Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως το να παίζει καλύτερα Ιταλία και Γερμανία από ότι Ελλάδα που είναι για κλάματα έχει πολύ πλάκα.

Αυτό το όλα απεριόριστα στο εξωτερικό είναι το μόνο δυνατό χαρτί του συμβολαίου τους τίποτα άλλο.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το να παίζει καλύτερα Ιταλία και Γερμανία από ότι Ελλάδα που είναι για κλάματα έχει πολύ πλάκα.
Αυτό το όλα απεριόριστα στο εξωτερικό είναι το μόνο δυνατό χαρτί του συμβολαίου τους τίποτα άλλο.
Θα συμφωνήσω! Και Ρουμανία και Βουλγαρία παίζει πάνω από 50mbps. Ειδικά Βουλγαρία έφτασε και 450mbps με 4G+ 4CA. Ρουμανία ενώ κοκορεβετε στο site ότι πιάνει 5G δεν πιάνει πουθενά! NSA disconnected παντού! Με ρουμανικό αριθμό πιάνει κανονικά! Δεν ξέρω τι σκατα συμφωνίες κάνανε που δεν αφήνει το δίκτυο της Ρουμανίας να συνδεθούν στις 5G κυψέλες οι συνδρομητές της Vodafone Ελλάδος. Το ίδιο ισχύει και για την Ιταλία.
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Ακριβώς,έχεις δίκαιο. Λεπτοκαρυά πάντως έχει γεμίσει το δίκτυο και το είδα από τον Ιούνιο ότι σέρνεται. Πλάκα Λιτοχώρου επίσης και Πλαταμώνα πάντως που ξέρω. 
Μονο η Wind είναι καλύτερη εκεί στη περιοχή. 
Γενικα όσο κινήθηκα Θεσσαλονίκη,Πιερία και Ημαθία στο χωριό μου δεν έμεινα ευχαριστημένος. Στα ίδια σημεία ο ανταγωνισμός ήταν καλύτερος. 

Η Wind έκανε το εξής: άφησε χωρίς κάλυψη 4ης γενιάς τις περιοχές αυτές για πολλά χρόνια με αποτέλεσμα κανένας μόνιμος κάτοικος να μην έχει συνδρομή σε αυτό το δίκτυο. Και τώρα οι κεραίες της εξυπηρετούν μόνο τουρίστες. Μια χαρά! 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, mixtri said:

Η Wind έκανε το εξής: άφησε χωρίς κάλυψη 4ης γενιάς τις περιοχές αυτές για πολλά χρόνια με αποτέλεσμα κανένας μόνιμος κάτοικος να μην έχει συνδρομή σε αυτό το δίκτυο. Και τώρα οι κεραίες της εξυπηρετούν μόνο τουρίστες. Μια χαρά! 

Έχουν ενημερωθεί οι κάτοικοι για αυτή την αλλαγή;; Είναι κρίμα, να μην την προτιμούν επειδή τους άφησε κάποια χρόνια στα οικονομικά της προβλήματα. Καλό είναι όποιος επενδύει για να έχουμε ποιοτικές υπηρεσίες να τον προτιμάμε. Όπως και να λέγεται.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Chrischal1908 said:

Έχουν ενημερωθεί οι κάτοικοι για αυτή την αλλαγή;; Είναι κρίμα, να μην την προτιμούν επειδή τους άφησε κάποια χρόνια στα οικονομικά της προβλήματα. Καλό είναι όποιος επενδύει για να έχουμε ποιοτικές υπηρεσίες να τον προτιμάμε. Όπως και να λέγεται.

Είναι πολύ δύσκολο κάποιος να αλλάξει δίκτυο αν έχει βολευτεί. Ο μόνο λόγος είναι ο οικονομικός και κακά τα ψέμματα οι διαφορές στις τιμές είναι ελάχιστες. Αλλά για να μη βγούμε εκτός θέματος, το κλείνουμε εδώ...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Είναι έτσι όλες τις ώρες της ημέρας;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, damierom said:

Νωρίς το πρωί σήμερα στην Πορταριά Χαλκιδικής...!

EC18AD1D-FD7F-430D-9A73-6746B259979E.png

Λόγω e-SIM δείχνει Cosmote ή έκανες λάθος θέμα; 400 η Vodafone με 4G, δεν πιάνει ούτε στο μαγαζί της στο The Mall... 😁

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Λόγω e-SIM δείχνει Cosmote ή έκανες λάθος θέμα; 400 η Vodafone με 4G, δεν πιάνει ούτε στο μαγαζί της στο The Mall... 😁

Σε πολλές περιοχές πιάνει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, p_k said:

Σε πολλές περιοχές πιάνει.

