Jump to content

iCloud


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να κάνω διαμόρφωση σαν new iphone. Ποιά είναι η διαδικασία που θα ακολουθήσω ώστε να μην χάσω επαφές και σημειώσεις που υπάρχουν στο σύνεφο? Τι θέλω να πω, Οταν σετάρω το τηλ από την αρχή σαν καινούργιο θα μου ζητήσει το apple id, θα το βάλω και στη συνέχεια πως θα κάνω συχγρονισμό τις επαφές και τις σημειώσεις μου? Δεν θέλω να μου κετεβάσει κάποιο εφεδρικό αντίγραφο....

Από την στιγμή που θα πατήσεις setup as new δεν θα επιστρέψει κανένα αντίγραφο από πουθενά και μόλις περάσεις το apple id σου θα συγχρονίσει ότι έχει το icloud μέσα. Το icloud backup και το icloud για συγχρονισμό είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από την στιγμή που θα πατήσεις setup as new δεν θα επιστρέψει κανένα αντίγραφο από πουθενά και μόλις περάσεις το apple id σου θα συγχρονίσει ότι έχει το icloud μέσα. Το icloud backup και το icloud για συγχρονισμό είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Αρα, δεν χάνω τίποτα από επαφές - σημειώσεις - ημερολόγια - υπομνήσεις και φωτό Δηλ ότι έχω μέσα στο σύνεφο......

Επίσης θέλω να μου πεις τι κάνω με το λογαριασμό στο apple store. Δεν θέλω καμία εφαρμογή από αυτές που είχα.....Θέλω να τις ξαναπεράσω από την αρχή [οσες χρειάζομαι] σαν πρώτη φορά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Αρα, δεν χάνω τίποτα από επαφές - σημειώσεις - ημερολόγια - υπομνήσεις και φωτό Δηλ ότι έχω μέσα στο σύνεφο......

Επίσης θέλω να μου πεις τι κάνω με το λογαριασμό στο apple store. Δεν θέλω καμία εφαρμογή από αυτές που είχα.....Θέλω να τις ξαναπεράσω από την αρχή [οσες χρειάζομαι] σαν πρώτη φορά...

Εφαρμογές, όπως είπε και ο @doganos, δεν θα τις περάσει. Θα μπεις στο appstore και θα περάσεις αυτές που θες. Η διαδικασία όταν κάνουμε setup as new είναι η ίδια όπως όταν αγοράζουμε πρώτη φορά iphone.

 

Φωτογραφίες δεν χάνεις αν έχεις ενεργοποιήσει το icloud photo library. Αν τις έχεις απλά μέσα στο κινητό σου στην βιβλιοθήκη τότε θα χαθούν με το restore.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές, όπως είπε και ο @doganos, δεν θα τις περάσει. Θα μπεις στο appstore και θα περάσεις αυτές που θες. Η διαδικασία όταν κάνουμε setup as new είναι η ίδια όπως όταν αγοράζουμε πρώτη φορά iphone.

 

Φωτογραφίες δεν χάνεις αν έχεις ενεργοποιήσει το icloud photo library. Αν τις έχεις απλά μέσα στο κινητό σου στην βιβλιοθήκη τότε θα χαθούν με το restore.

 

Thank's....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Για όσους έχουν θέματα με spam προσκλήσεις στα ημερολόγια του icloud μπορεί να διαβάσει το παρακάτω http://thesweetsetup.com/safely-delete-icloud-calendar-spam-iphone/

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Έναν οδηγό για το iCloud στα ελληνικά; Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

iCloud Photos

Με συγχρονισμό από το κινητό μου έγινε ο συγχρονισμός των φωτογραφιών και βίντεο της συσκευής στο icloud photo library, οπότε έχω πλέον όλες τις φωτογραφίες στο icloud (17gb σε χώρο).

Μπορώ πλέον να σβήσω όλες τις φωτογραφίες στο κινητό μου για εξοικονόμηση χώρου ? δεν θέλω να μου σβήσουν πλέον από το icloud με αυτό τον τρόπο.

 

Επίσης εάν μεταβώ σε νέο κινητό με μικρότερη χωρητικότητα, θα μπορώ να βλέπω τις φωτογραφίες μου από το icloud ? ή θα πρέπει να ''κατέβουν'' όλες στην νέα συσκευή ?

