Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,διαβάζω τα τελευταία ποστ και έχω να πω τα εξής. 

Πλέον έχει μια εβδομάδα που κινούμαι Αργοστόλι-Αεροδρομιο και περνάω από την περιοχή της Λειβαθούς καθώς και έκανα μια διαδρομή Αργοστολι-Πορος και πίσω. 

Προβληματικά σημεία θα τα γράψω με σειρά είναι τα εξής,

Κουρκουμελατα,Ντομάτα,Σβορωνάτα είναι 3 χωριά στη σειρά που έχουν πρόβλημα. Εν κινήσει έχεις 3G/Edge και αυτό μη λειτουργικό. Κλήσεις είναι οκ αλλά και εκεί έχουμε ζόρια. Το βλέπω στο αεροδρόμιο που παρόλο που έχει Micro,στις αφίξεις κάτω έχει Edge. Συνεχίζουμε στο δρόμο για Πόρο όπου Μαρκόπουλο,Κρεμμύδι και Πάστρα έχουν πρόβλημα κάλυψης. Εξωτερικά 4G και αυτό εν κινήσει χάνεται δυστυχώς. Όσο για τον Πόρο,από ταχύτητες σερνόταν στο λιμάνι δεν είδα κάτι αξιόλογο. Πολλά γυρίσματα σε 2G,δεν την κρατάει πάντα σε 4G ακόμα και στο σπίτι. 1 στις 10 δεν ακούω τον άλλο και θα χρειαστεί να ξαναπάρω τηλέφωνο.Θελει αναβάθμιση άμεσα. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nikolas14 said:

Καλησπέρα,διαβάζω τα τελευταία ποστ και έχω να πω τα εξής. 

Πλέον έχει μια εβδομάδα που κινούμαι Αργοστόλι-Αεροδρομιο και περνάω από την περιοχή της Λειβαθούς καθώς και έκανα μια διαδρομή Αργοστολι-Πορος και πίσω. 

Προβληματικά σημεία θα τα γράψω με σειρά είναι τα εξής,

Κουρκουμελατα,Ντομάτα,Σβορωνάτα είναι 3 χωριά στη σειρά που έχουν πρόβλημα. Εν κινήσει έχεις 3G/Edge και αυτό μη λειτουργικό. Κλήσεις είναι οκ αλλά και εκεί έχουμε ζόρια. Το βλέπω στο αεροδρόμιο που παρόλο που έχει Micro,στις αφίξεις κάτω έχει Edge. Συνεχίζουμε στο δρόμο για Πόρο όπου Μαρκόπουλο,Κρεμμύδι και Πάστρα έχουν πρόβλημα κάλυψης. Εξωτερικά 4G και αυτό εν κινήσει χάνεται δυστυχώς. Όσο για τον Πόρο,από ταχύτητες σερνόταν στο λιμάνι δεν είδα κάτι αξιόλογο. Πολλά γυρίσματα σε 2G,δεν την κρατάει πάντα σε 4G ακόμα και στο σπίτι. 1 στις 10 δεν ακούω τον άλλο και θα χρειαστεί να ξαναπάρω τηλέφωνο.Θελει αναβάθμιση άμεσα. 

Η μπλε ήταν καλύτερη εκεί;

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Mobileras said:

Download 9.4 mbps

39 ping

Στην οθόνη φουλ 4G...

B20 λογικά. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αδυνατώ να καταλάβω τον τρόπο λειτουργίας της vodafone στο 4g. Από την ίδια κεραία (enb 617) όταν κλειδώνει σε 4g+ το κανει με primary band την 20αρα δηλαδή δίνει 20+3 με bandwidth 10mhz από την 800αρα και 20mhz από την 3.
Αν κλειδώσει σε 3 και 20 δίνει αυτό472e637df0043b7a684ea5c0fea75b33.jpg

και μόνο σε 3 δίνει αυτό3ab5aecb508d5a5d6cdd9a62bd2d296b.jpg

και η διαφορά φαίνεται και όταν δουλεύεις το δίκτυο και όχι μόνο στα speedtest. Σε ώρες αιχμής και τα 2 απλά γονατίζουν..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Τα combos που δινει η κυψέλη αλλάζουν με εντολη της κυψελης ανα πασα στιγμη δυναμικά πολλές φορες εαν θέλει το δίκτυο να μοιρασει τον φορτο ειτε στο upload ειτε στο download.

