Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Εντάξει παιδιά, το "έφτιαξε" η Vodafone. Πλέον δεν υπάρχει καμία IP ελεύθερη, όλες έχουν κόφτη στα 10 Mbps. 🤣 Δοκίμασα πάνω από 30 IPs συνεχόμενα. 

Εδω εδωσε απεριοριστα για .....5 μερες.... 😁

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, blizard said:

Μπράβο βρε παιδιά , επιτέλους μπορείς να φάς πανω από 8 gb ανα ταινία  και να ξοδέψεις σχεδόν ενα ευρω .... σε cosmote ποιός έχει φάει τα περισσότερα gb σε stream ανά 90 λεπτά   ?

Δεν είναι δουλειά του παρόχου να "επιλέγει" για λογαριασμό του χρήστη την ταχύτητα της εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, MitsosDaBest13 said:

Εντάξει παιδιά, το "έφτιαξε" η Vodafone. Πλέον δεν υπάρχει καμία IP ελεύθερη, όλες έχουν κόφτη στα 10 Mbps. 🤣 Δοκίμασα πάνω από 30 IPs συνεχόμενα. 

Εμένα το τελευταίο διάστημα εκεί που είχα κόφτη στα 4Mbps με fast.com τώρα είμαι συνέχως σε IP χωρίς περιορισμό στις ταχύτητες, όλα καλά. 
 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το τελευταίο διάστημα εκεί που είχα κόφτη στα 4Mbps με fast.com τώρα είμαι συνέχως σε IP χωρίς περιορισμό στις ταχύτητες, όλα καλά. 
 
Είπα να κάνω μια δοκιμή μόλις τώρα







068c93fbc937775646896917df260cc3.jpg7b4c228cdf3f77cfbb5ac1102a1e72ec.jpg



Βάζοντας vpn λίγα λεπτά μετά στο ίδιο σημείο 80cd9490022f2157235607855c0925fd.jpg
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, scream said:

Είπα να κάνω μια δοκιμή μόλις τώρα







068c93fbc937775646896917df260cc3.jpg7b4c228cdf3f77cfbb5ac1102a1e72ec.jpg



Βάζοντας vpn λίγα λεπτά μετά στο ίδιο σημείο 80cd9490022f2157235607855c0925fd.jpg

Δεν ξέρω, με συμβόλαιο πάντως τελευταία δεν βλέπω κόφτη στις IP που έχω. 
Και ένα τεστ B3 20Mhz Only 
368B54A3-7D5A-433F-9C12-0D0B4C97252B.thumb.png.d042695a33537874e13504042689ca27.png

C401C663-D0EA-4ED3-9370-0D5B86D335FD.thumb.png.9a721b15f2a1f796c192f1e0cd468671.png
 

81DFC013-FD56-4A7E-92E7-07B5BD08C5B9.thumb.png.9f258a4262fddea9b617e15c33e1745f.png

C9835196-B89B-4ABD-AF34-EF0C2EB8FB93.thumb.png.c284eb81e3ac411960d5622dc02ca78b.png

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

@nikolas14 στο speedtest της oakla δεν υπάρχει κόφτης. Κάνε μια μέτρηση στο fast.com αυτή τη στιγμή να δούμε αν έχει κόφτη. Έπισης τι πρόγραμμα συμβολαίου έχεις; Σε giga wifi on the spot και σε cu έχει 1000% κόφτες. Έχω δοκιμάσει τα πάντα.

Cosmote tv αυτή τη στιγμή με giga wifi on the spot. Και δυστυχώς δεν παίζει και με vpn στην κοσμοτε οπότε δεν υπάρχει λύση. Σε YouTube και Netflix δουλεύεις με vpn.




