Jump to content

WP7 : Οδηγός Εγκατάστασης RSLP/Custom Roms σε HTC


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Η διαδικασία αυτή είναι ΜΟΝΟ για τα τηλέφωνα της HTC που έχουν λειτουργικό Windows Phone 7.

Αυτά είναι: 1. Trophy 2. HD7 3. Mozart 4. Surround 5. HTc 7 pro

 

Σε αυτό τον οδηγό θα περιγράψουμε τα βήματα που χρειάζονται για να εγκαταστήσετε στο τηλέφωνο σας πρώτα το RSPL και μετά Custom ROM. Να ξεκαθαρίσουμε εδώ ότι η μόνη διαφορά μεταξύ RSPL και HSPL είναι η εξής: Tο HSPL είναι μόνιμη λύση και το κάνουμε μονό μια φορά, και μετά από αυτό μπορούμε αμέσως να κάνουμε το φλασάρισμα custom ROM ενώ το RSPL είναι λύση της «μιας χρήσης» και χάνετε μετά από το φλασάρισμα και την επανεκκίνηση του τηλεφώνου, συνεπώς θα πρέπει να γίνεται κάθε φορά που θέλουμε να βάλουμε κάποια RΟΜ.

 

Σε πρώτη φάση θα περιγράψουμε την διαδικασία του RSPL (που δεν διαφέρει ιδιαιτέρα από το HSPL) μιας και είναι αρχή και όλοι κάνουμε δοκιμές, και επίσης δεν αφήνει κανένα «ίχνος» παραβίασης σε θέματα εγγύησης.

 

Τα αρχεία που πρέπει να κατεβάσουμε είναι:

α) Τα αρχεία RSPL/HSPL

Από αυτό το link στο XDA

EDIT Νέα εκδοση R2 . Το αρχειο που θα κατεβασετε ειναι το DFT_XSPL_WP7FG2.rar

 

β) Τα αρχεία της RΟΜ

Από το XDA κατεβάστε τη RΟΜ για τη συσκευή σας όπως δίνονται links πιο κάτω. Σε όλες τις περιπτώσεις κατεβάζουμε την RΟΜ που έχει στο όνομα της τη λέξη ELL. Για κάθε ΡΟΜ έχει 3 links, προτιμήστε το 3ο που είναι στο filefactory

 

1. Trophy http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1205211

2. HD7 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=16383783

3. Mozart http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1205360

4. Surround http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=16379674

5. HTc 7 Ρro http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1205111

 

 

Εγκατάσταση RSPL...

 

1. Εξαγάγουμε όλα τα αρχεία από το rar αρχείο του RSPL/HSPL που κατεβάσαμε το DFT_XSPL_WP7FG1.rar και τρέχουμε

(σαν administrator) το αρχείο DFT_RSPL_WP7FG1_LAUNCH.exe.

http://content.myphone.gr/photo/full/622/rspl1.jpg

 

2. Κλείνουμε με power off το τηλέφωνο και κρατώντας πατημένο το Volume-Down (μέχρι να εμφανιστεί η οθόνη OSLP με τα 3 χρώματα) το ανοίγουμε και πάλι. Στο κάτω μέρος της οθόνης έχει την λέξη Serial.

http://content.myphone.gr/photo/full/623/hspl-on-dev.jpg

H εικόνα είναι από HD7 με HSPL. H Δική σας θα έχει διαφορετικά στοιχεία.

 

3. Συνδέουμε το τηλέφωνο στον υπολογιστή και περιμένουμε να εγκατασταθούν οι drivers (αν το έχετε ξανακάνει δεν θα περιμένετε καθόλου).

 

4. Όταν τελειώσει η εγκατάσταση των drivers από τα Windows και είναι όλα εντάξει η λέξη serial θα γίνει USB.

Στην εφαρμογή που τρέχει πατάμε το next και θα αναγνωριστεί το τηλέφωνο μας. Αν όχι τότε ελέγξτε το καλώδιο (πρέπει να είναι το original), την θύρα USB και τέλος τους Drivers που πρέπει να έχουν εγκατασταθεί σωστά.

