Jump to content

[Επίσημο] Motorola DEFY™+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρόνια πολλά, Γιάννη.

 

Και εγώ νομίζω ότι δεν έκανα κάπου λάθος στο όλο βάλε - βγάλε, ρουτ - ξερουτ.

 

Να εξηγήσω τι εννοώ "λαγκαρει". Πατούσα να κάνει κάτι και μου το εμφάνιζε μετά από 1-2 δευτερόλεπτα. Για παράδειγμα, πατούσα τις ρυθμίσεις και για 2 δευτερόλεπτα κάθονταν κούτσουρο. Σε σημείο που έλεγα, "μωρέ τώρα το έπιασε ή όχι"? Πατούσα να μου ανοίξει τις επαφές και όπως λες και εσύ, μέχρι να μπορέσω να γράψω στο search είχα ξεχάσει ποιον ήθελα να βρω. Ήταν αργό με λίγα λόγια. Ότι επιλογή του έδινα, την εκτελούσε μετά από 1-2 δευτερα. Σαν να του έπεφτε κομμάτι βαρύ το miui.

 

Τώρα τι έχω κάνει εγώ. Κατ' αρχήν γύρισα στο στοκ boot. Με τον άλλο δεν μπουταριζε όταν έβαλα την ρουταρισμενη στοκ rom. Δεν ξέρω το γιατί, έκανα 42 ρισετ και 62 wipe αλλά νιετ! Έμενε στο σήμα της μότο. Αναγκάστηκα και πέρασα από πάνω μια φουλ στοκ, αρουταριστη, μπουτάρεισε κανονικά, και στην συνέχεια έριξα από πάνω την ρουταρισμενη στοκ.

 

Εδώ, δεν είμαι σίγουρος, οποτε .... (ΕΡΩΤΗΞΗΣ)!!!!! Ο άλλος bootloader έχει χαθεί? Ή υπάρχει και εκείνος ταυτόχρονα με τον στοκ? :confused:

 

Συνέχεια τώρα. Από την ρουταρισμενη στοκ που μου δώσατε απ' εδώ, ξυλωσα σχεδόν την μισή. Πέταξα πολύ σκουπίδι και στην συνέχεια πέρασα τις εφαρμογές που ήθελα.

 

Τωρα το ντέφι, στον όλο χειρισμό του, μου δίνει πολύ την αίσθηση του hox. Είναι άμεσες οι αντιδράσεις του στις επιλογές. Ακόμα και το κατάλογο τον ανοίγει στο φτερό (300+ ονόματα). Μόνο στο μπουταρισμα θέλει τον χρόνο του. Όταν ξεκινάει θέλει να το αφήσεις για λίγο να κάνει ότι είναι κάνει. Μετά πάει αέρας. Βέβαια δεν του έχω βάλει βαριά πράγματα (παιχνίδια κλπ). Και από τις εφαρμογές τις απαραίτητες μόνο. Αυτές που δεν μπορώ να κάνω χωρίς αυτές. Αλλά πραγματικά σου λέω, είναι πολύ άμεσο στις αντιδράσεις του. Τόσο που με ξάφνιασε, ευχάριστα βέβαια.

 

Τι να πω, του έκατσε καλά η ρουταρισμενη στοκ φαίνεται! Τώρα ως αναφορά τον άλλο loader τι γίνεται? Έχει σβηστεί? Πως μπορώ να δω τι έχει γίνει? Πάντως όταν το βάζω να μπει, μπαίνει στον στοκ.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρόνια πολλά, Γιάννη.

 

Και εγώ νομίζω ότι δεν έκανα κάπου λάθος στο όλο βάλε - βγάλε, ρουτ - ξερουτ.

 

Να εξηγήσω τι εννοώ "λαγκαρει". Πατούσα να κάνει κάτι και μου το εμφάνιζε μετά από 1-2 δευτερόλεπτα. Για παράδειγμα, πατούσα τις ρυθμίσεις και για 2 δευτερόλεπτα κάθονταν κούτσουρο. Σε σημείο που έλεγα, "μωρέ τώρα το έπιασε ή όχι"? Πατούσα να μου ανοίξει τις επαφές και όπως λες και εσύ, μέχρι να μπορέσω να γράψω στο search είχα ξεχάσει ποιον ήθελα να βρω. Ήταν αργό με λίγα λόγια. Ότι επιλογή του έδινα, την εκτελούσε μετά από 1-2 δευτερα. Σαν να του έπεφτε κομμάτι βαρύ το miui.

