Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστούμε για τις μετρήσεις αλλά καλύτερα να τις μεταφέρεις στους διαξιφισμούς γιατί εδώ μπορεί να σου κάνουν παρατήρηση οι mod.

Ουπς όντως σόρι

Sent from my iPhone using Tapatalk
[sIGPIC][/sIGPIC]

Έξω από το μετρό Ελαιώνα. Πάντα είναι πίτα εδώ. Δεν είδα 5G. 

Screenshot_2022-07-01-17-57-57-110_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-07-01-17-58-02-666_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13

Τελικά κολλώντας το κινητό στο παράθυρο είδα πάνω από 100 Mbps στη Vodafone. Αξιοσημείωτο είναι ότι δεν έχω παρατηρήσει τις τόσες εναλλαγές σε 3G 2G. Ίσως εδώ το δίκτυο να μην έχει αναβαθμιστεί. Συσκευή Redmi Note 8T. (Κέρκυρα)e3cb6983dbbf0c0a200c0c623b48f405.jpgf8decd1718b8de871a49b6b57b51a8a1.jpg

Poco X3 Pro

18 minutes ago, georgeavl3 said:

Τελικά κολλώντας το κινητό στο παράθυρο είδα πάνω από 100 Mbps στη Vodafone. Αξιοσημείωτο είναι ότι δεν έχω παρατηρήσει τις τόσες εναλλαγές σε 3G 2G. Ίσως εδώ το δίκτυο να μην έχει αναβαθμιστεί. Συσκευή Redmi Note 8T. (Κέρκυρα)e3cb6983dbbf0c0a200c0c623b48f405.jpgf8decd1718b8de871a49b6b57b51a8a1.jpg

Poco X3 Pro

Με RSRQ -7 και SNR 15, η Vodafone συνήθως δεν έχει πρόβλημα. Η κεραία είναι άδεια (και χωρίς παρεμβολές). 😎

56 minutes ago, georgeavl3 said:

Poco X3 Pro

Ακριβώς, εκεί που είσαι δεν έχουν κάνει αναβαθμίσεις με 5G και είναι πιο σταθερο. Τα ίδια και Κεφαλονιά βλέπω,δεν άλλαξαν εξοπλισμό ακόμα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13 

Mobile: VF Giga Unlimited Ultra+ What’s Up Student 

9 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Ακριβώς, εκεί που είσαι δεν έχουν κάνει αναβαθμίσεις με 5G και είναι πιο σταθερο. Τα ίδια και Κεφαλονιά βλέπω,δεν άλλαξαν εξοπλισμό ακόμα.

Άρα έχουν κάνει ξεπέταμα για τα μάτια του κόσμου. Έχει πέσει η ποιότητα κατακόρυφα... και έτσι θα μείνει !

5 ώρες πριν, johnny_htc said:

Άρα έχουν κάνει ξεπέταμα για τα μάτια του κόσμου. Έχει πέσει η ποιότητα κατακόρυφα... και έτσι θα μείνει !

Δυστυχώς ναι,αυτή τη στιγμή είμαι στην παραλία της Αντίσαμου 4 χιλιόμετρα έξω από τη Σάμη και μάντεψε…η Vodafone ακόμα με 3G όταν ο ανταγωνισμός πλέον προσφέρει και 5G.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13 

Good truck park άνω τούμπα 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5178406758

Επέστρεψα πίσω στο σπίτι μου στη Κεφαλονιά. 5G δεν έχω αλλά το βασικότερο είναι το λειτουργικό δίκτυο. Δουλεύει σωστά χωρίς πολλά προβλήματα. 
Ελπιζω να μην τα κάνουν σαλάτα με τις αναβαθμίσεις που σκοπεύουν να κάνουν.

Θα τα κάνουν...!

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

11 minutes ago, georgebad said:

Στην Επανωμή Θεσσαλονίκης  πάντως το δίκτυο είναι DEAD . Ούτε Google 

Φίλε μου, πού ακριβώς στην Επανομή;

Στο χωριό μέσα ή στην παραλία;

Αν είσαι στην παραλία, τότε είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.

Ashes or diamonds, foe or friend we're all equal in the end - Roger Waters

2 minutes ago, p_k said:

Φίλε μου, πού ακριβώς στην Επανομή;

Στο χωριό μέσα ή στην παραλία;

Αν είσαι στην παραλία, τότε είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.

Στο χωριό μέσα … παραλία θα είναι ακόμα χειρότερα υποθέτω 

2 ώρες πριν, blizard said:

Στην vodafone βάζουν σε dss και στις ίδιες συχνότητες δίπλα δίπλα 4g  και 5g ... δλδ στην συχνότητα 2100 πχ που είχε 50 χρήστες με 4g, θα προστεθούν και 2 με 5g ... αργότερα αυτοί θα γίνουν 50-50 και θα έχουν ανάλογη εμβέλεια θα μοιράζονται ίδια κεραία , ίδιο bandwith , όταν πέφτει η ταχύτητα του ενώς θα πέφτει και του άλλου, και η μόνη διαφορά θα είναι πως με 5g πιάνεις καλύτερες ταχύτητες .

