Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να είσαι απλά online θα σου έλεγα να πας σε κάτι πιο οικονομικά. 

Όπως;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Just now, zerokill said:


Όπως;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν και βγαίνουμε εκτός θέματος, προτείνω αυτό https://www.skroutz.gr/s/19434772/TP-LINK-TL-MR6400-v4-Ασύρματο-4G-Mobile-Router-Wi-Fi-4-με-3-Θύρες-Ethernet.html?utm_campaign=skroutz_share&utm_source=ios

σιγουρα θα σε καλύπτει αφού λες ότι είσαι με φουλ σήμα (φαντάζομαι με b3 κι ολας) άρα θα είσαι με 30+Mbps 100% με αυτό, απλά δεν έχει 5Ghz WiFi. 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, zerokill said:

Το οτι ανήκει στα pocket να το παραβλέψω; Θα καλύπτει το σπίτι; Γιατί το άλλο μου φαίνεται με τις κεραίες πιο δυνατό στο wifi (επίσης cat6)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τώρα τα  τετραγωνικά από μόνα τους δε λένε τίποτα. Έχω μπει σε σπίτι με το ρουτερακι 150τμ και κάλυπτε τέλεια και έχω μπει σε σπίτι 80 και δεν έβγαζε στο διπλανό δωμάτιο. Παίζει ρόλο και η κατασκευή του σπιτιού και η χωροταξία των πραγμάτων που έχει μέσα. Γενικότερα το βάζεις όσο ποιο ψηλά μπορείς.

Πάντως από το Tp link archer c50 και από το MR600 δεν έχω δει τρελή διαφορά στο θέμα της εμβέλειας του Wi-Fi. Το θέμα είναι ότι ξέρεις ότι θα παίρνεις πιάτο ότι  μπορεί να σου δένει από ταχύτητα οποιοσδήποτε παροχος από τους σταθμούς βάσης τους χωρίς να σκέφτεσαι μετά και να αλλάζεις πάλι ρουτερ.

Έτσι και αλλιώς εκπέμπει ταυτόχρονα σε 2.4Ghz και σε 5Ghz. Όποιες συσκευές δεν μπορούν να κάνουν roaming θα τις συνδέσεις στο 2.4 και τελειώνει το πανηγύρι που πιάνει πιο μακριά.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αν και βγαίνουμε εκτός θέματος, προτείνω αυτό https://www.skroutz.gr/s/19434772/TP-LINK-TL-MR6400-v4-Ασύρματο-4G-Mobile-Router-Wi-Fi-4-με-3-Θύρες-Ethernet.html?utm_campaign=skroutz_share&utm_source=ios
σιγουρα θα σε καλύπτει αφού λες ότι είσαι με φουλ σήμα (φαντάζομαι με b3 κι ολας) άρα θα είσαι με 30+Mbps 100% με αυτό, απλά δεν έχει 5Ghz WiFi. 

Οκ μάλλον θα παίξω στην μέση και ο θεός βοηθός. Σορι για το οφ τοπικ
Ευχαριστώ εβριουάν


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Αν δεν βγάζει 4G η Sim, υπάρχει τρόπος ενεργοποίησης; κάτι θυμάμαι με SMS αλλά πάει καιρός. 

Link to comment
Share on other sites

Στείλε τους μήνυμα απλά σε οποιοδήποτε τσατ μπορείς. Είτε από το site, είτε από messenger (που τωρα είναι ο tobi-ξεκιναει σαν bot με διάφορες επιλογές του τι χρειάζεσαι και σε πάει σε εξυπηρέτηση από υπάλληλο αν χρειαστεί). Ουσιαστικά αν θυμάμαι καλά και τα δύο στο tobi σε πάνε

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα Νέα Ραιδεστός Θεσσαλονίκης εσωτερικά σε ισόγειο. Απ το μεσημέρι και μετά να υπολογίζετε τις μισές ταχύτητες...