 

Τώρα τι έχω κάνει εγώ. Κατ' αρχήν γύρισα στο στοκ boot. Με τον άλλο δεν μπουταριζε όταν έβαλα την ρουταρισμενη στοκ rom. Δεν ξέρω το γιατί, έκανα 42 ρισετ και 62 wipe αλλά νιετ! Έμενε στο σήμα της μότο. Αναγκάστηκα και πέρασα από πάνω μια φουλ στοκ, αρουταριστη, μπουτάρεισε κανονικά, και στην συνέχεια έριξα από πάνω την ρουταρισμενη στοκ.

 

Εδώ, δεν είμαι σίγουρος, οποτε .... (ΕΡΩΤΗΞΗΣ)!!!!! Ο άλλος bootloader έχει χαθεί? Ή υπάρχει και εκείνος ταυτόχρονα με τον στοκ? :confused:

 

Συνέχεια τώρα. Από την ρουταρισμενη στοκ που μου δώσατε απ' εδώ, ξυλωσα σχεδόν την μισή. Πέταξα πολύ σκουπίδι και στην συνέχεια πέρασα τις εφαρμογές που ήθελα.

 

Τωρα το ντέφι, στον όλο χειρισμό του, μου δίνει πολύ την αίσθηση του hox. Είναι άμεσες οι αντιδράσεις του στις επιλογές. Ακόμα και το κατάλογο τον ανοίγει στο φτερό (300+ ονόματα). Μόνο στο μπουταρισμα θέλει τον χρόνο του. Όταν ξεκινάει θέλει να το αφήσεις για λίγο να κάνει ότι είναι κάνει. Μετά πάει αέρας. Βέβαια δεν του έχω βάλει βαριά πράγματα (παιχνίδια κλπ). Και από τις εφαρμογές τις απαραίτητες μόνο. Αυτές που δεν μπορώ να κάνω χωρίς αυτές. Αλλά πραγματικά σου λέω, είναι πολύ άμεσο στις αντιδράσεις του. Τόσο που με ξάφνιασε, ευχάριστα βέβαια.

 

Τι να πω, του έκατσε καλά η ρουταρισμενη στοκ φαίνεται! Τώρα ως αναφορά τον άλλο loader τι γίνεται? Έχει σβηστεί? Πως μπορώ να δω τι έχει γίνει? Πάντως όταν το βάζω να μπει, μπαίνει στον στοκ.

 

Νομιζω οτι αφου περασες την στοκ, χαθηκε ο αλλος bl. Παντως αφου σου τρεχει μια χαρα τωρα, αστο οπως ειναι και μην μιλας καθολου.

Η καθυστερηση των 1-2 δευτερολεπτων που λες, φυσικα και υπαρχει στη miui. Το θεμα ειναι οτι στη στοκ η καθυστερηση ειναι αρκετα μεγαλυτερη. Αλλα αφου εσενα σου εκατσε καλα, τοσο το καλυτερο.

Απο παιχνιδια, ενταξει δεν εχουμε απαιτησεις, ομως πχ το ninja fruit μια χαρα το παιζει.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζω αλλο τίποτα τώρα. Πάει ανέλπιστα καλά για δεύτερο τηλέφωνο. Και η μπαταρία του απ' ότι είδα είναι σχετικά καλή. Μια μεμβράνη για την οθόνη και είμαστε κομπλέ. Θα βρω εδώ τίποτα ή eBay?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζω αλλο τίποτα τώρα. Πάει ανέλπιστα καλά για δεύτερο τηλέφωνο. Και η μπαταρία του απ' ότι είδα είναι σχετικά καλή. Μια μεμβράνη για την οθόνη και είμαστε κομπλέ. Θα βρω εδώ τίποτα ή eBay?

 

Για κοιτα στο skroutz.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται μεμβράνη. Η οθόνη δεν παθαίνει τίποτα. Gorila glass.
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Μην παίρνεις και όρκο! Τους έχω δει τους γορίλες και στα αλλά τηλέφωνα που πέρασαν από τα χέρια μου! Μια χαρά γρατζουνιζονται.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αλήθεια εδώ και 1.5 χρόνο γρατζουνιά δεν έχω δει!

 

αλλά μια φορά που έσκασε με την οθόνη απο 1μ ύψος πάνω σε πέτρα, πάπαλα το digitizer!!

