 

Και κάτι άλλο που ξέχασα... στο advanced task killer βλέπω πως φορτώνει κάποιες εφαρμογές ακόμα κι αν τις έχω "σκοτώσει" (kill) με αποτέλεσμα να μου τρώνε μπαταρία απ'όσο φαντάζομαι...πως θα μπορέσω να απενεργοποιήσω την αυτόματη έναρξη τους;; μπήκα στις ρυθμίσεις κάποιων εφαρμογών και δεν βρήκα κάτι σχετικό...

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

 

Δε μπορω να σου απαντησω σε ολα γιατι δεν εχω το plus. Αλλα:

 

3: κερνελ ειναι μερος του firmware που διαχειριζεται το hardware της συσκευης. Μπαινει μαζι με το καθε firmware/rom που φλασαρεις , αλλα μπορει να αλλαχτει ανεξαρτητα απο την ρομ που φορας με καποιον αλλον custom kernel που τεροιαζει με την rom σου.

4: Ναι αν ροοταρες πρωτα και μετα φλασαρες αλλο firmware, τα αρχεια που περαστηκαν για να ροοταρεις εχουν πλεον σβηστει και πρεπει να ξανα ροοταρεις.

5: Αυτο που κανεις τρωει πιο πολυ μπαταρια απο το να τα αφησεις μονα τους χωρια να τα σκοτωνεις. Οσο τα σκοτωνεις ξανα ανοιγουν και τοτε τρωνε μπαταρια. Οσο ειναι ανοιχτα ομως δεν τρωνε μπαταρια γιατι δεν χρησιμοποιουν cpu. Ολα αυτα περιγραφονται σε ενα θεμα στο κεντρικο φορουμ του android περιμενε να βρω λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας :)

1. Μπορώ να βάλω της έκδοση 4 από XXKPL 2.3.6 gingerbread κι αν ναι θα μου το προτείνατε;

 

2. Έχω την XXKPL, μπορώ να βάλω όποια ROM θέλω κι αν ναι ποια θα μου προτείνατε η οποία να είναι και δοκιμασμένη;;

 

Και κάτι άλλο που ξέχασα... στο advanced task killer βλέπω πως φορτώνει κάποιες εφαρμογές ακόμα κι αν τις έχω "σκοτώσει" (kill) με αποτέλεσμα να μου τρώνε μπαταρία απ'όσο φαντάζομαι...πως θα μπορέσω να απενεργοποιήσω την αυτόματη έναρξη τους;; μπήκα στις ρυθμίσεις κάποιων εφαρμογών και δεν βρήκα κάτι σχετικό...

 

Ναι μπορείς να βάλεις όποια ics rom θέλεις, αλλά πρώτα χρειάζεται να εγκαταστήσεις ένα άλλο recovery. Σου προτείνω αυτό, που το εγκαθιστάς μέσω recovery mode. Για ICS θα σου πρότεινα τις εξής: CyanogenMod 9 BETA (Build 1) του arco68, CyanogenMod 9- RC2 του ivendor, την BioHazard, ή την AOKP Milestone 6. Και οι άλλες όμως είναι καλές και ίσως να σ'αρέσουν περισσότερο, ή να "κάτσουν" καλύτερα στο τηλέφωνό. Οπότε δοκιμάζεις και βλέπεις. Εδώ μπορείς να δεις ποιες είναι και να διαλέξεις.

 

Για την εγκατάσταση από recovery κάνε τα εξής:

wipe data/factory reset,

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

mounds and storage:

format/system

Εγκατάσταση της ρομ

Πιθανή εγκατάσταση των gapps

wipe cache partitions,

advanced/wipe dalvik cache

advanced/fix permissions

reboot system

 

Αν θέλεις κάποια GB custom rom θα σου πρότεινα, όπως και οι περισσότεροι, την shadow ή την gigabread.

 

Αν μετά την εγκατάσταση δεν ανοίγει το κινητό και ξαναγυρίζει recovery, δοκίμασε αυτή τη λύση.

 

Όπως έγραψε και ο Νίκος πιο πάνω, εφαρμογές σαν το advanced task killer έχει διαπιστωθεί ότι περισσότερο κακό κάνουν παρά καλό. Διάβασε εδώ το γιατί.

 

Καταρχην και εγω με την σειρα μου να ευχαριστισω τον Κouros17 και στα υπολοιπα παιδια για τις αψογες και λεπτομερεις οδηγιες με αποτελεσμα να εχω ενα τουμπανακι κινητο :happy:!!

 

Στο κυριως θεμα τωρα...βγηκε to 6.3 απο castagna ..το flashαρα και μετα το complete μου λεει να εγκαταστισω κατι πραγματα πριν κανω clear cache και fix permisions...τι πεχτηκε ?

