Jump to content

[Επίσημο] HTC ChaCha


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

http://www.htc.com/uploadedImages/WWW/Product/HTC_ChaCha/image5.jpg

 

Το HTC ChaCha σε αντίθεση με τα περισσότερα σύγχρονα smartphones, διαθέτει ένα ολοκληρωμένο QWERTY πληκτρολόγιο, το οποίο θα εξυπηρετήσει όσους δεν έχουν - ακόμη - εξοικειωθεί με την εικονική εκδοχή του. Για τη διευκόλυνση του κρατήματος του τηλεφώνου με τα χέρια και της παράλληλης πληκτρολόγησης, η ταϊβανέζικη εταιρεία επέλεξε να δώσει στο τηλέφωνο ένα κυρτό και - φαινομενικά τουλάχιστον - εργονομικό σχήμα. Η φυσική παρουσία των πλήκτρων δεν απορρίπτει φυσικά την επαφή με το τηλέφωνο μέσω της οθόνης του, η οποία επιδεικνύει την απαιτούμενη ευαισθησία. Όπως είναι λογικό όμως, το μέγεθός της είναι μικρότερο από ό,τι συνηθίζεται. Συγκεκριμένα, η διαγώνιος της περιορίζεται στις 2,6 ίντσες. Η ανάλυσή της πάντως είναι 480 x 320 pixels και είναι η αναμενόμενη για ένα κινητό που δεν απευθύνεται σε ιδιαίτερα απαιτητικούς χρήστες. Το HTC ChaCha διαθέτει επίσης δέκτη GPS, υποδοχή ακουστικών 3,5 χιλιοστών, αλλά και τυπική θύρα Micro-USB.

 

Αναλυτικότερα:

  • Διαστάσεις: 114,4 x 64,6 x 10,7 χιλιοστά, βάρος 120 γραμμάρια
  • Οθόνη αφής 2,6 ιντσών, ανάλυσης 480 x 320 pixels
  • Ψηφιακή κάμερα ανάλυσης 5 megapixel με AF και LED, βοηθητική κάμερα VGA
  • Επεξεργαστής 800MHz, 512MB RAM, 512MB ROM, υποδοχή καρτών microSD
  • Λειτουργικό σύστημα Android 2.3.3 (Gingerbread)
  • Θύρα Micro-USB και υποδοχή ακουστικών 3,5 χιλιοστών
  • Αισθητήρες: G-Sensor, ψηφιακή πυξίδα, αισθητήρας εγγύτητας, αισθητήρας φωτός
  • Ασύρματη τεχνολογία Wi-Fi (802.11 b/g/n)
  • Ασύρματη τεχνολογία Bluetooth 3.0 (και A2DP)
  • Δορυφορικός δέκτης GPS
  • Δίκτυα HSPA/WCDMA 900/2100MHz, GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900MHz
  • Μπαταρία ιόντων λιθίου, χωρητικότητας 1250mAh
  • Χρόνος ομιλίας: έως 420 λεπτά (WCDMA), έως 450 λεπτά (GSM)
  • Χρόνος αναμονής: έως 660 ώρες (WCDMA), έως 430 ώρες (GSM)

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

To κουμπί του Facebook εξάλλου είναι μόνο για Share όπου και αν βρίσκεσαι. Από εκεί και πέρα είναι ένα κανονικότατο Android κινητό μεσαίας κατηγορίας για αυτούς που δεν μπορούν να αποχωριστούν τα πλήκτρα. Θα θελα να δω ένα και από κοντά.
Link to comment
Share on other sites

To κουμπί του fb (ε ρε που καταντήσαμε...) νομίζω ότι θα υπάρχει κάποιος τρόπος για να αλλάζει λειτουργία. Αντί να χρησιμοποιείται δηλαδή για ανέβασμα φωτογραφιών κλπ να μπορεί κάποιος να το ρυθμίσει να κάνει κάτι άλλο το οποίο ίσως να είναι όντως χρήσιμο.

Ακόμη και να μην γίνεται μέσω της συσκευής, λογικά θα βγει κάτι που να ενεργοποιεί μια τέτοια δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
To κουμπί του fb (ε ρε που καταντήσαμε...) νομίζω ότι θα υπάρχει κάποιος τρόπος για να αλλάζει λειτουργία. Αντί να χρησιμοποιείται δηλαδή για ανέβασμα φωτογραφιών κλπ να μπορεί κάποιος να το ρυθμίσει να κάνει κάτι άλλο το οποίο ίσως να είναι όντως χρήσιμο.