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Εντάξει οι τούμπες δεν είναι εύκολο πράγμα και το τι θα γίνει εξαρτάτε πολύ από τους πόντους της περιφέρειάς σου. Αλλά το ότι οι γορίλες γρατζουνιονται είναι και αυτό ένα γεγονός. Και τις περισσότερες φορές δεν ξέρουμε και το πως έγινε. Τώρα πριν λίγο ανακάλυψα την δεύτερη γρατζουνια στο hoxάκι μου. Ούτε αυτή αλλά ούτε και η προηγούμενη ξέρω πως έγιναν. Απλά εμφανίστηκαν.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Εντάξει οι τούμπες δεν είναι εύκολο πράγμα και το τι θα γίνει εξαρτάτε πολύ από τους πόντους της περιφέρειάς σου. Αλλά το ότι οι γορίλες γρατζουνιονται είναι και αυτό ένα γεγονός. Και τις περισσότερες φορές δεν ξέρουμε και το πως έγινε. Τώρα πριν λίγο ανακάλυψα την δεύτερη γρατζουνια στο hoxάκι μου. Ούτε αυτή αλλά ούτε και η προηγούμενη ξέρω πως έγιναν. Απλά εμφανίστηκαν.

 

Εννοειται σε ολα τα κινητα βαζουμε screen protector απο την αρχη.

Ειδικα στο defy εχω αγορασει τη θηκη otter box , η οποια ταιριαζει απολυτα στον tough χαρακτηρα της συσκευης, την προστατευει απο γρατζουνιες και περιειχε και screen protector.

Ειναι βεβαια ακριβη, αλλα ενταξει, μια φορα την αγοραζεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Από e-bay, έτσι?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Από e-bay, έτσι?

 

Αν την βρεις. Εγω δεν το χω πολυ με τις αγορες απεξω και την πηρα απο σκρουτζομαγαζο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μπααα! Τώρα που το έψαξα λίγο την βρήκα στα ιδία ή και πιο ακριβά από το ένα σκρουτζομαγαζο που την είχε. Μόνο στο e-click την βρήκα εδω. Όντως είναι λίγο ακριβουτσικη.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Είχα το defy 2 χρόνια χωρίς protection. Δεν έπαθε ούτε μία γρατζουνία. Και πτώσεις και τσουλήθρες στην άσφαλτο κλπ. Δεν έχει περάσει από τα χέρια μου άλλο τέτοιο κινητό. Έφτασα σε σημείο να λέω, "χάλασε καταραμένο, σε βαρέθηκα", μέχρι που τελικά το έχασα.

Στην ερώτηση για τη μεμβράνη, το κινητό είναι σκυλί. Η οθόνη, για να γρατζουνιστεί θέλει πραγματικά εξαιρετική προσπάθεια. Αξίζει να δώσεις έστω και ένα ευρώ, για να προστατεύσεις ένα τέτοιο κινητό, το οποίο δυστυχώς είναι ήδη παλιό μοντέλο; Σε 18 μήνες και αγρατζούνιστο να είναι, πάλι θα θέλεις να πάρεις καινούργιο.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Είχα το defy 2 χρόνια χωρίς protection. Δεν έπαθε ούτε μία γρατζουνία. Και πτώσεις και τσουλήθρες στην άσφαλτο κλπ. Δεν έχει περάσει από τα χέρια μου άλλο τέτοιο κινητό. Έφτασα σε σημείο να λέω, "χάλασε καταραμένο, σε βαρέθηκα", μέχρι που τελικά το έχασα.

Στην ερώτηση για τη μεμβράνη, το κινητό είναι σκυλί. Η οθόνη, για να γρατζουνιστεί θέλει πραγματικά εξαιρετική προσπάθεια. Αξίζει να δώσεις έστω και ένα ευρώ, για να προστατεύσεις ένα τέτοιο κινητό, το οποίο δυστυχώς είναι ήδη παλιό μοντέλο; Σε 18 μήνες και αγρατζούνιστο να είναι, πάλι θα θέλεις να πάρεις καινούργιο.

