Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς δεν είχα τις δυνάμεις να δω περισσότερα εκείνη την ώρα.
Επίσης στο πρόσφατο ταξίδι μου,  παρατήρησα ότι το cellmapper ενώ το έχω να δουλεύει στο background, όταν φτάνει η ώρα να το σταματήσω, ανεβάζω τα στατιστικά, ολοκληρώνεται το ανέβασμα, αλλά δεδομένα δεν βλέπω στον χάρτη, ακόμη και ώρες μετά την καταγραφή.
Δεδομένα αν εννοείς οι πολύχρωμες κουκίδες αργούν αρκετά συνήθως, μπορεί 1 εβδομάδα έχει τύχει και κοντά ένα μήνα. Αυτά που ανανεώνονται άμεσα είναι η τελευταία ημερομηνία που "είδε" κάποιος την κεραία και η έκταση των cells.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, VasilisSam said:

Δεδομένα αν εννοείς οι πολύχρωμες κουκίδες αργούν αρκετά συνήθως, μπορεί 1 εβδομάδα έχει τύχει και κοντά ένα μήνα. Αυτά που ανανεώνονται άμεσα είναι η τελευταία ημερομηνία που "είδε" κάποιος την κεραία και η έκταση των cells.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δε φανταζόμουν ότι θέλει τόσο πολύ...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, georgebad said:

Λες να άφησαν 5mhz lte , και 10mhz pure nr ? Vodafone είναι αυτή πειραματίζεται , και νετα έχει b7 από 30 χιλιόμετρα μακριά με -130 σημα . «Ναι αλλά είναι b7 είναι καλή …».Ετσι ΠΡΠΕΕΙ να σκέφτονται οι gurus τους . Μόνο έτσι δικαιολογώ αυτή την συμπεριφορά στα 2600 ΣΤΟΥΣ ΛΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ 

Wasting spectrum for nothing. Δε ξέρω γιατί το έχουν κάνει, αν φυσικά ισχύει… 😕

30κμ για FDD ok είναι. Γιατί προβληματίζεσαι; 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

Wasting spectrum for nothing. Δε ξέρω γιατί το έχουν κάνει, αν φυσικά ισχύει… 😕

30κμ για FDD ok είναι. Γιατί προβληματίζεσαι; 

Γιατί ενώ δίπλα υπάρχουν σταθμοί με b1 b3 b20 , για κάποιο λόγο κραταει την b7 από πολύ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥΥΥΥΥ μακριά . (Έχω και βίντεο ποτ φαίνεται καθαρά αλλά δεν ξέρω που το έχω 🥲) . Όσο για την b1 Ελπιζω να μας γελούν τα ματια μας και να είναι 15 και όχι 5 😉

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, georgebad said:

Γιατί ενώ δίπλα υπάρχουν σταθμοί με b1 b3 b20 , για κάποιο λόγο κραταει την b7 από πολύ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥΥΥΥΥ μακριά . (Έχω και βίντεο ποτ φαίνεται καθαρά αλλά δεν ξέρω που το έχω 🥲) . Όσο για την b1 Ελπιζω να μας γελούν τα ματια μας και να είναι 15 και όχι 5 😉

Περίεργο. Είναι εύκολο να διορθωθεί αυτό...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λες να άφησαν 5mhz lte , και 10mhz pure nr ? Vodafone είναι αυτή πειραματίζεται , και νετα έχει b7 από 30 χιλιόμετρα μακριά με -130 σημα . «Ναι αλλά είναι b7 είναι καλή …».Ετσι ΠΡΠΕΕΙ να σκέφτονται οι gurus τους . Μόνο έτσι δικαιολογώ αυτή την συμπεριφορά στα 2600 ΣΤΟΥΣ ΛΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ 
Τα ίδια πράματα κάνει και η συνεργάτιδα. Είναι πολύ κακό πραγματικά

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άλλη πολιτική thresholds εχει η Vodafone στα basebands τελευταίας γενιάς και άλλη στα παλαιότερα.

Εχει 2 διαφορετικές γενιες στα 5G .

Η παλαιότερη κραταει την 2600 MHz μεχρι -120 dbm RSRP κάτι που θεωρώ απαράδεκτο διοτι είμαστε ....στην Ελλάδα με μπετόν και αλουμινιο παντού.

 

( Οι συσκευές μας δεν έχουν ... ίδια ισχύ με τους σταθμούς βασης για να τρυπάνε συστοιχίες αλουμίνιο ετσι εύκολα 😉

 

Η νεότερη που βαζει τον τελευταίο χρόνο κραταει μέχρι -110 dbm RSRP σε RRC connected  και οχι IDLE.

