Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, blizard said:

Εγω ποτέ δεν είχα θέμα με την voda , πάντα ιστορικά ήταν η καλύτερη όπως ξέρουμε και η cosmote η χειρότερη με χάλια ήχο ...  δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι αλλά δεν μπορώ να φανταστώ γιατι να χαλάσουν κάτι που λειτουργούσε τέλεια

Για να απαντήσω χωρίς να βγαίνω εκτός του θέματος, προσωπικά απ την βονταφον όλα τα περιμένω. Ακόμα και το να χαλάσει κάτι που λειτουργούσε τέλεια.
Και για να το αιτιολογήσω, μιλάμε για την εταιρεία που αναβαθμίζει μια κεραια και αντί να βελτιώνεται η εμπειρία, σε πολλές περιπτώσεις γίνεται πολυ χειρότερη λόγω των ασταμάτητων εναλλαγών σε edge. 
 

Στα Γιάννενα ας πούμε ενώ έχει ένα σωρό θέσεις (οι περισσότερες μέσα στην πόλη μαζί με τη συνεργάτιδα) έχει καταφέρει να κάνει την πόλη λαμπόγυαλο. Έχει πολλά καλα σημεία (Γύρω από το νοσοκομείο Χατζηκώστα, Σπύρου Λάμπρου,  καραβατια, ναπολεωντος ζερβα, σεισμόπληκτα που πια δεν κάνει εναλλαγές, εν μερει Κιάφα, προς μπαφρα, πεδινη, Μπιζάνι και ΙΚΕΑ ειναι επισης αξιοπρεπέστατη)

Αν ανεφερω άλλες περιοχές (Ανατολή,  σημεία στους Αμπελοκήπους, ο,τι ειναι κοντά περιφερειακή, γύρος της λίμνης, βουνοπλαγιά και Σταυρακι) μιλάμε για κανονικη πανωλεθρία σε εσωτερικους χώρους και για 5G με ταχύτητες 3G. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει δυστυχώς ακόμη.

 Όπου αναβάθμισε και εχει μεγάλη κίνηση σε στέλνει σε 2G Cell.

 

Στους άλλους παρόχους δεν συμβαίνει αυτό με άριστο σήμα.

 

Οσο για την ποιότητα φωνής ... πέρασαν 20 χρόνια.  εσυ κολλημένος στο ...ISDN και στα GSM Codecs.

Ναι. κάποτε ηταν πρωτοποριακή σε πολλά πράγματα.

Τώρα αξίζει μονο το Unlimited Roaming και οι καλύτερες τιμές της κατα 50 Cents του Ευρώ φθηνότερη...

( I m feeding the troll )

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και το μεροκάματο για σήμερα.

Βέροια - Ελευσίνα κομπλέ σε CellMapper & nPerf.

1η του μήνα περιμένω τον μισθό...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, memoriesradio said:

Βγήκε και το μεροκάματο για σήμερα.

Βέροια - Ελευσίνα κομπλέ σε CellMapper & nPerf.

1η του μήνα περιμένω τον μισθό...

counter pass is coming!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πρέπει να το ονομάσουμε SpeedTester’s (ή nPerfer’s) pass.
Το counter pass παραπέμπει σε κουπόνι για αγορά ταμειακής μηχανής

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, blizard said:

Δεν ξέρω τώρα αν ειρωνεύεστε, αλλά μιλάω για την κλασική παλιά ομιλία στα χαζά κινητά 2g ...όχι volte 4g κλπ.

Πάντα δεν ήταν μια κλάση μπροστά η vodafone ? παντα δεν ΄ήταν συμπιεσμένος μέχρις αηδίας ο ήχος της cosmote , με προβληματική κάλυψη σε εσωτερικούς χώρους ? και μέχρι πρόσφατα τουλάχιστον   ?

Δεν μιλάμε για την καλύτερη εταιρία που την προτιμάνε όλοι σε αυτό το κομμάτι ? ναι η όχι ?

