Jump to content

Ελληνικό Tts στο iGO MyWay (Android)


kollatos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες,

μετά το τελευταίο update του iGo MyWay για android (8.4.3.179971) υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε

tts φωνές για την πλοήγηση και συγκεκριμένα τις γνωστές μας από τα WinMobile Αφροδίτη και Άρτεμις.

Για να γίνει βέβαια αυτό θα πρέπει να εγκαταστήσουμε πρώτα κάποια προγραμματάκια. Ξεκινάμε λοιπόν...

 

Αρχικά πάμε στο market και κατεβάζουμε την εφαρμογή Svox Classic Tts. Εδώ να τονίσω ότι ναι μεν η συγκεκριμένη

εφαρμογή είναι δωρεάν αλλά "δυστυχώς" οι φωνές είναι επί πληρωμή, το ποσό βέβαια δεν είναι μεγάλο (€2.10).

 

Αφού εγκαταστήσουμε την εφαρμογή πάμε Ρυθμίσεις->Ρυθμίσεις κειμένου σε λόγο και στο Μηχανές τσεκάρουμε το SVOX Classic TTS.

 

mhxanes.png

 

Μετά πάμε λίγο παραπάνω στο Προεπιλεγμένη μηχανή και επιλέγουμε Svox. Στη συνέχεια πατάμε το από κάτω κουμπί (Εγκατάσταση

δεδομένων φωνής) που θα μας πάει στο πρόγραμμα Svoc Classic TTS που κατεβάσαμε πριν. Ψάχνουμε να βρούμε τα ελληνικά (Greek)

και εδώ σε εσάς θα πρέπει να λέει Buy, οπότε το πατάτε και σας μεταφέρει στην ελληνική φωνή της Svox στο market για να προχωρήσετε

στην αγορά της.

 

greek.png

 

Μόλις τελειώσουμε και με την αγορά πάμε πάλι στο Ρυθμίσεις->Ρυθμίσεις κειμένου σε λόγο και τώρα στο πεδίο Γλώσσα επιλέγουμε τα Ελληνικά.

 

Πλέον το κινητό μας μιλάει Ελληνικά...

 

Στη συνέχεια συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή και ενεργοποιούμε την λειτουργία δίσκου. Μόλις μας ανοίξει το παράθυρο στο pc

με τα δεδομένα της κάρτας μας πάμε στο φάκελο iGO->content->voice και αντιγράφουμε μέσα το αρχείο .zip που κατεβάζουμε από εδώ.

 

Τέλος τρέχουμε το iGo, πάμε στο Ρυθμίσεις->Τοπικές->Voice Language και επιλέγουμε το tts.

 

afroditi.png

 

Καλές διαδρομές με ασφάλεια!!

 

Ευχαριστίες: Εδώ θα πρέπει να ευχαριστήσω τον Οδυσσέα (odytsak) από το gpspocketpc.gr για την πολύ καλή δουλειά που έχει κάνει με τις ελληνικές tts φωνές.

 

ΥΓ. Η φωνή που έχω φτιάξει είναι η Αφροδίτη, αν κάποιος θέλει την Άρτεμις ας μου πει να την ανεβάσω.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει κανονικα.

Ευχαριστώ

 

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι οταν με καλει καποιος χαμηλωνει ο ήχος και εμφανιζεται η φωνη της Σημιτη οπου μου λεει τον τηλεφωνικο αριθμο.

πχ 6 δισεκατομμυρια 944 χιλιαδες κλπ (6944...)

 

Αν τον αριθμό τον εχω αποθηκευμενο σε επαφη, τοτε μου λεει το ονομα της επαφης

 

Πως το απενεργοποιώ αυτο;

Edited by sothoms
Link to comment
Share on other sites

Παιζει κανονικα.

Ευχαριστώ

 

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι οταν με καλει καποιος χαμηλωνει ο ήχος και εμφανιζεται η φωνη της Σημιτη οπου μου λεει τον τηλεφωνικο αριθμο.

πχ 6 δισεκατομμυρια 944 χιλιαδες κλπ (6944...)

 

Αν τον αριθμό τον εχω αποθηκευμενο σε επαφη, τοτε μου λεει το ονομα της επαφης

 

Πως το απενεργοποιώ αυτο;

Καλύτερα να ρωτήσεις εδώ για αυτό μιας και είναι άσχετο με το gps..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,μιας και μιλαμε για το igo εχω μια απορια.

στο galaxy s απο τοτε που εβλα την εκδοση 2.3.4 του android μου δειχνει οτι ειμαι ενα δρομο πιο "δεξια".εχω την την εκδοση 8.4.2139242.ξερει κανεις τιποτα??

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ρωτήσεις εδώ για αυτό μιας και είναι άσχετο με το tts..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε άψογος ο οδηγός έχω μόνο μια απορία, αν πειράξω τις εντολές(να λέει πχ το όνομα μου και διάφορα άλλα :p) θα λειτουργεί κανονικά?Και αν ναι, μόνο το αρχείο csv πρέπει να πειράξω ή και κανένα αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε άψογος ο οδηγός έχω μόνο μια απορία, αν πειράξω τις εντολές(να λέει πχ το όνομα μου και διάφορα άλλα :p) θα λειτουργεί κανονικά?Και αν ναι, μόνο το αρχείο csv πρέπει να πειράξω ή και κανένα αλλο?