Και βέβαια το upload της συσκευής αγαπάει τα πολλα MHz 🙂 Η Vodafone στο 4G δεν εχει upload carrier aggregation  ( παρα μονο download ) 

Και καπως ετσι , αν σου τυχει primary 800αρα χανεις performance. ( Μην εμπιστεύεσαι το Netmonster app , πολλες φορες ενω εχεις 2CA στο download..... δεν στο δειχνει)

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι η βονταφον αδυνατεί να ακολουθήσει τις άλλες 2 εταιρίες. Η ίδια άλλωστε το επιβεβαιωσε όταν προσπαθησε να σταματήσει το πρασινο τρένο. Δυστυχώς έχει πεσει στην 3η θέση της ποιοτητας, κάλυψης και ταχυτήτων. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν πρόκειται να δώσει μηνιαίο απεριόριστο ίντερνετ. Γνώμη μου. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nikosp88 said:

72161055_Screenshot_20220411-1349272.thumb.png.1450bf5c2267605c3227874c72570e7a.png

Πάνε τρένο οι αναβαθμίσεις απ' ότι φαίνεται. Μπράβο στη vf ας ελπίσουμε να συνεχίσει έτσι 

Περιοχή; εδώ Μαρούσι ακόμη το 5G

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HORGRAP said:

Τα combos που δινει η κυψέλη αλλάζουν με εντολη της κυψελης ανα πασα στιγμη δυναμικά πολλές φορες εαν θέλει το δίκτυο να μοιρασει τον φορτο ειτε στο upload ειτε στο download.

Και βέβαια το upload της συσκευής αγαπάει τα πολλα MHz 🙂 Η Vodafone στο 4G δεν εχει upload carrier aggregation  ( παρα μονο download ) 

Και καπως ετσι , αν σου τυχει primary 800αρα χανεις performance. ( Μην εμπιστεύεσαι το Netmonster app , πολλες φορες ενω εχεις 2CA στο download..... δεν στο δειχνει)

 

 

Τα ίδια μου δείχνει και το μενού της samsung. Κοίτα η vodafone μπορεί να μην έχει ca στο upload αλλά ότι δίνει το speedtest το βλέπω και στην πράξη. Πολλές φορές αν θέλω το πιο γρήγορο upload κλειδώνω σε 3αρα και το έχω. Σε αντίθεση με τους άλλους που και καλά έχουν ca στο upload? αλλά στην πράξη ποτέ δεν έχω δει όσο δίνει το όποιο speedtest σε όποιον server.. Μόνο αλλάζοντας το mtu είδα μια κάποια βελτίωση αλλά καμμιά σχέση με voda που τα δίνει όλα. Η vodafone πάσχει στο down και σε απόκριση. Αν τα φτιάξει αυτά στο επίπεδο της άλλης ή καταφέρει να δίνει 24/7 ένα μέσο όρο 50down/40up για εμένα θα είναι κορυφή

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Η μπλε ήταν καλύτερη εκεί;

Δεν νομίζω,χειρότερη είναι. Εξάλλου στις θέσεις της Vodafone παίζει στη Κεφαλονιά. Στο keraies.eett.gr θα τα δείτε όλα. Επίσης δεν έχω κάρτα από την μπλε να δω αν έχει διαφορά αλλά θυμάμαι επειδή έκανα την διαδρομή για Πόρο όσο είχα συμβόλαιο και τα ίδια σημεία,ήταν το ίδιο και χειρότερα. Τηλέφωνο να βγαλεις κλήση όλες έχουν εκτός από την παραλία Πετανοί. Όμως στα δεδομένα έχεις κενά.