Ακόμη και να μην γίνεται μέσω της συσκευής, λογικά θα βγει κάτι που να ενεργοποιεί μια τέτοια δυνατότητα.

 

Αν ασχοληθούν developers με τη συσκευή ίσως βρεθεί κάποιος τρόπος για "πείραγμα" και εκεί. Ωστόσο το θεωρώ ήσσονος σημασίας και αν κάποιος δεν το χρησιμοποιεί... απλά το αγνοεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το μονο που με χαλαει ειναι το κουμπι του facebook.

μου κανει οτι απευθυνεται σε πιτσιρικαδες που παιρνουν ενα τηλ για να μιλανε και να chatαρουν στο facebook.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

το μονο που με χαλαει ειναι το κουμπι του facebook.

μου κανει οτι απευθυνεται σε πιτσιρικαδες που παιρνουν ενα τηλ για να μιλανε και να chatαρουν στο facebook.

 

Εκεί απευθύνεται ουσιαστικά :p.

Link to comment
Share on other sites

πάντως πραγματικα΄είναι πολύ όμορφο και πολύ εργονομικό όταν το κρατάς.. έχει αυτή την ελαφρά κλίση που απλά βολεύει.. το έπιασα στα χαζά στο πλαίσιο και μπορώ να πω άρχισε να μου μιλάει:p ὀλα μου τα τηλέφων αήταν από πάντα se και δύσκολα θα αλλάξω... άμα μεγαλώσεις με κάτι... αλλά αυτό το μικράκι είναι πολύ τσαχπίνικο και ελκυστικό -και το χειρότερο είναι ότι δε του το 'χεις... σίγουρα θα το ξαναμελετήσω τώρα που ετοιμάζομαι για νέο τηλέφωνο..

 

αν και -ήθελα να το πω κι αυτό- πιστεύω ότι στα 299 που το είχα δει ήταν αρκετά ακριβό... ίσως να το επιλέξω αργότερα για εφεδρικό... σίγουρα θα έδινα κάτω από 200 πάντως..

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σας.....

προσφατα αγορασα το htc chacha και εχω ακομα καποιες αποριες.

Αρχικα θα ηθελα να ρωτησω γιατι καθε φορα που προσπαθω να μπω στο ασυρματο δικτυο που εχω σπιτι μου μου κολλαει το ρουτερ και τελικα δεν μπορω να συνδεθω ποτε....

Επισης βαζοντας την νεα SIM στο κινητο μου και εχοντας εκει καταχωρημενες ολες τις επαφες μου ηθελα να τις περασω στη μνημη του κινητου και πηγα....

επαφες

μενου

εισαγωγη/εξαγωγη

εισαγωγη απο καρτα sim.

Κανοντας αυτο αντιγραφηκαν ολες οι επαφες μου στη μνημη του τηλεφωνου.

Πατησα λοιπον μετα...

μενου

προβολη

και κλικαρα μονο να ειναι μαρκαρισμενοη η επιλογη που λεει ΤΗΛΕΦΩΝΟ (για να βλεπω μονο τις επαφες που ειναι στη μνημη του τηλεφωνου)

Παω λοιπον τωρα στις επαφες μου και ναο οντως μου εμφανιζει μονο τις επαφες του τηλεφωνου.

Ψαχνω και γω να βρω μια επαφη λοιπον και μολις παταω αναζητηση και γραφω την επαφη που θελω ΤΟΤΕ μου τα εμφανιζει ολα διπλα....και τις επαφες του τηλεφωνου και της sim....

Γνωριζει καποιος αν μπορω να ''απαλαγω απο αυτο???''

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Θα ηθελα να ρωτησω εαν το HTC Cha Cha εχει βιντεοκληση με 3G? Γιατι μου ειπε ενας οτι η βιντεοκληση λειτουργει μονο με wifi. Τρελάθηκα οταν το ακουσα...σκοπευω να το αγορασω και τωρα με αυτο με χαλαει. Οποιος γνωριζει παρακαλω να μου πει αμεσα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι χρησιμοποιώντας HTC Cha Cha.