61316a30e8683200c3934de92d8d7d4c.jpg

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Nikolas14 said:

Δεν ξέρω, με συμβόλαιο πάντως τελευταία δεν βλέπω κόφτη στις IP που έχω. 
Και ένα τεστ B3 20Mhz Only 
368B54A3-7D5A-433F-9C12-0D0B4C97252B.thumb.png.d042695a33537874e13504042689ca27.png

C401C663-D0EA-4ED3-9370-0D5B86D335FD.thumb.png.9a721b15f2a1f796c192f1e0cd468671.png
 

81DFC013-FD56-4A7E-92E7-07B5BD08C5B9.thumb.png.9f258a4262fddea9b617e15c33e1745f.png

C9835196-B89B-4ABD-AF34-EF0C2EB8FB93.thumb.png.c284eb81e3ac411960d5622dc02ca78b.png

 

Στο fast.com έχει κόφτη η Vodafone κινητή. Νομίζει ότι βλέπεις Netflix. Σε σχεδόν όλες τις streaming υπηρεσίες έχει κόφτη δηλαδή. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, scream said:

@nikolas14 στο speedtest της oakla δεν υπάρχει κόφτης. Κάνε μια μέτρηση στο fast.com αυτή τη στιγμή να δούμε αν έχει κόφτη. Έπισης τι πρόγραμμα συμβολαίου έχεις; Σε giga wifi on the spot και σε cu έχει 1000% κόφτες. Έχω δοκιμάσει τα πάντα.

Cosmote tv αυτή τη στιγμή με giga wifi on the spot. Και δυστυχώς δεν παίζει και με vpn στην κοσμοτε οπότε δεν υπάρχει λύση. Σε YouTube και Netflix δουλεύεις με vpn.




61316a30e8683200c3934de92d8d7d4c.jpg
 

Vodafone Giga Unlimited Ultra έχω και το γράφω στην υπογραφή μου!

Το ίδιο ισχύει και για την 2η κάρτα data only που έχω στο Vodafone R219h

YouTube που δοκίμασα άνετα παίζει 720p/1080p αλλά παραπάνω ζορίζεται. 
 

6C4DE094-6EA0-4639-86C8-4C3C1F5B3E2C.thumb.png.e408bee494d6db53d203332a98a3ba02.png

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Vodafone Giga Unlimited Ultra έχω και το γράφω στην υπογραφή μου!
Το ίδιο ισχύει και για την 2η κάρτα data only που έχω στο Vodafone R219h
YouTube που δοκίμασα άνετα παίζει 720p/1080p αλλά παραπάνω ζορίζεται. 
 
6C4DE094-6EA0-4639-86C8-4C3C1F5B3E2C.thumb.png.e408bee494d6db53d203332a98a3ba02.png
Άρα λοιπόν στο unlimited ultra δεν υπάρχει κόφτης; Ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος με το ultra να ξέρουμε τι γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Ο περιορισμός ταχύτητας συμβαίνει ΚΑΙ στο Unlimited Ultra  ΣΤΙΣ ΜΙΣΕΣ IP addresses των πελατών.

Καντε  disconnect connect και θα πετύχετε IPs με περιορισμό.

https://fast.com

Ειτε 4.2+ Mbps ειτε 9.5+ ειτε ελεύθερο χωρίς περιορισμό.

Το ιδιο συμβαίνει και σε άλλα CDN οπως Youtube . Facebook Instagram.

Συνήθως η Vodafone περιορίζει ενα απ ολα ανα IP range. Οχι όλα ταυτόχρονα.

 

Η ΕΕΤΤ χρειάζεται αναφορές απο συνδρομητές με σωστή επεξήγηση για να μπορέσει να το αναπαράξει και να δωσει τα ανάλογα πρόστιμα σύντομα.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Ο περιορισμός ταχύτητας συμβαίνει ΚΑΙ στο Unlimited Ultra  ΣΤΙΣ ΜΙΣΕΣ IP addresses των πελατών.
Καντε  disconnect connect και θα πετύχετε IPs με περιορισμό.
https://fast.com
Ειτε 4.2+ Mbps ειτε 9.5+ ειτε ελεύθερο χωρίς περιορισμό.
Το ιδιο συμβαίνει και σε άλλα CDN οπως Youtube . Facebook Instagram.
Συνήθως η Vodafone περιορίζει ενα απ ολα ανα IP range. Οχι όλα ταυτόχρονα.
 
Η ΕΕΤΤ χρειάζεται αναφορές απο συνδρομητές με σωστή επεξήγηση για να μπορέσει να το αναπαράξει και να δωσει τα ανάλογα πρόστιμα σύντομα.

