Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Σήμερα βρέθηκα στη Ναύπακτο για την αυριανή αναπαράσταση της Ναυμαχίας. Το δίκτυο έχει αναβαθμιστεί λαι στο 30% των μετρήσεων ξεπερνά την πράσινη! Ωστόσο υπάρχει πρόβλημα με το 4G στην περιοχή Μοναστηράκι μετά τη Χιλιαδού. Η αναβάθμιση τελείωσε πολύ πρόσφατα. Δεν το περίμενα. Θα δούμε και πως θα συμπεριιφερθεί αύριο στην αναπαράσταση που θα γίνεται χαμός

Screenshot_20221007-162457_NetMonster.jpg

Screenshot_20221007-162428_Maps.jpg

Screenshot_20221007-162417_Speedtest.jpg

Screenshot_20221007-162042_NetMonster.jpg

Screenshot_20221007-161810_Maps.jpg

Screenshot_20221007-161759_Speedtest.jpg

Εδώ με γύρισε σε EDGE 

Screenshot_20221007-164558_NetMonster.jpg

Screenshot_20221007-164542_NetMonster.jpg

Screenshot_20221007-164531_Speedtest.jpg

Link to comment
Share on other sites

1ο ή 2ο δίκτυο η vf με ταχύτητες πάνω από 80 mbps σε υπόγεια μέσα στη Ναύπακτο. Η τρασίλα της Huawei εδώ δουλεύει εξαιρετικά. Πουθενά αλλού δεν είναι τόσο καλή. Και το κυριότερο μηδέν εναλλαγές σε παλαιότερες τεχνολογίες. Επίσης στς κεραίες έξω από την πόλη 3G από 2100 και 900 ΤΕΛΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

Στα Χανιά απέναντι από τα Τριζόνια. Φθιώτιδα. Επίσης αναβαθνισμένο δίκτυο με χωρίς 3G.

Screenshot_20221007-170253_Maps.jpg

Screenshot_20221007-170234_NetMonster.jpg

Screenshot_20221007-170227_Speedtest.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, waeo said:

Αεροδρόμιο Ηρακλείου

B05173CC-6687-43A6-80A7-EBA880E664D0.jpeg

AD2710D6-B150-4B64-B36D-B6C001765F3F.jpeg

Πια συσκευή είναι αυτή;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, waeo said:

Αεροδρόμιο Ηρακλείου

B05173CC-6687-43A6-80A7-EBA880E664D0.jpeg

AD2710D6-B150-4B64-B36D-B6C001765F3F.jpeg

 

Το tempered glass νομίζω θέλει αλλαγή. 😂

Link to comment
Share on other sites

A3 2017, πόσα χρόνια πίσω!
Καλά παίζει πάντως η Vodafone στο αεροδρόμιο εκεί.
Poco X3 Pro via Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, georgeavl3 said:

S, πόσα χρόνια πίσω!
Καλά παίζει πάντως η Vodafone στο αεροδρόμιο εκεί.
Poco X3 Pro via Tapatalk


 

Nα τη βάλει σε ένα ποιο σύγχρονο κινητό. Αυτό αν θυμάμαι καλά έχει cat 6 modem οπότε δε δίνει την πραγματική σημερινή εικόνα κανενός δικτύου.

2 ώρες πριν, Gv2008 said:

Αρχίσαμε...

Screenshot_20221008-200623_NetMonster.jpg

Screenshot_20221008-200428_NetMonster.jpg

Κλειδωσέ το σε NR/LTE και ας τους να κουρεύονται 😃

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

 

Το tempered glass νομίζω θέλει αλλαγή. 😂

Είναι το παλιό μου κινητό όποτε δεν με νοιάζει και τόσο 😂 και είναι το κανονικό του τζαμί 🥲.

@cmvrΘα πρέπει δυστυχώς να αγοράσω android μόνο και μόνο για τις καταγραφές που δεν παίζει 😂. Αν είχα την δυνατότητα θα το έκανα αλλά για την ώρα θα κάνω ό,τι μπορώ με το Α3 2017😊.  Για 5G μετρησεις με iPhone αλλά χωρίς cell mapper 🥲

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, waeo said:

Είναι το παλιό μου κινητό όποτε δεν με νοιάζει και τόσο 😂 και είναι το κανονικό του τζαμί 🥲.