Ειναι πραγματικά εκνευριστικό με ττοσα α τρολλ εδώ μέσα που ξεχνάω και τα ονόματά τους, να μην μπορώ να βγάλω συμπερασμα αν τυχών έχει αλλάξει κάτι ή απλά έχουμε μια από τα ίδια

Ήταν δεν είναι

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, panos.k2 said:

Νομίζω πρέπει να το ονομάσουμε SpeedTester’s (ή nPerfer’s) pass.
Το counter pass παραπέμπει σε κουπόνι για αγορά ταμειακής μηχανής

Εγώ θέλω και ένα CellMapper's pass παρακαλώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από Πειραιά. Δυστυχώς εν πλω έτσι όπως είναι το βαπόρο, δεν βγάζει gps, οπότε ρεπό η "κτηματογράφηση" όσο μεσοπέλαγα αρμενίζω...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, memoriesradio said:

Βγήκε και το μεροκάματο για σήμερα.

Βέροια - Ελευσίνα κομπλέ σε CellMapper & nPerf.

1η του μήνα περιμένω τον μισθό...

Τέλεια !

Απλα με την αυτόματη μέτρηση ανά 15 sec θέλει φουλ κλιματισμό στην καμπίνα όταν έχει ζέστη γιατί ανάβουν οι συσκευές στο nperf 😃

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ilka71 said:
10 minutes ago, blizard said:
Γιατί δεν παίρνεις μια νεα καρτούλα να δοκιμάσεις ? 12 ευρω και σου δίνουν 1 μηνα όλα απεριόριστα , ηχεία , και 30 ευρω μετά να δοκιμάσεις ακόμα αν θές   ... δεν αργεί καθόλου να έρθει και τα κάνεις όλα online . Ολοι πριν αλλάξουν πάροχο  κοιτάνε ή ρωτάνε σε τέτοια topik γιαυτό έχουν γεμίσει με κάθε είδους περίεργα ατομα , θέλει προσοχή .

ναι απλά τώρα θέλω να αλλάξω εταιρία αλλά Έδεσσα θα πάω Αύγουστο!

 

Αν δεις στο Cellmapper δε θα δεις τρέλα πράγματα

image.png

 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, memoriesradio said:

Βγήκε και το μεροκάματο για σήμερα.

Βέροια - Ελευσίνα κομπλέ σε CellMapper & nPerf.

1η του μήνα περιμένω τον μισθό...

Νομίζω για αρχή χρειάζεσαι ένα βενζιν pass και θα ρθει το κασέρι μετά 😛😛😛

6 ώρες πριν, memoriesradio said:

Καλημέρα από Πειραιά. Δυστυχώς εν πλω έτσι όπως είναι το βαπόρο, δεν βγάζει gps, οπότε ρεπό η "κτηματογράφηση" όσο μεσοπέλαγα αρμενίζω...

Βαπόρι και σήμα ποτέ δεν αγαπήθηκαν αυτά τα δύο. Να δούμε πότε θα δεησουν να τα εξοπλίσουν και αυτά να παίζουν μεσοπέλαγα 

23 minutes ago, ilka71 said:
26 minutes ago, blizard said:
Γιατί δεν παίρνεις μια νεα καρτούλα να δοκιμάσεις ? 12 ευρω και σου δίνουν 1 μηνα όλα απεριόριστα , ηχεία , και 30 ευρω μετά να δοκιμάσεις ακόμα αν θές   ... δεν αργεί καθόλου να έρθει και τα κάνεις όλα online . Ολοι πριν αλλάξουν πάροχο  κοιτάνε ή ρωτάνε σε τέτοια topik γιαυτό έχουν γεμίσει με κάθε είδους περίεργα ατομα , θέλει προσοχή .

ναι απλά τώρα θέλω να αλλάξω εταιρία αλλά Έδεσσα θα πάω Αύγουστο!

