Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, HORGRAP said:

Η Vodafone ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΙ με στρατηγική που ειχε ο ΟΤΕ πριν 6 χρονια.( Απλα ανοιγει ενα επιπλεον Carrier Aggregation στα 2100 MHz .( ή 2600) 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ.

Τωρα ειναι ηδη αργα διοτι ο κοσμος δεν βλεπει streaming SD ουτε μιλαει με ηχο SD.   Ολοι στα γραφεια και remote ειμαστε με Microsoft Teams και Cytrix ( Remote desktops)

και 20 MHz να γινουν τα 2100 με το κλείσιμο του 3G που θα επρεπε να εχουν ηδη κανει ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ .

ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΟΥΝ το 3G διοτι τα HUAWEI handover fails θα σας πετανε σε 2G ακομα και με τέλειο σήμα.

Δυστυχώς για το marketing της εταιρίας και την ιδια την εταιρία.

Επελεξαν λαθος Vendor λαθος firmware follow-ups λαθος prioritizations.

Το θέμα είναι ότι άντε τον Vendor διάλεξαν λάθος,ας τα κάνουν τα ρημάδια τα Huawei να δουλέψουν σωστά. 
Πηγαίνω αεροδρόμιο κάθε μέρα στη Κεφαλονια, με πετάει στο άκυρο σε 3G/2G στον δρόμο σε συγκεκριμένα σημεία. 
Η διαδρομή που κάνω εγώ από Αργοστολι. 
C1CB30E3-D4D4-4DD4-B85F-B48D19BE8860.thumb.jpeg.19ea94032292ae9262307649b15d8a62.jpeg
 

Κάποιες φορές που έρχομαι από Περατατα,κάνω τον κύκλο και έχω θέμα πάντα μετά τα Κουρκουμελατα,πλέον και μέσα στο χωριό κολλάει σε 2G το τηλέφωνο χωρίς λόγο 

Το σημείο που κύκλωσα είναι το πιο προβληματικό ίσως που έχω δει,οι παραλιες έχουν 4G όμως…και το Αργοστόλι ειναι 10-15’ μακριά 

Και αν κάποιος κινείται Πόρο και Σαμη ειδικά, που θέλεις γύρω στη μια ώρα να πας αν φύγεις με το καράβι από το νησί προς Πάτρα/Αστακό ή Κυλλήνη έχει κενά στα δεδομένα η Vodafone, και η ομιλια είναι απλά ανεκτή στην διαδρομή.

 

1EC391D4-CE40-4BDE-8245-0C2752BB89F1.thumb.jpeg.ab4eb3161753ee9e188f5474930866f8.jpeg

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αν συμβαινει σχεδον παντα σε συγκεκριμένο " πέρασμα " απο cell σε cell ειναι το συνηθες φαινόμενο με τα " αναμεικτα " παλια με νεα Huawei Base stations στην Vodafone.

Στην Κρητη συμβαίνει ΠΑΝΤΟΥ. 

 HO_FAIL και OTHER_FAIL βγαζει το service mode επειδη δεν ασχολούνται με τα neighbor cells στον προγραμματισμο των handovers.

Εχω αρχισει να νομιζω πως τα τοποθετουν σαν να ειναι .....ραδιοφωνο.

Και οι δέσμες συνηθως ειναι overlapped σε μεγαλο βαθμό ΚΑΙ οι band 3 band 1 band 20 ( και  band 7 band 28 οταν το ενεργοποιούν) ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ αρμονική ισχύ μεταξύ τους με αποτέλεσμα στα carrier aggregation να ζοριζεται το computing power στους σταθμους βασης με recalculations και rejections. ( προσωρινά οι συσκευές των συνδρομητων γίνονται kicked out στα CA carriers λογω RSRQ ή συνεχιζόμενων fails )

Εαν έβλεπαν τα KPI στατιστικά στους σταθμούς βασης με ελεγχόμενη μέθοδο συλλογής θα ειχαν παραιτηθεί ολοι στο NOC της Αθηνας .)

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikosp88 said:

spacer.png

φαίνεται ότι δεν επηρεάζεται το δίκτυο από τα απεριόριστα που έδωσαν. Mπράβο στην vf 👍

Για ελα μια βολτα σε ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ με ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΊΕΣ .

( και οχι πανω απο καταστημα που διαθετει micro cell πισω απο την καρέκλα του πωλητή .....με εμβέλεια 2 οικοδομικα τετραγωνα....)

 

Μπράβο στην Vodafone που δεν εχει συνδρομητές πολλους γυρω σου.  Στην περιοχη μου εχει πολλούς. Παρα πολλούς.

Τρολλλλαρε τωρα .Τους πολλους? τους λιγους? Τα Micro που εχει?

Δεν ξερεις τι ειναι πλεονέκτημα και τι οχι για να τρολαρεις ολο το forum 🙂

 

Φιλικα 😉

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

Νάουσα σε εξωτερικό χώρο, enb 15397 σκέτη b20. 

99B52E8C-4685-4DAE-9226-E9B10212EF2F.jpeg

Και η συνεργάτιδα το ίδιο παίζει με εκεί;;

Link to comment
Share on other sites

@HORGRAP

Εντωμεταξυ μονίμως πρωινές μετρήσεις δίνει. Εγω συνεχιζω να εχω 9 download και 0,9 upload με φουλ 4G στην οθόνη...

Edited by Mobileras

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Chrischal1908 said:

Και η συνεργάτιδα το ίδιο παίζει με εκεί;;

Ασχέτως που είναι σταθμός της Wind, δεν έχει 4G εξοπλισμό ενεργό αυτήν την στιγμή. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CaptainNickGR said:

Ασχέτως που είναι σταθμός της Wind, δεν έχει 4G εξοπλισμό ενεργό αυτήν την στιγμή. 

5G εννοείς έτσι;;

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Chrischal1908 said:

5G εννοείς έτσι;;

Χαχαχαχ κι όμως 4G. Κόφτης και στους εξοπλισμούς πλέον! 

Link to comment
Share on other sites

@HORGRAP
Εντωμεταξυ μονίμως πρωινές μετρήσεις δίνει. Εγω συνεχιζω να εχω 9 download και 0,9 upload με φουλ 4G στην οθόνη...
Αυτές είναι οι ώρες που το δίκτυο είναι αξιοπρεπές πχ τωρινή μέτρηση σε Κοζάνη εσωτερικό χώρο
https://www.speedtest.net/result/a/8317104024 μακάρι να έδινε κάτι τέτοιο 24/7
Μόνο με band 3 καθώς ανάλογα τα κέφια του είναι ώρες που δεν κάνει 2ca αλλά και όταν κάνει και μου βάζει ως primary την 20αρα καλύτερα να μην κάνει..
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, nikosp88 said:

spacer.png

φαίνεται ότι δεν επηρεάζεται το δίκτυο από τα απεριόριστα που έδωσαν. Mπράβο στην vf 👍

Ναι, είναι πάνω από τους νόμους της φυσικής.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο Ρέθυμνο πάντως όταν κάνει CA 1800+800 έχουμε καλά αποτελέσματα αλλιώς βλέπουμε 20mbps ταχύτητες. Server Wingo

Screenshot_2022-04-20-19-40-06-63_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.jpg

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, P_papadis said:

Στο Ρέθυμνο πάντως όταν κάνει CA 1800+800 έχουμε καλά αποτελέσματα αλλιώς βλέπουμε 20mbps ταχύτητες. Server Wingo

Screenshot_2022-04-20-19-40-06-63_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.jpg

Στο Πανεπιστήμιο (Γάλλο) πόσο δίνει;; 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Στο Πανεπιστήμιο (Γάλλο) πόσο δίνει;; 

Προς τον Γάλλο δεν έχω πάει ακόμα αλλά ξέρω ότι κάπου στο κουμπε πανόραμα έχει ψευτο 5g βάλει η Vodafone. Τα τεστ που τραβάω είναι από τρία Μοναστηρια και εκεί η Vodafone έχει στήσει κεραία οπότε και είμαι κοντά αλλά έχω παρατηρήσει ότι τελευταία κάτι έφτιαξαν σε όλη την Κρήτη γιατί Ηράκλειο που πήγα πριν 2 εβδομάδες γιοφυρο μεσημέρι είχε 5g με μονοψήφιες ταχύτητες (δυσκολεύτηκε να τελειώσει το τεστ στο speedtest) και Ρεθυμνο που είμαι εγώ έπαιζε στα 20-30mbps Μαξ από όταν πείρα την sim με τα απεριόριστα. + ότι βλέπω και στα Χανιά έχει φτιάξει αρκετά είμαι σίγουρος ότι κάτι αναβάθμισα ή έφτιαξαν εδώ Κρήτη. 

