Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

33 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Τώρα θα λάβεις απάντηση ότι καλά κάνει η Vodafone και δεν αξιοποιεί το φάσμα που έχει και κλείνει και το 5G το βράδυ, για μικρότερη κατανάλωση ρεύματος, που οδηγεί σε χαμηλότερες τιμές και πιο "πράσινο" δίκτυο.

Αγοράζει φάσμα από το ελληνικό κράτος και δεν το χρησιμοποιεί. Θα την έλεγα και χορηγό...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HORGRAP said:

Αν οι πάροχοι κινητής και σταθερής τηλεφωνίας ειχαν την σκεψη σου θα είχαν χρεοκοπησει το 2008 το 2012 και ...το 2021 ξανα και ξανα.

Ο πάροχος αναπτύσει έσοδα απο ΥΠΗΡΕΣΊΕΣ και κατα συνέπεια με ανάπτυξη χωρητικότητας και ethical network resources control / optimization.  

Ο ανταγωνισμός μεταξύ των παροχών τους τελευταίους μηνες ( μργαλυτερες ταχύτητες 4G 5G ) δείχνει ποιός άλλαξε πολιτική και ποιός οχι. 

Οσο αφορα το 4G της Vodafone , εχει μπει η 2100 MHz σε πολλούς σταθμούς βασης ομως δεν αρκει πλέον ακομα και αν γίνει 20 Mhz. 

Μακάρι σε ολες αυτες τις εργατοώρες που ξοδευτηκαν για 2100 Mhz να εκαναν την ιδια στιγμή και κατι παραπανω.

Το πρόβλημα τους ειναι οτι δεν αγοράζουν εξοπλισμό.  

Φανταστείτε , αν την στιγμη που εβαζαν 2100 στους σταθμους βασης τοποθετουσαν basebands 4CA ready τουλάχιστον .

1800 2100 2600 700 800 ( ακομα και 4G 900 !!) ...και 3500 ? 

Τοσο φασμα και δεν το αξιοποιούν διοτι ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ hardware σε αντίθεση με την Cosmote που αξιοποιεί ολο το φασμα συχνοτήτων της.

Στην Γερμανία παιζουν Carrier Aggregation μεχρι και με τα 900 Mhz στο 4G !!

Οτι έχουν και δεν έχουν το αξιοποιούν.

Ακριβώς, εγώ στο σπίτι έχω 4G αλλά πολλές φορές το κινητό γυρνάει σε 3G χωρίς λόγο ενώ έχει επαρκές σήμα για κλήση και Ίντερνετ. Ακόμα και η Wind δεν κάνει τόσες εναλλαγές χωρίς λόγο με παρόμοιο εξοπλισμό. 
Προσωπικά μένω επειδη είναι χαμηλή η τιμή και σε σχέση με το να βάλω Σταθερο στο φοιτητικό μου σπίτι βγαίνει πιο ακριβό διότι είμαι πολλές ώρες εκτός σπιτιού ειδικά το καλοκαίρι με συμφέρει το Giga Unlimited Ultra. Έτσι και βάλουν κόφτη θα βάλω 50αρα γραμμή στη κοσμοτε και ας δίνω 27€ το μήνα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εν έτει 2022 φτάσαμε σε σημείο να λέμε καλύτερα να έχω ένα σταθερό έστω και 3g σε ταχύτητες adsl και να ναι απεριόριστα πραγματικά και ομιλία. Και γω θέλω το φθηνότερο αλλά να μπορεί να Μ εξυπηρετήσει στα σημεία που είμαι. Δυστυχώς όπως έγραψα έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας, σίγουρα θα μένουν κενά σημεία στα δίκτυα αλλά δεν δέχομαι πλέον σε πόλεις και χωριά να μην έχει έστω 2g για βασικές ανάγκες ομιλίας. Καλοκαίρι είναι φυσικά δεν θα μαι μπροστά σε μία τηλεόραση ή σ έναν υπολογιστή αλλά για μια δυο ώρες που θα το χρησιμοποιήσω θα το πληρώσω δυστυχώς σ αυτόν που θα εξασφαλίσει τις ανάγκες μου και σίγουρα δεν θα κοιτάξω να ναι φθηνότερο αλλά και αξιόπιστο.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, blizard said:

Αν και είμαι offtopic , εγώ θα ήθελα όταν αγοράζεις GB να σου λένε ΠΡΟΣΟΧΗ η είσοδος σου σε πολλά site θα φέρει υπέρογκη κατανάλωση γιαυτό σου προτείνουμε απεριόριστα στο συμβόλαιό μας, ενώ ετοιμάζουμε μια πολύ συμφέρουσα χρονοχρέωση για να απολαμβανεις τις ταχύτητες της νεας εποχής με πλήρη έλεγχο.

