Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην Ανω Κυψέλη που μένω, ενώ έχω σχετικά καλύτερες ταχυτητες από COSMOTE (7-14MBPS), δεν μπορώ να στρεμάρω με τίποτα με COSMOTE TV ενώ με την COSMOTE που είχα 4-5mbps δεν είχα κανένα θέμα.

Σίγουρα δεν έπαιζε 1080p. αλλά κανάλια και ταινίες σε 720p τις έτρεχε νεράκι, ενώ εδώ πραγματικά είναι σπάσιμο νεύρων και σε κάποιες περιπτώσεις με ρίχνει ακόμα και στα 240p.

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και το 2G της Vodafone είναι αξιοπρεπέστατο στην ποιότητα κλήσεων. Η συσκευή μου δεν υποστηρίζεται ως προς το volte.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kalitexnis_g said:

Πάντως και το 2G της Vodafone είναι αξιοπρεπέστατο στην ποιότητα κλήσεων. Η συσκευή μου δεν υποστηρίζεται ως προς το volte.

Πάντα ήταν κρύσταλλο οι κλήσεις μέσω edge λες, σχεδόν δεν κατάλαβα διαφορά με το volte.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CaptainNickGR said:

Πάντα ήταν κρύσταλλο οι κλήσεις μέσω edge λες, σχεδόν δεν κατάλαβα διαφορά με το volte.

Και γράφει και HD..

https://www.speedtest.net/my-result/a/9227949818

Χανιά κάτω απ'τον φάρο. Όχι άσχημα..

Link to comment
Share on other sites

IMG_0944.thumb.PNG.abb3f8ce071bec28f33142c89592f98e.PNG

Σε συνέχεια του παραπάνω μηνύματος μου για το ότι δεν γίνεται streaming, μπορείτε να δείτε ότι στο auto του Twitch η ανάλυση δεν πάει παραπάνω από 160p (δεν ήξερα καν ότι υπήρχε τέτοια αναλυση). Όποτε το βάζω σε οτιδήποτε παραπάνω - ακόμα και 360p - λαγκάρει.

Το χειρότερο? Από προχθές, έχω 100-150+ ping και δεν ξέρω για ποιο λόγο. Με την ταχύτητα δεν είχα τόσο θέμα γιατί πιο πολύ με ενδιέφερε να παίζω online games (είχα 60-70) και να στριμάρω. Τώρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα. 

Όπως λένε και στο χωριό μου, "τυπικό L Vodafone" . 😛 

Edited by ParafronGR

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ParafronGR said:

IMG_0944.thumb.PNG.abb3f8ce071bec28f33142c89592f98e.PNG

Σε συνέχεια του παραπάνω μηνύματος μου για το ότι δεν γίνεται streaming, μπορείτε να δείτε ότι στο auto του Twitch η ανάλυση δεν πάει παραπάνω από 160p (δεν ήξερα καν ότι υπήρχε τέτοια αναλυση). Όποτε το βάζω σε οτιδήποτε παραπάνω - ακόμα και 360p - λαγκάρει.

Το χειρότερο? Από προχθές, έχω 100-150+ ping και δεν ξέρω για ποιο λόγο. Με την ταχύτητα δεν είχα τόσο θέμα γιατί πιο πολύ με ενδιέφερε να παίζω online games (είχα 60-70) και να στριμάρω. Τώρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα. 

Όπως λένε και στο χωριό μου, "τυπικό L Vodafone" . 😛 

Επειδή ακούγεται σαν βλάβη, πήρες στο 13840 να το δηλώσεις; 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, CaptainNickGR said:

Επειδή ακούγεται σαν βλάβη, πήρες στο 13840 να το δηλώσεις; 

Τους είχα πάρει τηλ την προηγούμενη Τετάρτη και μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει θέμα στην περιοχή κι ότι μάλλον φταίει το κινητό, το μοντεμάκι, το COSMOTE Box ή ο Θεός 😛 

Μόλις τους ξαναπήρα τηλ, μου είπαν ότι από χθες (!) υπάρχει δηλωμένη βλαβη και προσπαθεί ο ΔΕΔΔΗΕ να το φτιάξει και δεν έχουμε διαθέσιμη κεραία στην περιοχή.

Edited by ParafronGR

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Πάντως και το 2G της Vodafone είναι αξιοπρεπέστατο στην ποιότητα κλήσεων. Η συσκευή μου δεν υποστηρίζεται ως προς το volte.

