Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, HORGRAP said:

Δυστυχώς για την Vodafone αυτός είναι ο λογος που καθυστερεί το 5G . ( Στην Ελλάδα αγγίζει το 100% ο εξοπλισμός της Vodafone σε Huawei) Φανταστείτε τα macroeconomics εδω εάν πρεπει πρωτα να ξηλωσει τα 4G Huawei για να φερει τα 5G Ericsson . ( Αποκλείεται, απλα θα μεινει με Huawei)

https://www.mobileworldlive.com/featured-content/home-banner/vodafone-uk-faces-huge-bill-if-authorities-ban-huawei

 

Huawei equipment is currently deployed in almost a third of Vodafone’s 4G base stations, which will act as the base for the non-standalone 5G network it plans to launch later this year.

“If we were forced to remove Huawei from the network we would need to go to the 32 per cent of base stations that are currently using Huawei for radio and replace every one of those with somebody else’s technology then put 5G on top of that,” he said.

“The cost of doing that would be hundreds of millions and dramatically affect our 5G business case. We would have to slow down the deployment of 5G very significantly to go and refresh our 4G network first.”

Θα τα ξηλώσει όλα και θα βάλει Eriksson παντού;;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, HORGRAP said:

Δυστυχώς για την Vodafone αυτός είναι ο λογος που καθυστερεί το 5G . ( Στην Ελλάδα αγγίζει το 100% ο εξοπλισμός της Vodafone σε Huawei) Φανταστείτε τα macroeconomics εδω εάν πρεπει πρωτα να ξηλωσει τα 4G Huawei για να φερει τα 5G Ericsson . ( Αποκλείεται, απλα θα μεινει με Huawei)

Δεν αμφισβητώ αυτά που λες, αλλά αν έχει τόσα θέματα η Huawei, για ποιο λόγο έλεγαν τα προηγούμενα χρόνια ότι είναι μπροστά πχ στο 5G και χρειάστηκε να πέσει ban από ΗΠΑ κτλπ για να μην μπει?

Είναι τόσο φτηνότερη που λόγω κόστους θα ήταν διατεθειμένοι κάποιοι πάροχοι να έχουν τέτοια προβλήματα?

Edited by Finwe
Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ αυτά που λες, αλλά αν έχει τόσα θέματα η Huawei, για ποιο λόγο έλεγαν τα προηγούμενα χρόνια ότι είναι μπροστά πχ στο 5G και χρειάστηκε να πέσει ban από ΗΠΑ κτλπ για να μην μπει?
Είναι τόσο φτηνότερη που λόγω κόστους θα ήταν διατεθειμένοι κάποιοι πάροχοι να έχουν τέτοια προβλήματα?
η hua κατηγορήθηκε για κατασκοπεία καθαρα και ξαστερα ,δεν είναι πουθενά μπροστά παρά μόνο στην κινεζική κρατικοδιαιτης προπαγάνδας,επομένως σαν εταιρεία δεν θα είχε κανένα πρόβλημα αν δεν συνδεόταν με το βαθύ κράτος,στην ουσία είναι μια κρατική εταιρεία και τίποτα άλλο

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

σχολιάζει κάποιος:

”You can overlap 5G with the existing 2G/3G/4G technologies. The new technology 5G can be deployed on top of the existing Huawei network. Vodafone is not forced to remove Huawei radios or BTS with someone else’s technology to put 5G on top of that. This sounds like a trick to scare Vodafone to maintain Huawei... ”

Σαν σκέψη έχει λογική, τεχνικά δεν ξέρω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, akalos said:

η hua κατηγορήθηκε για κατασκοπεία καθαρα και ξαστερα ,δεν είναι πουθενά μπροστά παρά μόνο στην κινεζική κρατικοδιαιτης προπαγάνδας,επομένως σαν εταιρεία δεν θα είχε κανένα πρόβλημα αν δεν συνδεόταν με το βαθύ κράτος,στην ουσία είναι μια κρατική εταιρεία και τίποτα άλλο

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Άρα ήταν μούφες αυτά που γραφόντουσαν πριν από 2-3 χρόνια ότι ήταν μπροστά από τις άλλες στο 5G, ok.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στον Ταΰγετο, κοντά στο χωριό Αρτεμισία (Μεσσηνία). Δεν ξέρω γιατί τόσο χάλι, το σήμα δεν ήταν κακό, αλλά τουλάχιστον λειτουργεί. 