Επίσης  αν ο άνθρωπος δεν μπορεί να καταλάβει την ποιότητα της ταινίας ή να δει την ανάλυση του γιατι να του πείς τίποτα ? εδώ δεν έχουμε κάν πακέτα απεριορίστων παντου (μόνο προσφορές) και εμεις χτενιζόμαστε. 

 

 

Το τραγικό δεν είναι ότι τα λες (δικαίωμα σου κιόλας), το τραγικό είναι ότι τα πιστεύεις. 

Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε διαφορετικές ταχύτητες ΑΝ ΥΠΆΡΞΟΥΝ οικονομικότερα πακέτα ΟΜΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ Ο ΠΑΡΟΧΟΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΡΗΤΑ. Οχι κρυφά οπως κανει η Vodafone στα Video services με τυχαίες IP ranges.

Αν βέβαια ...η Vodafone αποφασίσει να συνεχίσει ειτε κρυφα ειτε φανερα με όρια στη μέγιστη ταχύτητα Download για να μην χρειάζεται να αναβαθμιζει το δίκτυο της οσο θα έπρεπε ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙ ....ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΌ.  

Οι άλλοι παροχοι ( Cosmote Wind) θα κανουν την " άτυπη " δυσφήμηση...προς τη  Vodafone ... πλεονέκτημα για εκείνους ( Θα δινουν σίγουρα μεγαλύτερο εύρος ταχύτητας. )

 Και καπως ετσι εαν τολμήσουν να δωσουν πακετα με όρια ταχύτητας σε 4G 5G ...ο ανταγωνισμός θα τα παρει ολα πίσω και θα παμε ξανα σε μέγιστη δυνατή ταχύτητα ανα περιοχή.

Look ahead strategy 🙂

Ζούμε στο 2022 🙂

2 0 2 2

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό λίγο με την συζήτηση που γίνεται, γενικά τα streaming services δεν φορτώνουν όλη την ταινία, ούτε το 20% της βασικά, χρεώνονται και τα ίδια με τα δεδομένα που στέλνουν, φυσικά ότι θέλουν να γλυτώσουν κόστη αλλά δεν σε περιορίζουν στην ταχύτητα. Απλά το βίντεο θα φορτώσει ελάχιστα λεπτά παραπάνω και όχι ολόκληρο.

Τώρα αν ο blizard θέλει να γλιτώσει την χρέωση που θα του φάει ελάχιστα MB επειδή θα φορτώσει λίγο παραπάνω την ταινία του, να φροντίζει να την κατεβάσει τότε από το σπίτι του και να μην ξοδευτεί καθόλου με δεδομένα ίντερνετ.

Η Vodafone γράφει ξεκάθαρα με την μέγιστη δυνατή ταχύτητα, όταν σου τάζει αυτό και βλέπεις πχ μέγιστη ταχύτητα στο speedtest 50 mbps και στο fast ούτε 5 mbps και με άλλη ip βλέπεις και στα 2 τις ίδιες ταχύτητες, τότε είναι προφανές ότι δεν είναι η μέγιστη δυνατή ταχύτητα και ότι με κάποιον τρόπο δεν είναι και νόμιμο αυτό όπως προειπώθηκε λόγω net neutrality. Το ίδιο θα ίσχυε αν στο έκανε ο πράσινος ή και ο μπλε πάροχος.

Όπως επίσης το απεριόριστο συμβόλαιο του μπλε παρόχου, αν επιβεβαιώνουν οι υπάλληλοι ότι δεν υπάρχει κανένας μα κανένας περιορισμός στον όγκο που μπορείς να κατεβάσεις ή να ανεβάσεις και μετά να μπαίνει κόφτης στα 512 GB και αυτό είναι παράνομο αν δεν το γράφει πουθενά ή αν δεν έχει ενημερωθεί ο πελάτης. (δεν ξέρω τι ισχύει)

Ο πράσινος ο πάροχος στο ξεκαθαρίζει ρητά, απεριόριστο αλλά 100 TB.

