Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, P_papadis said:

Στο Ρέθυμνο οι ταχύτητες δεν είναι και τίποτα τρελές όπως της πράσινης, την δουλειά του την κάνει κανείς αλλά το χάλι του 4g+/h+ και τα σκαμπανεβασματα που είχε στα Χανιά δεν τα έχει τουλάχιστον εδώ. Συμβόλαιο στην κόκκινη δεν θα έκανα σε καμία περίπτωση. Παραμένω στο δίκτυο γιατί έχει καλές προσφορές και μου βγαίνει πολύ οικονομικά το απεριόριστο ίντερνετ. Σαφώς συνεχίζω να διατηρώ τον κύριο αριθμό μου στην πράσινη και όπου ζορίζεται η κόκκινη γυρίζω το ίντερνετ και κάνω την δουλειά που θέλω. 

Screenshot_2022-07-10-13-59-41-09_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.jpg

 

IMG_20220710_140433.jpg

 

Στο fast.com τζάμπα μετράς. Η Vodafone έχει κόφτη στο Netflix και όλες τις streaming υπηρεσίες. Πότε στα 4, πότε στα 10 και πότε καθόλου. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θέλει χάιδεμα το δίκτυο, τα είπαμε Ήρεμα με τα speedtest που και πάλι και τίποτα να μην κάνεις, σε γυρνάει

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Nikola14 λες να ζητησω και εγω διακοπη συμβολαιου χωρις να πληρωσω ρητρα?Θα το δεχτουν?Ανανεωσα πριν 1μηνα.Μετα ειχα μια προσφορα απο cosmote αλλα με 2gb λιγοτερα και 3ευρω πιο φθηνα.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλησπερα.Μιλησα με vf και τλκ μου ειπαν οτι μπορω να φυγω και δεν θα πληρωσω ρητρα.Μια χαρα.Θα παω στην cosmote.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Xrixal said:

Καλησπερα.Μιλησα με vf και τλκ μου ειπαν οτι μπορω να φυγω και δεν θα πληρωσω ρητρα.Μια χαρα.Θα παω στην cosmote.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλό σημάδι αυτό, να ξέρεις καμία εταιρεία δεν το κάνει από τις άλλες. Είσαι τυχερός 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πριν από μία ώρα μου ήρθε αυτό το sms. Δεν μου κάνει για sms που είχαν ανακοινώσει ότι θα στείλουν σε κάθε περιοχή ένα μήνα πριν απενεργοποιήσουν το 3G...??

 

Screenshot 2022-07-11 212740.png

Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2022 at 8:13 ΜΜ, HORGRAP said:

Δεν εχεις καταλάβει κατι πολυ βασικό και ειναι ...τεχνικης φύσεως.

Η Vodafone βαζει κρυφα όρια ταχύτητας ΗΔΗ σε IP ranges πελατών της ( 3.7 Mbps Netflix  youtube HD . Tiktok Instagram)

Η Vodafone πέραν των κρυφών περιορισμών εξακολουθεί να υπολειτουργεί με χαμηλες ταχύτητες ακομα και με αυτην την πρωτόγονη μέθοδο bandwidth CAP που χρησιμοποιούσαμε την δεκαετία του 90 !

Εδω και χρόνια η Cisco ή Jumpier ή Ericsson δίνει Ethical και fair usage εργαλεία ΔΥΝΑΜΙΚΉΣ  ομαλοποίησης πόρων δικτύου χωρις να αδικεί κανενα χρήστη .

Η Vodafone ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΕΙ τετοιες άδειες σε αντίθεση με τους άλλους 2 παίχτες.

Τα GBps ειναι απόδειξη ΔΙΑΘΕΣΙΜΌΤΗΤΑΣ ακομα και σε συνθήκες συμφόρησης. Εννοείται πως ειναι χρήσιμα και σε περιπτώσεις που εισαι ....Video Editor 🙂

Οταν θα εχεις ανάγκη την συσκευή σου σε ενα πολυσύχναστο χωρο θα ΚΑΤΑΛΆΒΕΙΣ.

Για μπες εδω και πες μας πως τα πας 🙂 https://fast.com

 

Στο θέμα του κόφτη όπως π.χ. στο Netflix συμφωνώ απόλυτα ότι έτσι είναι όντως. Το βλέπω πάρα πολλές φορές. Αν όμως εξαιρέσουμε το Netflix που δε με αφορά και το θέμα των συχνών εναλλαγών από 4g σε 3g και Edge.... καταλαβαίνει ότι έχει πρόβλημα ένας απλός άνθρωπος με κανονική χρήση ίντερνετ; Εγώ π.χ. στο YouTube δεν είχα ποτέ κόφτη. Αντίθετα στην περιοχή που μένω έβλεπα πολύ ευκολότερα βίντεο σε 4Κ ανάλυση απ ότι με άλλη συναφή εταιρεία που δεν είχε εναλλαγές σήματος αλλά είχε χαμηλότερες ταχύτητες. Σε μετρήσεις είχα με speedtest 30αρια με τη Vodafone (παρόλο που στο fast.com έδειχνε μέχρι 4 ή μέχρι 9 διαρκώς) και με την άλλη εταιρεία είχα μέχρι 2-3mbps.

Edited by damierom
Link to comment
Share on other sites

Μονο η Vodafone ξέρει να στέλνει " με το ζόρι " τις συσκευές των συνδρομητών απο κυψελη σε κυψέλη απο το " άριστο " σημα στο ... " χειρότερο " χωρις να μετακινείσαι 

....και ξανα πισω . και ξανα απο την αρχη μέχρι να σε ριξει σε 3G

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Τι να τα κάνεις τα 130 Mbps οταν απο κινητή τηλεφωνία γίνεται ... ακίνητη? Πλέον με την αναβάθμιση μας ρίχνει σε 2G με ... καλο σήμα στο κέντρο της πόλης.