 

Εγω ας πουμε, που το εχω σαν δευτερο, μπορω να το κρατησω πολλα χρονια ως τετοιο. Αυτα που θελω τα κανει και με το παραπανω. Ασε που στα σκληρα κινητα δεν ειναι και πολλες οι επιλογες, ωστε να αλλαζεις καθε 6μηνο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση, δεν άντεξε κινητό στα χέρια μου πάνω από 2 χρόνια. Είτε σπάγανε, είτε πνίγονταν είτε χάνονταν. Μόλις το συνειδητοποίησα αυτό, σταμάτησα να αγοράζω προστατευτικά. Αν εσύ καταφέρνεις να κρατάς κινητό πάνω από 2 χρόνια, τότε καλά κάνεις και τα προστατεύεις.
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να ρωτήσω κάτι. Υπάρχει κάποια custom rom που να σηκώνει το κινητό πιο υψηλή φωτεινότητα; θα με βοηθούσε πολύ κάτι τέτοιο μιας και η φωτεινότητα του δεν είναι και πολύ καλή.
Link to comment
Share on other sites

Ποιά version android έχεις;

Φαντάζομαι είσαι root. Σε κάποιο terminal emulator γράφεις:

su

echo 1 > /sys/class/leds/lcd-backlight/als

Λογικά η φωτεινότητα θα αυξηθεί για μερικά λεπτά. Για δοκίμασε.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Περίεργο, εγώ δεν έχω θέμα με την φωτεινότητα. Την έχω στο αυτόματο και μια χαρά πάει. Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει έξω, με ντάλα ήλιο, τι κάνει. Αλλά εκεί γενικότερα τα περισσότερα δυσκολεύονται. Εσύ ακόμη και σε εσωτερικούς χώρους το θεωρείς σκοτεινό?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Το defy έχει αυτό το θέμα αν περάσεις android 2.2 και πάνω. Με το stock rom 2.1 δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα. Υπάρχουν αναφορές για αυτό το πρόβλημα στο xda.
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς δηλαδή ότι είναι σκοτεινό? Και μιλάμε τώρα για πρόβλημα του απλού ή του plus?:what:

 

Περίεργα πράγματα πάντως. Εγώ δεν βλέπω τέτοιο θέμα!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Το plus εχω.ειναι ροοτ εννοειτε.με νταλα ηλιο δ την λες κ ξεκουραστη την οθονη του.σε συννεφιασμενο καιρο δ εχω κανενα προβλημα.απλα επειδη συνηθως εχουμε ηλιο εδω,με δυσκολευει στο ιντερνετ
Link to comment
Share on other sites

sorry αλλα η ρομ δεν εχει 2 επιλογες φωτεινοτητας συν το αυτοματο??? δηλαδη στο δυνατο δεν εχεις επαρκη φως?

Κι'εγω στο αυτοματο το εχω και δεν εχω προβλημα,οσο για την ζελατινα εγω παντα βαζω απο την πρωτη μερα σε ολα τα κινητα, στο defy το ιδιο εκανα λογο δουλειας το κακομεταχειριζομαι.

Δεν ξερω ποση ανθεκτικοτητα εχει,μπορει εαν δουλευα σε κανενα γραφειο να μην εβαζα τιποτα.

αλλα στην δουλεια μου για λιγες μερες δεν εβαλα την θηκη σιλικονης με συνεπεια το καπακι και πλαινο να αποκτησουν γδαρσιματα.

Οποτε τωρα στην δουλεια παντα με την θηκη του.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Ναι, με ντάλα ήλιο δεν το έχω δει. Το έχω πάρει πολύ πρόσφατα σαν δεύτερο και δεν έτυχε μέχρι τώρα. Βέβαια σ' αυτή την περίπτωση τα περισσότερα τηλέφωνα έχουνε θέμα. Άλλα πολύ και αλλά λιγότερο. Και κάποια από αυτά ειναι και πανάκριβα. Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

ίσως να περίμενα πιο πολλα.εχω μαθει απο HTC one s κ γιυτο μου κακοπαει.εχει την μιση τιμη βεβαια..τεσπα.ευχαριστω την παρεα για τις απαντησεις.κατι αλλο.ποιες ςφαρμογες μπορω να σβησω με το τιτανιουμ? Edited by agrimis
Link to comment
Share on other sites

Το plus εχω.ειναι ροοτ εννοειτε.με νταλα ηλιο δ την λες κ ξεκουραστη την οθονη του.σε συννεφιασμενο καιρο δ εχω κανενα προβλημα.απλα επειδη συνηθως εχουμε ηλιο εδω,με δυσκολευει στο ιντερνετ

Δοκίμασες την εντολή; Είδες διαφορά; Σε ποιο android;

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...