Μπορεις να το περασεις αν εχεις κινητο που δεν ειναι vf approved 

Εγω που το τσιμπησα απο banggood εχω VoLTE αν και ανεπισημο(δεν βγαζει το συμβολο δηλαδη) 

Και ναι η ποιοτητα κλησεων με βοντα ειναι πολυ καλη κυριως οταν μιλαω απο βοντα προς βοντα με HD+

Edited by CamuCamu
Link to comment
Share on other sites

Λογικά σήμερα αποχαιρετά το 3G σε στερεά Πελοπόννησο και αύριο στην Ήπειρο. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, CamuCamu said:

Μπορεις να το περασεις αν εχεις κινητο που δεν ειναι vf approved 

Εγω που το τσιμπησα απο banggood εχω VoLTE αν και ανεπισημο(δεν βγαζει το συμβολο δηλαδη) 

Και ναι η ποιοτητα κλησεων με βοντα ειναι πολυ καλη κυριως οταν μιλαω απο βοντα προς βοντα με HD+

Aν εννοεις το σύμβολο Volte δίπλα απο το σήμα, δεν το εμφανίζει η vodafone έτσι και αλλιως

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, TakeOverNet said:

Λογικά σήμερα αποχαιρετά το 3G σε στερεά Πελοπόννησο και αύριο στην Ήπειρο. 

Μακάρι να κλείσει, να προχωρήσει η κατάσταση. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, TakeOverNet said:

Λογικά σήμερα αποχαιρετά το 3G σε στερεά Πελοπόννησο και αύριο στην Ήπειρο. 

Το cc δίνει ημερομηνία για την Θεσσαλονίκη στις 30/05. Παίζει νωρίτερα ή καλό καλοκαίρι ; 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, bbbb said:

Aν εννοεις το σύμβολο Volte δίπλα απο το σήμα, δεν το εμφανίζει η vodafone έτσι και αλλιως

Α ναι? Δε το ηξερα αυτο θα μ πεις οπως και να χει λειτουργει και ως volte μεσω του wifi calling διακοπτη π υπαρχει στο κινητο αν και κανονικα αυτα επρεπε να τα διαχωριζουν

Link to comment
Share on other sites

Αξιοπερίεργο:

Στην Εγνατία οδό πριν τον κόμβο της Κουλούρας, στον σταθμό 2429, παρουσιάζεται το εξής. Σε συνεχή καταγραφή και speedtest μέσω της εφαρμογής nPerf, ενώ σε όλη την διαδρομή καταγράφει την κάλυψη και κάνει speedtest, στο speedtest μόνο, οταν συνδέεται στον συγκεκριμένο σταθμό, παγώνει και δεν συνεχίζει τα tests. Τα δεδομένα λειτουργούν κανονικά σε όλα τα υπόλοιπα στην συσκευή. Στον επόμενο σταθμό ξαναλειτουργούν τα speedtests μέσω της εφαρμογής.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Ανtελήφθην άτομο/μέλος στο CellMapper, που χαρτογραφεί την Vodafone στη πόλη της Θεσσαλονίκης, είτε με χαλασμένη συσκευή (κεραιοσύστημα) ή συσκευή τυλιγμένη με αλουμινόχαρτο (για προφανείς λόγους) ή μέσα σε κονσέρβα θωρακισμένη. 20dB-30dB (ή/και περισσότερο) attenuation (χαμηλότερο σήμα) σε σχέση με την πραγματικότητα! Περνάει μπροστά από micro και το καταγράφει με κόκκινο. Ο ίδιος χρήστης καταγράφει και την Nova στο CellMapper. Η διαδρομή του, ξεκινάει από Ακροπόλεως (Επταπυργίου), Ολυμπιάδος (Προφήτης Ηλίας), Κασσάνδρου, Αγίου Δημητρίου (αριστερά από τον Άγιο Δημήτριο και μπροστά από το micro στο κατάστημα της Vodafone), Ολύμπου, Φιλίππου, Ρωμαϊκή Αγορά και καταλήγει Πλατεία Αριστοτέλους, πίνει έναν καφέ ενώ ταυτόχρονα φορτίζει με το powerbank την συσκευή του γιατί με το αλουμινόχαρτο του ξελίγωσε την μπαταρία, και συνεχίζει Βασιλέως Ηρακλείου, Αγίου Μηνά, Βασιλέως Ηρακλείου, Φράγκων, Βαρδάρη, Αφροδίτης, Σιδηροδρομικός Σταθμός, και ίσως Αναγεννήσεως και Κουντουριώτου. Μία κόκκινη συνεχόμενη γραμμή side by side με την πράσινη.

Αν ακούει και έχει android συσκευή, ας έρθει να του πειράξω τα tx & rx settings, να μπορεί να κάνει την δουλειά του και χωρίς αλουμινόχαρτο...

CellMapper

CellMapper

CellMapper

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Κουλό όντως, μήπως κλειδώνει σε καμιά συγκεκριμένη μπάντα που δεν παίζει σε αυτή την περιοχή, λίγο κουλό βέβαια Αριστοτέλους κεντρικά λογικά θα παίζουν όλες οι μπάντες. Από την άλλη χρήστης του cellmapper να έχει τέτοιο πρόβλημα με τη συσκευή και να συνεχίζει έτσι?!

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, VasilisSam said:

Κουλό όντως, μήπως κλειδώνει σε καμιά συγκεκριμένη μπάντα που δεν παίζει σε αυτή την περιοχή, λίγο κουλό βέβαια Αριστοτέλους κεντρικά λογικά θα παίζουν όλες οι μπάντες. Από την άλλη χρήστης του cellmapper να έχει τέτοιο πρόβλημα με τη συσκευή και να συνεχίζει έτσι?!