 

Δυστυχώς η πράσινη είναι μονόδρομος σε κάποια σημεία...ακόμα και στη κινητή. Σταθερό Vodafone μόνο Αργοστόλι νοικιάζει γραμμές από τον ΟΤΕ. Δοκίμασα διευθύνσεις εκτός Αργοστολίου και υπηρεσίες δεν παρέχονται. 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mobileras said:

Εγώ βλέπω ότι η βονταφον αδυνατεί να ακολουθήσει τις άλλες 2 εταιρίες. Η ίδια άλλωστε το επιβεβαιωσε όταν προσπαθησε να σταματήσει το πρασινο τρένο. Δυστυχώς έχει πεσει στην 3η θέση της ποιοτητας, κάλυψης και ταχυτήτων. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν πρόκειται να δώσει μηνιαίο απεριόριστο ίντερνετ. Γνώμη μου. 

Συμφωνώ. Εκτός από το ότι είναι συμπέρασμα της πλειοψηφίας των χρηστών σε forum κλπ, προκύπτει και από τις επίσημες μετρήσεις του εγκυρότερου φορέα μετρήσεων σε παγκόσμια κλίμακα, που είναι η εταιρεία Ookla.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως nik πάλι καλά που πι εμφανίσεις σου είναι guest star . Ένα περίεργο πραγμα , εμφανίζεσαι όταν βρίσκεις ένα πρόβλημα με την cosmote για να δείξεις ποσπ ανώτερο ειναι το τρίτο δίκτυο στην Ελλάδα από το πρώτο ..

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, doganos said:

Σε ποια συχνοτητα το γυρισαν; 800αρα εχει 10 πχ... 

20 MHz σε 800άρα (αυτό συναντάς στην επαρχία συνήθως). Πριν 1 μήνα είχε 10 MHz.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, bedazzled said:

20 MHz σε 800άρα (αυτό συναντάς στην επαρχία συνήθως). Πριν 1 μήνα είχε 10 MHz.

Πως γίνεται αυτό ; Άλλαξαν spectrum με την συνεργάτιδα ;

Link to comment
Share on other sites

Θέρμη, Ραιδεστό, Βασιλικά, Αγ. Αναστασία, Άνω Τούμπα, Πυλαία, Περιφερειακό που κινούμαι καθημερινά η Vodafone είναι σχεδόν πρώτη. Κανένα πρόβλημα και με πολλαπλάσιες ταχύτητες σε σχέση με την μπλε (δυστυχώς).... Το πρόβλημα το έχω σε περιοχές του κέντρου Θεσσαλονίκης όπως π.χ. από Καμάρα εως Αριστοτέλους

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikosp88 said:

67748847_Screenshot_20220412-1207393.thumb.png.c797a1a80fcf74f9b2ab5ada16f3aebb.png

Είπαμε 100 φορές ότι ανεβάζουμε που γίνεται το speedtest. Ο σκοπός είναι να βοηθιούνται οι άνθρωποι που έχουν την εταιρία να καταλάβουν αν καλύπτεται σωστά η περιοχή τους. Να πάω και γω στο mall να σου κατεβάζω 1500 και να ανεβάζω συνέχεια το ίδιο. 

 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, cmvr said:

Είπαμε 100 φορές ότι ανεβάζουμε που γίνεται το speedtest. Ο σκοπός είναι να βοηθιούνται οι άνθρωποι που έχουν την εταιρία να καταλάβουν αν καλύπτεται σωστά η περιοχή τους. Να πάω και γω στο mall να σου κατεβάζω 1500 και να ανεβάζω συνέχεια το ίδιο. 

 

Mα ο σκοπός δεν είναι να αποδείξουμε ότι το δίκτυο μας είναι τέλειο και όποιος δεν το βλέπει είναι κακεντρεχής? 😂

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή οι μετρήσεις;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AlexM2 said:

Δικτυαρα γατάκια. Παραλίμνια περιοχή Ιωαννίνων

IMG_20220414_125532.jpg

IMG_20220414_125517.jpg

πάλι καλά που δεν κάνουν όλοι Speedtest.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...