 

5. Μετά την αναγνώριση του τηλεφώνου, διαλέξτε από την λίστα της εφαρμογής, την έκδοση OSLP με βάση αυτό που γράφει στο τηλέφωνο. Οι οδηγίες της εφαρμογής είναι ξεκάθαρες. Αν έχετε mango διαλέξτε το 10.

 

6. Πατήστε επόμενο και όταν τελειώσει η εγκατάσταση, η συσκευή θα κάνει επανεκκίνηση σε RSPL.

Aν στην οθόνη του τηλεφώνου δείτε «CotullaRSPL» τότε έχει εγκατασταθεί σωστά το RSPL και είμαστε έτοιμοι για το φλασάρισμα της RΟΜ. Αν όχι τότε κάπου κάνατε λάθος και πρέπει να επαναλάβετε τα βήματα από την αρχή.

 

7. Αφήστε το τηλέφωνο όπως είναι και πάμε για την RΟΜ.

 

Εγκατάσταση RΟΜ..

 

1. Αφού έχουμε ήδη κατεβάσει την RΟΜ εξάγουμε όλα τα αρχεία της σε ένα κατάλογο

http://content.myphone.gr/photo/full/621/flash1.jpg

2. Από τον κατάλογο τρέξτε το αρχείο ROMUpdateUtility.exe (σαν administrator), ακολουθείστε τις οδηγίες στην οθόνη και θα αρχίσει η διαδικασία φλασαρίσματος. Χρειάζεται περίπου 8-10 λεπτά και μόλις τελειώσει θα κάνει επανεκκίνηση και θα έχετε την νέα RΟΜ στο τηλέφωνο σας.

 

Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη και απλή. Στο μόνο σημείο που μπορεί να κολλήσετε είναι στη σύνδεση με το usb και τους drivers. Προτείνεται να κάνετε τη διαδικασία σε φορητό υπολογιστή (για το φόβο διακοπής ρεύματος) που τρέχει Windows 7, καθώς αναφέρονται πολλά προβλήματα με την σύνδεση και drivers σε Windows XP.

 

Για τα Ελληνικά στην πρώτη σύνδεση μετά το φλασάρισμα θα σας ζητήσει τη γλώσσα και επιλέξτε Ελληνικά. Αν βάλουμε παντού Ελληνικά στις ρυθμίσεις τότε το πλήκτρο της αναζήτησης θα μας πηγαίνει στο site του Bing (http://www.bing.com) και όχι στην εφαρμογή Bing. Για να το αλλάξετε αφού τελειώσετε την εγκατάσταση πηγαίνετε στις Ρυθμίσεις/Περιοχή + Γλώσσα και στο τέλος της λίστας αλλάξτε σε Αγγλικά Ηνωμένου Βασιλείου την ρύθμιση Γλώσσα Αναζήτησης/Προγράμματος Αναζήτησης.

 

Καλό φλασάρισμα ...

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Για να γινει αυτη η διαδικασια πρεπει να γυρισουμε σε Nodo ή οπως εχει mango το τηλ κανουμε τα βηματα που λες?

Και απο mango κανονικα

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το Zune οταν παω τωρα να μπω μου λεει πως θελει update αλλα βγαζει προβλημα οταν παταω να το κανει..

Υπαρχει καμια λυση γι'αυτο?

Siemens SX1 -> Htc HD2 -> Htc HD7
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα με εμενα....αν και δεν πηρα backup οποτε σβηστηκαν τα παντα

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

οσοι κανατε backup πως το κανατε? το wp7 zune backup νομιζω κανει τη rom backup. επαφες, παιχνιδια, εφαρμογες μονο θελω να κρατησω
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οσοι κανατε backup πως το κανατε? το wp7 zune backup νομιζω κανει τη rom backup. επαφες, παιχνιδια, εφαρμογες μονο θελω να κρατησω

 

Δεν υπαρχει τρόπος ...Το backup ειναι ολο το πακετο.... και εκτος του zune γινεται και απο το προγραμμα που εχω στην υπογραφή μου...