Δεν νομίζω, 5G Αργοστολι Ammos resturant-cocktail bar https://www.speedtest.net/my-result/i/5237391452

4G Μητρόπολη Κεφαλληνίας επι της Λεωφόρου Βεργωτή https://www.speedtest.net/my-result/i/5236414779

Γενικα το δίκτυο σέρνεται, στα Ομαλά πάντως έπιανε γύρω στα 100-120Mbps Download σε 5G. 
Απογοητευμένος πλήρως από την εικόνα που έχω,θέλει άμεσα βελτίωση.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Περιοχη Ερετρια Ευβοιας με πληρη καλυψη 4G ολη μερα η ταχυτητα κυμαινεται 0.6-2 mbps και στις 3 εταιριες εδω και καμια 10ρια μερες. Μονο τα ξημερωματα εχεις λειτουργικο ιντερνετ. Η τεχνικη υποστηριξη λεει οτι ειναι λογο φορτου απο κοσμο και να κανουμε υπομονη. Ειναι δυνατον να υπαρχουν τετοιες υπηρεσιες εν ετη 2022? Πως θα εργαστει καποιος που δουλευει απομακρυσμενα?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Αυτό είναι μέτρηση από την πράσινη;

Όχι. Απλά με το iphone που έχω με esim και κανονική sim κάνω τα τεστ στιγμιαία απλά αλλάζοντας το κινητό δίκτυο οπότε μένει στην εφαρμογή speedtest η προηγούμενη εταιρεία μέτρησης και δεν βάζω χειροκίνητα κάθε φορά την κατάλληλη π.χ. Lancom η Greekstream και επίσης η εφαρμογή speedtest όποτε κάνω αυτή την αλλαγή δικτύου απ το μενού δεν αλλάζει την εταιρεία κινητής αλλά η μέτρηση κάθε φορά είναι η πραγματική άσχετα τι γράφει. Το έχω τσεκαρει γιατί μερικές φορές παγώνει και βγάζει μήνυμα error και ψάχνοντας τότε βγάζει το όνομα του σωστού δικτύου και η μέτρηση είναι πάλι ολόιδια. Όντως εκείνη τη στιγμή είχε 400mbps.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Λόγω e-SIM δείχνει Cosmote ή έκανες λάθος θέμα; 400 η Vodafone με 4G, δεν πιάνει ούτε στο μαγαζί της στο The Mall... 😁

Όπως ακριβώς το γράφω είναι η μέτρηση. Απλά δεν αλλάζει όνομα η εφαρμογή speedtest καθε φορά που αλλάζω δίκτυο και κάνω μέτρηση γιατί πατάω κατευθείαν λόγω οικονομίας χρόνου το test again και δεν κάνω επαναφορά την εφαρμογή οπότε το όνομα cosmote ειναι εντελώς εικονικό. Και το λέω αυτό γιατί οι διαφορές είναι πολλές φορές τεράστιες στα δίκτυα οπότε ξέρω ότι κάθε φορά που τεσταρω μετράει όντως το δίκτυο που έχω επιλέξει άσχετα απ αυτό που γράφει η εφαρμογή speedtest.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, damierom said:

Όπως ακριβώς το γράφω είναι η μέτρηση. Απλά δεν αλλάζει όνομα η εφαρμογή speedtest καθε φορά που αλλάζω δίκτυο και κάνω μέτρηση γιατί πατάω κατευθείαν λόγω οικονομίας χρόνου το test again και δεν κάνω επαναφορά την εφαρμογή οπότε το όνομα cosmote ειναι εντελώς εικονικό. Και το λέω αυτό γιατί οι διαφορές είναι πολλές φορές τεράστιες στα δίκτυα οπότε ξέρω ότι κάθε φορά που τεσταρω μετράει όντως το δίκτυο που έχω επιλέξει άσχετα απ αυτό που γράφει η εφαρμογή speedtest.

