Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 minutes ago, blizard said:

Σας καταλαβαίνω και συγνώμη δεν είμαι τεχνικός ...τα βλέπω ολα ροδινα γιατι επιτέλους αποκτάμε φτηνο ιντερνετ και δεν δουλευω και στην cosmote  😉

Καλά κάνετε με τις μετρήσεις σας και τα μαθηματα τεχνολογίας αλλά και αυτά που και που  πρέπει να έχουν μια επαφή με την αγορά έστω ενημερωτικά.... στο κάτω κάτω χαλαβέ κάνατε για την μεγάλη αναπτυξη που έχει τελευταία η voda και δεν σταματάει πουθενα, μια χαρά κόλλησε .

Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις πως ακριβώς δουλεύει το liquid και πως ακριβώς μπορείς να έχεις με 15€ τον μήνα 100 GB?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, blizard said:

Πολύ πιο φτηνά ... σε πμ η ρώτα σε άλλο τοπικ καλυτερα τι ακριβώς θες.

Μα μισο λεπτό, μετά από κάποιο όγκο δεδομένων την ημέρα, δεν σου βάζει απεριόριστα με 1.5€ τη μερα;

Επισης δεν ήρθε η Vodafone να σώσει τις τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα. Μην γίνεσαι υπερβολικός. Εγώ θα τους πάρω σοβαρά μόνο όταν σταματήσουν τις εναλλαγές πλήρως και φτάσουν το δίκτυο στα επίπεδα της συνεργάτιδας. Πριν γίνει αυτό πραγματικότητα, με συγχωρείτε αλλά θα δεχόμουν να την χρησιμοποιήσω μόνο ως δεύτερη. 

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Φίλε blizard με όλο τον σεβασμό είσαι πολύ καλός στο να αναλύεις πακέτα πχ Liquid, αλλά από θέματα δικτύων δεν το έχεις και πολύ και εκτίθεσαι πιστεύω. Μπαίνουμε εδώ και θέλουμε να διαβάζουμε περί δικτύων από τους ειδικούς και όχι από fan boys εταιριών που τα βλέπουν όλα ρόδινα.





Και φυσικά με βάση την εμπειρία χρήσης όλων μας.
Που ειμαι σίγουρος 99,9% εδω χεστήκαμε για τις εταιρείες,θέλουμε ποιότητα και λογικές τιμές!
Τα fanboy νομίζω κανείς δεν μπαίνει πλέον στον κόπο ούτε τα post τους να διαβάσουμε..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, panos.kar said:

Μα μισο λεπτό, μετά από κάποιο όγκο δεδομένων την ημέρα, δεν σου βάζει απεριόριστα με 1.5€ τη μερα;

Επισης δεν ήρθε η Vodafone να σώσει τις τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα. Μην γίνεσαι υπερβολικός. Εγώ θα τους πάρω σοβαρά μόνο όταν σταματήσουν τις εναλλαγές πλήρως και φτάσουν το δίκτυο στα επίπεδα της συνεργάτιδας. Πριν γίνει αυτό πραγματικότητα, με συγχωρείτε αλλά θα δεχόμουν να την χρησιμοποιήσω μόνο ως δεύτερη. 

Δε θέλω να σε στεναχωρήσω και δεν είναι το κατάλληλο θέμα η συνεργάτιδα είναι πολύ χειρότερη  από τη Vodafone μέσα στην Αθήνα - Αττική και στα εκτός πόλης μόνο με 800αρες στο 80% της χώρας και στην πρόσφατη επίσκεψη μου σε Καβάλα, Ξάνθη, Κομοτηνή νότια και Αλεξανδρούπολη τελευταία και καταϊδρωμένη.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, panos.kar said:

Μα μισο λεπτό, μετά από κάποιο όγκο δεδομένων την ημέρα, δεν σου βάζει απεριόριστα με 1.5€ τη μερα;

Επισης δεν ήρθε η Vodafone να σώσει τις τηλεπικοινωνίες στην Ελλάδα. Μην γίνεσαι υπερβολικός. Εγώ θα τους πάρω σοβαρά μόνο όταν σταματήσουν τις εναλλαγές πλήρως και φτάσουν το δίκτυο στα επίπεδα της συνεργάτιδας. Πριν γίνει αυτό πραγματικότητα, με συγχωρείτε αλλά θα δεχόμουν να την χρησιμοποιήσω μόνο ως δεύτερη. 