 

Για πες τι πράγματα σου είπε; Μετά από το fix permisions σου το ξανάπε;

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να βάλεις όποια ics rom θέλεις, αλλά πρώτα χρειάζεται να εγκαταστήσεις ένα άλλο recovery. Σου προτείνω αυτό, που το εγκαθιστάς μέσω recovery mode. Για ICS θα σου πρότεινα τις εξής: CyanogenMod 9 BETA (Build 1) του arco68, CyanogenMod 9- RC2 του ivendor, την BioHazard, ή την AOKP Milestone 6. Και οι άλλες όμως είναι καλές και ίσως να σ'αρέσουν περισσότερο, ή να "κάτσουν" καλύτερα στο τηλέφωνό. Οπότε δοκιμάζεις και βλέπεις. Εδώ μπορείς να δεις ποιες είναι και να διαλέξεις.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας και την βοήθεια.

 

Τελικά αντιμετωπίζω δύο προβλήματα.

 

Το ένα είναι πως δεν μπορώ να ρουτάρω το κινητό, προσπαθώ να το κάνω με το "DooMLoRD_v4_ROOT-zergRush-busybox-su", και μου βγάζει κάποια πράγματα που πρέπει να κάνω για να μπορέσει να γίνει.

 

---------------------------------------------------------------
             Easy rooting toolkit (v4.0)
                  created by DooMLoRD
       using exploit zergRush (Revolutionary Team)
  Credits go to all those involved in making this possible!
---------------------------------------------------------------
[*] This script will:
    (1) root ur device using latest zergRush exploit (21 Nov)
    (2) install Busybox (1.18.4)
    (3) install SU files (binary: 3.0.3 and apk: 3.0.6)
    (4) some checks for free space, tmp directory
        (will remove Google Maps if required)
[*] Before u begin:
    (1) make sure u have installed adb drivers for ur device
    (2) enable "USB DEBUGGING"
          from (Menu\Settings\Applications\Development)
    (3) enable "UNKNOWN SOURCES"
          from (Menu\Settings\Applications)
    (4) [OPTIONAL] increase screen timeout to 10 minutes
    (5) connect USB cable to PHONE and then connect to PC
    (6) skip "PC Companion Software" prompt on device
---------------------------------------------------------------
CONFIRM ALL THE ABOVE THEN
Πιέστε ένα πλήκτρο για συνέχεια. . .
--- STARTING ----
--- WAITING FOR DEVICE
--- creating temporary directory
mkdir failed for tmp, File exists
--- cleaning
rm failed for *, No such file or directory
--- pushing zergRush
2502 KB/s (23060 bytes in 0.009s)
--- correcting permissions
--- executing zergRush

[**] Zerg rush - Android 2.2/2.3 local root
[**] (C) 2011 Revolutionary. All rights reserved.

[**] Parts of code from Gingerbreak, (C) 2010-2011 The Android Exploid Crew.

[+] Found a GingerBread ! 0x00000118
[+] Found a Samsung, running Samsung mode
[*] Scooting ...
[*] Sleeping a bit (~40s)...
[*] Waking !
[*] Sending 149 zerglings ...
[*] Sleeping a bit (~40s)...
[*] Waking !
[*] Sending 189 zerglings ...
[-] Hellions with BLUE flames !
--- WAITING FOR DEVICE TO RECONNECT
if it gets stuck over here for a long time then try:
  disconnect usb cable and reconnect it
  toggle "USB DEBUGGING" (first disable it then enable it)
--- DEVICE FOUND
--- pushing busybox
5096 KB/s (1075144 bytes in 0.206s)
--- correcting permissions
--- remounting /system
mount: permission denied (are you root?)
--- checking free space on /system
142 KB/s (439 bytes in 0.003s)
--- Free space on /system : 85% bytes
test: 85%: bad number
--- NOT enough free space on /system!!!
--- making free space by removing Google Maps
rm: can't remove '/system/app/Maps.apk': Read-only file system
--- copying busybox to /system/xbin/
/system/xbin/busybox: cannot open for write: Read-only file system
--- correcting ownership
Unable to chmod /system/xbin/busybox: No such file or directory
--- correcting permissions
Unable to chmod /system/xbin/busybox: No such file or directory
--- installing busybox
/system/xbin/busybox: not found
--- pushing SU binary
failed to copy 'files\su' to '/system/bin/su': Read-only file system
--- correcting ownership
Unable to chmod /system/bin/su: No such file or directory
--- correcting permissions
Unable to chmod /system/bin/su: No such file or directory
--- correcting symlinks
rm failed for /system/xbin/su, Read-only file system
link failed Read-only file system
--- pushing Superuser app
failed to copy 'files\Superuser.apk' to '/system/app/./Superuser.apk': Read-only
file system
--- cleaning
--- rebooting
ALL DONE!!!
Πιέστε ένα πλήκτρο για συνέχεια. . .

 

Επίσης το 2ο είναι πως δεν μπορώ να μπω σε recovery mode, δηλαδή vol+ home button and power button και μου βγάζει αυτό το μήνυμα: "ramdump mode cause force upload"

Alcatel one touch idol 6030x
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας και την βοήθεια.

 

Τελικά αντιμετωπίζω δύο προβλήματα.