417AC03E-66BB-4C05-A6C5-274D1407C4E7.png

Edited by damierom
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ηρθε το 4G+ router και το ίντερνετ τρέχει με ίδιες ταχύτητες οπως το κινητό και είμαι happy!! 40-70 Mbps ( εκεί παίζει συνήθως )το σήμα ειναι 100% με όλες τις smart συσκευές άψογα η μικρή στο netflix βλέπει χωρίς πρόβλημα.Μονο το ping φυσικά 30+ αλλα μου είναι αδιάφορο.
Η φάση είναι οτι το νούμερο της extra sim είναι ενα πανεύκολο νούμερο 69442220XX και απορώ πως το δώσανε σε data sim.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zerokill said:

Σήμερα ηρθε το 4G+ router και το ίντερνετ τρέχει με ίδιες ταχύτητες οπως το κινητό και είμαι happy!! 40-70 Mbps ( εκεί παίζει συνήθως )το σήμα ειναι 100% με όλες τις smart συσκευές άψογα η μικρή στο netflix βλέπει χωρίς πρόβλημα.Μονο το ping φυσικά 30+ αλλα μου είναι αδιάφορο.
Η φάση είναι οτι το νούμερο της extra sim είναι ενα πανεύκολο νούμερο 69442220XX και απορώ πως το δώσανε σε data sim.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Random δεν τα δίνουν τα νούμερα εξάλλου;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zerokill said:

Σήμερα ηρθε το 4G+ router και το ίντερνετ τρέχει με ίδιες ταχύτητες οπως το κινητό και είμαι happy!! 40-70 Mbps ( εκεί παίζει συνήθως )το σήμα ειναι 100% με όλες τις smart συσκευές άψογα η μικρή στο netflix βλέπει χωρίς πρόβλημα.Μονο το ping φυσικά 30+ αλλα μου είναι αδιάφορο.
Η φάση είναι οτι το νούμερο της extra sim είναι ενα πανεύκολο νούμερο 69442220XX και απορώ πως το δώσανε σε data sim.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Με το Tp Link Router? 
Με βλέπω και εγώ να το πάρω κάποια στιγμή αν και δεν βιάζομαι, βολεύτηκα με το μικρό.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Με το Tp Link Router? 
Με βλέπω και εγώ να το πάρω κάποια στιγμή αν και δεν βιάζομαι, βολεύτηκα με το μικρό.

Και γω το μικρό θα έπαιρνα αν δεν είχα πολλές smart συσκευές σπιτιού να συνδέσω. Πάνω απο 20 οπότε γιαυτό πήρα το tp link.
Η αλήθεια είναι οτι σχεδόν ποτέ δεν έχει την ιδια ταχύτητα με το κινητό ( χαμηλότερα )
Εχω την ατυχία να παίρνω φούλ σήμα μεν απο κεραία κοντά αλλά μόνο band 3 όπως βλέπω στο cellmapper
Για free no complaints


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, zerokill said:


Και γω το μικρό θα έπαιρνα αν δεν είχα πολλές smart συσκευές σπιτιού να συνδέσω. Πάνω απο 20 οπότε γιαυτό πήρα το tp link.
Η αλήθεια είναι οτι σχεδόν ποτέ δεν έχει την ιδια ταχύτητα με το κινητό ( χαμηλότερα )
Εχω την ατυχία να παίρνω φούλ σήμα μεν απο κεραία κοντά αλλά μόνο band 3 όπως βλέπω στο cellmapper
Για free no complaints emoji23.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Είναι αξιόπιστο το Cellmapper;
Γενικά για χρήση αναζήτησης δικτύων από υπολογιστή και smartphone ποιες εφαρμογές προτείνετε; 

Link to comment
Share on other sites

Είναι αξιόπιστο το Cellmapper;
Γενικά για χρήση αναζήτησης δικτύων από υπολογιστή και smartphone ποιες εφαρμογές προτείνετε; 

Δέν ξέρω αλλα δεν νομίζω να είναι και όλα λάθος.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, zerokill said:

Σήμερα ηρθε το 4G+ router και το ίντερνετ τρέχει με ίδιες ταχύτητες οπως το κινητό και είμαι happy!! 40-70 Mbps ( εκεί παίζει συνήθως )το σήμα ειναι 100% με όλες τις smart συσκευές άψογα η μικρή στο netflix βλέπει χωρίς πρόβλημα.Μονο το ping φυσικά 30+ αλλα μου είναι αδιάφορο.
Η φάση είναι οτι το νούμερο της extra sim είναι ενα πανεύκολο νούμερο 69442220XX και απορώ πως το δώσανε σε data sim.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Με γεια. Τα εύκολα νούμερα οι εταιρείες τα κρατάνε για συμβόλαια γενικότερα, οπότε μην σου κάνει εντύπωση. 