Αν βάλλουν νέες κεραίες θα βοηθήσουν την περιοχή, αν αλλάξουν πολύ παλιά μηχανήματα που δεν κάνουν dss θα βελτιωθούν τα πάντα ,  σε τίποτα δεν ενοχλείς ενα  καλό δίκτυο 4g και μάλιστα μπορείς να κάνεις αναβάθμιση εκει που έχεις πρόβλημα τοπικα χωρίς να πρέπει να αλλάξεις όλη την περιοχή ταυτόχρονα ... είναι το μεγάλο πλεονέκτημα της vodafone που το ξέρουν όλοι όσοι διαβάσουν τα βασικά, γιαυτό και η τεχνική  "φωνάζει ο κλέφτης" που βλέπουμε.

Πίστευα οτι εργαζοσουν στο NOC της Vodafone.  

Πλεον εχω καταλαβει οτι ουτε στις πωλήσεις δεν εισαι με τέτοιες λάθος γνώσεις.

Έχεις ΙΔΕΑ πως δουλεύει ενα δίκτυο κινητης τηλεφωνίας που συνδιάζει 5G n78 με  4G ?

Γράφεις τα παντα με τοση σιγουριά και αυτοπεποίθηση ενώ εχεις γνώσεις απο " τίτλους σε PDF manuals " χωρις να εχεις διαβάσει το περιεχόμενο.

100 Mhz φάσμα 4G + 100 Mhz φάσμα 5G n78 πόσο μας κανει ? ποιος πάροχος το χρησιμοποιεί στην Ελλάδα?

Άνοιξε ενα Netmonster app στο Android και δες το δάσος οχι το δέντρο.

Κούρασες 

Edited by Vasileios

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing will always be there 🙂

5 minutes ago, HORGRAP said:

Έχεις ΙΔΕΑ πως δουλεύει ενα δίκτυο κινητης τηλεφωνίας που συνδιάζει 5G n78 με  4G ?

Γράφεις τα παντα με τοση σιγουριά και αυτοπεποίθηση ενώ εχεις γνώσεις απο " τίτλους σε PDF manuals " χωρις να εχεις διαβάσει το περιεχόμενο.

100 Mhz φάσμα 4G + 100 Mhz φάσμα 5G n78 πόσο μας κανει ? ποιος πάροχος το χρησιμοποιεί στην Ελλάδα?

Κούρασες 

Καλύτερα 100gb παρά 200mhz. 🤡

20 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Δυστυχώς ναι,αυτή τη στιγμή είμαι στην παραλία της Αντίσαμου 4 χιλιόμετρα έξω από τη Σάμη και μάντεψε…η Vodafone ακόμα με 3G όταν ο ανταγωνισμός πλέον προσφέρει και 5G.

Χτες βράδυ. Χαλαρή βόλτα Λόφο Πανί στον Άλιμο. Κάθεσαι λίγο σε οποιοδήποτε σημείο και βγάζεις το κινητό από την τσέπη, τσάντα ξέρω γω. Κολλημένο 5G. Πας να ανοίξεις πχ chrome. Το επόμενο δευτερόλεπτο ακατέβατο 3G. Γύρω γύρω ατελείωτες φυτεμένες κεραίες να συνδεθεί και να σε κρατήσει σε 5G. Οοοόχι βέβαια. Και μη λειτουργικό με 0,05 mbps κάπου εκεί. Η μπλε τα ίδια. Αλλάζει τους ιστούς όταν συνδεέται τον έναν πίσω από τον άλλον και πέφτει σε 3G. Δεν μπορώ να καταλάβω αν δεν κοιτάνε την εμπειρία χρήσης, τι κοιτάνε τελικά... Λέγεται εδώ μέσα ότι η μεγάλη, κοιτάει για εντυπωσιασμούς τις μεγάλες ταχύτητες. οκ, άντε να συμφωνήσω. Αυτοί εδώ που δεν κοιτάνε τις μεγάλες ταχύτητες, τι κοιτάνε τελικά; τον ουρανό με τα άστρα; 😏😅

Edited by johnny_htc

Παραλία Ποταμός Επανωμής  , ενώ έχει καλύτερες ταχύτητες από την πράσινη (2-3mbps) η εμπειρία χρήσης είναι  άθλια γιατί γυρναει κάθε 3 Δευτέρα σε 3G . Έλεος .

23 minutes ago, HORGRAP said:

Κούρασες 

Και εγώ ξέρω και εσυ, και ο κόσμος είναι πανέυκολο να το βρεί στο ιντερνετ η να με ρωτήσει αν μπερδεύεται από τα πολλά λινκ ... 

ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση πχ να σε ρίξει από 5g σε 4g το dss της vodafone γιατι κυριολεκτικά είναι η μια κυψέλη δίπλα στην άλλη  , να μοιράζονται τα πάντα όλους τους πόρους και συχνότητες δυναμικά ανάλογα το βάρος  , δεν έχει κάποιο όφελος το σύστημα να σε αλλάξει από 5g σε 4g , η εμβέλεια του 5g είναι σχεδόν ίδια με του 4g σε ίδιες συχνότητες , έχει φτιαχτεί ακριβώς για αυτό το σκοπό και σας ενοχλεί ...   δεν μπορείτε να πουλάτε φάρμακα που θεραπέυουν τον καρκίνο σε αφελείς.

Δεν υπάρχει περίπτωση λες, αλλά συμβαίνει κατά κόρον. Μόνο εσύ θα μπορούσες να το πεις αυτό. Δεν έχεις Vodafone εσύ;

Poco X3 Pro

2 ώρες πριν, blizard said:

Στην vodafone βάζουν σε dss και στις ίδιες συχνότητες δίπλα δίπλα 4g  και 5g ... δλδ στην συχνότητα 2100 πχ που είχε 50 χρήστες με 4g, θα προστεθούν και 2 με 5g ... αργότερα αυτοί θα γίνουν 50-50 και θα έχουν ανάλογη εμβέλεια θα μοιράζονται ίδια κεραία , ίδιο bandwith , όταν πέφτει η ταχύτητα του ενώς θα πέφτει και του άλλου, και η μόνη διαφορά θα είναι πως με 5g πιάνεις καλύτερες ταχύτητες .

Αν βάλλουν νέες κεραίες θα βοηθήσουν την περιοχή, αν αλλάξουν πολύ παλιά μηχανήματα που δεν κάνουν dss θα βελτιωθούν τα πάντα ,  σε τίποτα δεν ενοχλείς ενα  καλό δίκτυο 4g και μάλιστα μπορείς να κάνεις αναβάθμιση εκει που έχεις πρόβλημα τοπικα χωρίς να πρέπει να αλλάξεις όλη την περιοχή ταυτόχρονα ... είναι το μεγάλο πλεονέκτημα της vodafone που το ξέρουν όλοι όσοι διαβάσουν τα βασικά, γιαυτό και η τεχνική  "φωνάζει ο κλέφτης" που βλέπουμε.

έχω και τις 3 εταιρείες, τέτοιο χάλι overall σε σχεδιασμό/εμπειρία δικτύου, δεν έχει καμία όπως η Vodafone. Μέχρι και ο @HORGRAP που είναι η δουλειά του (εγώ είμαι developer, όχι στα δικτυακά), επιβεβαιώνει πως η Vodafone είναι μαύρο χάλι. Αυτό που βλέπουμε σχεδόν όλοι δηλαδή, εκτός από τα τρόλλ της εταιρίας. 

Edited by Vasileios

2 ώρες πριν, georgebad said:

Παραλία Ποταμός Επανωμής  , ενώ έχει καλύτερες ταχύτητες από την πράσινη (2-3mbps) η εμπειρία χρήσης είναι  άθλια γιατί γυρναει κάθε 3 Δευτέρα σε 3G . Έλεος .

Απαράδεκτη,ευτυχώς αυτά τα χάλια δεν τα έχω στο νησί αλλά 5-7Mbps Down το 4G της Vodafone

3 ώρες πριν, doganos said:

σε τοσο μαυρο χαλι, με εναλλαγες κτλ, αραγε υπαρχει αλλο ευρωπαικο δικτυο;

Υπάρχει στη Γαλλία.  Παλεύουν και εκείνοι να ξεφορτωθούν Huawei ΚΑΙ για αυτο το λόγο 🙂

Η διαφορα είναι οτι εκει σταμάτησαν να πειραματίζονται με παραμέτρους και firmwares και απλα ξεφορτώνονται.

Εδω η Ελληνική Vodafone αγοράζει ακομα περισσότερα Huawei γιατι έγιναν ακομα φτηνότερα τώρα και παιζει με RSRP headrooms και RSRQs μηπως και τα συμμαζέψει όμως χαλάει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ άλλο κομμάτι που λέγεται Maximum Utilization. ( Μέγιστη Απόδοση Χρήσης)

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing will always be there 🙂

6 minutes ago, HORGRAP said:

Υπάρχει στη Γαλλία.  Παλεύουν και εκείνοι να ξεφορτωθούν Huawei ΚΑΙ για αυτο το λόγο 🙂

Η διαφορα είναι οτι εκει σταμάτησαν να πειραματίζονται με παραμέτρους και firmwares και απλα ξεφορτώνονται.

Εδω η Ελληνική Vodafone αγοράζει ακομα περισσότερα Huawei γιατι έγιναν ακομα φτηνότερα τώρα και παιζει με RSRP headrooms και RSRQs μηπως και τα συμμαζέψει όμως χαλάει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ άλλο κομμάτι που λέγεται Maximum Utilization. ( Μέγιστη Απόδοση Χρήσης)

Δεν θα τα ξεφορτωθεί και εδώ η ελληνική εταιρεία κάποια στιγμή;;

11 minutes ago, HORGRAP said:

Τραγικοι... ακομα μια φορα βλεπουν μονο το κοστος και οχι την εμπειρια πελατη.... 

Samsung S21 Ultra