Link to comment
Share on other sites

Για το δικό μ HD7 δούλεψε μια χαρά!!!!!!

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

 

Από το να γράψω γρήγορα :)

Είναι κρίμα που δεν έκαναν κάτι να λειτουργήσουν οι φωνητκές εντολές και σε άλλες γλώσσες!!!!!

Edited by neratzoulis
Link to comment
Share on other sites

περασα τη rom, backup δεν εκανα αφου δεν γινεται επιλεκτικα, μονο τις επαφες εχω απο το live.com(ευτηχως που υπαρχει και αυτη η δυνατοτητα) εφαρμογες και παιχνιδια χαθηκαν, αντε παλι απ την αρχη να τα περασω, ειδικα το navigon αργει πολυ. Δεν βρηκα τιποτα διαφορετικο εκτος τα ελληνικα, οπως και να χει μπραβο στον colossus_για οτι καινουριο μας δεινει!!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

περασα τη rom, backup δεν εκανα αφου δεν γινεται επιλεκτικα, μονο τις επαφες εχω απο το live.com(ευτηχως που υπαρχει και αυτη η δυνατοτητα) εφαρμογες και παιχνιδια χαθηκαν, αντε παλι απ την αρχη να τα περασω, ειδικα το navigon αργει πολυ. Δεν βρηκα τιποτα διαφορετικο εκτος τα ελληνικα, οπως και να χει μπραβο στον colossus_για οτι καινουριο μας δεινει!!!!

 

Σωστός.. πρεπει να ηταν ευκολο και απλό ετσι ??? Χωρις προβληματα ...

Πως σας φάνηκε ο οδηγος ??? Ειναι κατανοητός ??? Να αλλαξω κάτι ???

 

Καινουργιο για οποιον εχει mango δεν υπαρχει κατι συνταρακτικο ...Το θεμα ειναι να εξοικειωθούμε με την διαδικασία.

Και απο οτι είδα η ομάδα DFT που ηταν υπευθυνη για την πληθωρα των ΡΟΜ σε παλιες HTC συσκευες εκανε παρα πολυ καλη δουλεια. Τα παντα ειναι ευκολα και απλα. Και οπως μου λενε απο το XDA αυτοι που ξέρουν, αυτο θα συνεχιστει με αμείωτη ενταση. Θα εχουμε σε λιγο σε ΡΟΜ οτι υπήρχε σε WinMo 6.5 κλπ.

Και μαλιστα με τις "επισημες ευλογιες". Σε λιγες μέρες ερχονται και αλλα ωραία "φρουτα"....

 

Για την ΡΟΜ το μονο που θα ελεγα μετα απο ολοημερη χρηση στην παραλια, οτι νομιζω πως ειναι πιο γρήγορη απο την Beta 2 που ειχα...Σε μερικα σημεια μου φαινετε αρκετα πιο γρηγορη...

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Εύγε ξανα collosus.Αν και προς το παρον δεν ωφελούμαι λογω συσκευής, εξαιρετικά τα νέα.Αυτό που ειπες για στοιχεια των winmobile εννοεις οτι θα περαστουν εφαρμογες και χρηστικα στοιχεια των winmob στα wp7?

 

Sent from my LG-E900 using Board Express

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτό που ειπες για στοιχεια των winmobile εννοεις οτι θα περαστουν εφαρμογες και χρηστικα στοιχεια των winmob στα wp7?

 

Όχι, εννοεί ότι αναμένεται στα WP7 να υπάρξει η ίδια (έντονη) κινητικότητα σε rom cooking που είχαμε και στα WM6.5.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εύγε ξανα collosus.Αν και προς το παρον δεν ωφελούμαι λογω συσκευής, εξαιρετικά τα νέα.Αυτό που ειπες για στοιχεια των winmobile εννοεις οτι θα περαστουν εφαρμογες και χρηστικα στοιχεια των winmob στα wp7?