 

Σας Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε μπορείς να τις σβήσεις, αλλιώς χάνονται και από το cloud, απλά μπορείς να πας στις ρυθμίσεις-φωτογραφίες και να επιλέξεις βελτιστοποίηση αντί για αρχικό μέγεθος και να εξοικονομείς χώρο από το κινητό. Με το που πας σε νέα συσκευή θα ξεκινήσει ο συχρονισμος αυτόματα και θα εμφανίζονται τα album ακριβώς όπως στο παλιό.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε μπορείς να τις σβήσεις, αλλιώς χάνονται και από το cloud, απλά μπορείς να πας στις ρυθμίσεις-φωτογραφίες και να επιλέξεις βελτιστοποίηση αντί για αρχικό μέγεθος και να εξοικονομείς χώρο από το κινητό. Με το που πας σε νέα συσκευή θα ξεκινήσει ο συχρονισμος αυτόματα και θα εμφανίζονται τα album ακριβώς όπως στο παλιό.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Ήδη ο συνχρονισμός έγινε στο υπάρχον κινητό έχοντας ενεργοποιήσει την βέλτιστικοποηση των φωτογραφιών.

 

Ο σκοπός είναι να πάω προσωρινός σε 16gb χωρητικότητας συσκευή, όποτε τώρα μπορώ να κάνω reset όλο το κινητό πριν το δώσω και μετά να ενεργοποιήσω την νέα συσκευή.

 

Ευχαριστώ πολύ

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω περάσει από Iphone σε Android και θέλω να μεταφέρω τα αρχεία του iCloud στο νέο κινητό (το παλιό δε το έχω πλέον). Έχω κάνει αντίγραφο και έχω κανά 25ρι gb.

Προσπαθώ εδώ και ώρες με το πρόγραμμα Wondershare MobileTrans το οποίο όμως όταν κάνω sign in στο iCloud account μου μού λέει ότι failed to retrieve data, δηλαδή δε βρίσκει καθόλου το backup του iCloud και με ξαναπετάει να κάνω sign in. Εν τω μεταξύ όταν μπαίνω στο λογαριασμό μου απ'τον browser όλα τα αρχεία υπάρχουν κανονικά στο σύννεφο. Έχω φάει το ίντερνετ αλλά δε βρίσκω καμία λύση. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα προτείνεται από πάρα πολλά σάιτ κλπ για μία απλούστατη μεταφορά, αλλά το πρόβλημα που έχω δεν αναφέρεται από κανέναν... καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το iCloud για windows, πήγαινε φωτογραφίες έπειτα επιλογές και λογικά θα έχει επιλογή να κατέβουν όλα στο iCloud photos στο σκληρό ως κανονικά αρχεία. Απλά θα περιμένεις ώρες για να συγχρονιστούν τα αρχεία στους φακέλους. Το κάνει αυτόματα μετά. Λογικά όταν ανοίξεις το φάκελο του iCloud φωτογραφίες στο σκληρό θα αρχίσει να τις προσθέτει μόνο του μια μία μια.

 

230b3cb4a2b1d70a3e591abe4dc6f351.jpg30e69d0a91595a1e9088aca5565468a6.jpg

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Ήδη ο συνχρονισμός έγινε στο υπάρχον κινητό έχοντας ενεργοποιήσει την βέλτιστικοποηση των φωτογραφιών.

 

Ο σκοπός είναι να πάω προσωρινός σε 16gb χωρητικότητας συσκευή, όποτε τώρα μπορώ να κάνω reset όλο το κινητό πριν το δώσω και μετά να ενεργοποιήσω την νέα συσκευή.

 

Ευχαριστώ πολύ

Πάνος

 

Με ενδιαφέρει και εμένα αυτό γιατί θα στείλω την συσκευή για επισκευή και θα έχω ένα 16 gb.αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ να ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Παιδιά γεια σας! Έχω το εξής πρόβλημα....οι φωτογραφίες από το Iphone δεν συγχρονίζονται(δεν περνάνε) σις φωτογραφίες του mac ούτε κ στο iCloud! Ναι μεν περνάνε μερικές αλλά πχ έχουμε Παρασκευή κ αυτό έχει μείνει στην Τρίτη....όλα είναι ενεργοποιημένα κ έχω κ γύρω στα 5GB υπόλοιπο χώρο!! Τι να φταίει;;;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iCloud
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...