Εγώ αυτό που θα έκανα θα ήταν να προχωρήσω στην εταιρία που με εξυπηρετεί και θέλω να πάω τον αριθμό μου και απλά θα έπαιρνα έναν αριθμό στην Έδεσσα με απεριόριστα για έναν μήνα και τέλος. Ένα 12ευρω παραπανω θα κοστίσει απλά, αλλά τι να κάνεις 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cmvr said:

 

Αν δεις στο Cellmapper δε θα δεις τρέλα πράγματα

image.png

 

Αν τσεκάρεις με provider την nova θα δεις ότι είναι όλες οι bands ανοιχτές. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, CaptainNickGR said:

Αν τσεκάρεις με provider την nova θα δεις ότι είναι όλες οι bands ανοιχτές. 

Αν υποθέσουμε ότι όλα ειναι σχετικά ακριβή, τσεκάρεις και την κάθε κεραία , την μορφολογία του εδάφους , τον κόσμο που έχει η κάθε εταιρία , τα gb που προσφέρει κλπ , μπορείς να βγαλεις συμπερασμα ασφαλές σε αυτή τη περίπτωση χωρίς να δοκιμάσεις ο ίδιος ? 

Οποιος μπορεί ας πει κάτι επιπλέον ,   μπράβο για την προσπάθεια  πάντως .

 

 - Vodafone -

1voda.png

 

- Nova -

2nova.png

 

- Cosmote -

3cote.png

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

Είδα τους χάρτες στην Έδεσσα. Η κεραία της κοσμοτέ πρέπει να κεντάει, η περίπτωση της vf είναι σχεδόν ίδια με μια άλλη επαρχιώτικη πόλη με micro εντός της πόλης και δεν κάνει δουλειά.

Δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα με τους χάρτες παίζει ρόλο και η ανομοιομορφία του εδάφους κλπ.

Καλύτερα @ilka71 να περιμένεις ή αν κάποιος απο εδώ γνωρίζει και είναι από την Έδεσσα ας μας πει.  

Edited by hercoulis
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω στον χάρτη που ρώτησε το παιδί .... με πολύ βασικές γνώσεις (τεράστια πιθανότητα λάθους)  δεν θα έχει κανένα πρόβλημα συνολικού bandwith πίεσης σε ταχύτητα  στην περιοχή   , πάντα σχετικά με τους αλλους.  Το ρίσκο να την πατήσεις από δίκτυο αν βρεις την τιμή που θες είναι μικρό.

Δεν μπορώ να καταλάβω πολύ τα πλεονεκτήματα η μειονεκτήματα του να έχεις 3 κεραίες αντί 2 ή μία με περισσότερες μπάντες στο σημείο ως προς την κάλυψη και την σταθεροτητα και αν οι 3 βοηθάνε τελικά ή όχι .

ΥΓ οτι λέμε εδω πάντα με προσοχή ,... μπορείς να κάνεις 30 λογαριασμούς και να δυσφημείς την vodafon με τον πιο γελοίο τρόπο ζητώντας και τα ρέστα από πραγματικούς πελάτες της εταιρίας  !!  Πονηρά σκεπτόμενος το γεγονός οτι σκυλιασαν μερικοί κατα την συγκεκριμενη ερώτηση ειναι το πιο αξιόπιστο στοιχείο για να υποθέσεις οτι όλα είναι μια χαρά στο σημειο .. ακριβώς το ίδιο έκαναν σε άλλο τοπικ όταν ένα παιδί έγραψε εδώ ότι ρωτήσει για προσφορά.

1voda.thumb.png.d71bad6c588beba067b6ea0add4a4253.png2nova.thumb.png.cbbc8d2dcb7534669f5d7f74f910a8bb.png

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

Στην επαρχία παιζει πολυ ρόλο και πόσους συνδρομητες εχει η κάθε εταιρια. Εννοώ την αναλογία κεραίας/συνδρομητών. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, cmvr said:

Τέλεια !

Απλα με την αυτόματη μέτρηση ανά 15 sec θέλει φουλ κλιματισμό στην καμπίνα όταν έχει ζέστη γιατί ανάβουν οι συσκευές στο nperf 😃

Καλησπέρα από Νάξο.

Παιδιά είμαστε; Πάνω στους αεραγωγούς το έχω αν και γενικά δεν ανεβάζει γενικά θερμοκρασία. Μόνο όταν το χτυπάει ο ήλιος. Τηλεφωνάρα το RN8P είπαμε.