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τί να σου πω! Είναι συνεχόμενη η μέτρηση (με το κόκκινο) και βγάζει μάτι! Αλλά μετράει και την Nova (με άλλη συσκευή ή χωρίς αλουμινόχαρτο/κονσέρβα) και ίδια ακριβώς διαδρομή. Αυτό με τις μπάντες το αποκλείουμε...

Η διαδρομή (με τα πόδια) που ακολούθησε ο μπέης, ανανεώθηκε...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Θα κλειδώνει σε καμία b7 από μακριά και θα τε γ@μαει όλα . Κλασική vf 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, georgebad said:

Θα κλειδώνει σε καμία b7 από μακριά και θα τε γ@μαει όλα . Κλασική vf 

Η κλασική Vodafone το κάνει αυτό μόνο στη συγκεκριμένη συσκευή; 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, georgebad said:

Θα κλειδώνει σε καμία b7 από μακριά και θα τε γ@μαει όλα . Κλασική vf 

Ναι δίκιο έχεις. Περνάει μπροστά από τα micro στα 10μέτρα και η συσκευή "του" έχει νταλκά με την μακρινή από το Καρπενήσι...
Ενώ όταν μετράει Nova όλα μέλι γάλα...

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;

* Off Topic: Σήμερα πέρασα από κατάστημα Nova για αναλυτική ενημέρωση παλιών οφειλών (4 διαφορετικές αναλύσεις από κατάστημα, τηλ εξυπηρέτηση, sms και πάλι κατάστημα). Ανέφερα τι πληρώνω στην Vodafone και πόσα GB κατανάλωσα για "κοινωφελείς" σκοπούς (hotspot), κατά το πρόσφατο ταξίδι μου στην Ιταλία παρέα με non vodafone group/friends. Η κοπελίτσα μόνο που δεν έκλαψε. Εγώ λέει έχω ακόμα Nova...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω κανένας να α κάθεται να ασχολείται με το πως να υποβιβάσει την εταιρία στο cellmapper . Μπορώ να σας πω enb που ενώ έρχεται b3 με -70 κραταει b7 στα -120και -124

Link to comment
Share on other sites

Θα κλειδώνει σε καμία b7 από μακριά και θα τε γ@μαει όλα . Κλασική vf 
Για B28 το κόβω. Βλέπω τι κάλυψη φαίνεται από την 10400 και πέφτει ακριβώς πάνω στα κόκκινα tiles που έχουν καταγραφεί. Βέβαια όχι σε όλα. Πέριξ του Σιδηροδρομικού σταθμού ναι όμως. Κλειδωμένο κινητό σίγουρα.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, georgeavl3 said:

Για B28 το κόβω. Βλέπω τι κάλυψη φαίνεται από την 10400 και πέφτει ακριβώς πάνω στα κόκκινα tiles που έχουν καταγραφεί. Βέβαια όχι σε όλα. Πέριξ του Σιδηροδρομικού σταθμού ναι όμως. Κλειδωμένο κινητό σίγουρα.

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Το είδα και εγώ , b28 είναι αλλά είναι πολλές οι περιπτώσεις που κραταει άσκοπα την b7 εχω και ένα σχετικξ βιντεάκι 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, georgeavl3 said:

Για B28 το κόβω. Βλέπω τι κάλυψη φαίνεται από την 10400 και πέφτει ακριβώς πάνω στα κόκκινα tiles που έχουν καταγραφεί. Βέβαια όχι σε όλα. Πέριξ του Σιδηροδρομικού σταθμού ναι όμως. Κλειδωμένο κινητό σίγουρα.

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Αν είναι όπως τα λες (κλειδωμένη μπάντα), τότε μιλάμε για αντικειμενική μέτρηση! Όπως επίσης ότι το ίδιο άτομο, με ακριβώς την ίδια διαδρομή μέτρησε και Nova, αλλά χωρίς κλείδωμα...

14 minutes ago, georgebad said:

Το είδα και εγώ , b28 είναι αλλά είναι πολλές οι περιπτώσεις που κραταει άσκοπα την b7 εχω και ένα σχετικξ βιντεάκι 

Πολλές οι περιπτώσεις; Ο μπέης περπάτησε σχεδόν την μισή Θεσσαλονίκη με τα πόδια, σε "άσκοπη" Β7 ήταν όλη την ώρα σε όλη την διαδρομή;

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Πολλές οι περιπτώσεις; Ο μπέης περπάτησε σχεδόν την μισή Θεσσαλονίκη με τα πόδια, σε "άσκοπη" Β7 ήταν όλη την ώρα σε όλη την διαδρομή;
Πάντως στο κινητό μου (Dual SIM) δε γίνεται να επιλέξεις μπάντα μέσα από το Network Signal Guru και για τις 2 κάρτες. Γενικά πολλά μπορεί να έχουν συμβεί.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...