Όταν αγοράζεις GB ή απεριόριστα, τα πληρώνεις για να τα χρησιμοποιήσεις όπως εσύ θέλεις. Όχι για να σου επιβάλουν κάποιους κρυφούς όρους για το πως θα χρησιμοποιηθούν.

Για του λόγου του αληθές παραθέτω και ένα στιγμιότυπο από την σελίδα της Vodafone που γράφει ότι είναι απεριόριστα δεδομένα με την μέγιστη διαθέσιμο ταχύτητα και όχι με κάποιους όρους πχ video streaming στα έως 5 mbps.

image.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι χρήστες " blizard " " nikosp88" καθώς και:  Κρητικιε απο το Ορεινό Λασίθι λάτρη της Ρακής με το ανατολίτικο λεξιλόγιο )

Προσπαθώ να αφιερώσω χρόνο και να καταλάβω το υποσυνείδητο σου περισσότερο καθώς και τον 

"  ειρμό σου "  ( ακολουθία σκέψεων και δομημένο λόγο σου ) 

 

ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ οπως γράφεις.

Γίνε περισσότερο περιεκτικός .Κουράζεις και χανουμε τον χρόνο μας.

 

Ας συνεχίσουμε στο θεμα μας

4G και αξιοπιστία δικτύου της Vodafone.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Ο Νικος παντως δεν ειναι. Εκεινος εχει αλλη λογικη.. Μαλλον απο τα κεντρικα δεν εχουν ενιαια γραμμη προωθησης..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bbbb said:

Ο Νικος παντως δεν ειναι. Εκεινος εχει αλλη λογικη.. Μαλλον απο τα κεντρικα δεν εχουν ενιαια γραμμη προωθησης.. emoji23.png

Να παραπονεθούμε στο chat...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bbbb said:

Ο Νικος παντως δεν ειναι. Εκεινος εχει αλλη λογικη.. Μαλλον απο τα κεντρικα δεν εχουν ενιαια γραμμη προωθησης.. emoji23.png

Ούτε το "ομορφοπαιδο" ο guzel. Μάλλον κάθε φορά αλλάζουν τρόλλ από τα κεντρικά της εταιρείας. 🤣 Να δούμε πόσα προφίλ έχουν ακόμα, με τόσα ban.

Link to comment
Share on other sites

Απλοποίησε λιγο τη σκεψη σου.  ΜΗΝ ΙΣΟΠΈΔΩΝΕΙΣ τα παντα όμως με τα συμπεράσματα σου.

Βαλε 2 θέσεις.

Σκεψου σαν απλος χρηστης που εχει 3 βασικες τοποθεσίες και καμια φορα κανει scrolling μεσα σε METRO, λεωφορείο, αμαξι , ... πλοίο 

---   Μεσα στο σπιτι δεν μπορεις να δεις σελιδες γρήγορα , εχεις παγωματα στη σύνδεση και νευριαζεις.

---+ Στο μετρο δεν εχεις σημα.

---+ Στο λεωφορείο πέφτεις σε 2G  ενω η περιοχή εχει ...5G🙂

 

Σκεψου τωρα και σαν φοιτητής πληροφορικής που γνωριζει απο "  δίκτυο γεμάτο συμφόρηση " και καταλαβαινει ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΊ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΤΟΥ με τις κυψέλες τριγύρω 🙂

---+ Η Vodafone εχει αγορασει φάσμα Mhz  700 800 900 1800 2100 2600 3500  και παιζει το πολυ με 3 carriers ανα σταθμο με φιλότιμες προσπάθειες τελευταία να ανοιξει πολλες στα 2100 Mhz που ομως δεν αρκουν για το έτος 2022. ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ basebands και RRUs.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΆΡΟΧΟΙ εχουν προβλήματα . Μιλαμε για δεκαδες χιλιάδες κεραίες . Κάποιες είναι κοντα στο σπιτι σου καποιες όχι.

Συζητάμε εδω μεσα για την συνολική εμπειρία μας με την καθε εταιρία κινητής τηλεφωνίας. 

Εχεις χρησιμοποιήσει 48 φορες τη λεξη  " ογκοχρεωση " φανταζομαι για να τονίσεις πως αν ξεπερασει καποιος τα Gigabytes του ' τιμωρείται " απο τον πάροχο. 