Αν υπήρχε κάποιος να ετοιμάσει αναφορές και να κανουμε εμείς τις καταγγελίες φαντάζομαι όλοι θα βαζαμε το χεράκι μας
Η αλήθεια είναι οτι στα Χανιά δεν εχω παρατηρήσει κάτι

f4af06019e4fcfdf39baaeb6a7a7dd7a.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, blizard said:

Εγώ τα λέω τζάμπα γιατι είμαι πελάτης και θέλω το συμφέρον μου , καλές τιμές και απεριόριστα  ....

Εσύ φυσικά ως υπάλληλος εταιρίας δεν θα έκοβες κάτι που διπλασιάζει το χρόνο του πελάτη σε χρονοχρέωση, η τρώει 3πλασια data σε ογκοχρέωση γιατι ζείς από αυτό  ...    

Θα κατηγορείς την μια γιατί έχει χαμηλές ταχύτητες  , την άλλη γιατί έχει κόφτη  , και εσύ θα μας πλασάρεις  σουπερ ταχύτητες χωρίς κόφτες αλλά με την πιο ακριβή ογκοχρέωση  !!! και στα απεριόριστα τα ίδια, αντί πρώτος τελευταίος για να ρουφήξετε από τα κορόιδα   όσο πάει.  

Τρικυμία εν κρανίο. Ποιος είναι πελάτης και ποιος ζει από αυτό φαίνεται δεν χρειάζεται να μας το πεις εσύ. Αφεντικό μου είναι η τσέπη μου και ο σεβασμός μου ως πελάτης από την εταιρεία. Κάτσε εσύ να σου βάζουν cap και γιόρτασε το κιόλας, λίγο με απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, blizard said:

Πρόστιμα σε εταιρίες που βάζουν περιορισμούς ισοδυναμεί με ακύρωση των φτηνών απεριόριστων ή υπέρμετρη επιβάρυνση του δικτύου , παράταση ογκοχρέωσης  ώστε να κονομάνε εταιρίες που πουλάνε 5g χωρις κόφτες ανα GB στα κορόιδα.

Αρκετά φάγανε , πλέον έφτασε η ώρα του απεριόριστου και ο καθένας θα επιλέξει ότι βοηθάει τον καταναλωτή για αυτό, δεν τους σώζει τίποτα

Πρόστιμα απο την ΕΕΤΤ θα δεχτεί η Vodafone εαν συνεχίζει να περιορίζει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΕΣ ΥΠΗΡΕΣΊΕΣ με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ ΤΡΌΠΟ  ΚΑΤ ΕΠΙΛΟΓΗ ( Net neutrality) .

Η Vodafone θα δεχθεί πλήγμα στα μακροοικονομικά της λόγω του επερχόμενου προστίμου ΚΑΙ της ελειψης εμπιστοσύνης απο τον καταναλωτή. 

Οι υπόλοιποι πάροχοι ( Cosmote Wind ) θα ωφεληθούν διότι ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΎΝ μόνιμους περιορισμούς σε τοσα πολλαπλά επίπεδα.

Αν το δίκτυο ειναι διαθέσιμο δινει HD 4k . Αν οχι παμε παρακάτω. Στην Vodafone αν σου τύχει IP με throttling policy ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ ΤΗΣ ΗΜΈΡΑΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΉΣΕΙΣ " HD "

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Το απεριόριστο ιντερνετ και ομιλία το ξεκίνησε η wind και όχι η vodafone. Η vodafone προσωπικά την παραδέχομαι που έδωσε στις δύσκολες εποχές του 8,5€-->2gb το bigbang αλλά πρακτικά το απεριόριστο το έδωσε πρώτη η wind και η vodafone ολικά δεν έχει απαντήσει ακόμη. Μερικώς δίνει το βραδινό απο 13/6 αλλά ημερήσιο "μόνιμο" (παει απο μηνα σε μήνα) δεν έχει δώσει ακόμη

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2022 at 11:14 ΜΜ, scream said:
On 2/6/2022 at 8:58 ΜΜ, PapaDarxon said:
Ωραια εφοσον οπως λετε υπαρχει κοφτης σε υπηρεσιες TV το εχετε αναφερει στην Vodafone (αναφορα οτι υπαρχει κοφτης σε υπηρεσιες TV οχι ετσι απλα οτι υπαρχει κοφτης) ή το αφηνετε ωστε να εχετε κατι να κραζετε;
Τελικα ο κοφτης ειναι γενικα ή σε συγκεκριμενο ευρος διευθυνσεων (IP range);

