Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, akalos said:

το τυχάρπαστο Netflix ρίχνει την ταχύτητα στην χώρα μας ,αποδεδειγμένα ...τέλος η συζητηση
όλοι το ξέρουν αλλά μερικοί κάνουν ότι δεν το ξέρουν εργαζόμενοι και μη οι οποίοι ψάχνουν αφορμή να κατηγορήσουν την vodafonara σε κάθε ευκαιρία,αυτή είναι η αλήθεια ,σε YouTube δεν υπάρχει κόφτης μην λέτε ότι να ναι,άλλο δεν έχω καλή γραμμή και άλλο έχω και με κόβει,σε αυτό βλέπω άνετα με 2160p με dl 16mb/s . ..ξυδακι κύριοι!!!

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλο το νόημα του CDN είναι να βρίσκεται ο εξοπλισμός μέσα στο δίκτυο του παρόχου, ώστε η κίνηση με τον πελάτη να είναι μέσα στο ιδιόκτητο δίκτυο. Προφανώς δεν υπάρχει όλο το περιεχόμενο του Netflix μέσα στους τοπικούς servers, αλλά το fast.com δεν εξαρτάται από το τι έχει κατεβασμένο, σου δείχνει με τι ταχύτητα φτάνεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nikosp88 said:

Και μην ξεχνάμε ότι είναι ΣΚ με αρκετά απεριόριστα ενεργά...

13152349833.png

Πάντως ν συνεχίσει έτσι την καλή προσπάθεια που κάνει το τελευταίο διάστημα ΠΑΝΤΟΥ, τους άλλους τους έχει για πλάκα

 

Μ' αρέσει που πετάς ξεκάρφωτα ένα 100αρι ή 200αρι, κάθε φορά που κάποιος λέει ότι η Vodafone σέρνεται. Εκτός του ότι δε δίνεις πληροφορίες του σταθμού, όποιος κάνει speedtest σε διάφορες περιοχές, το ξέρει ότι το average της Vodafone με 4G+ τις ώρες αιχμής είναι τα 20-30 Mbps. Σε περιοχές με πολλή κίνηση (πχ κέντρο Αθήνας), μπορεί να μην πιάνει ούτε 5.

Πραγματικά, δεν ξέρω τι παίζει με τους "red fans". Λες και οι υπόλοιποι δεν έχουμε Vodafone, να βλέπουμε τι πραγματικά ισχύει... 

 

4 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το δίκτυο και από προσωπική χρήση μπάζει από παντού. Είμαι συνδρομητής και στις τρεις εταιρείες και πράγματι όπου έχω πάει τελευταία είναι.  Θέλει πολύ δουλειά το δίκτυο. Φίλος μου που δουλεύει στην εταιρεία μου λέει πως ίσως με την Volton τα νούμερα αυτά πέσουν ακόμα. Πάντως φίλος μου που δουλεύει στην μπλε μου λέει πως έχει γίνει αισθητή βελτίωση στο δίκτυο 

Κι εγώ έχω και τις 3 εταιρείες, με βασικό νούμερο Vodafone CU. Στις περιοχές που κινούμαι, θα την έβαζα τελευταία, αν και υπάρχουν 1-2 σημεία που είναι 1η (πχ στο πατρικό μου Σπάρτη), επειδή είναι η μόνη που έχει κεραία κοντά. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, nikosp88 said:

Αυτό θα γίνει. Το group πιέζεται και πιέζει για να κρατηθεί στην κορυφή. Έχει ήδη ξεκινήσει να αγοράζει και να επεκτείνει το δίκτυο σε όλες τις χώρες βλέπε πχ την εξαγορά της three UK. Μη ξεχνάμε επίσης ότι η Etisalat (Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα) μπήκε στο group με 9,8% σπρώχνοντας 4,4 δις.....

Το μέλλον για την vf λοιπόν σίγουρα συναρπάζει... Υπομονή  

Δεν το βλέπω σε κοντινό ορίζοντα να το πετύχει αν δε ρίξει χρήμα και δυστυχώς με αυτά που θα ρίξει για Ελλάδα δε θα κανει θαύματα παρά μόνο μπαλώματα. 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone ειναι γεγονός πως εχει ανοιξει band 1 ( 2100 MHz) σχεδον παντου τον τελευταίο χρόνο.

Τοσες ΕΡΓΑΤΟΏΡΕΣ Τοσοι τεχνικοι απο την ιδια  την Vodafone και απο την Victus ΕΔΩΣΑΝ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ μια band 1 !

Αν τους έδιναν νεο 4CA  εξοπλισμο απο την Αγγλία και οχι 10 χρόνων refurbished ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΡΓΑΤΟΏΡΕΣ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΦΤΑΣΕΙ ΤΗΝ Cosmote.