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΔΗΣΗ και εχεις δικιο σε αυτό. ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ τον τελευταίο χρονο ξεκίνησαν ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ οι παροχοι αντι να σε τιμωρουν αφαιρώντας σου " euros " να σε ριχνουν στα 64 kbps για να μην εξοργίζονται οι συνδρομητές με παράλογες " ατυχείς " χρεώσεις.

 

Συμπέρασμα

1) Να δώσουν οι πάροχοι ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ πακετα με χαμηλότερες ταχύτητες ΝΑΙ.

2) Να παραμείνουν τα πακετα με τις μεγιστες δυνατές ταχύτητες ΧΩΡΙΣ ΚΡΥΦΟΥΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙ Η Vodafone.

3) Μετα το πέρας των Gigabytes να υπαρχει περιορισμός ταχύτητας ΑΝΤΙ ΓΙΑ " ογκοχρεωση "  .

Στο θεμα μας,  το 4G της Vodafone εχει βελτιωθεί με την προσθηκη των 2100 Mhz σε πολλούς σταθμούς βάσης ΝΑΙ ! Δεν αρκει όμως.

ΕΥΤΥΧΏΣ εχουμε την Ευρωπαϊκή Ένωση για συμμάζεμα ....και τελευταία και την ΕΕΤΤ

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, HORGRAP said:

Απλοποίησε λιγο τη σκεψη σου.

Βαλε 2 θέσεις.

Σκεψου σαν απλος χρηστης που εχει 3 βασικες τοποθεσίες και καμια φορα κανει scrolling μεσα σε METRO, λεωφορείο, αμαξι , ... πλοίο 

---   Μεσα στο σπιτι δεν μπορεις να δεις σελιδες γρήγορα , εχεις παγωματα στη σύνδεση και νευριαζεις.

---+ Στο μετρο δεν εχεις σημα.

---+ Στο λεωφορείο πέφτεις σε 2G  ενω η περιοχή εχει ...5G🙂

 

Σκεψου τωρα και σαν φοιτητής πληροφορικής που γνωριζει απο "  δίκτυο γεμάτο συμφόρηση " και καταλαβαινει ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΊ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΤΟΥ με τις κυψέλες τριγύρω 🙂

---+ Η Vodafone εχει αγορασει φάσμα Mhz  700 800 900 1800 2100 2600 3500  και παιζει το πολυ με 3 carriers ανα σταθμο με φιλότιμες προσπάθειες τελευταία να ανοιξει πολλες στα 2100 Mhz που ομως δεν αρκουν για το έτος 2022. ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ basebands και RRUs.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΆΡΟΧΟΙ εχουν προβλήματα . Μιλαμε για δεκαδες χιλιάδες κεραίες . Κάποιες είναι κοντα στο σπιτι σου καποιες όχι.

Συζητάμε εδω μεσα για την συνολική εμπειρία μας με την καθε εταιρία κινητής τηλεφωνίας. 

Εχεις χρησιμοποιήσει 48 φορες τη λεξη  " ογκοχρεωση " φανταζομαι για να τονίσεις πως αν ξεπερασει καποιος τα Gigabytes του ' τιμωρείται " απο τον πάροχο. 

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΔΗΣΗ και εχεις δικιο σε αυτό. ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ τον τελευταίο χρονο ξεκίνησαν ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ οι παροχοι αντι να σε τιμωρουν αφαιρώντας σου " euros " να σε ριχνουν στα 64 kbps για να μην εξοργίζονται οι συνδρομητές με παράλογες " ατυχείς " χρεώσεις.

 

Συμπέρασμα

1) Να δώσουν οι πάροχοι ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ πακετα με χαμηλότερες ταχύτητες ΝΑΙ.

2) Να παραμείνουν τα πακετα με τις μεγιστες δυνατές ταχύτητες ΧΩΡΙΣ ΚΡΥΦΟΥΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙ Η Vodafone.

3) Μετα το πέρας των Gigabytes να υπαρχει περιορισμός ταχύτητας ΑΝΤΙ ΓΙΑ " ογκοχρεωση "  .

Στο θεμα μας,  το 4G της Vodafone εχει βελτιωθεί με την προσθηκη των 2100 Mhz σε πολλούς σταθμούς βάσης ΝΑΙ ! Δεν αρκει όμως.