Εγώ δυσκολεύομαι να ολοκληρώσω τεστ γιατί με γυρναει σε 3G 😝. Όποτε σε καταλαβαίνω . Κάθε ολοκληρομενο τεστ στην Vodafone είναι θησαυρός . 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, skoulikomirmigot said:

Περιοχη Ερετρια Ευβοιας με πληρη καλυψη 4G ολη μερα η ταχυτητα κυμαινεται 0.6-2 mbps και στις 3 εταιριες εδω και καμια 10ρια μερες. Μονο τα ξημερωματα εχεις λειτουργικο ιντερνετ. Η τεχνικη υποστηριξη λεει οτι ειναι λογο φορτου απο κοσμο και να κανουμε υπομονη. Ειναι δυνατον να υπαρχουν τετοιες υπηρεσιες εν ετη 2022? Πως θα εργαστει καποιος που δουλευει απομακρυσμενα?

Έχουν αναβαθμίσει εκεί;;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, damierom said:

Όπως ακριβώς το γράφω είναι η μέτρηση. Απλά δεν αλλάζει όνομα η εφαρμογή speedtest καθε φορά που αλλάζω δίκτυο και κάνω μέτρηση γιατί πατάω κατευθείαν λόγω οικονομίας χρόνου το test again και δεν κάνω επαναφορά την εφαρμογή οπότε το όνομα cosmote ειναι εντελώς εικονικό. Και το λέω αυτό γιατί οι διαφορές είναι πολλές φορές τεράστιες στα δίκτυα οπότε ξέρω ότι κάθε φορά που τεσταρω μετράει όντως το δίκτυο που έχω επιλέξει άσχετα απ αυτό που γράφει η εφαρμογή speedtest.

Εσύ με 400 θα πρέπει να έκανες ρεκόρ δικτύου. 😝

15 ώρες πριν, p_k said:

Σε πολλές περιοχές πιάνει.

400 με Vodafone 4G; 😅 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα, πρέπει να είμαστε δίκαιοι και αντικειμενικοί, όσο μπορούμε βέβαια.

Έχουν ανέβει speedtests με καλές ταχύτητες από τη vodafone, δεν μπορεί παντού το δίκτυο να βρίσκεται υπό κατάρρευση όπως αφήνεται να εννοηθεί. Αυτό αντιβαίνει στην κοινή λογική.

Άποψή μου βέβαια αυτή, ως γνωστόν δεν είμαι και fan της vodafone, αλλά μερικά πράγματα πρέπει να επισημαίνονται.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, p_k said:

Φίλε μου καλησπέρα, πρέπει να είμαστε δίκαιοι και αντικειμενικοί, όσο μπορούμε βέβαια.

Έχουν ανέβει speedtests με καλές ταχύτητες από τη vodafone, δεν μπορεί παντού το δίκτυο να βρίσκεται υπό κατάρρευση όπως αφήνεται να εννοηθεί. Αυτό αντιβαίνει στην κοινή λογική.

Άποψή μου βέβαια αυτή, ως γνωστόν δεν είμαι και fan της vodafone, αλλά μερικά πράγματα πρέπει να επισημαίνονται.

Υπό κατάρρευση είναι, αλλά φυσικά υπάρχουν περιοχές που παίζει καλά ή έστω αξιόλογα. 

Υ.Γ. Έκανα μικρό edit στο πάνω σχόλιο, γιατί βαριέμαι πάλι τις λογομαχίες με τα τρόλλ. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, skoulikomirmigot said:

Πώς το μαθαινω αυτό ? 

Κατεβάζεις την εφαρμογή netmoster. Βλέπεις το enb πχ η Cosmote με εξαψήφιο αριθμό είναι αναβαθμισμένη. Μπορείς να δεις ένα πόσες μπάντες παίζουν ταυτόχρονα ή μεμονωμένα. Στο 5G γράφει ΝSA. Ας προσθέσει κάποιος τα υπόλοιπα. 

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Υπό κατάρρευση είναι, αλλά φυσικά υπάρχουν περιοχές που παίζει καλά ή έστω αξιόλογα. 

Υ.Γ. Έκανα μικρό edit στο πάνω σχόλιο, γιατί βαριέμαι πάλι τις λογομαχίες με τα τρόλλ. 

Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα το υστερόγραφο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, p_k said:

Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα το υστερόγραφο.

Δεν πάει προς εσένα. Εννοώ ότι έκανα edit το σχόλιο ψηλά στην σελίδα, επειδή δεν έχω όρεξη πάλι ν' ασχολούμαι με τους "επαγγελματίες υποστηρικτές" της εταιρείας. 😇 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...