Το έχω αναφέρει. Μίλησα με μια άσχετη προφανώς υπάλληλο, μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένας περιόρισμος από τη Vodafone και το θέμα μάλλον είναι από την κοσμοτε και να απευθυνθώ εκεί. Της είπα ότι πως γίνεται να είναι της cosmote όταν με wind f2g sim και με frog sim την ίδια στιγμή δεν έχει κανένα κόφτη αλλά συνέχισε τα δικά της. Οποίος καταφέρει να δει κοσμοτε tv σε 1080p με Vodafone κινητή ας μου στείλει να μου πει πως το κατάφερε.

Μονο στον τελικό του Τσαμπιονς Λίγκ στο πρώτο ημίχρονο κάπου 15 με 20 λεπτά μου έκανε κάποια σπασίματα στην εικόνα  (όχι κολλήματα) μέχρι που το γύρισα σε Cosmote και έπαιζε κανονικά.Αλλη φορά δεν μου έχει κάνει παίζει καλά..Βεβαια να τονίσω ότι παίζει σε 720p50 το κινητό μου στο Cosmote tv δεν πάει πιο πάνω,στο youtube πάει μέχρι 1080 αν παίζει κάποιο ρόλο. 

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, blizard said:

Εγώ τα λέω τζάμπα γιατι είμαι πελάτης και θέλω το συμφέρον μου , καλές τιμές και απεριόριστα  ....

Εσύ φυσικά ως υπάλληλος εταιρίας δεν θα έκοβες κάτι που διπλασιάζει το χρόνο του πελάτη σε χρονοχρέωση, η τρώει 3πλασια data σε ογκοχρέωση γιατι ζείς από αυτό  ...    

Θα κατηγορείς την μια γιατί έχει χαμηλές ταχύτητες  , την άλλη γιατί έχει κόφτη  , και εσύ θα μας πλασάρεις  σουπερ ταχύτητες χωρίς κόφτες αλλά με την πιο ακριβή ογκοχρέωση  !!! και στα απεριόριστα τα ίδια, αντί πρώτος τελευταίος για να ρουφήξετε από τα κορόιδα   όσο πάει.  

Σε λίγο το ότι μια εταιρία έχει κακό δίκτυο θα είναι advantage . Τι ακούμε θεε μου . Εγώ , θέλω απεριοριστα με απεριόριστη ταχύτητα , και θα το πληρώνω ακριβά δεν είπε κανείς κάτι το διαφορετικό . Εσυ θες speedcaps με 4mbps και αυτό δεκτό . Δουλειά του παρόχου είναι να σου προσφέρει απεριοριστα με διαφορετικές ταχύτητες στην κάθε κεριπτωση . Το να έχεις speedcap όμως χωρίς να στο λέει κανένας είναι καταδικαστέο είτε είσαι στην cosmote είτε στην Vodafone είτε στην Verizon . 

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, georgebad said:

Σε λίγο το ότι μια εταιρία έχει κακό δίκτυο θα είναι advantage . Τη ακούμε θεε μου . Εγώ , θέλω απεριοριστα με απεριόριστη ταχύτητα , και θα το πληρώνω ακριβά δεν είπε κανείς κάτι το διαφορετικό . Εσυ θες soeedcaps με 4mbps και αυτό δεκτό . Δουλειά του παρόχου είναι να σου προσφέρει απεριοριστα με διαφορετικές ταχύτητες στην κάθε κεριπτωση . Το να έχεις speedcap όμως χωρίς να στο λέει κανένας είναι καταδικαστέο είτε είσαι στην cosmote είτε στην Vodafone είτε στην Verizon . 