 

Λοιπόν εγώ το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου το περνάω Κεφαλονια αλλά πηγαινοέρχομαι Θεσσαλονίκη. 
Για τη Θεσσαλονίκη έχω καιρό να μετρήσω αλλά συμφωνώ με τον Γιώργο που μετράει και αυτός με το IPhone 13. Τουλάχιστον για κέντρο και ανατολικά που έχω εικόνα. 
Οσο για τη Κεφαλονια που δεν βλέπω κάποιος να γράφει εδώ μέσα πέρα από εμένα.
Καταρχάς δεν έχουν βάλει B1 στο νησί, μόνο B3+B20 και κάτι λίγα B7. 
Το ΠΣΚ που μας πέρασε κατέβηκα Αργοστόλι-Αεροδρόμιο-Πεσσαδα-Καραβάδο και πίσω απο τον δρόμο που πάει για Πόρο. Κάστρο είδα γύρω στα 100Mbps αλλά ήταν ψηλά. Ωστόσο παρατήρησα όταν πήγαινα Αεροδρόμιο και ανέβαινα προς Πεσσαδα από Σβορωνατα και όχι από Λακηθρα κατευθείαν γυρνούσε σε 3G και το κρατούσε εκεί. Σε κάποια σημεία έχει μόνο Edge με αποτέλεσμα ακόμα και οι κλήσεις να καταλήγουν σε drop call. 
Αργοστολι στο σπίτι μου είναι μια χαρά, κάνω τη δουλειά μου. Ωστόσο στο Αεροδρόμιο που δουλεύω το αποτέλεσμα είναι να χάνω κλήσεις, να έχω διακοπές με Vodafone. Μόνο στις αναχωρήσεις έχει σωστό σήμα και στο Parking όπως μπαίνεις. Αν κατέβεις για μπάνιο στις Αμμες, στα Σπασματα και πας γύρω γύρω είναι οκ.

Αυτά τα σημεία τα περνάω κάθε μέρα όταν πηγαίνω στη δουλειά διότι είτε κάνω κύκλο και πάω απο τα χωριά μέσα είτε πάω απευθείας Αργοστόλι απο Μηνιές που είναι η 1η εικόνα. Στα συγκεκριμένα σημεία οριακό 3G που πέφτει σε Edge και είναι Voice Only. Οι 2 στις 10 κλήσεις δεν βγαίνουν σωστά πάντως.

Σε εσωτερικούς χώρους στην πλειοψηφία τους έχω σήμα και το δίκτυο είναι 100% λειτουργικό. Να ναι καλά τα Micro με B3 only που έχει στο Αεροδρόμιο και μέσα στην πόλη με ταχύτητες 80-100Mbps μέγιστο. Όσο για την 2η περιοχή ο πράσινος ανταγωνιστής το έχει λύσει το θέμα με ένα σταθμό στα Μεταξατα και ένα στα Σβορωνατα. Ο σταθμός πάνω στη Λακηθρα δεν επαρκεί για να καλύψει τη περιοχή ούτε ο σταθμός προς στα Σπαρτια που και αυτός δεν φτάνει. 

Το Network Sharing μέσω Victus γίνεται κατά βάση στις θέσεις της Vodafone όποτε δεν έχει καινούργια θέση ώστε να βελτιώσει την κάλυψη. Την σώζει το Micro επάνω στο κτήριο του αεροδρομίου αλλά δεν είναι αρκετό να καλύψει τις τρύπες που βρίσκονται πριν και μετά. 
Στις διαδρομές απο Αργοστόλι προς τα λιμάνια της Σάμης και του Πόρου θα συναντήσετε διακοπές όχι μόνο στο Ίντερνετ αλλά και σε κλήσεις. Το ίδιο ισχύει και στον δρόμο για τον Μύρτο. Ευτυχώς η παραλία έχει κάλυψη για τους τουρίστες. Όχι όπως στην Αντίσαμο που δεν μπορούν να λύσουν το πρόβλημα.