Έπειτα από μια γεμάτη και κουραστική μέρα με πολλά χιλιόμετρα, ναυτικά μίλια και αρκετό programming, τα συμπεράσματα μου είναι: Πειραιά για αρχή πολύ καλά αποτελέσματα σε κάλυψη και ταχύτητες. Μεσοπέλαγα και μέσα στο καράβι, ικανοποιητικό σήμα, μικρές ταχύτητες που μερικές φορές ήταν μη λειτουργικό αλλά σχεδόν σε όλη την διαδρομή μπόρεσα και δούλεψα στον υπολογιστή. Στα λιμάνια των νησιών εννοείται καλά. Στα πέριξ της Νάξου ταχύτητες ~30Mbps. Στην χώρα θα πάω σε λίγο να δω τι παίζει, μετά φυσικά από κανένα σουβλάκι.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, hercoulis said:

Είδα τους χάρτες στην Έδεσσα. Η κεραία της κοσμοτέ πρέπει να κεντάει, η περίπτωση της vf είναι σχεδόν ίδια με μια άλλη επαρχιώτικη πόλη με micro εντός της πόλης και δεν κάνει δουλειά.

Δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα με τους χάρτες παίζει ρόλο και η ανομοιομορφία του εδάφους κλπ.

Καλύτερα @ilka71 να περιμένεις ή αν κάποιος απο εδώ γνωρίζει και είναι από την Έδεσσα ας μας πει.  

Και αλλού φαίνεται να κεντάει αλλά δεν το κάνει αλλά κάνεις δε σέβεται και πάλι αναφέρει πράγματα για αλλά δίκτυα στο τοπικ της Vodafone. Κρίμα 😒

43 minutes ago, memoriesradio said:

Καλησπέρα από Νάξο.

Παιδιά είμαστε; Πάνω στους αεραγωγούς το έχω αν και γενικά δεν ανεβάζει γενικά θερμοκρασία. Μόνο όταν το χτυπάει ο ήλιος. Τηλεφωνάρα το RN8P είπαμε.

Έπειτα από μια γεμάτη και κουραστική μέρα με πολλά χιλιόμετρα, ναυτικά μίλια και αρκετό programming, τα συμπεράσματα μου είναι: Πειραιά για αρχή πολύ καλά αποτελέσματα σε κάλυψη και ταχύτητες. Μεσοπέλαγα και μέσα στο καράβι, ικανοποιητικό σήμα, μικρές ταχύτητες που μερικές φορές ήταν μη λειτουργικό αλλά σχεδόν σε όλη την διαδρομή μπόρεσα και δούλεψα στον υπολογιστή. Στα λιμάνια των νησιών εννοείται καλά. Στα πέριξ της Νάξου ταχύτητες ~15Mbps. Στην χώρα θα πάω σε λίγο να δω τι παίζει, μετά φυσικά από κανένα σουβλάκι.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση 

Απλά το ταμπετ στους αεραγωγούς δεν μπαίνει είναι πολύ βαρύ😀 

Έχω ως βασικό μου τηλέφωνο το samsung galaxy tab s8 δεν μπορώ ψείρες οθόνες 🤣🤣🤣🤣🤣

Πάντως κάνεις τόση δουλειά αλλά αν είχες 5g συσκευή θα έβλεπες ένα πολύ διαφορετικό δίκτυο σε πολλές περιοχές.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cmvr said:

 😒

Απλά το ταμπετ στους αεραγωγούς δεν μπαίνει είναι πολύ βαρύ😀 

Έχω ως βασικό μου τηλέφωνο το samsung galaxy tab s8 δεν μπορώ ψείρες οθόνες 🤣🤣🤣🤣🤣

Πάντως κάνεις τόση δουλειά αλλά αν είχες 5g συσκευή θα έβλεπες ένα πολύ διαφορετικό δίκτυο σε πολλές περιοχές.