Ακριβώς, αν δεν μπορούν να τα υποστηρίξουν ας μην τα δώσουν. Εγώ προσωπικά θεωρώ κοροϊδία να έχεις απεριόριστα και να σου λέει το δίκτυο θα σου βάλω κόφτη. 
Προσωπικα επειδή η Vodafone είναι του ύψους ή του βάθους την κρατάμε με τους γονείς μου λόγω τιμών. Συμβόλαιο δεν νομίζω να κάνουμε,παρά μόνο με την πράσινη και αν. 
 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα μη λέμε ότι θέλουμε,όποιος ζει σε ροζ συννεφάκια αυτά θα λέει,είναι αυτονόητο να πληρώνεις και να χρησιμοποιείς τα δεδομένα και την ταχύτητα όπως θες χωρίς περιορισμούς.

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, blizard said:

Δηλαδή οι περισσότεροι εδώ μέσα θέλετε όσο γράφουμε στο forum,  να φορτώνει στο baground όλες τις συζητήσεις που χωράει η μνημη του κινητού  και ας χρεωθούμε 10-100 φορές περισσότερα από ογκοχρέωση και ας γίνει αργό η ακριβό το ιντερνετ ,και ας μην μπορείς να καταλάβεις την διαφορά !!!

Για το ηθικό θέμα της ενημέρωσης ... όταν ο άνθρωπος δεν μπορεί να καταλάβει όταν βλεπει ταινία την διαφορά και δεν κοιτάει την ανάλυση  δεν θεωρώ οτι υπάρχει λόγος να τον ενημερώσεις . Αντίθετα όταν του τρώς 3πλάσια gb με ογκοχρέωση και δεν το παίρνει χαμπάρι , από δικό σου σέρβερ που δεν σου κοστίζει και πολλά ειναι ανήθικο.

Επίσης είναι τεράστιο λάθος μας ώς πολίτες να λέμε θέλω να πληρώνω 30 ευρω για ποιότητα που δεν καταλαβαίνω και πολύ αντί 10 !!! γιαυτό και μας έχουν πιάσει κορόιδα τόσα χρόνια ... θα είχαμε φτηνό ιντερνέτ 5 χρόνια νωρίτερα   χωρίς να αναγκαστεί να τους βάλει χέρι ο Πρωθυπουργός και να τους προσφέρει μείωση φορολογίας , απλά αν ξέραμε το συμφέρον μας.

Στην ζωή σου εσένα δεν σου χρεαστηκε δηλαδή ποτέ το buffer των 2-3 λεπτων που δινει το Netflix? τοσα πολλα data σου εκαψε το Netflix? Kαι απο ποτε καθε σελιδα φορτωνει elements που της ειναι αχρειαστα της τρεχον στιγμη. Εγω προσωπικα το βλεπω ως καλυτερη εμεπρια χρησης και οχι σαν σπαταλη δεδομενων

Link to comment
Share on other sites

Καθίστε λίγο ρε παλικάρια γιατί τον κόφτη σε υπηρεσίες TV τον κάνετε κόφτη στα πάντα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, blizard said:

Δηλαδή οι περισσότεροι εδώ μέσα θέλετε όσο γράφουμε στο forum,  να φορτώνει στο baground όλες τις συζητήσεις που χωράει η μνημη του κινητού  και ας χρεωθούμε 10-100 φορές περισσότερα από ογκοχρέωση και ας γίνει αργό η ακριβό το ιντερνετ ,και ας μην μπορείς να καταλάβεις την διαφορά !!! Επειδή έτσι είναι το συμφέρον μας  στο dsl  και ήταν και στην χρονοχρέωση πριν αυτό, νομίζουμε οτι δεν υπάρχει διαφορά.

Για το ηθικό θέμα της ενημέρωσης ... όταν ο άνθρωπος δεν μπορεί να καταλάβει την χαμηλή ποιοτητα όταν βλεπει ταινία στο κινητό ουτε κοιτάει την ανάλυση  δεν θεωρώ οτι υπάρχει λόγος να τον ενημερώσεις . Αντίθετα όταν του τρώς 3πλάσια gb με ογκοχρέωση χωρις να το παίρνει χαμπάρι , από δικό σου σέρβερ που δεν σου κοστίζει και πολλά ειναι ανήθικο , βαραίνει το δίκτυο , καθυστερεί το φτηνό ιντερνετ.

