Jump to content

Symbian Anna GR Σχολιασμός / Βελτιώσεις / Προσθήκες / Λύσεις


lagoskon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες βοήθεια, που θα βρω τα ελληνικα στο swype?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 985
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες βοήθεια, που θα βρω τα ελληνικα στο swype?

 

Το swype και τα ελληνικά είναι μεγάλη πίκρα.

Και αυτό γιατί ενώ αναβαθμίστηκε η εφαρμογή, τα plugin των γλωσσών, μείνανε στην παλαιά έκδοση.

Οπότε για να βάλεις ελληνικά πρέπει να εγκαταστήσεις παλαιό swype, και μετά την ελληνική.

Περισσότερα θα βρεις εδώ! (είναι στα αγγλικά).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή με ενδιαφέρει να δοκιμάσω την Anna έστω και με αγγλικό μενού, να σε ρωτήσω τα παρακάτω μιας και την έβαλες:

- Μπορείς να γράψεις ελληνικά κανονικά στα sms ακόμα και με Τ9;

- Βλέπεις κανονικά στα ελληνικά τα sms που υπήρχαν πριν την αναβάθμιση και αυτά που έρχονται μετά; Και τα ονόματα στον τηλεφωνικό κατάλογο;

- Σε αφήνει να δημιουργήσεις νέα επαφή με ελληνικά;

- Όταν πατάς κλήση από την αρχική οθόνη, μπορείς να ψάξεις με ελληνικά;

- Γενικά υπάρχουν ελληνικά σε οποιαδήποτε εισαγωγή χαρακτήρων στο κινητό;

Ευχαριστώ.

 

 

 

Έχω μια υποψία ότι πάμε για μέσα Σεπτέμβρη, γιατί κάπου διάβασα ότι Πορτογαλία, Ισπανία, Ιταλία τότε θα πάρουν την Anna. Ίσως όλους του νότιους μας άφησε η Nokia για το τέλος.

 

 

ελληνικά μπορείς να διαβάσεις κανονικά , σε μηνύματα , σελίδες στο ιντερνέτ επαφές παντού.

να γράψεις δεν μπορείς ούτε τ9 ούτε μήνυμα ούτε επαφή ούτε ιντερνέτ. και αυτό είναι ένα θέμα, από ότι έχω καταλάβει από αυτά που έχουν γράψει κάποιοι εδώ μέσα με πατέντα μπορείς να βάλεις ελληνικά με μαγειρεμένο firmware , αλλά δεν το δοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

Το swype και τα ελληνικά είναι μεγάλη πίκρα.

Και αυτό γιατί ενώ αναβαθμίστηκε η εφαρμογή, τα plugin των γλωσσών, μείνανε στην παλαιά έκδοση.

Οπότε για να βάλεις ελληνικά πρέπει να εγκαταστήσεις παλαιό swype, και μετά την ελληνική.

Περισσότερα θα βρεις εδώ! (είναι στα αγγλικά).

 

to κατεβασα οπως μου ειπες αλλα ενω το εχει σαν επιλογη, δεν γραφει ελληνικα μονο αγγλικα, τι να πω.....

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

οχι δυστυχως....ενταξει στην ουσια μονο το πληκτορλογιο με νοιαζει αλλα και αυτο οχι και τοσο πολυ.την παλευω κι ετσι

 