28924815-3D98-495B-B7B4-6F0205779389.thumb.jpeg.7297a0c6451962eb56cd04f8c5211f72.jpeg

29B76BEF-51BD-4FCF-9B9A-2AE31EF7CBB1.thumb.jpeg.e3522a84a72df32906c68bc9219aff52.jpeg

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, blizard said:

Στο απεριόριστο όλοι πληρώνουν το ίδιο , αλλά δεν καταναλώνουν όλοι το ίδιο ...  μπορεί  ο ένας να καταναλώνει 5 και ο άλλος 30  ,  όσο ρίχνεις την τιμή τόσο περισσότερους μικρους χρήστες τραβάς και στο τέλος είναι όλοι κερδισμένοι , ο κόφτης βοηθάει τρομερά να γίνει αυτή η διαδικασία πολύ γρήγορα .

Σε αυτό έχεις δίκιο αλλά δεν γίνεται να μην στο λένε. Αυτή την στιγμή το κόβουν με το έτσι θέλω χωρίς να έχουν ενημερώσει τους πελάτες και εκεί είναι που είμαι αντίθετος με αυτή την τακτική.

Link to comment
Share on other sites

Για τους υπέρμαχους της κόκκινης και λέω υπέρμαχους γιατί και εγώ έχω CU αλλά δεν κάνω και έτσι,θέλω να μου πουν αν τα λεγόμενα τους ισχύουν στις ξένες τηλεπικοινωνιακές εταιρίες;Δεν παρακολουθώ ξένη αγορά κινητής για αυτό ρωτάω. Αν δεν το κάνουν οι μητρικές πως θα το κάνουν οι δικές μας;

Link to comment
Share on other sites

Και δυο βραδινές μετρήσεις στο μπαλκόνι του σπιτιού μου με άδειο δίκτυο μάλλον. 
 

57CF6E8E-B2CF-471E-BCD2-F1F8CEC7697C.thumb.png.f259eb64282b9e0a3f03fa751172fce7.png

Η μεγαλύτερη ταχύτητα που έχω δει σε συμβόλαιο,στην Αθήνα πάνω από 200 δεν είχα δει στο Σύνταγμα τον Φεβρουάριο του 2021. 

https://www.speedtest.net/my-result/i/5143683818

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σε κεραία που μου δίνει σταθερά πάνω από 120mbps down παρατήρησα σήμερα αυτό..το βράδυ είδα με 4G Cosmote tv έναν αγώνα χωρίς κανένα θεμα,επίσης το 5G πάει τρένο.Υποθετω ότι παίρνω από την ίδια κεραία απέναντι από το σπίτι μου,αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο χαμηλά..Θα το τσεκάρω και μέσα στη μέρα.Τρικαλα

IMG_20220606_060615.jpg

IMG_20220606_060601.jpg

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Λοιπόν εγώ το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου το περνάω Κεφαλονια αλλά πηγαινοέρχομαι Θεσσαλονίκη. 
Για τη Θεσσαλονίκη έχω καιρό να μετρήσω αλλά συμφωνώ με τον Γιώργο που μετράει και αυτός με το IPhone 13. Τουλάχιστον για κέντρο και ανατολικά που έχω εικόνα. 
Οσο για τη Κεφαλονια που δεν βλέπω κάποιος να γράφει εδώ μέσα πέρα από εμένα.
Καταρχάς δεν έχουν βάλει B1 στο νησί, μόνο B3+B20 και κάτι λίγα B7. 
Το ΠΣΚ που μας πέρασε κατέβηκα Αργοστόλι-Αεροδρόμιο-Πεσσαδα-Καραβάδο και πίσω απο τον δρόμο που πάει για Πόρο. Κάστρο είδα γύρω στα 100Mbps αλλά ήταν ψηλά. Ωστόσο παρατήρησα όταν πήγαινα Αεροδρόμιο και ανέβαινα προς Πεσσαδα από Σβορωνατα και όχι από Λακηθρα κατευθείαν γυρνούσε σε 3G και το κρατούσε εκεί. Σε κάποια σημεία έχει μόνο Edge με αποτέλεσμα ακόμα και οι κλήσεις να καταλήγουν σε drop call. 
Αργοστολι στο σπίτι μου είναι μια χαρά, κάνω τη δουλειά μου. Ωστόσο στο Αεροδρόμιο που δουλεύω το αποτέλεσμα είναι να χάνω κλήσεις, να έχω διακοπές με Vodafone. Μόνο στις αναχωρήσεις έχει σωστό σήμα και στο Parking όπως μπαίνεις. Αν κατέβεις για μπάνιο στις Αμμες, στα Σπασματα και πας γύρω γύρω είναι οκ.