Αυτο που διαπίστωσαν και οι ίδιοι ειναι οτι ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ Η band 1 ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΊΝΕΙ 20 Mhz οταν κλεισει το 3G.

Ειμαστε στο 2022 .

Microsoft Teams. Viber Whatsapp . Cytrix. Remote desktops . Streamings .

 

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, nikosp88 said:

Με το συμπάθιο αλλά αυτό είναι περισσότερο κακό άρθρο που δείχνει τα οικονομικά προβλήματα που έχει που δικαιολογούν την άσχημη κατάσταση των δικτύων και την κατάταξη της ως από τις τελευταίες σε επίπεδο δικτύου.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, nikosp88 said:

Οσο οσο!! 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nikosp88 said:

Τα πιστεύεις αυτά που γράφεις; :classic_laugh:

Η εταιρεία που ελέγχεται από την κυβέρνηση σχεδιάζει να παραμείνει μακροπρόθεσμος επενδυτής αλλά δεν θα καταθέσει προσφορά για τις υπόλοιπες μετοχές της Vodafone, δήλωσε η Emirates Telecommunications Group Company PJSC, όπως είναι επίσημα γνωστός ο όμιλος που είναι εισηγμένος στο Άμπου Ντάμπι.

Η Etisalat «πραγματοποίησε την επένδυση στη Vodafone για να αποκτήσει σημαντική έκθεση σε έναν παγκόσμιο ηγέτη στη συνδεσιμότητα και τις ψηφιακές υπηρεσίες» και στοχεύει στην ανάπτυξη ευκαιριών για εμπορικές συνεργασίες, ανέφερε η εταιρεία.

Νίκο μας έχεις φλομώσει στην παπάντζα. Ήμαρτον δηλαδή.  Αν ποτέ φτιάξει το δίκτυο που είναι απαράδεκτο ακόμα και στο κέντρο της Αθήνας μετά μιλάμε. Μακάρι να άλλαζε κάτι αλλά όπως λέει η παροιμία "με πορδές δε βάφονται αυγά" 🤣.

 

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, nikosp88 said:

Όλοι εμείς που βάζουμε καλές μετρήσεις μάλλον θα είμαστε σε άλλο δίκτυο και δε το ξέρουμε... 😂

Όχι, Νίκο μου. Φαίνονται οι μετρήσεις πως ανεβαίνουν και τι ακριβώς προσπαθείς εσύ και αρκετοί να πετύχουν.

 Στο έχω γράψει δεκάδες φορές. Προκαλώ όποιον θέλει να πάμε να μετρήσουμε μαζί με Live stream στο YouTube σε όλη την Αττική η στα βόρια όταν βρίσκομαι.

Ξέρεις Αυτό που κάνεις Είναι σαν να πάμε στην Ξάνθη που είναι για τα πανηγύρια το δίκτυο της cosmote στην πόλη να μετράμε από μια micro που έχει σε μια μικρή πλατεία που λέγετε αντίκα και εκεί γύρω να γράφουμε γενικά Ξάνθη και το υπόλοιπο 80% να είναι με μονοψήφιες. 

Δυστυχώς η Vodafone είναι απαράδεκτη στην Αττική και στη Θεσσαλονίκη που είναι το 80% σχεδόν της πελατειακής βάσης. Από την άλλη και στην επαρχία με εξαίρεση την Κρήτη η γεωγραφική της κάλυψη είναι για τα πανηγύρια με αραιές 800αρες και τώρα που κλείνουν το 3g θα γίνουν ακόμα χειρότερα τα πράγματα.

Δεν κάνει σοβαρές αναβαθμίσεις απλά μπαλώνει όπου μπορεί. Μακάρι να το φτιάξει ουσιαστικά να γυρίσω πίσω τρέχοντας να μου απαντάνε με ευγένεια  και να μη με βγάζουν τρελό και αναίδεια όπως κάνουν στον ανταγωνισμό.

 

 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, cmvr said:

Όχι, Νίκο μου. Φαίνονται οι μετρήσεις πως ανεβαίνουν και τι ακριβώς προσπαθείς εσύ και αρκετοί να πετύχουν.

 Στο έχω γράψει δεκάδες φορές. Προκαλώ όποιον θέλει να πάμε να μετρήσουμε μαζί με Live stream στο YouTube σε όλη την Αττική η στα βόρια όταν βρίσκομαι.

Ξέρεις Αυτό που κάνεις Είναι σαν να πάμε στην Ξάνθη που είναι για τα πανηγύρια το δίκτυο της cosmote στην πόλη να μετράμε από μια micro που έχει σε μια μικρή πλατεία που λέγετε αντίκα και εκεί γύρω να γράφουμε γενικά Ξάνθη και το υπόλοιπο 80% να είναι με μονοψήφιες. 