 

Ναι θα λειτουργεί κανονικότατα. Το commands.csv πρέπει να αλλάξεις μόνο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η Ελληνική φωνή που έβαλες ήταν λίγο παλιότερη έκδοση έφτιαξα και την τελευταία με τις απαραίτητες αλλαγές για android. Κράτησα το όνομα Αφροδίτη, αλλά βέβαια είναι πλέον η Αριάδνη.

 

http://www.multiupload.com/LCOUUA95X7

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχουμε κανονικά tts για την ελληνική γλώσσα, μπορούμε να προσθέσουμε οποιοδήποτε φωνή tts (εννοείται για την ελληνική γλώσσα); Δηλαδή όλες οι φωνές tts που κυκλοφορούν για wm είναι συμβατές;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

To λινκ για το tts αρχείο που μπαίνει στο φάκελο του igo γιατί γράφει Αφροδίτη;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

γιατί είναι από τα wm.Εκεί είχες το tts μέσα στα αρχεία του igo.Στο android το tts είναι εφαρμογή συστήματος και το igo απλά το χρησιμοποιεί.Ακόμη και το espeak να βάλεις που είναι ανδρική φωνή tts το igo θα λέει πάλι "γεια σας είμαι η αφροδίτη" :lol::lol: Eκτός και αν μπεις στη διαδικασία να το αλλάξεις αν και δεν έχει νόημα να σπαταλήσεις χρόνο για κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέρω ότι είναι ρύθμιση του συστήματος, αφού έχω κάνει τις ανάλογες ρυθμίσεις. Φυσικά και δε θα μπω στη διαδικασία να το αλλάξω, απλά σκέφτηκα μήπως βάζοντας άλλη φωνή λειτουργούσε. Από εκεί και πέρα, παραμένουμε με αυτά που έχουμε.

Στις ρυθμίσεις του tts στην ένταση το έχω βάλει στο τέρμα (200 νομίζω). Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό, έτσι δεν είναι; Απλά θέλω να ακούγεται όσο το δυνατόν περισσότερο. Κάτι άλλο για την ένταση του ήχου δεν γίνεται, σωστά;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχουμε κανονικά tts για την ελληνική γλώσσα, μπορούμε να προσθέσουμε οποιοδήποτε φωνή tts (εννοείται για την ελληνική γλώσσα); Δηλαδή όλες οι φωνές tts που κυκλοφορούν για wm είναι συμβατές;

 

Ναι φυσικά μπορείς να βάλεις όποια φωνή θες. Αλλά δεν υπάρχει και καμία άλλη εκτός απο την Αριάδνη. Η loquendo δεν έχει βγάλει ακόμα (και δεν απαντάει στα email μου) και οι υπόλοιπες που υπάρχουν είναι άθλιες. Οι φωνές απο WM προφανώς δεν είναι συμβατές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά μπορείς να βάλεις όποια φωνή θες. Αλλά δεν υπάρχει και καμία άλλη εκτός απο την Αριάδνη. Η loquendo δεν έχει βγάλει ακόμα (και δεν απαντάει στα email μου) και οι υπόλοιπες που υπάρχουν είναι άθλιες. Οι φωνές απο WM προφανώς δεν είναι συμβατές.

Αυτό ήθελα να μάθω, για το εάν από wm είναι συμβατές. Άρα μένουμε με την Αριάδνη και περιμένουμε μήπως βγει και κάτι άλλο.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να σ' ευχαριστήσω πολύ για τον οδηγό. Δούλεψε στο Χ8 που έχω αλλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Η Αφροδίτη μιλάει σα να έχει κατεβάσει 2 μπουκάλια τεκίλα :p

 

Το Pitch και η ταχύτητα λόγου στις ρυθμίσεις του SVOX είναι ΟΚ (στο Say my name παίζει μια χαρά για παράδειγμα) αλλά στο iGo, μιλάει πολύ πολύ αργά. Μπορείς να μου πεις αν ξέρεις τι πρέπει να πειράξω για να την ακούσω κανονικά; Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Κατέβασα και το αρχείο που έχουν κάνει τα παιδιά στο gpspocketpc που στις εντολές λέει το όνομα μου. Κι εκεί τα ίδια νούμερα μου κάνει. :lol:

 

 

Edit: Problem solved!

Edited by katergaris1979
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
Ο οδηγός αυτός παίζει στη Version iGOMyWay_8.4.2.139242?

Thanks!

 

Η έκδοση που αναφέρεις δεν υποστηρίζει tts.

 

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

α οκ.. Πάντως το igo μου έχει οδηγίες στα ελληνικά. Στο φάκελο voice έχει 2 αρχεία .zip, το "Voice_Gre-f11 - Venera v3.0" και το "Voice_Gre-m11 - Zeus v3.0". Και είπα μήπως να τρέξω τον οδηγό σου να βάλω τη φωνή της Αφροδίτης..
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Παιδια τα λινκ πλεον δεν λειτουργούν τα εχει κάποιος να τα ξανα ανεβάσει;

 

New Link: http://dl.dropbox.com/u/8607339/Voice_TTS-svox-ell-f7-ariadni-v1.0243.zip

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...