Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

16 minutes ago, George6633 said:

Δυστυχώς αυτές είναι οι διαφορές της επαρχίας,ξέρω και προσέχω όταν πηγαίνω Αθήνα ή Θεσσαλονίκη αλλά όταν πχ στα Τρίκαλα μπορείς να κάτσεις 24 ώρες σε ένα παγκάκι σε οποιαδήποτε σημείο και να είσαι ήρεμος,ε δεν μπορείς να πας σε μια μεγάλη πόλη και να είσαι στην τσίτα για το τι θα συναντήσεις.Παρολαυτα θα προσπαθήσω όταν με ξαναφέρει ο δρόμος να περάσω μέρα και να κάνω και μετρήσεις από όπου μπορέσω.

Τα ίδια μου λέει και η κόρη μου που σπουδάζει στα Γιάννενα, πόσο διαφορετικά είναι σε σχέση με το κέντρο της Θεσσαλονίκης από άποψη ασφάλειας. Βέβαια και εγώ εδώ που κατοικώ είναι εξωτερική ανατολική Θεσσαλονίκη, που είναι ήσυχα τα πράγματα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, p_k said:

Τα ίδια μου λέει και η κόρη μου που σπουδάζει στα Γιάννενα, πόσο διαφορετικά είναι σε σχέση με το κέντρο της Θεσσαλονίκης από άποψη ασφάλειας. Βέβαια και εγώ εδώ που κατοικώ είναι εξωτερική ανατολική Θεσσαλονίκη, που είναι ήσυχα τα πράγματα.

Δυστυχώς έχει μεγάλη διαφορά η ποιότητα ζωής στην επαρχία,κυρίως για οικογένεια ειδικά στο κέντρο της πόλης. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, p_k said:

Τα ίδια μου λέει και η κόρη μου που σπουδάζει στα Γιάννενα, πόσο διαφορετικά είναι σε σχέση με το κέντρο της Θεσσαλονίκης από άποψη ασφάλειας. Βέβαια και εγώ εδώ που κατοικώ είναι εξωτερική ανατολική Θεσσαλονίκη, που είναι ήσυχα τα πράγματα.

Παίζει καλά στις περιοχές εκεί τουλάχιστον; 😉

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrischal1908 said:

Παίζει καλά στις περιοχές εκεί τουλάχιστον; 😉

Σωστό και αυτό,ξεχάσαμε την ουσία του νήματος 😂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, George6633 said:

Σωστό και αυτό,ξεχάσαμε την ουσία του νήματος 😂

Έτσι ακριβώς!👌🏻👌🏻

Link to comment
Share on other sites

Για να κλείσουμε το off topic, επειδή το θέμα εδώ είναι το δίκτυο τέταρτης γενιάς της vodafone, μια και είσαι από τα Τρίκαλα, θέλω να πω ότι δύο χρονιές συνεχόμενες που επισκέφτηκα τη Θεσσαλία και πήγα και στα Τρίκαλα, μου έκανε τεράστια εντύπωση και σε μένα και στην οικογένειά μου, το πόσο όμορφη, οργανωμένη και τεχνολογικά αναπτυγμένη είναι αυτή η πόλη.

Άνετα δηλαδή έμενα στα Τρίκαλα. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους όσους εργάστηκαν για να γίνει τόσο όμορφη αυτή η πόλη.

2 minutes ago, Chrischal1908 said:

Παίζει καλά στις περιοχές εκεί τουλάχιστον; 😉

Άλλο δίκτυο έχει η κόρη μου, αλλά θεωρώ πως όλα τα δίκτυα παίζουν καλά εκεί.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, George6633 said:

Την τελευταία φορά που πέρασα από την Μοναστηριού ήταν το χειμώνα που ήρθα με το ΚΤΕΛ και ήταν 7-8 το απόγευμα είχε νυχτώσει,όπου αποφάσισα να την περπατήσω όλη με τα πόδια μέχρι κέντρο για να κάνω και διάφορες μετρήσεις...Τελικά οι μόνες μετρήσεις ήταν για το πόσο γρήγορα κάνω τα χιλιόμετρα με τα πόδια.. 