Βάλε μια 24άρα τηλεόραση και πάρε hdmi από το tablet να βλέπεις σαν άνθρωπος στο αυτοκίνητο, αλλά και οι υπόλοιποι στα 2-3 πιο πίσω αυτοκίνητα. Πάρε και μια σπαστή βάση tv, αλλά να αντέχει μέχρι 32" (για μελλοντική αναβάθμιση), πέταξε τα όλα πάνω στο ταμπλό και θα είσαι αρχηγός!

Θα έρθει και η ώρα για 5G συσκευή. Όλα στην ώρα τους.

Όσο για την δουλειά, δεν τρελαίνομαι κιόλας, απλά τρέχει στο παρασκήνιο το cellmapper και το nperf, και μόνο όταν οδηγάω το βάζω να μαζεύει speedtests.

Καλό μας βράδυ...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, memoriesradio said:

Βάλε μια 24άρα τηλεόραση και πάρε hdmi από το tablet να βλέπεις σαν άνθρωπος στο αυτοκίνητο, αλλά και οι υπόλοιποι στα 2-3 πιο πίσω αυτοκίνητα. Πάρε και μια σπαστή βάση tv, αλλά να αντέχει μέχρι 32" (για μελλοντική αναβάθμιση), πέταξε τα όλα πάνω στο ταμπλό και θα είσαι αρχηγός!

Θα έρθει και η ώρα για 5G συσκευή. Όλα στην ώρα τους.

Όσο για την δουλειά, δεν τρελαίνομαι κιόλας, απλά τρέχει στο παρασκήνιο το cellmapper και το nperf, και μόνο όταν οδηγάω το βάζω να μαζεύει speedtests.

Καλό μας βράδυ...

Με παίρνει και μεγαλύτερη από 24 αρα  🤣 αλλά πάνω από κάποιες ίντσες είναι παράνομο αν δεν είναι εργοστασιακή στο αυτοκίνητο. 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, cmvr said:

Με παίρνει και μεγαλύτερη από 24 αρα  🤣 αλλά πάνω από κάποιες ίντσες είναι παράνομο αν δεν είναι εργοστασιακή στο αυτοκίνητο. 

Λεπτομέρειες...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μέσα στο Πα.Μακ. με φουλ σήμα, απο την πλευρά που κοιτάει προς τους σταθμούς της ΔΕΘ. 

https://www.speedtest.net/result/i/5628633675

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

Σήμερα μέσα στο Πα.Μακ. με φουλ σήμα, απο την πλευρά που κοιτάει προς τους σταθμούς της ΔΕΘ. 

https://www.speedtest.net/result/i/5628633675

Θα πεταχτει τωρα ο blizard και θα σου πει οτι κάνεις δυσφήμιση με φωτοσοπ...

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Mobileras said:

Θα πεταχτει τωρα ο blizard και θα σου πει οτι κάνεις δυσφήμιση με φωτοσοπ...

Καλά υπάρχουν τρόποι και χωρίς photoshop (δεν λέω παραπάνω)  το πρόβλημα είναι ατομα που κάνετε εκατοντάδες μετρήσεις και συγκρίσεις στα λόγια (εσύ μόνος πόσες το έχεις κανει ? ) ... ακόμα και αυτοί που αποδεδειγμένα έχουν vodafon ιντερνετ μια στις 50 να βάζουν screenshot και τις 49 το περιγράφουν με ανάλογα σχόλια.

Αυτές οι ταχύτητες όντος υπάρχουν,   ότι υπάρχει το βάζετε εδω 😉  και επίσης είναι απόλυτα λειτουργικές ... και τηλεόραση δουλέυει και τα πάντα, ενώ η vodafon κάνει τοπικές αναβαθμήσεις και φτιάχνει τέτοια θέματα έυκολα... σε άλλες εταιρίες όταν βλέπουμε ταχύτητες 0.2 και να μην έχεις τηλέφωνο ειναι καταστάσεις μόνιμες και περιμένουν μια γενική αναβάθμηση της περιοχής, ενω τα σχολιάζετε απλα΄ως φυσιολογικά λόγο κόσμου και περιοχής και όχι ώς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...