 

Μετά την ενημέρωση του Android έλαβα αυτό το σφάλμα "android.process.acore stoped". Κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης android (2.3.5) μου ζητήθηκε να μετακινήσω ορισμένες εφαρμογές στην κάρτα SD καθώς δεν υπήρχε αρκετός χώρος για ενημέρωση. Μετακόμισα 2 εφαρμογές και μετά από ενημέρωση και επανεκκίνηση δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τις επαφές. Όταν πατήσω το πράσινο κουμπί για κλήσεις (εισάγετε επαφές) εμφανίζει σφάλμα: android.process.acore έχει σταματήσει απροσδόκητα

 

 

Δοκίμασα επανεκκίνηση και επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, καταργώντας όλες τις εφαρμογές και τα δεδομένα αλλά εξακολουθώ να έχω αυτό το σφάλμα - android.process.acore έχει σταματήσει απροσδόκητα

 

Μπορείτε παρακαλώ να μου πείτε πώς μπορεί να διορθωθεί;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.....

προσφατα αγορασα το htc chacha και εχω ακομα καποιες αποριες.

Αρχικα θα ηθελα να ρωτησω γιατι καθε φορα που προσπαθω να μπω στο ασυρματο δικτυο που εχω σπιτι μου μου κολλαει το ρουτερ και τελικα δεν μπορω να συνδεθω ποτε....

Επισης βαζοντας την νεα SIM στο κινητο μου και εχοντας εκει καταχωρημενες ολες τις επαφες μου ηθελα να τις περασω στη μνημη του κινητου και πηγα....

επαφες

μενου

εισαγωγη/εξαγωγη

εισαγωγη απο καρτα sim.

Κανοντας αυτο αντιγραφηκαν ολες οι επαφες μου στη μνημη του τηλεφωνου.

Πατησα λοιπον μετα...

μενου

προβολη

και κλικαρα μονο να ειναι μαρκαρισμενοη η επιλογη που λεει ΤΗΛΕΦΩΝΟ (για να βλεπω μονο τις επαφες που ειναι στη μνημη του τηλεφωνου)

Παω λοιπον τωρα στις επαφες μου και ναο οντως μου εμφανιζει μονο τις επαφες του τηλεφωνου.

Ψαχνω και γω να βρω μια επαφη λοιπον και μολις παταω αναζητηση και γραφω την επαφη που θελω ΤΟΤΕ μου τα εμφανιζει ολα διπλα....και τις επαφες του τηλεφωνου και της sim....

Γνωριζει καποιος αν μπορω να ''απαλαγω απο αυτο???''

ευχαριστω πολυ

 

Αν και μετά από τόσο καιρό πιστεύω βρήκες λύση, παρόλα αυτά, αν έχεις android, η καλύτερη επιλογή είναι να συγχρονίσεις τις επαφές σου με το gmail. Δες εδώ.

 

Θα ηθελα να ρωτησω εαν το HTC Cha Cha εχει βιντεοκληση με 3G? Γιατι μου ειπε ενας οτι η βιντεοκληση λειτουργει μονο με wifi. Τρελάθηκα οταν το ακουσα...σκοπευω να το αγορασω και τωρα με αυτο με χαλαει. Οποιος γνωριζει παρακαλω να μου πει αμεσα.

 

Λογικά κάνει βιντεοκλήση με 3G..

Είμαι χρησιμοποιώντας HTC Cha Cha.

 

Μετά την ενημέρωση του Android έλαβα αυτό το σφάλμα "android.process.acore stoped". Κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης android (2.3.5) μου ζητήθηκε να μετακινήσω ορισμένες εφαρμογές στην κάρτα SD καθώς δεν υπήρχε αρκετός χώρος για ενημέρωση. Μετακόμισα 2 εφαρμογές και μετά από ενημέρωση και επανεκκίνηση δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τις επαφές. Όταν πατήσω το πράσινο κουμπί για κλήσεις (εισάγετε επαφές) εμφανίζει σφάλμα: android.process.acore έχει σταματήσει απροσδόκητα

 

 

Δοκίμασα επανεκκίνηση και επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, καταργώντας όλες τις εφαρμογές και τα δεδομένα αλλά εξακολουθώ να έχω αυτό το σφάλμα - android.process.acore έχει σταματήσει απροσδόκητα

 

Μπορείτε παρακαλώ να μου πείτε πώς μπορεί να διορθωθεί;

 

Δεν το πας για service καλύτερα; Λογικά με ένα restore σε εργοστασιακές ρυθμίσεις περνόντας μια στοκ ρομ να φτιάξει την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, από μπαταρία και ένταση ήχου κλήσης πώς πάει? Γιατί μερικά htc που έχω ακούσει ήταν απογοητευτικοί οι ήχοι τους.Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αν δεν κάνω λάθος, είναι το 2.1 ;)

 

Και εγω αυτή την εντύπωση εχω αλλα σε ενα βιντεακι ειχα δει ότι έχει και την lockscreen με το δαχτυλίδι...μπορεί να έχουν κανει μια μίξη.