Να σε ανακηρύξουμε εθνικό ήρωα πραγματικά 😅 Δεν θα την έκανα την διαδρομή ούτε μέρα μεσημέρι με πόδια 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, georgebad said:

Να σε ανακηρύξουμε εθνικό ήρωα πραγματικά 😅 Δεν θα την έκανα την διαδρομή ούτε μέρα μεσημέρι με πόδια 

Την είχα κάνει και παλαιότερα με τα πόδια περίπου 1-2 το μεσημέρι,ήταν ανοιχτά τα καταστήματα ήταν λίγο πιο ήρεμα τα πράγματα οπότε λέω τώρα τον Νοέμβριο μιας και έχω και full δεδομένα ας κάνω άλλη μια φορά την διαδρομή να κάνω μετρήσεις κλπ,δυστυχώς δεν το υπολόγισα καλά αυτή τη φορα ήταν και απόγευμα που ήταν κλειστά τα καταστήματα 

Αφού παίζουν καλά εκεί οι εταιρίες δεν χρειάζεται να ξαναπεράσω για δοκιμές,θα αρκεστώ από εσάς εδώ να μαθαίνω νέα σε αυτά τα σημεία 😂

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, George6633 said:

Την είχα κάνει και παλαιότερα με τα πόδια περίπου 1-2 το μεσημέρι,ήταν ανοιχτά τα καταστήματα ήταν λίγο πιο ήρεμα τα πράγματα οπότε λέω τώρα τον Νοέμβριο μιας και έχω και full δεδομένα ας κάνω άλλη μια φορά την διαδρομή να κάνω μετρήσεις κλπ,δυστυχώς δεν το υπολόγισα καλά αυτή τη φορα ήταν και απόγευμα που ήταν κλειστά τα καταστήματα 

Αφού παίζουν καλά εκεί οι εταιρίες δεν χρειάζεται να ξαναπεράσω για δοκιμές,θα αρκεστώ από εσάς εδώ να μαθαίνω νέα σε αυτά τα σημεία 😂

Η πόλη της Vodafone μιας και της έδωσαν για το πολιτικό 5G εκεί. Λογικά έχει το προβάδισμα. Λογικά πάντα!!😉 Όσοι κάναμε στρατό γνωρίζουμε ότι δεν εξηγούνται όλα με τη λογική και τον ορθολογισμό!👌🏻

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrischal1908 said:

Η πόλη της Vodafone μιας και της έδωσαν για το πολιτικό 5G εκεί. Λογικά έχει το προβάδισμα. Λογικά πάντα!!😉 και όσοι κάναμε στρατό γνωρίζουμε ότι δεν εξηγούνται όλα με τη λογική και τον ορθολογισμό!👌🏻

Έχει κάνει πολύ καλή δουλειά η Vodafone εδώ,έχω πιάσει και 1250down μιας και πολύ κοντά στο σπίτι μου έχω κεραία,υπάρχουν 1-2 σημεία που δεν μπαίνει καν ίντερνετ,όπως και η πράσινη έχει 1-2 σημεία που ζορίζεται πολύ.Θα την έβαζα 2η θέση στα Τρίκαλα την Vodafone για το 5G σαν σύνολο,στο 4G πλέον και η μπλε έχει κάνει πολύ καλή δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει γιατί βλέπω τέτοια διαφορά ταχύτητας και ποια είναι η πραγματική;Έβαλα λίγο Cosmote tv και παίζει καλά,δεν μπορώ κάπως αλλιώς να δω τις ταχύτητες αυτή τη στιγμή. 

Screenshot_2022-06-01-23-01-52-752_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-06-01-23-01-41-250_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DjTony said:

Δεν υπάρχει χειρότερο από το fast

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Άρα ότι ισχύει στο speedtest. 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, George6633 said:

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει γιατί βλέπω τέτοια διαφορά ταχύτητας και ποια είναι η πραγματική;Έβαλα λίγο Cosmote tv και παίζει καλά,δεν μπορώ κάπως αλλιώς να δω τις ταχύτητες αυτή τη στιγμή. 