Επίσης είναι τεράστιο λάθος μας ώς πολίτες να λέμε θέλω να πληρώνω 30 ευρω για ποιότητα που δεν καταλαβαίνω κιόλας αντί 10 για λόγους ηθικής ή μαγκιάς !!! γιαυτό και μας έχουν πιάσει κορόιδα τόσα χρόνια ... θα είχαμε φτηνό ιντερνέτ 5 χρόνια νωρίτερα   χωρίς να αναγκαστεί να τους βάλει χέρι ο Πρωθυπουργός και να τους προσφέρει μείωση φορολογίας , απλά αν ξέραμε το συμφέρον μας.

Οι περισσότεροι στο φόρουμ θέλουμε να έχουμε ΕΜΕΙΣ την επιλογή του ρυθμού κατανάλωσης δεδομένων.
Όσο και να το ωραιοποιείς, η απόφαση δεν είναι του παρόχου και δεν είναι νόμιμο να την λάβει.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, PapaDarxon said:

Καθίστε λίγο ρε παλικάρια γιατί τον κόφτη σε υπηρεσίες TV τον κάνετε κόφτη στα πάντα.

Εγώ δεν αναφέρθηκα ποτέ σε κόφτη γενικό. (Αν και έτσι θα γίνει λογικα). Στην TV ας βάλουν , αρκεί να σου δίνουν την επιλογή να πληρώσεις κάτι πααπμω και να τον αφερεσουν

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, blizard said:

Δηλαδή οι περισσότεροι εδώ μέσα θέλετε όσο γράφουμε στο forum,  να φορτώνει στο baground όλες τις συζητήσεις που χωράει η μνημη του κινητού  και ας χρεωθούμε 10-100 φορές περισσότερα από ογκοχρέωση και ας γίνει αργό η ακριβό το ιντερνετ ,και ας μην μπορείς να καταλάβεις την διαφορά !!! Επειδή έτσι είναι το συμφέρον μας  στο dsl  και ήταν και στην χρονοχρέωση πριν αυτό, νομίζουμε οτι δεν υπάρχει διαφορά.

Για το ηθικό θέμα της ενημέρωσης ... όταν ο άνθρωπος δεν μπορεί να καταλάβει την χαμηλή ποιοτητα όταν βλεπει ταινία στο κινητό ουτε κοιτάει την ανάλυση  δεν θεωρώ οτι υπάρχει λόγος να τον ενημερώσεις . Αντίθετα όταν του τρώς 3πλάσια gb με ογκοχρέωση χωρις να το παίρνει χαμπάρι , από δικό σου σέρβερ που δεν σου κοστίζει και πολλά ειναι ανήθικο , βαραίνει το δίκτυο , καθυστερεί το φτηνό ιντερνετ.

Επίσης είναι τεράστιο λάθος μας ώς πολίτες να λέμε θέλω να πληρώνω 30 ευρω για ποιότητα που δεν καταλαβαίνω κιόλας αντί 10 για λόγους ηθικής ή μαγκιάς !!! γιαυτό και μας έχουν πιάσει κορόιδα τόσα χρόνια ... θα είχαμε φτηνό ιντερνέτ 5 χρόνια νωρίτερα   χωρίς να αναγκαστεί να τους βάλει χέρι ο Πρωθυπουργός και να τους προσφέρει μείωση φορολογίας , απλά αν ξέραμε το συμφέρον μας.

Σε μια εποχή που πλέον βαδίζουμε προς τα απεριόριστα για μένα είναι άστοχος όλος αυτός ο συλλογισμός σου... Το τι έγινε και τι θα μπορούσε να γίνει είναι κάτι που πέρασε και σε κάποια πράγματα μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου,όμως η πραγματικότητα έχει αλλάξει πλέον και οι κοφτές όσο και να θες να το υποστηρίξεις,μοιάζουν με φόβο ώστε να μην καταρρεύσει το δίκτυο..Για λόγους μαγκιάς και ηθικής λοιπόν όπως λες θα έπρεπε η ίδια η εταιρία να μας πει ότι το δίκτυο μου αντέχει τόσο,μπορώ να σου δώσω τέτοια ποιότητα και επειδή ξέρω τι μπορώ να δώσω σου κάνω και μια έκπτωση σε σχέση με τον ανταγωνισμό για να με προτιμήσεις.. Μαγκιά και ηθική εγω αυτό βλέπω στα τωρινά δεδομένα! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...