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτή την εντύπωση εχω αλλα σε ενα βιντεακι ειχα δει ότι έχει και την lockscreen με το δαχτυλίδι...μπορεί να έχουν κανει μια μίξη.

Kαλησπερα εχει το sense 2.1 και το δαχτυλιδι στην οθονη κλειδωματος ,το εχει παρει πριν λιγες μερες ενας φιλος και το εχω ψαξει καλα.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλους. Ελπίζω να μην δημιουργώ πρόβλημα που άνοιξα καινούριο θέμα.

Χρειάζομαι την βοήθειά σας για ένα θέμα στο οποίο δε μπορώ να βρώ λύση αν και έχω φάει το ιντερνετ.

Πρόσφατα αγόρασα ένα HTC ChaCha για την γυναίκα μου από Ολλανδία μιας και εδώ και 4 μήνες μένουμε εκεί. Έχει πάνω την 2.3.5 αλλά υποστηρίζει μόνο αγγλικά, γαλλικά, ολλανδικά και γερμανικά σαν menu and input languages. Με ενδιαφέρει να της περάσω την ελληνική γλώσσα ως input language. Όμως όσο κι αν έψαξα για ελληνική official ROM, τίποτα δεν βρήκα. Επίσης δεν λειτουργεί κανένα custom keyboard από το market.

Γνωρίζει κάποιος μια λύση ή κάποιο link με ελληνική official ROM καθώς και την διαδικασία για να την περάσω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ελπίζω να μην δημιουργώ πρόβλημα που άνοιξα καινούριο θέμα.

Χρειάζομαι την βοήθειά σας για ένα θέμα στο οποίο δε μπορώ να βρώ λύση αν και έχω φάει το ιντερνετ.

Πρόσφατα αγόρασα ένα HTC ChaCha για την γυναίκα μου από Ολλανδία μιας και εδώ και 4 μήνες μένουμε εκεί. Έχει πάνω την 2.3.5 αλλά υποστηρίζει μόνο αγγλικά, γαλλικά, ολλανδικά και γερμανικά σαν menu and input languages. Με ενδιαφέρει να της περάσω την ελληνική γλώσσα ως input language. Όμως όσο κι αν έψαξα για ελληνική official ROM, τίποτα δεν βρήκα. Επίσης δεν λειτουργεί κανένα custom keyboard από το market.

Γνωρίζει κάποιος μια λύση ή κάποιο link με ελληνική official ROM καθώς και την διαδικασία για να την περάσω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στο Google Play Store θα αναζητήσεις το morelocale2,το ανοίγεις και επιλέγεις ελληνικά...;):lock:

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα...απο software δεν λειτουργει τιποτα, αλλαζει η γλωσσα της συσκευης αλλα η γλωσσα εισαγωγης με τιποτα δεν προστιθεται...
Link to comment
Share on other sites

στο desire z δοκίμασα το smart ketboard και go keyboard (με την προσθήκη της ελληνικής γλώσσας) και λειτουργούν μια χαρά

για ξαναπροσπάθησε

Link to comment
Share on other sites

στο desire z δοκίμασα το smart ketboard και go keyboard (με την προσθήκη της ελληνικής γλώσσας) και λειτουργούν μια χαρά

για ξαναπροσπάθησε

 

Τα έχω προσπαθήσει όλα όσον αφορά apps. Νομίζω ότι η μόνη λύση είναι να περάσω ελληνική ή έστω κάποια άλλη ευρωπαϊκή firmware.

Γνωρίζει κανείς κάποιο link για official firmware?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, πηρε προσφατα μια φιλη το chacha και την εχει βολεψει αρκετα, ενα μονο ειναι το θεματακι του, η δυσκολια στο unlock screen...

ξερετε κανα app που να βολευει στο chacha, οσα δοκιμασα οταν κανει wake η οθονη ανοιγει sideways λογω της widescreen. επισης, εχει δοκιμασει

κανεις σας τις rom απ'το xda ([ROM] SuperOSR and CyanogenMod7 on HTC ChaCha)..και αν ναι, αξιζει τον κοπο το να κατσεις να το ροοταρεις και να

το κανεις s-off ωστε να την περασεις?

Edited by ioannis8558
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...