Μάλλον γιατί περιέργως τεστάρει με server στην Αυστρία/Ρουμανία, αντί για εντός Ελλάδας.

Edited by Finwe
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Finwe said:

Μάλλον γιατί περιέργως τεστάρει με server στην Αυστρία/Ρουμανία, αντί για εντός Ελλάδας.

Εχω δοκιμάσει άλλη μια φορά νομίζω και μου είχε δώσει πάνω κάτω ότι έδινε και το speedtest..Βεβαια δεν είχα τσεκάρει τον server απλά σήμερα μου έκανε εντύπωση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, George6633 said:

Εχω δοκιμάσει άλλη μια φορά νομίζω και μου είχε δώσει πάνω κάτω ότι έδινε και το speedtest..Βεβαια δεν είχα τσεκάρει τον server απλά σήμερα μου έκανε εντύπωση. 

Τις περισσότερες φορές τεστάρει με Αθηναϊκό, δεν ξέρω τι παίχτηκε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Finwe said:

Τις περισσότερες φορές τεστάρει με Αθηναϊκό, δεν ξέρω τι παίχτηκε τώρα.

Υπάρχει περίπτωση να παίζει ρόλο το ότι δεν άνοιξα τοποθεσία;Δεν έχω την δυνατότητα να το δοκιμάσω τώρα ξανά,αύριο θα το δω από περιέργεια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, George6633 said:

Υπάρχει περίπτωση να παίζει ρόλο το ότι δεν άνοιξα τοποθεσία;Δεν έχω την δυνατότητα να το δοκιμάσω τώρα ξανά,αύριο θα το δω από περιέργεια. 

Δεν γνωρίζω, συνήθως τεστάρω τη σταθερή γραμμή με αυτό γιατί είμαι cheapης με τα data. 😛

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, George6633 said:

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει γιατί βλέπω τέτοια διαφορά ταχύτητας και ποια είναι η πραγματική;Έβαλα λίγο Cosmote tv και παίζει καλά,δεν μπορώ κάπως αλλιώς να δω τις ταχύτητες αυτή τη στιγμή. 

Screenshot_2022-06-01-23-01-52-752_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-06-01-23-01-41-250_com.android.chrome.jpg

Το https://fast.com

εχει χωρητικότητα 10 Gbps στην Αυστρία και άλλα 10 Gbps στην Ρουμανία .

 Η Vodafone περιορίζει την ταχύτητα στο NetFlix και στο youtube και facebook CDN ανα διαφορετικά CGNAT ξεχωριστα ανα CDN για να μην γίνεται αντιληπτό απο την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών ΕΕΤΤ .

Μπορείτε να το διαπιστώσετε και εσείς εάν αποσυνδεθείτε και ξανα συνδεθειτε στην Vodafone μερικες φορες για να " πετύχετε " CGNAT που εχει " κόφτη "

Τα 2 CGNATs της εχουν κοφτη 4.2 Mbps και ενα νεότερο καπου στα 9 Mbps στο Netflix. Σε καποια CGNATs εχουν ξεχασει να βάλουν όριο ή το αφήνουν ετσι για να μην γίνεται αντιληπτό. 

Αν ο συνδρομητής παραπονεθεί στην εξυπηρέτηση πελατών του λενε " δοκιμαστε να κανετε επανεκκίνηση στην συσκευή " ...και καπως ετσι συνήθως πετυχαίνεις CGNAT που ειτε εχει κοφτη ειτε οχι

. ( σε διαφορετικές υπηρεσίες καθε φορα για να μην γίνεται αντιληπτό )

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, HORGRAP said:

Το https///fast.com εχει χωρητικότητα 10 Gbps στην Αυστρία και άλλα 10 Gbps στην Ρουμανία .

