Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Η ομηρία των συμβολαιούχων σε όλο της το μεγαλείο. Σε αυτό εξάλλου στηρίζονται και κάνουν τις αναβαθμίσεις τους με το πάσο τους. σου λέει "σιγά μην πληρώσουν ν σπάσουν συμβόλαιο για να φύγουν"

Ενώ με το καρτοκινητό πετάγεσαι σε μία καλύτερη εταιρεία και αργότερα επιστρέφεις αν θέλεις.. 😉

Ήδη λόγω κάλυψης μου έχουν δώσει δυο φορές τη δυνατότητα να φυγω. Πρακτικά μπορώ να αποχωρήσω αυτή τη στιγμή. Βέβαια το 4G Router που έχω για sharing του προγράμματος παίζει καλύτερα από το iPhone 13 μου. 😢

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Έχετε βρει κάποια ανακοίνωση για περιοχές που θα κλείσουν το 3G και πότε;
Η ενημέρωση ήταν ότι θα ειδοποιηθουμε με μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, konstantinos77 said:

Εγώ αυτό που γνωρίζω και καταλαβαίνω είναι ότι είμαστε σε μεταβατική περίοδο γενικά, με την κατάργηση του 3G.
Και αυτό θα πάρει γενικά εξάμηνο με χρόνο πάνω κάτω.
Μου θυμίζει την κατάσταση με την ADSL κάπου πριν το ~2004, που βρισκόμουν Λήμνο και είχα Full ακατέβατα 24 Mbits και στην Νέα Σμύρνη δεν ήξεραν τι σημαίνει ADSL και τα ίδια γινόντουσαν στα forums... 😉

Το θέμα είναι γιατί αυτή γ μεταβατική περίοδος τραβάει δυο χρόνια . Στην θεσαλονικη έχει 2 χρόνια που αναβάθμισαν. Σε 5G 4Mimo , και ακόμα τα 3G -5G είναι ατελείωτα . Γιατί να προσπαθήσουν τα νούμερα του 5G και όχι το ποιοτικό διξτυο . Να καταργήσουν το 3G τους πήρε 1 μήνα παραπάνω και αυτά μόνο θια τον νομο Ημαθίας . Οι άλλοι ρίχναν το 3G σε ολόκληρη την περιφέρεια μονοκοπανιάς . Δεν θέλω μια Vodafone που πάει να πιάσει την κάλυψη 5G της πράσινης θέλω μια Vodafone που να έχει λειτουργικό δίκτυο . Παιζουν τρομερές προσφορές στο δίκτυο τους και θα ήθελα πολύ να είμαι πελάτης τους αλλά η εικόνα ειδικά στην Θεσσαλονίκη (αλλα και στο πατρικό μου στις Σέρρες ) είναι κάκιστη . Και αντί να διορθώνουν καταστάσεις τις καταστρέφουν . Άποψη μου , να σταματησουν την τόσο ταχεία και πρόχειρο  δουλειά στην εξάπλωση του 5G και να γυρίσουν πίσω να ρυθμίσουν τον εξοπλισμό τους . Και αυτοί και η μπλε η οποία άρχισε σε γνωστούς κου να κάνει κουφες εναλαγες 

46 minutes ago, Gv2008 said:

Μόλις καταργήσουν το 3G, είπαν ότι θα κάνουν τις ρυθμίσεις στις κεραίες ώστε να μην πέφτει σε EDGE. Τουλάχιστον έτσι ενημέρωσαν από την εταιρεία τους τεχνικούς δικτύου 

Μου είπε ότι η κάλυψη είναι αρκετά καλή και πως το πρόβλημα έχει εντοπιστεί στις εναλλαγές 

Το ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το αναγνωρίζουν οι τεχνικοί είναι πραγματικά πρόοδος . Μέχρι τώρα σε όποιον το έλεγα έκανε την τρελίτσα 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, georgebad said:

Το θέμα είναι γιατί αυτή γ μεταβατική περίοδος τραβάει δυο χρόνια . Στην θεσαλονικη έχει 2 χρόνια που αναβάθμισαν. Σε 5G 4Mimo , και ακόμα τα 3G -5G είναι ατελείωτα . Γιατί να προσπαθήσουν τα νούμερα του 5G και όχι το ποιοτικό διξτυο . Να καταργήσουν το 3G τους πήρε 1 μήνα παραπάνω και αυτά μόνο θια τον νομο Ημαθίας . Οι άλλοι ρίχναν το 3G σε ολόκληρη την περιφέρεια μονοκοπανιάς . Δεν θέλω μια Vodafone που πάει να πιάσει την κάλυψη 5G της πράσινης θέλω μια Vodafone που να έχει λειτουργικό δίκτυο . Παιζουν τρομερές προσφορές στο δίκτυο τους και θα ήθελα πολύ να είμαι πελάτης τους αλλά η εικόνα ειδικά στην Θεσσαλονίκη (αλλα και στο πατρικό μου στις Σέρρες ) είναι κάκιστη . Και αντί να διορθώνουν καταστάσεις τις καταστρέφουν . Άποψη μου , να σταματησουν την τόσο ταχεία και πρόχειρο  δουλειά στην εξάπλωση του 5G και να γυρίσουν πίσω να ρυθμίσουν τον εξοπλισμό τους . Και αυτοί και η μπλε η οποία άρχισε σε γνωστούς κου να κάνει κουφες εναλαγες 

Ναι αλλά δεν γίνεται και τρομερές προσφορές και λειτουργικό δίκτυο.. διαλέγεις και παίρνεις..

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kalitexnis_g said:

Ναι αλλά δεν γίνεται και τρομερές προσφορές και λειτουργικό δίκτυο.. διαλέγεις και παίρνεις..

Τουλάχιστον να φτιάξουν τις εναλλαγές και ας έχουν 5mbps . 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, georgebad said:

Τουλάχιστον να φτιάξουν τις εναλλαγές και ας έχουν 5mbps . 

Εγώ συμφωνώ αλλά αν ρωτήσεις εδώ μέσα πόσα Mbps θέλουν για τις "ανάγκες" τους, θα καραφλιάσεις.. οπότε και η Voda δίνει όπου μπορεί καταστρέφοντας το δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kalitexnis_g said:

Εγώ συμφωνώ αλλά αν ρωτήσεις εδώ μέσα πόσα Mbps θέλουν για τις "ανάγκες" τους, θα καραφλιάσεις.. οπότε και η Voda δίνει όπου μπορεί καταστρέφοντας το δίκτυο.

Από την στιγμή που έχουν επιλέξει να είναι bugget δίκτυο ας εφαρμόσουν bugget τεχνικές . Ααα και να σταματησουν την προώθηση ψευδών αναφορών . Ούτε gigabit είναι το δίκτυο τους ούτε 5G roaming έχουν . Εδώ εγώ δεν είχα 4G roaming . Μιλάμε είναι για πολλές καταγγελίες 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να στενοχωρήσω κανένα ...ξανά , όμως οταν κλείσει το 3G και πάρουν παραπάνω κινηση και φασμα τα basebands στις 4G5G δεν θα παιζει ουτε 128 kbps videocall στο whatsapp viber χωρίς " παγώματα * και HO_FAILS

Τα basebands ΔΕΝ ΣΗΚΏΝΟΥΝ την κίνηση , οχι τα RF.

firmwares ΚΑΙ configuration  θελουν τα σαίνια 🙂

Happy New 2024 to Vodafone  🙂

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, georgebad said:

Το θέμα είναι γιατί αυτή γ μεταβατική περίοδος τραβάει δυο χρόνια . Στην θεσαλονικη έχει 2 χρόνια που αναβάθμισαν. Σε 5G 4Mimo , και ακόμα τα 3G -5G είναι ατελείωτα . Γιατί να προσπαθήσουν τα νούμερα του 5G και όχι το ποιοτικό διξτυο . Να καταργήσουν το 3G τους πήρε 1 μήνα παραπάνω και αυτά μόνο θια τον νομο Ημαθίας . Οι άλλοι ρίχναν το 3G σε ολόκληρη την περιφέρεια μονοκοπανιάς . Δεν θέλω μια Vodafone που πάει να πιάσει την κάλυψη 5G της πράσινης θέλω μια Vodafone που να έχει λειτουργικό δίκτυο . Παιζουν τρομερές προσφορές στο δίκτυο τους και θα ήθελα πολύ να είμαι πελάτης τους αλλά η εικόνα ειδικά στην Θεσσαλονίκη (αλλα και στο πατρικό μου στις Σέρρες ) είναι κάκιστη . Και αντί να διορθώνουν καταστάσεις τις καταστρέφουν . Άποψη μου , να σταματησουν την τόσο ταχεία και πρόχειρο  δουλειά στην εξάπλωση του 5G και να γυρίσουν πίσω να ρυθμίσουν τον εξοπλισμό τους . Και αυτοί και η μπλε η οποία άρχισε σε γνωστούς κου να κάνει κουφες εναλαγες 