Screenshot_2022-04-29-13-46-35-210_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-04-29-13-46-40-751_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με RSRQ -6dB και 2mbps down κάτι δεν μου κολλάει, μήπως δείχνει λάθος το NetMonster;

Link to comment
Share on other sites

Στο πολυτεχνείο Κρήτης στα Κουνουπιδιανα > πολυκλαδικο > στροφές Αγ.Ματθαίου οριακό 4G σε ρίχνει Edge χωρίς πολλά πολλά.Η συγκεκριμένη «τρύπα» αφορά και τις άλλες ειναι σημείο πολλά χρόνια τυφλό.
Είναι ο κεντρικός δρόμος απο την πόλη προς Ακρωτήρι (αεροδρόμιο)

71c2d3ceaafdefbdec836716f77f2bac.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13093467319.png
Πικέρμι 
Σε ποιο σημείο περίπου; καλό νούμερο για βοντα

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχουν δίκιο τα τρολ πια cosmote και κουραφέξαλα έπιασα σήμερα στην Παραλία ραψάνη της καβάλας με 4g τα παρακάτω. Ο ανταγωνισμός ούτε στον ύπνο τους με 8G αυτές τις ταχύτητες 🤣🤣🤣🤣🤣

https://www.google.com/maps/place/Παλαιό+Τσιφλίκι+654+04,+Ελλάδα/@40.9350184,24.3932903,16.35z/data=!4m5!3m4!1s0x14aeb9f60cb17bc5:0xa00bd2f74c4d370!8m2!3d40.9044613!4d24.3493889

 

image.thumb.png.6746879132fca2eadb4ac5fdf0a8033c.png

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχουν δίκιο τα τρολ πια cosmote και κουραφέξαλα έπιασα σήμερα στην Παραλία ραψάνη της καβάλας με 4g τα παρακάτω. Ο ανταγωνισμός ούτε στον ύπνο τους με 8G αυτές τις ταχύτητες 
https://www.google.com/maps/place/Παλαιό+Τσιφλίκι+654+04,+Ελλάδα/@40.9350184,24.3932903,16.35z/data=!4m5!3m4!1s0x14aeb9f60cb17bc5:0xa00bd2f74c4d370!8m2!3d40.9044613!4d24.3493889
 
image.thumb.png.6746879132fca2eadb4ac5fdf0a8033c.png
Γαζώνει

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, cmvr said:

Πάντως έχουν δίκιο τα τρολ πια cosmote και κουραφέξαλα έπιασα σήμερα στην Παραλία ραψάνη της καβάλας με 4g τα παρακάτω. Ο ανταγωνισμός ούτε στον ύπνο τους με 8G αυτές τις ταχύτητες 🤣🤣🤣🤣🤣

https://www.google.com/maps/place/Παλαιό+Τσιφλίκι+654+04,+Ελλάδα/@40.9350184,24.3932903,16.35z/data=!4m5!3m4!1s0x14aeb9f60cb17bc5:0xa00bd2f74c4d370!8m2!3d40.9044613!4d24.3493889

 

image.thumb.png.6746879132fca2eadb4ac5fdf0a8033c.png

Και εγώ σήμερα είμαι μόνιμα έτσι με vodafone πανελλαδικά δεν ξέρω τι έγινε.

Λέτε να ενεργοποίησε το giga network;

1952793029_Screenshot(4).thumb.png.5d049cde8df9511437b96613e043de73.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, akalos said:

η hua κατηγορήθηκε για κατασκοπεία καθαρα και ξαστερα ,δεν είναι πουθενά μπροστά παρά μόνο στην κινεζική κρατικοδιαιτης προπαγάνδας,επομένως σαν εταιρεία δεν θα είχε κανένα πρόβλημα αν δεν συνδεόταν με το βαθύ κράτος,στην ουσία είναι μια κρατική εταιρεία και τίποτα άλλο

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Και η Vodafone για κατασκοπεία κατηγορήθηκε την εποχή των Ολυμπιακών αγώνων.

Link to comment
Share on other sites

Και η Vodafone για κατασκοπεία κατηγορήθηκε την εποχή των Ολυμπιακών αγώνων.