@cmvrΘα πρέπει δυστυχώς να αγοράσω android μόνο και μόνο για τις καταγραφές που δεν παίζει 😂. Αν είχα την δυνατότητα θα το έκανα αλλά για την ώρα θα κάνω ό,τι μπορώ με το Α3 2017😊.  Για 5G μετρησεις με iPhone αλλά χωρίς cell mapper 🥲

Αν μετράς στο iphone τις ταχύτητες 4g/5g όλα καλά.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, cmvr said:

Nα τη βάλει σε ένα ποιο σύγχρονο κινητό. Αυτό αν θυμάμαι καλά έχει cat 6 modem οπότε δε δίνει την πραγματική σημερινή εικόνα κανενός δικτύου.

Κλειδωσέ το σε NR/LTE και ας τους να κουρεύονται 😃

Το δοκίμασα. Αμέσως η sim απενεργοποιήθηκε, τα δεδομένα γύρισαν στη sim 2 και μετά από 5 λεπτά μου ζήτησε pin και έβγαζε κάθε 1 λεπτό welcome to Vodafone. Τουλάχιστον δεν είναι ανάγωγοι, όπως οι άλλοι😂😂😂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gv2008 said:

Το δοκίμασα. Αμέσως η sim απενεργοποιήθηκε, τα δεδομένα γύρισαν στη sim 2 και μετά από 5 λεπτά μου ζήτησε pin και έβγαζε κάθε 1 λεπτό welcome to Vodafone. Τουλάχιστον δεν είναι ανάγωγοι, όπως οι άλλοι😂😂😂

Εδώ κάνουμε επανεκκίνηση το τηλέφωνο κάθε 10 λεπτά για να βλέπουμε το welcome to Vodafone 🤣🤣🤣🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, cmvr said:

Εδώ κάνουμε επανεκκίνηση το τηλέφωνο κάθε 10 λεπτά για να βλέπουμε το welcome to Vodafone 🤣🤣🤣🤣

Εμένα με συγκινεί που είναι τόσο ευγενικοί εκεί στη VF. Θέλω να κάνω ΣΥΝΕΕΧΙΑ επανεκκινήσεις. Χθες κατάλαβε τα θέλω μου και άρχισε τις εναλλαγές και το welcome to Vodafone! Ενώ οι αγενέστατοι της WIND - NOVA είχαν 4G+ συνέχεια και ΠΟΤΕ δεν με καλωσόρισε στο δίκτυο. Σε δε ντρέπονται. Τώρα έρχεται και το space mobile!

Vodafone Terra Network 5G

Link to comment
Share on other sites

Κοντά στο ανοιχτό κολυμβητήριο Γλυφάδας. Δεν κατάφερα να μετρήσω με 5G, γιατί η συγκεκριμένη κεραία υπερκαλύπτει αυτές που έχουν αναβαθμιστεί. Ούτως ή άλλως νομίζω μόνο DSS είδα πιο πάνω, με 2ψηφια νούμερα (δεν έχω ολόκληρο τεστ). 

Screenshot_2022-10-09-15-07-12-911_com.myvodafone.android.jpg

Screenshot_2022-10-09-15-06-07-983_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2022 at 5:44 ΜΜ, MitsosDaBest13 said:

Κοντά στο ανοιχτό κολυμβητήριο Γλυφάδας. Δεν κατάφερα να μετρήσω με 5G, γιατί η συγκεκριμένη κεραία υπερκαλύπτει αυτές που έχουν αναβαθμιστεί. Ούτως ή άλλως νομίζω μόνο DSS είδα πιο πάνω, με 2ψηφια νούμερα (δεν έχω ολόκληρο τεστ). 

Screenshot_2022-10-09-15-07-12-911_com.myvodafone.android.jpg

Screenshot_2022-10-09-15-06-07-983_cz.mroczis.netmonster.jpg

Τόσο πιάνει εκεί από πέρυσι και γω που έκανα μετρήσεις. Δεν έχει αλλάξει κάτι στη Γλυφάδα. Παρ' ολα αυτά, μια χαρά αξιοπρεπής είναι σχεδόν παντού και στην Άνω Γλυφάδα (μπόλικη συνεγκατάσταση με μπλε- ειδικά η μπλε στην Άνω Γλυφάδα έχει βάλει πάνω σε όλες τις κεραίες της κόκκινης). Από εναλλαγές πώς τα πήγαινε; 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, johnny_htc said:

Τόσο πιάνει εκεί από πέρυσι και γω που έκανα μετρήσεις. Δεν έχει αλλάξει κάτι στη Γλυφάδα. Παρ' ολα αυτά, μια χαρά αξιοπρεπής είναι σχεδόν παντού και στην Άνω Γλυφάδα (μπόλικη συνεγκατάσταση με μπλε- ειδικά η μπλε στην Άνω Γλυφάδα έχει βάλει πάνω σε όλες τις κεραίες της κόκκινης). Από εναλλαγές πώς τα πήγαινε; 

Νότια Προάστια, η Vodafone χοντρικά παίζει καλά. Όχι πως έχει ταχύτητες "φωτιά", αλλά καμία σχέση με το κέντρο Αθήνας, που συνήθως παίζει πολύ χαμηλά. Έχουν και μπει και νέοι σταθμοί τα τελευταία 2 χρόνια (οι περισσότεροι Victus). 