 

Το ένα είναι πως δεν μπορώ να ρουτάρω το κινητό, προσπαθώ να το κάνω με το "DooMLoRD_v4_ROOT-zergRush-busybox-su", και μου βγάζει κάποια πράγματα που πρέπει να κάνω για να μπορέσει να γίνει.

 

---------------------------------------------------------------
             Easy rooting toolkit (v4.0)
                  created by DooMLoRD
       using exploit zergRush (Revolutionary Team)
  Credits go to all those involved in making this possible!
---------------------------------------------------------------
[*] This script will:
    (1) root ur device using latest zergRush exploit (21 Nov)
    (2) install Busybox (1.18.4)
    (3) install SU files (binary: 3.0.3 and apk: 3.0.6)
    (4) some checks for free space, tmp directory
        (will remove Google Maps if required)
[*] Before u begin:
    (1) make sure u have installed adb drivers for ur device
    (2) enable "USB DEBUGGING"
          from (Menu\Settings\Applications\Development)
    (3) enable "UNKNOWN SOURCES"
          from (Menu\Settings\Applications)
    (4) [OPTIONAL] increase screen timeout to 10 minutes
    (5) connect USB cable to PHONE and then connect to PC
    (6) skip "PC Companion Software" prompt on device
---------------------------------------------------------------
CONFIRM ALL THE ABOVE THEN
Πιέστε ένα πλήκτρο για συνέχεια. . .
--- STARTING ----
--- WAITING FOR DEVICE
--- creating temporary directory
mkdir failed for tmp, File exists
--- cleaning
rm failed for *, No such file or directory
--- pushing zergRush
2502 KB/s (23060 bytes in 0.009s)
--- correcting permissions
--- executing zergRush

[**] Zerg rush - Android 2.2/2.3 local root
[**] (C) 2011 Revolutionary. All rights reserved.

[**] Parts of code from Gingerbreak, (C) 2010-2011 The Android Exploid Crew.

[+] Found a GingerBread ! 0x00000118
[+] Found a Samsung, running Samsung mode
[*] Scooting ...
[*] Sleeping a bit (~40s)...
[*] Waking !
[*] Sending 149 zerglings ...
[*] Sleeping a bit (~40s)...
[*] Waking !
[*] Sending 189 zerglings ...
[-] Hellions with BLUE flames !
--- WAITING FOR DEVICE TO RECONNECT
if it gets stuck over here for a long time then try:
  disconnect usb cable and reconnect it
  toggle "USB DEBUGGING" (first disable it then enable it)
--- DEVICE FOUND
--- pushing busybox
5096 KB/s (1075144 bytes in 0.206s)
--- correcting permissions
--- remounting /system
mount: permission denied (are you root?)
--- checking free space on /system
142 KB/s (439 bytes in 0.003s)
--- Free space on /system : 85% bytes
test: 85%: bad number
--- NOT enough free space on /system!!!
--- making free space by removing Google Maps
rm: can't remove '/system/app/Maps.apk': Read-only file system
--- copying busybox to /system/xbin/
/system/xbin/busybox: cannot open for write: Read-only file system
--- correcting ownership
Unable to chmod /system/xbin/busybox: No such file or directory
--- correcting permissions
Unable to chmod /system/xbin/busybox: No such file or directory
--- installing busybox
/system/xbin/busybox: not found
--- pushing SU binary
failed to copy 'files\su' to '/system/bin/su': Read-only file system
--- correcting ownership
Unable to chmod /system/bin/su: No such file or directory
--- correcting permissions
Unable to chmod /system/bin/su: No such file or directory
--- correcting symlinks
rm failed for /system/xbin/su, Read-only file system
link failed Read-only file system
--- pushing Superuser app
failed to copy 'files\Superuser.apk' to '/system/app/./Superuser.apk': Read-only
file system
--- cleaning
--- rebooting
ALL DONE!!!
Πιέστε ένα πλήκτρο για συνέχεια. . .

 

Επίσης το 2ο είναι πως δεν μπορώ να μπω σε recovery mode, δηλαδή vol+ home button and power button και μου βγάζει αυτό το μήνυμα: "ramdump mode cause force upload"

 

Δες εδώ για το πως θα γίνεις root.

http://forum.xda-developers.com/wiki/Samsung_Galaxy_S_Plus/GT-I9001#Procedure

 

Για να μπείς σε recovery πατάς μόνο volume up και power button χωρίς να πατάς το home button γιατί διαφορετικά μπαίνει σε ramdump

Link to comment
Share on other sites

Για να μπείς σε recovery πατάς μόνο volume up και power button χωρίς να πατάς το home button γιατί διαφορετικά μπαίνει σε ramdump

 

Το χω δοκιμάσει και αυτό, μου βγάζει ένα εικονίδιο μικρό μ'ένα βελάκι, πρέπει να 'ναι το εικονίδιο του recovery, και στη συνέχεια δεν βγάζει κάποιο μενού, απλά κάνει κανονική εκκίνηση του τηλεφώνου.

Alcatel one touch idol 6030x
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...