Αυτά τα σημεία τα περνάω κάθε μέρα όταν πηγαίνω στη δουλειά διότι είτε κάνω κύκλο και πάω απο τα χωριά μέσα είτε πάω απευθείας Αργοστόλι απο Μηνιές που είναι η 1η εικόνα. Στα συγκεκριμένα σημεία οριακό 3G που πέφτει σε Edge και είναι Voice Only. Οι 2 στις 10 κλήσεις δεν βγαίνουν σωστά πάντως.

Σε εσωτερικούς χώρους στην πλειοψηφία τους έχω σήμα και το δίκτυο είναι 100% λειτουργικό. Να ναι καλά τα Micro με B3 only που έχει στο Αεροδρόμιο και μέσα στην πόλη με ταχύτητες 80-100Mbps μέγιστο. Όσο για την 2η περιοχή ο πράσινος ανταγωνιστής το έχει λύσει το θέμα με ένα σταθμό στα Μεταξατα και ένα στα Σβορωνατα. Ο σταθμός πάνω στη Λακηθρα δεν επαρκεί για να καλύψει τη περιοχή ούτε ο σταθμός προς στα Σπαρτια που και αυτός δεν φτάνει. 

Το Network Sharing μέσω Victus γίνεται κατά βάση στις θέσεις της Vodafone όποτε δεν έχει καινούργια θέση ώστε να βελτιώσει την κάλυψη. Την σώζει το Micro επάνω στο κτήριο του αεροδρομίου αλλά δεν είναι αρκετό να καλύψει τις τρύπες που βρίσκονται πριν και μετά. 
Στις διαδρομές απο Αργοστόλι προς τα λιμάνια της Σάμης και του Πόρου θα συναντήσετε διακοπές όχι μόνο στο Ίντερνετ αλλά και σε κλήσεις. Το ίδιο ισχύει και στον δρόμο για τον Μύρτο. Ευτυχώς η παραλία έχει κάλυψη για τους τουρίστες. Όχι όπως στην Αντίσαμο που δεν μπορούν να λύσουν το πρόβλημα.

28924815-3D98-495B-B7B4-6F0205779389.thumb.jpeg.7297a0c6451962eb56cd04f8c5211f72.jpeg

29B76BEF-51BD-4FCF-9B9A-2AE31EF7CBB1.thumb.jpeg.e3522a84a72df32906c68bc9219aff52.jpeg

Θεσσαλονίκη η Vodafone έχει ένα τεράστιο θέμα . Τα handovers . Με το που πέσεις σε -100 rsrp η συσκευή τρελενεται και αρχίζει να κάνει βόλτες σε 3G 5G. Υπάρχουν περιοχές όπου ειναη τόσο έντονο που δεν μπορείς να την χρησημοποιεις την εταιρία (Αγίας Σοφίας , καλαμαρια σε αρκετά σημεία , πύργος του ΟΤΕ) Μιλάμε για σημεία όπου είναι ΚΑΡΑΚΕΝΤΡΟ. Στο Κέντρο η Voda έχει θεματάκια με ταχύτητες ειδικά στο LTE , (δηλαδή και στo DSS) , αλλά τουλάχιστον πλέον υπάρχει μια ελάχιστη N78 κάλυψη . Εκεί που είδα τρομερή βελτίωση είναι Δυτικα , που ειλικρινά τους το δίνω . Σε περιοχές με 1 mbps πλέον έχουν 100+ . Ανατολικά τώρα έχω δει αρκετά σημεία που ακόμα και μετά την αναβαθμηση παιζουν χάλια μαύρα (Εθνικής αντίστασης Καλαμαρια , μέσα στην καλαμαρια σε αρκετά σημεία στο Ντεπό , Και γενικά στην Δελφων) με ταχύτητες 10-50mbps το πολύ . Όπου είναι με παλιό δίκτυο είναι χαλί μαύρο , δεν το συζητάω . Εκει που θέλω να καταλειξω , ΝΑΙ έχει γίνει δουλειά και έχουν φτιάξει την αθλιότητα τους σε ταχητυτες , αλλά παραμένουν να μην έχουν καλές τα χτυπητές για 2022 και ειδικά για 5G δίκτυο . Επίσης σε αρκετά σημεία έχουν θέματα με κακή κάλυψη , τα οποία μετατρέπονται σε μια αχανής 3G έκταση . Ότι και να κάναν όπως και να το κάναν την cosmote δεν μπορούν ούτε στο ελάχιστο να την πλησιάσουν , ακόμα και σε περιοχές όπου έχουν καινούργιο δίκτυο και η cosmote έχει παλιό . Παράλληλα βλέπω κάτι 200αρια στο LTE όπου στην κυριολεξία είναι για 3μετρα , ματα πέφτει συμαντικα η ταχύτητα . Για εμένα παραμένει ένα μεγάλο όχι η Vodafone στην θεσσαλονιξη , πλέον όχι για τις ταχύτητες αλλά για την συνολική εμπειρία χρήσης η οποία κάθε χρόνο είναι καο χειρότερη . 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgebad said:

Θεσσαλονίκη η Vodafone έχει ένα τεράστιο θέμα . Τα handovers . Με το που πέσεις σε -100 rsrp η συσκευή τρελενεται και αρχίζει να κάνει βόλτες σε 3G 5G. Υπάρχουν περιοχές όπου ειναη τόσο έντονο που δεν μπορείς να την χρησημοποιεις την εταιρία (Αγίας Σοφίας , καλαμαρια σε αρκετά σημεία , πύργος του ΟΤΕ) Μιλάμε για σημεία όπου είναι ΚΑΡΑΚΕΝΤΡΟ. Στο Κέντρο η Voda έχει θεματάκια με ταχύτητες ειδικά στο LTE , (δηλαδή και στo DSS) , αλλά τουλάχιστον πλέον υπάρχει μια ελάχιστη N78 κάλυψη . Εκεί που είδα τρομερή βελτίωση είναι Δυτικα , που ειλικρινά τους το δίνω . Σε περιοχές με 1 mbps πλέον έχουν 100+ . Ανατολικά τώρα έχω δει αρκετά σημεία που ακόμα και μετά την αναβαθμηση παιζουν χάλια μαύρα (Εθνικής αντίστασης Καλαμαρια , μέσα στην καλαμαρια σε αρκετά σημεία στο Ντεπό , Και γενικά στην Δελφων) με ταχύτητες 10-50mbps το πολύ . Όπου είναι με παλιό δίκτυο είναι χαλί μαύρο , δεν το συζητάω . Εκει που θέλω να καταλειξω , ΝΑΙ έχει γίνει δουλειά και έχουν φτιάξει την αθλιότητα τους σε ταχητυτες , αλλά παραμένουν να μην έχουν καλές τα χτυπητές για 2022 και ειδικά για 5G δίκτυο . Επίσης σε αρκετά σημεία έχουν θέματα με κακή κάλυψη , τα οποία μετατρέπονται σε μια αχανής 3G έκταση . Ότι και να κάναν όπως και να το κάναν την cosmote δεν μπορούν ούτε στο ελάχιστο να την πλησιάσουν , ακόμα και σε περιοχές όπου έχουν καινούργιο δίκτυο και η cosmote έχει παλιό . Παράλληλα βλέπω κάτι 200αρια στο LTE όπου στην κυριολεξία είναι για 3μετρα , ματα πέφτει συμαντικα η ταχύτητα . Για εμένα παραμένει ένα μεγάλο όχι η Vodafone στην θεσσαλονιξη , πλέον όχι για τις ταχύτητες αλλά για την συνολική εμπειρία χρήσης η οποία κάθε χρόνο είναι καο χειρότερη . 

Χαριλάου, Βότση, Ανάληψη και Νέα Παραλία που περπατάω με τα πόδια έχει θέμα. Και Καλαμάρια στη Σοφούλη θέλει επειγόντως αναβάθμιση. Καλά στο Κέντρο απλά λειτουργική είναι, και σε εσωτερικούς χώρους ζορίζεται. Θέλει ριζική αναβάθμιση με νέο εξοπλισμό,σωστή ρύθμιση και χωρίς handover 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3-4 μέρες σέρνεται και ακόμη δεν μπήκε ο Ιούλιος! Άχρηστο το 2+1 μήνες! 

Με πράσινη σερφαρω τώρα. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Mobileras said:

Εδώ και 3-4 μέρες σέρνεται και ακόμη δεν μπήκε ο Ιούλιος! Άχρηστο το 2+1 μήνες! 

Με πράσινη σερφαρω τώρα. 

Εγώ και με πράσινη και με μπλε δεν έχω προβλήματα μόνο με κόκκινη έχω πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...