 

Sent from my LG-E900 using Board Express

 

Ξέρουμε,αν γίνει κάτι αντίστοιχο και για τα LG?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ξέρουμε,αν γίνει κάτι αντίστοιχο και για τα LG?

 

Δεν υπάρχει πληροφόρηση για κάτι τέτοιο και εκτιμώ πως δεν θα δούμε κάτι σχετικό στο άμεσο μέλλον.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε,αν γίνει κάτι αντίστοιχο και για τα LG?

 

Σίγουρα οχι απο την συγκεκριμένη ομάδα που ασχολειται μονο με HTC συσκευες ...προφανως λογω των επαφων που εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια φορά μπράβο στον Colossus για τους πολύ καλούς οδηγούς που γράφει και μας ανοίγει τα μάτια.

Σύντομα θα ακολουθήσω και εγώ στο flasharisma κάποιας ROM. Αν και δεν συγκινούμε ιδιαίτερα με τα ελληνικά παντού το γεγονός οτι έχετε 7713 ακούγεται άξιο αναβάθμισης !!!

 

 

Υ.Γ. Περιμένω ROM που να έχει pre-installed εφαρμογές (για registry - overclock - task manager) για να θυμηθώ τα νιάτα μου στα wm6 !!!

Edited by salida
Less Is More
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υ.Γ. Περιμένω ROM που να έχει pre-installed εφαρμογές (για registry - overclock - task manager) για να θυμηθώ τα νιάτα μου στα wm6 !!!

 

Θα χρειαστεί να περιμένεις λίγο (ή πολύ) παραπάνω για κάτι τέτοιο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εβαλα τη ρομ ολα οκ . στην εναρξη θα βαλω το μαιλ με χωρα την ελλαδα? θα εχω μαρκετ? η να βαλω το μαιλ με την ξενη χωρα? σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί να περιμένεις λίγο (ή πολύ) παραπάνω για κάτι τέτοιο.

 

Για customization και καποιες εφαρμογές οι πληροφοριες μου λένε οτι θα περιμενουμε... λιγο

Οι νεες (πληθυντικός) ΡΟΜ που ετοιμάζονται θα εχουν σίγουρα περισσοτερα background color (οχι μονο ασπρο-μαυρο) και

ισως αμεσα και φωτο background, explorer κλπ. Και ολοι περιμενουμε τον προγραμματιστη του WPDM να βγάλει την Mango εκδοση.

Αυτο εγραψε πριν απο λιγες μέρες

WP Device Manager & TouchXperience 1.6.0.0 released to beta testers!

Still working on a hack to allow homebrew apps on Mango, really hard challenge...

 

καλημερα εβαλα τη ρομ ολα οκ . στην εναρξη θα βαλω το μαιλ με χωρα την ελλαδα? θα εχω μαρκετ? η να βαλω το μαιλ με την ξενη χωρα? σας ευχαριστω

 

Πρέπει να δουλεψει κανονικά με Ελληνικό μαιλ ...

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

ολα οκ εκτοσ το hotmail μου βγαζει κωδικο σφαλματος 86000206 υπαρχει κατι να κανω ?? ισως το εχετε πει σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

ολα οκ εκτοσ το hotmail μου βγαζει κωδικο σφαλματος 86000206 υπαρχει κατι να κανω ?? ισως το εχετε πει σας ευχαριστω

 

Aυτο το μαιλ το εχεις ξαναχρησιμοποιησει ??? Αυτο ειναι λάθος του μαιλ ...

Ριξε μια ματια εδω....

http://support.microsoft.com/kb/2464629#800C0069_8004010F

http://www.microsoft.com/windowsphone/en-us/howto/wp7/people/set-up-an-email-account.aspx

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ο αριθμός της spl μου δεν υπάρχει στο αντίστοιχο rspl προσπαθώ με την νεώτερη αλλά δεν γίνεται τίποτα τι κάνω??...ευχαριστώ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...