Δεν θελω να ασχοληθω με offtopic περιεχομενο αλλα ας ειχε την συνδρομητικη βαση της VF και θα λεγαμε τωρα για το που θα βρισκοταν η συνεργατιδα ασχετως τις εναλλαγες που κανει

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, CamuCamu said:

Δεν θελω να ασχοληθω με offtopic περιεχομενο αλλα ας ειχε την συνδρομητικη βαση της VF και θα λεγαμε τωρα για το που θα βρισκοταν η συνεργατιδα ασχετως τις εναλλαγες που κανει

Σκέψου λογικά. Περισσότεροι συνδρομητές και έχει Περισσότερο Bandwidth. Μην πάτε να καλύψετε τα χάλια της Vodafone. Ποσά MHz έχει συνολικά για 4G στην Β7 και την Β3;

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, panos.kar said:

Σκέψου λογικά. Περισσότεροι συνδρομητές και έχει Περισσότερο Bandwidth. Μην πάτε να καλύψετε τα χάλια της Vodafone. Ποσά MHz έχει συνολικά για 4G στην Β7 και την Β3;

Φίλε η vf έχει παραπάνω bandwidth από τη nova λόγω των περισσότερων πελατών. Μην ξεχνάς όμως ότι η new nova θέλει να πάρει πελάτες από τη Vodafone 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να ασχοληθω με offtopic περιεχομενο αλλα ας ειχε την συνδρομητικη βαση της VF και θα λεγαμε τωρα για το που θα βρισκοταν η συνεργατιδα ασχετως τις εναλλαγες που κανει

Πρώτα φτιάχνεις δίκτυο και μετά πελατειακή βάση.
(Γενική παρατήρηση)
Το οτι είναι μία ζωή τρίτη δεν φταίει το κακό μάρκετιγκ..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, zerokill said:


Πρώτα φτιάχνεις δίκτυο και μετά πελατειακή βάση.
(Γενική παρατήρηση)
Το οτι είναι μία ζωή τρίτη δεν φταίει το κακό μάρκετιγκ..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Συμφωνώ απόλυτα 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Gv2008 said:

Φίλε η vf έχει παραπάνω bandwidth από τη nova λόγω των περισσότερων πελατών. Μην ξεχνάς όμως ότι η new nova θέλει να πάρει πελάτες από τη Vodafone 

Ωραία. Λέμε το ίδιο πράγμα.
Άρα στην ουσία είναι ίδιες από θέμα χωρητικότητας. Η μια έχει περισσότερο φασμα και περισσότερους πελάτες, η άλλη έχει λιγοτερο φασμα και λιγότερους πελάτες. Συγγνωμη για το off topic, από εμένα τελειώνει εδώ. 
 

οπως και να χει, έχοντας πει αυτά, απαγορεύεται κατ εμέ να συμβαίνει αυτό με τις εναλλαγές. 

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, panos.kar said:

Σκέψου λογικά. Περισσότεροι συνδρομητές και έχει Περισσότερο Bandwidth. Μην πάτε να καλύψετε τα χάλια της Vodafone. Ποσά MHz έχει συνολικά για 4G στην Β7 και την Β3;

Σορρυ γι την αντιπαραθεση αλλα Β7 δεν βλεπω τοσο συχνα απο την Vodafone τουλαχιστον στην περιοχη που κινουμαι εγω δλδ στον Πειραια αντε 3 να εχω δει ενω η αλλη χωνει με το κιλο αλλα συμφωνω οτι πρεπει να τα βρουν με τον vendor τους και να το λυσουν με καθε τροπο το θεμα αυτο 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, CamuCamu said:

Σορρυ γι την αντιπαραθεση αλλα Β7 δεν βλεπω τοσο συχνα απο την Vodafone τουλαχιστον στην περιοχη που κινουμαι εγω δλδ στον Πειραια αντε 3 να εχω δει ενω η αλλη χωνει με το κιλο αλλα συμφωνω οτι πρεπει να τα βρουν με τον vendor τους και να το λυσουν με καθε τροπο το θεμα αυτο 

Ποια αντιπαράθεση βρε😂😂; Συζήτηση κάνουμε. Εδώ πάντως Γιάννενα έχει στα περισσότερα σημεία Β7. Σπάνια δηλαδή δεν θα κάνει ca με Β7. Ακόμα και στη λίμνη κάνει ca με Β7 αλλά κάνει πολλές εναλλαγές. Έτσι εχω δει και εγώ αλλά έχει ειπωθεί και εδώ μέσα για τη λίμνη. 

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, panos.kar said:

Ποια αντιπαράθεση βρε😂😂; Συζήτηση κάνουμε. Εδώ πάντως Γιάννενα έχει στα περισσότερα σημεία Β7. Σπάνια δηλαδή δεν θα κάνει ca με Β7. Ακόμα και στη λίμνη κάνει ca με Β7 αλλά κάνει πολλές εναλλαγές. Έτσι εχω δει και εγώ αλλά έχει ειπωθεί και εδώ μέσα για τη λίμνη. 

Ε το να ζεις εκτος Αττικης ειναι διαφορετικα κυριως εκει που το εχει στησει η Victus το δικτυο 

Παντως κοιτωντας το cellmapper φαινεται να υπαρχουν λιγες παραπανω Β7 απο αυτες που ειπα αλλα οι πιο πολλες ειναι micro overall

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CamuCamu said:

Ε το να ζεις εκτος Αττικης ειναι διαφορετικα κυριως εκει που το εχει στησει η Victus το δικτυο 

Παντως κοιτωντας το cellmapper φαινεται να υπαρχουν λιγες παραπανω Β7 απο αυτες που ειπα αλλα οι πιο πολλες ειναι micro overall

 

Εδώ το δίκτυο είναι πρακτικά  Victus με εξαίρεση ελαψιστους σταθμους και micro (συνολικά λιγότερα απο 5). Από κάλυψη δεν υπάρχει παράπονο. Έχουν την καλύτερη κάλυψη στην πόλη οι victusιανές. Δεδομένης και της τεράστιας κίνησης που έχουν στην πόλη, τρέχουν πολυ καλά. Απλά η vf μας τα χαλάει λίγο με τις εναλλαγές. Αυτό. 
Εσένα τι πακέτο σου δίνει η Vodafone?

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, panos.kar said:

Εδώ το δίκτυο είναι πρακτικά  Victus με εξαίρεση ελαψιστους σταθμους και micro (συνολικά λιγότερα απο 5). Από κάλυψη δεν υπάρχει παράπονο. Έχουν την καλύτερη κάλυψη στην πόλη οι victusιανές. Δεδομένης και της τεράστιας κίνησης που έχουν στην πόλη, τρέχουν πολυ καλά. Απλά η vf μας τα χαλάει λίγο με τις εναλλαγές. Αυτό. 
Εσένα τι πακέτο σου δίνει η Vodafone?

Εχω απλο CU εγω αλλα αγορασμενο μεσω προσφορας black friday την οποια παραποιησαν και δεν ξερω αν αξιζει να διαμαρτυρηθω 50 gb ανα μηνα μου ειχαν υποσχεθει για 6 μηνες με καθε ανανεωση μαζι με τζαμπα bundle πρωτου μηνα το cu combo M δλδ αλλα τελικα κατι περιεργο προεκυψε απο αυτους και μου το ισοσταθμιζουν με διπλη ανανεωση ουσιαστικα

Edited by CamuCamu
Link to comment
Share on other sites

Γήπεδο ΠΑΟΚ, τώρα που παίζει ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός. 
https://www.speedtest.net/my-result/i/5476944537