Το πρόβλημα που προκαλούν ειναι ανεξέλεγκτα Ping Pongs οταν οι συσκευές κάνουν κίνηση δεδομένων ανα μερικα δευτερόλεπτα. 

Πας 2600 με IDLE και ξανα πισω 1800 2100 800 και ξανα 2600 .

Άπειρο Signalling και αργη απόκριση στο Web browsing . ( Ηθελαν να κάνουν Balancing και τους βγαίνει σε Signaling overload)

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Νέα Πέραμος, στον κεντρικό δρόμο, στο ύψος του λιμανιού. Μπορεί να έχει single band, αλλά η Vodafone είναι αρκετά καλή. Με αυτή μπορώ και μπαίνω στο ίντερνετ, γιατί με την "πράσινη" τζίφος... 

Για να έχει κωδικό eNb #4000, δεν αποκλείεται να είναι καινούργια η κεραία. Κρίμα που δεν της έβαλαν και 2100 για 5G DSS. 

Screenshot_2023-01-25-13-48-58-036_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-01-25-13-48-14-766_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη - Πραξιτέλους (πίσω από τα ΕΛΤΑ) σε δύσκολο σημείο σε εσωτερικό χώρο. Εδώ η συνεργάτιδα στο ίδιο σημείο ούτε κλήση έβγαζε.

https://www.speedtest.net/my-result/a/9013909173

 

Screenshot_2023-01-26-10-15-49-365_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2023-01-26-10-15-19-277_cz.mroczis.netmonster.jpg

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, memoriesradio said:

Θεσσαλονίκη - Πραξιτέλους (πίσω από τα ΕΛΤΑ) σε δύσκολο σημείο σε εσωτερικό χώρο. Εδώ η συνεργάτιδα στο ίδιο σημείο ούτε κλήση έβγαζε.

https://www.speedtest.net/my-result/a/9013909173

 

Screenshot_2023-01-26-10-15-49-365_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2023-01-26-10-15-19-277_cz.mroczis.netmonster.jpg

Εκεί η Wind πάντως δεν παίζει και ιδιαίτερα καλά. Η Cosmote είναι μια χαρά εκεί,στη Γαμβεττα και σε Αετοραχης-Λεωφόρο Στρατού.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κέρκυρα , enb 2049, αυτό είναι από το καλοκαίρι, ο σταθμός αυτός καλύπτει πολλές περιοχές. 
https://www.speedtest.net/my-result/i/5203452128

Αεροδρόμιο Κέρκυρας, καλοκαίρι επίσης. 
https://www.speedtest.net/my-result/i/5206755569

Edited by CaptainNickGR
Link to comment
Share on other sites

Αεροδρόμιο Κέρκυρας eNb 1385 πληροφοριακά. Πρέπει να φτάνει οπτική ίνα στο αεροδρόμιο.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να πιάνω στο μπαλκόνι μια κεραία στα 6 χλμ μακρυά όταν γύρω απο το σπίτι υπάρχουν 4-5 σε ακτίνα 1-2 χλμ
9f684f686d2ce7fe8732c6a54a449d35.jpg
(zoom x10)
a6a432ba1e2d162f8169206c09d4c84c.jpg

Και μέσα στο σπίτι να πιάνω την πιο άχρηστη κεραία της πόλης.
2b796fa505ba07154e528fac2760fc66.jpg

Καμία δεν δίνει πάνω απο 25 down ..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαδρομή Βέροια - Προμαχώνα (Άγκιστρο) στο nPerf (κάλυψη + speediest) και στον Cellmaper (σε 4-5 μέρες όταν θα τα εμφανίσει). Σε καμιά 1μιση ώρα συνέχεια προς Βουλγαρία.

Σχετικά με το nPerf, και συγκεκριμένα με τα speedtest, θα με καταλάβετε, από την "πλακοραφή" με τα συνεχόμενα σημεία test ταχύτητας, πάνω στον χάρτη, και για τις διαδρομές που καταγράφω.

Φοβάμαι μόνο μην μου τελειώσουν τα δεδομένα, εντός αλλά και εκτός...

https://www.speedtest.net/my-result/a/9019608890

 

Screenshot_2023-01-28-16-03-29-207_cz.mroczis.netmonster.jpg

Screenshot_2023-01-28-16-03-49-064_cellmapper.net.cellmapper.jpg

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, memoriesradio said:

Διαδρομή Βέροια - Προμαχώνα (Άγκιστρο) στο nPerf (κάλυψη + speediest) και στον Cellmaper (σε 4-5 μέρες όταν θα τα εμφανίσει). Σε καμιά 1μιση ώρα συνέχεια προς Βουλγαρία.