Το ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το αναγνωρίζουν οι τεχνικοί είναι πραγματικά πρόοδος . Μέχρι τώρα σε όποιον το έλεγα έκανε την τρελίτσα 

Τελικά καταργήθηκε το 3G στην Ημαθία? Ο φίλος μου δεν ξέρει😂

45 minutes ago, HORGRAP said:

Δεν θέλω να στενοχωρήσω κανένα ...ξανά , όμως οταν κλείσει το 3G και πάρουν παραπάνω κινηση και φασμα τα basebands στις 4G5G δεν θα παιζει ουτε 128 kbps videocall στο whatsapp viber χωρίς " παγώματα * και HO_FAILS

Τα basebands ΔΕΝ ΣΗΚΏΝΟΥΝ την κίνηση , οχι τα RF.

firmwares ΚΑΙ configuration  θελουν τα σαίνια 🙂

Happy New 2024 to Vodafone  🙂

Αυτοί λένε Μάρτιο 2023. Και αρχές 2024 να πάει δεν πειράζει. Όποιος θέλει φεύγει και όταν το δίκτυο φτιάξει επιστρέφει 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, georgebad said:

Από την στιγμή που έχουν επιλέξει να είναι bugget δίκτυο ας εφαρμόσουν bugget τεχνικές . Ααα και να σταματησουν την προώθηση ψευδών αναφορών . Ούτε gigabit είναι το δίκτυο τους ούτε 5G roaming έχουν . Εδώ εγώ δεν είχα 4G roaming . Μιλάμε είναι για πολλές καταγγελίες 

Είχα μια χαρά 5G στην Κύπρο. CytaVodafone 5G σε όλο το νησί. Κυριολεκτικά. Στη Ρουμανία δεν είχα όπως έχει πει και ένας φίλος.

 

Link to comment
Share on other sites

Και Γερμανία η Vodafone Germany ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ 5G roaming στην Vodafone Greece  ενώ η Deutsche Telekom δίνει στην Ελληνική  Vodafone . ( 5G Roaming)

Τραγελαφικό

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, HORGRAP said:

Και Γερμανία η Vodafone Germany ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ 5G roaming στην Vodafone Greece  ενώ η Deutsche Telekom δίνει στην Ελληνική  Vodafone . ( 5G Roaming)

Τραγελαφικό

Όντως. Θα πάω Μυτιλήνη. Έμαθα ότι η VF συνδέεται σε Τουρκικά δίκτυα στην πόλη. Θα πρέπει να έχω Τουρκική κάρτα μαζί μου; Επίσης στα παράλια απέναντι που θα επισκεφθώ πιάνει καθόλου 4G η Vodafone ή δεν θα την γλυτώσω την Türk? Αν γνωρίζει κάποιος θα με διευκολύνει. Το συμβόλαιο είναι εταιρικό και θα ήθελα να τις αποφύγω τις χρεώσεις 

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Θα πάω Μυτιλήνη. Έμαθα ότι η VF συνδέεται σε Τουρκικά δίκτυα στην πόλη. Θα πρέπει να έχω Τουρκική κάρτα μαζί μου; Επίσης στα παράλια απέναντι που θα επισκεφθώ πιάνει καθόλου 4G η Vodafone ή δεν θα την γλυτώσω την Türk? Αν γνωρίζει κάποιος θα με διευκολύνει. Το συμβόλαιο είναι εταιρικό και θα ήθελα να τις αποφύγω τις χρεώσεις 
Θα πρέπει να αγοράσεις το πακέτο πας παντού με χρέωση 7€/ημέρα αν θυμάμαι καλά και έχει πολιτική ορθής χρήσης τα 500MB.
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Cris4524 said:
5 minutes ago, Gv2008 said:
Όντως. Θα πάω Μυτιλήνη. Έμαθα ότι η VF συνδέεται σε Τουρκικά δίκτυα στην πόλη. Θα πρέπει να έχω Τουρκική κάρτα μαζί μου; Επίσης στα παράλια απέναντι που θα επισκεφθώ πιάνει καθόλου 4G η Vodafone ή δεν θα την γλυτώσω την Türk? Αν γνωρίζει κάποιος θα με διευκολύνει. Το συμβόλαιο είναι εταιρικό και θα ήθελα να τις αποφύγω τις χρεώσεις 

Θα πρέπει να αγοράσεις το πακέτο πας παντού με χρέωση 7€/ημέρα αν θυμάμαι καλά και έχει πολιτική ορθής χρήσης τα 500MB.