Δυστυχώς η Vodafone είναι απαράδεκτη στην Αττική και στη Θεσσαλονίκη που είναι το 80% σχεδόν της πελατειακής βάσης. Από την άλλη και στην επαρχία με εξαίρεση την Κρήτη η γεωγραφική της κάλυψη είναι για τα πανηγύρια με αραιές 800αρες και τώρα που κλείνουν το 3g θα γίνουν ακόμα χειρότερα τα πράγματα.

Δεν κάνει σοβαρές αναβαθμίσεις απλά μπαλώνει όπου μπορεί. Μακάρι να το φτιάξει ουσιαστικά να γυρίσω πίσω τρέχοντας να μου απαντάνε με ευγένεια  και να μη με βγάζουν τρελό και αναίδεια όπως κάνουν στον ανταγωνισμό.

 

 

Πω, τώρα που το λες, θυμάμαι στην Πελοπόννησο που η Vodafone καλύπτει μερικά χωριά κυρίως με 3G από 900 MHz, όπου δεν υπάρχει σταθμός εκεί κοντά. Θα πέσει πολύ κλάμα όταν κλείσει το 3G... 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά είπε ένας φίλος παραπάνω όσοι είμαστε συνδρομητές γνωρίζουμε και από την άλλη και από την ανάποδη το σήμα στις περιοχές που κινούμαστε. Αποδέκτες οι μετρήσεις που ανεβάζετε αλλά όχι να προσπαθείτε να μας πείσετε πως το δίκτυο είναι καλύτερο και από της πράσινης

Link to comment
Share on other sites

Νίκο έχεις δίκιο φίλε η Vodafone έχει ΔΙΚΤΥΑΡΑ 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5114862721

θεσσαλονικη στην είσοδο της Πυλαίας 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5114874060

…. Άστο δεν θες να δεις σύγκριση με cote … 100φορες  ποιο γρήγορη σε αυτά τα σημεία . 

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά είπε ένας φίλος παραπάνω όσοι είμαστε συνδρομητές γνωρίζουμε και από την άλλη και από την ανάποδη το σήμα στις περιοχές που κινούμαστε. Αποδέκτες οι μετρήσεις που ανεβάζετε αλλά όχι να προσπαθείτε να μας πείσετε πως το δίκτυο είναι καλύτερο και από της πράσινης

Νομίζω είναι παράνοια να αποδείξει κάποιος οτι η VF η Wind είναι πάνω απο την Cosmote.Ακόμα και στα Χανιά που αποδεδειγμένα η vf έχει πραγματικά τούμπανο κάλυψη γεωγραφικά οι ταχύτητες της Cosmote είναι στο 4G τριπλάσιες τουλάχιστον και στο 5G δεν έχει συναγωνισμό.
End of story.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ρέθυμνο πάντως για Σάββατο βράδυ και με το ψευτο5g η Vodafone πάει ικανοποιητικά  

https://www.speedtest.net/my-result/a/8377381468

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, P_papadis said:

Ρέθυμνο πάντως για Σάββατο βράδυ και με το ψευτο5g η Vodafone πάει ικανοποιητικά  

https://www.speedtest.net/my-result/a/8377381468

Η μπλέ εκεί έχει 5G; DSS σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Chrischal1908 said:

Η μπλέ εκεί έχει 5G; DSS σίγουρα!

Για την μπλε δεν ξέρω. Δεν είχα ποτέ 

Screenshot_2022-05-14-21-25-28-64_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.jpg

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Όπως πολύ σωστά είπε ένας φίλος παραπάνω όσοι είμαστε συνδρομητές γνωρίζουμε και από την άλλη και από την ανάποδη το σήμα στις περιοχές που κινούμαστε. Αποδέκτες οι μετρήσεις που ανεβάζετε αλλά όχι να προσπαθείτε να μας πείσετε πως το δίκτυο είναι καλύτερο και από της πράσινης

Ακριβώς,στη Κεφαλονια που πηγαινοέρχομαι αεροδρόμιο ή να πάω Αργοστόλι-Κυλληνη η κλήση όλο και καπου με χάνουν διοτι δεν με ακούνε. 
1/10 απέτυχε η κλήση και drop calls πιο πολλά και από τη πρασινη. Και το λέω ως πελάτης φοιτητικού cu,που κατέληξε σε giga unlimited ultra και έχοντας καταργήσει τη σταθερή γραμμή.

Την Πέμπτη πήγα Ληξούρι με το καράβι και έκανα τη γύρα μέχρι Αργοστόλι με το αυτοκίνητο. Spotify έπαιζε κανονικά όλα καλά,δεν είχα ιδιαίτερο θέμα με 4G. Αλλά όταν μιλαω εν κινήσει μέσω Bluetooth στο αυτοκίνητο ουκ ολίγες φορές έχω πρόβλημα ότι δεν με ακούνε και είναι θέμα δικτυου.