δηλαδη ελληνικα δεν εχει ςτα μηνυματα? εγω αλλαξα το ροςφ και εχει ελληνικα , το μονο προβλημα ειναι πως δεν δουλευει ο όπερα..:-(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οποιος μπορει ας βοηθησει: Θελω μεσω της εφαρμογης του mail που διαθέτει το κινητο μου ( nokia c6 01) να μπορω να μεταφερω τις επαφες που έχω στο yahoo στην εφαρμογη yahoo του κινητου. Παρ ολο που μεσω της εν λόγω εφαρμογης μπαινει μια χαρα στο λογαριασμο μου yahoo, οταν παω να στειλω mail δεν εμφανίζεται καμια απο τις επαφες μου που εχω στο λογαριασμο του yahoo. Διαβασα κατι περι δυο διαδικασιών: " συγχρονισμου" και "mail exchange" στο διαδίκτυο έχοντας την εντύπωση οτι θα λύσουν το πρόβλημα μου. Δεν βρήκα κάτι για το yahoo αλλα μονο για hotmail και αλλα.. Παρ' όλο όμως που ακολουθησα πιστα τις οδηγίες δεν καταφερα να περασω τις επαφες στο email. Μου βγάζει ένα σφάλμα οτι δεν μπορει να συνδεθει με τον server και να κοιτάξω τις ρυθμισεις internet. Αυτα τα δοκίμασα μέσω wireless, και παρατηρησα το εξής περίεργο: ότι με το που μου έγραφε αυτη την ένδειξη το wireless αποσυνδεόταν αμέσως. Δοκιμασα και κατι άλλες εφαρμογες που χρησιμοποιουν internet (opera κ.τ.λ.) και διαπίστωσα ότι δεν τίθεται θέμα προβληματικής σύνδεσης. Μαλλον κατι λαθος κανω στις ρυθμισεις και ειδικότερα με τον server του yahoo. Στο hotmail ο αντίστοιχος είναι m.hotmail.com . Για το yahoo όμως δεν καταφερα να βρω κατι αντίστοιχο. Μπορει να βοηθήσει κανεις ?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! ( Εκτος αυτου δεν ξέρω τη μ*****α έκανα και εξαφανιστηκαν ολες οι επαφες, 350 για την ακρίβεια...ευτυχως που ειχα back up προσφάτως ενημερωμένο αλλιως το εβλεπα το c6 να εφευγε απο το μπαλκόνι) Edited by antwtas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε όσους έβαλαν την άννα στη προφύλαξη οθόνης όταν έχεις το ρολόι και δείχνει αχνό σου δείχνει πλέον τις αναπάντητες και τα μνμ η όπως τώρα πρέπει αναγκαστικά να πατάς το πληκτρο να φωτιστεί η οθόνη πιο έντονα για να εμφανιστούν??

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα πρόχειρο changelog για την Belle:

 

- New boot screen

- New Homescreen with sized widgets like the N900/Maemo 5

- New Big clock screensaver

- New Conversations and Msg Box in One

- New Contacts List

- New Browser better then Anna ....so no more opera mobile for me/and Improved overall performance

- New Gallery/can zoom with volume Rocker

- Easier to Organize Apps/Folders

- No more Leveled Menu layout

- Smoother Drag-able Homescreens

- Better and more responsive screen.....meaning more accurate

- Better Accelerometer

- Improved overall Speed and Performance

- Drop down Notifications Tab like in N900/Maemo 5

- Improved Battery Life

- New Music Menu Player UI and Gapless Playback

this is all i have for now with the Belle Beta Leak

- Orlando

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ελληνικα δεν εχει ςτα μηνυματα? εγω αλλαξα το ροςφ και εχει ελληνικα , το μονο προβλημα ειναι πως δεν δουλευει ο όπερα..:-(

 

αυτό το έκανα και εγώ με το ροσφ από την 14,2 και δεν δούλεψε , μέχρι να το ξαναφλασαρω έσπασαν τα νεύρα μου .

 

την μπελλε που θα την βρούμε ??

Link to comment
Share on other sites

Μήπως από εσάς που βάλλατε την anna κοίταξε κανείς αν υπάρχει διόρθωση στο θέμα με την κοκκινίλα της οθόνης !!!

 

18. [affected devices only] Hardware with (alleged defective) 'purple' tinged displays is improved by a software fix that significantly improves contrast and colouration in low light conditions.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ελληνικα δεν εχει ςτα μηνυματα? εγω αλλαξα το ροςφ και εχει ελληνικα , το μονο προβλημα ειναι πως δεν δουλευει ο όπερα..:-(

 

οχι δεν εκατσα να ασχοληθω με τετοια....αλλα προγραμματα κιαλλο διαβασμα πανικος......την εβαλα οπως εχει..

Link to comment
Share on other sites

αυτό το έκανα και εγώ με το ροσφ από την 14,2 και δεν δούλεψε , μέχρι να το ξαναφλασαρω έσπασαν τα νεύρα μου .

 

την μπελλε που θα την βρούμε ??

 

το ροσφ, τι ειναι?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

αυτό το έκανα και εγώ με το ροσφ από την 14,2 και δεν δούλεψε , μέχρι να το ξαναφλασαρω έσπασαν τα νεύρα μου .

 

την μπελλε που θα την βρούμε ??