Σήμα έχει;

Link to comment
Share on other sites

Σήμα έχει;
Δεν το γνωρίζω. Απλά σε ενημέρωσα τι χρέωση θα έχεις αν συνδεθείς σε τουρκικό δίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Cris4524 said:
10 minutes ago, Gv2008 said:
Σήμα έχει;

Δεν το γνωρίζω. Απλά σε ενημέρωσα τι χρέωση θα έχεις αν συνδεθείς σε τουρκικό δίκτυο.

Σε ευχαριστώ πολύ. Πάντως ο φίλος μου από τη voda μου είπε ότι δεν είναι και το καλύτερο δίκτυο 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Cris4524 said:
1 ώρα πριν, Gv2008 said:
Όντως. Θα πάω Μυτιλήνη. Έμαθα ότι η VF συνδέεται σε Τουρκικά δίκτυα στην πόλη. Θα πρέπει να έχω Τουρκική κάρτα μαζί μου; Επίσης στα παράλια απέναντι που θα επισκεφθώ πιάνει καθόλου 4G η Vodafone ή δεν θα την γλυτώσω την Türk? Αν γνωρίζει κάποιος θα με διευκολύνει. Το συμβόλαιο είναι εταιρικό και θα ήθελα να τις αποφύγω τις χρεώσεις 

Θα πρέπει να αγοράσεις το πακέτο πας παντού με χρέωση 7€/ημέρα αν θυμάμαι καλά και έχει πολιτική ορθής χρήσης τα 500MB.

Σε τέτοιες περιπτώσεις συμβολαίου όπως τη δική σου, θα πρότεινα να έχεις μαζί σου ένα καρτοκινητό και να προωθείς τις κλίσεις εκεί. Είναι κρίμα να σου έρθει φουσκωμένος λογαριασμός.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, georgebad said:

Το θέμα είναι γιατί αυτή γ μεταβατική περίοδος τραβάει δυο χρόνια . Στην θεσαλονικη έχει 2 χρόνια που αναβάθμισαν. Σε 5G 4Mimo , και ακόμα τα 3G -5G είναι ατελείωτα . Γιατί να προσπαθήσουν τα νούμερα του 5G και όχι το ποιοτικό διξτυο . Να καταργήσουν το 3G τους πήρε 1 μήνα παραπάνω και αυτά μόνο θια τον νομο Ημαθίας . Οι άλλοι ρίχναν το 3G σε ολόκληρη την περιφέρεια μονοκοπανιάς . Δεν θέλω μια Vodafone που πάει να πιάσει την κάλυψη 5G της πράσινης θέλω μια Vodafone που να έχει λειτουργικό δίκτυο . Παιζουν τρομερές προσφορές στο δίκτυο τους και θα ήθελα πολύ να είμαι πελάτης τους αλλά η εικόνα ειδικά στην Θεσσαλονίκη (αλλα και στο πατρικό μου στις Σέρρες ) είναι κάκιστη . Και αντί να διορθώνουν καταστάσεις τις καταστρέφουν . Άποψη μου , να σταματησουν την τόσο ταχεία και πρόχειρο  δουλειά στην εξάπλωση του 5G και να γυρίσουν πίσω να ρυθμίσουν τον εξοπλισμό τους . Και αυτοί και η μπλε η οποία άρχισε σε γνωστούς κου να κάνει κουφες εναλαγες 

Το ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το αναγνωρίζουν οι τεχνικοί είναι πραγματικά πρόοδος . Μέχρι τώρα σε όποιον το έλεγα έκανε την τρελίτσα 

Συμφωνώ μαζί σου, η Vodafone έχει μεγάλο θέμα με τις εναλλαγές. Κυριολεκτικά το αναγνωρίζουν και οι ίδιοι. Βέβαια στη Κεφαλονια το πρόβλημα είναι η έλλειψη σταθμών διότι το δίκτυο όπως αναφέρω είναι ραδιόφωνο,σε πληροφορώ το Αργοστολι παίζει με 3-4 κεραίες και η κάλυψη από Micro. Εδώ ήμουν στις καταβόθρες, 2,5 χιλιόμετρα έξω από το Αργοστολι και η κάλυψη έρχεται από τη θάλασσα και συγκεκριμένα από Ληξούρι. 
Πάντως τις καλύτερες ταχύτητες στην εταιρεία τις είδα στα πανηγύρια στα χωριά δίπλα στον άγιο Γερασιμο που το δίκτυο ήταν αξιοπρεπές. Και στο Αργοστολι τραβάς τα μαλλιά σου από την εμπειρία χρήσης. Χθες ήμουν σε εσωτερικό χώρο δίπλα στην πλατεία Βαλλιάνου και είχα 3G και Edge ενώ η κεραία στην πλατεία είναι το πολύ 50 μέτρα.  
Επίσης μεγάλη απογοήτευση να μην μπορούν εδώ και χρόνια να καλύψουν την παραλία Αντίσαμος και να είσαι με Edge. Στη μισή διαδρομή των 4 χιλιομέτρων από τη Σάμη η κάλυψη είναι προβληματική. 
Εκει θα μπορούσε να λυθεί το θέμα με κεραία στην πλευρά της Ιθακης και κάποια πάνελ να χτυπάνε την Κεφαλλονια. 
Βαζω και μια φωτογραφία για να δείτε την απόσταση της παραλίας από τη Σαμη και οτι κάλυψη πολύ πιθανό να έρχεται από την Ιθάκη απέναντι.