Επίσης και εν κινήσει στον δρόμο Αργοστόλι-Πόρο για να πάρεις το καράβι προς Κυλληνη θέματα με τις κλήσεις. Εν κινήσει δεν υπάρχει περίπτωση να μιλήσεις χωρίς διακοπές. Μέχρι και οι ντόπιοι το ξέρουν,για αυτό φεύγουν από την Vodafone. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Οπως έχει το πράγμα όσοι πιο πολλοί φύγουν προς άλλα δίκτυα τόσο καλύτερο για εμάς


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 14/5/2022 at 2:27 ΜΜ, nikosp88 said:

Ρίχνει ήδη πολύ χρήμα. Δεν ρίχνει μόνο στο 5g αλλά παντού, ακόμη και σε υποθαλάσσια καλώδια. Όλα στη vodafone είναι μελετημένα και κοστολογημένα.

Θυμάμαι περσινό post, σε γειτονικό forum, πριν τον Ιούνιο του 2021 που έλεγε ότι η Vodafone αναβάθμισε τα κυκλώματα με εξωτερικό σε ταχύτητα μεγαλύτερη των 800Gbps. 

Πέρασε ο Ιούνιος, εμφανίστηκε η έκθεση της ΕΕΤΤ για το 1ο εξάμηνο του 2021, ακόμα 800Gbps.

Αργότερα πέρασε κι ο Δεκέμβριος, εμφανίστηκε η έκθεση για το 2ο εξάμηνο του 2021, ακόμα 800Gbps.

Κάτι μου λέει ότι θα περάσει και το 1ο εξάμηνο του 2022 και θα είναι ακόμα στα 800Gbps.

For the record η Cosmote είναι στα 1935Gbps κι η Wind στα 2290Gbps.

Edited by Finwe
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Finwe said:

Θυμάμαι περσινό post, σε γειτονικό forum, πριν τον Ιούνιο του 2021 που έλεγε ότι η Vodafone αναβάθμισε τα κυκλώματα με εξωτερικό σε ταχύτητα μεγαλύτερη των 800Gbps. 

Πέρασε ο Ιούνιος, εμφανίστηκε η έκθεση της ΕΕΤΤ για το 1ο εξάμηνο του 2021, ακόμα 800Gbps.

Αργότερα πέρασε κι ο Δεκέμβριος, εμφανίστηκε η έκθεση για το 2ο εξάμηνο του 2021, ακόμα 800Gbps.

Κάτι μου λέει ότι θα περάσει και το 1ο εξάμηνο του 2022 και θα είναι ακόμα στα 800Gbps.

For the record η Cosmote είναι στα 1935Gbps κι η Wind στα 2290Gbps.

Για αυτό έχει χαλημη απόκριση και στην σταθερή.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, cmvr said:

Για αυτό έχει χαλημη απόκριση και στην σταθερή.

Φαντάσου τι έχει να γίνει ΑΝ διπλασιάσει την ταχύτητα των σταθερών συνδέσεων ακολουθώντας την Cosmote.

Edited by Finwe
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Finwe said:

Θυμάμαι περσινό post, σε γειτονικό forum, πριν τον Ιούνιο του 2021 που έλεγε ότι η Vodafone αναβάθμισε τα κυκλώματα με εξωτερικό σε ταχύτητα μεγαλύτερη των 800Gbps. 

Πέρασε ο Ιούνιος, εμφανίστηκε η έκθεση της ΕΕΤΤ για το 1ο εξάμηνο του 2021, ακόμα 800Gbps.

Αργότερα πέρασε κι ο Δεκέμβριος, εμφανίστηκε η έκθεση για το 2ο εξάμηνο του 2021, ακόμα 800Gbps.

Κάτι μου λέει ότι θα περάσει και το 1ο εξάμηνο του 2022 και θα είναι ακόμα στα 800Gbps.

For the record η Cosmote είναι στα 1935Gbps κι η Wind στα 2290Gbps.

Μπορείς μήπως να μας δώσεις λινκ γι αυτήν την έκθεση της ΕΕΤΤ; Δεν τη γνώριζα ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Finwe said:

Φαντάσου τι έχει να γίνει ΑΝ διπλασιάσει την ταχύτητα των σταθερών συνδέσεων ακολουθώντας την Cosmote.

Τελικά για όλα υπάρχουν εξηγήσεις … Χαίρομαι που δεν είμαι εγώ ο τρελός .

Στην εξυπηρέτηση στηρίζουν αδιάφορα , και εννοείτε «πέφτουν» ( μέσα σε πολλά εισαγωγικά )5-6 φορές τα συστήματα τους μέχρι να σε εξυπηρετήσουν . 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...