 

Δοκίμασε αν μπορείς με το rosf από τα ελληνικά X7 ή E6 για τα οποία έχει βγει η 22.14 (έτσι κι αλλιώς αυτά είχαν την Anna από την αρχή).

Μια άλλη λύση για ελληνικό input για όσους έχουν βάλει official anna, είναι το swype με το οποίο μπορείς να γράφεις ελληνικά μόνο σε landscape όπως έγραψε ένας άλλος χρήστης σε άλλο thread.

Edited by kvoud

Xiaomi Redmi Note 3 Pro (kate) [MIUI 10.2.1.0 stable]

Nokia Lumia 925 (windows 10 mobile preview release)

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν το σκεφτηκα, θα το δοκιμασω σε ευχαριστω πολυ

 

 

edit

τελικά δεν δούλεψε με το rosfp από το Ε7 δεν ανοίγει καν το τηλ, ίσως να έκανα κάτι λάθος, θα περιμένω την ελληνική να την περάσω για να μη πεδευομαι με αυτά

Edited by tempes
Link to comment
Share on other sites

to κατεβασα οπως μου ειπες αλλα ενω το εχει σαν επιλογη, δεν γραφει ελληνικα μονο αγγλικα, τι να πω.....

 

Επειδή είναι πρόβλημα εφαρμογής σου απάντησα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Για οσους εχουν την Αννουλα:

 

http://betalabs.nokia.com/apps/camera-update

http://conversations.nokia.com/2011/08/22/nokia-n8-camera-mega-update-beta-test-open

 

Εμεις οι υπολοιποι ακομα περιμενουμε :(

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

πηγα και με το phoenix και navfirm να δω αν εχει βγει τιποτα για εμας και μου βγαινει το εξης σφαλμα "First call to FiRe failed. The underlying connection was closed: An unexpected error occurred on a receive." λέτε να ανεβαζουν κατι στην ΝΟΚΙΑ ή εχω πρόβλημα?

edit:

Πάντως με το navfirm το πρόβλημα στην σύνδεση, το κάνει με το nokia care suite και οχι με τα άλλα δύο (Production external και quality asurance)

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

σχεδον ολη τη μερα ετσι ειναι, μεχρι και πριν μερικες ωρες εβγαζε μυνημα σφαλματος και στο ovi suite και στο nsu

μαλλον εχει να κανει με τους servers της nokia

Link to comment
Share on other sites

παιδες η ΝΟΚΙΑ στο facebook της εχει βάλει countdown για symbian belle. E.T.A λεει 30 ωρες ακομα!!!! Λέτε να εχει σχέση με το "down" των servers?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως εξελίσσονται τα πράγματα στην Φιλανδία δεν θα με εξέπληττε το νέο να είναι:

ψάχνετε firmware: ξεχάστε το. θέλουμε εγγυήσεις πλέον.

Link to comment
Share on other sites

είναι που είναι οφφ εδώ και σχεδόν 24 ώρες τουλάχιστον ας ανεβάσουν την ελληνική αννα να μη παιδευόμαστε

δεν ξέρω αν ισχύει πάντως πριν από λίγο πήγα το Ν8 να μου το ξεκλειδώσουν και ο τεχνικός μου είπε ότι η Αννα για Ελληνικά τηλ θα έρθει τον Οκτώβριο:blink::blink:

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν ισχύει πάντως πριν από λίγο πήγα το Ν8 να μου το ξεκλειδώσουν και ο τεχνικός μου είπε ότι η Αννα για Ελληνικά τηλ θα έρθει τον Οκτώβριο:blink::blink:

 

Οκτώβρη το βλέπω πολύ. Εγώ για μέσα Σεπτέμβρη το κόβω, μαζί με Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία κτλ. Βλέπετε ότι υπάρχουν αγορές μεγαλύτερες από μας που δεν την έχουν πάρει ακόμα. Το θέμα ότι εξαρτώνται όλα από τα τεστ των εταιρειών κινητής για να δώσουν το ΟΚ στη Nokia (τουλάχιστον για τους branded και country variant κωδικούς). Ίσως μόνο οι balkans κωδικοί έρθουν λίγο νωρίτερα.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro (kate) [MIUI 10.2.1.0 stable]

Nokia Lumia 925 (windows 10 mobile preview release)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...