Link to comment
Share on other sites

Με γεια. Τα εύκολα νούμερα οι εταιρείες τα κρατάνε για συμβόλαια γενικότερα, οπότε μην σου κάνει εντύπωση. 

Άραγε να μπορώ αργότερα την extra sim να την μετατρέψω πχ σε κανονικό συμβόλαιο ωστε να κρατήσω τον αριθμο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη, Λεωφόρο Κωνσταντίνου Καραμανλή, μετά το Ιπποκράτειο προς ΙΚΕΑ. 
https://www.speedtest.net/my-result/i/5131283297

Απο την στιγμή της πυρκαγιάς στην Αριστοτέλους, το δίκτυο επάνω στην Εγνατία δυσλειτουργεί. 

FBCAACAE-B939-484A-9393-47FA7EBA89F9.png

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, CaptainNickGR said:

Θεσσαλονίκη, Λεωφόρο Κωνσταντίνου Καραμανλή, μετά το Ιπποκράτειο προς ΙΚΕΑ. 
https://www.speedtest.net/my-result/i/5131283297

Απο την στιγμή της πυρκαγιάς στην Αριστοτέλους, το δίκτυο επάνω στην Εγνατία δυσλειτουργεί. 

FBCAACAE-B939-484A-9393-47FA7EBA89F9.png

Οι άλλες παίζουν κανονικά; Εκεί φαίνονται τα δίκτυα στις περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

Στην έκτακτη ανάγκη αν καεί σταθμός τι να φανεί? Εκεί έχει μεγάλο σταθμό η βοντα δεν ξέρω αν επηρεάστηκε από την φωτιά επειδή λείπω εκτός.

Στάλθηκε από το M2101K9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ce8d5ec7091c5ec61b062fc4fbc1f272.jpg

Σωστά γράφει το cellmapper οτι η κεραία στην περιοχή μου ειναι μόνο B3 ενω εχω και αλλες 2 κοντα που παιζουν πολύ δυνατά
80e14c60fcdb4ce2c20f1b6a3d81b0a8.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Chrischal1908 said:

Οι άλλες παίζουν κανονικά; Εκεί φαίνονται τα δίκτυα στις περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης.

Μα στο κτήριο (ή στο δίπλα δεν έχω καταλάβει) που είναι ο σταθμός έπιασε φωτιά, δηλαδή πως γίνεται να μην κλείσει ο σταθμός; 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, CaptainNickGR said:

Θεσσαλονίκη, Λεωφόρο Κωνσταντίνου Καραμανλή, μετά το Ιπποκράτειο προς ΙΚΕΑ. 
https://www.speedtest.net/my-result/i/5131283297

Απο την στιγμή της πυρκαγιάς στην Αριστοτέλους, το δίκτυο επάνω στην Εγνατία δυσλειτουργεί. 

FBCAACAE-B939-484A-9393-47FA7EBA89F9.png

εκεί έχω πιάσει και σχεδόν 300.

Ο σταθμός βρίσκεται στο κτήριο που καιγόταν , οπποτε λογικό. Ας ελπίζουμε ότι είναι μόνο κάποια διακοπή ρεύματος, και όχι κάτι φοβερό , γιατί ήταν ο ποιο flagship σταθμος τους

Link to comment
Share on other sites

Το εβλεπα στις ειδησεις, την φωτια και μια κεραια απο πανω και αναρρωτιωμουν σε ποια εταιρεια ανηκει. Μονο vodafone ηταν εκει;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ce8d5ec7091c5ec61b062fc4fbc1f272.jpg

Σωστά γράφει το cellmapper οτι η κεραία στην περιοχή μου ειναι μόνο B3 ενω εχω και αλλες 2 κοντα που παιζουν πολύ δυνατά
80e14c60fcdb4ce2c20f1b6a3d81b0a8.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Και η άδεια της κεραίας αυτής δεν έχει ούτε καν την 2100 και 900 για 3g και 2g αντίστοιχα, όπως έχουν άλλες που παίζουν μόνο Β3 στη Vodafone

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, georgeavl3 said:

Και η άδεια της κεραίας αυτής δεν έχει ούτε καν την 2100 και 900 για 3g και 2g αντίστοιχα, όπως έχουν άλλες που παίζουν μόνο Β3 στη Vodafone

Poco X3 Pro
 

Φαντάζομαι B7 δεν έχει ενώ η μπλέ έχει;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...