 Η Vodafone περιορίζει την ταχύτητα στο NetFlix και στο youtubr και facebook CDN ανα διαφορετικά CGNAT ξεχωριστα ανα CDN για να μην γίνεται αντιληπτό απο την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών ΕΕΤΤ .

Μπορείτε να το διαπιστώσετε και εσείς εάν αποσυνδεθεί και ξανα συνδεθειτε στην Vodafone μερικες φορες για να " πετύχετε " CGNAT που εχει " κόφτη "

Τα 2 CGNATs της εχουν κοφτη 4.2 Mbps και ενα νεότερο καπου στα 9 Mbps στο Netflix. Σε καποια CGNATs εχουν ξεχασει να βάλουν όριο ή το αφήνουν ετσι για να μην γίνεται αντιληπτό. 

Αν ο συνδρομητής παραπονεθεί στην εξυπηρέτηση πελατών του λενε " δοκιμαστε να κανετε επανεκκίνηση στην συσκευή " ...και καπως ετσι συνήθως πετυχαίνεις CGNAT που ειτε εχει κοφτη ειτε οχι

. ( σε διαφορετικές υπηρεσίες καθε φορα για να μην γίνεται αντιληπτό )

 

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική διευκρίνηση.Πρακτικά αυτές οι ταχύτητες παίζουν ρόλο στην ποιότητα αυτών των υπηρεσιών που ανέφερες (πχ Netflix κ.α.)?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, George6633 said:

Σ ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική διευκρίνηση.Πρακτικά αυτές οι ταχύτητες παίζουν ρόλο στην ποιότητα αυτών των υπηρεσιών που ανέφερες (πχ Netflix κ.α.)?

Και βέβαια η Vodafone γλυτώνει τεράστια ποσα σε " πόρους δικτύου " με τον περιορισμό ταχύτητας στα  μεγάλα CDNs του κόσμου ....και εμεις αντι για 1080p και 4K Videos .... παίζουμε στα 360p και 480p.

Ο απλός συνδρομητής δεν θα παραπονεθεί και η  Vodafone θα γλυτώσει εκατομμύρια ευρώ σε διασυνδέσεις δικτύου και πόρους.

Αυτή τη στιγμή ειναι η μονη που εφαρμόζει ΠΑΡΑΝΌΜΩΣ κατι τέτοιο παραβιάζοντας την εθνική και ευρωπαϊκή νομοθεσία.( Net Neutrality)

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, blizard said:

Αν όντος ρίχνει την ποιότητα των video πολύ έξυπνο είναι  , σε κινητά είμαστε και απεριόριστο δεν έχουν όλοι ... μου φαίνεται τρελό να απαγορεύει κάποιος ένα τέτοιο feature.

Πολύ έξυπνο είναι που με αυτήν την πολιτική κρατάει πελάτες αντί να αποχωρήσουν μαζικά!🤨

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, George6633 said:

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει γιατί βλέπω τέτοια διαφορά ταχύτητας και ποια είναι η πραγματική;Έβαλα λίγο Cosmote tv και παίζει καλά,δεν μπορώ κάπως αλλιώς να δω τις ταχύτητες αυτή τη στιγμή. 

Screenshot_2022-06-01-23-01-52-752_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-06-01-23-01-41-250_com.android.chrome.jpg

 

H Vodafone έχει κόφτη στο Netflix και όλες τις streaming υπηρεσίες. 

Το ωραίο είναι ότι πριν 1 μήνα που την κράζαμε σε αυτό το θέμα (και ένα τρόλλ την δικαιολογούσε), είχε κόφτη στα 4 Mbps ακόμα και με 5G. 

 

2 ώρες πριν, DjTony said:

Δεν υπάρχει χειρότερο από το fast

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Το fast.com στην ουσία δείχνει την ταχύτητα του ISP σου στους σέρβερς του Netflix. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, HORGRAP said:

Το https://fast.com

εχει χωρητικότητα 10 Gbps στην Αυστρία και άλλα 10 Gbps στην Ρουμανία .