( απο 700 Mhz σε πετάει με το ζόρι στην overbooked 2600  Mhz για να φας rejected προς 3G ....και το congested 3G σε ρίχνει σε ..... 2 G !

https://youtube.com/shorts/azF6raPvhUg

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Το σήμα στο μετρό έφτιαξε; Ο Ευαγγελισμός είναι νεκρός, Και στο Σύνταγμα η στην γραμμή νομίζω που πάει για ανθούπολη ελληνικό

Link to comment
Share on other sites

MIMO 4    .....ηθελαν στην Vodafone οι Gurus της εταιρείας χωρις να γνωρίζουν ότι πρεπει να αλλάξουν την ισχύ εκπομπής μετα την " αναβαθμιση " και να επανυπολογισουν τα παντα.

Ρε σαίνια , βγείτε στους δρόμους με κανένα Samsung να δειτε τι " βλεπουν " οι συνδρομητες .

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έχουν αρχίσει και συμβαίνουν απίστευτα πράματα στο δίκτυο. Όπως ας πούμε να ανοίγουν b7 σε μπόλικα σημεία. Επίσης και b28 σε κάποιους σταθμούς Βόρεια Πελοπόννησο βλέπεις. Ειναι η ιδέα μου ή όντως συμβαίνει; Επίσης Αθήνα φαίνεται το πρόβλημα των handovers και την αλλαγή σε 3G,2G και πάλι από την αρχή, να έχει μειωθεί αισθητά (ίσως λιγότερος φόρτος πλέον στις κεραίες λόγω του κόσμου που φεύγει;;;).

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και στην Κρητη μπηκαν πολλες 2600 Mhz έπειτα απο πολλά χρόνια στασιμότητας. Για 10 χρονια ολος ο Νομός Ηρακλείου ειχε μονο 2 . 

Βελτιώθηκαν οι ταχύτητες και εδω ομως το 2G και 3G ειναι ακομα καθημερινότητα.

Απο νεο σε νεο σταθμο τα ίδια χάλια.

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Και στην Κρητη μπηκαν πολλες 2600 Mhz έπειτα απο πολλά χρόνια στασιμότητας. Για 10 χρονια ολος ο Νομός Ηρακλείου ειχε μονο 2 . 
Βελτιώθηκαν οι ταχύτητες και εδω ομως το 2G και 3G ειναι ακομα καθημερινότητα.
Απο νεο σε νεο σταθμο τα ίδια χάλια.
 
 

Εγώ βλέπω η κατάσταση χειροτερεύει.
Βρίσκομαι στην Αποκορώνου κάτω απο την κεραία.

b6d02043e8771cd161abfd6e30152f3d.jpg
8eb5ac8638954c2fd46ff475ca1e8506.jpg

https://www.speedtest.net/my-result/i/5200289050


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Που ειναι το 4G ?

 

Screenshot_2022-07-20-17-36-21-56_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.jpg

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Τους πήρα τηλ να τους κάνω παράπονα για το 4g κτλ καθότι συνήθως πιάνω 3g και μου είπαν ότι θα κάνουν εκκαθάριση γραμμής.
Και θα το ξαναδούμε σε δύο μέρες.
Ισχύει αυτό το εκκαθάριση γραμμής; γιατί εμένα μου ακούστηκε μουφα.
Τι είναι σωλήνα να την καθαρισουμε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τους πήρα τηλ να τους κάνω παράπονα για το 4g κτλ καθότι συνήθως πιάνω 3g και μου είπαν ότι θα κάνουν εκκαθάριση γραμμής.
Και θα το ξαναδούμε σε δύο μέρες.
Ισχύει αυτό το εκκαθάριση γραμμής; γιατί εμένα μου ακούστηκε μουφα.
Τι είναι σωλήνα να την καθαρισουμε;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Θα βγάλουν να καθαρίσουν το χιτωνιο, την επιφάνεια του εμβολου επάλειψη με λάδι και μετά θα πιανεις 6G!! Χωρίς πλάκα. Άμα δεν έχετε κοντά σας απλά όλη δικιά σας την κεραία και παίζει με άλλες κοντά και αλλάζει συνέχεια enb, κλαφτα Χαράλαμπε

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, vdeverak said:

Τους πήρα τηλ να τους κάνω παράπονα για το 4g κτλ καθότι συνήθως πιάνω 3g και μου είπαν ότι θα κάνουν εκκαθάριση γραμμής.
Και θα το ξαναδούμε σε δύο μέρες.
Ισχύει αυτό το εκκαθάριση γραμμής; γιατί εμένα μου ακούστηκε μουφα.
Τι είναι σωλήνα να την καθαρισουμε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

στην πραγματικοτητα περιμενουν κατευθυντήριες γραμμες απο τον blizzard για να δουνε πως θα κινηθουν 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλουν να καθαρίσουν το χιτωνιο, την επιφάνεια του εμβολου επάλειψη με λάδι και μετά θα πιανεις 6G!! Χωρίς πλάκα. Άμα δεν έχετε κοντά σας απλά όλη δικιά σας την κεραία και παίζει με άλλες κοντά και αλλάζει συνέχεια enb, κλαφτα Χαράλαμπε

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Εδώ με κεραία στο κτίριο και στο ισόγειο σου γυρνάει σε 3G…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...