39981CA6-F933-444E-AC78-BB56953FF2F5.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, CamuCamu said:

Σορρυ γι την αντιπαραθεση αλλα Β7 δεν βλεπω τοσο συχνα απο την Vodafone τουλαχιστον στην περιοχη που κινουμαι εγω δλδ στον Πειραια αντε 3 να εχω δει ενω η αλλη χωνει με το κιλο αλλα συμφωνω οτι πρεπει να τα βρουν με τον vendor τους και να το λυσουν με καθε τροπο το θεμα αυτο 

Όταν γεμίζει ο σταθμός έχεις 2 επιλογές: Βάζεις 2600 (με μικρότερο penetration) η βάζεις νέο σταθμό. Το ένα από τα 2 είναι φθηνότερο. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2023 at 8:22 ΜΜ, TakeOverNet said:

Καλή ερώτηση. Μέχρι αρχες Μαρτίου θα έχει φύγει Θεσσαλία, Κυκλάδες, και Αττική εκτός κέντρου. 

Θα μπουν και νέες κεραίες στα νησιά;

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Gv2008 said:

Θα μπουν και νέες κεραίες στα νησιά;

Λογικά με το υποθαλάσσιο θα έχει άπλετο backhauling , όποτε σίγουρα θα αυξηθεί χωρητικότητα με προθήκη συχνοτήτων. 
 

Κεραία είδα πρόσφατα Αμοργο που έλειπε και μπήκε. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TakeOverNet said:

Λογικά με το υποθαλάσσιο θα έχει άπλετο backhauling , όποτε σίγουρα θα αυξηθεί χωρητικότητα με προθήκη συχνοτήτων. 
 

Κεραία είδα πρόσφατα Αμοργο που έλειπε και μπήκε. 

Θα μπει 5G σε όλες τις κεραίες; Και αν ναι με DSS ή N78?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Gv2008 said:

Θα μπουν και νέες κεραίες 

Χρειάζονται να μπουν! Ειδικά το καλοκαίρι παίζουν πολύ μονοψήφια οι Κυκλάδες πχ Άνδρος, λόγω του τουρισμού! Θέλει πύκνωση και λόγω 5G.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrischal1908 said:

Χρειάζονται να μπουν! Ειδικά το καλοκαίρι παίζουν πολύ μονοψήφια οι Κυκλάδες πχ Άνδρος, λόγω του τουρισμού! Θέλει πύκνωση και λόγω 5G.

Και στην Κύθνο το 2019 είχε παντού στη χώρα EDGE. Όπως και η πράσινη φυσικά. Μόνο η μπλε είχε 4G B20. Έχει πάει κάποιος πρόσφατα για να μας απαντήσει στο αντίστοιχο θέμα σύγκρισης;

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Gv2008 said:

Και στην Κύθνο το 2019 είχε παντού στη χώρα EDGE. Όπως και η πράσινη φυσικά. Μόνο η μπλε είχε 4G B20. Έχει πάει κάποιος πρόσφατα για να μας απαντήσει στο αντίστοιχο θέμα σύγκρισης;

Το CellMapper για την Κύθνο, δείχνει δύο κεραίες με Β20 και μία με Β3 + Β20. Επίσης μεγάλη κάλυψη (στη δυτικά πλευρά του νησιού) από μία Β20 από την Κέα.
Το nPerf δείχνει 4G & 4G+ κάλυψη σε διάφορα σημεία του νησιού.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, memoriesradio said:

Το CellMapper για την Κύθνο, δείχνει δύο κεραίες με Β20 και μία με Β3 + Β20. Επίσης μεγάλη κάλυψη (στη δυτικά πλευρά του νησιού) από μία Β20 από την Κέα.
Το nPerf δείχνει 4G & 4G+ κάλυψη σε διάφορα σημεία του νησιού.

Μάλιστα. Η Κύθνος είναι πονεμένο νησί. Θέλει κεραίες ΧΘΕΣ 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...