 Η Vodafone περιορίζει την ταχύτητα στο NetFlix και στο youtube και facebook CDN ανα διαφορετικά CGNAT ξεχωριστα ανα CDN για να μην γίνεται αντιληπτό απο την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών ΕΕΤΤ .

Μπορείτε να το διαπιστώσετε και εσείς εάν αποσυνδεθείτε και ξανα συνδεθειτε στην Vodafone μερικες φορες για να " πετύχετε " CGNAT που εχει " κόφτη "

Τα 2 CGNATs της εχουν κοφτη 4.2 Mbps και ενα νεότερο καπου στα 9 Mbps στο Netflix. Σε καποια CGNATs εχουν ξεχασει να βάλουν όριο ή το αφήνουν ετσι για να μην γίνεται αντιληπτό. 

Αν ο συνδρομητής παραπονεθεί στην εξυπηρέτηση πελατών του λενε " δοκιμαστε να κανετε επανεκκίνηση στην συσκευή " ...και καπως ετσι συνήθως πετυχαίνεις CGNAT που ειτε εχει κοφτη ειτε οχι

. ( σε διαφορετικές υπηρεσίες καθε φορα για να μην γίνεται αντιληπτό )

 

 

Δίκιο έχεις. Έτρεξα πρώτα speedtest και έπιασε 9 Mbps και κάτι ψιλά με IP 62.74.19.1xx. 

Έκλεισα και άνοιξα πάλι τα data για να αλλάξει IP και στιγμιαία έδειξε και 1 Gigabit! Φαίνεται ότι όντως κάποιες IP δεν έχουν κόφτη. 

Υ.Γ. Το 1000αρι το είδα από το IP bunch 62.74.10.1xx.

Υ.Γ.2. Η 62.74.57.2xx επίσης χωρίς κόφτη. 

Screenshot_2022-06-02-02-06-25-521_com.opera.browser.jpg

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, blizard said:

Δεν γνωρίζεις ότι το 5G είναι ΠΟΛΥ πιο γρήγορο από το 4G , και μπορεί να σου φάει μέχρι και 20 φορές περισσότερα λεφτά τζάμπα !!! οπότε εκει υπάρχει ακόμα μεγαλύτερος λόγος για κόφτη.

Φαντάσου να κάνεις γρήγορο ζάπινγ επι 10 λεπτά στο netflix και να χαλάσεις 40gb - 10 ευρω στην κοσμοτέ γιατί δεν έχει κόφτη , ενω στην voda ούτε 1 !!!  τεράστια διαφορά από πεταμένα λεφτά, όπως τα θύματα που πλήρωσαν 600 ευρώ για καβούρι και δεν το πίστευαν που πήγαν τα λεφτά .

Οτιδήποτε πάνω από 4 mbps για ταινία είναι απλά κοροιδία για να σου φάνε λεφτά και λάθος λογισμικού  ... όσο και να κράζετε μπράβο στην  voda, ακόμα και παράνομη να ήταν (που σιγά μην είναι  ... αλλα λόγια να αγαπιόμαστε )

Όποιος έχει unlimited data όμως, προφανώς και δεν νοιάζεται πόσα θα φάει. Εγώ πχ έχω ακόμα 17GB μόνο για video και μουσική, από αυτά τρώει το Netflix και το fast.com. 

Τα 4 Mbps ταχύτητα δεν μπορούν να παίξουν 720p ανάλυση και όποιος έχει τη Vodafone σε 4G/5G ρούτερ προς αντικατάσταση του VDSL στο σπίτι του, θα έχει πρόβλημα. Εκτός κι αν πάρει χαμπάρι τι παίζει και βρει IP που δεν έχει κόφτη... 

Υ.Γ. Παράνομη δεν ξέρω αν είναι, αλλά για κάποιο λόγο άφησαν κάποιες IP ελεύθερες... Πριν λίγες εβδομάδες όλες που έβλεπα είχαν κόφτη στα 4. Για να μην γκρινιάζουν οι πελάτες που τους πήραν χαμπάρι, ίσως. Μπορεί να μας διαβάζουν κιόλας. 😛

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...