Screenshot_2022-04-21-14-55-59-85_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.jpg

 

Screenshot_2022-04-21-14-55-48-41_79d0ff8f9752a3fc32487e6d62330a6a.jpg

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

έχει ξεκινήσει η αναβάθμιση 5g στην Κρήτη και σε άλλες περιοχές εκτός κέντρων Ηρακλείου και Χανίων,ελπίζουμε να είναι κάτι της προκοπής και να μην μείνει μόνο στις μεγάλες πόλεις

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, akalos said:

έχει ξεκινήσει η αναβάθμιση 5g στην Κρήτη και σε άλλες περιοχές εκτός κέντρων Ηρακλείου και Χανίων,ελπίζουμε να είναι κάτι της προκοπής και να μην μείνει μόνο στις μεγάλες πόλεις

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk




 

Με τα χρήματα που θα επενδύσει μη περιμένετε και πολλά. Εδώ στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη υπάρχουν προβλήματα σοβαρά. Μακάρι αλλά δεν το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Chrischal1908 said:

Με τα χρήματα που θα επενδύσει μη περιμένετε και πολλά. Εδώ στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη υπάρχουν προβλήματα σοβαρά. Μακάρι αλλά δεν το βλέπω...

Τι έχουν τα χρήματα;

Ξερεις ποσά θα επενδύσει σε κάλυψη, ποσά σε core, ποσά σε ΙΤ;

Γνωρίζεις ποσό αγοράζει το κομμάτι;

Link to comment
Share on other sites

@TakeOverNet ή Vodafone εχει απειρο ελευθερο φασμα το οποιο εχει αγορασει απο το Ελληνικό Κράτος και ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΊ.

Θα επρεπε να παιζει 700 800 1800 2100 2600  ( και αν βαλει νεο εξοπλισμο και 3500)

Ανοιξε τα 700 στη Βόρεια Ελλαδα με παλιο εξοπλισμό.

Ομως , συνηθως βλεπεις  3 Carrier Aggregation στην καλυτερη περίπτωση με Vodafone.

Ακομα και να κλεισει το 3G και να κανει τα 10 MHz 20 στην 2100  δεν αρκει στις πόλεις.

Τα 10+ MHz επρεπε να τα φερει ON AIR στο 4G ( 2600 ...20 MHz ) απο το έτος 2019.  Τωρα στο 2022 χρειάζεται 4 CA για να " ξεφουσκώσουν οι σταθμοί βασης με την υπαρχουσα υποδομη κεραιών που διαθετει)

Σαν να καθυστερησε 4 χρονια να κανει τα projects που επρεπε να εχει ηδη κανει. 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Στο χωριό, λίγο έξω από την Σπάρτη. Ευτυχώς που έχω Giga Network και δεν είναι πίτα. 🤪

Screenshot_2022-04-21-19-20-30-606_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που το giga unlimited ultra το δίνει 28 ευρώ. Και πολλά είναι βασικά... 

Η φάση είναι όσο πουλήσω 

Link to comment
Share on other sites

Πιι πιι πυραυλοος
b3c3985fbf0746d2b8c4eb5d6846f539.jpg


Ότι εκτος του κόκκινου κύκλου πάει 70+
Εντός κύκλου οι ταχύτητες κάτω απο 30.
Αντίστροφα απο ότι η Cosmote.
Η διαφορά τους οτι το σήμα παντού της vf καμπάνα. 5f1625b25e72327b0e81edb30d037953.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, sakels said:

Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που το giga unlimited ultra το δίνει 28 ευρώ. Και πολλά είναι βασικά... 

Η φάση είναι όσο πουλήσω 

Βάλε όμως ότι είναι δίκη σου εκτίμηση και ότι ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, sakels said:

Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που το giga unlimited ultra το δίνει 28 ευρώ. Και πολλά είναι βασικά... 

Η φάση είναι όσο πουλήσω 

Ακριβώς έτσι

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...