Καλά η VF σαν εταιρεία ποτέ δεν κατηγορήθηκε.
Η CIA ηταν απο πίσω με βοήθεια εκ των έσω λογικά αλλα η εταιρεία βγήκε λάδι ο Τσαλικιδης την πλήρωσε με την ζωή του όταν ανακάλυψε το λογισμικό.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως είναι το δίκτυο 4G της Voda στη δυτική Κρήτη; Σε ένα site που δείχνει ένα χαρτη με την καλυψη δικτυων των εταιριών δείχνει 4G καλυψη μεν. Αλλά όχι 4G+. Ενω στην Cosmote δείχνει ότι έχει και 4G+. Ξέρει κανείς εαν ισχύει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως είναι το δίκτυο 4G της Voda στη δυτική Κρήτη; Σε ένα site που δείχνει ένα χαρτη με την καλυψη δικτυων των εταιριών δείχνει 4G καλυψη μεν. Αλλά όχι 4G+. Ενω στην Cosmote δείχνει ότι έχει και 4G+. Ξέρει κανείς εαν ισχύει αυτο;

Πόσο Δυτικά ; Χανία και γύρω άψογα.
Πιό δυτικά δεν εχω πάει με την Vf φέτος πριν 3 χρόνια Φαλάσσαρνα πχ ειχε 30-40
Παλαιόχωρα (ΝΔ)τα ίδια αν δέν έχει βελτιωθεί δεν νομίζω οτι θα είναι χειρότερα.

Κάτω Σταλός.

f46b3e7c70ab4b573d8823a2ac340407.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι παίζει με την LTE 700 MHz μπάντα;

Την είχα πετύχει λίγο πιο μετά από την Άρτα αν θυμάμαι καλά...

Γιατί σπανίζει συγκριτικά με την 800άρα; Λογικά είναι ιδανική για κάλυψη αγροτικών περιοχών.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bedazzled said:

Ξέρει κανείς τι παίζει με την LTE 700 MHz μπάντα;

Την είχα πετύχει λίγο πιο μετά από την Άρτα αν θυμάμαι καλά...

Γιατί σπανίζει συγκριτικά με την 800άρα; Λογικά είναι ιδανική για κάλυψη αγροτικών περιοχών.

Η συχνότητα στα 700 MHz (N28) είναι δεσμευμένη πλέον για το 5G ενώ πριν ήταν για την ψηφιακή τηλεόραση και όχι για το 4G. Ισχύει ότι είναι ιδανικότερη για τις αγροτικές περιοχές λόγω καλύτερης διείσδυσης του σήματος και ευρύτερης κάλυψης. 

Link to comment
Share on other sites

 

12 ώρες πριν, zerokill said:


Πόσο Δυτικά ; Χανία και γύρω άψογα.
Πιό δυτικά δεν εχω πάει με την Vf φέτος πριν 3 χρόνια Φαλάσσαρνα πχ ειχε 30-40
Παλαιόχωρα (ΝΔ)τα ίδια αν δέν έχει βελτιωθεί δεν νομίζω οτι θα είναι χειρότερα.

Κάτω Σταλός.

f46b3e7c70ab4b573d8823a2ac340407.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το χωριουδάκι στον Πλάτανο με ενδιαφέρει. Ειναι αυτο που στρίβεις δεξιά για να κατέβεις το βουνό για να πας Φαλασσαρνα. Το 40-50 που γράφεις τι είναι; 

Edited by logica1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, bedazzled said:

Ξέρει κανείς τι παίζει με την LTE 700 MHz μπάντα;

Την είχα πετύχει λίγο πιο μετά από την Άρτα αν θυμάμαι καλά...

Γιατί σπανίζει συγκριτικά με την 800άρα; Λογικά είναι ιδανική για κάλυψη αγροτικών περιοχών.

Έχει μπει σε αρκετές περιοχές (το έχω πετύχει σε 1-2 σταθμούς μετά την αρτα, θεσσακονιξη κέντρο , και Ασπροβάλτα - παραλίες νόμους Καβάλας ). , αλλά μεμονομενα … Για να παίξει θέλει νέο active και πολλές φορές passive εξοπλισμό , όποτε το λογικό που βλέπω είναι για οικονομικούς λόγους …(απλά υποθέτω αν ξέρει κάποιος ας μας ενημερώσει )

Link to comment
Share on other sites

 
Το χωριουδάκι στον Πλάτανο με ενδιαφέρει. Ειναι αυτο που στρίβεις δεξιά για να κατέβεις το βουνό για να πας Φαλασσαρνα. Το 40-50 που γράφεις τι είναι; 

Mbps.Υπάρχει κεραία ακριβώς στο ύψωμα του Σταυρού μεταξύ Πλάτανο και Φαλάσαρνα αλλα ουσιαστικά είναι έξω απο τον Πλάτανο.Δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα.
εκεί έχουν όλες κεραίες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

1800+800

https://www.speedtest.net/my-result/i/5099070709

Κωσταντίνοπολιτικα Θεσσαλονίκη στα LILD … απλά κακή η Vodafone 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...