Σχετικά με το nPerf, και συγκεκριμένα με τα speedtest, θα με καταλάβετε, από την "πλακοραφή" με τα συνεχόμενα σημεία test ταχύτητας, πάνω στον χάρτη, και για τις διαδρομές που καταγράφω.

Φοβάμαι μην μου τελειώσουν τα δεδομένα, εντός αλλά και εκτός...

Καταρχάς καλό ταξίδι, κατά δεύτερον για το εσωτερικό δεν έχεις unlimited;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, p_k said:

Καταρχάς καλό ταξίδι, κατά δεύτερον για το εσωτερικό δεν έχεις unlimited;

Ευχαριστούμε!

Αστειευόμενος (όπως πάντα εξάλλου) και για το εντός και για το εκτός...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην περιοχή μου το nperf δεν βγάζει σωστά στοιχεία, προφανώς δεν έχουν γίνει μετρήσεις από χρήστες της εφαρμογής έτσι δεν είναι;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, p_k said:

Πάντως στην περιοχή μου το nperf δεν βγάζει σωστά στοιχεία, προφανώς δεν έχουν γίνει μετρήσεις από χρήστες της εφαρμογής έτσι δεν είναι;

Σωστά. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, p_k said:

Πάντως στην περιοχή μου το nperf δεν βγάζει σωστά στοιχεία, προφανώς δεν έχουν γίνει μετρήσεις από χρήστες της εφαρμογής έτσι δεν είναι;

Αν αναφέρεσαι για μετρήσεις για την Nova ναι. Πάρε παράδειγμα την Βέροια, όπου οι μετρήσεις της Nova, είναι ελάχιστες σε σχέση με της Vodafone που έχω κάνει εγώ προσωπικά και έχει πολυ υλικό ο χάρτης. Επίσης κάτι που παρατήρησα, σχετικά με το nPerf, είναι ότι σε περιοχή που δεν υπάρχει καθόλου μέτρηση, αν κάνω τώρα μια και ανέβει επιτόπου, ίσως χρειαστεί να κάνεις περισσότερο ζουμ για να δεις τα αποτελέσματα.

Δυστυχώς όταν είχα την Wind, και αν και είχα εγκατεστημένο το nPerf, δεν το χρησιμοποιούσα ως έπρεπε. Τώρα του ανοίγω τα πετρέλαια, μετρώντας ταυτόχρονα κάλυψη και ταχύτητα.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Σταθμός ΗΣΑΠ Θησείο. Πιθανότατα κάποιο micro, το οποίο είναι πίτα. Τουλάχιστον λειτουργεί. 

Screenshot_2023-01-28-19-03-04-111_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-01-28-19-03-16-629_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Σταθμός ΗΣΑΠ Θησείο. Πιθανότατα κάποιο micro, το οποίο είναι πίτα. Τουλάχιστον λειτουργεί. 

Screenshot_2023-01-28-19-03-04-111_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2023-01-28-19-03-16-629_cz.mroczis.netmonster.jpg

Δεν έπιανε καθόλου 5G?

Link to comment
Share on other sites

Σταθμός ΗΣΑΠ Θησείο. Πιθανότατα κάποιο micro, το οποίο είναι πίτα. Τουλάχιστον λειτουργεί. 
Screenshot_2023-01-28-19-03-04-111_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.dec3c888517cddd40686ad46bd29ae71.jpg
Screenshot_2023-01-28-19-03-16-629_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.f7f6ae8b98b7d142677d40de4130a0a9.jpg
Με RSRQ -5 μάλλον δεν είναι πίτα. Κάτι άλλο παίζει
Πάντως ναι, micro είναι. Τέτοιο δυνατό σήμα βλέπεις όταν είσαι στην ίδια ευθεία με την κεραία και σε κοντινή απόσταση. Πολύ λίγες φορές το έχω πετύχει αυτό.

Poco X3 Pro via Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Σταθμός ΗΣΑΠ Θησείο. Πιθανότατα κάποιο micro, το οποίο είναι πίτα. Τουλάχιστον λειτουργεί. 
Screenshot_2023-01-28-19-03-04-111_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.dec3c888517cddd40686ad46bd29ae71.jpg
Screenshot_2023-01-28-19-03-16-629_cz.mroczis.netmonster.thumb.jpg.f7f6ae8b98b7d142677d40de4130a0a9.jpg
Εν τω μεταξύ τώρα μου θύμησες ακριβώς ίδια κατάσταση το καλοκαίρι στον Σταθμό ΗΣΑΠ της Καλλιθέας σε ένα μαγαζί ακριβώς δίπλα. Μια κατά καημένη 1800αρα πίτα με μονοψήφια down και 50αρι upload.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...