Εναλλαγές δεν είδα. Αν και περισσότερο δούλεψα την "πράσινη", όσο ήμουν εκεί προχθές. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Πειραιάς, έξω από το μετρό Δημοτικό Θέατρο. Με single band το 2022, δεν πας πουθενά... Αρχικά έπαιξε για λίγο με το micro #12466 που έπιανε 70 με B7 και μετά έμεινε μόνιμα σε αυτήν που σερνόταν. (δεν έχω τεστ με το micro, με γύρισε σε αυτήν την ώρα του download). 

5G δεν είδα καθόλου στο σημείο. 

Screenshot_2022-10-11-12-59-55-590_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-10-11-12-59-59-175_cz.mroczis.netmonster.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που ολοκληρώθηκε έστω το speedtest. Πριν 2-3 χρόνια που περνούσα τακτικά από εκεί, πολλές φορές ούτε σελίδα δεν μπορούσες να ανοίξεις.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Νότια Προάστια, η Vodafone χοντρικά παίζει καλά. Όχι πως έχει ταχύτητες "φωτιά", αλλά καμία σχέση με το κέντρο Αθήνας, που συνήθως παίζει πολύ χαμηλά. Έχουν και μπει και νέοι σταθμοί τα τελευταία 2 χρόνια (οι περισσότεροι Victus). 

Εναλλαγές δεν είδα. Αν και περισσότερο δούλεψα την "πράσινη", όσο ήμουν εκεί προχθές. 

Πως ορίζεις έναν σταθμό Victus ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Πως ορίζεις έναν σταθμό Victus ή κάτι άλλο;
Βγάζουν μαζί άδεια από την αρχή συνήθως, αλλά το enb απ ο, τι έχω καταλάβει, είναι τζοκερ (5ψηφιο ή τετραψήφιο)

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, johnny_htc said:

Βγάζουν μαζί άδεια από την αρχή συνήθως, αλλά το enb απ ο, τι έχω καταλάβει, είναι τζοκερ (5ψηφιο ή τετραψήφιο)

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αυτό που θέλω  να πω είναι ότι δεν υπάρχει «σταθμός Victus». 
 

Η θέση και ο ιστός ανήκουν στην Vantage. Οποίος θέλει βάζει. Για τη Vodafone και τη Wind τη διαχείριση την κάνει η Victus. Αλλά τα μηχανήματα access είναι ξεχωριστά. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, TakeOverNet said:

Αυτό που θέλω  να πω είναι ότι δεν υπάρχει «σταθμός Victus». 
 

Η θέση και ο ιστός ανήκουν στην Vantage. Οποίος θέλει βάζει. Για τη Vodafone και τη Wind τη διαχείριση την κάνει η Victus. Αλλά τα μηχανήματα access είναι ξεχωριστά. 

Ναι, το σωστό είναι αυτό που λες σίγουρα. Απλά πιστεύω έχει επικρατήσει πιο πολύ έτσι να λένε την συνεγκατάσταση και των δύο σε κοινό ιστό από την αρχή του στησίματος. Κάτι σαν σημείο αναφοράς. Τπτ το ιδιαίτερο δλδ που να επηρεάζει τη ανεξάρτητη εκπομπή της κάθε μιας από τον σταθμό με δικά της μηχανάκια όπως αναφέρεις πολύ σωστά 😎

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, johnny_htc said:

αλλά το enb απ ο, τι έχω καταλάβει, είναι τζοκερ (5ψηφιο ή τετραψήφιο)

Ναι είναι όντως τζοκερ το eNb που βάζουν γιατί για παράδειγμα η Wind στα κεντρικά τους στην Αθηνών, δεν είναι με 5 ψηφία τα eNb.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση! Πάνω στο σπίτι πιάνω 5g (εικονικο βέβαια) αλλά με πολύ καλές ταχύτητες.
Στον κήπο ισόγειο δηλαδή, με ρίχνει σε 4g+ με καλές ταχύτητες και άλλες φορές, τις περισσότερες γυρνάει σε 4g απλό, χάλια ταχύτητα!
Μπορώ κάπως να κλειδώσω 4g+?
Συσκευή samsung.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...