A3638333-F302-478C-AFC7-D724288904A1.thumb.jpeg.6642af7976e7c9d131bc8adcf60a2505.jpeg

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Gv2008 said:

Όντως. Θα πάω Μυτιλήνη. Έμαθα ότι η VF συνδέεται σε Τουρκικά δίκτυα στην πόλη. Θα πρέπει να έχω Τουρκική κάρτα μαζί μου; Επίσης στα παράλια απέναντι που θα επισκεφθώ πιάνει καθόλου 4G η Vodafone ή δεν θα την γλυτώσω την Türk? Αν γνωρίζει κάποιος θα με διευκολύνει. Το συμβόλαιο είναι εταιρικό και θα ήθελα να τις αποφύγω τις χρεώσεις 

Έχω γνωστό που κινείται προς τα εκεί και ναι έχει σημεία που έχουν μόνο 3G ακόμα,υποθέτω 900αρι. Και άνετα συνδέεται σε τουρκικό δίκτυο,έχουν δυνατές κεραίες οι γείτονες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Nikolas14 said:

Έχω γνωστό που κινείται προς τα εκεί και ναι έχει σημεία που έχουν μόνο 3G ακόμα,υποθέτω 900αρι. Και άνετα συνδέεται σε τουρκικό δίκτυο,έχουν δυνατές κεραίες οι γείτονες.

Κάνε χειροκίνητη επιλογή δικτύου για να μη συνδέεται αν δεν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Κάνε χειροκίνητη επιλογή δικτύου για να μη συνδέεται αν δεν θέλεις.

Με κλειστό Roaming, συνδέεται και πάλι με Τουρκία; Δε θυμάμαι. Νόμιζα ότι μόνο με Q μου το έκανε. 😎

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Με κλειστό Roaming, συνδέεται και πάλι με Τουρκία; Δε θυμάμαι. Νόμιζα ότι μόνο με Q μου το έκανε. 😎

Η Q με τις παλιές κάρτες σιμ λειτουργεί μέσω roaming. Με τις καινούργιες όχι. Οπότε πλέον μπορεί κανείς και με Q να κλείσει το roaming.

Επίσης αν κατάλαβα καλά ο άνθρωπος θέλει να χρησιμοποιήσει το κινητό και στην Τουρκία οπότε δεν τίθεται θέμα κλειστού roaming .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kalitexnis_g said:

Η Q με τις παλιές κάρτες σιμ λειτουργεί μέσω roaming. Με τις καινούργιες όχι. Οπότε πλέον μπορεί κανείς και με Q να κλείσει το roaming.

Επίσης αν κατάλαβα καλά ο άνθρωπος θέλει να χρησιμοποιήσει το κινητό και στην Τουρκία οπότε δεν τίθεται θέμα κλειστού roaming .

Ναι. Αυτό που σκέφτομαι είναι να πάρω ένα καρτοκινητό μαζί, να δω ποιο δίκτυο τουρκικό πιάνει καλύτερα και να περάσω απέναντι να πάρω sim. 3€ κάνει η μία με 25GB. Ξέρει κανείς που έχει πάει στη Μυτιλήνη αν πιάνει η Turkcell?

 

Συγγνώμη για το offtopic

11 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Κάνε χειροκίνητη επιλογή δικτύου για να μη συνδέεται αν δεν θέλεις.

Το θέμα είναι ότι θα έχω 2G στην καλύτερη 

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα ότι γίνεται αναβάθμιση στην Πελοπόνησσο. Μπήκε νέα κεραία στα Μέθανα 4G+ με B7, B20, B3, B1 και νομίζω B28 με χαμηλή εμβέλεια και καλές ταχύτητες στα 45 mbps σε κινητό χωρίς B28

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...